СНБМ - инициативи - 25 част

  • 16 438
  • 337
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 6 261
40 лв. засега.  Peace

Раде, даже минутата сме нацелили.  Wink

Последна редакция: ср, 17 дек 2008, 09:17 от Спящата красавица

# 286
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 40лв е таксата. Peace

Спяща (по скоро будна), писали сме заедно.

# 287
  • Мнения: 3 336
Деси, аз бих изчислявала от МРЗ, защото най-голямата тежест ще падне именно върху тези ,които са на МРЗ, а и освен това въпреки дивотиите в медиите е ясно, че заплатите падат и ще падат още, т.е. съвсем реално е все повече хора да останат на МРЗ, ако изобщо продължат да получават заплата. Просто сега не е време за експерименти и след като и всички политици признаха, че криза има, кмета на Плевен също трябва да го признае и да вземе мерки.

# 288
  • Мнения: 3 336
Още нещо се сетих, можеш да предупредиш, че е твърде възможно приемайки подобна промяна в Плевенско да стане лукс да пуснеш детето си в държавна ясла/градина, което в комбинация със стесняване на пазара на труда е естестено да доведе да смяна на местожителството. Така че както са казали хората, внимавай какво си пожелаваш Rolling Eyes

# 289
# 290
  • Мнения: 4 978

Най-накрая някой да каже и малко истини  Peace

Една от най-неуспешните програми, които са финансирани с пари от бюджета, е тази на социалното министерство „От социални помощи към осигуряване на заетост”. Това показват данните на Института за пазарна икономика, чиито експерти са проучили отчетите на Сметната палата за последните 10 години.

Според един от авторите на проучването Петър Ганев програмата на Масларова е осигурила трайна работа на едва 0,3 % от над 300 000 безработни. В същото време за нея са отделени над 360 млн. лв. За подобни програми и проекти, които не са постигнали резултати и не са имали ясна цел, българската администрация е изхарчила над 20 млрд. лв.


# 291
  • София
  • Мнения: 737
Обаче има и реакция:

"Над 1080 майки са включени в програма „В подкрепа на майчинството” за един месец
17 декември 2008 | 10:58 | Агенция "Фокус"
София. От началото на годината 2 527 майки с деца до 3-годишна възраст са включени в националната програма „В подкрепа на майчинството”, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Само през месец ноември, след допълването на програмата с новата възможност пенсионери да се грижат за малки деца, включените майки са 1083. В рамките на програмата младите семейства са подпомогнати от 754 пенсионери, включени като заети в отглеждането на деца до 3-годишна възраст.
Майките, които желаят да се възползват от програмата, могат да подадат заявление по образец с приложени документи в дирекциите „Социално подпомагане” по местоживеене.
Програмата „В подкрепа на майчинството” насърчава заетостта на жените и професионалното им развитие чрез осигуряване на грижи за техните деца, в рамките на периода след отпуска поради бременност и раждане до навършване на 3-годишна възраст на детето."

# 292
# 293
  • Мнения: 1 517
Имаме питане в пощата за детските градини и интервю с Христина Христова Simple Smile

# 294
  • Мнения: 4 978
Ин витрото на поправка
Лобита се карат за клиники, заложиха на карта съдбата на 270 000 семейства
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-12-18&article=259979

# 295
# 296
  • Мнения: 4 978
Сия, можеш ли да копнеш линк към статия от вчера в 24 ч - Румен Овчаров: Писна ми да слушам, че НДСВ е направило всички добрини.

# 297
  • София
  • Мнения: 6 261
Писна ми да слушам, че НДСВ е направило всички добрини

 Писна ми да слушам, че НДСВ е направило всички добрини
 24 Часа
 
     - Г-н Овчаров, защо управляващите допуснахте този прецедент в най-новата ни история - част от мнозинството да напусне пленарната зала, докато се гласува бюджетът? Как занапред ще работите с НДСВ?
     - Добрата новина е, че все пак не позволихме на емоциите да вземат връх и бюджетът бе приет в едни разумни рамки.
     Но тази ситуация показа защо съм имал основания на последното заседание на Политическия съвет на коалицията да настоявам за реалистична оценка и по-рестриктивен бюджет. Така щяхме да приземим и част от депутатите, и от българската общественост, която се беше активизирала в едни безкрайни искания. Като председател на бюджетната комисия се сблъсквам директно с тях и постоянно трябваше да казваме “не” на стотици прекрасни сами по себе си предложения. За съжаление все още трудно се схваща, че краят на 2008 г. е нещо коренно различно от края на 2007-а.
     България вече
     е в криза
     - Но тази констатация противоречи на приетата в крайна сметка бюджетна рамка с оптимистичен икономически растеж.
     - Беше възприет подходът за стъпване върху по-оптимистична база, но с големи буфери. А другото име на по-големия буфер е намаляване на разходите, така че и двата варианта отчитат реалността.
     Искам да благодаря на колегите от бюджетната комисия и депутатите от коалицията, които не се поддадоха на елементарния популизъм. Опитът да бъдем много добри поотделно в крайна сметка щеше да доведе до цялостния провал на коалицията и на правителството. Опасно е залитането в лични пиар кампании, особено за сметка на коалиционните ти партньори или даже на колегите ти в парламентарната група. Разумното решение за прехвърлянето на 10 млн. лв. от 2008 г. и отделянето на 10 млн. за ин витро в бюджет 2009 беше заглушено от една такава безумна пиар кампания. Остава ми да се надявам, че въпреки шумните акции хората разбраха, че сега
     пари за ин витро
     ще има още
     от 1 януари,
     а ако беше гласувано създаването на фонд, до април той щеше да се структурира и вместо в надеждите на хората за дете щеше да се инвестира в администрацията му, офиси, компютри и реално средства да почнат да се отпускат към края на следващата година.
     - За първи път от години спада събираемостта. Какво става с планираните допълнителни харчове от излишъка?
     - Тя се увеличава от миналата година, но спада в сравнение с планираното в бюджет 2008. Но ще припомня, че планирахме над 27% ръст на приходите - нещо, което досега в нито един бюджет не е правено.
     Приходите най-вероятно ще се изпълнят, макар и не с тези големи преизпълнения, на които бяхме свикнали. Това е знак, първо, че бюджетът и приходната му част са планирани значително по-напрегнато от всички предишни години. И второ, че ефектите от кризата вече се чувстват и трябва да сме много внимателни при планирането на разходите за догодина.
     - Май за първи път управляващите признавате, че сте разтревожени?
     - Да, това е тревожното. Статистиката вече показа намаляване на индустриалното производство в сравнение с октомври и ноември м. г. За първи път за ноември имаме дефлация от -0,4% (по европейските критерии). Това означава, че
     гражданите
     намаляват
     потреблението
     си, което кара производителите и търговците да намаляват цените, за да обезпечат продажбата на стоките си.
     Успоредно с това до октомври тази година в сравнение със същия период на миналата инвестициите са със 100 млн. евро повече и достигат почти 5 млрд., което е изключително добра новина. Но тези противоречиви сигнали не бива да ни създават илюзията, че България е някъде встрани от кризата. Тя е вече тук, така че всички механизми за стимулиране на икономиката и на вътрешното потребление трябва да бъдат въведени. Спорът е дали да започнем веднага харченето на парите, които имаме като резерв, за да спасяваме икономиката, или да изчакаме и да ги използваме тогава, когато вече имаме ясни сигнали към кои конкретни области трябва да ги насочим. На първия етап подходихме по-масово, стимулирайки цялото потребление с парите от излишъка. Оттук обаче действията според мен трябва да са много прецизно насочени, така че да бъде стимулирана икономиката ни, а да не допуснем с български пари да се стимулират чужди икономики. Другият голям резерв са еврофондовете.
     - Не ви ли е страх да говорите за фондовете?!
     - Защо?
     - Нещо не му се получават на това правителство нещата с еврофондовете.
     - Това не означава, че занапред няма да се получат. Но защо да е лесно, като може да ни е трудно - типично българска работа...
     Ако до тази година България имаше достатъчно пари и по линия на чуждестранни инвестиции, и по линия на капиталови потоци през банките, то за 2009 г. тези средства ще са жизненоважни за развитието на малките и средните предприятия, инфраструктурните проекти, селските региони. Те до голяма степен могат да компенсират намаления ресурс към българските банки и спада в чуждите инвестиции.
     - Какви промени в управлението на фондовете ще направите през януари, за да дойдат парите?
     - Не съм привърженик на конюнктурните решения. Досега няма сменен човек, след който нещата да са цъфнали и вързали. Искаме резултати тук и сега, а когото и да сложиш, ще му трябват поне 3-4 месеца да влезе в час, което означава следващия мандат. Едва ли сме в положение да почнем да готвим кадрите на следващото правителство.
     Така че трябва да се опрем на структури и хора, които вече са влезли в практиката. Но да се изчистят взаимоотношенията между отделните звена и
     да се изясни отговорността, а не да се прехвърля
     от министерство на министерство и от координатор на координатор.
     - Значи ли, че вече не искате оставката на координатора на еврофондовете Димитър Ивановски?
     - Ивановски е един от хората, които трябва да отговорят защо нещата с предприсъединителните програми не се случват. Не аз ще давам експертна оценка за дейността му, но други биха могли да го направят.
     - А коментарите ви за красотата на евроминистърката Грънчарова и пиара на Николай Василев как да разчетем?
     - Ако съм имал критики към определени министри, то е, защото ми идва много непрекъснато БСП да е отговорна за всички проблеми, а коалиционните ни партньори и предимно НДСВ да са сътворили всичко положително.
     Когато става дума за европейска интеграция, е съвсем нормално да попитаме каква е работата и отговорността на министъра на европейските въпроси.
     Наслушах се на какви ли не бисери, всъщност някои доста просташки. Говориха за музеи, за поколенчески проблеми, фришопове, само и само да не чуем отговора на простичкия въпрос има ли връзка между европейската интеграция и министъра по европейските въпроси, или това са - както казва Николай Василев, случайно събрани понятия. Така че
     нищо лично към г-жа Грънчарова,
     аз нямам проблеми с нито едно поколение. Не знам нейните проблеми с моето поколение, с това на Соломон Паси или на Сакскобургготски какви са, нека си ги изяснява. Разбирам, че истината боли, но е хубаво да се казва.
     - Някои заподозряха, че си правите вътрешнополитическа кампания с втвърдяването на тона ви към НДСВ преди избора на новото бюро на БСП.
     - Не Гергана Грънчарова ще избира ИБ на БСП, нали? Моят имидж едва ли зависи от това какво казвам за нея, Паси, Станимир Илчев или какво те казват по мой адрес. Голямата разлика между различните участници в политиката не е между поколенията, а между можещите и неможещите, между търсещите начин да свършат работа и тези, които търсят оправдание и си правят пиар, че уж са я свършили. Мисля, че хората го разбират.
     
     ЕЛИЦА ГИЛТЯЙ
     EGILTAI@24CHASA.BG

Последна редакция: пт, 19 дек 2008, 10:20 от Спящата красавица

# 298
  • Мнения: 4 978
при мен изобщо не се отваря, не се изразих правилно, ако можеш да цопнеш текста за прочит ми беше мислата  Hug

# 299
  • София
  • Мнения: 6 261
Ако се отвори, ще я копна.  Peace

Готово.  Peace

Последна редакция: пт, 19 дек 2008, 10:25 от Спящата красавица

Общи условия

Активация на акаунт