Царевични пръчки, бонбонки и други ...НЕ давам

  • 21 968
  • 263
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 171
...че плодовете се обработват от организма за около 30 мин., за това е за предпочитане да се ядат преди основното хранене, например, а не като десерт, защото тогава те просто ферментират в стомаха. Това май беше по разделното хранене.

Toва е основното! Simple Smile

# 241
  • Мнения: 24 467
Защо спор- аз не приемам обмяната на информация за нещо лошо.
За Дюкан, доколкото знам и съм чела, препоръчва високо протеинова диета, което е доста опасно и вредно.
“Белтъчините в балансираното хранене осигуряват от 10 до 15% от енергията, докато д-р Дюкан предлага повече от 70% да идва от тях. Това при повечето хора действително може да доведе до отслабване, но с лоши последици за здравето...”- проф. Петрова
“Нарушаването на съотношението на белтъци, въглехидрати и мазнини в менюто обърква обмяната на веществата. Белтъчният режим е стрес за организма, който използва протеините за енергия вместо за градивни цели, каквото е основното им предназначение...”- проф. Попов
“Най-сериозните аргументи против диетата са, че черният дроб се натоварва с отпадъчни вещества на обмяната, които го увреждат. Специалистите са на мнение, че белтъчната диета руши естественото Рh на организма и извлича калций от костите.”
Когато говоря за здравословно хранене нямам предвид диети с цел отслабване, а именно здравословно хранене с цел постигане на нормално и цялостно здраве. Килограмите не са самоцел, а само част от него- нито единствена, нито най- важна. Храненето може да бъде профилактика, но и лечение при вече проявили се заболявания. Прекомерната употреба на белтъчини води установено до натрупване токсини в тъканите, свръхкиселинност, натрупване на пикочна киселина, урея и токсични пурини, гнилостни процеси в червата, артрит, бъбречни и сърдечно съдови заболявания /П. Айрола, Ковачева, Брег, д-р В. Поше/.
Ето и виждане на самия Дюкан, което просто няма смисъл да обсъждам: “Кока-Кола съществува във всички държави и е одобрена от всички хранителни и санитарни институции в света. Тя съдържа аспартам, но това е напълно безобидна съставка. Нашето здравно министерство разрешава консумацията на тази съставка дори от бременни жени.”- запознатите знаят какво е аспартам и какви са последиците от редовния му прием.
Разбира се- виждания има много, никой не го оспорва.
Минахме на броя хранения, когато става въпрос затова, как в ДГ децата трябвало да си носят май “солетки”, та да си похапвали. Не виждам причини да не обсъдим това и няма нужда да сме остри. Нека споделим, има една приказка: “Видиш ли добро- разкажи го.”, писах вече- споделям не само прочетено, но и личен близо 15- годишен опит, дал положителни за мен резултати. Аз бих била твърдо против, ако някой наруши естествено придобитите полезни навици у децата ми да се хранят само когато са наистина гладни и то с храна, а не със заместители просто ей- така, за да “похапват нещо”. Подобни “похапвания” не са донесли на когото и да било ползи с дълготраен характер, дори напротив. Като ще “похапват” поне по една ябълка да им се даде на хлапетата или по банан.
Ето какво пише Ковачева по въпроса за броя хранения: “Четирикратното приемане на храна при нормални условия на живот може да се осъществява само по отношение на малки деца, като между отделните хранения следва да има минимум 3 часов интервал, за да се даде възможност за добра и спокойна обработка на приетата храна. Но вече възрастни хора да се хранят по 4-5 или 6 пъти, това означава доминиращата мисъл за деня да бъде храненето. За развитие на задълбочена и сериозна работа или творчески процес, изискващ концентриране на внимание, не може да се мисли в този случай. При такава форма на хранене се затормозява не само психиката, но и стомахът, което води и до физиологични увреждания. ... Навикът да се яде по всяко време води до развиване неконтролируем апетит, а детето следва да се храни само когато е гладно, когато организмът му подаде сигнал затова. ...Препоръката “често, но по малко” е уместна само при много увреден стомах, като обаче следва да се спазва оптимален дневен порцион...” /”Гладът- приятел и лекарство”, София, 2003 г./. Последиците от прекаляването с храната и неправилното хранене разбира се се установяват при вече възрастни хора, но все по често днес в резултат на тях страдат и деца, за огромно съжаление на всички. Днес се храним некачествено, прекомерно, често, по много, както и бързо и нервно- всичко това има значение, не само вида на храната, която поемаме.
Разбира се, че има различни течения и школи в тази насока. От меките варианти на упомената от мен авторка, които лично на мен ми допадат най- много, до твърдите варианти на Х. Шелтън и особено на П. Брег. Всички те, обаче, си приличат по няколко пункта- даване възможност на организма за регулярно прочистване чрез минимизиране приема на храна /при някои- пълното й изключване/ за определен период и на определени интервали, отричане на прекаленото засищане с белтъци и въглехидрати, особено от животински вид, наблягане на суровата естествена растителна храна /не говоря нито за вегетарианци, още по- малко за вегани, а за хора, които редуцират до минимум приема й/, брой хранения /за възрастен човек/ за денонощие- 1- максимум 3, обилен прием на течности, т.е. вода, препоръчва се дестилираната такава, за да не се натрупват излишно минерали или чай /билкова отвара/.
От цитираната книга горещо препоръчвам за интересуващите се главата “Хранене и възпитание на детето”, публикувана за първи път точно в тази книга. Поставен е чудесен акцент на насилието и пагубните последици, като под “насилие” се включва не само детско градинският прийом , но и всички жалки хитринки, които родители и баби съчиняват денонощно, за да накарат децата си да ядат това, което смятат че трябва и когато и колкото те /а не децата им/ са определили. Обърнато е внимание и на емоционалната страна на въпроса, тъй като храненето и свързаните с него емоции оставят у детето дълбоки следи за цял живот.
Ето още малко и за плодовете:
“Плодовете- преди или вместо закуска
Другата трудност е свързана със захарта и по-точно със захарите - не само рафинираните и различните сладки неща, но и всички плодове и сокове. Те не бива да се съчетават както с белтъчна, така и с нишестена храна. Защото всички захари спират секрецията на стомашния сок: той не е нужен за смилането им. Ако стомахът е празен, плодовете, соковете, сладкишите бързо преминават през него и започват да се преработват в червата.Ако стомахът е пълен, храната, която съдържа захари, остава в него и предизвиква ферментация.
Ето защо Шелтън съветва да хапваме плодове и да пием сокове преди ядене, а не след това. Най-добре е да ги приемаме между две хранения.
Има и друг проблем, който възниква от плодовете, соковете и доматите: освен захари, те съдържат и киселини. Шелтън не препоръчва да ги приемаме нито с белтъци, нито с нишестени храни, за да не си докараме стомашно-чревни заболявания.”


Написаното по- горе е само споделено с най- добри чувства и с цел да помогна на този, който желае. Никого не задължавам да го чете, още по- малко да се съгласява с него.

# 242
  • Мнения: 1 420
Изобщо не давам такива неща. Малката яде плодове на всяко хранене и следобедна закуска. В яслата ако на децата се дава десерт със захар, Карина си хапва плод. Докато все още не разбира не мисля да й тикам в устата такива храни  Peace

# 243
  • Мнения: 3 695
Judy, напълно споделям!  newsm10

# 244
  • София
  • Мнения: 6 285
Както казах, има много терории за храненето, всеки може да намери най-подходящата за себе си.

Не мисля да навлизам в дискусии за Дюкан, нито за Лидия Ковачева и т.н. Който го интересува, чете, информация бол в интернет.

Не съм крайна, гледам да взема по нещо добро от всякъде. Не мога да спазвам само един начин на хранене.

Но ми е интересно, Judy, как решаваш храненето на децата си в ДГ? Защото на мен това ми е на "дневен ред", някакво старание и принципи на хранене, които в общи линии бяха зачеркнати за няколко дена в яслата.

# 245
  • Мнения: 24 467
Понеже питаш за ДГ реших да ги започна при минимум 3 годишна възраст, поне в бебешката си такава за децата да е осигурен природосъобразен начин на живот, тъй като за мен детските заведения в типичния наш вариант са проблем. Няма да се спирам на подробности, повечето са били многократно обсъждани и тук.
Яслата изобщо не ми е вариант- заради храненето, в някои ясли децата не се извеждат редовно навън или въобще не се извеждат /имам поглед върху такива/, заради отношението /най- често, не обобщавам, винаги го пояснявам, тъй като народът веднага тръгва да споделя колко чудесни са те/, недобрата физическа активност- седене по столчета, дори зяпане на ТВ /има вече и доста такива детски заведения, за мен и това е неприемливо/, заради насилването за храна,  бързането и кофти атмосферата, заставяне за ходене до тоалетна, даване на вода под час /отново лично видяно/ и насилване за сън. За мен това са важни неща, за други- не са, пак всеки си решава за собствените си деца.
В градината няма как- съобразяваме се, дори в тази тема споменахме. Поне големия ми син не "похапваше" боклучета между храненията, още нямаше такива идеи, а че повечето от основните хранения също не са препоръчителни дори за възрастни е ясно, няма смисъл и тук да се обясняваме. На интересуващите се темата наистина е една от болните. Гледам- има доста хора, които се замислят по тези въпроси, както и в други теми се споделят идеи за решаването на този проблем. 

# 246
  • София
  • Мнения: 6 285
Благодаря за отговора. Ще ми се да се променят нещата за храненето в яслата, но...

# 247
  • Мнения: 8 769
Благодаря за отговора. Ще ми се да се променят нещата за храненето в яслата, но...
Само с писане по форумите няма да стане. Говорили сме със столово и ученическо хранене, които осигуряват храната на дг и ясли. Те с аограничени и по закон имат задължението да готвят храна, описана в приет със закон рецептурник. От някои от рецептите в него можете да си повърнете най-спокойно, този рецептурник не е обновяван повече от 40 г., и единствения начин това да стане е да се натиска Здравното министерство. Иначе директорите на дг, както и готвачите там, са сдлъжни да спазват изискванията по рецептурника.
Имаме си и парадокс - национална програма за подобряване храненето и здравословното състояние на нацията; в нея са описани много хубави неща, има и малко статистика. За съжаление, всичко това е само на хартия.
Т.е. ако искаме нещо в храненето в дг да се промени, трябват големи усилия за коренна промяна на менюто и начина на хранене в детските заведения и училщните столове!

# 248
  • София
  • Мнения: 6 285
Благодаря за отговора. Ще ми се да се променят нещата за храненето в яслата, но...
Само с писане по форумите няма да стане. Говорили сме със столово и ученическо хранене, които осигуряват храната на дг и ясли. Те с аограничени и по закон имат задължението да готвят храна, описана в приет със закон рецептурник. От някои от рецептите в него можете да си повърнете най-спокойно, този рецептурник не е обновяван повече от 40 г., и единствения начин това да стане е да се натиска Здравното министерство. Иначе директорите на дг, както и готвачите там, са сдлъжни да спазват изискванията по рецептурника.
Имаме си и парадокс - национална програма за подобряване храненето и здравословното състояние на нацията; в нея са описани много хубави неща, има и малко статистика. За съжаление, всичко това е само на хартия.
Т.е. ако искаме нещо в храненето в дг да се промени, трябват големи усилия за коренна промяна на менюто и начина на хранене в детските заведения и училщните столове!

Пределно ми е ясно, че смао с писане няма да стане. Знам за Националната програма, знам и за рецептурника, но него лично не съм го чела. Но пък се съмнявам там да е написано филия с течен шоколад. Единственото, което на този етап мога да направя е да говоря на родителската среща с диркеторката.  Ако има някаква инициатива мога да се включа в нея също, но просто на този етап не знам за такава.

# 249
  • Мнения: 8 769
E, аз съм го разгръщала (рецептурника). На филия с течен шоколад не съм попадала, но със сигурност има пържени мекици, манджи със свинска мас, маргарин и какво ли още не. Пърженото е на почит.  Sick Въобще....нямам думи.
Ако под давление на твоят разговор директорката се съгласи да промени нещо, на съвсем своя глава и отговорност....ще ти призная победата! Peace

Има и нещо друго, крайно неприятно: от ученическо и столово хранене ни уведомиха (а и с очите си го видях), че се опитват два пъти седмично да дават пълнозърнест хляб, овесени ядки и т.н. Оплакват се, че тази храна масово се изхвърля, децата не я ядат....защото у дома не ядяли такива неща, и не са свикнали...та процеса е много сложен, много дълъг и е свързан и с ограмотяване на затъпялото (без извинения) бг население.

# 250
  • Мнения: 9 052
E, аз съм го разгръщала (рецептурника). На филия с течен шоколад не съм попадала, но със сигурност има пържени мекици, манджи със свинска мас, маргарин и какво ли още не. Пърженото е на почит.  Sick Въобще....нямам думи.
Ако под давление на твоят разговор директорката се съгласи да промени нещо, на съвсем своя глава и отговорност....ще ти призная победата! Peace

Има и нещо друго, крайно неприятно: от ученическо и столово хранене ни уведомиха (а и с очите си го видях), че се опитват два пъти седмично да дават пълнозърнест хляб, овесени ядки и т.н. Оплакват се, че тази храна масово се изхвърля, децата не я ядат....защото у дома не ядяли такива неща, и не са свикнали...та процеса е много сложен, много дълъг и е свързан и с ограмотяване на затъпялото (без извинения) бг население.

пърженото е по тряйно , ако е причина ???
иначЕ да , хората си ядат каквото са научени . В Германия при иzбор на стотици видове хубав хляб турците се раzнасят след работа с огромните бели пухкави хлябове техен тип питка ...
Който има идея ще си научи децата . А да ама ако няма идея и се опиташ да му кажеш и скача като котка върху нагряна ламарина (еле Джуди няколко постинга нагоре). Сега какво да и обяснявам на жената?

# 251
  • София
  • Мнения: 6 285
E, аз съм го разгръщала (рецептурника). На филия с течен шоколад не съм попадала, но със сигурност има пържени мекици, манджи със свинска мас, маргарин и какво ли още не. Пърженото е на почит.  Sick Въобще....нямам думи.
Ако под давление на твоят разговор директорката се съгласи да промени нещо, на съвсем своя глава и отговорност....ще ти призная победата! Peace

Има и нещо друго, крайно неприятно: от ученическо и столово хранене ни уведомиха (а и с очите си го видях), че се опитват два пъти седмично да дават пълнозърнест хляб, овесени ядки и т.н. Оплакват се, че тази храна масово се изхвърля, децата не я ядат....защото у дома не ядяли такива неща, и не са свикнали...та процеса е много сложен, много дълъг и е свързан и с ограмотяване на затъпялото (без извинения) бг население.

Така е, много си права. Но пък в яслата, сестрата каза, че децата много не харесвали филията с течен шоколад, което не знам как да си го обесня. От друга страна, предполагам,ч е при всички положения ще ми се изтъкне довода и за ограничените средства, но пък пакет овесени ядки със сигурност не е по-скъп от течния шоколад. От друга страна белия хляб е по-евтин от черния, пълнозърнестия и т.н. За пърженето, нямам думи.

Искрено се съмнявам, че ще имам някаква победа след разговор с диркеторката, освен ако не бъда масово подкрепена от родителите, в което отново се съмнявам. Но поне ще поставя въпроса. Странното ми е, че когато говоря "наживо" с родители по тази тема, например, чувам отговори от сорта "е, ти какво очакваш, с толкова пари, толкова, да не мислиш, че ги галят с перце" и прочие, но иначе тук във форума се срещат доста родители, кито не дават боклуци и т.н. Другото, което ще се опитма да следвам, е да давам на детето поне вкъщи по-здравословна и полезна храна, но ми е тъжно, че именно в детските заведения не се грижат за нещо толкова важно, още повече, че има и Национална програма за това нещо.

Малко изместихме темата, но пък е нещо важно и свързано с нея.

# 252
  • Мнения: 74
Вие нещо много се позасилихте-пълнозърнест хляб и овесени ядки за деца. То такова чудо аз не бих си причинила  Sick, камо ли на децата. Овесът е храна за добитък, не мерси. Пък и като знам колко е пълнозърнест хляба дето го правят у нас. Предпочитам си беличък, пък нека е вреден.
Колкото до готвенето, в нашата градина се пече повече отколкото се пържи. И съм забелязала, че поне веднъж седмично имат риба в менюто. Явно на някой места ги мързи и гледат да изпържат нещо на две на три. Аз лично пържено почти не ям, ограничила съм децата до пържени картофи. Филии с течен шоколад и моите не харесват, само шоколад по се ядва.
Catty, феноменът форум го има. Тук всички са много загрижени за здравето на децата си, но в действителност не правят нищо "на живо".

# 253
  • Мнения: 579
Че какво му е лошото на пълнозърнестият хляб.Аз наопример го предпочитам не защото е "по-зрдавословен"(не,че другият не е),а защото е по-вкусен...

# 254
  • Мнения: 74
Че какво му е лошото на пълнозърнестият хляб.Аз наопример го предпочитам не защото е "по-зрдавословен"(не,че другият не е),а защото е по-вкусен...
Ми въпрос на вкус. Аз лично не мога да го понасям. Peace

Общи условия

Активация на акаунт