АМАН ОТ ''ПРЕДИМСТВА'' ЗА ДГ

  • 7 905
  • 185
  •   1
Отговори
  • Мнения: 200
Ето и моята история. ВЪЗМУТЕНА е много меко казано. ОТВРАТЕНА също. Детето ходи на детска ясла(много съм доволна от грижите) но е  в далечен квартал и сутрин се лашкаме с колата минимум 40мин. Вечер - още толкова ако не и повече. За бабите които помагат е Сървайвър всеки път когато се наложи да придружат детето. Реших да поспестя част от тези неволи на семейството и на себе си. Миналата година подадохме документи в близките ОДЗ. Не ни приеха, защото
1. В първото ОДЗ ми казаха че тази година приели само братчета и сестричета на деца вече в ДГ. (тоест моето детенце - едничко засега, и да е било номер 1 в списъка няма никакъв шанс)
2. Второто ОДЗ - Изключителна директорка мила, любезна, обясни ми подробно всичко, дори неща от ''кухнята''за които не се сетих да попитам. (добре че има такива хора) Но отново местата били малко, а нашата молба е подадена по късно. Тази година класирането електронно, местата 10 а тези с предимство 4-5 ЗАСЕГА. ОПА...отново вероятността да сме извън при кандидатствали 60 деца е 1 към 12 в най-добрия случай.
И съвсем логично звъннах до ''Образование'' на столична община. Е тука вече ''преляха'' от любезност, съчувствие и разбиране. И със ''скромен тих тон'' ми обясниха че ако аз подам молба на 04.02.2008 в 9.00часа , а дете с братче (тоест с предимство) на Н-ТА ДАТА В Н-ТИ ЧАСА. Това дете понеже е с ''предимство'' се класира и моето пак е аут. Тоест КЛАСИРАНЕ ЗА НАС ЩЕ ИМА  ако останат места в общото класиране. ''Трябвало да разбера. '' Е за толкова разбирам...Разбирам че една майка с 2, 3 и повече деца не е логично, да ги  води в различни ОДЗ. ОК. Държавата я улеснява. Но как улеснява мен - поставяйки ме винаги на (извън) опашката??? с моето едно дете. О да , извинете, ще ме улесни при второто мерси (ами ако не мога да имам повече деца) , о да извинете ще ме улесни като ме блъсне кола и съм 90 % инвалид. МЕРСИ.Защо тези хора винаги мислят на парче и килограм?
Не е ли по просто да има определени броики (отделно класиране) за ''Специалните"деца. О отново, сори, ние сме социална ЕВРОПЕЙСКА държава. ЗАТОВА Е И ВЪПРОСНОТО ЗАПИСВАНЕ ПО ИНТЕРНЕТ. Смешно, ще ни класира система с предварително зададени критерии за приоритет.
НЯМАМ ДУМИ. Как за толкова години, не можаха да измислят нещо УМНО или поне нормално поносимо от всички, как не ги е срам да вземат всеки месец ''трудовото си възнаграждение'', а резултатът от труда им да е 0 К. Нямало достатъчно ДГ места и т.н. те за планиране и оптимизация не са ли чували. И хоп за да отчетат дейност интернет КЛАСАЦИЯ, превенция на КОРУПЦИЯТА. ХАХАХАХА. е мисля че отдавна в България не берем краставици по дърветата.
На майките който са в подобна на моята позиция препоръчвам сайта на столична община. АЗ също няма да се примиря докато не ми обяснят защо третират едно нормално българче (а в случая моето) 2 категория. Защо не му предоставят равен шанс и права , а ''огризките от баницата ''на онези с ''предимства''?
На майките на ''децата с предимствата'' - уважавам правата ви и искреното ми убеждение е че е редно да ги има. Единствено и докрай ще протестирам срещу начина по който се реализират на практика. Дълбокото ми убеждение е че ''има нещо сбъркано'' и че от мен, теб и всички нас зависи да се поправи. Не защото сме ЕВРОПЕЙЦИ, а защото уважаваме себе си.
п.с. дали да не съдя общината да ми плати разходите за транспорт до въпросното далечно ОДЗ. все пак не аз съм си го избрала а СО го е наложила поради липса на места другаде.
Ако продължа да описвам какви мисли ми се въртят в главатам няма да има край.
Моля , напишете вашето мнение, далеч съм от мисълта, че моето е миродавно.

# 1
  • Мнения: 200
Прегледах отново сайта на СО, оказва се че ''предимствата'' не важат и за децата на самотни родители. Може би те ще се изкажат мнение по въпроса.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 952
Успокой топката и остави емоциите настрана.
Не пишеш доволна ли си как се грижат за детето в сегашната градина?

# 3
  • Мнения: 200
Доволна съм. Не съм претенциозна, към детето няма специално отношение, свикна бързо с обстановката, лелите и учителките. Има диалог родители персонал. Директорката е коректна, внимателна и разбрана жена. Всичко е ОК засега. Честно казано не ми се мести, пак ще трябва да се приспособява. Но таткото пътува често, аз след седмица започвам работа, и когато сме двете ще ми е трудно да я водя в градски транспорт. Притеснявам се че е малка, от болести прихванати в тролейте също, но да не измествам темата.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 283
Не ти харесва системата да те класира.
Е на мен не ми харесва да вися цяла нощ пред вратите на някоя градина?
Не ми харесва да ме измести предимство под масата?
По стечения на обстоятелствата ще се възползвам от това с 2ротото дете,
но ако се преместя в друг район увисвам с 2 деца.
Няма да се занимавам с някоя велика директорка (отървахме се от една такава).

Дори само това, че ще ни спести обикалянето на няколко градини и безсънните нощи си заслужава упражнението. Все се почва от някъде.
Според мен има резон в цялата система така: ще се знае точно колко деца са кандидатствали, колко са родени в София, колко не(няма гаранция, че дете което не е родено в София не е дете на софиянци).  Биха могли да са направят все пак някакво предвиждане за следващата година. Едно е система друго прашасали молби по нечии бюра

# 5
  • София
  • Мнения: 11 711
И аз съм една от тези с "предимствата".Детето ми ходи на ясла към ОДЗ и съгласно новата наредба автоматично ще се прехвърли към 1 група.
Но исках да те попитам защо не пробва да запишеш детето към яслите на съответните ОДЗ-та близо до Вас?Така или иначе то ходи на ясла.
Иначе лично аз съм резервирана към новата система.Кой първи,кой втори не е ясно.Нямаш входящ номер и т.н.Но да не се отклонявам от темата!

# 6
  • Мнения: 1 044
Миналата година подадох молби в 4 детски градини. Не ни приеха в нито една - едната в строеж на ново крило и обявиха нулева година за първа група, в другата няма места, в третата има яслени групи, които автоматично стават 1ва група, в четвъртата важаха молбите, подадени от минали години. Сега посещаваме частна. Скъпо е, но съм безкрайно доволна и щастлива извън системата. Peace Май клоня и към частно училище, като ни дойде времето, защото нямам нерви, време и пари, за да се занимавам с щуротиите в държавните училища.

# 7
  • Мнения: 200
ПРОБВАХ. По въпроса за ''прехвърляне'' от едно ОДЗ в друго наредбата ''мълчи''. Такова чудо нема. Трябва да се разчита на ''добрата воля'' на директорките, а ясно колко е добра, като те НАИСТИНА нямат места. Освен това всеизвестно е че децата в групите са повече от официално обявените места.
Десем та по въпроса с предимствата под масата защо си мислиш че ще са по малко от преди. Почакай и ще видиш оправните директорки как ще и намерят слабите места. А за статистика съм за (мисля че го обясних но правилно по -долу), а не за система с филтър ''предимство'' и т.н.

...............Според мен има резон в цялата система така: ще се знае точно колко деца са кандидатствали, колко са родени в София, колко не(няма гаранция, че дете което не е родено в София не е дете на софиянци).  Биха могли да са направят все пак някакво предвиждане за следващата година. Едно е система друго прашасали молби по нечии бюра...................

А статистика колко се раждат, колко умират си има отдавна, друг е въпроса кой и как анализира данните, и как ги използва.

# 8
  • София
  • Мнения: 14 699
Виж, разбираемо е, че си ядосана-обаче: съгласна си, че е нормално братя и сестри да ходят в едни и същи градини, но си против това предимство. Тогава как ще стане-да им направят отделни градини ли?

Яда си го насочи към Столична община и липсата на градини, а не към предимствата и новата система. Защото, каквато и система да се измисли, тя пак трябва да отчете тези предимства.

ПС-И аз влача дъщеря ми 1 час с градски транспорт-освен да съдя работодателя си, че не ме пуска да си ходя по-рано и да си прибирам детето от кварталната градина.

# 9
  • Мнения: 1 312
АЗ също няма да се примиря докато не ми обяснят защо третират едно нормално българче (а в случая моето) 2 категория. Защо не му предоставят равен шанс и права , а ''огризките от баницата ''на онези с ''предимства''?
Онези с предимства са в много по-затруднено положение от теб.
Нямам нищо против да ме изместят майки,които са със степен на инвалидност,нито такива,които имат две малки деца,които трябва да посещават едно и също детско заведение.
Поеми си въздух и се постави на тяхно място.
И бъди по-толерантна.

# 10
  • София
  • Мнения: 11 711
Не съм против предимството за братя и сестри!Лично аз съм с две деца,едното на ясла,другото на училище и то не в района и ми е пределно ясно за какво иде реч!
Дори,когато подавахме молба за малката не се ползвахме от предимството,защото брат и беше излезнал от това детско заведение.
Обаче с тези "предимства" излиза,че дете не посещавало яслена група към ОДЗ или нямащо по-голямо братче или сестриче в същото това ОДЗ  има минимални шансове,да не кажа никакви да попадне в дестката градина към него.Ето това е абсурдното...
Дори си мисля не е ли по-добре да се въведе райониране  newsm78?
А за корупцията си мисля,че просто тя ще бъде на по-високо ниво!
И макар да съм от ползващите предимство,мисля че Мойра е права да се ядосва!

# 11
  • Мнения: 3 479
moyra, няма нужда да се впрягаш чак толкова много. Знаеш ли още колко битки ти предстоят във връзка с нормалното отглеждане на детето ти в този живот ooooh! Не се хаби напразно, а се опитай да се концентрираш върху най-важните. Бъди благодарна, че за детето ти все пак има място, макар и в отдалечена ясла. Всичко това ти го казвам с най-добри чувства.  bouquet
Сега по въпроса. Майка съм на три деца, но най-големият ми син е на 13 г и затова не съм в категорията на привилегированите. До тук нищо лошо, такива са правилата. Обаче, в годината в която средният ми син трябваше да навърши три години, ние се преместихме в настоящото ни жилище. Беше в средата на годината и вече всички места в детските градини в квартала бяха заети. Поради тази причина записахме детето си в частна детска градина. Тази година най-малкият ми син ще навърши три години и аз искам да тръгне на ДГ. Обаче понеже нямаше място за средния, аз също няма да ползвам привилегия за най-малкия. Надявам се, че си разбрала какво обяснявам. Така в крайна сметка се оказва, че моето трето дете има същите шансове за прием в ДГ, както и твоето първо.
Не ми допада твърде много факта, че от есента най-вероятно ще трябва да давам по 1000 лв на месец за ДГ, но другият вариянт е децата да си стоят в къщи, което не е приемливо за мен. Освен това не ми харесва, че ок. час и половина от деня детето ми прекарва в микробус, но и това няма как да избегна. Да го води съпругът ми не става, защото често е в командировки. Баби и дядовци също нямам насреща. А живея на 100м от една от държавните ДГ в нашия квартал!

# 12
  • Мнения: 2 439
Когато записвах второто си дете за градина, първото вече беше ученик. Въпреки това отношението беше много мило - "за нас е чест че сте избрали и второто ви дете да посещава нашата градина."

# 13
  • Мнения: 1 470
За Мойра и всички които са в нейното положение:
ЗАЩО МРЪНКАТЕ ПО ФОРУМИТЕ?!Организирайте се и си търсете правата!!!На мен ми писна да пускам теми,в които никой не пише,защото очаквам да се вдигнем и да потърсим сметка на отговорните...Писна ми да ви моля да ме последвате...Честно писна ми от вас...Вече думи нямам...

# 14
  • Мнения: 200
Червена Шапчице, относно ''мрънкането'', търся съмишленици и все отнякъде трябва да се започне. Искрено се надявам да намеря ТУК такива. Дано има майки на които не им е все едно, които не си казват че за 3,4,5 години ще се справят, после детето тръгва на училище и забравят за проблема наречен ДГ. Факт че все пак се е променило нещо, че я има въпросната наредба поне на мен ми говори че има и други като мен. Че и на други не им се нрави въпросната процедура. Че и други биха предпочели детето да ходи в ДГ която е на 100м от дома им ама са принудени да търсят алтернативни варианти като ЧДГ например или да правят въпросните ДАРЕНИЯ. Доколкото разбирам и ти си от недоволните, пиши ми на лични.

# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
... като ЧДГ например или да правят въпросните ДАРЕНИЯ...

С дарение излиза по-евтино - само като информация го казвам  Wink Peace

# 16
  • Мнения: 46 520
А това, за което разказваш само в ОДЗ-та ли е Thinking до нас има 2 градини, едната има И ясла, т.е. ОДЗ, в нея е почти абсурдно да си вкараш детето, защото бройките са запълнени от децата, които минават от ясла в 1 група, аз даже не се пробвах, подадох молба в другата и още на подаването казаха, че ако не ни е резервен вариант, демек не подаваме молба м/у другото, веднага могат да потвърдят, за да сме спокойни. Така още януари знаех, че детето ми е прието за септември Grinning

От друга страна, ако беше ходила в ясла, определено ще съм недоволна, ако нямам предимсто и се налага да местя детето си, което вече е свикнало с конкретното заведение.

С една дума, пробвай в ЦДГ, а ОДЗ-тата избягвай  Peace

Сега видах за даренията  Rolling Eyes във въпросното ОДЗ до нас (73-то), миналата година до там стигнаха с даренията, че децата спяха по 2 на легло, групите бяха от по 60 деца, мерси, но аз дарение не бих направила, за да се гърчи моето дете в такива условия ...

# 17
А има ли някой конкретен опит с въпросните дарения. Как точно се процедира???

# 18
  • София
  • Мнения: 2 356
...Но как улеснява мен - поставяйки ме винаги на (извън) опашката??? с моето едно дете. О да , извинете, ще ме улесни при второто мерси (ами ако не мога да имам повече деца) , о да извинете ще ме улесни като ме блъсне кола и съм 90 % инвалид. МЕРСИ.
Защо тези хора винаги мислят на парче и килограм?
....................
Не е ли по просто да има определени броики (отделно класиране) за ''Специалните"деца. О отново, сори, ние сме социална ЕВРОПЕЙСКА държава. ЗАТОВА Е И ВЪПРОСНОТО ЗАПИСВАНЕ ПО ИНТЕРНЕТ. Смешно, ще ни класира система с предварително зададени критерии за приоритет.
.....................
а ''огризките от баницата ''на онези с ''предимства''?
На майките на ''децата с предимствата'' - уважавам правата ви и искреното ми убеждение е че е редно да ги има. Единствено и докрай ще протестирам срещу начина по който се реализират на практика. Дълбокото ми убеждение е че ''има нещо сбъркано'' и че от мен, теб и всички нас зависи да се поправи. Не защото сме ЕВРОПЕЙЦИ, а защото уважаваме себе си.


Как може да пишеш това, ако си мислиш, че специалните деца са затрупани с блага, и че твоето дете получава само ''огризките от баницата ''на онези с ''предимства''" дълбоко се лъжеш. Ако смяташ, че едно дете с увреждане е прието във всички детски градини с отворени обятия, е, защото не знаеш в каква непрекъсната борба живеят тези родители за да може детето им да е сред деца и колко е важно това за него, какви обиди получават от всякакви директорки и как лелите поставят диагнози и по всевъзможен начин успяват да накарат родителите да се отпишат, само и само да не се занимават със специалните деца. А тези деца са наистина специални.
Постави се на мястото на другите и не се ядосвай за такива неща. Проблема наистина не е в хората с предимствата, които всъщност не успяват да ги получат, проблема е в липсата на детски градини, и че нищо не се прави по тоя въпрос, а само се въртят държавни пари и някои се облагодетелстват. Твоето дете все пак е в градина пък била и тя далече, племенника ми миналата година не можа да тръгне първа група, заради алергия, сега я израстна и вече може да посещава градина, но нали се сещаш, че места няма никъде, особено в район като Люлин.

# 19
  • Мнения: 4 668
Ще си позволя да изкажа мнението си , макар детето ми да е в частна градина . Аз всъщност дори и не направих опит да го запиша в държавна , точно поради такива причини , като тези на авторката ...
Не оспорвам предимствата , но наистина излиза , че дете , което няма брат или сестра в дадено детско заведение е отсвирено тотално .
Също така не мога да разбера , защо в моя квартал , където има 3 ОДЗ - та е невъзможно да дадеш детето си , но има хора , които водят техните от другият край на София  в същите тези ОДЗ Rolling Eyes
Районирането ще реши доста проблеми , честно казано  Thinking

Както и да е , аз за себе си вече съм решила . За училището - също ще е в частно ...
Но мисля , че това е подигравка с родителите / невъзможността да осигуриш място на детето си в детска градина /

# 20
  • София
  • Мнения: 8 283
...
Също така не мога да разбера , защо в моя квартал , където има 3 ОДЗ - та е невъзможно да дадеш детето си , но има хора , които водят техните от другият край на София  в същите тези ОДЗ Rolling Eyes
Районирането ще реши доста проблеми , честно казано  Thinking
...

Няма да реши проблема....
Можеш ли да кажеш как родител работещ в центъра и живеещ в Люлин или Мадост(примерно) с работно време до 18 ч ще стигне преди 19ч, за да си прибере детето?.

Работя в центъра до 17:30 ч, бремена тичах, за да си прибера детето, един от пътите паданах до оградата яслата при гледката как той в 18:20 ч плаче и е последен. И това защото мога да си позволя лукса да излизам навреме от работа, и танспорта ми е независим от задръстванията.
Е, аз нямам баба на разположение в района, за да ми прибере детето от градина/ясла. Ако нямах предтояща бременност, а и да си призная не се бях сетила за възможността да търся ясла до работата ми, сигурно щях да избера този вариант.   

# 21
  • Мнения: 200
Фов (маи така се казваше дъщерята на Мистрал) - мисля че погрешно съм разбрана, или може би аз погрешно съм разбрала наредбата. Там са посочени три групи деца с предимства
1. братче или сестриче
2. родител с увреждане
3. дете от многодетно семейство
Други категории които според мен също би трябвало да ползват някакъв вид предимство, като
 - самотни  родители
 - деца със спец. нужди, увреждания (макар че за част от тези деца има специализирани ясли и градини - сестра ми ходеше в една такава санаториална ясла)
 - и други
доколкото прочетох не ползват предимства. Въобще има ли обяснение как са определени тези предимства? Опитвам се да ''схвана логиката'' но нещо ми убягва.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 356
ами дъщеря ми не в 18.20, а в 17.30 вече е последна и съм я намирала разревана, когато си е помислила, че няма да дойда да я взема. Работното ми време е до 17ч. и работя в съседен квартал.
Ако се районираме трябва да я запиша в Люлин, а реално живея в Слатина. Не ми се струва справедливо.

Мoyra, може и аз да съм в грешка. Исках само да ти кажа, че не трябва да се ядосваш за това.  Peace Виж само ясла и после ЦДГ, например, макар че е ясно защо не е за предпочитане.

# 23
  • Мнения: 200
Районирането не ми допада нещо. Все пак не съм'' крепостен селянин.'' Не съм против обаче да имам и поема отговорност като родител. Например до един месец след раждането да заявя къде сте отглеждам детето си - ако знам със сигурност ще е добре за мен, казвам Младост например и ''експертите'' си правят сметката колко такива като мен ще има за Младост след 1г. например. Ако имам други планове съответно не подавам молба и толкова. Ако пък знам че ще е София но не знам в кои квартал подавам молба но не уточнявам квартала. Така в началото на годината ще знаят
1. колко деца в кои квартал ще има
2. колко деца са сигурни в избора си на дг
3. колко деца не са сигурни за квартала и дг.
съответно
1. приемат ''сигурните'' деца
2. ако местата в даден квартал не са достатачни за въпросната година откриват нови, така родителите са доволни
3. приемат ''несигурните'' деца където има места по желание на родителя и запълват празните места.

Така предварително ще са направени необходимите разчети, родителите ще са потвърдили или не, ще се знае съотношение деца/места и ще се отреагира навреме и от страна на ''експертите'' и от страна на родителите. Сигурно съществуват и по удачни и гъвкави варианти от този който ми хрумна сега и от въпросното класиране февруари. Лично мен използваната дума ''класиране '' много ме дразни.  Twisted EvilНе знам защо са решили че на тази възраст е много подходящо децата да се ''класират'' а не просто приемат(прием, приет/неприет), записват(записване, записан/незаписан) и т.н. ''Класиране'' за мен има състезателен характер , а на тази възраст какво състезание, какви класации, какви критерии и предимства. newsm78

# 24
  • София
  • Мнения: 11 711
Алтернативата на дългото работно време на родителите е удължено работно време на детските заведения.Но не!Всичко е направено така че да се стимулира "частния" бизнес.
Влезте във Форума за детегледачки и вижте колко обяви има на майки,търсещи жена,която да им прибира детето от градина.Други са намерили варинти чрез съседки,познти и т.н.
Яслата на дъщеря ми е до 18.30.А мъжът ми например работи в другия край на София до 17.30.Дори и да тръгне навреме поне час не му мърда,защото пресича София и попада в задръствания.И аз на кого да разчитам,ако не на себе си?
А за районирането...поне децата от района да имат предимство.
Например за градините в центъра.Какво се оказва,че хора живеещи и работещи в центъра не могат да си дадат децата на градина в района,защото майки от Люлин и Дружба,които работят в центъра си водят децата в същите тези градини.

# 25
  • Мнения: 1 761
Животът е непредсказуем.Дори за една година.
Няма как да се водят такива статистики.
1.Може един от родителите да умре ( да не става, но е вероятно).Тогава дори и да не е планирано детето да ходи на градина,няма как да не е с предимство.
2.Може майка,която има вече едно по-голямо дете в градината да си намери работа.Естествено,че ще и дадат предимство-ще плаща данъци,ако работи,а държавата и осигури детска градина.
3.От семействата с две и повече деца се очакват двама и повече данъкоплатци.
4.Всяко училище и градина се радват на близнаци.Така по-лесно се запълва бройка и се запазват работни места на учителите.Ако няма достатъчно деца трябва да се съкрати персонала.А по-лесно се спира от градина едно,а не две деца.
5.Районирането се прави с цел разпределение на общинския бюджет.За всяка община е различна сума.Има се предвид,че не всеки родител разполага с кола и е най-добре децата да са колкото може по-близо до дома си-така може и някоя съседка,баба или майка на друго дете от групата да се погрижи за детето при нужда.А и да се избегне неудобството с прибирането твърде късно,поради задръствания,лошо време и др.

П.С.Много съжалявам за всички,които не са успели да си намерят места по градините.които искат.

# 26
  • Мнения: 1 470
Може да се направи подобно нещо,със заявяването на място,месец след раждането...Така поне приблизително ще се преценят нещата...Всичко може,щом в другите страни го правят,ние да не сме по неспособни?!Или сме?!
И другото-много приказки се приказват,но работа така не се върши...Разберете,че ако не си потърсим правата сами,никой просто така няма да ни ги даде.Вадете си изводите!!!

# 27
  • София
  • Мнения: 14 699
Алтернативата на дългото работно време на родителите е удължено работно време на детските заведения.Но не!Всичко е направено така че да се стимулира "частния" бизнес.
Влезте във Форума за детегледачки и вижте колко обяви има на майки,търсещи жена,която да им прибира детето от градина.Други са намерили варинти чрез съседки,познти и т.н.
Яслата на дъщеря ми е до 18.30.А мъжът ми например работи в другия край на София до 17.30.Дори и да тръгне навреме поне час не му мърда,защото пресича София и попада в задръствания.И аз на кого да разчитам,ако не на себе си?
А за районирането...поне децата от района да имат предимство.
Например за градините в центъра.Какво се оказва,че хора живеещи и работещи в центъра не могат да си дадат децата на градина в района,защото майки от Люлин и Дружба,които работят в центъра си водят децата в същите тези градини.

А къде да ги водим-Батман да съм пак не мога да я прибера навреме.
Защото на никой не му пука за служителя-какво пречи в огромните министерства и други подобни служби да се организират детски градини за децата на стотиците си служители? Майка ми работи в немска шивашка фабрика в провинцията-човека се е сетил, че за да работят работничките му ефективно, трябва да са спокойни за семейството им и е организирал детска градина в завода.
А не като мен да се чудят как да излязат по-рано-въпреки че, градината ми е на две преки от работата в 18,10 вече има само две деца.

# 28
  • Мнения: 984
Фов (маи така се казваше дъщерята на Мистрал) - мисля че погрешно съм разбрана, или може би аз погрешно съм разбрала наредбата. Там са посочени три групи деца с предимства
1. братче или сестриче
2. родител с увреждане
3. дете от многодетно семейство
за кое от предимствата негодуваш  newsm78

# 29
  • Мнения: 7 391
Обаче с тези "предимства" излиза,че дете не посещавало яслена група към ОДЗ или нямащо по-голямо братче или сестриче в същото това ОДЗ  има минимални шансове,да не кажа никакви да попадне в дестката градина към него.Ето това е абсурдното...
Дори си мисля не е ли по-добре да се въведе райониране  newsm78?

И да се ядосва и да не се ядосва - все тая.ДЗ не са задължителни и дори да съди общината ,както тя се чуди, ще загуби.
              За "предимството" прехвърляне от яслена група.Що не се замислите,че се приемат по 30 деца в яслена група и групите в ОДЗ-тата обикновено са по 2-3 - 90 деца,който се прехвърлят в 2 или 3 градински групи.Местата за градина са заети още с постъпването на детето ви в ОДЗ.То това е и целта при създаването им - влязло веднъж детето в ДЗ продължава до училище ,ако родителите не решат нещо друго и се спестява местене,чакане и кандидатстване всяка година.
              За " братчетата и сестричетата" мисля,че не разбирам протестиращите и е обяснимо защо.За първото си дете са тичали ,редили по опашки и т.н. поне да отдъхнат и да са спокойни за второто. Laughing
              За "районирането" и " децата НЕ на софиянци" - това си е направо дискриминация и тук вече ,ако решиш да съдиш общината ще спечелиш и то със сигурност.
              И не на последно място - НЕ директорките " вкарват" връзкарските бройки , а малко /всъщност доста повече/  отгоре  Mr. Green
              За алтернативата на дългото работно време на родителите - решението не е удължаването на работното време на персонала , а удължаване работното време на ДЗ и назначаване на допълнителен учител и помощник възпитател за това допълнително време.И без това пред ДЗ НЯМА опашка от чакащи за работа ,при удължено работно време и 30-35 деца не вярвам някой да се кандидатира за тази работа.

# 30
  • Мнения: 3 927
moyra,
разбирам те напълно 


didia,
много си права в последното изречение......прескочих от варна да прочета софийските ви мнения Wink и мисля, че е твърде вероятно да дойде ден, в който да няма желаещи да работят в детските заведения......т.е. да има липса на кадри.....
При нас въведоха райониране м.г.; много от нас са против него.....защото и на него му намериха "цаката" - кандидатства се със сменени адресни регистрации......колкото повече принципи за класиране се въвеждат, толкова повече начини за заобикалянето им ще се намерят, докато местата са недостатъчни.......
Аз лично съм против районирането, но пък за себе си избирам детето ми да е в районна ДГ Simple Smile

В последно време стигам до извода, че ние родителите, трябва просто да си намерим по още едно работно място, да работим по 12-13 часа на ден и да плащаме на бавачки/жени да ни взимат децата от градина/ясла и да ги занимават 2-4 часа до вечерта Sad......

# 31
  • Мнения: 8 769
moyra, moyra, ако значеш, че Варненска община се чуди тук какви предимства още да сложи за приема... ooooh! Ще бъдеш благодарна, че са толкова малко при вас.
Наистина, съчувствам ти за положението в което си, но все пак, детето ти ходи някъде. А има такива, за които няма места....
Не съчувствам на тези, които имат финансовата възможност децата им да посещават частни детски заведения, но заемат място в държавните такива....

# 32
  • Мнения: 7 391

Не съчувствам на тези, които имат финансовата възможност децата им да посещават частни детски заведения, но заемат място в държавните такива....
Така обаче им остават предостатъчно средства ,за да плащат на детегледачки,които да  взимат децата им от ДГ.Другото от позицията на финансовото превъзходство считат ,че всички трябва да пълзят пред тях и дечицата на простолюдието не са достойна компания за техните отрочета.Много често имат претенциите техните деца да се гледат по "специални" начини и режими и хич не им пука,че персонала отговаря за живота и здравето на всички деца и такива преференции могат да искат САМО от детегледачките си. Mr. Green 

# 33
  • Мнения: 3 479

Не съчувствам на тези, които имат финансовата възможност децата им да посещават частни детски заведения, но заемат място в държавните такива....
Така обаче им остават предостатъчно средства ,за да плащат на детегледачки,които да  взимат децата им от ДГ.Другото от позицията на финансовото превъзходство считат ,че всички трябва да пълзят пред тях и дечицата на простолюдието не са достойна компания за техните отрочета.Много често имат претенциите техните деца да се гледат по "специални" начини и режими и хич не им пука,че персонала отговаря за живота и здравето на всички деца и такива преференции могат да искат САМО от детегледачките си. Mr. Green 

Животът понякога е като виенско колело. Днес си на върха, но утре си в най-ниското. Никой не е застрахован. Днес можеш да си позволиш частна ДГ, но утре - кой знае.
Горните коментари са смешни и безпочвени. Поне за сега няма критерии за доход на родителите, за да бъдат приети децата им в държавната детска градина. Всички сме данъкоплатци, значи имаме равни права и задължения. Или някои са по равни от други? Поради каква причина?
Има майки, които имат баби на разположение и могат да си държат децата в къщи без проблем, но те също искат място в държавната ДГ. И имат право. Аз не им държа сметка, така че не виждам защо някой ще ми държи сметка за това с колко пари разполагам и дали в този момент мога да си позволя частна ДГ. Ами ако наесен не мога? Място за моите бедни дечица кой би освободил? А ако приоритет ми е образованието и искам да си спестя таксите сега, за да мога да плащам след 3-4 години?
Не ми отговаряйте на въпросите. Просто се замислете. Лесно е всеки да гледа от собствената си камбанария и да брои кюфетата в чуждата чиния. Проявете разбиране и уважение към останалите членове на обществото до тогава, докато те не пристъпят моралните и етичните норми, както и законите на държавата, които всички сме длъжни да спазваме.
 Peace

# 34
  • Мнения: 7 391

Животът понякога е като виенско колело. Днес си на върха, но утре си в най-ниското. Никой не е застрахован. Днес можеш да си позволиш частна ДГ, но утре - кой знае.
Горните коментари са смешни и безпочвени. Поне за сега няма критерии за доход на родителите, за да бъдат приети децата им в държавната детска градина. Всички сме данъкоплатци, значи имаме равни права и задължения. Или някои са по равни от други? Поради каква причина?
Има майки, които имат баби на разположение и могат да си държат децата в къщи без проблем, но те също искат място в държавната ДГ. И имат право. Аз не им държа сметка, така че не виждам защо някой ще ми държи сметка за това с колко пари разполагам и дали в този момент мога да си позволя частна ДГ. Ами ако наесен не мога? Място за моите бедни дечица кой би освободил? А ако приоритет ми е образованието и искам да си спестя таксите сега, за да мога да плащам след 3-4 години?
Не ми отговаряйте на въпросите. Просто се замислете. Лесно е всеки да гледа от собствената си камбанария и да брои кюфетата в чуждата чиния. Проявете разбиране и уважение към останалите членове на обществото до тогава, докато те не пристъпят моралните и етичните норми, както и законите на държавата, които всички сме длъжни да спазваме.
 Peace
Явно не си разбрала за какво става въпрос.Коментирахме "скътаните"според някои мами бройки.Те се заемат от описаните от мен хора и бъди сигурна,че на 4-ти няма да седнат на компа и пак ще са вътре. Mr. Green И не защото директорките са ги приели  Mr. Green
               

# 35
  • Мнения: 3 479
Дидиа, извинявай, наистина не съм разбрала. А, че има такива бройки съм сигурна, защото на мен също ми предложиха такъв вариант за Матей, обаче аз отказах. Предложи ми го учителката от ДГ на най-големият ми син, с която след пенсионирането й се сближихме и мъжът ми й прави големи услуги. Та тя ми каза, че има близка на висок пост в общината, която се занимава точно с детските градини, но аз не мога така. Сега да не ме сметнете за много праволинейна и по-католик от папата. Не съм чак такава, но реших, за себе си, че не мога да се възползвам от такова нещо. Може би ако бях много на зор, щях да стисна очи, не знам.

# 36
  • Мнения: 200
Галче, Дидиа, споделям написаното.
Относно предимствата, отново да кажа...Сега съществуващите правила са като ФРЕНСКА ГРАМАТИКА - изключенията (предимствата демек) са повече от правилото. Само дето в граматиката изключенията не изместват правилото, а тук '' децата с предимства'' определено се класират приоритетно (демек преди правилото) Wink
Нека ги има предимствата защото има логика в тях (а явно и без тях няма как). НО това което ми се струва редно са система от правила за прием,  на която всички с или без предимства да е необходимо да се подчинят и след това ако има места и ако т.н. да се задеистват въпросните предимства. А сега какво излиза --- системата ИЗЦЯЛО толерира предимствата,  ( смешно е така да стимулират раждаемостта)...
П.С. Кики 77, не негодувам срещу така изброените предимства, но може би ако съм самотен родител с едно детенце ще протестирам че не съм сред изброените.

# 37
  • Мнения: 967
Викате, че не сме достатъчно европейци.... Ние като живеехме в Австрия беше следното положение: Записваш се в листа за чакащи когато разбереш, че си бременна. Гаранция - никаква. Места нямаше! Тъй като аз съм си суеверна, записах детето след като се роди - голяма грешка! За държавна нямахме никакъв шанс /никъде!!!!!, а не просто наблизо до нас/, за частна успях доста далеч от нас.

Градината затваряше в 17 часа, наех детегледачка да я прибира в 16ч и често моята беше въпреки това последна - сълзи...... Баби и дядовци - на 1500 км. Детегледачката - 6 евро на час (около 400 евро на месец). Частната детска градина - 340 евро (държавната ни я изчислиха на 270 евро, безплатна е само ако си социално слаб).  Средната заплата в Австрия е 1500 евро бруто (нето са около 1200). За детенце отиваха 800 евро на месец. С останалите 400 не можеш да си платиш изобщо наема.......Ето ви причина, защо много жени в Западна Европа си седят в къщи и не работят. Та така е в ЕВРОПА.

Не е толкова лошо тука, стига сте мрънкали, че не сме още ЕВРОПА. Просто има в момента голяма раждаемост и малко места по градините. В Европата дето така я мечтаете, местата в детските градини са винаги малко, защото това е инструмент на правителствата да държат жените в къщи до печките и по този начин да са настрана от пазара на труда (безработицата е по-малка  Confused). Това е положението, а лесно никъде няма...

# 38
  • Мнения: 700

Не е толкова лошо тука, стига сте мрънкали, че не сме още ЕВРОПА.
Peace
Подкрепям, освен това трябва да се разделим с мисленете, че държавата или общината  ни е длъжна на всяка цена. Да, добре е да има повече места, и е похвален призива да не се мрънка по форуми, а да се организираме и действаме, но я отворете подфорум майчинството счетоводно, там редовно се задават въпроси как да се получава възможно най-много майчинство, с възможно най-малко осигуровки.  #Crazy
Подкрепям и авторката на темата в негодуването й спрямо грешно подредени предимства.
Разбирам предимство да имат деца с по-специални потребности, които да се интегрират сред останалите си връстници, но не разбирам защо държавата тотално игнорира родителите на едно дете пред тези с повече от едно. Насърчаване на раждаемостта, ще речете, да но такъв е замисъла, а ефекта май ще е нулев, защото аз като майка на 2 годишно дете изживявам тревога на кандидат-студентска кампания още в яслата и надали ще пожелая да си го причиня отново. Подкрепям авторката - предимство за родители с повече от едно деца в също заведение, но само за определни бройки.
Нека за нас, хората без привилегии остане поне илюзорната надежда, че сме с шанс.

# 39
  • Мнения: 7 821
Направо ме изумяват писанията на някои от вас  Rolling Eyes .
Какво значи държавата/общината помагала на тези с повече деца, ами ние също сме имали по едно и сме го записвали по ясли и градини. Само близнаците се раждат по повече на веднъж. Сега мрънкате, че вторите деца ви пречат, а като родите втори ще мрънкате за нещо друго. Ами разбира се, че ще са с предимство, няма да водя едното в Младост другото в Люлин я?!? Редила съм се на опашки за първото и вие ще се редите за първите си деца ... като родите втори и то с малка разлика, за да ползвате предимство, няма да се редите за тях.

На кривата ракета и небето и пречи!  Crossing Arms

# 40
  • Мнения: 984
Направо ме изумяват писанията на някои от вас  Rolling Eyes .
Какво значи държавата/общината помагала на тези с повече деца, ами ние също сме имали по едно и сме го записвали по ясли и градини. Само близнаците се раждат по повече на веднъж. Сега мрънкате, че вторите деца ви пречат, а като родите втори ще мрънкате за нещо друго. Ами разбира се, че ще са с предимство, няма да водя едното в Младост другото в Люлин я?!? Редила съм се на опашки за първото и вие ще се редите за първите си деца ... като родите втори и то с малка разлика, за да ползвате предимство, няма да се редите за тях.

На кривата ракета и небето и пречи!  Crossing Arms

 smile3501 напълно подкрепям мнението, не случайно българите са на едно от първите места за "най-мрънкащи и недоволни хора"

# 41
  • София
  • Мнения: 8 283
Обръщам внимание, че предимството за 2рите деца е само за същата градина, в която е голямото. Т.е. ако не ти харесва и решиш да преместиш голямото или като казах, да се преместиш на друго място, губиш това "предимство".

Не съм съгласна доходите да са определящи, т.к. както всичко(това и хората от общината го казаха) няма гаранция колко взимаш на ръка и по документ.

# 42
  • Мнения: 4 965
Изуми ме само това, че едва ли не трябва да се срамувам, че имаме достатъчно добри доходи, а сме предпочели държавна детска градина /по ред съображения - вкл. и това децата ни да растат в нормална "непривилегирована" среда и да имам гаранция, че грижите за тях не са само пред мен, с цел да дам повече пари/.
Четно казано, поне на тази възраст предпочитам държавна детска градина, а парите /вместо за частна/ да ги давам за допълнителни уроци, занимания, забавления и т.н.
И защо да не може да ползвам държавна детска градина? Нали затова плащам данъци /и то доста солени/?

А предимство не съм ползвала, защото при записването на моите деца предимства за близнаци нямаше /т.е. сегашното предимство е, че ако приемат единия близнак, за втория се открива допълнителна бройка към групата - т.е. не заема "чуждо място"/. Просто си подадох молбата навреме и в срок и двете ми деца бяха класирани по номер на постъпване на молбите.

# 43
  • Мнения: 9 990
..Не оспорвам предимствата , но наистина излиза , че дете , което няма брат или сестра в дадено детско заведение е отсвирено тотално .
Също така не мога да разбера , защо в моя квартал , където има 3 ОДЗ - та е невъзможно да дадеш детето си , но има хора , които водят техните от другият край на София  в същите тези ОДЗ Rolling Eyes
Районирането ще реши доста проблеми , честно казано  Thinking



И  освен всичко ясно ще покаже, че се появиха квартали, в които НЯМА предвидено детско заведение. Mr. GreenПросто няма бе.Никаква инфраструктура.

# 44
  • Мнения: 386
 Причината и за тази тема е , че няма места.
Докато се отдаваме на дребни спорове кой крив и кой прав общините, всяка за себе си, ще си постъпват както си решат. Те защо всъщност да правят ДЗ ?!
 М да, а ние все ще си я караме кой както се уредил!

# 45
  • София
  • Мнения: 2 952
В Европата дето така я мечтаете, местата в детските градини са винаги малко, защото това е инструмент на правителствата да държат жените в къщи до печките и по този начин да са настрана от пазара на труда (безработицата е по-малка  Confused)
Бях съгласна с написаното от теб до последния абзац. Извини ме, но той е бил верен преди 60 г и то не в А-я или Г-я, а във Франция. Не бих казала, че австрийката днес не прави избора си сама  Wink
В къщи си стоят жените най-вече поради сметката, която ти си направила. В детайли не му е тук мястото да влизаме.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 35
..Не оспорвам предимствата , но наистина излиза , че дете , което няма брат или сестра в дадено детско заведение е отсвирено тотално .
Също така не мога да разбера , защо в моя квартал , където има 3 ОДЗ - та е невъзможно да дадеш детето си , но има хора , които водят техните от другият край на София  в същите тези ОДЗ Rolling Eyes
Районирането ще реши доста проблеми , честно казано  Thinking



Аз нещо не разбирам идеята с районирането - та затова да питам с реален случай - живеем в центъра, офисът ми е почто до Метро. Къде според вас да си запиша детето - в Младост или в Центъра?!?!? Щото по стечение на обстоятелствата е записан в центъра и всеки ден хвърча като луда да успея да стигна в тези задръствания. Та дали не е по-разумно да е близо до местоработата ми/ни?!?!

Не районирането е решението на проблема! Съвсем на друго място е ключа от палатката...

# 47
  • Мнения: 200
Ellypr, моите уважения, но си се редила за едно дете преди 5 г. преди 5 г. и задръстванията в София не бяха като сега. Относно кривата ракета така мислиш, така виждаш от твоята камбанария нещата.
Аз лично споделих с надеждата,  че не само ще си ''почешем езиците'' а ще дискутираме по проблема. Защото ПРОБЛЕМ ИМА и като попроучих малко по-подробно не е от вчера и днес.
То е ясно като бял ден че моето дете ще е ''от завареното положение'' и няма да се реши проблема на мен и семейството ми, но ако мога да спестя в бъдеще такива притеснения, ядове на други родители писането няма да е напразно.
Не мисля че е глупаво да настоявам да има още промени в така измислената система, която ще го напиша за пореден път ощетява едни за сметка на други. НЯМА РАВЕН СТАРТ във въпросната класация.
radmila беше ми интересно да прочета за австрия. Хубаво е да се знае за чуждия опит в това отношение, макар и да не ми допадна много, по ред причини... Simple Smile

# 48
  • Мнения: 9 990
Да, няма равен старт, тук си права.И аз още в самото начало подходих скептично към системата именно заради това.Да, системата е екстра, СЛЕД като са осигурени местата.Нямат нормален принцип на класиране.За мен е фарс и е  поредната разпределена сделка в бранша.Да се усвоят парите.Нищо повече, системата към днешна дата повече ощетява, отколкото помага.Помага да, на такива с предимства до някъде.И всичкото това ти го пиша от позицията на такава- с предимство.Ако нямах късмета да имам по-голямо дете в градината, не ме питай как вкарвано-щях да съм принудена да търся частни заведения и варианти за излизане от ситуацията.Реално такива като теб/твоя случай/ имат миниминиминимален шанс за влизане в детско заведение. Tired

# 49
  • Мнения: 7 821
Има, Мойра, проблем, но той не във вторите или третите деца! И да аз съм се редила преди 4 години, но тези които сега ползват предимство са се редили преди 2, 3 (да ти намеря ли темите за нашата градина да видиш, че майките чакаха на опашка на връх нова година за да запишат децата си от 2, 3 през нощта), така че не виждам за какво спорим. Нормално е да има предимство, то е направено за удобство, а и по друг начин не може да бъде. Същия принцип важи и за училищата. Второто и т.н. дете се ползва с предимство, ако има брат/сестра в училището.
Проблема както и други преди мен писаха е в малкото места в градините. Идиотската система да се изграждат цели квартали от нищото, без да имат каквато и да е инфраструктура (градини, поликлиники, пощи и т.н.) и от това страдаме всички.
Но не аз съм виновна, че имам 2 деца и искам те да са заедно в една градина или училище. И честно казано не виждам с какво ще си по-добре, ако отпадне това предимство, след като местата са толкова по-малко от кандидатите.
А това за равния старт е някаква илюзия, за която няма да споря. Няма такова нещо като равен старт.

# 50
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  ooooh! Иска ми се да те чуя след някоя година,когато вече имаш второ дете /да сте живи и здрави само/ как ще отговориш на някоя майка,която негудува срещу предимството на малкото ти дете.Ще и кажеш "Оооо,няма проблеми,запиши твоето,аз моите ще  ги разнасям из Кварталите....".Преди да ругаем хората ,които нямат никаква вина за случващото се е добре малко да помислим. Peace

Последна редакция: пн, 21 яну 2008, 17:41 от Фантичка

# 51
  • София
  • Мнения: 498
Темата е безмислена... освен само да се караме тук. Истината я знаем всички -
Няма достатъчно ОДЗ-та и ЦДГ в София, където в момента живее почти половин България.
Ясно е , че трябва да има определени категории деца с предимство, но пък е гадно и когато градината ти е до блока, ти самият си отраснал в нея и в последствие не можеш да си запишеш детето там.
Трябва общината да се намеси активно...а не само да се продават общ. терени на които се строят бизнес сгради...ама то от градина каква им е далаверата като се замислиш!

# 52
  • Мнения: 8 769
Изуми ме само това, че едва ли не трябва да се срамувам, че имаме достатъчно добри доходи, а сме предпочели държавна детска градина /по ред съображения - вкл. и това децата ни да растат в нормална "непривилегирована" среда и да имам гаранция, че грижите за тях не са само пред мен, с цел да дам повече пари/.
Четно казано, поне на тази възраст предпочитам държавна детска градина, а парите /вместо за частна/ да ги давам за допълнителни уроци, занимания, забавления и т.н.
И защо да не може да ползвам държавна детска градина? Нали затова плащам данъци /и то доста солени/?
Защото дг са социално благо-това е първостепенното им значение. Т.е. те принципно са предназначени за по-бедните слоеве от населението. Друг е въпросът, че всичко в нашата държава е изкривено до нема и къде...
Ако започнат да се считат като задължителни или пожелателни с изключително образователна цел, тогава ще има и диференцираност, и по-различни изисквания и съответно таксите няма да са толкова символични...

# 53
  • Мнения: 4 965
Доня, не съм съгласна, че детските градини са предназначени за по-бедните слоеве на обществото. Това са детски заведения, където децата получават първите си умения за общуване в обществото и поне на този етап единствено в тях е гарантирано точно това изкривяване, което е налице /според моите наблюдения/ в частните детски градини. Защото /поне в градината на моите деца/ това не е просто място, където някой ги обгрижва за по-малко пари, а точно място, където научават нови неща, придобиват умения и т.н. Личното ми мнение, че контролът върху този процес е далеч по-реален в държавните детски градини, докато частните създават една изкуствена и изкривена среда за децата.
Но това си е моето мнение. А ако бяха задължителни, детските градини не трябваше и да са платени /дори и на символична цена/, защото у нас средното образование по закон е безплатно и приравняването им към образоватените институции би означавало нещо съвсем различно, но не и увеличаване на таксата.
Всъщност, прави ми впечатление, че точно "по-бедните слоеве на обществото" изобщо не ползват детска градина  newsm78. Поне в нашата група ми прави впечатление, че родителите са хора с добро образование, добри професии и добри доходи - нямаме такива дечица, за които ходенето на градина да дава на родителите възможност да използват времето за "свързване на 2-та края".
 Peace

# 54
  • Мнения: 8 769
azaf, нормално е хора с различне социален статус да имат различно мнение по повечето въпроси. Иначе щях да се притесня, че живея пак в комунизма  Crazy И все пак, уважавам ти мнението, имаш право на такова. Аз няма да продължавам спора, защото ще е безмислено и защото не това е същността на темата.  Peace

# 55
  • Мнения: 4 965
azaf, нормално е хора с различне социален статус да имат различно мнение по повечето въпроси. Иначе щях да се притесня, че живея пак в комунизма  Crazy И все пак, уважавам ти мнението, имаш право на такова. Аз няма да продължавам спора, защото ще е безмислено и защото не това е същността на темата.  Peace

Аааа, не знам какъв е социалния ти статус, но и на мен не ми се спори, защото ще изместим темата.
  bouquet

# 56
  • Мнения: 200
ГОЛЯМОТО ФИАСКО НАРЕЧЕНО ЕЛЕКТРОНЕН ПРИЕМ НА ДЕЦАТА В ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ.
 Имам едно въпросче...Откъде сте сигурни че електронната система няма да блокира, като всички се юрнем да пращаме молбите точно след 9.00 за да си''хванем'' ред по напред. Вече имаше прецедент като се кандидатстваше за работа в еврокомисията, тогава удължиха срока за подаване на молбите, защото всеки бързал в последния момент да подаде документи и системата изключила.
Малиииии, опитвам се да си представя бутането и чак ми става смешно....

# 57
  • София
  • Мнения: 11 711
Няма никаква гаранция,че системата няма да блокира!Дано все пак това не се случи!
Не искам да се получава спор,макар в него да се ражда иастината,но ще кажа,че съм съгласна с Азаф.Не смятам,че общинските детски градини са за по-бедните.По тази логика би следвало и общинските училища да са за определен слой деца.
В БГ не е ясно кой богат,кой беден,особено пък в София където е концентрирана 1/4 България.
Защо някой който има високи доходи,плаща си всяка стотинка данък,да няма право на държавна детска градина?А тези,които се осигуряват върху ниска сума,а получават остатъка на ръка,тези които например нямат брак с половинките си,но си живеят заедно /тук вече осъзнавам,че ще бъда линчувана,но доколкото знам те също имат някакви привилегии/ да имат право на държавно детско заведение?
Крайно време е Столична община да вземе адекватни мерки по отношение на детските заведения,а не да докарват народа до истерия и да стимулират частния бизнес в лицето на детегледачките!

# 58
  • Мнения: 3 927
radmila,  ако можех да си го позволя, с удоволствие бих останала в къщи да си гледам децата (по западен образец бих станала домякина  Simple Smile ) - честно! НО в Б-я една заплата на татенцето не стига за живеене......
И понеже оплюхте комунизма  Wink, и Ellypr  е права за строителството - строи се неразумно, градовете се наблъскват с грозни и големи кооперации, без места за паркиране, без тротоари - а никой не мисли за инфраструктурата.....и това в "демократичното" ни общество.....сигурна съм, че е малките градове, които се обезлюдяват места в детските градини има бол  Simple Smile

# 59
  • Мнения: 700
Направо ме изумяват писанията на някои от вас  Rolling Eyes .
Какво значи държавата/общината помагала на тези с повече деца, ами ние също сме имали по едно и сме го записвали по ясли и градини. Само близнаците се раждат по повече на веднъж. Сега мрънкате, че вторите деца ви пречат, а като родите втори ще мрънкате за нещо друго. Ами разбира се, че ще са с предимство, няма да водя едното в Младост другото в Люлин я?!? Редила съм се на опашки за първото и вие ще се редите за първите си деца ... като родите втори и то с малка разлика, за да ползвате предимство, няма да се редите за тях.

На кривата ракета и небето и пречи!  Crossing Arms

Направо ме изумява как уж плъзгате поглед по мнения, а не вниквате в написаното.

Аз не видях някой да е ПРОТИВ предимството за второ и повече деца, а само срещу това то да е абсолючтно. Ще рече, че при 50 бройки в нашата градина следва 25-30 (примерно) да са заделени за деца с такова предимство, но останалите да дават шанс за прием на дечица, които са първородни. Иначе ние няма смисъл; да се редим, както ти сама така настояваш, защото априори всички места са заети от ен-ти деца. И когато на някоя от нас ни дойде правото да използваме това "предимство" с второто, няма да можем, защото и първите ни деца няма да са се "добрали" до заветната благинка - място в ДГ.

А това, че някой се е редил за едното изобщо не му дава универсалното право да се "намъчил" и за второто. В крайна сметка раждането на второ и следващи деца следва да е разумно решение на родителите и мисля, че всеки е наясно, че голия факт, че детето е второ не намалява грижите по него.

Дано да не водиш едното в Младост, а другото в Люлин, но си родила два индивида, единия ще иска в езиково школо, а другия в математическо, или пак ще ги водиш накуп?

Аз имам точно толкова право, колкото ти да не мъкна детето си в Подгумер. Peace

И в крайна сметка, моля четете, никой не е против привилегиите, а за това да се прилагат разумно, за да не се стига до изваждане на очи, вместо изписване на вежди.

# 60
  • София
  • Мнения: 14 699
Как да се приложат" разумно" тези привилегии-от 20 места-10 да са за деца с предимство. А кандидатстват 12 такива-как ще се определи кои да се възползват и кои не?

Въртим се в омагьосан кръг-всеки има право за себе си.
 

# 61
  • София
  • Мнения: 11 711
lo  Peace

Добре,а ако децата Ви са с по-голяма разлика от тази,при която е възможно и двете да са на градина?
И тогава какво се получава?Водиш едното на едно място,другото на друго място.Така че баба знае 2 и 200!
Когато се редихме за дъщеря ми,а тя е второ дете,синът ми вече не беше в това детско заведение.Нямаше предимство!
Та реално с две деца някои сме се редили по два пъти...

# 62
  • Мнения: 7 821
Ло, хайде стига, моля те, с тези градски легенди. В групирате на децата ми в едната има 7 втори деца от 30, а в другата 6 от 27. Това че някоя директорка ти казала в неофициален разговор, че няма да има места за първи деца не е никакъв довод. Ти си подай на време молбата, пък нека те измести някой. И ако Мойра беше станала на 2 ри Януари миналата година в 2 през нощта (като много други съфорумки и не само) и си беше подала молбата с ранен входящ номер, а не се беше сетила кой знае кога да иде до градината, сега изобщо нямаше да я има тая тема!
Сори, Мойра, не искам да те обиждам или заяждам, но нещата стоят точно така. И съм сигурна в това защото децата ми са в прословутото 8-мо ОДЗ, в прословутия квартал Борово, където местата за градините са най-кът от цяла София. Може специално да направим тема запитване с майките (а те на се малко) да видите как са си записали децата - на общо основание с чакане по нощите, без предимства, без дарения.
А тази година вместо да сте доволни, че няма да чакате в ранна доба вие сте се хванали за вторите деца и родителите инвалиди.
А иначе мен не ме мислете, аз съм чакала и за двете деца едновременно и приеха само малкото в яслата, големия беше резерва и съм чакала 6 месеца за да го вземат. И тогава имаше предимство, но аз не можех да го ползвам (но това си беше мой проблем, не съм занимавала форума с него, нито пък съм смятала, че някой ми е виновен, че не съм се стила да запиша детето си в ОДЗ-то от яслата, а се кумих и исках да започне направо в 1-ва група на градината).

Подразни ме тази тема с това, че вместо да се концентирате върху истинския проблем вие търсите вина у съседа, че имал 2 деца. Вместо да си търсите правата, да търсите срещи с общината, вместо да работите по решаването на истинските проблеми в градините вие вярвате на бог знае кой дето ви бил казал бог знае какво.
А темата за големите отпуски през лятото се влачи едвам едвам, сега това не е проблем, но като стане Юни и децата останат в къщи вече ще е късно да се направи каквото и да е, но тогава ще се пускат теми от по 100 страници със стрелящи емотикони.

Последна редакция: вт, 22 яну 2008, 10:33 от Ellypr

# 63
  • Мнения: 967
radmila,  ако можех да си го позволя, с удоволствие бих останала в къщи да си гледам децата (по западен образец бих станала домякина  Simple Smile ) - честно! НО в Б-я една заплата на татенцето не стига за живеене......
И понеже оплюхте комунизма  Wink, и Ellypr  е права за строителството - строи се неразумно, градовете се наблъскват с грозни и големи кооперации, без места за паркиране, без тротоари - а никой не мисли за инфраструктурата.....и това в "демократичното" ни общество.....сигурна съм, че е малките градове, които се обезлюдяват места в детските градини има бол  Simple Smile


Да ама аз следвах 8 години и исках да работя - е поработих де по 12 часа на ден, виждах детето си само спящо и събота и неделя, оставаха ми стотинки след като обслужех таксите, и най-накрая им теглих една майна на цялото западно съвършенство и се прибрахме тук. Никога не бих се върнала. Но това е оф-ф.

Мен изброените предимства ми се виждат честни. Мисля че по-продуктивно е да се обсъдят реалните възможности за отваряне на още детски заведения, за да се посрещне бейби-бума, който между другото продължава. И аз се почесвам и се надявам на второ дете, въпреки че голямата е на 11г. Затова и темата ми е интересна - хи-хи, да не би и тука да трябва при забременяване да се записваме.... Sick

# 64
  • Мнения: 984
И в крайна сметка, моля четете, никой не е против привилегиите, а за това да се прилагат разумно, за да не се стига до изваждане на очи, вместо изписване на вежди.
Самото заглавие на темата е против привилегиите, как ще прецените кое второ дете трябва да е с предимство и кое не. Това са абсурдни неща, които пишете. Проблема е в недостатъчния брой детски заведения, а не в привилегиите на вторите деца и сигурно имате против децата на инвалиди / не дай боже да се случи на никого/. Най-нормално темата би трябвало да е озаглавена недостатъчни привилегии, а не аман от "предимства". Цялата енергия я насочете към искане за повече ДЗ, а не- кой бил с две деца и какви са му финансовите възможности

# 65
  • София
  • Мнения: 14 699
И в крайна сметка, моля четете, никой не е против привилегиите, а за това да се прилагат разумно, за да не се стига до изваждане на очи, вместо изписване на вежди.
Самото заглавие на темата е против привилегиите, как ще прецените кое второ дете трябва да е с предимство и кое не. Това са абсурдни неща, които пишете. Проблема е в недостатъчния брой детски заведения, а не в привилегиите на вторите деца и сигурно имате против децата на инвалиди / не дай боже да се случи на никого/. Най-нормално темата би трябвало да е озаглавена недостатъчни привилегии, а не аман от "предимства". Цялата енергия я насочете към искане за повече ДЗ, а не- кой бил с две деца и какви са му финансовите възможности
newsm10

Ако имахте възможност да ползвате "предимства"-щяхте ли да се откажете от тях, защото някой ги счита за "несправедливи  и прекалени "

# 66
  • Мнения: 3 740

Аз не видях някой да е ПРОТИВ предимството за второ и повече деца, а само срещу това то да е абсолючтно. Ще рече, че при 50 бройки в нашата градина следва 25-30 (примерно) да са заделени за деца с такова предимство, но останалите да дават шанс за прием на дечица, които са първородни.


Ох, момичета, кога ще спрете да си измисляте сами плашила и да се стряскате от тях!
Няма НИКАКВА опасност децата с предимство да заемат всички места и нещастните първородни да останат масово отвън.
Ето официалната статистика: 73 978 деца са се родили през 2006 г., като 57% от тях са били първо дете в семейството, 38% са били второ, 3.9% - трето, и 1.1% четвърто и повече.
Помислете над това: 43% от децата, родени 2006 са второ и следващо. Естествено, че не всички от тях ще се възползват от предимството - само ако отговарят на допълнителните условия, т.е. или да имат братче/сестриче в СЪЩАТА градина, или да са три и повече деца от едно семейство НА ВЪЗРАСТ ДО 10 г. Това означава, че не повече от 20% от местата ще бъдат заети от деца с предимства (всякакви). Срещу какво се бунтувате, не разбирам. Кое е несправедливото?

Докато има недостиг на места, ще има предимства, няма друг начин. Според мен сегашните предимства са разумни.

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
.....сигурна съм, че е малките градове, които се обезлюдяват места в детските градини има бол  Simple Smile
Има друг път. За детските градини не съм запозната, не ми трябва още, но в двете ясли в Сопот места няма. Трябват връзки и пак не е сигурно.

# 68
  • Мнения: 9 990
Май никой не разбра, че тази майка всъщност не вика срещу предимствата като такива, а като цяло, за създадената ситуация и чувството на безсилие!Чувството на безсилие, въпреки, че прави нещата както трябва, нищо не зависи от нея.

# 69
  • Мнения: 3 927
Значи Сопот е развиващ се и хубав град за живеене  Simple Smile
а не се обезлюдява.....все пак отнякъде се преместват хората в големите градове на б-я Thinking

# 70
  • Мнения: 200
За провинцията - в моя роден град проблемът тепърва назрява. Ако си мислят мамите че в провинцията места бол, не е точно така. Почти половината от детските ясли и градини са разпродадени на фирми. Моята детска градина НЕЗАБРАВКА е купена от фирма за производство на конфекция. А беше най-хубавата и представителна в града, намира се на 3 мин, пеша от кметството, съвсем в центъра. Сега за целия квартал има една която функционира като ясла, градина и детска кухня. Много от мамите от квартала вместо в градината която е буквално под прозорците на апартамента им тичат с децата до друга която е на 20 мин пеша. А виж в селската места има , ама там няма нито едно българче и си говорят  на българо- цигански.ААААА мерси. Пък и предпочитам детето да си е при нас, ние да си го възпитаме, а не баби и дядовци.

# 71
  • Мнения: 7 391
               Ей,девойки,вече се оляхте с това второ дете.Да ви успокоя - в група от 29 деца - само две са с предимство "второ".Сега за кандидатстването - ще има две първи групи  и децата се прехвърлят от яслата.Няма места за братчета и сестричета - нито едно , но дечицата са постъпили в яслата и си влизат на общо основание.

# 72
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Мн дълга темата. Извинявам се, вероятно някъде сте споменали, но да питам: в коя наредба са уредени тези предимства?

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Значи Сопот е развиващ се и хубав град за живеене  Simple Smile
а не се обезлюдява.....все пак отнякъде се преместват хората в големите градове на б-я Thinking
Не, третата ясла е закрита. И сега маааалко като се покачи раждаемостта и места няма. Simple Smile

# 74
  • Мнения: 3 927
moyra, права си.....не мога да мисля глобално Embarassed, не се сетих, че края на 90-те масово са закривани детски заведения и сградите им са продавани/отдавани под наем - и то не само в по-големите градове....

пенелопа, днес който прави нещата както трябва е губещ....малко съм песимист, но така мисля...

п.п. писали сме едновременно - е, разбрахме се, нали  Simple Smile

# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Тъпо е. Искат увеличаване на раждаемостта, ама искат от нас и да работим (почти до гроб като гледам възрастта за пенсиониране). Ама докато работим, ние, младите майки, какво да си правим децата?!

# 76
  • Мнения: 200
Една приятелка сподели опит от Франция. Там майки - домакини, имат право (ако отговарят на специални условия) да гледат още няколко деца за което им се плаща от държавата. Водиш сутрин детето в дома на такава майка и вечер го прибираш. Мисля че тъй като липсват сгради за детски градини и докато се постоят такива това все пак е някакво решение на проблема с местата за ДГ.

# 77
  • Мнения: 9 990
А пък тук беше широкоразпространен бабиндом.Бабите поемаха тази функция.И сега е все още така.Реално около мен Всички без особени проблеми в това отношение са с баби.Липсва ли звеното-баба-увисваш.
И отново, прибирайки се тази вечер чух за Поредния строеж на нова кооперация.Току до нас.А градината си остава една.И кво правим?Последната една година-10 нови кооперации около тази градина.Сметнете грубо колко семейства, предполага се, че повечето новодомци са млади семейства, или поне в по-голямата си част.Т.е. с дете/деца.Аз не спирам да се удивлявам на раздуването на града в стил Расте , Но не Старее....да им имам и девиза! ooooh!За съд са главния архитект на града и прилежащата му върхушка, не, ами за линчуване.Навремето, скапания Люлин строяха като за всеки микрорайон имаше  по училище и две градини.А сега кво, Манастирки и незнам си какви ливади, в полите на Витоша и прочее простотии-гъз до гъз без извинение, без улици, без хипермаркет, без поликлиника и градина-ама цените като за първокласен, топ-квартал, на зелено разпродадени още-аз се чудя Кой купува там, като Знае, че е обречен кал да гази, в гащите на другия да гледа и децата си да няма къде да запише!? ooooh!Но е факт...

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
И проблема с бабиндом идва от повишената възраст за пенсиониране. У нас и двете баби работят. И още дъъъъъълги години ще е така. А колко от вас имат баби-пенсионерки? Ама не вашите баби, ами майки и свекърви?

# 79
  • Мнения: 9 990
Ми то и аз нямам, но 90% от децата от групата на дъщеря ми се прибират от бабите им и се гледат масово,редовно една седмица ходят, една не ходят.Та...незнам и аз вече...

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Ами то и моето (ако всичко е наред и второто) ще се прибират от баба си от градина и ясла. Че като гледам и бебето на зълва ми и то в кюпа ще да е. Просто защото бабите в повечето случаи са на относително сигурно работно място на държавна работа или фирма с нормиран работен ден. И свършват работа в 5. И защото са на години не могат да издъжат повече от 8часа работен ден. А майките за да взимат нормална заплата трябва да се трепят по 12 часа на ден. За да могат да подпомагат бабите с работата до 5. Порочен кръг Crazy

# 81
  • Мнения: 838
С риск да прозвучи заядливо,но децата с някаква инвалидност от 1.01.2008г вече са лишени от предимството при записване в детс.градина или ясла-да им е честито.Добре,че моето дете не бе пожелано никъде,а и вече е ученик.
Системата е скапана,а някои наистина се нуждаят от предимство-който не вярва да дойде да заведе сина ми на училище-няма страшно,САМО два пъти сменя превозното средство- Hug,скапано уредена система.

# 82
  • София
  • Мнения: 11 711
Хайде да Ви пусна мухата!Замисляли ли сте се какво ще стане като наближи време за училище за децата от тези набори?
Из цяла София изникват нови кооперации,населението на БГ се концентрира безпролемно в София.А да сте видели някъде да строят градина или училище?Не,нали!?!

# 83
  • Мнения: 3 927
Дааа  Simple Smile, аз лично се сетих, че може да има такъв проблем, миналото лято - 2007-мо след като гледах интервю с една директорка на езикова гимназия тук във Варна, която се оплакваше, че преди години нямало деца, колкото кандидатствали след 7-ми клас толкова и влизали в т.нар. елитни гимназии, че качеството на децата бил ниско и т.н. и т.н....и на мен ми прищрака какво ли ще стане, когато нашия набор тръгне на у-ще, а не дай Боже, тръгнем да кандидатстваме след 7-ми клас - бой за частни уроци и места в гимназиите  Mr. Green

Янтра пак е много права Simple Smile

# 84
  • Мнения: 1 044
Хайде да Ви пусна мухата!Замисляли ли сте се какво ще стане като наближи време за училище за децата от тези набори?
Из цяла София изникват нови кооперации,населението на БГ се концентрира безпролемно в София.А да сте видели някъде да строят градина или училище?Не,нали!?!
Строи се. ОДЗ №5 /Сухата река/ в момента строи ново крило-има голям двор и бараки, които се събориха и на тяхно място се изгражда двуетажна сграда. В Хаджи Димитър се строи нова градина, в Стефан Караджа също. Знам със сигурност, защото даже има приети там деца и майките наобикалят строежа с надежда градината да отвори врати на пролет. Изобщо строи се там, където има възможност, а именно свободно място. Не че ще се реши проблема, но и частично решение пак е добре. Peace

# 85
  • Мнения: 7 391
Изобщо строи се там, където има възможност, а именно свободно място.
             Хайде ,да не плачем за свободното място за строеж.Не може да строиш цял нов "град" -Манастирските ливади и не само там , и да не отделиш място за ДЗ.Спокойно можеш да кажеш на строителите да построят и ДЗ ,няма да обеднеят от една ДГ.Как енергото ти пробутва трафопост,че отгоре на всичкото след като си го построил им го подаряваш.

# 86
  • Мнения: 1 044
Изобщо строи се там, където има възможност, а именно свободно място.
             Хайде ,да не плачем за свободното място за строеж.Не може да строиш цял нов "град" -Манастирските ливади и не само там , и да не отделиш място за ДЗ.Спокойно можеш да кажеш на строителите да построят и ДЗ ,няма да обеднеят от една ДГ.Как енергото ти пробутва трафопост,че отгоре на всичкото след като си го построил им го подаряваш.
Да, свободно място извън града има или в крайните квартали. Но ако живееш в центъра например, ще е доста трудно да отидеш на градина в Манастирски ливади. В нашият квартал - Сухата река - има проблем с местата в детските ясли и градини, но има и възможнсот да се строи, така че постепенно проблемът се решава. Сложно е в Оборище, Средец и други общини, където е застроено на 100%.

# 87
  • Мнения: 9 990
Хайде да Ви пусна мухата!Замисляли ли сте се какво ще стане като наближи време за училище за децата от тези набори?
Из цяла София изникват нови кооперации,населението на БГ се концентрира безпролемно в София.А да сте видели някъде да строят градина или училище?Не,нали!?!

ЕСТЕСТВЕНО, че Аз съм се замисляла.За останалите вече незнам.Виждам много ясно какво се случва, пряко съм потърпевша.Живея в този квартал откак съм се родила, родителите ми-от преди това.Израстнала съм в тези градини, училища-нашите си там.И сега се оказва, че за моите деца там място няма от пришълци.Виждам опашките пред училищата също.Имам от детските си години приятели, също останали в квартала с деца по-големи.Училището е точно срещу нас.Виждам.И кво като знам какво ме чака? newsm78

# 88
  • Мнения: 9 990
Изобщо строи се там, където има възможност, а именно свободно място.
             Хайде ,да не плачем за свободното място за строеж.Не може да строиш цял нов "град" -Манастирските ливади и не само там , и да не отделиш място за ДЗ.Спокойно можеш да кажеш на строителите да построят и ДЗ ,няма да обеднеят от една ДГ.Как енергото ти пробутва трафопост,че отгоре на всичкото след като си го построил им го подаряваш.

Абсолютно.Няма такова нещо като частен имот бееее-има главен архитект на града, има градоустройствен план бе?Кой разрешава строителството на цял един град/тези манастирски ливади ще са с население цял град/ без поликлиника, детска градина и училище?Няма такова нещо като няма къде-налага се със закони, изисквания-да, ще строиш жилищна сграда, САМО когато осигуриш към нея нужното-паркоместа, здравен пункт и квото там е необходимо.Иначе-няма разрешение за строежче...

# 89
  • Мнения: 9 990
Изобщо строи се там, където има възможност, а именно свободно място.
             Хайде ,да не плачем за свободното място за строеж.Не може да строиш цял нов "град" -Манастирските ливади и не само там , и да не отделиш място за ДЗ.Спокойно можеш да кажеш на строителите да построят и ДЗ ,няма да обеднеят от една ДГ.Как енергото ти пробутва трафопост,че отгоре на всичкото след като си го построил им го подаряваш.
Да, свободно място извън града има или в крайните квартали. Но ако живееш в центъра например, ще е доста трудно да отидеш на градина в Манастирски ливади. В нашият квартал - Сухата река - има проблем с местата в детските ясли и градини, но има и възможнсот да се строи, така че постепенно проблемът се решава. Сложно е в Оборище, Средец и други общини, където е застроено на 100%.

И когато в кварталите-и новите и там, където опрппастяват всичко с гъз до гъз наблъскани блокове-проекти на архитектурни гении-се задължат да е с прилежаща градина и медицински пункт-тогава и хората мноооого рядко ще пристъпват към водене на децата в центъра по месторабота на градина.Аз бях такъв случай.Детето ходеше в Оборище, защото по квартал не я приеха.А не я приеха, защото две ОДЗ-та са на 5 квартала вече.И ние, живеейки там цял живот се оказва, че не можем да ползваме градината, защото някой от през 5 квартала е бил по-бърз от нас просто.Аз пък бях по-бърза в друг квартал.Порочен кръг.По месторабота.Смяташ ли, че ни беше много гот да ми спи по рейсове и маршрутки и сутрин и вечер, едно няма и 2 години дете, защото го влача на другия край на града?Но нямах алтернатива.

# 90
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Квартал Витоша е същият,блок до блок и върху блока пак блок.Инфраструктура нулева,пътищата са абсолютно разбити,ако въобще ги има,защото в по-голямата част е просто една жестока кал.Детски градини няма,освен една частна.За площадки може само да се мечтае.Поликлиника,хмммм,какво беше това нещо? newsm78А цените на имотите високиииии. ooooh!Няма оправия тази държава. Peace

# 91
  • Мнения: 9 990
Щом строят-има богати хора да купуват,Примерно.Аз се чудя кой купува в тази дупка и мизерия  без удобства в "престижен квартал" такива скъпи имоти, нищо повече...Като имаш толкова много пари за подобен имот тук, как се примиряваш с калта, липсата на елементарни удобства и прочее...Чудя си се просто, нищо повече.Хората с толкова пари за такъв имот все си мислех, че имат наистина изисквания, някак  е логично.Няма как да си в най-скъпя квартал и да газиш кал и да нямаш мироглед да очакваш да имаш и градината и здравното заведение и хипермаркета, а да пазаруваш ор гаража отдолу-преобразен на бакалия... Tired

# 92
  • Мнения: 1 931
Аз не видях някой да е ПРОТИВ предимството за второ и повече деца, а само срещу това то да е абсолютно. Ще рече, че при 50 бройки в нашата градина следва 25-30 (примерно) да са заделени за деца с такова предимство, но останалите да дават шанс за прием на дечица, които са първородни. Дано да не водиш едното в Младост, а другото в Люлин, но си родила два индивида, единия ще иска в езиково школо, а другия в математическо, или пак ще ги водиш накуп?

Аз имам точно толкова право, колкото ти да не мъкна детето си в Подгумер. Peace

И в крайна сметка, моля четете, никой не е против привилегиите, а за това да се прилагат разумно, за да не се стига до изваждане на очи, вместо изписване на вежди.

Ако ще се ограничат бройките за деца с предимство пак може да останат втори и трети деца в семейството не приети в съответната градина .
Тази година се надявам дъщеря ми да я приемат в ясла. В градината която ходи сина няма ясла. Дано да я приемат, но другата учебна година ще  ги водя в 2 различни ДЗ. Странно ми е че въобще се повдига  въпроса за предимството. Имайте 2-ро и 3-то дете.  Аз се радвам, че ги имам и не искам да се приема като оплакване, но смятам, че деца на едни родители трябва да са в 1 заведение.
А другото като детето е ходило на ясла в съответното заведение е нормално  с предимство да остане там на градина , а не да се окаже, че там после не е прието на градина. По тази логика трябва всяка година да се прави класиране и за 2-ра, 3-та и 4-та група и всяка година да сме на тръни. Странни разсъждения.

# 93
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Ами никой не купува с идеята,че ще остане така предполагам.В Манастирски ливади е същата работа,нулева инфраструктура.Ама строителите обещават ,това ще направим,онова ще направим.Път ли?Ама разбира се,как без път всичко ще оправим. Joy Joy JoyИ хората вярват.
 Ние живеем в един от така наречените хубави квартали.Когато преди години си купихме дом там беше просторно,тихо и подредено.Сега строежите са един до друг,гъчканицата е ужасна.Пътищата се разбиха от толкова камиони,но никой нищо не оправя.Детските градини естествено вече са недостатъчни,но вместо да ги разширят,взеха част от двора на нашата /много бил голям,на децата им стигал и половината  Sick/ и в момента там строят блок. ooooh!Да ни е честито.

# 94
  • Мнения: 8 999
moyra  , искам само да вметна /не съм чела цялата тема и не знам дали е обсъждано/, но преди да има предимство второто ми дете, аз бях майка само на едно дете, което нямаше никакви предимства /и все още няма никъде/. Не забравяй, че предимството е за второто дете - винаги първото дете в семейството се бори на общо основание с другите кандидати /много от които са с предимство/. Ако трябваше да положа същите титанични усилия и за второто си дете, може би бих го оставила без образование, да знаеш. Борбата за обучението на първото ми стига.
 
 

# 95
  • Мнения: 3 116
Квартал Витоша е същият,блок до блок и върху блока пак блок.Инфраструктура нулева,пътищата са абсолютно разбити,ако въобще ги има,защото в по-голямата част е просто една жестока кал.Детски градини няма,освен една частна.За площадки може само да се мечтае.Поликлиника,хмммм,какво беше това нещо? newsm78А цените на имотите високиииии. ooooh!Няма оправия тази държава. Peace

Живея в квартал Витоша от една година, това че улиците почти няма (нашия строител направи улицата обаче сега камионите ще я съсипят и толкоз ще й е), детски градини и училище да не говорим, за здравеопазване че съвсем не става дума е ясно.

За друго си мислех, макар че не е много по темата. Доколкото разбрах в училищата приема по предимство е по местоживеене. Чета че има подобни идеи и за детските градини. И така за нашите деца се оказва че или няма да имат право да посещават държавно училище или градина, или че на някакъв принцип (най-вероятно там където останат места, т.е. най-некачествените заведения) в други жилищни райони ще бъдат определени за нашите деца. Така децата ни ще трябва да ходят пеш (защото и градски транспорт няма) с часове и въобще. Абе решена съм като стигна до тоз момент да си търся правата до дупка, че аман  newsm78

Иначе за това че децата инвалиди не са с предимство, е това вече е прекалено. Да не говорим че те и без това са с масови откази за прием, пък и предимството им отнеха  Sick Мами на деца с проблеми, според мен единствения вариант във вашия случай е гласност и съд. Аз ще ви подкрепя  Heart Eyes

# 96
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 ritka,от познати ,които живеят в района знам,че вие се ползвате с такова предимство в Лозенец.Водите се към община Лозенец.Сори за спама,пиши ми на лични ако искаш. Hug

# 97
  • Мнения: 9 990
Еми квартал Витоша се появи след промените точно.Тогава започна  всичко.В този квартал не е било предвидено никога да има детски заведения просто.Училище?Поликлиника?Там беше поляна, продължение от парка. TiredСега това се случва и с Манастирки ливади.

# 98
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Ключовата дума е беше,всички някога са били просто поляни-и Младост,Дружба,Люлин и т.н.Когато обаче някой разреши тази поляна да не е вече само такава,трябва да го помисли генерално,което тук не се прави. Peace

# 99
  • Мнения: 3 116
Мда, наистина беше поляна Simple Smile

Най-безумното е че по-голямата част от квартала се намира в район Лозенец, където се плащат едни от най-високите данъци в София  Thinking Не е лошо покрай тез данъци да вземат да помислят за развитието на района Wink

Сорри за ОФФ  Heart Eyes

# 100
  • Мнения: 9 990
Ключовата дума е беше,всички някога са били просто поляни-и Младост,Дружба,Люлин и т.н.Когато обаче някой разреши тази поляна да не е вече само такава,трябва да го помисли генерално,което тук не се прави. Peace

Именно.Люлин беше картофената плантация на СФ.НО пак казвам, не хваля предния строй и прочее, но, Люлин, макар и грозен и панелен се застрои с поликлиниките му , училищата, градините за всеки един микрорайон, не за цял комплекс.С пазара, с всичко бе.Град в града.Никак не обичам Люлин и все пак-там беше вкарана някаква мисъл...май не съм никак по темата, но...

# 101
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ако някой ще го 'утеши' този факт, то поне в 3 европейски държави където съм пребивавала с бебе има проблем с яслите (още не знам как са градините): в Унгария (откъдето е мъжът ми, знам от наши роднини, а и в един момент имаше изглед да останем там и се позаинтересъвах), в Германия (там е роден синът ми, изнесохме се доста преди да стане време за ясла, но от приятели знам), и сега в Италия. Спасение са яслите на институции: примерно излседователския центърк, където работи мъжът ми има такава. Обаче и там са списъци с чакащи.

'Екстрата' в картинката 'на Запад' е, че и частните ясли са кът - освен че ти свалят по 450 евро на месец (инфо от Северна Италия). Май доста мами, които не искат да си опстанат трайно вкъщи се връщат доста бързо на работа и така е кът на места в ясли. За нашия регион съм чувала, че ДГ са по-добре, но нямам личен опит.

# 102
  • София
  • Мнения: 2 952
Хайде да Ви пусна мухата!Замисляли ли сте се какво ще стане като наближи време за училище за децата от тези набори?
Започна да се усеща. Може и да имаш подобни на моите впечатления, защото големите ни деца са родени в една година.
Училището на сина ми е малко, старо, основно в стар и досега рядко населен квартал. Когато го записвах бяха 2 класа по 21 деца и можех да си избера при коя госпожа да бъде. Само 4 г по-късно са 3 класа, коита гонят 30 деца и предполагам заради капацитета на сградата и наличните учители не се е появил 4-ти. Типичен пример за район, които тепърва започва да се застроява с кооперации плюс наплив на деца от по-крайни квартали, които родителите оставят на път за работа.

Обаче, като се замислих след постинга си, предпочитам сегашната блъсканица в ДГ и училища, отколкото отново 60 000-те набори от 96-97-ма и белия ориз БЕЗ НИЩО, който ядяха децата в близката градина, ако родителите не ги вземеха на обяд. Сори за отклонението.

Последна редакция: ср, 23 яну 2008, 19:36 от bib.bib

# 103
  • Мнения: 200
И какво излиза, че преди се е планирало, мислило, ,а сега не. Залагат проблеми като бомби със закъснител. Истината е, че сега ако ние (гражданското общество) не се погрижим за себе си няма кой. Няма я вече онази държава от 70, 80 години на миналия век.
Много съжалявам, че миналата година не съм била на протеста за ДГ организиран от мамите. Говоря с познати и приятели по въпроса и се опитвам да ги ''сенсибилизирам'' нищо, че някои от тях нямат деца. Това , че мечката играе в двора на съседите, не означва, че няма да прескочи и в твоя. Надявам се, че на следващия организиран такъв ще участваме активно. То проблем не са предимствата само, ето идва лятото, отпуските, смесените групи. Ако прочетете други подобни теми там е пълно с правни абсурди относно въпросните летни отпуски. Искат например и от двамата родители декларации подписани от работодателя, че те няма да ползват отпуски през летния период т.е. че детето наистина няма кой да го гледа и куп други неща, които не са правно обосновани.
Порових се малко и се хванах за главата.
А относно ''западния модел'' не ми харесва ,  и защо трябва да взаимстваме нещо лошо. Много от чужденците с които съм контактувала споделят, че сме били в много отношения реално по напред от т.нар. Запад, и в много сфери сме имали изградена и функционираща добра практика. Например французите са взаимствали изцяло модела на руснаците и по подобие на руската академия на науките са направили своя национален център за научни изследвания и не го крият. Ако системата за ДГ преди е функционирала добре ами нека я възстановим и толкоз. ИСКАМЕ СИ ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ.
Ама сигурно някой го е срам да си признае грешките и сега децата са потърпевши. Ще ги влачим по маршрутки, таксита, тролеи, трамваи и т.н. а проблема ще си го има , има, има ...

# 104
  • Мнения: 1 479
И какво излиза, че преди се е планирало, мислило, ,а сега не. Залагат проблеми като бомби със закъснител. Истината е, че сега ако ние (гражданското общество) не се погрижим за себе си няма кой. Няма я вече онази държава от 70, 80 години на миналия век.
Много съжалявам, че миналата година не съм била на протеста за ДГ организиран от мамите. Говоря с познати и приятели по въпроса и се опитвам да ги ''сенсибилизирам'' нищо, че някои от тях нямат деца. Това , че мечката играе в двора на съседите, не означва, че няма да прескочи и в твоя. Надявам се, че на следващия организиран такъв ще участваме активно. То проблем не са предимствата само, ето идва лятото, отпуските, смесените групи. Ако прочетете други подобни теми там е пълно с правни абсурди относно въпросните летни отпуски. Искат например и от двамата родители декларации подписани от работодателя, че те няма да ползват отпуски през летния период т.е. че детето наистина няма кой да го гледа и куп други неща, които не са правно обосновани.
Порових се малко и се хванах за главата.
А относно ''западния модел'' не ми харесва ,  и защо трябва да взаимстваме нещо лошо. Много от чужденците с които съм контактувала споделят, че сме били в много отношения реално по напред от т.нар. Запад, и в много сфери сме имали изградена и функционираща добра практика. Например французите са взаимствали изцяло модела на руснаците и по подобие на руската академия на науките са направили своя национален център за научни изследвания и не го крият. Ако системата за ДГ преди е функционирала добре ами нека я възстановим и толкоз. ИСКАМЕ СИ ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ.
Ама сигурно някой го е срам да си признае грешките и сега децата са потърпевши. Ще ги влачим по маршрутки, таксита, тролеи, трамваи и т.н. а проблема ще си го има , има, има ...
HugИ на мен чужденци са ми задавали вьпроса:"Защо всичко хубаво направено през социализма,сега го сьсипвате?"

# 105
  • далечно
  • Мнения: 1 029
сори за офф-а и не ме разбирайте погрешно - и аз съм ЗА дг и прочие - ама се 'съсипва' защото бюджета се пълни от хора, които се осигуряват на минималната работна заплата. Ми не може всеки да се скатава от данъци и социални осигуровки, а после да се чака за читаво здравеопазване, майчински, ясли, детски градини и дълъг списък социални придобивки. Няма безплатен обяд, това е.

Това е извън темата за ДГ, но все пак трябва реален поглед, нали? Не е въпросът в МОДЕЛА, а във финансирането му...

# 106
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Да де,ама аз имам "нещастието" да ме осигуряват на пълната ми заплата,татито също.Плащаме наистина луди пари за данъци и накрая пак едно голямо НИЩО.Ако сме болни плащаме,влизаш в болница пак плащаме... newsm78За какво ми я спират тази здравна осигуровка тогава.Плащам си безумно висока такса смет,около мен е кочина.Улиците около нас са разбити,плюя му и на хубавия квартал.Държавата само взема от нас и в крайна сметка нищо не ми дава.Дори и децата ми не са деца за тях,защото не им дават детски.

# 107
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Фанатичка, като се замисля аз май затова се махнах - ако играеш по правилата в БГ обикновено си ощетен на фона на общия тарикатлъшки манталитет. Не е уникално, навсякъде има шмекерии на дребно и едро, ама в БГ по всички параграфи, които изброяваш те режат - здравеопазване, детски, ДГ, а малцината, които си плащат съвестно, пак гризкат дървото.

Сори, че оспамих темата, ама последния път спорих с една позната по въпроса как се възмущава шумно от хала здравеопазването, ама не си плаща осигуровка на пълната заплата.

обаче борбата на живот и смърт за място в ДГ или ясла е  #Cussing out

# 108
  • Мнения: 629
moyra, ето какво е моето мнение по въпроса:
Темата с предимствата винаги е многостранна и сложна. Аз лично си мисля, че до момента до който на децата не им се налага да показват някакви собствени качества не е редно което й да било да има предимство. Ама и аз го написах...  Embarassed Дано да ме разберете.
Идеята ми е, че за болници, раждания, ясли, детски градини, училища и т. н. не трябва да има привилегировани деца. Никое дете не е по-човек от друго такова. То е ясно, че родителите на близнаци или две или повече деца не трябва да се чудят как да заведат едното на градина в един квартал, а другото в друг. Но и родителите на едничко дете не би трябвало да се чудят как да си заведат детето на градина в Младост, живеейки в Люлин и работейки в Дружба. Защото ако се тръгне по пътя на предимствата - близнаци, породени, самотни родители, многодетни семейства - за уж "НОРМАЛНИТЕ" няма да остане място където й да било. Просто в тъпата ни държава трябва нещата да се организират така, че за всяко дете да има място за болница, поликлиника, ясла, градина и училище в съотвентия квартал, в който живее. Нали се знае приблизително какво е населението на всеки квартал, град, село. Каква е възрастовата и половата му структура. Защо иначе са тези преброявания, службата по ЕСГРАОН и всякаквите там статистици, социални служби и т. н. Ами да предвидят за всеки квартал по колко бройки места трябва да има в съответните учреждения. Така НЯМА да има недоволни и ОНЕПРАВДАНИ, нерви и разправии.
На майките, които си мислят, че новата система ще покаже колко деца кандидатстват: всяка община има картотека на живеещите в нея - бели, червени и жълти картони - за постоянни, временни и починали жители. ВСИЧКО се води на отчет и някои хора взимат заплати от вашите данъци за да я вършат тази работа. Така че в идиотската държава, в която живеем ТРЯБВА да се знае във всеки квартал колко хора живеят, какво е съотношението по пол и възраст. Не е толкова трудно да се следи. А от там и не е толкова трудно да се предвидят необходимите учреждения, местата в тях и обслужващия персонал.  Има си и измислени статистически формули за отчитане на евентуални грешки (все пак хората сме мобилни твари). На този принцип в НОРМАЛНИТЕ държави се планират градски транспорт, заведения за хранене, градини, училища, паркове, кина, абе каквото се сетите. Но България НЕ Е нормална държава. Гледам всеки си се е хванал за тъпото предимство и като кучето и кокала....Само че така както днес се възползвате от някакво си предимство, така утре някой друг може да измести вас или вашето дете. И тогава друга песен ще пеете.
До колкото виждам moyra изрично е упоменала, че не е срещу предимствата защото не е нормално родители на 3 деца да водят трите в различни градини в различни квартали. ТАКА Е! Но СЪЩО ТАКА не е нормално и нейното дете да трябва да пътува по еди си колко време по мизерния ни градски транспорт където ще му кихат и кашлят в лицето само защото е ЕДИНСТВЕНО дете. Вместо да скачате срещу нея помислете как, какво и по какъв начин можем ВСИЧКИ ЗАЕДНО да направимНЕЩО  за да се радват децата ни на детството си, а ние на щастието да бъдем родители. Всеки ще прояви разбиране към другия и неговите нужди, ако и отсреща се мери със същия аршин. Не си мислете, че като сега сте се докопали до предимство в градината това ще е за цял живот. Не се знае кога и вашите деца ще попаднат в ситуацият на детенцето на moyra. Хайде да не сме на принципа "Че си запалим къщата да изгори на Вуте плевнико". Всички децича имат право на щастие, здравеопазване, образование и т. н. и в това отношение никое дете не е по-човек от друго.
Искрено и от сърце пожелавам на всички деца слънчево, щастливо и безгрижно детство. А на нас родителите - подобни наистина многостранни и щекотливи теми, които да ни разделят да изчезнат и да бъдат заменени от неща, които да ни обединяват и правят щастливи!  Hug

# 109
  • Мнения: 7 391
                 Не ми стана ясно КАК точно общините водят на отчет къде,колко човека живеят след като АДРЕСНАТА РЕГИСТРАЦИЯ НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА.В личната си карта можеш да посочиш един адрес,а да живееш всеки ден в друг квартал и друг адрес.Жителството също отпадна - така,че не може да се дели на софиянци и несофиянци.
                 Призива ти в случая остава във въздуха,защото не може да се ограничи правото на родителя да даде детето си където иска.Общината не е длъжна да осигури и място за всички деца тъй като ДГ не е задължителна ,изключвам подготвителната група-там не могат да не те приемат. Всъщност не са длъжни и в подгответо да си в ДГ,може и в у-ще и доколкото съм запозната всички деца непосещавали ДГ и подлежащи на ПГУ ще бъдат насочвани към у-щата.

# 110
  • Мнения: 629
Didia, всеки човек си има някакъв постоянен адрес, който е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН. Има и преброявания през 10 години, които доуточняват нещата. Специално пък децата се следят много лесно по обгрижващия ги педиатър. Съответно се предполага, че където е детето там са и родителите (не винаги, но в огромната част от случаите е така). Знае се в кое училище колко деца ходят и какъв им е адреса. Има си умни хора дето са измислили статистически формули по тези показатели, плюс следенето на ежедневни трудови пътувания и т. н. да преценяват ПРИБЛИЗИТЕЛНИЯТ брой на хората (постоянно население, временно пребиваващи, инцидентно присъстващи и т. н.). Правят се и статистически проучвания  и проследявания какъв % от децата ходят на държавна, частна градина или са си у дома. Наистина няма смисъл да се задълбава в тези неща. Но ИМА НАЧИН държавните институции (АКО ЖЕЛАЯТ) да направят разчет за необходимите места и заведения със социална функция (каквито са градини, училища, болници). Има начин, и в уредените държави това се прави. Всяка община си има хора на щат, които на теория го правят и тук (но само на теория). Просто в момента държавата е абдикирала от функцията си да организира социалните блага за поданиците си. Това е!
Истината е, че задълбаването в спорове, в които всеки си гледа от собствената камбанария няма да доведе до нищо позитивно (или поне е малко вероятно).
Проблем с детските градини и ясли ИМА, проблем с училищата ИМА, проблем с болниците ИМА. Едва ли някой не е забелязал. Това, което според мен би могло да ни помогне е не да спорим кои деца трябва да ходят на градина и кои не, а всеки според възможностите си да направи така, че въпросните проблеми да изчезнат. Винаги ще има деца ходещи на различни от предвидените места, но ... има си начини огромният % от тези случаи да се предвиди. Това че държавата не го прави е съвсем друг въпрос.

# 111
  • Мнения: 984
аз живея в Люлин, постоянния ми адрес е в Разсадника, а педиатъра е в Лозенец, това не е вариант, отпадна районирането на личните лекари

# 112
  • Мнения: 4 965
vmitkova, само не разбрах защо намесваш близнаците в случая - за близнаци предимството е съвсем различно. Т.е. ако приемат едното дете, за другото се разкрива допълнителна бройка в групата /т.е. не заема чуждо място, но не се дели от брат си или сестра си/. Ако не приемат никой от близнаците, нямат предимство...
За вторите деца е различно - ако вече имат брат или сестра в градината - приемат ги задължително.
 Peace

# 113
  • Мнения: 629
kiki77, педиатърът ти може да е в Лозенец, но адресът на детето ти едва ли е в Пазарджик. Нямах предвид да се районират педиатрите, а да кажа, че чрез данните за обгрижваните от тях деца, плюс данните от училищата и данните за подадените молби към всяка градина и ясла може да се придобие доста реална представа за това какъв е броят на необходимите места в отделните райони. Грешки винаги ще има, но при проследяване на ситуацията в течение на няколко години резултатите наистина могат да бъдат доста добри.
Аз обаче виждам, че този спор е крайно безмислен. Ве се повтаря как НЕ МОЖЕ, НЯМА НАЧИН и не знам си още какво. А начин има. Това, че не искате да го признаете е друго нещо. Нещата не се оправят с маигечска пръчка, но в сравнително кратки срокове могат чуствително да се подобрят. Само че явно и в общините работят СЪЩИТЕ хора. Които само отчитат дейност и повтарят как нещото си НЕ МОЖЕ да се направи. Е в някои държави МОЖЕ, но очевидно България не сред тях...по обясними причин.
Пожелавам на всички приятна вечер и дай Боже по-малко злободневни проблеми! Не мисля да си губя повече времето в подобен спор. Аз отдавна съм започнала да си търся правата на гражданин и данъкоплатец и няма да спра само защо има пораженци вечно повтарящи, че НЕ МОЖЕЛО да се направи това или онова.  Hug

# 114
  • Мнения: 7 391
Didia, всеки човек си има някакъв постоянен адрес, който е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН. Има и преброявания през 10 години, които доуточняват нещата. Специално пък децата се следят много лесно по обгрижващия ги педиатър. Съответно се предполага, че където е детето там са и родителите (не винаги, но в огромната част от случаите е така). Знае се в кое училище колко деца ходят и какъв им е адреса. Има си умни хора дето са измислили статистически формули по тези показатели, плюс следенето на ежедневни трудови пътувания и т. н. да преценяват ПРИБЛИЗИТЕЛНИЯТ брой на хората (постоянно население, временно пребиваващи, инцидентно присъстващи и т. н.). Правят се и статистически проучвания  и проследявания какъв % от децата ходят на държавна, частна градина или са си у дома. Наистина няма смисъл да се задълбава в тези неща. Но ИМА НАЧИН държавните институции (АКО ЖЕЛАЯТ) да направят разчет за необходимите места и заведения със социална функция (каквито са градини, училища, болници). Има начин, и в уредените държави това се прави. Всяка община си има хора на щат, които на теория го правят и тук (но само на теория). Просто в момента държавата е абдикирала от функцията си да организира социалните блага за поданиците си. Това е!
Истината е, че задълбаването в спорове, в които всеки си гледа от собствената камбанария няма да доведе до нищо позитивно (или поне е малко вероятно).
Проблем с детските градини и ясли ИМА, проблем с училищата ИМА, проблем с болниците ИМА. Едва ли някой не е забелязал. Това, което според мен би могло да ни помогне е не да спорим кои деца трябва да ходят на градина и кои не, а всеки според възможностите си да направи така, че въпросните проблеми да изчезнат. Винаги ще има деца ходещи на различни от предвидените места, но ... има си начини огромният % от тези случаи да се предвиди. Това че държавата не го прави е съвсем друг въпрос.
Без да се обиждаш , но данните от подобни проучвания са далееееееееееееееееч от истинското положение.Не ми се вярва,че някой може да ти даде точни сведения колко деца ходят в ДГ.А за ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ АДРЕС нещата не стоят така.Както казах в личната карта имаш един адрес и до тук.......можеш съвсем спокойно да живееш на съвсем друг и няма да е нарушение това,защото АДРЕСНА РЕГИСТРАЦИЯ ВЕЧЕ НЯМА.
              За предвидените места в ДГ - ако мислиш ,че на някой му пука къде ходят децата ни дълбоко се заблуждаваш.Детските градини са едно особено тежко перо на бюджета и всяка община с удоволствие би се разделила с ДГ,само дето не смеят да го направят явно ,ноооооо и това ще стане в близко бъдеще.С делегираните бюджети "ще паднат" всички малки градини.С персонал от 10-15 човека и с около 60 деца ще оцелеят ,ама друг път.Да не говоря,че и за големите положението не е розово и не виждам да порозовява.А напротив.
              Резултата от всичко това вече се усеща - мога да ти кажа поне 5 градини ,които търсят учителки,за липсата на помощник-възпитатели не коментирам.

# 115
  • Мнения: 3 740
moyra, ето какво е моето мнение по въпроса:
Темата с предимствата винаги е многостранна и сложна. Аз лично си мисля, че до момента до който на децата не им се налага да показват някакви собствени качества не е редно което й да било да има предимство. Ама и аз го написах...  Embarassed Дано да ме разберете.
Идеята ми е, че за болници, раждания, ясли, детски градини, училища и т. н. не трябва да има привилегировани деца. Никое дете не е по-човек от друго такова. То е ясно, че родителите на близнаци или две или повече деца не трябва да се чудят как да заведат едното на градина в един квартал, а другото в друг. Но и родителите на едничко дете не би трябвало да се чудят как да си заведат детето на градина в Младост, живеейки в Люлин и работейки в Дружба. Защото ако се тръгне по пътя на предимствата - близнаци, породени, самотни родители, многодетни семейства - за уж "НОРМАЛНИТЕ" няма да остане място където й да било. Просто в тъпата ни държава трябва нещата да се организират така, че за всяко дете да има място за болница, поликлиника, ясла, градина и училище в съотвентия квартал, в който живее. Нали се знае приблизително какво е населението на всеки квартал, град, село. Каква е възрастовата и половата му структура. Защо иначе са тези преброявания, службата по ЕСГРАОН и всякаквите там статистици, социални служби и т. н. Ами да предвидят за всеки квартал по колко бройки места трябва да има в съответните учреждения. Така НЯМА да има недоволни и ОНЕПРАВДАНИ, нерви и разправии.
На майките, които си мислят, че новата система ще покаже колко деца кандидатстват: всяка община има картотека на живеещите в нея - бели, червени и жълти картони - за постоянни, временни и починали жители. ВСИЧКО се води на отчет и някои хора взимат заплати от вашите данъци за да я вършат тази работа. Така че в идиотската държава, в която живеем ТРЯБВА да се знае във всеки квартал колко хора живеят, какво е съотношението по пол и възраст. Не е толкова трудно да се следи. А от там и не е толкова трудно да се предвидят необходимите учреждения, местата в тях и обслужващия персонал.  Има си и измислени статистически формули за отчитане на евентуални грешки (все пак хората сме мобилни твари). На този принцип в НОРМАЛНИТЕ държави се планират градски транспорт, заведения за хранене, градини, училища, паркове, кина, абе каквото се сетите. Но България НЕ Е нормална държава. Гледам всеки си се е хванал за тъпото предимство и като кучето и кокала....Само че така както днес се възползвате от някакво си предимство, така утре някой друг може да измести вас или вашето дете. И тогава друга песен ще пеете.
До колкото виждам moyra изрично е упоменала, че не е срещу предимствата защото не е нормално родители на 3 деца да водят трите в различни градини в различни квартали. ТАКА Е! Но СЪЩО ТАКА не е нормално и нейното дете да трябва да пътува по еди си колко време по мизерния ни градски транспорт където ще му кихат и кашлят в лицето само защото е ЕДИНСТВЕНО дете. Вместо да скачате срещу нея помислете как, какво и по какъв начин можем ВСИЧКИ ЗАЕДНО да направимНЕЩО  за да се радват децата ни на детството си, а ние на щастието да бъдем родители. Всеки ще прояви разбиране към другия и неговите нужди, ако и отсреща се мери със същия аршин. Не си мислете, че като сега сте се докопали до предимство в градината това ще е за цял живот. Не се знае кога и вашите деца ще попаднат в ситуацият на детенцето на moyra. Хайде да не сме на принципа "Че си запалим къщата да изгори на Вуте плевнико". Всички децича имат право на щастие, здравеопазване, образование и т. н. и в това отношение никое дете не е по-човек от друго.
Искрено и от сърце пожелавам на всички деца слънчево, щастливо и безгрижно детство. А на нас родителите - подобни наистина многостранни и щекотливи теми, които да ни разделят да изчезнат и да бъдат заменени от неща, които да ни обединяват и правят щастливи!  Hug

Много подробен пост, с много добри пожелания... но неприложими за момента. Подчертавам, за момента.

Опитах се отделя основните ти възражения и да им отговоря едно по едно.

Да, за всички деца би трябвало да има места в яслите и градините. Обаче няма. В момента няма, колкото и да ни се иска да има. Така че една част от децата ще останат извън системата на държавните ДГ. Това е факт от действителността, колкото и да се ядосваме, за тази учебна година това няма да се промени. В такъв случай остава да видим какво може да се направи в тази ситуация. След много умуване и различни варианти в работната група стигнахме до тези предимства - защото те защитават най-уязвимите групи, а това е задачата на държавата, да подкрепя тези, които са в най-голямо затруднение. Няма спор, че родителите на единствени деца ще са в трудна ситуация, ако не приемат децата им в желаното ДГ. Но родителите на 2, 3 или повече деца ще са в 2, 3 или повече пъти по-трудна ситуация, затова се дава предимство на тях.

Не е вярно, че заради децата с предимства няма да останат места за "нормалните деца". И в предишната тема писах, че едва 10, най-много до 20% от местата ще се заемат от деца с предимства - те са малко на брой, а има и допълнителни ограничения: примерно, сред многодетните мами има доста, които не могат да запишат третото си дете с предимство в ДГ, защото първото им дете вече е над 10 г. Не знам дали си представяш в колко нелепа ситуация са - да се класират на общо основание за всяко от децата си поотделно, но такова е положението в момента.

Колкото до регистрите на населението в общините и възможността според техните данни да се предвиди колко места в ДГ ще трябват, това няма как да стане, защото всеки родител е свободен да запише детето си, в който район си поиска - по местоживеене, по месторабота, по близост до баба, по престижност на ДГ или какъвто още критерий се сетиш. Така че и сега има свободни места в ДГ в някои квартали и по 5 чакащи деца за място в други.

Това, че всеки се е хванал за предимството си, като за кокал, е направо обидно заявление на фона на всички усилия, които положиха за решаването на проблема доста хора в работните групи - представителите на Асоциация "Родители", СНБМ, "Пълна къща" постигнаха доста голям напредък в тази посока - не само "да помислим как да направим нещо", но и се пребориха за въвеждането на електронен регистър, за постоянна работна група по проблемите на ДГ с участието на родителите и най-важното, за строеж на нови ДГ. Само че няма как това да стане днес за утре, това са дългосрочните ни цели, а записването за тази година става СЕГА. Та ако имаш някакви конкретни предложения, дай ги, но не се нахвърляй на хората, които и без това правят всичко по силите си да решат общия проблем. Само за информация - днес при Фандъкова се уговорихме след заработването на регистъра, веднага да съберем работната група, за да търсим решение на въпроса за дългите летни отпуски на ДГ, след това - на контрола върху препаратите, с които се чисти, върху качеството на храната, върху качеството на занятията... Има неизбродно поле за подобряване на условията в ДГ, но няма как да стане с общи призиви и обвинения в пристрастност.

Може би съм излишно многословна, но ме възмути последният подчертан пасаж в поста ти. Какво значи "докопали до предимствата"? Какво значи "Че си запалим къщата да изгори на Вуте плевнико"? Кой според теб желае злото на детето на мойра? И не ни плаши, моля те с вероятността децата ни да попаднат в ситуацията на детето на мойра - те вече са били в тази ситуация, когато са били единствени деца в семейството. И правим всичко възможно, положението да се подобри за ВСИЧКИ деца - но става бавно и затова най-напред се решават проблемите на най-уязвимите семейства.

Надявам се, че си разбрала, че няма нищо лично срещу теб в този пост. Разбирам огорчението ти, чувството на безсилие, което те обзема, но не си го изкарвай на хора, които не са виновни за това. Искрено ти пожелавам детето ти да влезе в желаната ДГ и се надявам, че енергията и страстта, която носиш в себе си, ще намери приложение в конкретни стъпки за подобряване на живота на всички деца.

# 116
  • София
  • Мнения: 6 999
Колкото до регистрите на населението в общините и възможността според техните данни да се предвиди колко места в ДГ ще трябват, това няма как да стане, защото всеки родител е свободен да запише детето си, в който район си поиска - по местоживеене, по месторабота, по близост до баба, по престижност на ДГ или какъвто още критерий се сетиш. Така че и сега има свободни места в ДГ в някои квартали и по 5 чакащи деца за място в други.

Това не е вярно.  Naughty
Децата до 14 или 16/не помня/ години се водят с постоянен и настоящ адрес този на родителите/настойниците си. По закон всеки от нас е длъжен в 2 седмичен срок от промяната на настоящия си адрес да го заяви в общината по местоживеене.
Така че, ако спазваме закона, ще е пределно ясно в коя община колко деца има с едно просто кликване в компютрите на съответната.

# 117
  • Мнения: 984
Причината е ясна, раждаемостта преди години беше ниска и се закриха доста ДЗ, едната част сега са полуразрушени, други са продадени. Никнат нови квартали, за които няма ДЗ, а предимно млади хора се заселват. Общината както има изискване строителите да си направят озеленяване, паркинг, може да изискат на десетина блока да построят безвъзмездно ДЗ. Това са недомислени на общините, няма планиране, няма прогнозиране, идва проблема и сега накъде. В нашия квартал имаше полусрутена детска градина, за 1 година я оправиха, байт Бойко и направи тържествено откриване/ предизборно/ , но все още не работи, причини - нямам идея. Прави се нещо, но с темпове на костенурка.

Последна редакция: чт, 24 яну 2008, 22:07 от kiki77

# 118
  • Мнения: 4 965
Колкото до регистрите на населението в общините и възможността според техните данни да се предвиди колко места в ДГ ще трябват, това няма как да стане, защото всеки родител е свободен да запише детето си, в който район си поиска - по местоживеене, по месторабота, по близост до баба, по престижност на ДГ или какъвто още критерий се сетиш. Така че и сега има свободни места в ДГ в някои квартали и по 5 чакащи деца за място в други.

Това не е вярно.  Naughty
Децата до 14 или 16/не помня/ години се водят с постоянен и настоящ адрес този на родителите/настойниците си. По закон всеки от нас е длъжен в 2 седмичен срок от промяната на настоящия си адрес да го заяви в общината по местоживеене.
Така че, ако спазваме закона, ще е пределно ясно в коя община колко деца има с едно просто кликване в компютрите на съответната.

Иса  Hug, този път обаче грешиш.
Няма такова ограничение /май само за настоящ адрес и то не с двамата родители/.
Аз имам един постоянен адрес, децата ми друг /през няколко блока/, а мъжът ми трети /при това, чак в другия край на София/. В същото време аз и децата имаме за настоящ адрес този, който е и постоянен на децата. Настоящият адрес на мъжа ми пък е моят постоянен. В същото време, майка ми има постоянен като на децата и настоящ на различен от тези адреси и отново в друг квартал, а баща ми има за постоянен като моя постоянен, а за настоящ - този на майка ми. Ние /аз, мъжът ми и децата/ реално живеем на адреса на децата. Моите родители живеят на настоящия и на двамата.
Ясно ми е, че не става ясно кой, къде и какво Mr. Green, но всички адреси са реални и са на наши жилища. Кой може да ми определи в кое обаче точно да се регистрирам и в кое реално да живея  newsm78?
Това е много встрани от темата, но е факт. А и с нищо не противоречи на закона.

# 119
  • Мнения: 984
Аз имам един постоянен адрес, децата ми друг /през няколко блока/, а мъжът ми трети /при това, чак в другия край на София/. В същото време аз и децата имаме за настоящ адрес този, който е и постоянен на децата. Настоящият адрес на мъжа ми пък е моят постоянен. В същото време, майка ми има постоянен като на децата и настоящ на различен от тези адреси и отново в друг квартал, а баща ми има за постоянен като моя постоянен, а за настоящ - този на майка ми. Ние /аз, мъжът ми и децата/ реално живеем на адреса на децата. Моите родители живеят на настоящия и на двамата.
Crazy #Crazy е ти си по-тежък случай от мен

# 120
  • София
  • Мнения: 2 768
както вече бе споменато по-горе, проблема е в недостатъчните места, а не в предимствата. Още повече че не само че не се строят нови /поне засега/ дг ами се и отдават под наем съществуващите такива или части от тях. аз лично разбрах този месец за два такива случая покрай проучването за ДГ. По-добре недоволството на авторката на темата да е насочено към общината и да се държи сметка защо се отдават под наем съществуващи ДГ след като е известен проблема с местата а не да се гледа на съседа в паницата.

# 121
  • София
  • Мнения: 6 999
azaf, не ми се рови сега за текста от закона... Може да е различен адреса на децата 'ако важни причини налагат това'...
Иначе още в родилния дом, без да те питат изпращат документите им в общината по настоящ адрес на майката.

# 122
  • Мнения: 3 740
Колкото до регистрите на населението в общините и възможността според техните данни да се предвиди колко места в ДГ ще трябват, това няма как да стане, защото всеки родител е свободен да запише детето си, в който район си поиска - по местоживеене, по месторабота, по близост до баба, по престижност на ДГ или какъвто още критерий се сетиш. Така че и сега има свободни места в ДГ в някои квартали и по 5 чакащи деца за място в други.

Това не е вярно.  Naughty
Децата до 14 или 16/не помня/ години се водят с постоянен и настоящ адрес този на родителите/настойниците си. По закон всеки от нас е длъжен в 2 седмичен срок от промяната на настоящия си адрес да го заяви в общината по местоживеене.
Така че, ако спазваме закона, ще е пределно ясно в коя община колко деца има с едно просто кликване в компютрите на съответната.

Иса, не говоря за това, къде са регистрирани децата, а за това, къде ще посещават ДГ. Сега няма райониране. Много деца са записани в ДГ не по местоживеене, а по близост до местоработата на родителите. Други са записани близо до бабите. Други - в съвсем различен райн, но в престижна градина. И т.н.
Аз лично съм привърженик на частичното райониране - децата да ползват предимство при записване в ДГ по местоживеене, но много други майки са против. Така или иначе в момента няма никакво райониране.

# 123
  • Мнения: 629
Кабо Алма, целта ми наистина не е да обидя някого или да му пожелая лошото! Пази Боже от такива неща! Така че наистина, ако съм стигнала до тази крайност то моля за извинение!
Моето дете вече е записано в ясла, а в района където живея се очаква и с градината да няма проблем. Но се опитах да се поставя на мястото на moyra. Защо прочетох как виждаш ли майки се били редили по Нова година преди години за да запишат детето си. Защо и тя да го прави. Ей това не разбирам. И на малките идеи, които споделих веднага получих няколко коментара как било НЕВЪЗМОЖНО, ТРУДНО и не знам още какво. Ти си единствената която каза
 
с много добри пожелания... но неприложими за момента. Подчертавам, за момента.
Което е и моята основна идея, че нещата няма да се решат с магическа пръчка, а с труд и време.
Колкото до "кучето и кокала" идеята ми съвсем не е да плаша никого! Защото всичко тава важи и за мен и моето дете. Както сега сме записани в ясла може да се окаже, че след години можем да имаме сериозни проблеми с училището например. Защото и за там се виси по опашки и се хабят нерви. Но понеже видях, че са давани примери с това как сега moyra трябва да изтърпи своя дял неволи за да ползва привилегии за евентуално второ дете...и ми се видя някак си странно и направо нереално. Пак повтарям, никого не желая да плаша и обиждам. Но тук доста хора са скочили срещу тази майка след като самите са били в подобна ситуация.
И понеже аз вярвам, че с общи усилия нещата наистина могат да станат по-добри, нито пък имам желание да омаловажавам нечий труд бих желала и аз самата да се включа с каквото мога за решаването на този проблем. Защото той е и мой, и твой, и на всеки родител в България. Започнала съм да чета всякаква информация по въпроса с яслите и градините, и честно казано сърцето ми се е свило. Ако мога да се включа с каквато й да било помощ (а аз вярвам, че все с нещо мога да съм полезна) то НАИСТИНА с радост ще го направя. Ако имаш конкретна идея или предложение с какво да започна - моля те пиши ми на лични съобщения за да не останат тези постове тук само приказки в празното пространство. Твърдо вярвам, че с малкото усилия на всеки от нас можем сериозно да подобрим условията за жживот в държавата ни като цяло!  Hug

# 124
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз лично съм привърженик на частичното райониране - децата да ползват предимство при записване в ДГ по местоживеене, но много други майки са против. Така или иначе в момента няма никакво райониране.

Не съм разбрала - извинявай.  Peace
Аз също съм привърженик на частичното - все пак трябва да има някакви правила. Ако изобщо имам право на мнение де  Rolling Eyes

# 125
  • Мнения: 4 965
azaf, не ми се рови сега за текста от закона... Може да е различен адреса на децата 'ако важни причини налагат това'...
Иначе още в родилния дом, без да те питат изпращат документите им в общината по настоящ адрес на майката.

Това е така, но след това винаги си свободен да си смениш постоянния и настоящия адрес, докато никой не те задължава да сменяш и адреса на децата ти /казвам го от опит/.  Peace
И е вярно, че за неща, касаещи децата, винаги търсят родител/настойник по настоящ адрес на родитела/настойника. Но това не означава автоматично преригистриране на децата...
Все пак, аз и децата ми имаме общ настоящ адрес, та не се разминаваме напълно  Wink.
Още веднъж, извинете за отклонението от темата.

# 126
  • Мнения: 3 740
vmitkovaPeace
Иса, няма за какво.  Simple Smile

# 127
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Хайде да Ви пусна мухата!Замисляли ли сте се какво ще стане като наближи време за училище за децата от тези набори?
Започна да се усеща. Може и да имаш подобни на моите впечатления, защото големите ни деца са родени в една година.

За предвидените места в ДГ - ако мислиш ,че на някой му пука къде ходят децата ни дълбоко се заблуждаваш.Детските градини са едно особено тежко перо на бюджета и всяка община с удоволствие би се разделила с ДГ,само дето не смеят да го направят явно ,ноооооо и това ще стане в близко бъдеще.С делегираните бюджети "ще паднат" всички малки градини.С персонал от 10-15 човека и с около 60 деца ще оцелеят ,ама друг път.Да не говоря,че и за големите положението не е розово и не виждам да порозовява.А напротив.
              Резултата от всичко това вече се усеща - мога да ти кажа поне 5 градини ,които търсят учителки,за липсата на помощник-възпитатели не коментирам.

Да вметна, че подобно нещо се случва с училището, а то до 8 клас е задължително, а ДГ не е.......вече сериозно назрява проблема с намирането на преподаватели.....представете си за една учебна година детето ви да смени няколко учителки по немски (примерно).

# 128
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 vmitkova,живеем в държава на абсурдите.След като се преместихме на настоящия си адрес преди 5 години,чинно и изпълнително си сменихме личните карти.С моята всичко беше ок,на мъжа ми в неговата обаче беше написан съвсем различен адрес.От паспоретн отдел веднага казаха,че той е попълнил формуляра грешно.Татито обаче много държеше да му покажат какво е сгрешил.С голяма неохота му показаха формуляра и се оказа,че грешката е тяхна. CrazyЗаявиха му да си плати таксата наново,да си подаде нов формуляр и ще му подменят картата. ooooh!Той ги прати по дяволите,каза им,че грешката си е тяхна и няма да плаща за нея ,взе си сгрешената карта и вече толкова години е с нея.Т.е той се води на адрес,с който няма ама нищо общо.Другия абсурд дойде,когато му се наложи да си сменя книжката.На талона му излезе трети адрес в съввсем различен квартал,с който нямаме ама нищо общо.Този на личната му карта поне е в квартала.От КАТ му обясниха,че така им излизал в системата и му показали. Thinking ooooh!Е нямам обяснение на тази абсурдна система.

# 129
  • София
  • Мнения: 11 711
Ами това,което съм написала по-горе не съм го изсмукала от пръстите си.Имам син,който е ученик в 4 клас.И знам какво е положението с училищата...
И до болка ми е познато какво означава да си водиш едното дете на едно място,другото на друго и после в обратен ред да прибираш едното,да прибираш другото.
Не ми се мисли какво ще бъде след 4 години по училищата,какво ще са измислили за прием на първокласници...
А моите деца са с голяма разлика и второто не ползва предимство от първото,редим се по опашки на общо основание.
Единствено заради яслата дъщеря ми автоматично ще мине в градината т.е. на 4.02 няма да сме заели висок старт пред PC-то.
Моето дете смени 2 учителки до 4 клас,едната класна,другата по немски...всичко си представям!

# 130
  • Мнения: 7 391
Това не е вярно.  Naughty
Децата до 14 или 16/не помня/ години се водят с постоянен и настоящ адрес този на родителите/настойниците си. По закон всеки от нас е длъжен в 2 седмичен срок от промяната на настоящия си адрес да го заяви в общината по местоживеене.
Така че, ако спазваме закона, ще е пределно ясно в коя община колко деца има с едно просто кликване в компютрите на съответната.
Този закон е отменен и НЕ  си длъжен да заявиш настоящия си адрес.Длъжен си да имаш адрес в личната си карта , на който евентуално да могат да те търсят или да дадат инфо къде си в момента. Няма задължителна адресна регистрация и не си длъжен да обявяваш смяна на адрес. И този закон е отменен мноооого отдавна,заедно с жителството.

# 131
  • София
  • Мнения: 6 999
Didia, специално за теб пускам част от Закон за гражданската регистрация:

Чл. 90. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация по този закон, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес.
(2) Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.

Чл. 91. (В сила от 1.01.2000 г.) Адресна регистрация на лицето е отразяване на постоянния и настоящия им адрес в регистрите на населението и в Национална база данни "Население".


Чл. 92. (В сила от 1.01.2000 г.) Адресната регистрация се извършва от общините и кметствата при заявяване от лицето.


Чл. 93. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Постоянен адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистрите на населението.
(2) Постоянният адрес е винаги на територията на Република България.
(3) Всяко лице може да има само един постоянен адрес.
(4) Български граждани, живеещи предимно в чужбина, които не са вписани в регистрите на населението и не могат да посочат постоянен адрес в Република България, се вписват служебно в регистрите на населението на район "Средец" на град София.
(5) (Нова - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Всеки собственик или ползвател на жилище може да възрази пред кмета на общината срещу ползването на неговия адрес от трети лица.


Чл. 94. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Настоящ адрес е адресът, на който лицето пребивава.
(2) Всяко лице има само един настоящ адрес.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Настоящият адрес на българските граждани, на които мястото на пребиваване е в чужбина, се отразява в автоматизираните информационни фондове само с името на държавата, в която пребивават.


Чл. 95. (В сила от 1.01.2000 г.) (Доп. - ДВ, бр. 37 от 2001 г.) (1) Постоянният адрес се заявява чрез подаване на заявление от лицето до общинската администрация или до органите по чл. 1, ал. 2 от Закона за българските документи за самоличност.
(2) Заявяването се извършва лично, а по изключение - от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно.
(3) За малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица заявяването се извършва от законните им представители.
(4) Образецът на заявлението се утвърждава с постановление на Министерския съвет.


Чл. 96. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Настоящият адрес се заявява чрез подаване на адресна карта от лицето до общинската администрация.
(2) Заявяването се извършва лично, а по изключение - от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно.
(3) За малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица заявяването се извършва от законните им представители.
(4) Образецът на адресната карта се утвърждава с постановление на Министерския съвет.


Чл. 97. (В сила от 1.01.2000 г.) Български гражданин, живеещ предимно в чужбина, може да заяви постоянния и настоящия си адрес и чрез заявление за издаване на български документ за самоличност, подадено чрез дипломатическите или консулските представителства на Република България.


Раздел II.
Промяна на адрес

Чл. 98. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Заявлението за промяна на постоянен адрес се подава в общината или кметството, където лицето избира да бъде вписано в регистрите за населението.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Когато се променя постоянният адрес, изменението се съобщава чрез Национална база данни "Население" на общината по предходен постоянен адрес, на общината, в която е настоящият адрес, и на Министерството на вътрешните работи съгласно технологията на ЕСГРАОН.


Чл. 99. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.
(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Адресната карта за промяна на настоящ адрес се подава в общината или кметството, където лицето пребивава, и в 5-дневен срок се изпраща за актуализация на Национална база данни "Население".
(3) Лицата, предоставили подслон в хотел, мотел, почивен дом или друго място за подслон, са длъжни да регистрират в специални книги отседналите, като при поискване предоставят данните от тях на органите на местната власт или на Министерството на вътрешните работи.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Настоящият адрес на децата, оставени за отглеждане в специализирана институция, е нейният адрес. Адресните карти за тях се подават от ръководителя на съответната институция.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Непълнолетните лица, които се обучават в училища в населено място, различно от постоянния и настоящия адрес на родителите, могат лично да подават адресни карти за промяна на настоящия си адрес. В този случай към адресната карта трябва да се приложи уверение от съответното училище, че лицето е записано като ученик.

# 132
  • Мнения: 7 391
             Isa , всичко това добре.Явно има промени,които не съм търсила и не са ме интересували.Знам със сигурност,че на практика голяма част от децата,които  познавам се водят на едни адреси ,а живеят на други / и родителите им са така/.Освен всичко не виждам да са се наредили пред кметството за да обявят промяната на адреса си.Няма и адресни книги в кооперациите за да се следи кой къде ходи и къде се регистрира.
             В конкретния случай / за ДГ/ е чисто дискриминационна мярка да районираш и да делиш на софиянци и несофиянци.Не коментирам факта ,че мога да подам адрес на което си място искам.Просто защото няма КОЙ да каже дали живея там.

# 133
  • Мнения: 629
Мили мами, вече взехме да задълбаваме в това има ли или няма закон и спазва ли се той или не. Именно отсъствието на адекватни закони и наредби и неспазването на съществуващите такива (колкото и да са несъвършени) в комбинация с това, че държавните служители хич и не се стараят да следят за населението на общината си и неговите нужди води до ей такива ситуации. Обидени майки, притеснени за това, че детето им трябва да прекарва по не знам си колко време лашкайки се из мизерния градски транспорт където всякакви хора да му кихат и кашлят в лицето. До БЕЗУМНИ опашки в новогодишната нощ пред ясли и градини, до 3-5 денононощни опашки пред "по-елитните" училища. Това е, което ме възмущава и мен. Не факта, че дадено дете има предимство защото братчето му вече е в същата градина. Нормално е двете деца да посещават едно и също място. До колкото знам обаче в София за миналата година не са достигнали 3000 места в детските градини. Ето това вече не е нормално, ако държавата твърди, че изпълнява социални функции. Ако не изпълнява такива - ами ОК, всеки да си мисли как ще се оправя. Но...имаме си цяло такова министерство, с министър и един куп чиновници. Не знам си какви агенции и ведомства.
Слава Богу видях вече, че Кабо Алма е доста навътре в проблема и детайлите, и участва активно в разрешаването му. Ако всички ние също се включим шансът нещата да се променят към по-добро е реален. Няма смисъл да си обясняваме как нещо НЕ МОЖЕ да се направи. Или да спорим какъв % от населението живее на адреса си по лична карта.
Аз имам някои идеи как да се прогнозира броят на необходимите места не само за градини, то важи и за училищата, спортните зали и всичко необходимо за нормален живот. Ще ги предложа на някоя следваща среща по проблемите на родителите и децата. Пък дано някоя от идеите се окаже полезна. Ще помагам било с идеи, било с обработка на някаква получена информация, ще ходя когато имам възможност на срещите с отговорните за проблемите ни държавни служители. Всеки от нас може да се включи - според силите и възможностите си, но най-вече според желанието си. А не да си обясняваме кое е възможно и кое не, и кой къде живеел.
Правила трябва да има някакви, защото без тях стигнахме до настоящия хаос. И когато тези правила са обмислени и ясно оповестени всеки родител още преди да стане такъв ще обмисли как да осигури на детето си необходимите неща (според собствените си разбирания и възможности и според това, което държавата предлага като вариант). Идеята ми съвсем не е да се делят хората на софиянци и несофианци. Всеки има право да избере къде да живее. Ако своевременно уведоми и съответната община (с адресната си регистрация) ще даде възможност на служителите да го предвидят и в инфраструктурата на общината. Така ще знае, че поне някъде има място за него или децата му. И така много лесно всяка община ще прогнозира нуждите си. Така поне си мисля аз. Не става за ден или година, но в обозримо бъдеще е напълно възможно (при условие, че ние се държим адекватно като граждани, но и си отстояваме правата пред държавните институции). Дано да стана ясно каква ми е идеята, че пак се получи един дълъг пост. Embarassed

# 134
  • София
  • Мнения: 6 999
Didia, ами като не са се втурнали да се регистрират хората - няма да си ползват правата. То е много просто.

Като не си си загубил 2 часа от живота, защото толкова отнема с пътя подаването на заявление за промяна на настоящ адрес, няма да ползваш предимствата на това детето ти да е в тази или онази дет. градина - а ще се редиш на опашка.
Защото градините са към общините, а в която община си регистриран - там плащаш данъци - от които се плаща издръжка на градината.
За мен това с равните права е някаква недомислица - не може да имаме равни права, а задълженията ни да не са равни. Не ми се връзва някак си.

# 135
  • Мнения: 629
Isa ти поне в общи линии представи накратко моята идея. Всеки да се регистрира своевременно по настоящ адрес. В общината пък вече хората ДА СИ СВЪРШАТ работата като си предвидят инфраструктурата за населението, което им плаща данъци.
Така сутрин ставаш, водиш си детето за 15-20 минути до сравнително близката детска градина и отиваш на работа. Вечер си го прибираш и за сравнително кратко време сте си у дома. Като стане ученик/чка картинката да е сходна. Осигурена занималня за по-малките (понеже те не могат да стоят 5 часа без надзор) и съответните спортни бази и други развлечения за по-големите (за да са мотивирани да вършат нещо различно от това да се мотаят по улиците пушейки, пиейки и т. н.).
С навременни проучвания и активно следене на родителското мнение настъпващите промени сравнително бързо биха се хванали и съответно може да се реагира. Защото е нормално с промяната в икономическото състояние на страната да се променят и нуждите от броя и вида на социалните структури. Нали затова сме данъкоплатци. Ако ли не да се затворят съответните социални министерства и ведомства, да ни се намалят данъците, държавата официално да заяви, че не я интересува подрастващото поколение, пък родителите да си преценяваме как ще се оправяме.

# 136
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  vmitkova и пак стигаме до момента с новите квартали,в които няма нито една детска градина или училище. Sad

# 137
  • София
  • Мнения: 6 999
  vmitkova и пак стигаме до момента с новите квартали,в които няма нито една детска градина или училище. Sad

Е то е очевидно, че без Общините и Държавата няма как да седнем и да си го решим този проблем помежду си.  Thinking Mr. Green
Освен ако не направим нещо като държава в държавата  newsm78

# 138
  • Мнения: 629
Фантичка, далеч съм от идеята, че всичко се оправя с магическа пръчка. Но трябва да започнем да си отстояваме правата. Първо като се заселва човек някъде не е зле да помисли за това до колко е уредено мястото. И ако не го е помислил - си носи последствията. И второ - понеже хората живеещи в новите квартали също си плащат данъците имат правото да изискат от общината да се погрижи за инфраструктурата. Това е тяхно право, но и задължение да го свършат. Колко мислиш, че отнема строителството на една детска градина - 10 години или 1-2 години. Училището сигурно изисква повечко време, но едва ли е повече от 3 години. Имам спомени как през 80-те години на 20 минути от нас направих училище за 2 години. Ами то е една сграда от тухли пълна с дъски и чинове (е има и няке и друго оборудване), но все пак не говорим за АЕЦ. Нали?
Идеята ми не е да искам от държавата всичко, сега и на момента. А да видя как в следващите няколко години нещата вървят към подобрение. И ще се включа в решаването на проблема с каквото мога.

# 139
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Ми ние си искаме,ама кой ли ни слуша.Кимат съчувствено и с разбиране.Отговарят,че ще направят всичко възможно и пак всичко по старо му. Confused

# 140
  • София
  • Мнения: 2 952
Кабо Алма, това че ти си замесена в решаването на проблема с приема в ДГ ми дава надежди, че нещата може и да се наредят.

# 141
  • Мнения: 838
Ние искаме,ама-НЯМААА.
Относно новите квартали не съвсем на място да попитам живеещите в такива:как бе хора си купихте хубав и красив дом ,когато около вас улиците са като след бомбардировка,няма нито един магазин,нито едно дръвче,няма нищо-само бетон и съседи,които са толкова близо,че не се налага да си ходите на гости,за да общувате?
Питам,защото познавам доста хора с парички за покупка на нещо скъпо,но все още не са купили нищо,точно защото тези нови квартали нямат изградена инфраструктура.
И да не помислите,че критикувам вас за покупката ви-не,просто се чудя как хората си дават парите за нещо толкова непрактично,защото ако мнозина се откажат от такава покупка поради тези и тези причини,строящите може и да се замислят-опа някъде май нещо ни куца,я да оправим нещата.

# 142
  • Мнения: 9 990
мдаааа, аз запитах още някъде къмто първата страница същото.Т.е аз се питам, тях не ги питам-решили-направили го и после -олеле, ама и ние- олеле Tired

# 143
  • Мнения: 7 391
Защото градините са към общините, а в която община си регистриран - там плащаш данъци - от които се плаща издръжка на градината.
За мен това с равните права е някаква недомислица - не може да имаме равни права, а задълженията ни да не са равни. Не ми се връзва някак си.
ОК само ,че София е ЕДНА ОБЩИНА  и как точно ще ме ограничите детето да си го дам в Люлин, а не в Дружба например??? Районите не са общини и моите данъци не отиват нито в района ,в който живея,нито в района ,в който работя  Mr. Green така,че как ще ме районирате и за какви правила за определяне на районни градини става дума? Направо се откажете от тая изтъркана идея.И не бъркайте адресните регистрации с приемането на децата в ДЯ или ДГ,както и в у-ще.Едното няма връзка с другото.И не може да има.  bouquet
              За новите квартали - Що да не си купят жилища хората??? Имате ли представа ж.к.Бъкстон каква кал и мръсотия беше в началото и реката не беше канализирана!Пък сега е един от престижните и скъпи квартали.Панелките се продават от скъпо по-скъпо. Mr. Green За съжаление.

# 144
  • Мнения: 9 990
Дидиа, ще ме прощаваш, ама окепазиха квартала.Много добре помня.Реката няма общо.Кал е повече сега отколкото преди.Айде това не оспорвай.И аз не определям кой къде да купува, просто се чудя, как броят за такъв "престижен" квартал толкова евро за квадратем метър и после кал газят, мноооого престижно, егати, и 0 инфраструктура.Я мини зад поликлиниката да видиш кво става-буквално на улицата се строи, на завоя....мнооого престижно стана, направо е върха. TiredС най-добри чувства...  bouquetама всеки ден я газя тази кал в този много престижен квартал, дето е егати циганията Peace

# 145
  • Мнения: 3 740
Кабо Алма, това че ти си замесена в решаването на проблема с приема в ДГ ми дава надежди, че нещата може и да се наредят.

Благодаря ти за милите думи, няма да скрия, че ми стана приятно да ги прочета.  Grinning Опасявам се обаче, че ме натоварваш с по-голяма отговорност, отколкото мога да поема - ние от "Пълна къща", Асоциация "Родители" и СНБМ правим всичко възможно, за да се чува гласа на родителите, но не сме всесилни.  Peace Хубавото е, че от Общината демонстрират голяма готовност за сътрудничество - така беше за електронния регистър, обещават, че така ще бъде и за дългите летни отпуски в ДГ, и за останалите проблеми. Дано.
Много се надявам, че на 4.02. системата ще заработи, защото това не само ще е добре за тези, които кандидатстват, но и ще поощри Общината в опитите й да си сътрудничи с гражданските организации.

# 146
  • Мнения: 200
Съгласна съм, че при толкова проблеми с ДГ едва ли изведнъж всички ще намерят решение. Но защо се залагат НОВИ такива. Да се намери временно решение на един проблем е ОТЛАГАНЕ във времето, а не решение и в повечето случаи се залага още една бомба със закъснител. Общината мисли за ''най-уязвимите'', а защо не помисли за по голям контрол върху ДГ, така че да няма предпочитани и други (да не говорим, че пътуването на родителите с кола до предпочитаната ДГ натоварва допълнително трафика в София). ''Най-уязвимите'' звучи наистина убедително и състрадателната българска душа се трогва. НО МОЯТА НЕ. Искам да помислят и за мен не след 1 не след 2 не след н- години, а СЕГА.   Чаках до 30 за да родя първото си дете. Много мои наборки също чакаха и още чакат с надежда че животът ще стане нормален. Сега детето ми ЧАКА за ДГ, на опашката е , не е от най-уязвимите. КОЕТО НЕ Е ЛОШО. Лошото е, че няма стратегия, че всичко е от днес за утре. Днес ще оправим ''най-уязвимите'' и понеже сме поработили върху приема има и електронна система ще оставим нещата дотук. Утре ще бистрим препаратите и условията в ДГ, летните отпуски.... и на децата без предимствата ще им дойде времето. АМА КОГА? Кога ще престане да се мисли и върши работа безогледно и безобразно. Тази тема(а и други подобни) нямаше да ги има ако някой си беше направил труда и беше разяснил наредбата,  но и си беше свършил работата докрай. Ако беше се отчел какво е направено и какво има да се прави. Приемам ако ми кажат шансът на дете без предимства на база изчисления от миналата година и на предвижданията за тази са 10%. ОК ще си търся алтернативен вариант и въобще нямаше да ви занимавам с това. Не приемам обаче подигравка като тази има електронна система, подайте си документите и разчитайте на прием, системата ще ви уведоми. НАДЯВАЙТЕ СЕ. Отдавна сме спрели да вярваме, че животът ще стане нормален и че ще видим бялата лястовица. Виж черен щъркел може и даже аз лично съм виждала.
Направих си труда аз да сметна какви за шансовете на детето ми, за близките ДГ. Ами ако искате вярвайте 0. Само децата от новата кооперация да нас стигат за поне 2 групи в ДГ. А като прибавим и децата от съседните панелки. И все пак,
 ''Предимствата'' ще ползват ''не повече от 20%''. Най-накрая се цитира някаква цифра, въпреки че тя не ми се струва реална. Но нищо надявайте се идва пролет може и някой да види бялата лястовица и понеже отсега си знам че няма да съм от късметлиите, мисля да сменя тунела. И вас съветвам - ако не виждате светлина в тунела веднага си намерете друг.
п.с.Поне да знам, че съм пробвала всичко.

# 147
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
 Мойра,при сегашната ситуация-голям недостиг на места е редно да ги има тези предимства,т.е.някакви критерии,иначе ще се избием. Нито едно предимство не ме касае. Не разбирам само,защо класирането ще се влачи чак до юни.Уж всичко се прави с цел да е по-лесно,по-бързо,без контакти(нерегламентирани)с Дир-ките,а ей го,пак ни пращат при тях-да си следим статуса,да проверяваме,да кръстосваме София и градините. Да ни кажат до март-класирани ли сме или да си търсим други варианти.Защо е това протакане във времето? В другата тема се каза-ами по-рано пак така си беше. Е, ама нали идеята е нещата да се подобряват.

# 148
  • Мнения: 3 740
мойра, разбирам много добре отчаянието ти. Не си единствената в това положение (макар че това не може да бъде никакво успокоение Sad ). Кажи, какво предлагаш - сега, за приема за тази учебна година.

# 149
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
 Кабо Алма,сигурно всичко опира до пари,но не можеше ли да се увеличи персонала в градинските групи и съответно да се увеличат бройките. Дидиа сега ще напише,че е безумие 20 деца в ясленска група. Имам пример от едно ОДЗ- 2ро. От поне 7 години насам ясленската група е повече от 30 деца.Въпреки всичко наличният персонал се справяше много добре ( а ако отпуснат още една леля или сестра ?!).Това важеше и за градинските групи.
 Сега,хоп,за два дни в сайта драстично намалиха бройките си-приведоха ги в законовите рамки.И намалиха приема си(реално или не).
 Четох и идеи да се поема от Общината част от таксата в частна градина. Сигурно е еретична мисъл.
 А какъв е интересът на Общината да строи градини? Че сме евентуални гласоподаватели на кмета ли?

# 150
  • Мнения: 382
Питам се дали не е възможно Общината да задели , апартаменти , неина собственост ,находящи се на 1-2 етажи в жилищни сгради, в близост до детски площадки , които също са неина собственост, за една група примерно, или половин , зависи от квадратурата , поколко трябва да се пада на дете.Това да бъдат филиали към вече съществуващи градини.Това става мноооооооого  по-бързо от строежа на Цяла нова градина.Или да наема апартамент от частно лице,май са нужни по-малко пари отколкото да поема част от таксата на дете посещаващо частна градина.

Последна редакция: сб, 26 яну 2008, 08:13 от dsg

# 151
  • Мнения: 9 990
забраниха градините-апартаменти.....имаше такива филиали-премахват се май...

# 152
  • Мнения: 7 391
Кабо Алма,сигурно всичко опира до пари,но не можеше ли да се увеличи персонала в градинските групи и съответно да се увеличат бройките. Дидиа сега ще напише,че е безумие 20 деца в ясленска група. Имам пример от едно ОДЗ- 2ро. От поне 7 години насам ясленската група е повече от 30 деца.Въпреки всичко наличният персонал се справяше много добре ( а ако отпуснат още една леля или сестра ?!).Това важеше и за градинските групи.
 Сега,хоп,за два дни в сайта драстично намалиха бройките си-приведоха ги в законовите рамки.И намалиха приема си(реално или не).
 Четох и идеи да се поема от Общината част от таксата в частна градина. Сигурно е еретична мисъл.
 А какъв е интересът на Общината да строи градини? Че сме евентуални гласоподаватели на кмета ли?
Didiaсега ЩЕ ПОПИТА защо смятате,че като сложите 10 човека с 40-45 деца в едно помещение пригодено и отговарящо за 22 деца ефекта ще е по-добър от 1 учител и 1 пом.възпитател с 15-20 деца??? Децата ви ходят в ДГ , а не в конюшна.То и на конете се полага бокс с определени габарити в противен случай защитниците на животните ще спретнат протест  Laughing Не се обиждайте за примера,но крайно време е да се разбере ,че в определено помещение освен деца трябва да има и ВЪЗДУХ,СЛЪНЦЕ,ПРОСТРАНСТВО. И то всичко това в името на здравето и спокойствието на децата ви.
                         За бройките писах вече , че няма наредба,която увеличава от 22 на 25 .Помолих да ми я изпратите ,но до сега няма такова нещо.Ще ви кажа и друго,че няма начин и да ме принудят да гледам в групата си повече от 22 деца  Mr. Green И аз и всички колеги сме ви влизали в положението и СМЕ СЕ СЪГЛАСЯВАЛИ доброволно с по-високата бройка,съзнавайки рисковете , до които води.
                         Пенелопа,аз говоря за ж.к.Бъкстон за времето от моите младини  Mr. Green когато едвам изгазвах 50 см слой кал до 5-то училище.Второ го нямаше изобщо.Мисля си,че не можеш да помниш това време  Laughing А принципно и аз не одобрявам безразборното застрояване.И по този повод се борих с района ни за една постройка до нас .И познай стигнах и до Бат Бойко и какво ?? Едно голямо нищо.Така,че не съм оптимист и за ДГ и тяхното бъдеще.Мое мнение , не ангажирам никого с него!!!

# 153
  • Мнения: 9 990
Не помня, но майка ми помни.Естествено-квартала всъщност тогава се е създавал като такъв.Военните блокове надолу по Бъкстон са от това време.Знам и 5-то кога е строено и 2-ро.Квартала имаше инфраструктура-тогава е изградена.Сега тя се заличи.Кал има много повече сега, пак го твърдя.Щото тогава поне знаеш, че върху пръст стъпваш, ще ще се сложи асвалт и прочее.А сега уж по улицата ходя-кал газя.Говорим за много различни неща.

# 154
  • Мнения: 7 391
Не помня, но майка ми помни.Естествено-квартала всъщност тогава се е създавал като такъв.Военните блокове надолу по Бъкстон са от това време.Знам и 5-то кога е строено и 2-ро.Квартала имаше инфраструктура-тогава е изградена.Сега тя се заличи.Кал има много повече сега, пак го твърдя.Щото тогава поне знаеш, че върху пръст стъпваш, ще ще се сложи асвалт и прочее.А сега уж по улицата ходя-кал газя.Говорим за много различни неща.
В това отношение си права.Просто не се чисти.Помня времето ,когато се сърдех,че не мога да мина по улицата от водоноските ,които миеха.Тук където живея сега.А за 5-то трудно ще помниш кога е построено ,даже и майка ти /предполагам ,че е и по-млада от мен/ едва ли ще помни. Laughing За 2-ро съм съгласна. PeaceКвартала е строен след 65 г. и аз тогава не съм обръщала внимание на инфраструктората  Mr. Green помня само окопите през,които трябваше да превеждам по-малката си сестра за да я заведа на у-ще. Laughing

# 155
  • Мнения: 629
А някой всъщност знае ли защо са затворили филиалите на детски градини, помещаващи се в апартаментите? Ако става дума за 3- или 4-стаен апартамент на първия етаж, подходящо обзаведен? Вярно, че в класическата детска градина има ограда, която определя площта за децата и респективно отговорността на обгрижващия ги персонал (защото е ясно, че учителките и лелките не трябва да тичат по тях през 3 улици и 2 градинки). Предполагам, че има сериозни основания, но дали са по-сериозни от това 3000 деца (а вероятно и много повече) да останат на улицата или родителите им за да осигурят примерно частна гледачка да ги лишат от здравословна храна (и децата и себе си), което пък води до други проблеми от своя страна.  newsm78
Чудя се и за друго - знам, че в средните и западни щати на САЩ заради вътреболничните инфекции си строят родилни отделения насред полята от ПВЦ профили и подобни материали. Бързо, относително евтино и доста мобилно. Оборудват ги...и в момента, в който се проявят патогенните бактерии - унищожават даденото родилно - и след няколко месеца са на друго място. На мен честно казано ми прозвуча направо невероятно. Но пък ми го каза човек, в който нямам причина да се съмнявам. Е, това разбира се не важи за цялата страна, но явно в подходящите райони е адекватно решение.
Та се замислих наистина колко е трудно и финансово тежко да се организират и подобни "временни градини". Защото пък след 5-10 години раждаемостта пак ще спадне и тогава пък ще останат доста празни сгради. А така хем бързо, хем относително не скъпо, хем мобилно. Как вдигат купища базари за по няколко месеца?! Това е само иде я де, но все трябва да помислим как да се реши проблема.

# 156
  • Мнения: 7 391
                 След 89 г имаше спад на раждаемостта и градините останаха с много малко деца.Това е една от причините за затваряне на ДГ.Филиалите /апартаменти/ се закриваха и децата се пращаха в централите.Дори някои ОДЗ-та останаха без деца и дадоха под наем помещенията си.Други направо смениха дейността си с частни у-ща и адм.служби.Някои от апартаментите се върнаха при реституцията и даже части от дворове бяха въстановени на собствениците или техните наследници.
                 Не ми е понятно как ще се глдат деца в ПВЦ.профили ? newsm78

# 157
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
 
                 След 89 г имаше спад на раждаемостта и градините останаха с много малко деца.
Дори в началото на 99-та,като родих сина ми,в Майчин дом ми се радваха,понеже около мен само циганки раждаха.После пък бяхме последните,които без напъване влязохме в ясла, а след нас достъпа стана безумен.
 И аз не съм сигурна,дали ако направят едни "походни",временни градини,набързо скалъпени в апартаменти,няма да изпищим,понеже гледането на децата няма да е на ниво. Също и в частна градина,където има 7-8 деца-не виждам каква е ползата -това за мен е далеч от представата за колектив.Същото е с гледачка-в парка да си общува детето с други дечица (малко на брой).
 Повечето градини си имат база и обучен персонал и рутина, и традиции.Това е плюс.
 Дидиа,споменатото от мен 2-ро ОДз има просторни и светли стаи.( Разбира се,може да кажеш,това са общи приказки,понеже не мога да цитирам точна квадратура,за да сметнем,колко се пада на дете. Сравнявам с други градини,видяни дори по ТВ-то. А едно 62-ро ОДЗ е като "дядовата ръкавичка" в сравнение с 2-ро. Видях го с очите си. Но и там са обявени 20 места)
 Естествено,че съм против 40 деца в група.Плюс възрастни...
 НО по 5 бройки да добавят към група -това в софийски мащаб са доста още приети деца.

# 158
  • Мнения: 629
Аз не съм на ясно как изглеждат въпросните "временни родилни постройки", защото както се казва съм го чуло от трети лица така да се каже. Но просто се замислих, че това явно е сравнително евтин, бърз и мобилен начин за посрещане на нужди. И като гледам как за броени месеци никнат какви ли не постройки (то и до пари опира де) се замислих дали пък няма такъв вариант. Но след като филиалите в блоковете са били затворени просто поради липса на деца...значи това може да се окаже и прилично решение на проблема (по не на първо време)  newsm78
Аз до колкото знам след сравнително високият прираст от средата на 40-те до средата на 50-те години следващият бум е през 70-те. Знам и, че набор 1977 е най-големият в България. И понеже през последните 10-тина години в активна детеродна възраст са именно наборите от 70-те и началото на 80-те години бумът си е доста грандиозен. Но само след 5 максимум 10 години спадът ще е кошмарен. Просто от средата на 80-те до средата на 90-те раждаемостта беше направо символична и когато тези набори влязат в детеродна възраст...лекарите пак ще се радват на някоя раждаща жена.
Когато аз бях ученичка (през 80-те) в първи клас бяхме 35 деца. Сега чувам за бройки от по 18, 20-22 деца (мои приятелки преподаваха за кратко в интервала 2001-2004).
Това ме накара да се замисля, че крещящата нужда от градини е в момента и след около 7-8 години вече няма да е такъв сериозен проблем. Но тогава пък ще стане страшно с училищата. Защото всички деца от градините ще се изсипят там. Някои вече са закрити. Намирането на учители май е сериозен проблем. Поради недостатъчно помещения пак ще се тъпчат по 35 деца в една стая. Обаче нали е задължително (пък според мен и крайно желателно да се ходи на училище) - и всякакви норми за квадратура, кубатура, пространство и въздух пак ще отидат по дяволите.
Започнах да се замислям, че наистина сравнително бързо решение на градинския проблем е с преустройството на общински апартаменти във временни филиали към детски градини. Но май и за училищата и спортните бази е крайно време да се замислим защото само след 3 до 5-6 години там проблемът също ще стане крещящ.  newsm78 Sick Направо лошо ми стана като се замислих  Sad

# 159
  • Мнения: 200
Ако правилно разбирам по-горе се пита ''Какво ще правим детските градини, след като броят на децата намалее?'' Ами много просто, направете един детски център. След като няма деца, детските учители могат да се преквалифицират и да останат на работа в центъра. Да има ателиета по интереси, кръжоци, спорт и т.н. Да има ''активности'' за по големите, за учениците. А не всяка майка да се притеснява, къде се мота детето след училище и дали няма да посегне в един или друг момент към дрогата. А и най-простото, могат да се отдадат под наем и в момента в които има деца да се ползват отново по предназначение.
А има и друго решение - да се строят училища в които да има ДГ. Така при нужда ДГ може да ползва базата на училището и се разшири и обратното.
За апартаментите - ДГ - вярно е че имаше такава практика. Едва ли ще е по лошо от ДГ на някой работодател например. Но лично на мен ми се иска да се държи и на някакво качество при отглеждането на децата ни, не само на количеството т.е. бройката. По скоро ми допада временна постройка сред природата, отколкото апартамент в прашен столичен квартал.
 Задайте си въпроса ''Защо пращам детето на детска?''
Не е задължително. Дали е само мода и ще отмине. Тогава наистина няма нужда да се строят нови ДГ. Едва ли? Лично аз го пращам не защото е мода или необходимост, не защото разчитам там да го възпитат, не защото няма друг вариант за гледане(все ще се намери). Основно и предимно ходи на ДГ по две причини - за да се ''социализира'' -опитът в общуването, който се надявам да придобие, по никакъв друг начин не мога да осигуря, и втората за да се научи на дисциплина, не че не може и на друго място (вкъщи например), но примерът на ''наборчетата'' е най-красноречив ми се струва. Има и друго и аз и таткото сме ходили на ДГ и искаме нашето дете също да ходи. Но уви и това право вече стана привилегия...

# 160
  • Мнения: 1 470
Отново спор...И отново спор...И пак спор...

Миналата година когато говорих с Фандъкова за построяване на нови ДГ,жената каза че проблемът не е в парите...Пари освен от държавата,могат в момента да дойдат от много европейски фондове...А могат и да изискат като част от плана на даден квартал-това последното АЗ го казвам-това би могло да залегне като клауза,тъй като се води като част от инфраструктурата на същият този квартал,и без тази клауза просто няма разписване на главният архитект...Още един приемлив начин за отксриване на ДГ,е този в който общината подпомага подобни проекти в големите фирми-така наречените корпоративни ДГ,които се изграждат от дадено голяма предприятие,и в него се приемат деца само от работещите там...
Проблемът основно идвал от липса на терени,но моите наблюдения в последствие показаха че това не е точно така...Примерно в кварталната ни ДГ,има застроен терен от бунгала,които следва да бъдат съборени защото са огнеопасни,но на тяхно място вместо сграда със същите размери,би могла да се направи двуетажна такава,в която да се помещават и две ясленски групи...Същото положение е било и в съседният квартал,но вместо разширяване,са изградили същата по обем сграда,на мястото на подобните бунгала,защо?!
Вариянти има много...Въпросът е каква е мотивацията на управляващите?!Явно?!А и мотивации има различни...Ако не ни достига капитала като такава,да не забравяме човешкият фактор!
Когато преди половин година на среща с Мартин Заимов,му обещах че ние ще сме в общината,и няма да ги оставим на мира,ако спечелят изборите...Това за мен поне се отнасяше и до всеки друг кандидат кмет ,по това време...И Бате Бойко колкото и на страшен да се прави,мен не ме е уплашил...А вас?!

# 161
  • София
  • Мнения: 11 711

 За новите квартали - Що да не си купят жилища хората??? Имате ли представа ж.к.Бъкстон каква кал и мръсотия беше в началото и реката не беше канализирана!Пък сега е един от престижните и скъпи квартали.Панелките се продават от скъпо по-скъпо. Mr. Green За съжаление.
Имам представа от ж.к Бъкстон и не си го споням в кал и мръсотия,а за съжаление съм една от старите в този фоорум.Лошото е че не мога да кажа същото към настоящия момент.

# 162
  • Мнения: 200
Едва ли можем да делим проблема на стари и нови квартали. Недостигът на места е за всички. Но приемът е с определени отсега приоритетни категории, които нямат собствена квота, а заемат и то приоритетно места. Затова ако ще има такава категория нека има отделни бройки за нея. Или пък ако ще се класират с предимство да важи времевия критерии.

# 163
  • Мнения: 984
и какъв е времевия критерий  newsm78

# 164
  • Мнения: 200
и какъв е времевия критерий  newsm78
Да сме с предимство пред ''онези с предимство'', които подадат заявките си след нас. [/b]
А сега сериозно ''времеви критерии'' е една глупост, която много сериозно и надълго-и широко ми разясни една директорка на ДГ. (виж подчертаното горе)Написах го на шега в предния пост и сори че не го сложих в кавички.
По същата логика може да е с предимство всеки трети по ред (лотариен вариант).
Лошото е, че хората, които трябва да обясняват на родителите новият ред за прием в ДГ,директорките на ДГ(тъй като не всеки има компютър)  и те не знаят как да обяснят някои неща и правят'' свободни съчинения'' .
Та с ''времевия критерии'' много се забавляваме в семейството и ни стана като нарицателно. А и малко хумор в неделя вечер едва ли е излишен. Хи Хи Хи.

# 165
  • Мнения: 7 391
Ако правилно разбирам по-горе се пита ''Какво ще правим детските градини, след като броят на децата намалее?'' Ами много просто, направете един детски център. След като няма деца, детските учители могат да се преквалифицират и да останат на работа в центъра. Да има ателиета по интереси, кръжоци, спорт и т.н. Да има ''активности'' за по големите, за учениците. А не всяка майка да се притеснява, къде се мота детето след училище и дали няма да посегне в един или друг момент към дрогата. А и най-простото, могат да се отдадат под наем и в момента в които има деца да се ползват отново по предназначение.
Тоя филм вече сме го гледали. Mr. Green Детски учителки се преквалифицираха на начални,след това ,обратно начални в детски.И куп още простотии.За съжаление НИКОЙ не заплаща за кръжоци ,спорт и т.н.Много малко са местата където децата ти могат да отидат безплатно и да си сигурен,че се полагат адекватни грижи за тях.За съжаление всички родители не могат да плащат .Така,че създаването на клубове май не решава проблема.
              А като са дадени СЕГА ДГ под наем - КОЛКО време им трябва да напуснат наемателите / ако изобщо стане/  и как става преоборудването им - за колко време ? Тук се изписа толкова много по въпроса.
  Дидиа,споменатото от мен 2-ро ОДз има просторни и светли стаи.( Разбира се,може да кажеш,това са общи приказки,понеже не мога да цитирам точна квадратура,за да сметнем,колко се пада на дете. Сравнявам с други градини,видяни дори по ТВ-то. А едно 62-ро ОДЗ е като "дядовата ръкавичка" в сравнение с 2-ро. Видях го с очите си. Но и там са обявени 20 места)
 Естествено,че съм против 40 деца в група.Плюс възрастни...
 НО по 5 бройки да добавят към група -това в софийски мащаб са доста още приети деца.
Аз също работя в широки ,удобни ,просторни помещения, НО .............. те са такива при съответния норматив.За вас 5 бройки са нищо,но я влезте да работите и ще видите каква е разликата между 20 деца и 25 . Най-малкото 5 легла по малко в помещението и това са повече от 5 свободни кв.м за игра или други занимания.Норматива е 22 и още 5 - сещате ли се какво става.Не ме убеждавайте,че не винаги са толкова.Така е ,но се замислете - ЗАЩО Е ТАКА???Ако някой си направи труда да сравни годините ,в които в ДГ е имала по-малко деца и годините на същата ДГ с 30-35 деца ще видите ,че и заболеваемостта е много по малка , обучението и възпитанието са на много по високо ниво.Много по лесно е да седнеш до всяко едно от 20-те деца и да обясниш,огколкото до 30 и мисля,че не е необходимо да ви убеждавам в това.
              Идеята  НЕ е детето ми да е в ДГ,пък каквото и каквато ще да е , а точно обратното - детето да расте в комфортна,спокойна и близка до домашната среда. Peace

# 166
  • Мнения: 9 990
Това смятам въобще не е тема за спор.Много ясно.Никоя от майките предполагам не се стреми към обратното на това, което си описала.Фактите са налице.И проблема не е, че групите трябва да са по норматив, а в това, че се позволи да се застроява, без да е осигурена градина, поликлиника и прочее, съпътстващи нормалния живот неща.Т.е.-квартала Бъкстон вече е с тройна населеност примерно, нищо, че има градина, предвидена за него.Значи-от една страна тази градина трябва да поеме и многото нови кооперацийки гъз до гъз.От друга-съседните новопоявили се квартали нагоре от Борово и Бъкстон-за тях няма въобще построени и предвидени градини.Бъксто е станал квартал и в него още два по застроеност.И прибавяме примерно новопостроените от съседните, че и новообособените по принцип квартали като манастирски ливади ли са,що са... Tired

# 167
  • София
  • Мнения: 8 283
сори за офф-а и не ме разбирайте погрешно - и аз съм ЗА дг и прочие - ама се 'съсипва' защото бюджета се пълни от хора, които се осигуряват на минималната работна заплата. Ми не може всеки да се скатава от данъци и социални осигуровки, а после да се чака за читаво здравеопазване, майчински, ясли, детски градини и дълъг списък социални придобивки. Няма безплатен обяд, това е.

Това е извън темата за ДГ, но все пак трябва реален поглед, нали? Не е въпросът в МОДЕЛА, а във финансирането му...

Напротив много си е по темата

# 168
  • София
  • Мнения: 8 283
Кабо Алма, поздравявам ви за работата и благодаря. И не защото се явявам в групата на тези с предимство. При нас въпреки пренатовареността на групите мисля, че почти няма върнати деца - дано не бъркам.
Може ли да споделиш правили се нещо по въпроса с отдадените изцяло или части на детски градини на частни училища.
Разбирам че има договори за наем. Примерно в ОДЗто на синът ми забелязах, че на частта, която е частно у-ще не се прави ремонт.
В нашия квартал има 2 такива. Ако е необходимо мога да ти кажа на лични местата.

# 169
  • Мнения: 3 740
Момичета, съжалявам, че не съм в състояние да отговоря на всички въпроси своевременно. Свекърва ми е много зле и това отнема почти всичките ни сили. Моля ви, опитайте се да съберете въпросите, ще ги поставим на следващата среща на работната група.

# 170
  • Мнения: 200
Ще се радвам ако повече мами се включат по темата - да споделят своя опит, наблюдения, впечатления и мнение.

# 171
  • Мнения: 9 990
Мойра, в момента всички тренират "вкарване на егн", защото в понеделник е денят Х.Лично от Сирма са препоръчали това-пожелават Ловки пръсти и добър нет, за да успееш примерно.Аз  съм от онези, с предимствата и честно да ти кажа-опирам се много на това-иначе шансът е 0-лев с този изсмукан от пръстите критерий "по време" при подаване на документи по и-нет.Незнам, ако съм дизайнер на база данни какъв друг критерий за класиране би могъл да се зададе, но определено това не е никак добро решение.И въобще незнам , как са се навили да правят такава система, при положение, че няма нормален критерий з акласиране.Всъщност-знам-там е малко политика-имало е пари по проект, проектите си се разпределят почти предварително-ма има ли/няма ли условия-да се скалъпи там проекта и д а се усвоят парите е по-важно. Tired
Моят опит с голямата е плачевен-в квартала, в който е расла майка ми, отгледала е нас и сме посещавали градини и училища и сега е ред аз да правя същото-се оказва, че няма място за нас.Две години подавах документи, две години мъкнах детето на другия край на София в пикови часове, то заспива-абе-не си е работа-разказах му играта направо.Що рев съм изревала, аз си знам.На края си казах-аз ли заради едните принципи ще си разкатавам детето-и с връзки си го уредих веднага.Можело, значи.Да, не заех място на някое, чиято майка  се е редила, защото тя вече беше станала 2 група, тук-таме напускат дечица по различни причини и се овакантява място-та моето дете зае такова овакантено място.Тогава си отдъхнах малко, детето си тръгна на новата градина, казаха ми-малката влиза директно, не се притеснявай.И сега ново 20 с тази система.Еми-уморих се да сме опитни зайчета, то нашето поколение все натова му върви-сендовчета ли не бяхме, какви ли не бяхме, все нещо се променяше и тестваше на наш гръб, сега и на нашите деца се продължава.Дупе да ни е яко...само това ще ти кажа.

Последна редакция: чт, 31 яну 2008, 10:32 от пенелопа

# 172
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  пенелопа,това с овакантеното място хич не ми го разправяй.Момченцето на моя приятелка се разболя сериозно и го спряха от градина.Почти 2 месеца не успяха да го изправят на крака.След като се оправи отиват на градина,ииииии....На негово място приели друго дете.Ама това,че има медецински бележки,изследвания и т.н...,голяма работа.Приели си хората друго дете,него просто го изхвърлили без никой да си направи труда да им се обади.
 Представи си бащата с тръгнал на работа,пътьом минава да остави малкия и те му заявяват,че той вече не е записан в тази градина. #Cussing out SickТа това ужовакантено място за твоето дете може да е именно неговото.Той също беше втора група,между другото. Thinking

# 173
  • Мнения: 9 990
Е, айде ся, ти па се изказа.Ми не сме изритали болното дете.Другото се изнесе в прованса, от където са родом апропо.Детето ми оваканти място по този начин в друга градина.Там се поинтересувах дали и от кой е заето нейното място.Мда.А на твоята приятелка случая-мога само едно да кажа-да са си търсили правата.При налична документация това е невъзможно да се случи.За почти 2 месеца няма как да го пипнат детето-друга е била политиката там-я кажи за коя градина става дума!? Thinking

# 174
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Не знам кой номер се води  newsm78,намира се зад МОЛА на Стамболийски.

# 175
  • Мнения: 9 990
Това кога се е случило??Те нали си имат документация, че по здравословни причини???Да си търсят правата, не може така.Това е съвсем друго.Даже не знам там кой квартал е-Зона Б-5?

# 176
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Ами караха се,щяха да се съдят...Но се оказа,че приетото дете е внуче на някого си...,та нещата се потулиха.Намериха си място в доста по-хубава градина,но далече от тях.Няма оправия в тази държава. ooooh!

# 177
  • Мнения: 9 990
Оххх, ма няма значение бре, на кой е внуче-те да се борят срещу неправомерното изключване.То внучето не е виновно. ooooh!
Оспамихем май, ма нищо, ето-хората да си знаят поне и да си пазят гърбовете.Приницпно, при по-дълго боледуване през определен интервал се уведомява персонала, на мен ми се е случвало, поддържах контакт и със сестрата на градоината всяка седмица-тя самата се интересуваше.Отделно-всяка документация си носех стриктно веднага.Отделно бях разговаряла с директорката какво е положението.Ако хората просто са отсъствали без да направят всичко това , може да се е стигнало до изключване.Но в противен случай-оспорва се и се възстановява детето на градина.Как да е, минало...

# 178
  • София
  • Мнения: 11 711
Не знам кой номер се води  newsm78,намира се зад МОЛА на Стамболийски.
Тя се води за хубава градина и доколкото съм чувала наплива е голям.
Иначе медицинските бележки се представят до края на календарния месец.
При нас сестрите в яслата,когато едно дете отсъства държат да знаят поради какви причини става това.Отделно документите се представят до края на календарния месец за да се извинят отсъствията.

# 179
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Ali&Meli,според мен е редно поне да се обадят на родителите да ги предупредят.Ама,тц...,пълно безхаберие. ooooh!А затова колко е хубава градината може да се спори.И те бяха на тоа мнение ,докато малкия не тръгна там.

# 180
  • Мнения: 9 990
Ali&Meli,според мен е редно поне да се обадят на родителите да ги предупредят.Ама,тц...,пълно безхаберие. ooooh!А затова колко е хубава градината може да се спори.И те бяха на тоа мнение ,докато малкия не тръгна там.

Фантичка, съжалявам, но по това, което подаваш като информация-родителите са си виновни.За отсъствие се уведомява своевременно.Носят се бележки стриктно.Няма такова нещо като-да им се обадят да ги предупредят.В началото на всяка учебна година минава директорката и чете разпоредбите на градината.При подаването на документи-отново родителя подписва декларация, че е запознат с тези разпоредби.Една от тях е именно за отсъствията и там си се казва, че при направени определени отсъствия без своевременно да се знае защо и как остъства това дете-то бива изключвано.Същото е и при забавяне на такса например.

# 181
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а дават ли копие от разпоредбите на родителите? Това с 'минава директорката и чете разпоредбите' звучи много несериозно...ами ако не запомниш всички правила  ooooh!?? от нашата ясла ни дадоха правилата на хартия и честно аз често се консултирам за повече или по-малко сериозни неща, които са ми изхвръкнали от главата. Друг е въпросът, че даже и един ден да отсъства детето, то веднага им се обаждаме още сутринта.

# 182
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  пенелопа,били са предупредени,че малкия е болен,не е това проблема.Но нали се сещаш,че когато си с болно дете и бебе на ръце не можеш да хукнеш да носиш бележки.
 А това с директорката минава и чете разпоредбите го чувам за първи път.Детето ми е в подготвителна група,тръгна на ясла на 1г 4м.досега никой не ми е чел разпоредби. newsm78 Confused,за цели 5 години нито веднъж. Crazy

# 183
  • Мнения: 9 990
а дават ли копие от разпоредбите на родителите? Това с 'минава директорката и чете разпоредбите' звучи много несериозно...ами ако не запомниш всички правила  ooooh!?? от нашата ясла ни дадоха правилата на хартия и честно аз често се консултирам за повече или по-малко сериозни неща, които са ми изхвръкнали от главата. Друг е въпросът, че даже и един ден да отсъства детето, то веднага им се обаждаме още сутринта.

Има ги закачени и в самата градина, ако ги забравиш-да се подсетиш  Wink именно, ден за ден е при инцидентно отсъствие.Сутрин до определен час се обаждаш и казваш, че детето няма да дойде.Обаждаш се и ако ЩЕ идва , за да го включат в бройките за кухня.

Фантичка-аз съм с две деца, едното недоносено.Що ли аз съумявах да го правя.И хайде, остави това, но-има телефони наистина-като не може на крака да им отиде, ще поддържа със сестрата, директорката и ръководителката на групата ежеседмично контакт за по 5 минути-да каже какво се случва с това дете.Както и да е-вече минало, неприятна е ситуацията.
А на вас, щом не ви четат-това си е нарушение.Повдигни въпроса.На родителска среща не ходите ли в началото на учебната година?

# 184
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Тези контакти ги е имало,знаели са,че детето се възстановява,знаели са и кога ще се появи.Но просто са го изключили и когато са го отвели се правели на ощипани.Директорката така и не пожелала да се види с тях. Crazy

# 185
  • Мнения: 9 990
Тези контакти ги е имало,знаели са,че детето се възстановява,знаели са и кога ще се появи.Но просто са го изключили и когато са го отвели се правели на ощипани.Директорката така и не пожелала да се види с тях. Crazy

Следва иск с папка с документация.Но хората винаги така оставят нещата и всичко минава незабелязано.Някои хора някъде се съдят за косъм в манджата....а тук става въпрос за човешки съдби. Peace

Общи условия

Активация на акаунт