Отговори
# 30
Майтап бе, Уили. Как ще ме уволнят. Аз съм им толкова необходим. Обичат ме безкрайно.

# 31
  • Мнения: 4 877
Майтап бе, Уили. Как ще ме уволнят. Аз съм им толкова необходим. Обичат ме безкрайно.

е, браво, аз точно щях да ти обяснявам как да си редактираш постовете! Значи може да сложа инфото в първия пост?

# 32
Слагай и няма да те карам да плащаш авторски. Край на спама. Отивам да работя за частните училища - днес 'целия ден.

# 33
  • Мнения: 7 263
danybon поздравления за прекрасно оформената тема   bouquet
Да си призная влязох скептично настроена, но ти си направила страхотен подбор и подреждане на материалите и сега се връщам да чета назад.
Все още продължавам да търся своето Частно училище и се надявам да го открия.
Насочих се към частното обучение поради специфичните умения и неумения на децата си, поради желанието ми да инвестирам в тях нещо повече и да им дам шанс. Не съм новобогаташка, не съм снобка и не смятам, че загрижеността за децата ни трябва да се свързва с това.

# 34
  • Мнения: 4 877
danybon поздравления за прекрасно оформената тема   bouquet
Да си призная влязох скептично настроена, но ти си направила страхотен подбор и подреждане на материалите и сега се връщам да чета назад.
Все още продължавам да търся своето Частно училище и се надявам да го открия.
Насочих се към частното обучение поради специфичните умения и неумения на децата си, поради желанието ми да инвестирам в тях нещо повече и да им дам шанс. Не съм новобогаташка, не съм снобка и не смятам, че загрижеността за децата ни трябва да се свързва с това.

Lennyh, знаеш, че съм ти фенка. Ако мога да помагам?

# 35
  • София
  • Мнения: 6 999
Темата е много добра  Peace Ще я следя с интерес...

Единственото, с което не съм съгласна, е крайното мнение по повод Англо-Американското училище и подобни - намиращи се на нашия пазар главно, за да 'кражба' на мозъци и прокарване на Проамериканско влияние...  Това е субективното мнение на автора, а не факт.
Факт е например, че Англо-Американското училище е насочено предимно към деца на чужденци, а не на българи. Приемат се по 4 деца не говорещи Английски на година. Факт е, че там таксите са високи и на практика е странно изявлението, че въпреки това не се издържали от такси, а директно от бюджета... При това училището е частно /конспирация Wink/. Факт е, че от доста години САЩ дават най-доброто университетско образование в света - по показатели като разходи за студент, база, материали, преподаватели, реализация и прочие...

Не го коментирах в предишната тема, за да не влизам в излишни спорове.
Самата аз не съм никак фен на САЩ, но това не ме прави сляпа за това колко добро образование предлагат.

# 36
  • Мнения: 4 877
Момичета, помагайте. Ако сте ходили на изложението, споделете  Simple Smile какви са новостите? Или пък ако знаете какви за новите такси в ЧДГ и ЧУ - ама не в процент, а като сума за конкретно учебно заведение?

# 37
  • Мнения: 4 877
Иса, аз съм сложила цитат, това не е мое мнение. Това е интересно и любопитно мнение.

# 38
  • София
  • Мнения: 6 999
Иса, аз съм сложила цитат, това не е мое мнение. Това е интересно и любопитно мнение.

Няма да споря  Peace
Който има интерес - може сам да открие всичко, което е важно специално за Англо-американското училище. Иначе, безспорно мистиката и конспирациите винаги са били и ще бъдат и интересни и любопитни.

# 39
  • Мнения: 4 877
Може би е въпрос на звучене - долу-горе съм запозната с училището и изобщо няма нищо мистично в случая, дори доста ми харесва. Няма мистика - тази инфромация допълваше идеята ми за безплатно обучение на талантливи деца, която - както си писахме вече, я видях именно в това у-ще. Все пак редактирах поста си.

И така по темата. Да вземем да започнем отнякъде дискусия. Аз доста неща сложих в 1 пост и сега само мисля какво още да добавя като полезна информация. Ако още нещо искате да добавя или махам, пишете.

И пак да помоля:
Ако сте ходили на изложението, споделете  какви са новостите? Или пък ако знаете какви за новите такси в ЧДГ и ЧУ - ама не в процент, а като сума за конкретно учебно заведение?

# 40
@isa

Цитат ....
запазено място за право на отговор на иса. Най-късно утре.

isa : Няма нужда... Това, че обичаш Париж ми е достатъчно.   


edu_daddy:

Това уточнение не е предназначено само за теб, Иса, а за  всички, които четат този форум. Важно е да е ясно моето „субективно мнение” и то да представя моята позиция, такава каквато е. В противен случай  е възможно и други хора да са разбрали въпросният мой пост,  по начин по който  си го разбрала ти.  Така, че има нужда. Субективна нужда.
А сега по същество.

Целта на постинга http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=277714.60

  Re: Изравнените такси в частните детски градини
« #71 вторник, 25 март 2008, 12:03 »
e да систематизира и доразвие мой предишни публикации по темата.

В първата му част, която ти тълкуваш като
"крайното мнение по повод Англо-Американското училище и подобни"
 не съдържа, нито внушава мнения , като
 "кражба на мозъци и прокарване на Проамериканско влияние
    конспирация
    мистика"



Разказан постинга по друг начин,
 AAS и ACS са на съвсем различно ниво, мега години напред, сравнени с българско ЧУ. И като структура/организация, и като финансиране, и като цели/задачи, които си поставят.

Защо са „различна бира”  ?

Не съм коментирал и не коментирам дали AAS и ACS са добри/недобри  учебни заведения за мен.
Те са много желани от страшно много български родители и ученици. Както казваш (isa) и ти си им фенка. И за теб са мечта.
Но това е друг тип сегмент от частното образование.Premium – в рамките на България. И в този смисъл те са „извън” рамките на конкуриращите се български ЧУ т.е. нямат никаква конкуренция. В Американския колеж  винаги ще има огромна опашка от  желаещи да прекрачат прага му. И там няма ‘лабаво нито като дисциплина, нито като процес на обучение . Изискват и скъсват зад......  на учениците  от работа – чисто по американски. Повишено е вниманието на мениджмънтта към „най-добрите”  ученици. Конкуренцията/съревнованието сред  учениците  е силно насърчена.
В „нашенското”  училище имаме 3-4 деца, които идват при нас от ACS след първата/втората години. Просто тези деца не са издържали на темпото. Всеки родител/ученик предценява сам.

Финансиране
Навсякъде по света, където съществуват ( така е и у нас ) Федералния бюджет на Щатите подкрепя образователните си заведения. Субсидира част от разходите им по сгради, съоръжения, възнаграждения и т.н. Таксата плащана от родители, която влиза в касите им е друг източник на доходи.
Подобно решение българските ЧУ очакват от нашата държава  от много години. Очаква се от следващата година това да стане факт – държавна издръжка от 1000 лв/ученик. Съгласно възможностите на републиканския ни бюджет.

Целите
В пост # 71 :
няма непременно изискване за ежегоден положителен финансов резултат;
Нов коментар :
Единици  БГ ЧУ могат да си позволят лукса, дори за една единствена година,  да имат нулева ( да не говорим за отрицателна ) печалба, защото приходите им са само от събираните годишните такси. Няма дарения, няма графа „други приходи”, няма да ги има. А за 3-5 години ?

В пост # 71 :
"продажба на американските ценности" и English language ;
Нов коментар :
Една от силните страни на американците. Правят го винаги и навсякъде. С гордост и убеденост в ценностната си система и монопола на езика си ( говоримия ). Дано поне малко българи опитват да го правят.
„....Че само си викам дано, дано, данооо......”

В пост # 71 :
създаване на общност от съмишленици и блендинг с деца/родители от дипломатически корпус
Нов коментар :
Целево изграждане на общност, която има сходни интереси, светоглед и ценности. Какви? Такива каквито са приети от американското общество, blended ,  с  такива  на други държави ( в т.ч. българи ) – в значима степен от посолства, консулства и други foreign ( не звучи добре чужди ) институции.
Не типично за БГ ЧУ.

В пост # 71 :
избор на " подходящ човешки материал" за  международни англоговорящи ВУЗ-ове + стипендии/издръжка;
Нов коментар :
Всяко висше учебно заведение желае на „входа” си да получава и бъде захранвано с  ученици, които са показали добри резултати в досегашното си развитие. Тогава ВУЗ-а има по-големи шансове да постигне по-предно място в „класация най-добрите ВУЗ-ове в ....”. По-висок рейтинг, повече имидж, повече...повече. За да улеснят този процес им се налага да се борят за „добри ученици” и да инвестират стотици милиони $ в тях – стипендии, квартира, и др.
В БГ ЧУ, ако това го има то е изключение. Няма достатъчен ресурс. Иначе, възможно е БГ ЧУ да „запазят” , а не да увеличават таксата си за ученици, които да кажем покажат резултат на приемния изпит отличен 5,50.

В пост # 71 :
 връщане в региона на част от "актива" завършил тези англоговорящи ВУЗ-ове на подходящи управленски позиции за съпорт на интересите/политиката им;
Нов коментар :
Вид лобизъм. В добрия смисъл на думата. Подкрепа при защита на интересите на Държавата, извън пределите й. Формиране на политиката на съответната страна в Б-я.
В БГ кое българско частно, или държавно, средно,  или висше училище  може да го прави ?


Това е. Отново кратък постинг.

P.S. Париж наистина е готин. Кой може да му се насити ? Пристрастен.
Линк за Бизнесът с мозъци http://bologna.hrdc.bg/pdf/sem/05_06/The_brains_business-bg.doc


Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 00:43 от edu_daddy

# 41
  • Мнения: 7 263
danybon   bouquet
Благодаря за посрещането на скромната ми персона  Embarassed
Такси имам само на трите немски училища - Веда, Ерих Кестнер и Увекид - но вече ги видях написани тук. Таксата на ПЧМГ я има на сайта им, което е още едно нещо с което заслужиха адмирациите ми. Наистина не разбирам каква е тази тайнственост при необявяване на таксите на училищата на сайтовете им.
Ясно е че след като училището е частно, то се плаща такса - Защо да не се обявява такста на сайта, така самите училища ще си спестят дълги обяснения с хора, на които не им е във възможностите дадено училище.
Всеки прави сам разчетите си и си прави сметки на фамилния бюджет, всеки се простира според чергата си и ще е много по-лесно, ако информацията е достъпна.
Интересуват ме таксите в Дрита и Меридиан 22, ако някой я има ще съм му благодарна да я постне тук.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 999
запазено място за право на отговор на иса. Най-късно утре.

Няма нужда... Това, че обичаш Париж ми е достатъчно.   Wink


# 43
  • Мнения: 4 877
danybon    bouquet
Благодаря за посрещането на скромната ми персона  Embarassed
Такси имам само на трите немски училища - Веда, Ерих Кестнер и Увекид - но вече ги видях написани тук. Таксата на ПЧМГ я има на сайта им, което е още едно нещо с което заслужиха адмирациите ми. Наистина не разбирам каква е тази тайнственост при необявяване на таксите на училищата на сайтовете им.
Ясно е че след като училището е частно, то се плаща такса - Защо да не се обявява такста на сайта, така самите училища ще си спестят дълги обяснения с хора, на които не им е във възможностите дадено училище.
Всеки прави сам разчетите си и си прави сметки на фамилния бюджет, всеки се простира според чергата си и ще е много по-лесно, ако информацията е достъпна.
Интересуват ме таксите в Дрита и Меридиан 22, ако някой я има ще съм му благодарна да я постне тук.


Lennyh, ти с немски ли търсиш само? Преди години бяха ми препоръчали "Слънчево зайче" и "Българско школо" и таксите бяха доста ниски (май нещо се поема от Овъргаз). Не съм ходила да ги гледам, но може някой да е запознат. Освен това строят доколкото съм чела във в. "Сега" (!!!), строят страхотна база до Американския колеж, което потвърди и edu_daddy.
За ПЧМГ - там е Иван Симеонов, а той е име!!! Все пак каква им е таксата (трябва да излизам и да не ровя)?

# 44
  • Мнения: 4 877
А междудругото, Иса, ходила ли си в новата им база в Панчерево? Как е? Аз не съм ходила там.

Общи условия

Активация на акаунт