как се хранят децата по света (2)

  • 4 363
  • 62
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 183
Бръмбазела, името на детската греадина ли имаш предвид?

# 31
  • Мнения: 5 401
Бръмбазела, името на детската греадина ли имаш предвид?

Име или № - не знам как се водят при вас.  Peace

# 32
  • Мнения: 5 183
ОК.
Нашата е Lollipops Educare, Takapuna, Auckland, New Zealand.
Lollipops Educare e верига детски градини в Нова Зеландия.
Предполагам, че правилата са едни и същи във всяка една от тях.

# 33
  • Мнения: 1 334
Германия:> Бавария, ако това има значение.

Да, забранено е да се носят сладки неща, но за десерт се случва да дават на децата сладолед или Дупло.
Междинното хранене е плод нарязан на кубчета. В кутия децата си носят плодове и зеленчуци.

На обяд:
макарони, супа, шницел, парчета риба, салата, картофено пюре, или други местни ястия. В повечето случаи са: макарони + салата +десерт
В градината готвят. Има жена която приготвя обяда за детската и занималнята.
Десерта е понякога плод, понякога сладолед, или крем, или кисело плодово мляко.

Ползват полуфабрикати. Това което наблюдавам е че гледат храната да е качествена. Избират нещата.

В петък учителките готвят допълнително, защото е последния ден от седмицата и разнообразяват менюто. Понякога правят супа, друг път мажат филии със сладко.

Само обяда без таксата за гледане струва 3 евро на ден на дете.






# 34
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
леле Biskara, а тук е 6,20 Е на ден, много евтино при вас Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 2 093
Както вече писах, идеята е много добра, но сьм сьгласна и с тези които писаха, че сравнение между различните страни може би не е най-удачното. Разбира се, определено трябва да настоявате за здравословна храна, която включва балансирана диета от плодеове, зеленчуци...... Чудя се дали сте проверили бьлгарски източници, за това каква храна трябва да се дава на малки деца. Не зная кой орган се занимава с този вьпрос, но сьм сигорна че има някакьв справочник, та дори и да е от едно време. Ако намерите подобен документ и след това сравнявате с храната в детските градини по света, може да ви свьрши по добра работа.

Другия вьпрос, който е важен е цената да се осигори подобно меню в детските градина. Вие за какви градини проучвате, за дьржавни, кьдето родителите плащат минимална такса ( ако има такива)или за всякакьв вид градини. Аз плащам страшно много за детска градина. Тук в провинцията Онтарио няма дьржавни градини, има само лизенцирани центрове, които трябва да спазват определени закони, но иначе са си сьвсем като частни и сьответно качеството е по високо, включително и с какво се хранят децата.  Ще ми е интересно да се влючи майка от Кебек. Там градините са около $7 на ден и разликата се покрива от дьржавата, така че те са по скоро на дьржавна издрьжка. За това и е трудно да се прави директна сьпоставка между отделните дьржави, трябва ви доста повече информация освен сравняване на дневните менюта.

# 36
  • Мнения: 1 334
леле Biskara, а тук е 6,20 Е на ден, много евтино при вас Rolling Eyes

Това е цената само за обяд и за плодове, които те осигуряват, без таксата за гледане. Таксата е отделна и се определя от размера на заплатата на родителите, т.е за всяко дете индивидуално. Говоря за държавна детска градина.

# 37
  • Мнения: 1 242
Да добавя за Германия.
Има и доста детски заведения, в които родителите нищо не трябва да носят. Плаща се допълнително от родителите, които искат.

Една от причините за това "носене" на продукти от къщи е това, че децата посещават градината различно дълго - от 3 до над 9 часа. Не би било честно да се плаща за нещо, което не се консумира от детето ти.

# 38
  • Мнения: 4 970
Chrisimommy ,проучили  сме  документите , уреждащи въпроса с храненето при децата Peace.Има няколко наредби, указания и т.н....Не искаме в  никакъв слу4ай да казваме че  практиката в българските детски заведения е лоша.Просто би  могло да е още по-добра.Вместо вафли- плодове Simple Smile Виждам 4е по4ти навсякъде имате междинни плодови закуски.Ами- в българските общински/държавни градини често липсват плодове и към основното меню, да не говорим за такива бонус похапки.... Confused
Искаме да кажем за пример добрите практики по света.Нещата с бюджетите, отредени за целта не са ни  в обхвата.Ние- българските родители нямаме вина 4е общината е решила да се плаща такава наистина минимална сума Rolling Eyes .На всички ни е ясно 4е сумата не стига за нищо.НО - с нали4ните субсидии биха могли да купят просто по-здравословни продукти.Какво пречи и тук да се предлагат задушени зеленчуци  например :roll : , а не пържени мекици Crazy(давам пример само за метода на обработка)
Проблемите не са малко, но - се опитваме да правим каквото можем.В момента е залегнала програма за написването на нов рецептурник, който  да замени съществуващия от преди незнам колко десетилетия такъв  за ясленската възраст( до 3 год).Срокът на програмата изти4а в края на годината.Очакваме отговор от  списващите го, докъде са стигнали.
АМи- това е в общи линии...Ще ви държа в течение Peace
Очаквам още примери от вас Hug

# 39
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 655
Мама Светли е отговорила вече за Франция.  Laughing
Аз ще добавя само, че в някои детски градини - например тази, в която ходи Камбанката (държавна, в парижко предградие с около 21 000 души население) - към 10ч дават плодове на децата. Част от тях са осигурени от училището, за другата част родителите се редуват. Например родителите на едно дете носят един ден ябълки, на другия ден родителите на второ - мандарини за целия клас и т.н.
Следобедна закуска се осигурява от родителите. Часовете са до 16ч30, така че някои родители прибират децата тогава. Другите, които остават на "занималня" имат ранички със закуска от къщи, каквото решат родителите.

Менюто за 1-2 месеца напред е обявено обикновено в сайта на общината, а седмичното - на входа на училището. Ако искате, тук може да видите менюто в нашата община - еднакво за всички училища. Обикновено се готви в централна кухня и се разнася по столовите.
Цената зависи от доходите на родителите и броя членове в семейството. Останалото е с държавни субсидии. Например, в нашата градина цените се движат между 1.80 и 3.80 евро на хранене.

# 40
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Аз плащам страшно много за детска градина.

velmar, надявам се да обърнете по-специално внимание в цитирания ред от постинга на Chrisimommy. Тук принципа е, че колкото повече плащаш, толкова повече получаваш, а и имаш право да изискваш.
Малката ми дъщеря си я гледам аз, но голямата ходеше на градина тук. Става въпрос за преди 6 години и точно за Квебек (Монреал). Тук от провинция до провинция има голяма разлика. Та в Квебек има няколко вида градини, аз имам личен опит само с домашна, субсидирана от държавата. "Градината" се помещаваше в къщата на семейство с 1 дете. За целта мазето на къщата беше обезопасено и напълнено с играчки, на двора (5 на 4 метра) имаше 2 малки пластмасови басейна и една пластмасова къщичка (за повече просто нямаше място), нямаше помещение за спане, децата спяха (ако искат) на подложки на земята в столовата. Та тези хора гледаха своето дете + още 6 деца на възрастта на тяхното (при освобождаване на място, се насрочват интервюта с всички желаещи + децата им и семейството решава кое дете да вземе). За храната - всяко дете закусва в къщи, до обяд не се предвиждаше ядене, а ако някое дете е жадно си взимаше от хладилника вода или сок. За обяд се редуваха пица, макарони, лазаня, хамбургери, наденица с картофено пюре (готово). За следобедна закуска - плод (обикновено банан или ябълка) или плодово кисело мляко. Детската градина работи от 8 до 5 часа и за всеки 10 минути закъснение след 5 часа, родителя плаща по 5$ глоба. За системно закъснение с взимането се репортува на социалните. И сега най-важното - за тази детска градина плащахме по 5$ на ден (малко по-късно станаха по 7$), като семейството получаваше допълнително от държавата по 20$ на ден за всяко дете. Та за 5$ на ден с какви очи да изисквам каквото и да било?
И в тази връзка е съвсем разбираемо, че Chrisimommy е доволна от скъпата градина, тя просто получава това, за което плаща.

# 41
  • Мнения: 4 970
Снежи, напълно разбирам това, което пишеш ти , както и всички останали.НО пак казвам- такава е политиката на държавата- това е общинска услуга и не сме ние тези, които определят таксите Peace.Повечето родители са съгласни да заплащат по-голяма сума, за да е по-добре на децата- и по отношение на храненето и по отношение на условията, в които пребивават децата ни  през по-голямото време от деня.Не са едно и две местата, където няма използваме двор.Бих предопчела площ 4 на 5 метра с къщичка и басейнче, вместо няколко декара гол , запустял, занемарен двор, без  съоръжения за игра, буренясал и с квартални кучета... Rolling Eyes Масова практика( вече приета за едва ли не задължителна) е  ежегодното събиране на средства от родителите , за да закупят я килими, я пердета, играчки и т.н......Постоянното носене на салфетки, тоалетна хартия, сапуни и вода- не кооментирам...
Целта на нашето начинание не е просто да изискваме и да роптаем за супер лукс срещу смешните ни такси,а да обърнем внимание на някои дребни неща, които биха подобрили  нещата в ежедневието на децата ни Peace.( друг въпрос, който борим е отмяната на дезинфекция с хлорни препарати и замяната им с безвредни такива....Не е никак приятно да  мирише на белина и детето ти да кашля непрестанно  заради алергията от тези препарати, които иначе са задължителни- неясно защо... Rolling Eyes) Много са проблемите.Искаме просто в рамките на разумното да предложим рационални промени в името на здравето на нашите деца!

# 42
  • Canada
  • Мнения: 1 773
velmar, разбирам ви напълно какво искате. Но вие самите, като изисквате промени да речем в предлаганата храна в градините, ще предложите ли и съответно увеличение на таксите, които плащате? Защото е ясно, че без пари нищо не може да се промени. Или като изисквате промяна в дезинфекциращите препарати, вместо белина (поне преди я носехме родителите), бихте ли носили по-скъпи препарати? Струва ми се, че дори за това, ще е трудно да се споразумеете, защото едни родители могат да си позволят всякакви препарати, а за други дори белината трудно се покрива от бюджета.
Всъщност и в България има частни детски градини, в които предполагам, че таксите отговарят на нивото на обучение и храненето на децата.

# 43
  • Мнения: 4 970
и за частните ДГ важат същите изисквания както при общинските Peace.Като могат  да спестят- го правят.... Rolling Eyes
Разликите в цените на хлотните и безхлорните препарати не е голяма.Дори някои се явяват по-икономични .А и не отива кой знае какво количество дезинфектант на месец за една група Wink ( аз самата снабдявам групата на дъщеря ми  лично с такъв! ).
Както и да е. Нека не изместваме темата.Ще се борим за промени с каквито механизми можем.Вярвам че с диалог   можем да стигнем до някакво решение Wink
Радвам се че  ни давате насоки и препоръки гледайки и от вашата позиция.

# 44
  • Мнения: 1 783
Всъщност и в България има частни детски градини, в които предполагам, че таксите отговарят на нивото на обучение и храненето на децата.

Не съм убедена за това... В София може да има, ама във другите градове не толкова. След месец синът ми почва в частна градина на 1/2 ден, не съм очарована, но ще видим как е... Във Варна има една частна градина, която се счита за върхът на детските градини и там няма места година напред. Другите са на уцелване.

По повод другите ти коментари, имам поглед върху 2 системи, и макар, че в САЩ далеч не са розови, в бг нещата наистина куцат, ама яко куцат. Има нужда от огромна системна промяна. Във Варна общината отказва да вдигне таксите, дори и след като родители се събраха и поискаха. Отговорът бил - това ни е политиката и край. Все пак 30-40 лв на месец нищо не могат да покрият и много хора го осъзнават. Да не говорим, че като се вдигнат таксите, ще отпадне групата от деца, които имат неработещ родител в къщи и ще се освободят места. Още повече, че не се предлагат полудневни градини - или цял ден или нищо. Следва това, че няма персонал, който да иска да работи, защото са ниско платени, след това е липсата на места и абсолютната паника, която настава, когато децата трябва да се записват и групите от по 30-40 деца на учител. Да не говорим, че има планирани нови градини, които не се строят, защото недвижимият имот е пожелан от някой друг. После е дългият и сложен процес за лицензиране на частни градини. Изобщо проблемът е комплексен и има много теми, които го обсъждат. По-добре да оставим тази тема, каквато беше започната и да бъде само за храната. Започва се с един проблем и постепенно се разглеждат и останалите. Групата майки искат да отсеят най-добрите практики и да направят предложение за новия рецептурник. Нека ако можем да им дадем идеи и те да си решат, какво да правят.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт