Бихте ли искали да има референдуми?

  • 1 943
  • 66
  •   1
Отговори
# 30
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Не, не желая. Мотивите ми съвпадат с тези на 10 цента и Дона.

И, мисля, че даването на Швейцария като пример, не е особено правилно.
Все пак Швейцария е класическа страна с пряка демокрация. А ние сме далеч от този модел.

Интересно ми е в Германия напр. колко общонационални референдуми са проведени?

# 31
  • Мнения: 1 455
Не!
Българина не само е прост,но и доста лесно бива манипулиран..Чисто доказателство е ДПС ,които винаги са на власт ooooh!

# 32
  • Мнения: 662
Не, не желая. Мотивите ми съвпадат с тези на 10 цента и Дона.

И, мисля, че даването на Швейцария като пример, не е особено правилно.
Все пак Швейцария е класическа страна с пряка демокрация. А ние сме далеч от този модел.

Интересно ми е в Германия напр. колко общонационални референдуми са проведени?

Ето-не прочетох всичко, но и в Германия се провеждат и то все повече, дори на местно ниво
http://www1.parliament.bg/students/87_bg.htm
Швейцария е пряка демокрация именно заради референдумите. Избирателите имат редица права, които им дават директно влияние над политиците на всяко ниво. Граждани, които искат да предложат собствени идеи или, които възразяват на законодателството могат да използват популярни обществени инициативи и да организират референдум за да задължат властите да дадат последната дума на хората.

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 22:39 от melinda_

# 33
  • Мнения: 662
Не!
Българина не само е прост,но и доста лесно бива манипулиран..Чисто доказателство е ДПС ,които винаги са на власт ooooh!

А за ДПС обяснението за мен е съвсем просто-да, манипулират се, но не български граждани, а хора, които от години не живеят тук, а в Турция. Просто незаконно гласуват стотици изселници, които се стоварват с автобуси в деня на изборите. Не мисля, че ние, които живеем в България бихме избрали ДПС  ooooh!.

# 34
  • Мнения: 13
Гласувах за референдумите, само че не такива ФАЛШИВИ полуреферендуми каквито нашите депутати искат, по български маниер, а истински референдуми, както и в другите нормални държави. Те мислят да правят референдуми, но само информативно, без да се съобразяват с резултатите и те да решават какво да правят. Тези политици толкова са се отдалечили от народа и говорят и се държат по един маниер, вече тотално изгубиха вниманието и доверието. Печелят гласове с купуване, ПР кампании и гласовете на отчаяни хора.  Цялата им политика е сбъркана и нямат никаква връзка с гласоподавателите. Политиката им е  във много висока степен във вреда на народа. Очевидно за да имат подкрепа и държавата да се развива трябва да се взема превид и гласа на народа, ако тези хора защитават действително интересите на собствената си държава преди всичко. Това е в полза на държавата, на всички българи, но и на  управляващите. Малките държави, каквато сме и ние трябва да водят добра външна и вътрешна политика и да защитават себе си. Дали сме дорасли? Трябва да имаме самочувствие и колкото се може по реална и зряла преценка за нещата. Съседните балкански държави имат много по-голямо самочувствие от нас и то им помага да вървят напред. А ние с черти като песимизъм, нихилизъм, инфантилност и ниско самочувствие и страх трябва да престанем вече, в противен случай ще сме вечно мрънкащата, а не прохождаща напред държава. Не мисля, че мнението на народа ни е катастрофално. Това се насажда, Азис, чалга и тн се представя за всенародно признато и представително по простата причина, че точно за тези неща се хвърлят пари и такива личности се изкарват герои. Това е подплътено с пари и е мнението на половин-един милион души, а се представя за всеобщо. Дори и селяните и нискоинтелигентните са много борбени, макар и да нямат необходимите познания. Ако искаме всичко да бъде идеално и чакаме да станем по-образовани, по-подготвени, не само че няма да стане, но и още по-зле ще става междувременно. Интелигенцията е репресирана, млади хора търсят перспективи в чужбина, качеството на образованието се влошава драстично. Обществото трябва да върви, а не да спи и да мечтае нещо да се случи по-добре и да анализира кое е лошо и как не може да стане. Реална и трезва преценка трябва.

Относно българските символи, аз също гласувах за кирилицата. Розата беше доста неподходяща наистина. Мадарският конник е по-добър избор от розата, ако се има превид историята ни. Може да се свърже с прабългарската история, която е доста интересна и ние сме днешните потомци на един храбър народ, оставил следите си по много земи, с блестящи бойни умения и техники. Ние имаме ценна история и дадености, но не знаем как да ги издигнем и рекламираме, така че да ги превърнем в притегателна сила. Това идва от там, че нямаме достатъчно самочувствие и можеби памет за историята си и за себе си като народ, както и от факта че в момента държавата  води политика насочена към едни плитки ценности с цел бързи печалби и на мода са други неща. Тези се смятат за безсмилени и утопични, явно по-добре е да бъдем "екзотична" страна с кебабчета, шопска салата, диви балкански танци, лъскави коли и хотели със странна архитектура...и много други неща, формиращи един тъмен и объркващ имидж, сякаш сме езичници, нискокултурен народ. Това е реалността към този момент!

Последна редакция: ср, 16 юли 2008, 23:37 от eXc

# 35
  • София
  • Мнения: 18 679
Най-логичното нещо беше да се идентифицираме с кирилицата, след като сме първата нация в ЕС, която пише на кирилица.


Да, така погледнато наистина е най-логично Thinking Аз просто имам слабост към по-древната ни история, времето преди християнството и писмеността, може би затова приемам Мадарския конник като по-български отколкото кирилицата Rolling Eyes

# 36
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Аз питах за общонационални референдуми в Германия. Wink
И аз съм го чела резюмето на г-н Кошлуков, знам какво пише вътре.

На първо време би било добре повече българи да отидат да гласуват по време на избори.
Тогава и изселниците в Турция няма да имат тежест със своите гласове.

Мисля, че ще има много повече полза от това да се гласува на избори, отколкото от провеждането на един референдум.

# 37
  • Мнения: 24 467
Не сме дорасли до референдуми- понеже всеки си мисли, че разбира от всичко и е компетентен, а това не е така. Лично мое мнение е това, не задължавам когото и да било да го приема.
Предпочитам съществените въпроси да се решават не с "да" и "не" от баба, дядо и подстригания келеш между две чаши водка, който с компанията решил да си разнообрази почивката, а след дебати от специалисти. От хората да зависи да си изберат кои ще са тези специалисти и да не мрънкат, като не са направили дори и това.
Според мен с референдумите следва да се зопечно по въпроси от местно значение, не за генерални решения, относими към цялото население по особено съществени въпроси.

# 38
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 712
Дали, ако българинът види, че неговото мнение е от значение, няма да повиши избирателната си активност. Референдумите дават възможност за това. Ако управляващите започнат да се интересуват от това, какво иска обществото, то и самото общество ще е по-отговорно и активно.
Звучи утопично и не си вярвам много, защото зимата имахме в Бургас референдум, на който не излязоха и половината от бургазлии да си дадат вота. За сметка на това, в циганската махала хората активно гласуваха, забележете, ЗА КАНАЛИЗАЦИЯ. Т.е. докато почти всички се обявиха против нефтопровода, някой беше казал на циганите, че ще им правят канал и те пускаха положителен отговор.

# 39
  • Мнения: 2 388
Вие лични бихте ли се възползвали от тази възможност?

Да, бих се възползвала и съм го правила на единствения референдум, на който съм имала възможност да си дам гласа.
Друг е въпроса, че тогава всички го искаха, а в деня на гласуването предпочетоха разходка в морската градина. След това обаче се възмущаваха на ниската  активност.
Като цяло мнението ми по въпроса е противоречиво, що се отнася до общонационалните референдуми.

# 40
  • Мнения: 662
Ето преимуществата и минусите на референдумите:
    *  дава ни инструмент за иницииране на референдум по приоритетни проблеми, когато избирателите имат нужда от това.
    * гарантира, че организираното гражданско общество а не елит зад кулисите на правителството, ще поеме инициативата да извиква референдум. Ние не питаме, ние казваме!
    * издига проблеми, които елитите искат да прикрият.
    * възстановява властта на народа, като прави хората, а не партиите, политически отговорни. Това означава, че правителството е управлявано не от елитите а от обществото.
    * в международните институции, позволява на политиците да представят волята на електоратът.
    * тя е препятствие пред небалансираната употреба на сила. Това прави отговорни политиците пред хората, а не само пред партийното си ръководство, големият бизнес както и силовите групи оказващи натиск. То ги връща на тяхната правилна роля като слуги на хората.
    * създава колективен дух.
    * предоставя път към актуализиране на законодателството съобразно интересите на народа Създава механизъм за спиране и преразглеждане на лоши практики.
    * Позволява да възвърнем контрол над парламента и посоката на тази страна. Позволява да определим нашата собствена съдба. Позволява на хората да решат как да устроят страната в която живеят, по-точно от анализатори и медии.
    * предоставя на поданикът чувство за национална принадлежност.
    * Осигурява защитата на интересите на народа в парламента
    * Възстановява отговорността на политиците. Политиците са по-склонни да бъдат отзивчиви към исканията на хората.

Неудобства?

    * Умора на избирателя – той сам решава дали да участва или не
    * Доминация на активна група – възможност, някои хора да покажат по-голяма политически активност от другите. В края на изборния денят, те ще бъдат хората, които ще решат резултатът.
    * Влияние на управляващи и медии - ролята на медиите е решаваща и регулациите породени от тях ще бъдат съществени.
    * Неинформираност на електората- Възможно е политическите сили да се опитат да объркат избирателите с проекти за постигане на резултати в близко бъдеще, разчитайки на това, че хората имат краткосрочни цели и така лесно могат да бъдат заблудени.
    * Твърде много референдуми – някои хора опитват да отрекат пряката демокрация, издигайки тезата, че така може да се инициира референдум по всеки въпрос.

Всъщност точно референдумите означават в най-голяма степен демокрация. Нали уж към нея се стремим newsm78.

# 41
  • Мнения: 13
Ами сега няма референдуми и експертните решение на политиците по важни засягащи народа въпроси съвсем не са в наша полза. Човек изобщо се пита какво добро правят за нас. Освен да окрадат парите от еврофондовете и да закрият блока на АЕЦ... Колко критики отправя ЕС към нашата политика?
И аз за тези същите политици и партии не съм гласувала и няма да гласувам никога. Трябва със закон да им забранят вече достъпа. То ще стане като през комунизма още 25г. им трябват само. Толкова се стараят да се пробутат във властта, че карат всички да гласуват. ДПС при това положение винаги ще си бъде във властта и да гласувате и да не гласувате, тя си има стабилен брой хора, които гласуват винаги за нея винаги и няма да се откажат никога, защото такава им е вярата и религията. По-опасно е че всичките български партии както и Бойко подкрепят ДПС и й предоставят власт. Съвсем нови партии трябва да се формират от съвсем нови хора, или поне колкото се може повече нови хора да влязат в политиката, иначе ще си пеем старата песен и ДПС няма как да не бъде на власт, не се заблуждавайте.
Не са чак толкова могъщи и страшни неграмотни и манипулируемите хора в България, макар и това да личи и да се показва по медии. По този начин излиза, че ние сме безкрайно безпомощен и неграмотен народ, който няма сили да си стъпи на краката и това винаги ще бъде така. И по тази логика направо трябва да закрием държавата или някой да ни превземе, малцинствата например. Едва ли не хората се парализират и почват да мислят как нищо и никога не може и няма да се случи, ами с това мислене ако се продължава може и да се окаже вярно пък. Който не се е усмелил той не е успял!

# 42
  • Мнения: 662
Много добре казано, абсолютно промиване на мозъци тече ooooh!. Най-елементарна логика-депутатите са 240, ние сме поне 6 милиона. Дори да махнем деца, много възрастни, с основно или без образование, турци, роми и т.н.-е все 1 милион оставаме  Peace.
Разбира се, че зависи от нас. Не мисля, че е далеч денят, в който няма да се съберат нужните проценти за признаване на изборни резултати Thinking Стига сме чакали някой друг да ни оправи. Няма да стане. Нали искаме демокрация? Или вече не Wink? Май е много трудно постижима цел? Трудничка се оказа таз пуста демокрация Crossing Arms.

# 43
  • Мнения: 3 447
Дори да махнем деца, много възрастни, с основно или без образование, турци, роми и т.н.-е все 1 милион оставаме  Peace.
Къде ще ги махнеш, като ти съставляват основната, най-активна част от електоралната маса?

# 44
  • Мнения: 13
Ами да, точно елита ни управлява в момента (бизнес-престъпни-политически интереси). Той разчита, че народа ще му се довери по простата причина, че няма на кого друг. Защо няма други, нови хора? Защото те са си един обирджийски кръг - дружинка и си кретат така вече мноого години доволни и щастливи на върха. Единствения им страх е да не би народа да реши да не гласува или по някакъв начин да спре достъпа им до властта. И как може да стане това поне от части?
Прекалено доверчиви и търпеливи българи сме и те си знаят, че още можем да ги подържим на работа, защото няма кой друг. Толкова сме я закъсали, че те са най-добрите.  Sunglasses Гласувайте, щото ДПСто идва  Joy то ще кажеш ДПС малко ни управлява. Тях както ги е грижа единствено за банковите сметки, бизнеса и източването на пари, може през това време ДПС да си прокара план да ги измести напълно, но за това ще са отговорни те и косвено народа, че си е избрал некадърни политици, които не са защитили интересите на собствената си държава като българи. Малко се отклоних от темата, но идеята е че референдума приближава народа до управлението и наистина е един по-демократичен модел, а нашата страна си е направо диктаторска в момента. Колко хора искат да бъдат чути в България, но нямат трибуна и гласът им е глас в пустиня. Медиите извъртат нещата, а политиците не правят никакви опити да контактуват с народа, има бетонна стена. Всеки го изживява сам и не чувстваме да сме единни и силни, а единствено натиск и унижение от така наречения елит, който угажда сама на себе си.

Общи условия

Активация на акаунт