АМАН ОТ ''ПРЕДИМСТВА'' ЗА ДГ

  • 7 917
  • 185
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 382
Питам се дали не е възможно Общината да задели , апартаменти , неина собственост ,находящи се на 1-2 етажи в жилищни сгради, в близост до детски площадки , които също са неина собственост, за една група примерно, или половин , зависи от квадратурата , поколко трябва да се пада на дете.Това да бъдат филиали към вече съществуващи градини.Това става мноооооооого  по-бързо от строежа на Цяла нова градина.Или да наема апартамент от частно лице,май са нужни по-малко пари отколкото да поема част от таксата на дете посещаващо частна градина.

Последна редакция: сб, 26 яну 2008, 08:13 от dsg

# 151
  • Мнения: 9 990
забраниха градините-апартаменти.....имаше такива филиали-премахват се май...

# 152
  • Мнения: 7 415
Кабо Алма,сигурно всичко опира до пари,но не можеше ли да се увеличи персонала в градинските групи и съответно да се увеличат бройките. Дидиа сега ще напише,че е безумие 20 деца в ясленска група. Имам пример от едно ОДЗ- 2ро. От поне 7 години насам ясленската група е повече от 30 деца.Въпреки всичко наличният персонал се справяше много добре ( а ако отпуснат още една леля или сестра ?!).Това важеше и за градинските групи.
 Сега,хоп,за два дни в сайта драстично намалиха бройките си-приведоха ги в законовите рамки.И намалиха приема си(реално или не).
 Четох и идеи да се поема от Общината част от таксата в частна градина. Сигурно е еретична мисъл.
 А какъв е интересът на Общината да строи градини? Че сме евентуални гласоподаватели на кмета ли?
Didiaсега ЩЕ ПОПИТА защо смятате,че като сложите 10 човека с 40-45 деца в едно помещение пригодено и отговарящо за 22 деца ефекта ще е по-добър от 1 учител и 1 пом.възпитател с 15-20 деца??? Децата ви ходят в ДГ , а не в конюшна.То и на конете се полага бокс с определени габарити в противен случай защитниците на животните ще спретнат протест  Laughing Не се обиждайте за примера,но крайно време е да се разбере ,че в определено помещение освен деца трябва да има и ВЪЗДУХ,СЛЪНЦЕ,ПРОСТРАНСТВО. И то всичко това в името на здравето и спокойствието на децата ви.
                         За бройките писах вече , че няма наредба,която увеличава от 22 на 25 .Помолих да ми я изпратите ,но до сега няма такова нещо.Ще ви кажа и друго,че няма начин и да ме принудят да гледам в групата си повече от 22 деца  Mr. Green И аз и всички колеги сме ви влизали в положението и СМЕ СЕ СЪГЛАСЯВАЛИ доброволно с по-високата бройка,съзнавайки рисковете , до които води.
                         Пенелопа,аз говоря за ж.к.Бъкстон за времето от моите младини  Mr. Green когато едвам изгазвах 50 см слой кал до 5-то училище.Второ го нямаше изобщо.Мисля си,че не можеш да помниш това време  Laughing А принципно и аз не одобрявам безразборното застрояване.И по този повод се борих с района ни за една постройка до нас .И познай стигнах и до Бат Бойко и какво ?? Едно голямо нищо.Така,че не съм оптимист и за ДГ и тяхното бъдеще.Мое мнение , не ангажирам никого с него!!!

# 153
  • Мнения: 9 990
Не помня, но майка ми помни.Естествено-квартала всъщност тогава се е създавал като такъв.Военните блокове надолу по Бъкстон са от това време.Знам и 5-то кога е строено и 2-ро.Квартала имаше инфраструктура-тогава е изградена.Сега тя се заличи.Кал има много повече сега, пак го твърдя.Щото тогава поне знаеш, че върху пръст стъпваш, ще ще се сложи асвалт и прочее.А сега уж по улицата ходя-кал газя.Говорим за много различни неща.

# 154
  • Мнения: 7 415
Не помня, но майка ми помни.Естествено-квартала всъщност тогава се е създавал като такъв.Военните блокове надолу по Бъкстон са от това време.Знам и 5-то кога е строено и 2-ро.Квартала имаше инфраструктура-тогава е изградена.Сега тя се заличи.Кал има много повече сега, пак го твърдя.Щото тогава поне знаеш, че върху пръст стъпваш, ще ще се сложи асвалт и прочее.А сега уж по улицата ходя-кал газя.Говорим за много различни неща.
В това отношение си права.Просто не се чисти.Помня времето ,когато се сърдех,че не мога да мина по улицата от водоноските ,които миеха.Тук където живея сега.А за 5-то трудно ще помниш кога е построено ,даже и майка ти /предполагам ,че е и по-млада от мен/ едва ли ще помни. Laughing За 2-ро съм съгласна. PeaceКвартала е строен след 65 г. и аз тогава не съм обръщала внимание на инфраструктората  Mr. Green помня само окопите през,които трябваше да превеждам по-малката си сестра за да я заведа на у-ще. Laughing

# 155
  • Мнения: 629
А някой всъщност знае ли защо са затворили филиалите на детски градини, помещаващи се в апартаментите? Ако става дума за 3- или 4-стаен апартамент на първия етаж, подходящо обзаведен? Вярно, че в класическата детска градина има ограда, която определя площта за децата и респективно отговорността на обгрижващия ги персонал (защото е ясно, че учителките и лелките не трябва да тичат по тях през 3 улици и 2 градинки). Предполагам, че има сериозни основания, но дали са по-сериозни от това 3000 деца (а вероятно и много повече) да останат на улицата или родителите им за да осигурят примерно частна гледачка да ги лишат от здравословна храна (и децата и себе си), което пък води до други проблеми от своя страна.  newsm78
Чудя се и за друго - знам, че в средните и западни щати на САЩ заради вътреболничните инфекции си строят родилни отделения насред полята от ПВЦ профили и подобни материали. Бързо, относително евтино и доста мобилно. Оборудват ги...и в момента, в който се проявят патогенните бактерии - унищожават даденото родилно - и след няколко месеца са на друго място. На мен честно казано ми прозвуча направо невероятно. Но пък ми го каза човек, в който нямам причина да се съмнявам. Е, това разбира се не важи за цялата страна, но явно в подходящите райони е адекватно решение.
Та се замислих наистина колко е трудно и финансово тежко да се организират и подобни "временни градини". Защото пък след 5-10 години раждаемостта пак ще спадне и тогава пък ще останат доста празни сгради. А така хем бързо, хем относително не скъпо, хем мобилно. Как вдигат купища базари за по няколко месеца?! Това е само иде я де, но все трябва да помислим как да се реши проблема.

# 156
  • Мнения: 7 415
                 След 89 г имаше спад на раждаемостта и градините останаха с много малко деца.Това е една от причините за затваряне на ДГ.Филиалите /апартаменти/ се закриваха и децата се пращаха в централите.Дори някои ОДЗ-та останаха без деца и дадоха под наем помещенията си.Други направо смениха дейността си с частни у-ща и адм.служби.Някои от апартаментите се върнаха при реституцията и даже части от дворове бяха въстановени на собствениците или техните наследници.
                 Не ми е понятно как ще се глдат деца в ПВЦ.профили ? newsm78

# 157
  • гр.София
  • Мнения: 4 165
 
                 След 89 г имаше спад на раждаемостта и градините останаха с много малко деца.
Дори в началото на 99-та,като родих сина ми,в Майчин дом ми се радваха,понеже около мен само циганки раждаха.После пък бяхме последните,които без напъване влязохме в ясла, а след нас достъпа стана безумен.
 И аз не съм сигурна,дали ако направят едни "походни",временни градини,набързо скалъпени в апартаменти,няма да изпищим,понеже гледането на децата няма да е на ниво. Също и в частна градина,където има 7-8 деца-не виждам каква е ползата -това за мен е далеч от представата за колектив.Същото е с гледачка-в парка да си общува детето с други дечица (малко на брой).
 Повечето градини си имат база и обучен персонал и рутина, и традиции.Това е плюс.
 Дидиа,споменатото от мен 2-ро ОДз има просторни и светли стаи.( Разбира се,може да кажеш,това са общи приказки,понеже не мога да цитирам точна квадратура,за да сметнем,колко се пада на дете. Сравнявам с други градини,видяни дори по ТВ-то. А едно 62-ро ОДЗ е като "дядовата ръкавичка" в сравнение с 2-ро. Видях го с очите си. Но и там са обявени 20 места)
 Естествено,че съм против 40 деца в група.Плюс възрастни...
 НО по 5 бройки да добавят към група -това в софийски мащаб са доста още приети деца.

# 158
  • Мнения: 629
Аз не съм на ясно как изглеждат въпросните "временни родилни постройки", защото както се казва съм го чуло от трети лица така да се каже. Но просто се замислих, че това явно е сравнително евтин, бърз и мобилен начин за посрещане на нужди. И като гледам как за броени месеци никнат какви ли не постройки (то и до пари опира де) се замислих дали пък няма такъв вариант. Но след като филиалите в блоковете са били затворени просто поради липса на деца...значи това може да се окаже и прилично решение на проблема (по не на първо време)  newsm78
Аз до колкото знам след сравнително високият прираст от средата на 40-те до средата на 50-те години следващият бум е през 70-те. Знам и, че набор 1977 е най-големият в България. И понеже през последните 10-тина години в активна детеродна възраст са именно наборите от 70-те и началото на 80-те години бумът си е доста грандиозен. Но само след 5 максимум 10 години спадът ще е кошмарен. Просто от средата на 80-те до средата на 90-те раждаемостта беше направо символична и когато тези набори влязат в детеродна възраст...лекарите пак ще се радват на някоя раждаща жена.
Когато аз бях ученичка (през 80-те) в първи клас бяхме 35 деца. Сега чувам за бройки от по 18, 20-22 деца (мои приятелки преподаваха за кратко в интервала 2001-2004).
Това ме накара да се замисля, че крещящата нужда от градини е в момента и след около 7-8 години вече няма да е такъв сериозен проблем. Но тогава пък ще стане страшно с училищата. Защото всички деца от градините ще се изсипят там. Някои вече са закрити. Намирането на учители май е сериозен проблем. Поради недостатъчно помещения пак ще се тъпчат по 35 деца в една стая. Обаче нали е задължително (пък според мен и крайно желателно да се ходи на училище) - и всякакви норми за квадратура, кубатура, пространство и въздух пак ще отидат по дяволите.
Започнах да се замислям, че наистина сравнително бързо решение на градинския проблем е с преустройството на общински апартаменти във временни филиали към детски градини. Но май и за училищата и спортните бази е крайно време да се замислим защото само след 3 до 5-6 години там проблемът също ще стане крещящ.  newsm78 Sick Направо лошо ми стана като се замислих  Sad

# 159
  • Мнения: 200
Ако правилно разбирам по-горе се пита ''Какво ще правим детските градини, след като броят на децата намалее?'' Ами много просто, направете един детски център. След като няма деца, детските учители могат да се преквалифицират и да останат на работа в центъра. Да има ателиета по интереси, кръжоци, спорт и т.н. Да има ''активности'' за по големите, за учениците. А не всяка майка да се притеснява, къде се мота детето след училище и дали няма да посегне в един или друг момент към дрогата. А и най-простото, могат да се отдадат под наем и в момента в които има деца да се ползват отново по предназначение.
А има и друго решение - да се строят училища в които да има ДГ. Така при нужда ДГ може да ползва базата на училището и се разшири и обратното.
За апартаментите - ДГ - вярно е че имаше такава практика. Едва ли ще е по лошо от ДГ на някой работодател например. Но лично на мен ми се иска да се държи и на някакво качество при отглеждането на децата ни, не само на количеството т.е. бройката. По скоро ми допада временна постройка сред природата, отколкото апартамент в прашен столичен квартал.
 Задайте си въпроса ''Защо пращам детето на детска?''
Не е задължително. Дали е само мода и ще отмине. Тогава наистина няма нужда да се строят нови ДГ. Едва ли? Лично аз го пращам не защото е мода или необходимост, не защото разчитам там да го възпитат, не защото няма друг вариант за гледане(все ще се намери). Основно и предимно ходи на ДГ по две причини - за да се ''социализира'' -опитът в общуването, който се надявам да придобие, по никакъв друг начин не мога да осигуря, и втората за да се научи на дисциплина, не че не може и на друго място (вкъщи например), но примерът на ''наборчетата'' е най-красноречив ми се струва. Има и друго и аз и таткото сме ходили на ДГ и искаме нашето дете също да ходи. Но уви и това право вече стана привилегия...

# 160
  • Мнения: 1 470
Отново спор...И отново спор...И пак спор...

Миналата година когато говорих с Фандъкова за построяване на нови ДГ,жената каза че проблемът не е в парите...Пари освен от държавата,могат в момента да дойдат от много европейски фондове...А могат и да изискат като част от плана на даден квартал-това последното АЗ го казвам-това би могло да залегне като клауза,тъй като се води като част от инфраструктурата на същият този квартал,и без тази клауза просто няма разписване на главният архитект...Още един приемлив начин за отксриване на ДГ,е този в който общината подпомага подобни проекти в големите фирми-така наречените корпоративни ДГ,които се изграждат от дадено голяма предприятие,и в него се приемат деца само от работещите там...
Проблемът основно идвал от липса на терени,но моите наблюдения в последствие показаха че това не е точно така...Примерно в кварталната ни ДГ,има застроен терен от бунгала,които следва да бъдат съборени защото са огнеопасни,но на тяхно място вместо сграда със същите размери,би могла да се направи двуетажна такава,в която да се помещават и две ясленски групи...Същото положение е било и в съседният квартал,но вместо разширяване,са изградили същата по обем сграда,на мястото на подобните бунгала,защо?!
Вариянти има много...Въпросът е каква е мотивацията на управляващите?!Явно?!А и мотивации има различни...Ако не ни достига капитала като такава,да не забравяме човешкият фактор!
Когато преди половин година на среща с Мартин Заимов,му обещах че ние ще сме в общината,и няма да ги оставим на мира,ако спечелят изборите...Това за мен поне се отнасяше и до всеки друг кандидат кмет ,по това време...И Бате Бойко колкото и на страшен да се прави,мен не ме е уплашил...А вас?!

# 161
  • София
  • Мнения: 11 751

 За новите квартали - Що да не си купят жилища хората??? Имате ли представа ж.к.Бъкстон каква кал и мръсотия беше в началото и реката не беше канализирана!Пък сега е един от престижните и скъпи квартали.Панелките се продават от скъпо по-скъпо. Mr. Green За съжаление.
Имам представа от ж.к Бъкстон и не си го споням в кал и мръсотия,а за съжаление съм една от старите в този фоорум.Лошото е че не мога да кажа същото към настоящия момент.

# 162
  • Мнения: 200
Едва ли можем да делим проблема на стари и нови квартали. Недостигът на места е за всички. Но приемът е с определени отсега приоритетни категории, които нямат собствена квота, а заемат и то приоритетно места. Затова ако ще има такава категория нека има отделни бройки за нея. Или пък ако ще се класират с предимство да важи времевия критерии.

# 163
  • Мнения: 984
и какъв е времевия критерий  newsm78

# 164
  • Мнения: 200
и какъв е времевия критерий  newsm78
Да сме с предимство пред ''онези с предимство'', които подадат заявките си след нас. [/b]
А сега сериозно ''времеви критерии'' е една глупост, която много сериозно и надълго-и широко ми разясни една директорка на ДГ. (виж подчертаното горе)Написах го на шега в предния пост и сори че не го сложих в кавички.
По същата логика може да е с предимство всеки трети по ред (лотариен вариант).
Лошото е, че хората, които трябва да обясняват на родителите новият ред за прием в ДГ,директорките на ДГ(тъй като не всеки има компютър)  и те не знаят как да обяснят някои неща и правят'' свободни съчинения'' .
Та с ''времевия критерии'' много се забавляваме в семейството и ни стана като нарицателно. А и малко хумор в неделя вечер едва ли е излишен. Хи Хи Хи.

Общи условия

Активация на акаунт