Пребиотици, пробиотици - съвсем се обърках!

  • 20 567
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Мили мами,
реших да премина от Аптамил Комфорт 1 на Лактана Био 1. Четох, четох и си мислех че ми стана ясна разликата между пребиотиците и пробиотиците докато педиатърката ни не ми заяви, че всички млека били с пробиотици. newsm78
Самата аз малко се ошашавих когато прочетох, че Аптамил Комфорта имал "пребиотичен ефект" което водило до избирателно увеличаване количеството на бифидобактериите в чревната флора. Обаче не дава на бебето самите бифидобактерии както Hipp и Лактана. А други АМ пък били с "пробиотичен ефект". Каква всъщност е разликата?

# 1
  • Мнения: 814
Здравей, ето че „улучи” моята тема Laughing - преди няколко месеца много се рових по нея. Истината е, че го направих малко късно (т.е. когато детенцето ми стана по-голямо), за което съжалявам. Но като гледам вие поне сте все още на 1-ца…. Ако пуснеш търсачка в Google, ще ти излязат доста неща за пре и пробиотиците (и на български, и на английски), но аз ще се опитам да ти обобщя, това което знам. Не е вярно, че всички АМ са с пробиотици!

Пребиотиците са хранителни вещества, които имат за цел да стимулират производството на пробиотици. Повечето АМ съдържат пребиотици. Самите пробиотици са живи бактерии, т.нар. „добри” или още „приятелски” бактерии, които са много важни за малките деца, особено за новородените. Пробиотиците са 2 вида – Бифидобактерии и Лактобацили. Когато бебетата се раждат, тяхната чревна флора съдържа до 99% Бифидобактерии, а не Лактобацили. Когато майката ги кърми, те продължават да получават Бифидобактерии, само че не от самата кърма, а от гръдното зърно на майката, което им действа здравословно и укрепващо. Когато обаче бебето се храни с АМ, нивото на Бифидобактериите започва рязко да спада и бебето става по-податливо на храносмилателни проблеми, болестотворни бактерии, изобщо на болести, алергии, чревни неразположения. Т.е. децата, които приемат редовно пробиотици се приема, че са като цяло по-здрави и не страдат от сериозни храносмилателни проблеми. Затова АМ, които съдържат пробиотици са „по-висок клас” и по-полезни от тези, които са с пребиотици. В БГ има 2 вида АМ с пробиотици, които покриват целия цикъл на хранене на детето, т.е. от 1-цата до 3-ката. Това са HIPP (розовата серия, а не синята, която е БИО) – то съдържа 1 вид Лактобацилус бактерия от рода Lactobacillus reuteri и Lactana BIO - то съдържа 4 вида Бифидобактерии – B.longum, B.breve, B.infantis и B.bifidum.
В някои източници съм срещала също, че има значение дали бебето е родено със секцио или не. Тези, които се раждали естествено получавали допълнително Бифидобактерии в организма си при преминаването през родовия канал на майката  newsm78.       
Понеже аз задавах подобни на твоите въпроси, педиатър ми обясни, че когато не пише изрично на АМ, че е с пробиотици, а с пробиотичен ефект, това всъщност са съставки, които подобно на пребиотиците биха могли да стимулират производството на полезните пробиотични бактерии в бебето. Обаче такива АМ не съдържат самите пробиотици…
Надявам се да съм ти била полезна. Според мен не се пише много за това, защото полезността на пробиотиците е сравнително по-ново откритие и сигурно трябва да мине още време. А пък и твоят педиатър още веднъж доказва, че лекарите в БГ хич не се актуализират и информират по темата  #Cussing out.

# 2
  • Мнения: 117
Пребиотиците са храната за пробиотиците. Пробиотиците са живите бифидобактерии, които човек ги има в стомаха си. Така поне съм чела. В Италия съм срещала доста повече видове АМ с пробиотици - освен изброените още Mellin, а също и прясно мляко с пробиотици Latte Fresco. А също и много голям избор на пробиотици на бебета на таблетки, прахчета, сиропчета. Чела съм, че когато детето взема антибиотици му се предписват и пробиотици, защото антибиотиците унищожавали наред бактериите и хубави и лоши или каквито са там. А кои млека са пребиотици и кои с пробиотици много ясно си е написано. Не се кахъри чак толкова. Hug

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 76
Момичетата са ти отговорили много правилно. Аз също като теб много се бях объркала, но прочетох доста за прОбиотиците и затова реших да сменя на Лактана био. Колкото до педиатърката ти явно и тя като моята не е запозната с разликата между двете. Когато и аз исках да сменям още съвсем в началото бяхме на фризолак и исках да сменя на Аптамил тя ми каза - "Ама защо ще сменяш, то Фризолака е с прОбиотиции е най-близо до майчиното мляко".
Пълни глупости. Явно е колко е наясно. Добре че има интернет та да се информираме сами. Аз оттам четох много за разликата между прЕ и прО- биотиците. И така след много четене преминахме от Аптамила на Лактана.

# 4
  • Мнения: 117
valeriapavlov@
Че АМ с пробиотици са по-добрият избор за мен лично е факт. Но всеки прави своя най-правилен избор за бебчето си.
Ето малко повече информация за полезността на пробиотиците, която "изрових" по интернет.

http://dieti.gbg.bg/tema.asp?razdel=10&temaN=61&selected … F2%E8%F6%E8%F2%E5
 
http://anhira.com/zls/part4/07.htm

И една статия на Доц. Д-р Маруся Лилова, д.м.,
началник на Детска Клиника при Токуда Болница София

"Какви са предимствата на адаптираните БИО-млека за кърмачетата и малките деца?
По целия свят хората все повече се стремят да консумират биологично чисти и органични продукти. Германия е една от водещите страни в областта на органичното земеделие. Характерно за адаптираните БИО-млека е, че кравето мляко и растителните суровини, от които се правят, се добиват в строго контролирани органични ферми. В процеса на производство не се допуска употребата на минерални торове, вредни пестициди и хербициди, както и технологии на генното модифициране. Животните се отглеждат в екологично чиста и напълно естествена среда. Това гарантира, че адаптираните БИО-млека не съдържат токсични вещества и са здравословна храна както за кърмачетата, така и за малките деца.
С какво пробиотиците се отличават от пребиотиците и какъв е техният ефект?
Пребиотиците са несмилаеми хранителни вещества, които влияят положително върху организма. Те стимулират растежа и активността на някои видове бактерии в чревната флора.
Пробиотиците (в превод “в полза на живота”) са живите бактерии, които влияят благотворно върху организма като подобряват баланса на чревната микрофлора. Те са особено важни през първите няколко години от живота на новороденото. Живите бактерии подпомагат храносмилателната система и усвояването на хранителни вещества. Те стимулират укрепването на имунната система и подобряват метаболизма на лактозата в случай на лактозна непоносимост. От друга страна те предпазват и оказват терапевтичен ефект при диария. Не бива да се пропуска и факта, че синтезират витамини от група В и К. Пробиотиците укрепват организма при прием на антибиотици и ограничават развитието на вагинални инфекции, инфекции на пикочния канал и цистити. Не на последно място те редуцират канцерогенните ензими. Освен това те имат и някои допълнителни полезни действия – намаляват вероятността от запек, подпомагат тялото в борбата с алергии и оказват терапевтичен ефект при атопични дерматити.
В какво се изразява допълнителната роля на бифидобактериите като пробиотици?
Бифидобактериите са едни от най-широко използваните пробиотици. Те се прилагат най-често в храните за кърмачета и деца, тъй като са безопасни, полезни и устойчиви.
В червата на здравите кърмени бебета бифидобактериите би трябвало да съставляват около 98% от развиващата се чревна флора. При децата, които се хранят със заместител на майчина кърма, както и при тези, чиято чревна флора е нарушена, обикновено не е така. Поради това е препоръчително бебетата да приемат ежедневно бифидобактерии с храната. Това води до здравословно наддаване на тегло, улеснява абсорбирането на минералите и витамините и стимулира производството на ензима лактаза. Той е необходим за по-лесното усвояване на млякото.
Първоначално в адаптираните млека, съдържащи бифидобактерии, са се прилагали само два от познатите естествени щама бактерии – B. longum и B. breve. С напредъка на педиатрията и усъвършенстването на формулите, някои от адаптираните млека са обогатени и с щамове от вида B. bifidum и B. infantis. Последният вид са едни от основните бактерии в червата на кърмачетата. Редовният прием на бактериите B. infantis действа благотворно върху здравето на бебетата, като засилва съпротивителните сили на организма срещу вредните и болестотворни бактерии и подпомага храносмилателната система.
Става ясно, че приемът на адаптирани млека, обогатени с пробиотични бифодобактерии се доближава най-много до естественото пълноценно хранене с майчина кърма.”

Hug  bouquet

# 5
  • Мнения: 2 587
Наистина полезна тема,която прочетох от чисто любопитство,впредвид това че щерката е вече по-голяма. Peace

# 6
  • Мнения: 22 435
Темата е полезна определено, но ние имаме проблем с рефлукса и сме на мляко против повръщане A.R.
Има ли HIPP подобно мляко, или са само 1,2 и 3?
Или някое друго мляко, което да е с пробиотици, но да има и мляко против повръщане.

# 7
  • Мнения: 18
Благодаря Ви много за полезната информация.   bouquet
Вече сме на Лактана БИО и поне засега всичко е нормално. А и вчера бяхме на консултация и пак се пробвах да и обясня на педиатърката за това, че давам вече Лактана БИО, което е с пробиотици и отговорът й беше пак същият и аз се отказах. Май ние сме повече информирани. Laughing
Още веднъж благодарности и ще информирам как е положението.  bouquet

# 8
  • Мнения: 814
Благодаря Ви много за полезната информация.   bouquet
Вече сме на Лактана БИО и поне засега всичко е нормално. А и вчера бяхме на консултация и пак се пробвах да и обясня на педиатърката за това, че давам вече Лактана БИО, което е с пробиотици и отговорът й беше пак същият и аз се отказах. Май ние сме повече информирани. Laughing
Още веднъж благодарности и ще информирам как е положението.  bouquet
Можеш да пробваш да й занесеш материали, ако мислиш, че изобщо си струва  Wink. Аз вече така започнах да водя детето на лекар (особено за обрива) - взимам си описанието на лекарствата, които съм ползвала или на които съм разбрала, че са хубави (особено ако са по-нови), че вече няколко пъти ми се случва един лекар да ни изписва мазила, за които другия не е чувал  Close...

# 9
  • Мнения: 1 089
Ivemom, впечатлена съм от информацията, която си събрала. Подкрепям приемането на пробиотици, още повече, че ние, въпреки че се кърмихме до 6 месеца и продължаваме и сега, си имахме проблеми и се налагаше да се лекуваме с пробиотици. Бих искала да те питам, дали имаш информация относно бифидокултурите в кашите Nestle Wellbeing, които давам с пробиотичното хипоалергенно мляко на Hipp (педито настоявя да давам хипоалергенно мляко възможно най-дълго). Знам, че няма друго хипоалергенно пробиотично мляко. Ако имаш информация за други пробиотични добавки на пазара, също би било много полезно да я споделиш. Ние покрай "постентеритния синдром", който имахме сме пили Ентерол (пробиотични дрожди, т.е. гъбички), Нормофлор (лактобацилус булгарикус), Бифидокомплес на Aquasource (лошото е, че се продават само през агенти на фирмата и достъпа е труден; съдържа и синьо-зелени водорасли) и Ентеросан основен за деца (това пък са таблетки - трябва да се счукат първо, иначе съдържат бифидобактерии и лактобацили). Засега поне не знам за друга хранителна добавка с бифидус бактерии, която да мога да добавям към храната. Ако има такива, това би било вариант и за мамите като Mirama, които са на специални млека като А.R.  или Фризовом например, защото биха могли да се добавят към тях. Не съм съгласна с Jmoto, че са вече големи. Доказано е, че приемането на пробиотици с храната е изключително важно и за възрастните хора - регулира храносмилането и стимулира имунната система - такива са киселите млека, както и продуктите с естествена ферментация като киселото зеле например. Индустрията напоследък се надпреварва да изкарва на пазара различни такива продукти, най-вече под формата на кисели млека и млечни напитки. Знам и за много хранителни добавки, но в Българиа традиционно съдържат комплекси с Лактобацилус Булгарикус. За дечицата обаче е по-добре да приемат бифидобактерии, така че с интерес чакам да науча, дали няма и такива добавки, за които да не съм чувала засега.

# 10
  • Мнения: 814
Lenyto,
За съжаление не знам за пробиотични добавки, които съдържат именно бифидобактерии и то от най-важните видове за децата. Много исках да ти бъда от полза и рових в нета (въпреки че ти сигурно вече си го направила), обаче не открих нищо.
За някои от кашите на Нестле (както и за други) ми е правило впечатление, че пише наистина, че са с бифидобактерии, обаче не знам защо не казват от кои видове. Аз честно казано нямам опит с каши - синът ми така и не ги хареса... Confused
Иначе, мисля, че си права, че само ХИП имат ХА с пробиотици, въпреки че техните бактерии са ройтери, а не бифидус  newsm78.
Ако науча нещо повече по темата, ще пиша тук или на ЛС  Peace.
 

# 11
  • Мнения: 1 089
Ivemom,
много ти благодаря за бързия отговор, дано имаш повече успех от мен в издирването на инфо и дано скоро на пазара има повече възможности за избор

# 12
  • Мнения: 24 467
Lenyto, ако не търсиш такива добавки само в АМ мога да ти препоръчам безмлечните каши на Нестле, моят син има склонност към чести разстройства и тогава купувам такава с ориз и моркови. На нея, поне така пише, има "Бифидус", на кутията, снощи я четох, пише за съдържание на пребиотици и пробиотици. Има още два вида такива безмлечни каши- с липов цвят за лека нощ /на нея в момента не знам какво е записано, но сме я опитвали/ и за обратния случай /запек/. Последната не сме я купували, тъй като сме с обратния проблем още от раждането, за това пиша само за първата- "Силно стомахче".

Последна редакция: вт, 08 яну 2008, 10:33 от Judy

# 13
  • Мнения: 1 089
Judi,
явно не си прочела по-горе, точно за тези каши говорихме, аз ползвам тази с липов цвят "сладки сънища"" и "нежни фибри" за запек и поне засега съм много доволна.
Ivemom,
днес реши да пиша на Нестле и да ги питам за бактериите в кашата, веднага ми отговориха и прилагам част от отговора:
"Otnosno zapitvaneto vi po-dolu, bih iskala da otgovorq, che bifidobakteriite, koito se sydyrjat v bebeshkite kashi NESTLE Wellbeing sa Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus É Lactobacillus paracasei."

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 13:09 от Lenyto

# 14
  • Мнения: 24 467
Четох питането на авторката, което касаеше само млеката.
На кутията е само общата информация. Това, което сега даваш не го пише, но е добре, че информираш. Само да попитам- на кашата "нежни фибри" какво пише? И тя ли съдържа такива? А така изброените от фирмата- всички те ли се съдържат в един продукт или са различни за отделните продукти?

# 15
  • Мнения: 1 089
Judy,
Всички каши Wellbeing на Нестле - а те са "Нежни фибри" за запек, "Силно стомахче" за разстройство и "Сладки сънища" с липа, са пробиотични и с изброените по-горе култури бактерии (във всяка има и от четирите вида бактерии). Те са в синьолилави опаковки, мисля, че ги има навсякъде.

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 13:11 от Lenyto

# 16
  • Варна
  • Мнения: 3 888
Искам да се включа и аз по темата. Ние сме на Аптамил, но съм ядосана от цената и не ми харесва как се приготвя новата формула. На всичкото отгоре отскоро се просветих на тема пробиотици и съм поела курс към смяна.

Изчетох видовете Hipp, но едно ме озадачи: След като най-доброто мляко е био-млякото с пробиотици, защо тогава био-млякото на Hipp не ги съдържа, а другото ги съдържа?
А пък Лактаната май хем е био, хем има пробиотици.
Другото странно ми е разликата в цената: Лактаната за 750 гр. 21.30 (до нас е 22.86), а Hipp - за 800 гр. 17.90 лв. Доста по-евтино.

# 17
  • Мнения: 213
HIPP (розовата серия, а не синята, която е БИО) – съдържа 1 вид Лактобацилус бактерия от рода Lactobacillus reuteri и Lactana BIO - то съдържа 4 вида Бифидобактерии – B.longum, B.breve, B.infantis и B.bifidum.

 Peace

Заради това е разликата в цената. А също и заради това, че Лактана е едновременно и БИО мляко.

# 18
  • Мнения: 814
Ivemom,
днес реши да пиша на Нестле и да ги питам за бактериите в кашата, веднага ми отговориха и прилагам част от отговора:
"Otnosno zapitvaneto vi po-dolu, bih iskala da otgovorq, che bifidobakteriite, koito se sydyrjat v bebeshkite kashi NESTLE Wellbeing sa Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus É Lactobacillus paracasei."
Lenyto,
Мерси за инфото  Peace. Аз продължавам да ровя, за да намеря линковете, които съм чела по темата (малко се ядосах, че не съм ги запазила), въпреки че shturolina  е дала някои от тях.
HIPP (розовата серия, а не синята, която е БИО) – съдържа 1 вид Лактобацилус бактерия от рода Lactobacillus reuteri и Lactana BIO - то съдържа 4 вида Бифидобактерии – B.longum, B.breve, B.infantis и B.bifidum.

 Peace

Заради това е разликата в цената. А също и заради това, че Лактана е едновременно и БИО мляко.

svetli,
Просто ХИПП са направили 2 отделни продукта - единият е екологично-чист, а другият е с пробиотици - не са ги съчетали в едно. И аз не мога да си обясня защо newsm78 след като явно е възможно. И аз мисля, че сигурно заради това е по-евтино от Лактана БИО...   

# 19
  • Мнения: 24 467
Благодаря, Lenyto, още нещо да попитам- аз приготвям кашата "Силно стомахче" и другата за лека нощ с твърде топло мляко. Има ли значение това, в смисъл дали не "изтребвам" полезните бактерии? Има ли някакви стандарти относно температурата? На кутиите и това не съм прочела, не го открих.

# 20
  • Мнения: 164
Майчета здравейте. Казвам се Надя от Бургас и прочетох с внимание темата за пробиотиците и реших да сменя млякото на малкия от Фризовом на Лактана Био .... Но като се разходих из нашите магазини ми казаха че не са чували за адаптирано мляко Лактана Био, та дори и за Хип розов етикет  Cry. Моля Ви да ми кажете дали в големите магазини като Метро, Била и т.н. продават такова мляко. Предварително Ви благодаря за мнението.

# 21
  • Мнения: 1 089
Judi
Добре е да приготвяш кашите с вода не по-топла от 45 градуса, защото наистина се унищожават бактериите.
Svetli, Ivemom, Bomi,
за продуктите на Хипп мога само да кажа, че ВСИЧКИ  са БИО, поне така твърдят те навсякъде по рекламни брошури и сайтове. Наистина не навсякъде е написано върху продуктите. За цената предполагам, че разликата идва освен от разликата в културите и от това, че Хипп са гигант и могат да си позволят по-ниски цени заради големите обороти...не знам...
Nadya1,
поне в София мисля, че в Метро има всичко, но за Лактана честно казано не знам, но ще проверя като ходя.

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 13:49 от Lenyto

# 22
  • Мнения: 24 467
Благодаря още веднъж, Lenyto , мина ми снощи през ума и реших, че не следва наистина твърде да затоплям млякото /аз с мляко ги правя, понеже точно тези са безмлечни/ именно на база тази тема.

# 23
  • Мнения: 814
Svetli, Ivemom, Bomi,
за продуктите на Хипп мога само да кажа, че ВСИЧКИ  са БИО, поне така твърдят те навсякъде по рекламни брошури и сайтове. Наистина не навсякъде е написано върху продуктите. .............................
Малко ме смути  Wink. Разгледах им сайта - пише си изрично, че има 2 вида АМ HIPP - розов с пробиотици и син - БИО-.
Освен това розовата серия с Пробиотици няма БИО-печат, а всеки органичен продукт доказва, че е такъв само със съответния печат от призната институция върху опаковката (имаше някъде тема за БИО-то във форума newsm78). Даже четох статия, че напоследък имало много менте-продукти в БГ, които пишат, че са БИО- в наименованието, но всъщност не са. И съвета към потребителя беше да се търси легализиран печат върху опаковката.

# 24
  • Мнения: 213
Lenyto - не знам какво пишат в рекламите си, но важното е на самата кутия има ли знака Био (който се дава от специална сертифицираща организация и на запад по принцип не е менте) или не. Т.е. единият Хипп е Био, другият не е. Иначе много от продуктите на Хипп са Био, но не всички. На всеки изрично си пише дали е така или не. (Между другото аз купувам био-пюренца на Хипп за дребосъка.)

# 25
  • Мнения: 1 089
Ivemom, Bomi,
Оказва се, че сте абсолютно прави. Понеже съм си досадно нахална, когато искам да си изясня нещо, писах на Хипп, но направо на немския им сайт, за да ги питам, е ли е, аджеба, пробиотичното мляко био или не и те малко йезуитски ми отговориха, че тъй като хипоалергенното мляко (каквото давам на моя син) се подлага на много интензивна преработка, това обезсмисля да е био-продукт  Thinking  newsm78 (нищо не написаха за обикновеното пробиотично мляко). Естествено ме успокоиха, че подлежи на същия много стриктен контрол като всички техни продукти.... е това е. Явно трябва да се изясним само с педито до кога  покрай кърменето на хипоалергенно мляко в храната, аз и без друго понякога давам млечна каша и когато се налага готова каша в бурканче и на детето му няма нищо и явно ще подхвана и аз Лактаната...

Последна редакция: чт, 10 яну 2008, 13:03 от Lenyto

# 26
  • София
  • Мнения: 196
Надя, относно млякото Лактана Био можеш да си го поръчаш и от тук: http://papagal.net/index.php?main_page=index&cPath=14_135
мисля, че за София доставката е безплатна, но за Бургас не знам...за сведение в Кауфланд струва 21.21лв., но дали имахте Кауфланд там?!!

# 27
  • Мнения: X
Nadya1, ако даваш Фризовом, заради овръщане не е редно да го сменяш с Лактана. Фризовома е добро мляко и ако няма проблеми не го сменяй.

# 28
  • Мнения: 1 089
Днес като бях в Метро видях, че няма Лактана Био, както и пробиотичните каши на Нестле, но видях че млякото на Нестле за след годинка е пробиотично, със същите култури като кашите.

# 29
  • София
  • Мнения: 627
запис

# 30
  • Мнения: 117
Днес като бях в Метро видях, че няма Лактана Био, както и пробиотичните каши на Нестле, но видях че млякото на Нестле за след годинка е пробиотично, със същите култури като кашите.

Май и аз не съм го виждала в големите Хипермаркети.
Някъде видях тема във форума откъде може да се намери (ей сега ще я метна):
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=256570.0
 Peace

# 31
  • Мнения: 164
Nadya1, ако даваш Фризовом, заради овръщане не е редно да го сменяш с Лактана. Фризовома е добро мляко и ако няма проблеми не го сменяй.


Зна4и аз млякото запо4нах да го давам защото малкия не беше акал 2 дни, а не защото е поврьщал. Но ве4е си ака много добре и затова смятам да му го сменя млякото с нещо по-добро и да ми засиля имунната система, защото явно там ще ние е слабото място.


Кристиян е роден на 10.09.2007

# 32
  • Мнения: 145
А какво ще рече, бебешко пюре да не е био? Не са ли всички пюрета на ХИП такива? smile3556

# 33
пробиотиците не засилват имунната система. дори в някои случаи (ако бебето е родено повече от 10 дни преди термина или ако има проблеми с имунната система (слаба имунна система)) не се препоръчват. вижте последния публикуван докалад на научната комисия по храните на ЕС, стр. 158, пар. 2 (ето тук http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/out199_en.pdf  ).

ПС. В доклада има доста фактически грешки и неточни позовавания на изследвания в областа на АМ, но като цяло е прилично информативен дори за неспециалисти.

# 34
  • Мнения: 814
пробиотиците не засилват имунната система. дори в някои случаи (ако бебето е родено повече от 10 дни преди термина или ако има проблеми с имунната система (слаба имунна система)) не се препоръчват. вижте последния публикуван докалад на научната комисия по храните на ЕС, стр. 158, пар. 2 (ето тук http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/out199_en.pdf  ).

ПС. В доклада има доста фактически грешки и неточни позовавания на изследвания в областа на АМ, но като цяло е прилично информативен дори за неспециалисти.

radish,
Супер си! По публикациите ти и по линковете, които даваш предполагам, че ти сигурно работиш в тази област и много ти благодаря за информацията  Peace. Аз наистина се интересувам много от темата и на такава подробна информация досега не съм попадала (макар че е доста професионална и прекалено обемиста ooooh!). Хвърлих поглед не само на страницата, която си дала, но и на цялата глава за пробиотиците (от 154 - 160 стр.). Ами, аз не видях нищо лошо - много хубави неща пише в целия доклад Peace. Има всичко - какви видове са пробиотичните бактерии, какви хубави ефекти имат, както и за научните изследвания и за това, че пробиотиците в АМ са едни от най-новите открития и т.н. и т.н. Ама честно казано е огромно инфото и когато имам време ще го прегледам много по-подробно.
Много ти благодаря  Hug! За съжаление ми е доста голяма, за да я преведа Tired

# 35
не работя точно в тази област, но сега имам много силен личен интерес ( 3+ месечна дъщеря ) и се дообразовам Simple Smile

# 36
  • Мнения: 213
radish, докладът наистина е много задълбочен и доколкото разбирам - изцяло в полза на пробиотиците. Доста е стар обаче (от 2003 година), а през последните години излизат все повече изследвания в тяхна полза, както и все повече храни с пробиотици за бебета и деца (не само АМ). Ползите от тях не са една и две  Peace

# 37
  • Мнения: 1 089
Radish,
аз също четох доклада и не смятам, че е против пробиотиците. Естествено е, че недоносоните и имунокомпрометираните деца са съвсем друга категория и се нуждаят от съвсем други храни и грижи.  Лошото е, че в нашите болници не се разрешава майката да носи кърма за неодносените си бебета, въпреки, че тя от самото начало е най-доброто, особено когато детето е недоносено (имам лични наблюдения от моя приятелка, която септември роди недоносени близначки).
Така или иначе за здравото бебе е най-добре да получава пробиотици. А че един щам трябва да е стабилен и с доказани качества, е някак абсолютоно логично. Проверката на тези качества, както и на всички други съставки на АМ си е работа на специални служби, каквата е FDA в САЩ или EMEA  в Европа.

# 38
  • Мнения: 117
Radish,
аз също четох доклада и не смятам, че е против пробиотиците. Естествено е, че недоносоните и имунокомпрометираните деца са съвсем друга категория и се нуждаят от съвсем други храни и грижи. 
Така или иначе за здравото бебе е най-добре да получава пробиотици. А че един щам трябва да е стабилен и с доказани качества, е някак абсолютоно логично. Проверката на тези качества, както и на всички други съставки на АМ си е работа на специални служби, каквата е FDA в САЩ или EMEA  в Европа.
Peace
Radish
много полезна информация. И аз не виждам нищо лошо в доклада. Напротив доста сериозни аргументи по отношение предимствата на АМ с пробиотици и тяхната полезност за бебчетата. А иначе разбира се, че недоносените бебета са на по-специален режим в сравнение със здравите бебета.
Тъй като и аз съм се ровила доста за пробиотиците ето малко допълнителна информация (превод от италиански-информацията съм я срещала и на руски):
"През 1953 г. се създава бебешко мляко със субстанции, които подпомагат производството и разпространението на Бифидофлора в детския организъм и започва разработването на пробиотична млечна формула, която да наподобява майчината кърма не само като състав, но и като действие, т.е. да генерира производството на Бифидобактерия у бебето.
Майчината кърма сама по себе си не съдържа бифидобактерии. Те се съдържат в зърната на женските гърди и оттам преминават в червата на бебето по време на кърмене. Главно поради тази причина, в чревната флора на кърмените бебета, бифидобактериите доминират в много по-голяма степен от бифидобактериалната среда при кърмачетата, хранени с обикновена адаптирана формула. В микрофлората на кърмените деца бифидобактериите съставляват между 95-99%, докато червата на изкуствено хранените деца съдържат: 67.8% бифидобактерии, 16.6% ентеробактерии, 11.2% бактероиди и 0.1% други микроорганизми. Бифидобактериалната среда укрепва съпротивителните сили на организма на кърмените бебета и се счита за една от основните причини за по-високата им резистентност към широк кръг инфекции и заболявания."
Не случайно вече на запад има освен различни видове АМ и други продукти с пробиотици - прясно мляко, специално за малки деца и каши.   bouquet   

# 39
  • Мнения: 213
Намерих нещо, което ми се стори доста интересно и по темата:
http://biozonabg.com/products_probiotic.htm

# 40
  • Мнения: 18
Bomi
това беше една от статиите, които занесох на докторицата. Какво ли не и разпечатах от интернет. Аз направих запитване направо до производителите на Лактана БИО в Германия и те ми изпратиха много любезен и бърз отговор за пробиотиците и БИО-то. Отговор получих и от вносителите в България. Помолих ги за някакви материали, които да занеса на педиатърката и те ми изпратиха статия за някакво специализирано списание за педиатри с изследвания. Докторицата остана доволна, но още нямам инфо какво мисли за млякото. На 11.02 сме на преглед и тогава ще пиша допълнително.

# 41
  • Мнения: 814
това беше една от статиите, които занесох на докторицата. Какво ли не и разпечатах от интернет. Аз направих запитване направо до производителите на Лактана БИО в Германия и те ми изпратиха много любезен и бърз отговор за пробиотиците и БИО-то. Отговор получих и от вносителите в България. Помолих ги за някакви материали, които да занеса на педиатърката и те ми изпратиха статия за някакво специализирано списание за педиатри с изследвания. Докторицата остана доволна, но още нямам инфо какво мисли за млякото. На 11.02 сме на преглед и тогава ще пиша допълнително.
А какво е това списание  newsm78 Аз съм чела интервю с лекар в "9 месеца", който обясняваше за предимствата на това АМ - него ли имаш предвид? 

# 42
  • Мнения: 18
ivemom
това е една статия, която е публикувана в специализирано списание за педиатри и която занесох на моята педиатърка, че горката въобще не беше наясно за разликата между пробиотиците и пребиотиците. Ако искаш прати ми на лични e-mail за да ти я изпратя, защото не знам как се качват файлове, а самата статия е доста голяма.

# 43
  • Мнения: 1 089
Майчета,
за мое учудване днес докато бяхме на пазар забелязах, че NAN 2 също е с бифидус! NAN  за новородени е само с бифидогенен ефект, но следващото NAN 2  е с живи бифидокултури. Браво и на Нестле! Хубаво е да се увеличават пробиотичните продукти на пазара!

# 44
  • Мнения: 18
Lenyto
и аз поради изпадане в пълно неразбиране открих тази тема. Всичките тези понятия пробиотици, пребиотици, "пробиотичен ефект" и "пребиотичен ефект" направо ме объркаха. Допълнително и педиатърката ми внесе неяснотии. И се почна четенето.
Най точно май го е написала ivemom
"С пробиотици са HIPP (розовата серия, а не синята, която е БИО) – то съдържа 1 вид Лактобацилус бактерия от рода Lactobacillus reuteri и Lactana BIO - то съдържа 4 вида Бифидобактерии – B.longum, B.breve, B.infantis и B.bifidum."
"пробиотичен ефект" - това всъщност са съставки, които подобно на пребиотиците биха могли да стимулират производството на полезните пробиотични бактерии в бебето. Обаче такива АМ не съдържат самите пробиотици…"
За "пребиотичния ефект" при Аптамил Комфорта е написано, че пребиотичния ефект е благодарение на олигозахаридите, които водят до избирателно увеличаване на качеството и активността на бифидо и млечнокиселите бактерии в чревната флора на кърмачетата.
А при Нутрилона е написано почти същото, че "благодарение на пребиотиците се стимулират "добрите" бифидо- и лактобактерии в червата подобно на кърмата и както при кърмените деца, нте нормализират чревната перисталтика и ограничават появата на запек".
Така че разликата е огромна и те не дават на бебчетата самите щамове на живите бифидобактерии както при Лактана БИО и Hipp, а само храната т.е пребиотиците за самите бактерии. Поне това е което аз съм разбрала от многото четене и ровене из интернет.  А за съжаление в немски сайтове не открих нищо за НАН, защото там такова мляко не се продава, а млякото на Нестле се казва Alete и то е с пребиотици. bouquet  Hug

# 45
  • Мнения: 1 089
valeriapavlov@ ,
НАН2, както и Настле Джуниър, както и кашите Wellbeing  на Нестле ( за които междувпрочем съм писала вече тук) СА ПРОБИОТИЧНИ.  Подробности съм ти писала в темата за  Лактана Био и ХИПП
Аз лично давах HIPP HA пробиотично, а сега Лактана Био, както и пробиотичните каши на Нестле, но е добре да има различни продукти на пазара и така да имаме по-голям избор.

Последна редакция: нд, 03 фев 2008, 22:07 от Lenyto

# 46
  • Мнения: 213
Lenyto
 Абсолютно си права. Наистина НАН 2 е с живи бифидукултури. И аз днес го видях в бебешкия магазин. Всъщност това е доста радостно. Нека стават все повече бебешките храни с пробиотици и бифидобактерии в тях. Не знам дали си забелязала, че и Hipp са пуснали млечни каши с пробиотици. Не ги видях обаче в магазина. Крайно време е и България да започне да заприличва на нормална държава.  Grinning

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 22:27 от bomi

# 47
  • Мнения: 111
Нашето GP ми каза само едно- кърмата е стерилна. Вие си направете изводи дали мляко с пре или пробиотици. И ние избрахме.

# 48
  • Мнения: 1 089
tinky-winky,
GP-тата говорят много неща. За съжаление не винаги верни или пък точни.
Аз самата съм лекар и смятам, че доверието в лекаря е нещо много важно, но не те освобождава от задължението сам да се информираш и да си отговорен за решенията, които взимаш.
В този смисъл смятам, че твое право и задължение е да решиш, какво да дадеш на  детето си.
И все пак има научно доказани факти, които не можеш да зачеркнеш, просто защото не вярваш в тях, не си осведомена и не ги познаваш или пък защото някой, на когото имаш доверие, ти е казал друго.
P.S. Междувпрочем по-горе можеш да прочетеш от къде се появяват бифидобактериите в кърмата (тя наистина е стерилна докато е в гърдата).

Последна редакция: чт, 07 фев 2008, 12:50 от Lenyto

# 49
  • Мнения: 111

 Prava si Lenyto no i togava i mlqkoto trjabva da e sterilno predi da popadne v ustata na detence( kakto karmata). Prirodata go e izmislila, a njama ni6to po-savar6enno ot tova. Zatova karmeneto mu e majkata.

# 50
  • Мнения: 1 089
Е, аз кърмя, но в храната давам АМ, защото единствената храна, която моя син отказва, е замразена кърма.
А бифидобактериите попадат в кърмата от зърното, а не в устата на детето... но както и да е, не мисля, че нещо може да те убеди, пък и не мисля, че е нужно.

# 51
  • Мнения: 24 467
Е, аз пък не кърмя и не мисля, че кърменето му е майката на всяка цена.
Затова приветствам темата и момичетата, даващи информация по нея. Природата винаги търпи усъвършенстване от страна на човека.

# 52
  • Мнения: 814
Е, аз пък не кърмя и не мисля, че кърменето му е майката на всяка цена.
Затова приветствам темата и момичетата, даващи информация по нея. Природата винаги търпи усъвършенстване от страна на човека.
Ама разбира се! Нека не превръщаме тази хубава тема в спор за АМ/срещу кърмене. Нека всеки си кърми максимално. Тук говорим за етапа, в който сме на АМ (по една или друга причина) и за млеката, които най-се доближават до природата... и т.н.  Peace

# 53
  • Мнения: 117
Е, аз пък не кърмя и не мисля, че кърменето му е майката на всяка цена.
Затова приветствам темата и момичетата, даващи информация по нея. Природата винаги търпи усъвършенстване от страна на човека.
Ама разбира се! Нека не превръщаме тази хубава тема в спор за АМ/срещу кърмене. Нека всеки си кърми максимално. Тук говорим за етапа, в който сме на АМ (по една или друга причина) и за млеката, които най-се доближават до природата... и т.н.  Peace
Peace
Точно така. Няма нужда от спор, защото всеки има причини да прави едното или другото. Аз също не мисля, че кърменето му е "майката вна всяка цена".  Simple Smile

# 54
Здравейте момичета, нова съм но темата много ме вълнува. от това което съм попрочела из официалните сайтове на педи асоциациите - европейска и американска, стигам до извода, че прОбиотиците не се препоръчват. Та все пак в кърмата има прЕбиотични олигозахариди (Валериа ), а не Бифидобактерии. Тях организма си ги произвежда сам толкова, колкото му е необходимо, когато има "храна" за тях. Както казва и Tinky - Winky - кърмата е стерилна.

# 55
  • Мнения: 117
Здравейте момичета, нова съм но темата много ме вълнува. от това което съм попрочела из официалните сайтове на педи асоциациите - европейска и американска, стигам до извода, че прОбиотиците не се препоръчват. Та все пак в кърмата има прЕбиотични олигозахариди (Валериа ), а не Бифидобактерии. Тях организма си ги произвежда сам толкова, колкото му е необходимо, когато има "храна" за тях. Както казва и Tinky - Winky - кърмата е стерилна.

colombina
хубаво е че тази тема те вълнува, но трябваше внимателно да прочетеш  цялата тема. В нея има и самият доклад на СЗО в който не се говори нищо лошо против пробиотиците. напротив само положителни неща. Аз също се интерисувам много по темата, но не съм срещала подобни твърдения от "европейски и американски асоциации". АМ с пробиотици се продават в цял свят и са изцяло под контрола на всички европейски и световни изисквания. Така, че тревогите ти са напразни. Аз лично съм започнала с АМ с пробиотици в Италия - също с четири бифидобактерии, Лактана БИО-немско, Hipp, сега вече и НАН правят млека с бифидогенен ефект. Това са световни марки.
Никъде в темата не се казва, че пробиотиците се предават чрез кърмата.
Специално си правя труда да ти препиша няколко откъса от специализирана статия в списание за педиатри (не я намерих в електронен вариант-имам я от списанието). Дано да ти е от полза.

"Майчината кърма сама по себе си не съдържа бифидобактерии. Те се съдържат в зърната на женските гърди и оттам преминават в червата на бебето по време на кърмене. Главно поради тази причина, в чревната флора на кърмените бебета, бифидобактериите доминират в много по-голяма степен от бифидобактериалната среда при кърмачетата, хранени с обикновена адаптирана формула. В микрофлората на кърмените деца бифидобактериите съставляват между 95-99%, докато червата на изкуствено хранените деца съдържат: 67.8% бифидобактерии, 16.6% ентеробактерии, 11.2% бактероиди и 0.1% други микроорганизми (Фиг.1,2). Бифидобактериалната среда укрепва съпротивителните сили на организма на кърмените бебета се счита за една от основните причини за по-високата им резистентност към широк кръг инфекции и заболявания."
   
"Доказано е, че използването на бифидобактерии, както и на lactobacilli в производството на храни за кърмачета и малки деца е напълно безопасно (GRAS-status; generally regarded as safe).   
Съвременните изследвания показват също така, че естествено родените деца получават B.infantis още при преминаването си през родовия канал, в случаите когато майката е здрава и не страда от вагинални инфекции. Направено е проучване, че в чревната флора на 60% от вагинално родените и износени деца на възраст между 4-6 дни се открива наличие на B.infantis и само в 9% от тези родени чрез цезарово сечение.
През последните години, обаче се наблюдава тенденция на намаляване на броя на B. infantis и B. bifidum в червата на кърмачетата, дори и на тези, които се хранят с майчина кърма. В същото време значително се повишават нивата на нежеланите патогенни микроорганизми, особено на Klebsiella и E. Coli, които за момента проявяват резистентност към антибиотици. Причините за този факт не са напълно изяснени, но се свързват най-често с повишеното съдържание на токсични замърсители не само в околната среда, но и  в майчината кърма. Това поражда необходимост от ежедневно добавяне на бифидобактерии (особено B.infantis) към храната дори на децата, които се хранят с майчина кърма.
Някои от по-важните ефекти на пробиотиците, известни днес са, че те: подпомагат храносмилателната система и усвояването на хранителни вещества; стимулират укрепването на имунната система; подобряват метаболизма на лактозата в случай на лактозна  непоносимост; предпазват и оказват терапевтичен ефект при диария; синтезират витамини от група В и витамин К; поддържат организма в устойчиво състояние при прием на антибиотици; ограничават развитието на вагинални инфекции, инфекции на пикочния канал и цистити; редуцират канцерогенните ензими. Също така те имат и някои спомагателни ефекти: намаляват вероятността от запек; подпомагат организма в борбата с алергии; оказват терапевтичен ефект при атопични дерматити."

Има много литература по въпроса. В темата майчетата са дали препратки към някой от тях. Ако искаш ще ти изпратя и други (вкл. и на англ. и на италиански). Надявам се да съм ти помогнала.

# 56
Благодаря ти Shturolna, но това не ме успокоява. Всъщност препоръката е на американска и педиатрична асоциация по гастроентерология, хепатология и хранене и касае заместителита на майчина кърма до 6 месечна възраст, а не храните за кърмачета и малки деца. Като се замисля Nestle, които са на едно от водещите места като производители на адаптирани млека имат  NAN1 c "бифидугенен ефект, който спомага за развитието на пробиотиците", а не самите пробиотици. Незнам, но след като кърмата съдържа пребиотици, а не про, може би е по добре организма да си ги изработва сам - природата е най мъдра. А и дали тези пробиотици като се подложат на високата Т, с която се приготвя млякото и преминат през киселината на стомаха остава нещо от тях, което да помогне на детето. все пак си мисля, че пребиотиците са по естествени. А и като че ли количеството на пробиотика не зависи от начина на раждането( норм/секцио), а от това кога детето е сложено на гърда и давано ли е мляко. струва ми се естествено, че при секцио B. bacterium ще е по-малко. Всички знаем какво се случва на новородените със секцио - кога се дават на майките да ги кърмят.Ще се поровя, за да ти изпратя становището на европ. педиатрична асоциация....надявам се да го намеря в нета. все пак е специализирана информация. Иначе съм съгласна за ефектите на пробиотиците като добавка към храните, особено при болните дечица. Все пак много ти благодаря. Чао за сега

# 57
  • Мнения: 814
Май още има да се пише по тази тема  Simple Smile

colombina,
shturolina е дала доста обобщена информация по темата  Peace, само че от нея май не става много ясно едно нещо:
Кърмата наистина съдържа пребиотици, които имат за цел избирателно да стимулират възпроизводството на пробиотиците в коремчето на бебето. Самите пробиотици (бифидобактериите), чието възпроизводство трябва да бъде стимулирано, се набавят от гръдните зърна по време на сучене. Така че ситуацията при кърмените бебета е следната: Те получават известно количество пробиотици от зърната, а после пребиотиците от кърмата избирателно увеличават техния брой до необходимия (така че те наистина да имат благоприятно въздействие върху организма на бебето). Този естествен процес е още една причина, поради която кърмата наистина е най-полезна...

Обаче ситуацията при некърмените бебета (т.е. тези които са на АМ) е друга: Те напрактика няма откъде да си набавят пробиотици. Дори и да има малко количество такива в червата им, то обикновено е недостатъчно и с течение на времето намалява още повече (при новороденото - с всеки изминал ден). Тогава напрактика пребиотиците няма какво да стимулират (нещо което го няма или е в изключително малко количество не може да бъде стимулирано)! Пребиотиците не създават, те могат само избирателно да възпроизвеждат съществуващите вече пробиотици. Затова ефектът на пребиотиците е доста неясен и най-вече несигурен. Ако пък бебето има и някакви храмосмилателни смущения, общо взето вероятността пребиотиците да му въздействат намалява още повече .

Затова е много по-добре ако бебе, което се храни с АМ, приема направо полезните пробиотици, а не пребиотици. Защото (май досега не е коментирано тук), но за да оказват полезен ефект пробиотиците, тях не просто трябва да ги има, а да бъдат в достатъчно количество. Затова се акцентира, че в червата на кърмените бебета са до 99%. Има западни статии в нета именно за достатъчното количество пробиотици в организма (както за бебетата, така и за по-възрастните хора).

Моят личен опит: синът ми е приемал АМ с пребиотици, а след това премина на АМ с пробиотици. Не мога да ти опиша колко очевидна е разликата - от гл.т. на изхождането, на обривите му (той е с атопична кожа), на по-лесния прием на нови храни и изобщо проблеми с коремчето. Всички тези неща се повлияха старохотно когато започна да приема АМ с пробиотици!

Ти говориш за бифидогенния ефект (аз съм писала преди за него) - той може да се получи от пребиотици, но мисля (не съм абсолютно сигурна), че специално на NAN1 не пише да съдържа такива. Което означава най-вероятно, че те разчитат на бифидогенен ефект от лактозата. Лактозата също може да има такъв ефект, но той е доста слаб и не може да бъде сравнен с ефекта от бифидобактериите (пробиотиците) или дори на олигозахаридите (пребиотиците). В нета има инфо.

Според мен, честно казано пробиотиците вече не са някаква голяма новост и скоро повечето АМ ще ги съдържат (така както е било с пребиотиците преди). Просто науката се развива и все по-качествени и полезни АМ излизат на пазара (и слава богу  Grinning
   


                 

# 58
  • Мнения: 111

 Съжалявам, че не мога да пиша по-често. Понякога имам чувството, че някои в чата са повече рекламни агенти на млека отколкото интересуващи се майки. Хора! В цяла Европа е модерно КЪРМЕНЕТО, а скандинавките го правят до 3 год. възраст на детето. Едва ли са по-глупави от нас. Аз също не съм ЗА кърменето-на всяка цена, но не съм и ЗА еуфоричната подкрепа за НОВОТО. Истината е, че все още няма достатъчно доказателства за позитивния ефект на внесените отвън пробиотици и тяхната БЕЗОПАСНОСТ. Това иска време, като всяко ново нещо. Всичко  останало е рекламен блъф. Надявам се да бъда разбрана правилно.
 Чао засега!

# 59
  • Мнения: 24 467
Човеци, не ме интересува модата. Laughing
Този, който я следва не е по презумпция "по- умен".
Ако имаш конкретна информация- сподели я, както правят останалите по темата.

# 60
  • Мнения: 1 089
Кърменето не е мода, а най-естествения начин на хранене. Да се подкрепят майките, за да кърмят децата си, е просто задлъжително. Аз кърмя детето си.
Но не всеки има тази възможност и на тези бебета трябва да може да им се предложи най-добрия заместител. Затова се радвам, че производителите правят всякакви опити да подобряват продуктите си. Естествено не всеки опит за подобрение води до желания резултат. НО- пробиотиците съществуват в храненето на човечеството откакто то съществува, а част от пробиотиците в АМ са изолирани от човешкото майчино мляко. Да не говорим през какви тестове преминават, за да имат право да се ползват за детски храни (да са устойчиви към стомашния сок, да имат доказани качества при стомашно-чревни разстройства, да могат да се размножават в червата и още много). А нашите майки и баби никак не са се притеснявали да дохранват с домашно кисело млекце, което изобщо не е и чувало за такива тестове - при това с много добри резултати.

# 61
  • Мнения: 814
tinky-winky,
Lenyto е казала нещо много вярно. Не мога да приема идеята, че пребиотиците и пробиотиците са измислени като съставки за рекламен трик. Някои АМ ги съдържат, други - не. Тук обсъждаме разликата между всички тях. За кърменето изобщо никога не съм и никога няма да споря, защото съм съгласна за неговата полезност (междудругото аз точно това обясних по-горе). Само че успях да кърмя само 3 месеца (да се "гръмна" ли заради това?!)  Confused.  И ако синът ми беше приел без проблем първото АМ, което му дадох, надали сега щях да мога да кажа толкова по темата. За съжаление, когато нещо не му е "дошло до главата на човек", му е "широко около врата" Tired. Желая ти дълго и безпроблемно кърмене  Peace     

# 62
Браво Tinky-Winky!!!  Hugмай повечето тук са се превърнали в рекламни агенти на фирми произвеждащи адаптирани млека. Аз не можах да кърмя дълго - може би не е имало кой да ми обясни някои "дреболии", които разбрах в последствие. Ivemom, разбирам ентусиазма ти, но на дъщеря ми обрива и коликите преминаха след давне на мляко с пребиотик ( преди това беше на такова с про ). А и между другото мисля, че съм съвсем наясно каква е разликата между ПРЕ и пробиотици. В NAN1 НЯМА нито про, нито пребиотици, а бифидугенния ефект не се дължи само на лактозата. Исках само да кажа, че една от водещите фирми в света не рискува да сложи в мляко за кърмачета, нещо за което няма доказани ползи/ вреди върху организма. И подчертавам - само за млека и то за здрави деца. Погледни следната статия "Probiotic Bacteria in Dietetic Products for Infants":
A Commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition - Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition
- нали знаеш какво е ESPGHAN и как да намериш статията в нета?! Всички останали проучвания, които четеш къде ли не са според мен ПЛАТЕНИ ФИРМЕНИ ПРОУЧВАНИЯ ЗА ПРОБИОТИЦИТЕ В АДАПТИРАНИ МЛЕКА!!! Leny, моля те обясни на майките как да запазят по дълго време кърменето (за съжаление аз не мога - нямам опит), а не колко са "полезни" пробиотиците. Докато не ти дойде до главата, всичко което пишеш е само теория - някой каза по - горе "широко ти е около врата". Успех с кърменето и дано да го запазиш по дълго, защото може да ти се случи да се разочароваш от млеката с пробиотици, както това ми се случи на мене - повярвах на една убедена модераторка, а не на ЛЕКАРЯ, който незнам защо всички наричат педи.

# 63
  • Мнения: 117
Боже! Боже! Боже! Пак ли?
Момичета защо е необходимо да превръщате поредната тема във форума във вечния спор ЗА и ПРОТИВ кърменето. Това е въпрос на личен избор за всеки. Всяка майка е отговорна за това което е решила за своето дете. Стига вече.
 Peace Браво ivemom и Lenyto . Аз просто съм цитирал, докато вие сте го написали точно.
Нека сме лошите. Ама защо не разбрах.
tinky-winky
Защо трябва да имам за пример скандинавките. Да вземем за пример французойките, които след втория месец майчинство се връщат на работа и децата им отиват на ясла или ги гледа детегледачка за която държавата плаща. Дали майката "притичва" през 2-3 часа да кърми?
За съжаление няма как да те разбера правилно, защото адаптирани млека с ПРОБИОТИЦИ не са никаква мода, новост или както искаш го наречи. Новост са за България може би макар, че и това е спорно защото Hipp са от доста време в България. А по новото е Лактана БИО, а от скоро доколкото знам и Нестле е с пробиотици. Всички тези марки продават  АМ с ПРОБИОТИЦИ във ВСИЧКИ ЕВРОПЕЙСКИ ДЪРЖАВИ още от времето когато адаптирано мляко в България се е продавало в корекомите. Само за твоя информация лично аз съм съм започнала да давам АМ с ПРОБИОТИЦИ - NEOLATTE, което е също с 4 бифидобактерии в Италия. А лично съм виждала Лактана БИО, същата каквато е в България и в Швейцария. Позволи ми сега аз да те питам Италианците, Швейцарците и др. му европейци дали са по - глупави от нас. И ако наричаш някой рекламен агент защото е споделил какво дава на детето си и то е добро - можеш спокойно да ме причислиш към групата на рекламните агенти на АМ с пробиотици, защото съм се убедила лично от предимствата им и съм го препоръчала на всичките си приятелки и те също са доволни. А другата причина поради която го давам е че млякото е БИО-затова можеш спокойно да ме наречеш и рекламен агент на БИО храните.  Hug

colombina
мила, моля те да не си позволяваш да отправяш упреци към майки, които имат доста по голям стаж и като майки и като участници във форума. Аз уважавам всеки в този форум, защото преди да започна да пиша съм се учила на много неща от тях и от това което са писали.  Както и да ги наричаш рекламни агенти, защото доколкото виждам имаш няколко отговора единствено в тази тема. Бъди разумна. Прочети. Не злорадствай и не бъди груба. Няколко пъти те помолих да прочетеш цялата тема. ВНИМАТЕЛНО. Ти продължаваш да бълваш недомислици. Само като чета какво си написала ми става ясно, че наистина хабер си нямаш за разликата между ПРЕ и ПРО - биотици. Ама никакъв. Само ще ти кажа, че за разлика от България в Италия самите лекари обясняват каква е разликата и те съветват. Какви водещи фирми цитираш. Моля те не слагай името на Nutrition. Само това не. МОЛЯ ТЕ. А просто вземи и се върни малко по нагоре в темата, където една майка публикува доклада на европейската педиатрична асоциация в която за пробиотиците се говорят само положителни неща (а те не са платени фирмени проучвания). Аз съм ти цитирал информация от специализирано педиатрично списание. Бъди малко по коректна. А моля те препоръките на американската педиатрична асоциация по гастроентерология да си ги ползват американците.
Тъй като стана доста дълго за твоя информация: Пробиотиците са добрите бактерии и когато едно дете приема напр. антибиотик, който наред с "лошите" унищожава и "добрите" бактерии му се предписват пробиотици. В аптеките вече има десетки видове на капки, сиропи, хапчета и др. Само за твоя информация, че в организма трябва да има баланс между бактериите. И когато го няма той се създава чрез приема на пробиотиците. От началото на 20-ти век са започнали проучвания и един от учените, които работи по въпроса за наша гордост е БЪЛГАРИН. Запазвам си правото да ти изпратя малко инфо по въпроса.  Hug

Ако имаш конкретна информация- сподели я, както правят останалите по темата.
Peace
Наистина не превръщайте темата в някакво ваше безмислено налагане на необосновани тези и нелогични мнения, а ако имате нещо ПО ТЕМАТА което знаете или искате да споделите го направете съвсем доброномарено както всички майки досега.
И аз съм за кърменето, но за съжаление не успях и затова давам АМ с ПРОБИОТИК на моя хубавец да ми е жив и здрав.
P.S Не е реклама, а личен опит.

# 64
  • Мнения: 1 089
colombina ,
Да, аз кърмя и ще продължа в разумни граници (без да се вманиячавам като някои кърмачки във форума), но също така давам АМ в храната на детето си. Както съм написала и по-нагоре в темата, пробиотици давам не само с АМ, но и с кашите, които давам на детето си.
Както ти е написала shturolina, пробиотици се предписват при стомашно-чревни проблеми. Такива имаше моя син и детския гастроентеролог, при който се консултирахме ни предписа такива. И за това съм писала по-горе.
Самата аз съм лекар и добре боравя с медицинска информация, за да бъда поучавана от лаици в областта.
Що се отнася до кърменето - помагам с личния си опит и познания в кърмаческия форум, както и в личните си контакти с други майки, НО, забележи (!), БЕЗ ДА НАЛАГАМ ВИЖДАНИЯТА СИ НА ДРУГИТЕ. Всеки трябва и Е отговорен за себе си и избора си!
P.S. За да разбереш някои "дреболии", освен да чакаш някой да ти ги поднесе на тепсия, се налага и ти да се поинтересуваш и поровиш...както направих и аз - до сега иначе със сигурност да ми беше спряла кърмата.
P.P.S. Между другото доклада, който си цитирала не казва нищо по-различно от цитирания по-рано доклад. А за него пък също съм дала мнение ( ако има кой да чете).

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 08:27 от Lenyto

# 65
  • Мнения: 24 467
Моля ви да се придържате към темата.
Лично мен няма да убедите в идеите си, в страни от нея, особено когато самите вие говорите за "мода" /?/. Ако искате нова тема- открийте си такава. Нека тук си говорим по въпроса, заради който сме в настоящата. Аз лично я чета заради информацията. Вие не давате информация, а се опитвате да наложите някакви ваши си виждания.
Имам достатъчно личен опит и съм избрала пътя за себе си. Не се нуждая от идеи в тази насока. Чрез тази тема желая да разширя именно познанията си в съответната област.

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Интересна тема,но подобни спорове объркват.
В крайна сметка всеки търси най-доброто за детето си.
Lenyto е права никой не трябва да налага вижданията си. Peace

# 67
  • Мнения: 814
Едно ще кажа – жалко за хубавата тема! Писала съм за какво ли не във форума и не съм обиждала, нападала или била груба с никого. Темата беше за пребиотиците и пробиотиците – за всички, които искаха да научат нещо повече и за тези от нас, които са чели и които можеха да обменят опит и познания (защото аз също научих някои нови неща от съфорумките тук). Никой не налага по никакъв начин мнението си и всеки има право да храни детето си както прецени. Нямам представа защо някои от вас опорочиха темата така…     
P.S. „педи” е съкратен форумски жаргон за педиатър и никой не влага обида в това.

Повече изобщо не смятам да отговарям на нападки и предлагам на мамите да се опитаме да продължим темата само с полезни материали, информация и културно обсъждане, а не със заяждане...
В тази връзка ето някои допълнителни линкове, от които почерпих информация за необходимото ниво на бифидобактериите в организма, за действието им при новородените, за олигозахаридите, за това че пребиотиците не могат да стимулират развитието на бактериите, ако тях ги няма или са оскъдни в организма, както и за полезността на кърмата и т.н. Не мисля, че този сайт е платена фирмена информация. Статиите са още от 1997, 1998 и 2005 г., поради което аз твърдя, че това вече не е никаква новост:
http://www.medicinalfoodnews.com/vol01/issue3/bifido
http://www.medicinalfoodnews.com/vol09/issue2005/breastfed
http://www.medicinalfoodnews.com/vol01/issue1/pro011
http://www.medicinalfoodnews.com/vol02/issue7/biotic


Аз ще цитирам няколко пасажа от тях:
„Bifido bacteria are found in highest quantities in the intestines of breast fed newborns. As the baby ages and its diet changes, the numbers of Bifido bacteria declines and other bacteria, some associated with disease, increase in numbers. In studies carried out in primarily in Japan, it was shown that adding Bifido bacteria back into the diet improved diarrhea, and constipation. Various strains of Bifido bacteria have been shown to be able to synthesize vitamins that may be available to the host. There have also been reports of the infection preventing ability of Bifido bacteria and their antitumor effect.”

“Breast fed babies generally have larger numbers of bifidobacteria than bottle fed babies growing in their intestines. Up to 90% of the bacteria in the GI tract of breast fed babies can be bifidobacteria. Bifidobacteria are considered to be "good bacteria". Many probiotic foods contain bifidobacteria. It is generally believed that human breast milk contains bifidogenic factors that support and promote the growth of bifidobacteria. As time goes on, and the baby is introduced to solid food, both breast fed and bottle fed babies develop a more complex population of intestinal bacteria.
At the present time, it is difficult to demonstrate a direct benefit to breast fed babies against disease and infection. Mother’s milk contains immunoglobulins that increase resistance to disease, and there is a general feeling that colic is less of a problem in breast fed babies.
Breast feeding babies may also be receiving the benefits of probiotic bacteria consumed by the mother. It has been recently shown that atopic dermatitis is less frequent in babies of mothers who have eaten Lactobaillus rhamnosus GG during pregnancy or lactation. The mechanism by which this happens is not known, but it is certain that something in the mother's milk is the source of the protection.
Infant formulae are improving all the time, but they still do not have all of the health benefits of breast milk.

Beneficial Effects Attributed to Bifidobacteria:
1.   Produce vitamins
2.   Aid in intestinal function
3.   Protect against enteric infection
4.   Contribute to digestion and absorption of food
5.   Kill or displace pathogenic and other less desirable bacteria
6.   Stimulate the immune system”

“Prebiotics are foods that contain nutrients that are required by bacteria for growth and metabolism. The bacteria that live in the intestines of humans survive on the supply of partially digested food that is passing down the gastrointestinal tract. Certain bacteria require specific nutrients to grow. If the diet of the human contains those nutrients the bacteria will survive and grow; if the nutrients are not in the diet, the bacteria cannot grow. Adding or increasing specific foods or food ingredients to the diet, changes the numbers and types of bacteria in the intestines”.

„Probiotics are an important part of the complex world of foods that are good for health. Probiotics are foods that contain live bacteria. It is the bacteria and metabolites which they produce that give these probiotics their health promoting properties. The best known example of a probiotic is yogurt. The experimental data for yogurt is still not as conclusive as one would like, but human studies related to the consumption of yogurt show increased milk digestibility, quicker recovery from certain types of diarrhea, enhanced immune function, reduction in certain cancers, and possible lowering of blood cholesterol levels.
The bacteria which are found in probiotic products such as yogurt, kefir and fermented vegetables usually aren't normally found in the human intestine. In fact, the intestinal environment is often a hostile one for these foreign bacteria. Because of this, bacteria eaten in probiotic products don't colonize the intestine but are flushed though and eliminated quickly from the body.
The bacteria that live in the intestines make up a very large and very diverse population. The numbers of each kind of bacteria change depending on age, diet, health status, and use of drugs and supplements. The bacteria that do thrive do so because they are able to adhere to the intestinal wall and use the semi-digested food that is passing through the intestines. It is not surprising to find that the bacterial population in the intestines of vegetarians is much different that that of meat eaters. Because some bacteria have specific nutrient requirements it has been proposed that adding these particular foods or nutrient to the diet could be a way of increasing the numbers of specific bacteria. That is what prebiotics are. Prebiotics are foods or nutrients that are used by specific bacteria and that can be added to the diet to increase the chances of these particular bacteria growing and thriving in the intestine.
Fructooligosaccharides (FOS) have been known as prebiotics for some time , but have been joined by galactooligosaccharides and other digestion resistant carbohydrates. FOS are compounds made up of fructose sugar molecules linked together in long chains. They can be found naturally in such foods as Jerusalem artichoke tubers, onions, leeks, some grains and honey.”


Извинете, че материалите са на английски, ако някой има желание – мога да преведа отделни части.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Аз имам малко конкретно въпросче.Понеже Тери пи АБ и купих Лактофлор.На кутийката има малко информация,да не кажа почти никаква/упътване няма/.След като прочетох,че пробиотицити се разрушавата от киселинноста в стомаха преди да стигнат червата има ли смисъл от приема на тези хапченца за смучене,или е по-добре да се вземат капсулите?Аз тях няма да мога да и ги дам/капсулите/,та се чудя дали въобще да продължавам с тези бонбонки.

# 69
  • Мнения: 1 089
margo71,
тези щамове бактерии са именно такива, които могат да оцеляват, преминавайки през стомашните киселини. Можеш спокойно да продължиш да даваш Лактофлор, а мен ако питаш е най-добре да си даваш кисело млекце, Активия и още купища други млечно-кисели продукти с живи култури вместо да даваш пари за пробиотични таблетки и капсули. Детето ти е достатъчно голямо да си похапва въпросните млекца.
За децата най-подходящ пробиотик на таблетки е "Ентеросан основен за деца".

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
 lenyto,Благодаря много за отговора!Вече съм наясно/за момента  Wink/.

# 71
  • Мнения: 11
Абсолютно съм съгласна с kloie
И аз не бях наясно с пробиотиците. Информирах се, четох и реших за себе си и моето дете. Включително и от опита на майки от форума. Лично аз давам адаптирано мляко Лактана БИО точно заради пробиотиците и каши на Hipp, които са също с пробиотици. И съм много доволна.
Искам само да споделя, че наши приятели работят и живеят в Букурещ и преди две седмици когато им бяхме на гости ми се обадиха и им занесох Лактана БИО 3 от България за техния син, който е на годинка и половина. Там също се продава, но е малко по скъпо млякото.
А по отношение на кърменето бих искала да споделя следното. Не е необходимо майките във форума да се убеждаваме или налагаме мнение кое е добро и кое не, когато става въпрос за кърмене. Нека акушерките в болниците да ни учат как да кърмим вместо да ми носят още втория ден грозно стъклено шише с още по-грозен биберон и да ми казват "Не се притеснявай, ако нямаш кърма ще го захраним с Фризолак". Доколкото разбирам tinky-winky и colombina смного държат на кърменето (аз също), моят съвет е да насочат повече критиките си към болниците и отношението на лекари и акушерки към младите майки и тъпченето на децата с мляко от първия ден.   bouquet

# 72
  • Мнения: 111


 Мили мами,

 Аз просто изразих едно мнение и трудно разбирам последващата агресия спрямо мен. Но явно в този форум е така. Бъдете здрави!

# 73
  • Мнения: 5
Ivemom, moga li da smesvam mlekata? Primerno nqkolko dena mlqko s probiotici,a sled tova nqkolko dena mlqko s prebiotici. Primerno moeto dete skoro 6te navur6i 5 meseca,hranim s Milumil,mlqko s prebiotici,moga li da go kombiniram s Lactana Bio?

Ivemom, мога ли да смесвам млеката? Примерно няколко дена мляко с пробиотици,а след това няколко дена мляко с пребиотици. Примерно моето дете скоро ще навърши 5 месеца,храним с Милумил,мляко с пребиотици,мога ли да го комбинирам с Лактана Био?

Моля, пишете на кирилица.

Последна редакция: чт, 14 фев 2008, 07:09 от Vivi

# 74
  • Мнения: 814
Ivemom, moga li da smesvam mlekata? Primerno nqkolko dena mlqko s probiotici,a sled tova nqkolko dena mlqko s prebiotici. Primerno moeto dete skoro 6te navur6i 5 meseca,hranim s Milumil,mlqko s prebiotici,moga li da go kombiniram s Lactana Bio?
Zlateia, за съжаление не мога да ти отговоря  Confused. Чувала съм за смесване на млеката главно, когато се използва някое от лечебните млека с някое нелечебно.
Попитай педиатър Peace 

# 75
  • Мнения: 1 089
Zlateia,
ако правилно те разбирам, по-скоро имаш предвид, дали може да редуваш млеката? Принципно няма проблем да редуваш млеката , стига твоето дете да приема промените без проблем. След като захраните с каша, можеш да даваш пробиотична каша вместо да сменяш млякото, с което детенцето ти се чувства най-добре.

# 76
  • Мнения: 5
Lenyto,благодаря много за отговора. Нова съм в сайта и не съм се запознала напълно с начините за писане, отговаряне и т.н. Точно това имах предвиди, да ги редувам. Отскоро давам и каши и не съм  ги разучила добре, но наистина е по-добър варианта да редувам пробиотична каша с пребиотично мляко, вместо да давам на детето 2 различни млека. Съветът ти е добър, а можеш ли да ме посъветваш към кои каши да се насоча, понеже запомнах с готовите каши на Нестле и Хип, базирани на оризово и царевично брашно, а от 2 дена давам инстантни, но детето се запече.

# 77
  • Мнения: 1 089
Има инстантни млечни пробиотични каши на Хипп и инстантни безмлечни на Нестле Уелбиинг с бифидус, но те са за по-големи, защото са с глутен ( с изключение на кашата "силно стомахче", която е против разстройство).

# 78
  • Мнения: 117
Zlateia,
ако правилно те разбирам, по-скоро имаш предвид, дали може да редуваш млеката? Принципно няма проблем да редуваш млеката , стига твоето дете да приема промените без проблем. След като захраните с каша, можеш да даваш пробиотична каша вместо да сменяш млякото, с което детенцето ти се чувства най-добре.
Peace
Напълно съм съгласна с Lenyto.
И според мен Zlateia няма причина да не могат да се редуват няколко дни АМ с пребиотик и няколко с пробиотик. Но е въпрос дали детето ще свикне на такъв режим и с вкуса на млякото. Все пак всяко АМ си е със специфичен вкус.  Ако ги възприема не би трябвало да има проблеми. Иначе от кашите и аз бих препоръчала тези на Хипп. Пробвахме ги и наистина са хубави. Моят Марто ги папка с голямо удоволствие.
Според мен обаче с млякото се приемат повече пробиотици от детето. Не знам Lenyto като лекар би могла по-точно да каже. Но някъде бях чела, че на 200 мл. разтворено мляко се приемат около 1 мил. бифидобактерии. Дано да не бъркам.
И именно чрез увеличаване на количеството на "добрите" над "лошите" бактерии в организма се помага на храносмилането и се намаляват проблемите със запек, колики и подобните им стомашни разтройства.  Затова и бебчетата, които приемат АМ с пробиотик са по спокойни. bouquet

# 79
  • Мнения: 24 467
А има ли някъде информация за съдържанието на нашите кисели млека, които се продават в нашите търговски мрежи, относно съдържанието и вида на пробиотици?
Моят син много обича натурална активия. Какви ли не чудеса има обаче за нея /на които не вярвам, разбира се, не са от достоверен източник/.

# 80
  • Мнения: 814
Judy,
Тъкмо влязох в сайта на Активиа, за да ти пратя линка:
http://www.aktivia.bg/read.php?see=aboutb и много се изненадах, че тяхната Бифидобактерия "Bifidus Essensis" е станала "Bifidus ActiRegularis" (хем го ям от време на време  Laughing ). Обаче ето тук намерих как те разясняват, че промяната в наименованието е формална:
http://www.aktivia.bg/read.php?see=dictionary
 
Доколкото винаги съм знаела, това е някакъв щам Бифидобактерия, разработен специално за тях (всъщност и те това обясняват). Аз винаги малко съм се чудела защо им е трябвало да разработват бифидобактерия за тях, при положение че има толкова други известни и полезни щамове бифидобактерии, които се извличат от организма. Но най-вероятно те са търсели нещо, което да оказва главно храносмилателно влияние не толкова при бебета и деца, а и при по-големи хора.
Не знам колко голямо е детето ти, но ако е големичко вече и обича да си хапва Активиа - давай му! Честно казано това според мен няма да му осигури нужното ниво пробиотици в организма  newsm78, но със сигурност няма да му навреди  Peace!
 

 

# 81
  • Мнения: 1 089
Ето тук можеш да намериш повече информация за бактериите-пробиотици  (и не само) в киселите млека в България. Имай предвид, че бифидобактерията, която се намира в Активия не може да се размножава в червата, което налага непрекъснато да се приема Активия, за да има ефект. Самата батерия е така подбрана, че да  има ефект върху перисталтиката. Тя е вид Bifidobacterium animalis.
Когато става дума за кисели млека трябва да имате предвид, че едно австрийско изследване на Виенския университет показва, че няма доказателства, че пробиотичните йогурти имат предимство пред "обикновените", като изследването показва че и двата вида са показли стимулираш и укрепващ имунната система ефект.
За бебетата обаче има значение дали получават живи пробиотици с храната и то сппециално от типа на бифидобактериите. Смята се, че чревната флора в ранна възраст има значение за колонизацията с бактерии в по-късна възраст ...но все още няма категорични доказателства.

# 82
  • Мнения: 24 467
Много ти благодаря. Вече е голям- на година и девет месеца е, за него киселото мляко е "крем"  Laughing наред с останалите, които му бъркам, само дето не го подслаждаме.
Благодаря и на Lenyto.

Последна редакция: пт, 15 фев 2008, 10:11 от Judy

# 83
  • Мнения: 18
Lenyto   bouquet
Абсолютно си права за Нан-2-та.
Понеже бях обещала, че ще пиша след като минем на преглед при педиатърката - да ви се похваля. Остана много доволна. Бях и дала да чете материали за пробиотиците и тя се подготвила. Прочела. А да я питам, защо не беше прочела преди това, ама ...... Сега щяла и на други майки да го препоръчва, защото пробиотиците били важни. Ами като й разправях ....... Аз като сменях млякото от Аптамил Комфорт на Лактана БИО ме беше награчила здраво. Ама сега ме похвали. А и има защо. Нямаме нито колики, нито запек. Бебо спинка спокоен. Ака по 1 или 2 пъти на ден. А на кантарчето си беше направо отличник. Всичко си ни е в норма и сме наддали като по учебник.

# 84
  • Мнения: 142
Здравейте мами,
Реших да изтупам прахта от темата и да попитам нещо.
Забелязах, че тук повечето млека са с прЕбиотици и няма никакви с пр0биотици. Марките, които се предлагат са Хип, СМА, Cow&Gate's и Аптамил.
Гледах, търсих, рових се из сайтовете (предмимно тези завършващи на co.uk) ама нищо не намерих.
Да имате някаква идея защо и дали мога да намеря АМ с пр0биотици?
Много ще съм ви благодарна ако ми отговорите
Поздрави

# 85
  • Мнения: 483
Тук също няма, нито с пребиотици, нито с пробиотици, НО те се продават отделно така че не виждам проблем да даваш.
Ето тези се водят за едни от най-добрите:
http://www.natren.com/life_start.asp

Аз давам на синът ми и има огромен ефект Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт