Пресни картофи-защо не??

  • 8 759
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
О, чела съм линковете на Виви:) Но нищо не мога да направя, няма как да давам стари картофи.
Те вс.стари са сбъръчкани с кълнове по тях и нямат нормален вкус  Tired

# 31
  • София
  • Мнения: 15 242

п.п.точно в момента му готвя манджа с пресни картофи и сЯ ко  newsm78

Ми нищо, ко?  Laughing
От един път нищо няма да му стане. Аре сЯ!  Grinning

# 32
  • Мнения: 1 477
Пресни картофи не съм давала, но да си призная не бях чувала, че не е препоръчително.Благодаря за информацията   bouquet

# 33
  • Мнения: 521
И аз не съм чула, но ще питам.Знам, че прораслите и зелените могат да отровят/нотроват човек. Аз лично и готвя пресни картофи  Peace Явно докторите дават различни съвети. Нашият педиатър например ми каза да не бързам с киселото мляко, защото можело да причини алергии.

# 34
  • Мнения: 623
 ....... и аз гледах Бон Апети,където въпросната педиатърка каза,че пресни по-добре и нали съм си доверчива - вече правих пюре веднъж doh...........хем ме усъмни тази госпожа,която предложи за първо захранване с твърда храна пюре от пресните картофи с то с масло(!!!) в него. Mr. Green

# 35
  • Мнения: 623

Ако пък пресните картофи са купени и "белени" , мерси съм. Това означава, че са преминали химична, а не механична обработка.

Би ли обяснила как, pls.......ако нямаш нищо против? Peace
Аз точно на такива се нахендрих -много гладко "епилирани"......

# 36
  • Мнения: 27 524
И аз прочетох линковете на Виви  Hug  Видях два от бг-мама, в които се казва: "една баба ми каза"  и  "продавачката ми каза".
Другият е от интернет, наречен Бонвива и/или остеопроза. Е, не знам за вас, но аз не видях някакъв меродавен източник. Според моята логика, ако бяха вредни и опасни, то със сигурност това би се писало по книгите и съобщавало от педиатрите, не мислите ли?
Тук педиатрите не ме предупредиха - купувай за пюрето му само стари картофи. Но чета и български източници на наши доктори и професори. Единственото, което споменават като вредно са прорасналите и позеленели картофи, които обаче при по-дълбоко белене са почти ок, но пресните са много по-добър вариант.

Наистина се отплеснахме, де  Crazy

Нашият педиатър например ми каза да не бързам с киселото мляко, защото можело да причини алергии.

Прав е педиатърът ви  Hug

# 37
  • Мнения: 814
Много забавни постове  Joy има тук.
Току-що мъжът ми се изказа компетентно, че по прицип имало над 280 сорта картофи само в Европа и всеки един тях бил с различно съдържание на скорбяла и т.н. Затова в Германия имало картофи за готвене, картофи за салата, картофи за пържене и т.н.
 
По темата - не знаех това за пресните картофи, както и да е...досега не бях давала от тях. Но тази година дадох - мисля, че над 2 годинки не е такъв проблем  Peace

# 38
  • Мнения: 523
Ми то при нас само пресни има.Моята дъщеря яде само пресни значи ли това ,че правя груба грешка.Ми то по тази логика не трябва да яде картофи тук.Ох,ще трябва сериозно да си поговоря с докторката ни. newsm78

Оф, mishonka, излишно се притесняваш за глупости. Аз смятам, че няма проблем да се дават пресни картофи. Някой неща вече ми се струват прекалени. То какво остана да даваме.  Да пуснем децата да пасат трева и нищо друго да не ядат.

# 39
  • София
  • Мнения: 7 097
А за колко 'малки' деца не се препоръчват? Под годинка, под 3 години?

И аз това се чудя  newsm78
Вчера задуших пресни картофки и станаха толкова вкусни - на мозък направо  Crazy И детето ги яде, което не се случва със старите картофи и се чудя сега да я лиша ли от това  Thinking

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Давам пресни картофи и мисля, че на този етап биха навредили по-скоро старите, отколкото пресните. Ето и нещо интересно, което прочетох за картофите:

" Картофите имат високо съдържание на въглехидрати и съдържат белтъчини, минерали (особено калий) и витамини, включително витамин С. Прясно извадените картофи съдържат повече витамин С от съхраняваните дълго. Младите картофи имат предимството, че съдържат по-малко токсични химикали. Тези картофи са чудесен хранителен източник. Обелени, дълго съхраняваните картофи имат по-малка хранителна стойност, въпреки че все още съдържат калий и витамин С.
Картофите (особено смачканите напюре) имат висок гликемичен индекс, който ги изключва от много диети.

Токсични съединения в картофите.  
 
Картофите съдържат гликоалкалоиди — токсични съединения, от които преобладаващи са соланинът и чаконинът. Готвенето при високи температури (над 170°C) отчасти ги разрушава. Концентрацията на гликоалкалоиди в дивите картофи е достатъчна, за да предизвика токсичен ефект у хората. Гликоалкалоидите присъстват в големи концентрации точно под кожата на клубена и се увеличават с остаряването и излагането на светлина. Те могат да предизвикат главоболие, диария, гърчове и в сериозни случаи кома и смърт. Отравянията от картофи, обаче, са много редки. Излагането на светлина причинява също позеленяване, давайки по този начин информация кои части на картофа са станали по-токсични. Това обаче не е съвсем сигурен признак, защото позеленяването и натрупването на гликоалкалоиди могат да настъпват независимо едно от друго. Някои разновидности на картофа съдържат по-големи концентрации на гликоалкалоиди от други. Култиваторите, разработващи нови сортове проверяват това и понакога се налага да се откажат от някой иначе обещаващ сорт.

Култиваторите се опитват да държат соланиновите нива под 0,2 mg/g (0,2 тегловни ‰). Но когато тези сортове позеленеят, те също могат да достигнат концентрации от 1 mg/g (1 тегловен ‰). Някои изследвания подсказват, че 200 mg соланин би могъл да съставлява опасна доза. Такава доза би се получила от изяждането на 1 средноголям развален картоф или 4 до 9 добри картофа (над 1,4 кг) наведнъж. Националната токсикологична програма в САЩ предполага, че средният американец консумира 12,5 mg/човек/ден соланин от картофи. Д-р Дъглас Л. Холт, специалист по безопасност на храната в Университета на Мисури-Колумбия, отбелязва, че през последните 50 години няма докладвани случаи на соланиново отравяне от картофи и че повечето случаи са свързани с ядене на зелени картофи или пиене на чай от картофени листа.

Соланин има и в други растения, особено в смъртоносната беладона. Тази отрова засяга нервната система и предизвиква слабост и объркване.  "


Соланин.

"Това вещество може да се образува в картофите, които са били твърде много изложени на пряка слънчева светлина. В такива случаи повърхността на картофа, в резултат на отделянето на хлорофила, може да позеленее. Това позеленяване се съпровожда с образуването на соланина - токсин, опасен за здравето. Най-високата концентрация на соланин се съдържа под самата кора на картофа, в позеленелите места. Вредата може да се ограничи, ако отрежем по-дебел слой по време на обелване. При обработката на зеленчуците на пара или в кипяща вода нивото на соланин в тях намалява до 40%. Соланинът е вреден за организма, защото може да е причина за стомашни разстройства, а също и за редица проблеми, свързани с дихателните органи. Доказано е също, че соланинът в големи количества може да предизвика помятане. Затова бременните жени трябва да са много внимателни към този вреден токсин." 

Последна редакция: ср, 14 май 2008, 16:25 от riri_tol

# 41
  • Мнения: 31 239
Моята принцеса яде много картофи, иначе нищо не иска. Не съм давала досега пресни картофи, но вече и стари не бих дала. Онзи ден едва ги обелих от кълнове. Страх ме е аз да ги ям, камо ли детето.

Общи условия

Активация на акаунт