Кои са предимствата на ЕПК?

  • 18 108
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 700
Никол, не искам повече да споря Peace, но ще копирам текст от стр.136 на Национален план за развитиена Република България за периода 2007-2013 г. 

Собственици на панелни жилища
Състоянието на жилищния панелен фонд се влошава, като неговата практическа използваемост от средно 50 години наближава изтичането срока си на годност. Преди 90-те години основният дял от строителството е панелно. За момента опитите за саниране на панелни блокове са локализирани явления. В резултат на това възниква основният проблем в тази сфера – лошото качество и лошото поддържане на жилищния фонд, което обуславя потенциалната възможност големи групи от обществото с гарантиран за момента среден стандарт на жилищно настаняване - собствениците на панелни жилища - в близките 5 – 7 години да попаднат в групата на нуждаещите се от спешно жилищно настаняване.

В някоя от предходните теми се беше включила архитекта, която беше потвърдила думите ми.

# 16
  • Мнения: 46 565
Не мисля, че има спор, аз казвам абсолютно същото  Peace но освен за панелите, добавям, че това ще сполети И собствениците на други сгради, които не се поддържат, ЕПК-тата според мен ще са на 1-во място ... но ще поживеем, ще видим  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 1 632
Ние се бяхме засилили да купуваме ЕПК ,отказахме се заради района.Но когато разпитахме,всички ни обясняваха,как няма по-здраво строителство в БГ от ЕПК-то.
solaris какво е това очаквано голямо земетресение  #Crazy ?

# 18
  • Мнения: 2 700
Става дума за района на София. Последното голямо земетресение с епицентър София е било през 1858 година, което е било с магнитут около 9 по Рихтер. Според геолозите цикличността в този район е около 150 години, като това не означава точно 150 - може да е и повече и по-малко. В този смисъл се очаква. Затова се и заговори в публичното пространство за задължитела застраховка земетресение, защото очакваните щети в София са от порядъка на 1/3 от сградите.

# 19
  • Мнения: 4 300
 Shocked Никъде не съм чела за земетресение с магнитуд 9 у нас. Най силното се смята, че е било около 7 . По геоложки оценки не може да има по силно в Софийското поле.
тук и тук

# 20
  • Мнения: 2 700

ОК Peace 9-10 по Медведев-Шпонхойер-Карник - което е скала за степента на разрушения.
По Рихтер е 7,2.
Мислиш ли, че цифрата има голямо значение в случая  Wink

# 21
  • Мнения: 4 300
Еми, де да знам, наистина се стреснах като го видях. При земетресение от 9 ( а помня, че по новините казаха за азиатското че е 8 ) си представям някакви апокалиптични картини, наистина. Никакво значение няма да има дали си в Пловдив, София или Добрич.
7 по утешително ми звучи, а и тогава ( 19в)  не са ги измервали като сега, на някакви разкази се базират предположенията.
А и нали уж след Стражица всички сгради у нас са строени да издържат до 7 newsm78

# 22
  • Мнения: 46 565
... Мислиш ли, че цифрата има голямо значение в случая  Wink

Огромно значение има даже. При 9-та по Рихтер се променя релефа ... да не дава Господ ...

# 23
  • Мнения: 2 700
И при по-малко се променя, Никол. В Алжир през 1980 при 5,2 по Рихтер се отвори земята и погълна цяло село.
А иначе, ако говорим за София, извор Овча купел е бликнал при въпросното земетресение 1858 г. Дали не е било отново свързано с релефа Wink

Темата не беше ли за ЕПК-тата newsm78

# 24
  • София
  • Мнения: 6 011
Ние когато си търсехме жилище си харесахме един апаратмент ЕПК в такъв вход - цяло село или кошер, както го нарича съпругът ми.  Laughing 
Входа беше с портиер, поддържан, апартамента беше огромен и на добра цена, но имаше нужда от огромен ремонт, а и в двете бани имаше теч отгоре.
Тогава брокерките /от 2 различни агенции/ ме разубедиха заради течовете.
Не помня вече какво точно ми обясниха, но беше нещо от сорта, че тръбите са вътре в конструкцията и такива течове се оправят много трудно и трябва ремонт на няколко етажа нагоре.
Ако някой е по - запознат с такива течове, моля да обясни по - добре от мен.
Не е задължително в панелните жилища да има влага. Ние също живеем в панел и нямаме влага, течове и мухъл.

# 25
  • Мнения: 46 565
Ники., предполагам, че вертикалният щранг е бил за смяна, избил е и водата разяжда сградата отвътре. Но за 20 етажно ЕПК такава смяна е около 23 000 лв., рядко се случва да се съберат Tired да не говорим за физическото изпълнение - водата се спира централно, трябва за 1 ден да има човек през цялото време във всеки апартамент, всички входни врати стоят отворени и майсторите търчат нагоре надолу  Laughing като сметнеш, че в едно ЕПК има по около 120 апартамента, част от които са празни, други нямат връзка със собственика, доста трудно се получава организацията ...

П.П. На нашия блок го сменихме миналата година, въпреки, че още не правеше проблеми, решиха на събранието, че е вече на 25 г. и няма защо да чакаме да избие. По 145 лв. на щранг излизаше, събирахме обаче само 5 лв., защото другите си ги имаше в касата на Домоуправителя  Mr. Green но е много мръсна работа, след като си тръгнат майсторите, все едно, че бомба е паднала, от рязането на тръбите се съсипва фаянса и т.н., бе голяма разправия е, но си струва ...

# 26
  • София
  • Мнения: 6 011
Ами сега като се замисля, сигурно е било така, тогава просто съм била на светлинни години от подобни проблеми. Laughing Както и да е, брокерките ни посъветваха да се откажем, доверихме им се и не сгрешихме, сегашното жилище е перфектно.
Иначе и при нас щранговете ги смениха преди година, но пък работеха много чисто и нямаше никакви поражения или мръсотия. По 120 лв. беше на щранг, но и ние не сме давали нищо, защото входа има винаги събрани пари.
Ама и домоуправителя ни е железен - избра десетина фирми ВиК и ходеше по блоковете, където са работили да иска мнението на хората. Много съвестен домоуправител имаме.

# 27
  • Мнения: 4 300
Да не изляза защитник на ЕПК-тата, скоро ще се изнасяме, ама да поясня. Първо водата върви на 2 кръга- долни и горни етажи- например от 1 до 8 , от 8 до 16 или нещо от сорта. Та се спира наполовина. Освен това щранговете са на всяка "колона" апартаменти, т.е. на тези един над друг.  Скоро някои от съседите сменяха ( апартамента до нас на всички етажи) и може би около 3 часа нямахме вода. След това си спираха само техния щранг.
А иначе в нашия апартамент тръбите минават през гипсова " колона". Не е труден достъпът, разбива се лесно.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 011
Да не изляза защитник на ЕПК-тата, скоро ще се изнасяме, ама да поясня. Първо водата върви на 2 кръга- долни и горни етажи- например от 1 до 8 , от 8 до 16 или нещо от сорта. Та се спира наполовина. Освен това щранговете са на всяка "колона" апартаменти, т.е. на тези един над друг.  Скоро някои от съседите сменяха ( апартамента до нас на всички етажи) и може би около 3 часа нямахме вода. След това си спираха само техния щранг.
А иначе в нашия апартамент тръбите минават през гипсова " колона". Не е труден достъпът, разбива се лесно.

Да, РОкси, щом живееш в такова жилище е ясно, че си добре запозната.  Peace
Жилището, което ние гледахме беше на 15 или 16 етаж, не помня точно, но помня, че над него имаше 5 етажа. Та брокерките в един глас твърдяха, че за да се отркие откъде точно са течовете в двете бани, освен нашата, трябва да се разбиват и баните нагоре /за което малко хора ще са съгласни и вероятно трябваше ние да платим ремонта/. Докато в панелените жилища не са в гипсова колона тръбите, а в нещо като шахта, до която обикновено достъпът е много лесен.
Иначе щранговете са точно така - на колона от апартаменти, и когато сменят едната колона другите колони си имат вода през това време /поне при нас така беше/.

# 29
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Живея в ЕПК и мога смело да заявя, че не бих си сменила апартамента за подобен по размер, но ново строителство.
1. В ЕПК като се каже 60 квадрата, се има предвид наистина 60квадрата, а не 45, пък другото са идеални части.

2. ЕПК строени са правилна форма, а не с разни чупки, наклони, и направо ненормално несъразмерни помещения.
Веднъж бях на оглед на апартемент в Овча купел, където към крайната стая коридорът се стесняваше толкова много, че едва се промушвах обърната на една страна. Ами ако съм бременна с корем, как ще стигна до тази стая не знам.

3.Имат удобни и широки стълбища, обикновено голям и малък асансьор. Пак пресен пример - от сграда в Редута, която е номинирана за сграда на годината. Там имаше два асансьора, суперлуксозни и супермалки. Толкова малки, че количка+дете + майка не мокат да се съберат вътре.

4. Вътрешното разпределение е добре обмислено, и за много неща съвпада с принципите на фън шуй, макарче тогава едва ли са чували за подобно нещо.

Досега съм видяла един единствен недостатък, и това е че вътрешните стени не бива да се разрушават и в този смисъл не може да се преустройва пространството. То обикновено не се и налага де. Въпреки че много хора го правят, не го смятам за редно.

Малко са грозни на външен вид, но много хора си правят изолация и фасадата се поскрива.

С една дума ако трябва да избера между ЕПК от 90-те години и ново строителство от 2007г., въобще не бих се поколебала за ЕПК-то.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт