2-ра Лятна магрибско познавателна, чувстве

  • 26 247
  • 290
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 110



Sidi Brahim е сорт вино от Атласите в Мароко, произведено от смесването на различни сортове грозде: Carignan, Alicante, Cinsault, Grenache. Познавачите го консумират с месо, пикантни риби и мазни сирена. По-големите познавачи му дават 5 звезди. Как и защо Мароко произвежда червено вино? Да се допитаме до френските колонизатори.
В края на месец ноември всяка година, в Мекнес се провежда фестивал на виното. Празненството е френско и има за цел да популяризира местните вина и богатство на лози. Замъкът в Мекнес е построен от Мула Исмаил като начин да се съревновава с Крал Луи 14-ти и блясъка на Версай. Днес в центъра на „мароканската империя на виното” работят 10 000 човека – сред тях и мароканци. Туристическите компании имат намерение да обособят винени турове, но за чужденци.         
Това събитие има много врагове. Кметът на Мекнес принадлежи към Ислямистката Партия за Развитие и Справедливост – най-силно представената в Парламента. Според представителите на Партията, е немислимо такова честване да се провежда в ислямска страна. Така се насърчава индустрия, забранена от Исляма. Страната, според политиците, губи ислямската си идентичност. Пресата атакува мениджърите на „Винарите от Мекнес” и собствениците на това предприятия, при все, че мениджърът Брахим Знибер понася най-много критики. Според заинтересованите от винопроизводството, положението на Мароко – геополитически, е изключително благоприятно – ал-Магриб – страната на залеза е и най-западната и най-малко арабската от всички арабски страни. Бившият монарх Хасан ІІ , оприличава на дърво, чиито корени са в Африка, а клоните – в Европа. В Мароко има около 50% амазигско население: факт е, че по време на колонизацията, точно хората с такъв произход са изпращани в армията – за съжаление, това е факт. Елитът на нацията е обучаван във Франция, но страна е и ще бъде мюсюлманска, а кралската династия се счита за наследник /от рода на/ Пророка Мохамед – САС.
Казват, че климатът на страната, граничеща с Атлантика е особено благоприятен за отглеждането на лози и още финикийци и римляни са видели това предимство. Казват, че през 9-ти век, първата арабска династия в страната дава на берберските племена около Мекнес правото да произвеждат вино. Въпреки ограниченията, налагани от Корана, отглеждането на грозде за производството на вино продължава. Така или иначе именно арабите дават на Европа методите за дистилиране, известната спирала за очи кохл, а също така и андалуското поетично наследство, което възпява виното.
Винарството в Мароко се свързва с френската колониална ера. През 1950-та, в страната има 55 000 хектара лози за производство на вино. От тях се произвеждат 3 милиона литра годишно. След независимостта, уменията за производство на вино намаляват и през 1990 лозовите масиви са едва 8000 хектара. Крал Хасан ІІ решава да възроди производството на забранената напитка и през 1990 кани френски инвеститори, които да дадат нови методи за качественото обработване на масивите. „Винарите на Мекнес” произвеждат 65% от виното в страната, мощностите – дистиларната, избата, магазините са климатизирани и съвсем модерни. Избата и винарната по нищо не отстъпват на стил от френските.
На пазара присъстват и винопроизводители от Англия.
В Мароко се продават и 50-годишни вина, но кой ги консумира в тази ислямска страна?
Да Коранът не насърчава консумацията на вино и на продукти, вредни за здравето, но мароканците могат да си купят и да пият, ако пожелаят. Единствено покрай Рамадан мерките са по-строги. Казват, че пият френските възпитаници, но и семейства над средната класа си купуват пластмасови бутилки „червено”. Според статистика на „Винарите от Мекнес”, 26 милиона литъра вино, произведено в страната се купува и консумира от местните. Омар Ауд, представител на фирмата цитира сура 16, аят 67 на Корана:  И от плодовете на палмите и гроздето взимате опияняваща напитка и хубава храна. В това има знамение за хора проумяващи.
Коранът, спъред „Винарите от Менкес” не забранява консумацията на вино, а ни кара да бъдем предпазливи. Все пак в страната има лоби, което се стреми да намали консумацията на алкохол. Интересно е да се разбере кой обработва масивите? Според Жан Пулен, управител на фирмата Талвин: „От 30 човека персонал, 30 са местни, а по време на гроздобера, идват хиляди местни мъже и жени. Всички те са от берберското племе Калед Талеб и са много привързани към земята и работят усърдно. Знаят за какво се използва събраната от тях суровина. За 11 години бизнес в Мароко самоведнъж някой запита защо на входа на масива пише „Земя на виното”. Така или иначе, в Мекнес менталността е различна. На юг, това е невъзможно. Сега в Мекнес младите успели мароканци ходят по ресторанти, ¾ от тях си поръчват вино.
Според друг винопроизводител Карим Мулбед,
'Традициите се променят. Моят дядо имал 4 жени, баща ми – две, аз имам една, а синът ми още не е женен!” Дали Мароко някога ще бъде основен износител на вино и ще даде ли на света марка- символ на винопроизводството като ливанското Château Musar? По-голямата част от виното в Ливан се прави от християнското население. В Християнството виното и неизменно свързано и се асоциира с християнските традиции. Технически – при добра култура и технологии, Мароко може да произвежда много и добро вино, но по отношение на убеждението и нагласата към виното, това няма да се случи, защото за разлика от Ливан, Мароко е и винаги ще бъде ислямска страна.

# 31
  • Мнения: 110
 

Ал-Яшби, тъкмо сега се обадих на един хотел до нас - в София, за да попитам кога няма хора, за да ходим да плуваме с моят конник, по време, когато нямат хора, че иначе настава вой - не иска да ме гледат по бански. Пратих го сега за ми купи един ислямски, че нямам, ама го било срам и ще прати сестрите си. Досега се пазарих - с арабин не можах да изляза на глава, да си бъда с моя бански - цял е до коленете почти, но той иска да не влизат мъже от екипа, а пък нали като има хора в басейна, има и спасител...               

# 32
  • Мнения: 2 804
Кате , аз пък се карам с моята половинка , че като ходя на плаж с децата не се къпя .
Много го дразня  Mr. Green .

# 33
  • Мнения: 2 804
Мъж ми ми е обещал да оставим децата на майка и да отидем на хотел в Сиди Харазем .
Та пътя нали е покрай Мекнез ,  ще се възползваме .

# 34
  • Мнения: 323
Бре хора аз познавам мюсюлмани,които си хапват на воля свинско и това хич не им пречи.Всичко зависи от човека,доколко е вярващ и решил да спазва религиозните правила,ами ако е светски човек и му се хапва свинско защо не-това си е негово право.Това едва ли го прави по-малко стойностен от другите.
Моля най-учитиво арабелките да не се обиждат когато има някакво различно мнение от тяхното,не го  приемайте винаги като нападение.Това не е словесна война,а просто диспут с различни мнения и възгледи.Това,че вие не ядете свинско например няма да убедите мен да не ям.Знам,че е вредно,ама като ми се ядат пържоли ами ще си хапна,това да ми е кусура.
Нещата понякога са по-сложни,отколкото предполагаме.

# 35
  • Мнения: 2 952
  Чакайте да питам за виното...

 От разкази  на Катя  знам , че  не се продава алкохол в супермаркетите в  Мароко.Продава  се на чужденци и има отделен вход.Понякога  мароканци молят чужденец  да им купи алкохол . Тогава как който иска си пие , то неможе и да се внася.Да не си произвеждат в двора като моя дядо например   Simple Smile . Знаем , че алкохолът и  арабския свят с  някои изключения не са съвместими много.

  Интересно ми е дали виното не е някаква друга група  Simple Smile .

  Мерси предварително  Peace .

 

# 36
  • Мнения: 110
Ехей, аз с тази статия за червеното вино и за банските, имах идеята да покажа, че в Мароко най-вече - всичко има: и това, и това. Аз например не ям месо, но и в моето българско семейство се ядеше, това не ми пречи. Племенникът, ми, който е културист, не яде свинско, но не се противи на това, че някой роднина няма пържолите на барбекюто. В случая, протестирах срещу назидателното и снизходително отношение, а не за това кой хапва свинско. Освен това, аз съм родена в не-мюсюлманска страна, и досега по-горямата част от живота ми е минала сред хора от семейството - широкото семейство, с много религии.
Ето, например, адаптира се всичко - тука като няма разделени басейни, за мъже и за жени, нито има разделени дни - за да посещават отделно мъже, отделно жени - се адаптира нещо, за да са доволни всички заинтересовани.                

# 37
  • around the world, where the heart belongs
  • Мнения: 1 187

Ето, например, адаптира се всичко - тука като няма разделени басейни, за мъже и за жени, нито има разделени дни - за да посещават отделно мъже, отделно жени - се адаптира нещо, за да са доволни всички заинтересовани.                

В Мароко има разделени басейни и дни ли ? Аз видях само басейни, където всички се къпеха на едно, кой по нормален бански, кой с дрехите ...

# 38
  • Мнения: 110
Петя, сега те прочетох, ама нещо не може да се редактират мнения - явно много пишещи има илимиличният форум се е нагрял.

Има супермаркети с отделен вход, да, има и мароканци, които си купуват като влизат в този  вход, но има и такива, които се стесняват да купят самите те ...какво ще кажат другите..., и молят чужденци. Има алкохол, но примерно бутилка Сиби Брахим, ако в Англия е до 30 Евро, в Мароко да е 15-20.
В заведенията - дискотеки вече стана дума, над 100 долара е уискито.
В Агадир има такива отделни входове за алкохола, но аз не съм ходила - вечеобядних, че и интерес нямам, а и сама не съм оставала никога.
Вкъщи да ти кажа едва ли варят - по-скоро според мен - не.

Има и тези питейни заведения, за които днес в миналата тема разказах - не знам дали последните постове. Там и марси е казала за Тунис как е.  Аз писах писах, за да изчерпя темата. Днес е винен ден.
                

# 39
  • Мнения: 110
санди, от Агадир са ми впечатленията, да... със сестрите на мъжа ми ходихме на басейни - в 3 различни - не само в един, и разделени по полове бяха, както и спортните зали. Мъжът ми ходи на фитнес и плува в един ден, а аз - в друг, и даже говорихме, ако искаме да тренираме двамата, къде да се обадим, за да ни дадат час. Я кажи, ти къде видя такава смес от народ? Чак наистина добронамерено ми е любопитно, понеже на мен няма да ми се случи!!

Пак припомням - много консервативно живее моето семейство. Аз четох, че и жълтото момиче някъде си носила банския. Не се водете по мен като представа за цяло Мароко.           

# 40
  • around the world, where the heart belongs
  • Мнения: 1 187
В Казабланка до плажа има доста такива платени басейни, не съм видяла разделение. Също така и в частни квартали с басейни е така-примерно 5-6 блока и между тях басейн, ако ме разбирате какво имам предвид.Там се влиза свободно. Иначе на плажа - аз също си бях по бански, но не се къпах, тъй като не ми хареса и не се чувствах комфортно на това футболно игрище.   Simple Smile Иначе край мен си имаше и други жени в същия вид. Разбира се имаше и такива които влизат във водата направо с дрехите и фулара.

# 41
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
петя, нали има бг в либия, които правят от корите на бананите даже ракия! хахаха!тоест  иска ли някой да пие, има хотелите с баровете ,ресторантите и както е  при нас магазините за алкохол, скъп, но там си пазаруват тунизийците, а и 4ерния пазар! произвежда се  алкохол, който се изнася или се пуска на местния пазар! работата е до съзнание най-ве4е, както сме при диетите ние жените-ако искаш  да успееш, не ядеш забраненото! тоест приоритет на цели и морално поведение!това е като вси4ко забранено, но интересно за проба или консумация! възпитанието, осъзнаването на житейските принципи и околната среда са неподценявани фактори за сдобиване или предпазване от лошите навици!
сега да кажа за свинките!логиката казва,4е не може да прокопса свинското в нашия вилает заради мазнината! добре ,но тука има глигани и нашите си ги хапват, диви прасета в планината! не съм по4итател на диве4а, без да мине през познат ветеринар и пак ще му треперя за някоя болест!
разказах и преди, 4е ходихме на ферма, там се развъждат прасета, пуйки, кокошки, телета и някой друг кон! аз бях свидетел как едно болно прасенце беш? направо разкъсано от майка си и другите свине,просто за минута!линда така и разбра какво стана, толкова скоростно из4езна в стадото! тогава ми обясниха фермерите в бг, 4е свинете имат кръвожадни намерения като усетят кръв, рана или слабо нефелно животно! или умряло!
 
на мене не  ми пре4и да се съобразявам с другите, аз от  8 г не ям свинско, само в бг, ако съм на гости!
холестерол има не само в свинското ,но и в агнешкото, ов4ото и тн!
алкохолът, дрогата, пороците не прощават никъде в света, влязат ли ти под кожата!
за басейни, в морето си ходим по бански, дори на две 4асти, ако си оправя телцето до манекенски размер! има и мацки с  голи цици, 4ужденки! това дори на 4астните  плажове! има и с джеба и хиджаб да се къпят! никой не се задява с другия! мъжете не са с слип бански ,ами с шорти, най-ве4е широки като бермуди!жените и мъжете могат да тренират заедно, стига да  не се притесняват самите дами! за младите моми4ета си е без проблем смесени тренировки!
от кога 4акам моят да по4не да тренира, ве4е 6 г, 4е да го емна на рогите, ама не ме огрява засега!

# 42
  • Мнения: 126
Я къде бил муааабеда  Joy Joy Joy  bouquet
Да не пропусна и аз да се запиша-за свинското....в моето семейство не се яде това месо от дълги години.докторите го извадиха от разрешените храни на майка ми,която е болна и го заместиха с Пуешкото месо. Моето лично мнение е че това месо не е вкусно-мирише странно...Но това е лично мнение и въпрос на вкус.Както Катето е писала-свинското месо не е разрешено като храна в Корана,точно заради наличието на бактерия,която предизвиква ракови изменения в организма....
За разлика от Мароко в Алжир не е разрешен ,нито се продава Никакъв Алкохол-разбира се това не пречи младите да се снабдяват контрабанда  Joy Луди-Млади....  bouquet

Кате ,мисля че Пепеляшка има предвид една Френска министърка-Фадела Амара ,която забрани да се даде френски паспорт на мароканка ,заради това че носи бурка.Ще се опитам да намеря въпросната статия на български-а ето тук

http://www.oirk.org/Details.asp?section=News&ID=210

ами...какво да кажа-по същата логика трябва да не се дава паспорт и на индийките тук-те си ходят с нарисуваните точки между очите и с традиционните си шалове и рокли...също така и на хората от черна Африка-защото пък и те си ходят с техните колоритни рокли и интересно преплетени кърпи на главите......а за китайките-да не им даваме и на тях паспорит,защото пък косите са им мноооого прави и щтръкнали и също ходят облечени с едни такива чермено-жълти туники,че и сламени шапки отзад носят  Joy Joy
а може би същата министърка скоро ще предложи- и на еврейските семейства да не дават-защото и те носят своите си шапчици
Но....Франция е страна с широки разбирания  Joy Joy Joy

# 43
  • Мнения: 110
А, то в Агадир на плажа - градския - се играе: волейбол, нещо като тенис на корт, ама с дунапренено-гумени топки, мятат се фризбита, викат момчетии, сестрите са на плажа по джелаби и фулар, аз с туника и панталон, на плажа ти боядисват къна по ръцете - ако си чужденка и те е хванал мерака, играе се футбол, момчетата се качват на "кули" -  по двама в морето и се хвърлят. Въобще мароканци като се емнат да играят футбол става страшно: поне приятелите на мъжа ми, които аз не мога да гледам, играят 3 пъти в седмицата.

Моят мъж не даде да ида в неговата зала, че мъжете били по потници без ръкави да тренират - и да не гледам. То не съм виждала мъже по потници аз ..... Хора, ние веднъж щяхме да съборим лаптопа на земята да не съм видела скайпа на братовчеда и да не му пиша, вие за бански говорите ... пусто младо семейство.           

# 44
  • Мнения: 2 952
   Да, да , знам аз - то няма само бяло и само черно.Интересно ми беше  за супермаркетите и за дом. производство  Simple Smile.Мерси за отговорите , момичета.

   Свинското - не търсете баш  и само логика (има я ), щото това са си религиозни закони.Така е и при юдеите.Има евреи , които си хапват обаче , дори се продава в Израел свинско свободно, та и свинеферми има.НО тука си е пълна демокрация.Алкохол също - свободно (информативно, не че сравнявам).Религиозните си пийват , та дори благословиите  са свързани все с чаша вино и хляб например. Та така има обяснения за свинското през  исляма и юдеизма като призми да кажа.НО това далече не значи , че  трябва да се търси някакво модерно и логично обяснение винаги, защото живота се мени , а нормите остават заради по-дълбокия им смисъл.Това си е част от  дадена религия.Аз свинско не ям също.Моят мъж и фамилията - йок , не! Много страшен грях ! Simple Smile Да си кажа право и в БГ когато си ходя ми се присвива  гърлото като си помисля  за свинско.Не мога , някак от вътре не ми дава мира да ям свинско , сърцето чак ме свива ...като някакво табу такова . Научила съм се вече  в кои колбаси има свинско , дори да пише , че са пилешки .Покрай моя мъж  чета етикети до безкрай  Simple Smile. С времето някои неща влизат в тебе и стават сякаш част от природата ти .Лошо няма. Щом можеш сам да избираш  всичко е окей !

  По повод  статията  за Франция - това е напълно недемократично!Мое мнение.Всеки трябва да ходи както поиска , стига да не натрапва и съди другите.

  Поздрави и чакам да чета за захарта  Flutter  .... Катя , вие сте скици!  Joy Живи , здрави! 

 

Общи условия

Активация на акаунт