СНБМ - инициативи - 25 част

  • 16 436
  • 337
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 63
 
 
ДеЩоВиди , в Ст.Загора градините са 35лв., а в Казанлък- 25лв.
И знае ли се къде отиват тези пари? не. Майка ми е учителка в детска градина- заплатите им не се влияят от таксата, а за дневните на децата да не говорим.
 
 

# 301
# 302
# 303
# 304
  • Мнения: 1 517
Сия, Проверяват законни ли са заведенията в Студентски град отваря отново Два протеста блокират София
Аз порових в сайта, но не намерих правилната новина

# 305
  • София
  • Мнения: 6 261
Сия, Проверяват законни ли са заведенията в Студентски град отваря отново Два протеста блокират София
Аз порових в сайта, но не намерих правилната новина

Сега ще го оправя.  Peace

Готово и мерси & сори.  Grinning

# 306
# 307
  • Мнения: 4 978
От какво се боят управляващите?
Часове преди протестите депутатите се саморазпуснаха
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=604098

# 308
  • Мнения: 2 070
Да ви кажа докъде го докарахме с нашите такси. В града се оказа, че има огромен интерес към темата и доста бурна медийна и обществена реакция. С друга майки присъствахме на сесията на ОС и им гледахме сеира, прочетоха обръщение от наше име, включиха ни в дневния ред и отложиха гласуването за януари. Кмета предложи да се подложи на широко обсъждане, но той вкара вариант таксите да са съобразени с доходите. Последваха много спорове, сивата икономика и доказването на доходи  и т.н. Герб и БСП ни подкрепиха, а се оказа, че са го обсъждали на някаква финансова комися и там се е решило таксите да не надвишат 55 лева.
На самата сесия политикантстваха известно време на наш гръб. Подозирам какво ще се случи - таксите ще са 50-55 лева и ще има биене в гърдите - вижте ни колко сме добри, чухме майките...
Отразиха ни с малка снимка и едно изречение във вчерашния 24 часа, понеже бяхме атракция с бебетата в залата. За БТВ ще ни снимат като излезе решението, а ето тук маериал от интервю с мен в местен вестник.

Цитат
Родители готови за протест при двойно увеличение на таксите за ясли и градини
Родители от Плевен изразяват готовност за протест, в случай че Общинският съвет приеме двойното увеличение на таксите за детски градини и ясли. Ако предложението се приеме в този му вариант, ние губим доверие в местната администрация, заяви регионалният координатор на сдружение “Настоящи и бъдещи майки” Десислава Бетова, която е и майка на две малки деца. Тя допълни, че много родители са изразили желание да се включат в сесията на местния парламент с цел да повлияят на гласуването. “Учудени сме, че ресорният кмет заявява пред медиите, че образованието е приоритет за Община Плевен, а черно на бяло не излиза така”, коментира още координаторът на сдружението. По думите й в условията на криза и стагнация, когато доста от хората губят работата си или заплатите им се свиват до минималната, тези такси ще се окажат непосилни за семейния бюджет. Родителите изразяват принципно съгласие, че увеличение може да има, но да е в рамките на 10-15 лв. над сегашните такси, без новият им размер да надхвърля 50 лв. Най-засегнати ще са родителите на семейства с по две деца в яслена, градинска и ученическа възраст, както и родителите, отглеждащи сами децата си, допълни Десислава Бетова. Тя посочи, че има много самотни майки и разведени родители, които не получават издръжка от другия родител, и попита: “Как те ще си позволят да плащат?”. А ако решат да гледат детето си вкъщи въпросът е “Кой би покривал останалите им разходи?”. На фона на ниските доходи в Плевен излиза, че ще бъдем общината с най-високи такси в цялата страна, коментира още Десислава Бетова. В подкрепа на думите си тя посочи, че общините, които вече са увеличили таксите си, са заложили ръст между 15 и 40 процента. В градовете с най-високи доходи - Варна и София таксите са съответно 48 и 40 лева, а официалната информация за София е, че таксите няма да се вдигат.
В състояние на криза загубата на работа може да принуди някои млади семейства да сменят местожителството си. Други биха могли да спрат децата си от градина или ясла, а това би натоварило бюджета на Общината повече, тъй като така или иначе разходите за оборудване и отопление остават същите, коментира още младата майка. С програмата “В подкрепа на майчинството” всяка майка на до тригодишно дете би избрала да си вземе детегледачка, за която държавата плаща, изтъкна още тя.
Родителите изразяват съмнение, че 100-процентното увеличение на таксите ще подобри качеството на предоставяните услуги в детските заведения, защото не очакват нито персоналът да стане повече, нито заплатите му да се увеличат, нито качеството на храната да се промени, нито пък педагогическата квалификация да се повиши.
В тази връзка Десислава Бетова попита: “След като енергийните разходи са толкова големи, влага ли Общината средства за енергийна ефективност?” и “Предвижда ли се саниране на сградите, газификация или друго, закупуване на слънчеви колектори, поставяне на вентили?”.
Затова и плевенските майки настояват Общината да потърси други варианти, за да компенсира вдигането на цените на храната и горивата. “Излиза, че да пратиш детето си в общинско заведение, ще се превърне в лукс”, коментира още Десислава Бетова. Заедно с това тя припомни, че в областта има малки градчета и села, в които хората живеят с минималната заплата, които трудно биха си позволили този разход и това може да доведе до затваряне на ясли и градини там.
Тя обяви, че исканията на плевенските родители се подкрепят от сдружението “Настоящи и бъдещи майки”, организация, доказала своя ресурс при организирането на протести, и предложи да се обсъди вариант на въвеждане на такса, независимо от броя на присъствените дни, както е в много общини в страната.
Десислава Бетова отново изрази позицията си, че Плевен е един от най-добрите и спокойни градове за гледане на дете в страната, но допълни, че напоследък не мисли така. В тази връзка тя посочи, че всеки ден са поставени на риск животът й и този на детето й, докато бута количката по шосето, защото по тротоарите са спрели коли. Макар детските площадки в града да са вече много, те не са съобразени с изискванията за безопасност, коментира още тя.
Десислава Бетова отбеляза също, че качеството, а не количеството на храната в детските заведения не е добро, а това не е въпрос толкова на средства, колкото на концепция.

# 309
# 310
# 311
# 312
# 313
  • Мнения: 2 070
От днес в плевенските медии

Цитат
Дълъг, но безплоден дебат за таксите
Продължителен, но безрезултатен дебат по въпроса за увеличението на таксите за детски ясли и градини в Плевен се състоя на последната за годината сесия на Общинския съвет. Всъщност спорът до голяма степен се обезсмисли от предложението, направено от кмета Зеленогорски, след като изчете аргументите към исканото двойно увеличение. Той сподели, че след като в медиите и обществото се е разгорял дебат, имал идея да оттегли точката от дневния ред. Но се отказал, защото искал да се състои дебат, но решението да се вземе на следващата сесия.
Така дебатът стана безсмислен. И по още няколко причини - не се разискваше конкретен размер на таксата, а конкретен размер не беше зададен, тъй като никой не пожела да обясни как се формира издръжката за яслите и градините, за колко точно деца, какъв е делът на държавата в тези суми и ред още логични, но незададени или неполучили отговор въпроси. Странно омесване на леви и десни социални политики и на спомени от времето на социализма с днешната криза, както и директни обвинения в популизъм и политизиране на темата изговориха съветниците.
За да не бъдем обвинени в некоректност, предлагаме ви без коментар точни цитати от няколко изказвания.
Найден Зеленогорски: “Искам да ви кажа каква е практиката в страните в Европейския съюз - там навсякъде се заплаща 100% от стойността и в зависимост от финансовото състояние на конкретното семейство има преференции. Мисля, че това трябва да бъде практиката и в България и конкретно в община Плевен. Искам да има дебат и хората да го чуят, защото дори при тези цени (бел.ред. - нови такси от 65 лв. за детска градина и 75 лв. за детска ясла) всяко семейство ще бъде субсидирано от Общината. И това е истината и тя трябва да бъде казана ясно - всяко семейство ще бъде субсидирано минимум с 20% от реалната стойност за детските градини и с около 62% за яслите. Никой няма да плати реалната цена. Но родителите на тези деца трябва да са наясно, че ако решим да оставим ниски такси, ще трябва да увеличим други такси или данъци.
Няма безплатен обяд, всичко се плаща и ако не го плащате вие, трябва да го плати Общината. Допускам, че е възможно на следващата сесия да ви предложа вариант, богатите да плащат 100%, а хората, които са затруднени, да плащат до определен процент цена по-ниска от реалната стойност за услугата. Това за мен е истинска социална политика, защото в противен случай, ако всички плащат почти еднакво, което на практика е в момента, бюджетът е можел да си го позволи и затова сме го правили, то става така, че субсидираме богатите, а не бедните... В тези предложения, които ние правим, казваме: да, платете 3 лева на ден, което реално струва само храната на детето. 3 лева са една кутия цигари. Малко цинично ми се струва да не можеш да се откажеш от кутия цигари, за да можеш да дадеш на детето си една пълноценна грижа... Предложете варианти как да направим това разслоение, така че богатите да плащат за услугата колкото тя струва, а хората с по-ниски финансови възможности да бъдат субсидирани от общинския бюджет и тогава да постигнем една реална социална политика”.
Любомир Петков, БСП: “Няма да влизам в дискусия за икономически параметри, за социалната грижа на общината към гражданите. Разбирам, че и вносителите са си задали този въпрос, защото от това дълго увъртане в изказването аз бях провокиран да направя 2 неща: първо, след изказването на кмета за прогресивното облагане, ми се щеше да ида да му напиша една членска карта на Българската социалистическа партия, и второ - думите от сорта, че всяко дете получавало 100 лева на месец, ако бъде в ясла, то моето дете сигурно получава и по няколко хиляди лева от инфраструктурните проекти, но това не се отразява на млякото и на дрешките. Аз не очаквам дебат и няма да слушам този дебат, защото не ми се иска да концентрирам толкова политическа демагогия, съчетана с откровен цинизъм, какъвто аз намирам в това предложение”.
Доц. Ваня Недкова, БСП: “Не може да не отчетем положителното, което е направено. Но съм против предлаганото увеличение. Първо, защото раждаемостта в Плевен е ниска. Вярно, че в Европа таксите са много високи. И аз знам за Щатите - таксата е 1 000 долара за половин ден пребиваване, като родителите си носят и храна. Но нашите доходи не са нито по европейските, нито по американските доходи. По отношение на това да се плаща различно - богатите не си дават децата на ясли и градини. Има частна детска градина, има жени, гледащи деца по домовете”.
Стефан Ганев, СДС: Тази дискусия не трябва по никакъв начин да се политизира. Трябва да помислим реално как нашите деца и внуци да получат по-добро хранене, по-добро обслужване и по-добри условия, там където преминава техният ден. Това може да стане единствено, ако средствата, които се отпускат на детските градини и ясли, са достатъчни. Това може да стане по 2 начина - или като се увеличат таксите, или като се намери друг начин за финансиране на тези дейности. Трябва да видим всичките за и против... Мисля, че кметът предложи един вариант просто, който може в момента да му е хрумнал. Моите внучета ходят на градина. Мога да отида да ги доведа тук, те са много красиви и най-вероятно няма да има човек, който да не ги хареса, но намирам, че тука не е място за това”.
Илка Илиева, СДС: “Наш дълг е да нахраним децата така, че те да не боледуват, да бъдат здрави и пълноценни. Мили майки, не ми отговаряйте, само кажете честно - с 3 лева може ли да нахраните днес детето си вкъщи. Ние се опитваме да направим минималното. Да помислим и да намерим златното сечение - таксата да е такава, че да можем да нахраним децата, но и така, че да не тежи на семейния бюджет”.
Д-р Жана Влахова, Демократи за силна България (изказва се за първи път): “Ако един родител не би могъл да си позволи издръжката по изхранването на детето си в детска градина, питам се този родител какво ще прави, когато детето отиде в първи клас и после в гимназия, имам студентка и абитуриент и съм наясно. Когато аз бях млада, плащах ергенски данък и не съм била омъжена. Плащаха го много двойки, които не можеха да имат деца. Те издържаха останалите”.
Накрая ще изредим въпросите, от чиито отговори би трябвало да зависи решението на следващата сесия:
- Как се формира издръжката за ясли и детски градини?
- Какъв точно, не само в процент, но и в абсолютна стойност е приносът на държавния бюджет?
- Защо издръжката на Млечна кухня се акумулира в тази за детските ясли? Така излиза, че родителите взаимно се “субсидират”.
Трябва да се анализират и становищата на директорите на детски заведения, които предлагат таксата да стане 45 лв., и на Постоянната комисия по финанси и бюджет - за 55 лв.
Иванка ВАТЕВА
Има и снимка
http://www.posredniknews.com/broi/248/obs.jpg

 в-к Посоки - http://posoki.com/index.php?option=com_content&task=view& … 791&Itemid=39

# 314

Общи условия

Активация на акаунт