2-ра Лятна магрибско познавателна, чувстве

  • 26 292
  • 290
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 110
Жълто момиче, такива пиленца? Аууу, аз не съм видяла. Даже и не мога да си представя това да е естествено явление, но ще попитам при първа възможност... защото не ми се иска да се представя, че може да ги боядисват.
На въпроса на марси, какво съм си донесла от Магриба в моята страна:
по общо съгласие, едната стая у нас - тук в София става мароканска. Аз обичам този стил, то у нас е еклектика - и от Япония още имам много неща. Та..... помолих конника да прецени: и той каза: "Ето, това са нашите нужди като семейство: тажин - гювеча тоест, чашки за чай - различни видове, аплици, берберска черга на късмета - или наричана още сватбена, поне от тези кръгличките табуретки като цилиндри, ще вземет от тук. Обяснимо е "нуждите" да се ориентират около кухнята. Има една керамика - тя е от планините Риф, черно-бяла е - стомна и чашки, купички, които задържат течностите студени. Самата керамика винаги на пипане е студена.
Не искам да изброявам многото и красиви шалове, които аз винаги и с удоволствие нося по различен начин, едни дисаги за езда - които стават и за цилиндрични възглавници.

Вече говорехме за това как се обработват и боядисват кожи във Фес, прави ми впечатление, че има много и разнообразни изделия от кожа, някои с изключителна обработка и страшни цени. Обаче пък камилската кожа, ако не е добре ощавена и "погасена" с вар, а и след това.... за нашият нюх, остро мирише, помага нафталин в торбички и лавандула.

Иначе има ли нещо, което амазигското семейство ти подарява като идеш там като булка... освен бижутата или това, което ти си си поискала - това традиционно говоря, има едни колани - бяло- черно и червено и на места - зелена прежда, ако намеря снимки ще покажа, има и украсени с парички, но аз имах някаква асоциация моя си и така и не го харесах и приех и не съм си връзвала, дори и не са ми подарявали - така да се каже "рекох и отсекох", че не искам.     

Пожелавам лек и усмихнат ден. 

# 76
  • Мнения: 3 215
Здрасти и от мен!Кате, чета аз информативно доколкото ми позволява времето и не пиша (както ти най- харесваш  Mr. Green),но сега исках да кажа и аз за тези пиленца - има ги наистина по пазарите.Аз ги видях в Медината в Танжер.В първия момент изглеждат свръх нереално,после се сещаш,че са боядисани.Децата им се радват и понякога родителите им купуват.
Не съм виждала такива цветни пиленца другаде по света, явно мароканците са пионери в реализирането на подобна бизнес идея.

Иначе да добавя и аз относно неорганизираното пътуване (на европейки) в Мароко - естествено,че е възможно (за мен даже единствен вариант).Изисква се добра информираност, организация и много желание да се види и преживее културата им плюс необходимата доза толерантност и уважение (които по принцип са ти необходими във всеки край на света). Много ми е смешно, когато у нас някой ми каже - йок еди-къде си не можеш да пътуваш сам(а). Добре,че туристическата индустрия в страни като Мароко и Египет не разчита на нас. Там от много години европейци, американци и всякакви други туристи бродят сами и се радват на гостоприемството и доброто отношение на хората...

# 77
  • Мнения: 110
А браво бе, олди! Не съм казала, че не искам да се пише, но едно е да пишеш информативно, друго- за да дърпаш опашките на конете на принцесите, моля ви се! Съгласи се, че да дойде някой да ги казва каква си .... не знам и аз каква, че понасяш прояви на ревност .... в ново семейство с 2 различни култури и семейство, засега разделено заради условности, ... със спокойствие, що носиш хиджаб и че мароканци ама много много не понасят чужденци, е леко нетактично, нали. Освен това аз, в частност не съм приятелка на мароканец, а вече съпруга и е нормално да се промени отношението и вярвам, моуто мароканско семейство го прави с най-добри чувства. Пък ние сме чувствени хора.... изразяваме емоции чистосърдечно. За щастие.
   
Мерси за инфото за Мароко и Египет. Добре, че и там хора ходят, ей.   
Аз тъсмо нещо интересно подготвях, но те видях и рекох да напиша и аз.

За пиленцата, олелелеееее. Милите животинки. Аз тук едни оцветени цветя като видя и ми става жал...     

# 78
  • Мнения: 110

Мароко - мюсюлманска страна с консервативни нрави, но ако попаднете на музикален фестивал, няма да си посилвите родобно нещо.
Фестивалниат дуф на Казабланка прави търговската столица на Мароко втори градски Уудсток. Тълпи, тълпи млади хора се стичат по училиците и танцуват под звуците на хип-хоп, поп, арабска музикa. Около 2 милиона души посещават безплатните концерти на 12 сцени, много снимат с мобилните си телефони.
Музикалният фестивал в Казабланка е само едни от 400 –те фестивала за млади хора в страната, наред със състезанията по спорт, танци, пеене, организирани ежегодно на обществените плажове.
Промотирането на организацията на културата и свободното време на младите хора в Мароко, Правителството, което има амбицията да покаже интереса си към участието на младежите. Все пак, влиятелни ислямистки групи казват, че точно тедзи фестивали отсалечават младите от традиционните ислямски стойности. Някои правитлствени служители признават, че така, чрез концентите искат да потушат изблиците на радикален ислямизъм.
Повечето младежи не мислят така. Те се наслаждават на безплатната музика и възможността да се веселят в тази страна от 34 милиона жители, където безработицата сред младите хора е особено висока, а повечето родители държат децата си изкъсо.
"Харесвам тези концерти. Артистите са модели за младите хора”, казва 19-годишната Фадуа Хакки на хип-хоп концерт в Казабланка. Според нея, местните рап-групи са много добри и изразяват мнението на младежите.
Улиците са пълни с модерно облечени тийнейджъри, които танцуват по време на фестивала Тектроник и това контрастира явно със скромните условия на живот в страната или гетата около Казабланка, които са източник на радикален Ислямизъм.
Подобни обществени музикални фестивали са менисмсили в старите с по-консервативни мюсюлмански нрави, съдето смесването на момчета и момичета и дори танцуването на обещствено място са немислими. Обаче в Мароко е напълно възможно момиче, облечено оскъдно да танцува редом с друго момиче с фулар. 
На фестивала в Казабланка участват певци с международна извествонст – изпълнители на реге и хип-хоп. Ежегодно се провежда фестивал на музиката гнауа – в туристическия град Есауира, концертират известни джаз и рок-изпълнители. Мароканската столица Рабат е център на световния музикален фестивал Mawazine – световна музика с участието на звезди от ранга на Сжордж Бенсън. Според организаторите, участието на големи имена във фестивалите отразява намерението мароканските традиции да смесват култури от Европа и Африка.
"Тази откритост може да продължи, ако има с ответното желание от другата страна.”, казва Ахмед Аммор, организатор на фестивала в Казалбанка. "Това е част от проекта на Монарха за общественото развитие, затова във почти всеки град има Фестивал! "
С бюджет около 3.18 милиона долара, фестивалът на Аммор си остава най-мащабният. Както се случва и с други обществени събития в страната, половината финансиране е от държавния бюджет, а останалата част от фирми. Самият Аммор работи за фестивала на доброволни начала, дейността му се финанасира от субсидия на националния превозвач Royal Air Maroc.
На фестивалите винаги има засилено полицейско присъствие. Същото е и при всякакви други обществени събития. Организаторите казват, че безредиците са рядкост, повеже често родителите идват с децата, за да ги заведат после у дома.
За противниците на фестивалите, хонорарите на певците струват на държавния бюджет цяло състояние. Други казват, че западната музика като рапа, разваля младите мароканци. Други казват, че пролетните фестивали не са удобни, понеже съвпадат с изпитите.
"В Мароко има много фестивали. Един свършва, друг –започва. Не е чудно, че младите хора вече не четат толкова!”, казва Зине Бекал, собственик на магазин в Казабланка.
Най-големите протести са породени сред ислямистките групи. Пропастта между образованите, състоятелните, елита и населението, което живее в бедност – засега е мнозинство, се увеличава.
“Противопоставяме се на неморалността, демонстрирана по време на тези фестивали, казва водачът на най-голямата ислямистка група в Парламента, Партия за Справедливост и развитие, “Видели ли сте групите, които водят? Певиците са неприлично облечени!”
Повечето ислямистки групи на харесват обществените празненства.
"Не само енеприлично, цинично е!”, казва Надя Ясин, говорителка на движението и дъшеря на основателя Шейх Ясин.
"като в древния Рим е!” хляба и зрелищата правят хората щастливи.”, продължава тя с упрек към правителството, което чрез масови концерти отклонява вниманието от проблемите на страната като безработица, бедност и корупция.
Мароканското правителство казва, че общуването между културите е част от по-мащабен план за подобряване на образованието инфраструктурата.   
Несъмнено, трябва да се печели интереса и участието на младите хора и правителството търси начини това да стане.
Преди време ислямистки групи повеждат кампания срещу обществените плажове. Активисти се разхождат по брега, за да проповядват срещу това да има по-малко хора с бански-половинки или да се направят отделени места. Така или иначе, никой не иска да го безспокоят на плажа и хората се разбягват.
Ислямистите не са добре приети от масовото общество в Мароко. Казват им “брадатите”.
Дпоред Аммор, мисията на правителството е да направи страната такава, че арабската и мистната култура да могат да съжителстват, а не да се  противопоставят. Това важи и за двете страни. “Хората наричат това “сблъсък на цивилизациите”, казва Аммор. “За мен е сблъсък на невежество!”

# 79
  • Мнения: 3 215
Кате, аз го казах в съвсем друг смисъл,ама ти си подпалила яко...Нали в другата тема се смеехме и леко дразнехме,че много хора само четат,пък ние пишем.Та в тази тема и аз бях така - вие пишете,пък аз само чета.Затова го и казах,защото мислех,че ще схванеш намигването.Както и да е.

# 80
  • Мнения: 2 952
Не бой се народе , не е лоша Катя   Joy ... Стресна се народа - топчето пукна , бе ....!  Grinning
Катя , имай милост !

Много интересно за фестивалите !Поздрав ! Ако си го превеждала, бая работа си е....  Peace



Много ми се ще да видя оцветените пилета ...не намирам снимки...Може би имат някакво название ...ако някой намери да пусне да видим.



Последна редакция: ср, 27 авг 2008, 13:50 от petia911

# 81
  • Мнения: 3 215
Петя, спокойно, не съм се стреснала,знаем се с Катя  Mr. Green
За съжалениие не съм ги снимала пилетата и се съмнявам да ги наричат с някакъв специален термин  Grinning Те са най-обикновени сладки малки пиленца,но в цвят,различен от жълтия.

# 82
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 270
Ето ви ги пилците:http://www.vbox7.com/play:0a446201 Laughing
Надявам се боите, с които ги боядисват да са безопасни.

Кате, много хубава тема, много интересни неща прочетох. Благодаря!  bouquet

# 83
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149

моля, зап..йте!

# 84
  • Мнения: 110
олди, вярно , леееелелее, наистина! Аз съвсем забравих как бях развъртяла ятагана в другата тема.  Joy Joy Ма те продължават... да надничат през прозореца - четат си и най-много се чудя на това -с никове влизат! Месеци наред! Използвачи!!! newsm78  hahaha

жасмин, добре дошла.  Hug Hug Мерси за клипчето. Милите животинки. Никак не ми харесват. Нали не е естествено това.... Оххх.

За фестивалите - да, преведох го, че с един колега  - ирландеца, за който бяхте чели в предишната тема, се бяхме замислили как се контролират и управляват тълпи, като при спортни мероприятия и концерти, колко се събират в Мароко. Та така.    

# 85
  • Мнения: 32
Добре,че туристическата индустрия в страни като Мароко и Египет не разчита на нас. Там от много години европейци, американци и всякакви други туристи бродят сами и се радват на гостоприемството и доброто отношение на хората...
Много си права  Peace Тук  всякакви туристически агенции работят с Мароко и Египет ,а туристите са далеч не само араби... Тези страни притежават изключително добра туристическа инфраструктура, любезно обслужване, велика история и интересно преплитане на различни култури, цените са допустими. Какво повече би могъл да иска от това умореният от задъханото от работа и изнервеното от улични задръствания западняк-експатриат?
Определено сме ориентирани натам за  медения ми месец още не сме ходили, иншалла някой ден ще ми се отвори парашута като поспестим  Flutter
Лек ден!

# 86
  • Мнения: 3 215
И няма да сбъркате!Пожелавам този ден скоро да настъпи  Peace

# 87
  • София
  • Мнения: 3 845
Момичета точно това са пиленцата, които видях  Rolling Eyes никой не ми обясни как точно се постига този цвят, но на живо са много странни и честно казано са сладурчести, обаче в първия момент като ги видиш направо може да ти падне долното чене  newsm78 толкова странна гледка са

# 88
  • Мнения: 110
Култ към захарта? Не съвсем, но все пак е обичайно да ви донесат за подарък захар, или да занесете запар, ако отиване на гости при амазигски семейства.
Един от първите въппоси, на които отговорих в България беше "скъпа ли е захарта" и аз  Shocked Shocked казвам, че не е, понеже тя и не е де.
Обаче както вече писах, в Мароко се чудех защо ни носят захар на гости ... и си казвам "нямаме захар" и аз купувам като в несвяст и те пак носят.  Shocked Побърках се. Едва след месеци попитах един бербер защо е това и той ми пазказа за това, колко е важно да имаш дъщеря за женене или млада булка и мъжът й да даде на бащата фина, равна по големината на частиците си захар: защото я уважава и я смята за чиста - почтена.
Има различни начини, с които семейството на момчето показва, че лесно булка не се става. Амагизите - женихите били натоварени с това да правят захар. Женихът трябва да произведе своя собствена захар и да я даде на бащата, за да може той самият да прецени, по структурата на частиците - дали са фино обработени или не - чистотата на неговите намерения. Медитативното и нелеко занимание - производство на захар като годежен дар, е било доказателство че намерението на младежа е сериозно.... А да не забравим, че и таткото някога е бил младоженец и той самият е обработвал захар.
При раждането на дете, в ъглите на стаята се слагат замесени топчета от захар и брашно. Това гони злите духове /а солта ги привлича/.
Младоженецът трябва да приготви на невестата си чая  - и това е нещо като закуска в леглото ... и в зависимост от вкуса на младоженеца, чаят може да е като крем - с такава гъстота.       Joy Joy
За по-бедните семейства чай с повечко захар си е повече калории, а ако пиеш без, казват, че и богат.
           

# 89
  • Paris, France
  • Мнения: 14 272


Ментов чай



Приготвяне
Смесете всички съставки в чайник. Залейте с врялата вода и оставете да се запари 5 минути. Излейте малко вода в чаша, върнете я отново в чайника и така 2-3 пъти.
Сега вече можете да отпиете. Добре е да ви се намират и сурови кедрови ядки. Сложени в чай, те придават особен вкус. 


Привет на всички,

Благодаря на akhyal_katya за рецептата. Аз рядко имам удоволствието да пия такъв чай. За мене автентичният марокански чай трябва да ВРИ на слаб огън доста продължително време, а не да се запарва. Колкото по на юг слизате толкова по-концентриран и ароматен е чаят. Хубавият ментов чай е с много захар и "припенен " поне двайсетина пъти. Взимате малка чашка и бавно наливайки от чайника повдигате чайника така че да се отдалечава от чашката и течността да пада от високо. На всеки две или три припенвания го връщате да ври. Течността трябва да е тъмна и леко гъста. Много хора не са впечатлени от прословутия ментов чай защото в много марокански ресторанти не си играят ами сервират водичка, в която около две минути е плувало половин ментово листо.


Аз   като   най  стара марок булка да  кажа как го правят па няшия район

като  уточня че по различните  места  е различно  например   в Маракеш  прибавят и много араматни  тревички     има и хора сето обичат да добавят затър,мащерка    други  една горчива  казва се шиба  и т н и ит н

по разните райони  нана  е различна   в Казабланка   правят чая  с нана  от   Тамарес  то е най   любимия  за  тоз район   ,а Тамарес е  място  по крайбрежието от  Каз до  Жадида
листат  са  големи   едри  и чисти 

в раъоните   като  нашия Стат ,Бени  Мелал   нана е с  дребни  и  ароматни  листенца казват му нана  харша ,т е   недодялана  чорлава   hahaha


Голямата мента с прави листа, дето расте до Ел Жадида е мароканска зелена мента, Mentha spicata на латински, тази, която е дребничката "чорлава" на български се казва къдрава мента на български (M. suaveolens на латински, буквално сладка мента). Ей, отдавна не бях чувала или срещала думата хърша, хареса ми превода чорлав. Обикновено се използува за ситно къдрава, негърска коса. Сега се сетих, че имахме един съсед от Мавритания- много висок, болезнено слаб мавър и баба ми все му казваше да яде, че е мършав. Аз като го видех и виках:
- Бабо, бабо, минава мършата с хършата!!!

По нашия край на ментата викаме нане, точно като нааната! Всъщност нане на къдравата а на другата джоджен.

Сега да има някой да ми донесе и малко сфуф (селло) , ама.........няма. А без сфуф Рамадан може ли? След малко ще продължа със сфуфа, като разбира се проверя дали вече не сте го бистрили, защото ми се вижда странно баш през Рамадана да няма сфуф, и то при вас. Също и с прасетата, за които само аз май не съм се изказала.

Общи условия

Активация на акаунт