Привързано родителство с две деца?

  • 5 920
  • 97
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 888
Отправям призив към "непривързаните" майки - моля ви,не пишете вече в тази тема. Нека всеки си гледа  и възпитава поколението както намери за добре. Нека да си  се лигавят тук и   да си споделят  коя от коя е по-добра майка и какви похвати изпозлзват, за да си изчистят съвестта, че постъпват правилно. Дайте да си отворим наша тема и да  си дискутираме "казармените подходи" и в каква "емоционална нестабилност" растат нашите деца.

# 76
  • Мнения: 3 506
ембрион, нека ти обърна внимание, че ние тук не се лигавим, пишем по конкретна тема, в която една майка иска съвети. Поредната с нищо непредизвикана квалификация. А определенията, които ТИ САМА си дала на начина, по който ти (или вие - които и да сте вие) си гледате децата, за пореден път доказват моята теза за гузната съвест.

Иначе идеята ти е много добра Peace Може да си сигурна, че никой от привързаните в родители няма да дойде там да ви дава съвети, обратни на това, което чувствате, а още по-малко да ви обижда и да ръси квалификации. А ако случайно се случи, няма да се учудя, ако му бъде отправено предупреждение от някой мод.

# 77
  • Мнения: 5 391
От 4 месеца и аз практикувам привързано родителство.
Но няма и как да е иначе, "големият" е малък и не ходи на ясла.
Вече започна да става весело, когато ти бебето се поокопити и иска също доста внимание Grinning

# 78
  • Мнения: 2 867
В много случаи майките създават някакви навици на децата си, без да разбират това, а набеждават малките, че те искали така.
Точно така е. Абсолютно съм съгласна и това са навици създаващи известна  зависимост. Проблема обаче е в разсъждението, че видиш ли ако не правиш така и не създадеш навик на детето си да заспива единствено в твоите ръце например, не си добра майка и не се раздаваш, жертваш и пр. на 100% за детето си. Ако детето в даден етап от живота си проявява някаква самостоятелност не виждам защо трябва да му се отнема, напротив, трябва да се затвърждава.
А това кой привързан кой отвързан да се дават определения не приемам, то излиза че аз съм по-привързана майка от авторката, защото нейният син спи сам в стая а моят 4 годишен го приспиваме всяка вечер аз или баща му (някога по час и половина защото не заспива бързо), и не само това ами иска и някой да спи през цялата нощ при него в неговата стая. Е вече започва да ми писва, и незнам как ще се отучваме на тази възраст.

А определението за "казармените методи" не го е дала сама ембрион, а беше от една от привързаните майки.

# 79
  • Мнения: 7 821
Момичета, успокойте топката, Моля!
Темата не е за /против ПР, тя е за конкретни съвети.
Всъщност като се замисля и майките на по едно дете с нищо не помагат  Wink, независимо какво родителство практикуват.
Та с други думи, който няма какво да каже ...

Нели, и други ти казаха, но и аз ще го направя - в темата за породените ще ти помогнат най-много. Защото е ясно, че при децата с малка разлика, независимо от привързаността си има тънкости.

# 80
  • Мнения: 3 423
Нели Heart Eyes имаш моето възхищение  bouquetвярвам,че  човек, обичащ децата си , като теб сам ще намери ,как да се справи ,слушайки сърцето си.Много си силна  bouquet
Аз сама гледам сина ми по този начин и нямам сили за второ дете.

Подкрепям мненията на Дейзи  Heart Eyes

Мисля,че мястото на темата е в кърмаческия-там повечето следваме ПР .

# 81
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Нели мислех да не пиша но прочетох поста ти на стр.2 и виждам че си в подобна на моята ситуация.
 Разликата при моите е близка до вас (3г 11м) и още са ми пресни първите месеци с двамата (бебето ми е на 5м). Аз също практикувам привързано родителство. Работя (не сега-в майчинство съм), баткото ходи на градина (само 3дни в седмицата до обяд), самостоятелно, добро и разсъдливо детенце е. Бебето ми е на кърмене на поискване и тн. Сходна ситуация като теб. Освен това съм в чужбина и нямам помощ от баби и тн.

Сега по същество: баткото след като се роди бебето се върна да спи при нас в нашата стая, в неговото легло. Каза (и с право) "вие всички спите заедно, а аз съм сам". Сега спим нощем и четиримата в една стая. През деня го приспивам аз лежа и кърмя, баткото зад мед ми пипа косата (той така се приспива). Бебето като кърмя (на поискване) играя с колички, редя пъзел и тн. Никога не казвам :"не пипай бебето; не го цункай, не го гали и тн.", въпреки че понякога се случва той да по-груб към него.

Старая се да действам на принципа на положителното възпитание наблягам на положителното поведение. И действа (за сега) той е много нежен към бебето и чувствителен. Може и да си е такъв по природа, но истината е че ако някои стой над бебето и го "пази" от баткото му и му се кара баткото става по-груб и настъпателен защото по този начин привлича вниманието на възрастния въпреки че е негативно.
 
По практически както може да направиш:
В началото баткото трябва да почувства че това е неговото бебе, а не узурпатор които му отнема от времето на мама и татко. Ти го знаеш, но детето така може да го вижда
 - като се върне от градина съм слагала блузка на баткото в коша на бебето; казвам за да се успокои от миризмата на батко му, защото е плачело и го е търсило. Действа Grinning на другия ден преди градина сам му остави негова дрешка да го успокоява;
 - давай му да го гушка (като седиш и прикрепяш бебето) и му казваи че бебето иска да се гушка в батко си
 - обяснявай, говори му за това какаво прави бебето и защо. След време баткото ще започне да ти казва какво иска бебето Crazy.
 Денис беше на 2 м когато батко му искаше да го вземе с него в градината за да му "покаже/запознае" с приятелите. ОК приготвих дрехи и за Денис, заведохме го и попитах учителката дали мога да оставя и двамата. Тя горката явно и друг път се е случвало ни обясни че Дени трябва да е на 2г и тогава може. Филип се съгласи че така е правилно и "обясни" на Денис Party.

Негативното нещо с което ние имахме е че баткото беше лееко по-агресивен към мен и изискващ моето внимание. Сега това леко поотминава надявам се.
  
 След като се позакрепи бебето оставяй ги сами за малко е стаята (докато ти си вършиш работа) стига да можеш да имаш вяра на баткото. Така те ще си формират връзка между тях.
Баткото е този с изградения режим, ставане, закуска, детска (или в къщи с мама и бебе) и тн. Бебето следва този режим и се нагажда към живота на семейството. И това кое дете е ощетено и кое не, не съм сигурна че е вярно изобщо. Нито едно не е ощетено но е истина че не е като само едно дете да имаш. Второто няма твоето пълно време, но има братче/сестриче което му отдава от своето Wink.

Нели сега няма да ми повярваш, но ми е по-лесно да си гледам бебето когато и батко му е в къщи Peace

"Привързаният родител" не е такъв само за едно дете, той си е такъв и 5 деца да има. Аз лично не мога дса съм друг вид родител. Щом така го чувстваш то така си продължава от това като е малко бебето да не можеш да го оставяш да се изреве, да спи само, като е по-голямо да се вслушваш в преживяванията му през деня, сънищата му и тн. Единственото двете (и повече) деца трябва да се нагодят един с друг.  

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 14:36 от GI

# 82
  • Мнения: 2 309
Не ми се спори повече. Няма и смисъл. Включих се в темата, просто за да изразя подкрепа и разбиране. Обичам да подкрепям хората, които са ми симпатични. Нямам намерение да се доказвам, нито имам гузна съвест. В предишните си постове си разголих душата и казах какви са ми греховете. Дали следвам мода или се лигавя си е лично моя работа.

Нели, успех в решаването на ситуацията. Вярвам, че с времето нещата ще улегнат  bouquet

# 83
  • Мнения: 639
Момичета,момичета,нека да не се караме и да няма обидени! Hug HugВсяка майка иска най -доброто за децата си, и всяка една от нас е най -добра за своето си дете/ца/.
Успех на авторката във взимането на най-правилното за нея и семейството и решение.Много слънчеви, детски усмивки на всички . Hug

# 84
  • Мнения: 3 205
Виждам тук страстите пак са се разпалили. Всъщност това няма значение, защото колкото и да се пише и дискутира кое е правилно и кое не, никой няма да ми дойде у нас и да ми гледа децата и да ги учи на режим по "правилния" начин (ако някой все пак се навие - осигурявам храна и леглова база, а аз ще отида да си направя масаж и прическа, докато се проваляте с гръм и трясък).

Денят ми протича по следния начин:
Ставане между 6.30 и 7, ако не се събуди големият, запява малкият. По принцип сутрин мъжът ми облича големия, изпишква го и му прави млякото, а аз се занимавам с малкия - преобуване, кърмене, цедене (цедя за големия). Ако мъжът ми е уморен и не може да се отлепи от леглото, аз правя всичко на принципа първи събуден - първи нахранен и преобут. След това правя кафе и окупирам банята, а мъжа ми се занимава с малките. Ако има чинии за миене от вечерята, ги мия, през това време малкото диване е в стаята в кошарата си, а голямото прави пакости в хола. Мъжа ми изчезва за работа (подозирам го, че в асансьора си въздъхва с облекчение, че оставя идилията зад гърба си. След като измия чиниите, викам Иво и минаваме през всички стаи да съберем дрехите за пране. ЗАреждаме пералнята, неговото задължение е да отвори чекмеджето да сложа прах за пране, да натъпче дрехите и после да нащрка копчетата, които му показвам. Вземаме малкия от кошарата, отиваме в хола и се настаняваме всички на земята да играем. С Иво строим кули, пързаляме разни кубчета и т.н., а малкият се забавлява да лежи по корем, да си упражнява пълзенето и точенето на врат и да ни се хили. Към 10.30 се оправяме за разходка. Обикновено ги качвам и двамата на спалнята и единият гледа, докато приготвям другия. Интересно им е и няма мрънкане. В 11 сме навън, малкият заспива в количката, а големият кротко си се зарива с пясък и от време на време се  пързаля. Аз стоя отстрани и си чатя с някоя мама или давам идейни напътствия как по-добре да си напълни с пясък ръкавите.  В 12 без 10 събираме играчките, чистя с мокра кърпа ръце, лице и крака - ако се налага и потегляме към къщи. В 12 храня големия, малкият сто ипри нас в кухнята в столчето за кола и ако се налага, го люлям с крак. След като се наобядва Иво, слагам Дани да чака в кошарата, а ние с Иво прибираме чиниите, вадим прането и отиваме да простираме. Задачата му е да подава щипки. След това го приготвям за сън, слагам го на спалнята и преобувам Дани. Обикновено Иво заспива преди кърменето на Дани и с него се изнасям в хола, ако не - сядам от другата страна на леглото и кърмя Дани, докато Иво заспи. Дани има добрия навик да заспива по същото време, така че го слагам в легълцето му в хола, правя си обяд и си пусукам филмче. КАто се събуди, си играем, докато не довтаса Иво. Когато това стане, отиваме в спалнята, обличам го, преобувам го, слагам на гърне, после го храня. Дани седи в кошарата си или в столчето при нас, зависи в какво настроение е. След закуската на Иво готвим вечерята- правя нещо, коеот не ми отнема повече от 20 минути стоене в кухнята, защото на Иво и Дани бързо им доскучава и единият почва да плаче, а другият - да върши пакости. След това играем, гушкаме се, успокояваме се - докато се прибере мъжът ми в 7. От 7 до 8 храним Иво, храним се и ние в повечето случаи и се занимаваме с малкия, който вечер е особено ревлив. В интервала 8-8.30, аз разпускам сама - и за да не скучая, мия чинии. В 8.30 мъжът ми почва да ги оправя за сън и да ги къпе, аз правя млякото на Иво, мия и варя биби, давам лекарства ако са болни и съдействам в подаването на дрехи и пазенето на Иво да не избяга от спалнята и да шляпа гол и бос из коридора. След това Иво заспива, а аз кърмя Дани. Когато Дани е готов, го паркирам в неговата кошара - той или е заспал, а ако не е - поради някаква оскорпионска особеност на характера, не обича да го гушкам, за да го приспивам. Затова го слагам в леглото му, чакам няколко минути да се уверя, че е заспал и изчезвам да се видим с мъжа ми като хората. Нощите ни са спокойни, напоследък Иво сънува кошмари и се засели трайно при нас - тук ще опонирам на байбиби, откакто спи при нас - спря да се буди и да реве неутешимо нощем. Малкият се буди веднъж да си посика бибата и веднъж да го нахраня, взимам го при мен само ако са му ледясали ръцете или ако е болен и то за да ми е спокойно на мен - на него не му прави впечатление къде спи.
За отношението на Иво към Дани - аз изчетох доста преди да родя, което не ме направи по-умна, честно казано. Ивайло проявява учудващо малко ревност и смятам, че не е защото аз го уча на нещо, а защото си е такъв по принцип - много спокоен, сигурен и уверен в себе си и в нас. Когато Дани имаше колики, му казвах да го гали по главичката, за да го боли Дани по-малко коремчето. Той се научи и сега щом го чуе да реве, ходи и го гали по главата и му говори. Никога не съм му казвала - не прави еди-какво си или не шуми заради бебето и той просто свикна да не го възприема като пречка. Дани пък се научи да спи на всякакъв шум, което си е плюс. В началото, докато кърмех, Иво държеше непременно да го гушкам и него - не съм му отказвала, вдигах бебето нависоко и му давах да м иседне на коленете. Да ама да се диш кротък не е работа за двегодишен и бързо се отказа да го прави. Ако държа Дани, Дани е спокоен, а Иво дойде да мрънка, казвам високо на Дани - "Сега ще те сложа в кошарата, защото трябва да обърна внимание и на бате" и съответно гушкам Иво. Ако гушкам Иво, а малкият заплаче - действам по същия начин - по този начин ги уча на уважение към нуждите на другия. Никога не карам Иво да си дава играчките на Дани или да му отстъпва нещо - те са бебета и двамата и би било несправедливо. Но напоследък забелязвам Иво да приобщава Дани към игирите ни - дава му строителчета или му показва какво се прави с тях. Всеки път, когато Дани се усмихне на Иво, обяснявам на Иво как Дани си е негов и че Дани много много го обича. След това обяснявам и на Дани как Иво също много го обича и че са братчета. Когато Дани прави опити да пълзи, показвам на Иво и му обяснявам колко е малък Дани и как още нищо не може, затова пък Иво е голям, силен и може много неща. КОгато чуя, че Дани плаче в кошарата, а имам малк оработа за вършене, обикновено казвам на Иво да отиде и да м уразкаже колко голяма кула е построил примерно. Иво отива и почва да Наньо-ъъъъ-ка и да ръкомаха (той нарича Дани Наньо и ако не може да каже някоя дума, казва ъъъ), а Дани толкова обожава да го гледа, че спира да плаче и почва да се смее с глас.
Това е в общи линии, ясно е, че не може да отдадеш пълното си внимание на всяко дете поотделно - то е и невъзможно. Но за мен точно това е идеята на семейството - то е едно малко общество, където хората трябва да се съобразяват един с друг и да правят компромиси, за да може да живеят по-добре като едно цяло. Колкото по-рано научат това децата, толкова по-добре е за самите тях - така ще имат реалистични очаквания за себе си, за родителите си, за братята и сестрите си и за другите хора - извън семейството. А дали спят в твоето легло или не и дали се хранят под час или не - това всъщност няма значение за хората извън семейството. Важното е нещата да вървят и да не се преуморяваш.

# 85
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 955
В много случаи майките създават някакви навици на децата си, без да разбират това, а набеждават малките, че те искали така.

Какво означава "набеждават малките, че те искали така"? Ако малките не искат, ще си го покажат. Бебе, което не му е кеф - реве. А идеята на ПР е да съобразиш именно с това. Ако не иска да го носиш на ръце, не го носиш. Има родители обаче които смятат, че така бебето се разглезва, научава се на "лош навик" и предпочитат да го оставят да пореве, но не и да го подундуркат.

# 86
  • Мнения: 1 142
БРАВО НА ЮЛЧЕТО.МНОГО МИ ХАРЕСА РЕЖИМА КОЙТО СИ И ИЗГРАДИЛА.ЕДНА МАЛКА ИДИЛИЯ.ВЪОБЩЕ ДОПАДА МИ НАЧИНА ТИ НА МИСЛЕНЕ.АЗ СЪЩО ИМАМ ДВЕ МОМЧЕТА ,НО С 6.5ГОДИНИ РАЗЛИКА ПО-МЕЖДУ ИМ .ВСИЧКИ ЗАЕДНО СИ ПОМАГАМЕ В КЪЩИ.КОГАТО СЪМ НОЩНИ СМЕНИ ТАТКО ИМ СЕ ОПРАВЯ С ТЯХ.ВЪОБЩЕ ЕДНО ЗАДРУЖНО СЕМЕЙСТВО СМЕ,НО ГЛЕДАМ И ДА ИМА СВОБОДА ЗА ВСЕКИ ОТ ВРЕМЕ НА ВРЕМЕ.

# 87
  • Мнения: 967
GI, Юлче много благодаря   bouquet

# 88
  • Мнения: 1 404
Nellie ,стискам ти палци бързо да се адаптирате,съвет не мога да  дам,защото на мен тепърва ми предстои да се оправям с две деца,живот и здраве.
Юл4е,и аз благодаря за подробния постинг  bouquet Това с кърменето и гушкането на по-голямото дете е много ценен съвет,най-големите ми притеснения са свързани точно с кърменето на поискване.Дъщеря ми вече е на 3 години и 9 месеца,до скоро беше доста самостоятелна,но откакто коремът ми "щръкна",просто се залепи за мен.Често идва с мен на работа,заспива само с мен,а преди обичаше повече да си ляга с баща си,защото разказва по-интересни истории LaughingНе иска да ходи на гости при бабите си вече... подготвя ме  психически за  след раждането така да се каже Mr. GreenСигурна съм,че си е до дете,защото не си спомням да съм ревнувала,когато сестра ми се роди-бях на 5.Интересно е,че аз очаквах да вземем от родилния дете колкото мен,а като видях бебето.....ме обзе огромно разочарование,то не ставаше за нищо в тогавашните ми представи.Може би и затова не я възприех като конкурент,нали си я превъзхождах отвсякъде LaughingВ тая насока на мислене се чудя,ако подхвърлям отвреме навреме на Ния колко е неумело още бебето и други подобни,дали пък няма да помогне?

# 89
  • Мнения: 5 940
Пиша, провокирана от споровете около привързаното родителство. Не съм майка на две деца и не мога да дам съвети. Според мен всяко дете определя границата на привързаността. Просто има деца, които повече обичат да се гушкат, харесват да са близко до родителите, особено до майката, и такива, които се раждат по-самостоятелни. Грешка би било да вървиш против природата на твоето собствено дете.
За мен е абсурдно да откажеш нежност и топлина на дете. Когато бебето зареве, трябва да се успокои, когато иска да се гушне и да спи до теб, трябва да му се даде възможност да усети майчината прегръдка. Когато се смее, трябва да се усмихнеш.
Мисля, че по-скоро трябва да се говори за бебешка, детска привързаност, отколкото за привързано родителство. Второто е следствие на първото, детето определя правилата и ако сме умни, ще се вслушаме, иначе рискуваме да отгледаме самотни, несигурни, нестабилни деца.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт