НЕкачествено ново строителство

  • 18 365
  • 132
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 230
Интересна тема, която ще следя. Гледах част от предаването- възмутително, наистина. Съжалих хората, които така са се минали, при ужасните цени у нас. В Бг човек никога не знае, какво го чака. Чувства се напълно беззащитен в подобни моменти.
Искам да попитам нещо в този ред на мисли: нали все пак блоковете имат някакъв, не знам как се води - изпитателен срок или нещо подобно (да речем 2 или 3 години след издаването на обекта). Не може  да се слегне сградата след  година да речем и да се килне и хората да ставят нещата така. Не може ли да бъде съден строителя за мизерите, които им е причинил? Има ли такъв фиксиран срок по закон или с всяка фирма е различно? Може би вината е в собствениците, които не предприемат нищо и само се оплакват...
Искам да питам нещо сега- нашият блок е ок, като строителство, но са сложили такава долнопробна входна врата - метална, но мн. зле, с 2 входа- за колите и за хората... разбрицана, като стара каруца, а блокът е на 3 години. Не се живее от трясъци при всяко влизане. Единственият изход е да се смени изцяло с нещо стабилно, но хората не могат да си позволят такъв разход. Та, се замислям, не можем ли да накараме строителя да си смени кепазето?

# 46
  • Мнения: 2 386
Чета, чета..и се обърквам.

Живеех на последния етаж като студентка, в панелка, която протече и ни наводни до дръжките на вратите! Shocked
Майкини пък имат апартамент, ново строителство (90-те), който се напука по стените и задържа много влага.

На кого да вярваш... Явно моят късмет е такъв. Crazy
Сега живея в американска къща и.. там също си има недостатъци. Направо не знам.

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
evanescent, какви са недостатъците на американската къща, става въпрос за сглобяемите, нали?
Наши приятели са се спряли на такава и се интересуват за + и -

# 48
  • Мнения: X
evanescent, какви са недостатъците на американската къща, става въпрос за сглобяемите, нали?
Наши приятели са се спряли на такава и се интересуват за + и -
И аз се заинтригувах и се разтърсих из нета. Ето тука има снимки на такива къщи, построени в София. Евтини са - 300 евро квадрата, но пък някак си на бунгала ми приличат...Дали наистина са стабилни и топли?
http://www.natoproperties.com/niakoi.htm
/natoproperties.com -  Mr. Green Шъ умра!/

# 49
  • Мнения: 8 999
Не мисля,че може да се прави обобщение от сорта - в тая година строежите са най-зле, в оная година са най-добре.
Като купувахме жилище преди 4-5 г., най-свястното нещо беше в кооперация от 95 г. И разпределението на апартамента, и квадратура на помещенията, и съотношение между чиста жил. площ и балкони и общи части. Е, взехме го, въпреки че кварталът хич не ми хареса. Да ви кажа, като се нанесохме, дефекти нямаше. После дойдоха големите проблеми, но те не бяха свързани с лошо качество на стрежа, а с немарливото отношение на съкооператорите ни, които не искаха да дадат един лев за поддръжка на сградата. Е, тая сграда от най-вълшебни материали да е построена и само елфи с висше образование да са я строили, пак си има нужда от поддръжка. В момента прилича на кочина, но съседите продължават да се дърлят дали таксата за входа да е 1 лев, или 1.50 лева. Смешно е, но и жалко, защото колкото и добре да е построена една сграда, ако пуснеш стадо свини да вилнеят вътре, то със сигурност ще заприлича много скоро на свинарник.
Мои приятели също си купиха апартамент в кооперация от 95 г. - също добра сграда, но и с добри собственици. На повече от 10 г. си изглажда съвсем добре, непокътната от времето.
Но, онова, което ме потриса в новото строителство, е височината на таваните - направо имах чувството, че ме смазват.
Засега съм най-голям фен на старо тухлено строителство /максимум ДО 1970-74 г./

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 268
baibibi Каква поддръжка бе мила, та блока е едва ли не е в гаранция! 13 години за сграда не са толкова много. Ако говориш за малко боя, смяна на някое и друго стъкло и дребни ремонти (например на бравата на входната врата), да, ама да ми падне мазилката на третата година!? newsm78 Наскоро купихме вила, на повече от 15 години е, на един баир дето се срещат всички ветрове, мазилката и е като нова. Но това, защото е правена с мерак, с пари и от майстор!

# 51
  • Мнения: 8 999
Северина, говоря точно за срутена мазилка, но това не е следствие некачествено строителство, а вследствие надрана с пирон стена, в която, естествено влиза влага, през зимата тази влага замръзва, разширява се и това води до напукване и окъртване на все по-големи парчета. Още първата година като се нанесохме някой нещастник изпробва здравината на ножката си, а след три години вече голяма част от фасадата беше оголена. Обаче баровците с големите претенции от нашия вход, решиха, че по 10 лева от апартамент е прекалено висока цена. Съседния вход на същата сграда явно е населен с по-разумни същества, защото не изглежда като нашия.
След обилен снеговалеж се откърти отчасти един улук - пак им се видяха "грешни" парите за ремонта. В момента е откъртен почти целият улук, водата се стича директно по стената, има и течове в апартаментите на последния етаж, но всички от по-долните етажи са на мнение, че този проблем не ги засяга.
За входната врата не ми се говори. Нито за окъртените стъпала на стълбището, по които едно говедо изтътрузи една каса, без дори да подложи нещо отдолу.
Аз не защитавам новото строителство, просто казвам, че винаги е имало и качествено, и некачествено строителство. И винаги е имало и добри, и лоши стопани. И най-добросъвестно построената сграда може да бъде оакана за броени години от недобросъвестни ползватели.

# 52
  • София
  • Мнения: 7 191
Блокът, в който аз живея (тухлен), е построен през 1988 (друг е въпросът, че строежът продължи 8 години). Като тръгнахме да правим ремонт, просто се отчаях от разни дребни идиотщини - криви тавани, каси на вратите вкарани под замазката, кръговете на тока са просто абсурдни, правили са ги както им е било най-удобно, и т.н, и т.н.
От друга страна, обаче, в блока има само подобни дребни дефекти  Thinking
+ лек теч от покрива, но за 20 години е нормално.
И смениха щранговете за вода, естествено - сдадоха багажа некачествените поцинковани тръби от последните кризисни години на социализма.
Но няма паднали мазилки, няма мухъл, отлепени плочи по терасите, което напоследък е масова практика. Забелязвам, че има много нови блокове, които на 5 години придобиват вида на нашия 20-годишен блок.
Но наистина има огромно значение кой и как обитава една сграда.

# 53
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
evanescent, какви са недостатъците на американската къща, става въпрос за сглобяемите, нали?
Наши приятели са се спряли на такава и се интересуват за + и -
И аз се интересувам.
По темата - в по-голямата си част новото строителство е некачествено и клаустрофобично. Има и добри строители, но трябват много връзки и късмет да ги откриеш. Масово Сульо и Пульо строят и си оставят ръцете. Че и продават на безумни цени. Масово ниски тавани, стаички миниатюрни като за мишки, а не за хора, още по-мини балкончета, в които и сам човек не се побира, двевната всъщност е кухня, на една ръка разстояние е съседния блок, гледаш от метър разстояние праните гащи по балконите и комшията ти наднича в стаята ... Кой ли вече не се хвана да строи, да избива келепир.  Ама не са виновни строителите, щом има кой да плаща за тези  шедьоври на архитектурния гении, няма лошо, що пък не.
Аз лично предпочитам старото строителство със  стаи с нормална големина, отделна кухня и функционално разпределение. Едно добро саниране и готово. Всъщност, така и направих.

Последна редакция: ср, 13 фев 2008, 19:01 от Unknown_lady

# 54
  • София
  • Мнения: 5 605
Ооо, права съм.
 Ромите за общи работници стават, но за майстори не.В добрите бригади няма майстори роми./нямам нищо против тях като хора/
ooooh! От такива изказвания направо..... Най-добрия, технически, който съм имала е бил ром  и в много от бригадите има мнооого кадърни роми и турци. Това разбира се не значи, че всички са такива, но далеч и всички българи не сме перфектни. 

# 55
  • Варна
  • Мнения: 428
Дървените къщи и мен ме интересуват. Предполагам,че качеството зависи много от фирмата  изпълнител, с какви материали работи и т.н. Като цена ми се струват близки до монолитното строителство, но животът им със сигурност е по-малък. От друга страна е сухо строителство и стават бързо. Някой по-голям специалист ако може да коментира... newsm78

# 56
  • Мнения: 17 546
Мой познат, който беше технически ръководител на строежа на МОЛ София, си купи апартамент преди няколко месеца. Оглеждайки дъъълго време жилища из цяла София и като човек, който е абсолютно наясно какво вижда под мазилката, само влизаше в нови кооперации, поглеждаше апартамента и си тръгваше! Последно се спря на панелен апартамент от старото строителство, защото според него от всички огледи, на които бяха, не е имало нито един апартамент от новото строителство, който да е направен както трябва. А огледите не бяха никак малко. Да не говорим, че в новите кооперации  има тристайни апартаменти, разположени на 60-70 мз, а в старите панелки това е двустаен апартамент.

# 57
  • Мнения: 14 490
вие сте го казали на няколко места в темата, но очевидно не се сещате чия е вината за това - да се правят изкопи и да се строи там където има подпочвени води... ами на органите, които одобряват строителство в парцели, които преди 10-ти ноември нарочно не са били предвидени за строителство, защото се е знаело, че нещо там не е наред и не бива да се строи.
 ама сега нали всеки иска да печели, а местата, които са атрактивни не са чак толкова много - вече се разрешава строителство където си поиска инвеститора (строителната фирма).
на практика на първо място кмета и администрацията е виновна, че въобще допуска да се строи на такива места.

# 58
  • Мнения: 1 081
В момента живеем в панелен апартамент-отврат, хем блока е на не повече от 20тина години(зад Електрон-Варна). Само като вляза в кухнята, и като видя шкафа за водомера, от който при малко по-силен вятър, какъвто често духа тук, се разнасят такива аромати...че и хлебарките са излизали от там. Масово във WC-тата на стандартните панелки няма канал, и като искам да измия пода, буквално си навирам главата в тоалетната чиния, да мога да мина навсякъде с парцала. Ел.инсталацията е направена с по-малки кабели, контаките нагряват, терасите и двете са с напукани мазилки(щото на който му кефне кърти стени и си съединява Г-кухнята с терасата, и наизкарва там печки, хладилници и т.н.-естетсвено е, че ще поддадат). Да не говорим, че вечер като си легна, чувам ТВ-то на съседа. Има и кофти ново строителство, безспорно е, ама за нищо на света няма да се навра повече в панел. Родителите ми живеят в блок, ПК, ама строен от бившия КЕЧ-тръбите за парното уплътнявани със стари вестници...
Стигнахме до извода, че ще си строим къща-дали ще е сглобяема, или по новия метод, по който Бойко Борисов ще строи детските градини в София, не знам още. Някой има ли инфо по въпроса за това?Как се казва, кой го изпълнява, какви са цените?

# 59
  • Мнения: 1 081
на практика на първо място кмета и администрацията е виновна, че въобще допуска да се строи на такива места.[/b]

Хех, ами ако имаше кой да бойкотира кофти строителството, едва ли щяха да се пръкват под път и над път строителни фирми, които да правят върху всяко парче земя блок, и да ги продват по 1500-2000 евро квадрата. На всички е ясно, предлагането се определя от търсенето-има търсене, що да няма и предлагане? Пък от администрацията що да не си направят някой лев от разрешителните? Ами вас ако ви сложат на тяхно място, ще си траете ли на една заплатка? Самият факт, че в момента във Варна парцелите за строителство са кът, и ако ги има-са адски скъпи, какво значи? Че е кофти новото строителство ли? Аз не познавам човек, който да вади 60-100 хиляди евро за нещо, дето да му е кофти? Който иска-харесва, купува, и толкоз.

Общи условия

Активация на акаунт