Деца с диабет - тема 5

  • 61 760
  • 672
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 111
Гликирания обикновено се прави на 3-4 месеца с направление за лабораторно изследване от ендокринолога /ако не му се е изчерпал лимита/ . Мисля че не е проблем джипито също да даде , ако има желание разбира се. Можеш и сама да си го платиш в някоя лаборатория - около 15лв.Преди имахме право на 2 безплатни на година сега незнам как е.

# 616
  • Мнения: 89
Цвети, мерси много)

# 617
  • Мнения: 3 743
Доколкото знам и сега е така - 2 направления годишно, другите 2 изследвания си ги плащаш.

# 618
Интересувам се повече за профилактиката на диабет тип 1, т.к. моят син има преддиабетно състояние, състоящо се в гранични стойности на гликирания, но най-вече силно повишени нива на гад-антителата и инсулиновите антитела. Стойностите на кръвната захар най-често са в норма. В това състояние го следим от 6 години, като контролирахме храненето (без бяла захар) и близо 3 години  взимаше никотинамид. Гад-антителата бяха повишени преди години, после в норма, а сега пак са силно повишени, близо три пъти над нормата. За пъри път при изследванията се получи, че има и повишени инсулинови антитела.

# 619
  • Мнения: 111
Редовни посещения при ендокринолог и следене на КЗ периодично, диета , режим , за да може ако го отключи да се хване веднага и да предприемат някакво лечение.

# 620
  • Мнения: 685
Аз за гликирания исках направление от дж пи-то, ама тя ни каза, че трябва ендокриноложката да даде, която уж даде, ама май не съвсем, написа в големият амбулаторен лист какво напрваление уж и какво да се тества, но друго листче не ми даде, та накрая като пратих тате и щерка си платиха изследването  #Cussing out 10лв е тук, не е болка за умиране, че ако бях тръгнала да си търся направлението щеше да ни легне много повече.

Дж Пи-то обаче ми каза мин ден, когато бях заради дребната, че на диабетиците на всеки 3 м се полага задължителен КЗ профил в лаболатория и щЪ не Щъ даде направление.

# 621
  • Мнения: 42
Здравейте мами, относно направленията за гл. х. ни се полагат две за една година, това е по здравна каса. При нас личния лекар никога не ни е отказвал да даде направление когато съм искала. Миналата година правихме 5 пъти изследвания за гл. х. , като 2 ни даде ендокриноложкана (тези по здравната каса), а другите от личния лекар въпраки, че знаеше че сме си изчерпали лимита по здравна каса. Тази година правхме глекиран този месец и беше 7, а май месец в камиона на новонорсиск беше 7,5. И при нас са високи стойностите на гл. х. въпреки, че полагаме доста усилия и ние и детето да спазваме всечко, но понякога имаме високи стойности, които неможем да си ги обясним от какво са. При нас проблема е със сутришните стойности почти всеки ден са около 10 ммл., меря редовно през нощта и там са доста шарени понякога ниски, понакога нормални до високи. Променяме дозите на инсулина, но няма кой знае каква разлика. Говорихме много пъти за това с ендокринолага и ни обясни, че при навлизане в побертета ще е так, а ние те първати ще се сблъскваме с това, сега е на 13 г.

# 622
  • Мнения: 89
Благодаря на всички за отговори  bouquet

# 623
  • Мнения: 4
  Здравейте ! Дъщеря ми е на 11 год. и е с диабет от 2години.От 5 месеца сме на аналогов инсулин и последният ни гликиран беше 8.4.Преди това бяхме на актрапид и инсулатард тогава беше 13.8 .През деня стойностите ни са добре вечер са високи .  animal037

# 624
Здравейте!
Моля да споделите вашия опит при висока Кз над 15 и ацетон в урината как действате - през какъв интеревал поставяте Актрапид и как определяте дозата.
Благодаря!

# 625
  • Мнения: 4
Здравейте!
Моля да споделите вашия опит при висока Кз над 15 и ацетон в урината как действате - през какъв интеревал поставяте Актрапид и как определяте дозата.
Благодаря!
                      Аз се обаждам на ендокринолога в такива случеи увеличава се инсулина до изчезването на ацетона мисля че с две единици.

# 626
  • Мнения: 111
Зависи колко е голямо детето -възраст , килограми , вид на инсулина. При КЗ15 аз не бих рискувала с повече от 1 единица бързодействащ инсулин при малко дете,  защото не е добре за организма рязкото смъкване на КЗ . Бодеш примерно 1ед . в повече, даваш обичайното количество ХЕ и след 2часа пак измерваш КЗ. ХЕ съобразяваш с антикетогенна диета/ за изчистване на ацетона/- картофи , ориз ,хляб, макарони , плодове , зеленчуци, без мазнини и белтъчини.

# 627
  • София
  • Мнения: 1 248
Оттук /и от собствен опит/ научих, че е по-добре корекциите да се правят с основните дози, а не междинно да се слага инсулин - тогава нещата стават много трудно предвидими, защото съвпадат пикове и нови дози - специално при актрапида.
Аз също не бих коригирала с повече от 1 единица бързодействащ инсулин /ние сме около 20 кг/.
Задължително диета - най-добре докато намалее ацетонът само картофи, хляб, ориз, солети. Течности.
Мама Нина беше писала много подробно преди време - намерих го http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=314022.msg9250293#msg9250293
Пишете как сте.

Последна редакция: пн, 24 авг 2009, 19:59 от Льоня

# 628
  • Мнения: 54
Много ви благодаря за споделеното. Мишо е на 4 години и 10 месеца и 22 килограма и в 19 часа нямаше ацетон, но КЗ беше 16,7 независимо,че за първи ът в 16 ч. му сложих 1 ед. Акгтрапид и аз също се притеснявам, как щ действа актарипида на пика и след това, като се застъи с другата доза. Ще мерим  и това ще е . С червено гърло сме и това бил вирус ище чакаме как ще се развие. Направо ужас, защото го хващаш отначало, но организмът като не се пребори става неприятно, но всеки път се надяваме да не става лошо. Благодаря още веднъж.

# 629
  • София
  • Мнения: 1 248
При вирус ацетон излиза и при не много високи захари.
Мерете ацетона на всяко пишкане и докато не изчезне - диета, поне при нас това помагаше, но изживяването е много неприятно.
Скорошно оздравяване! Hug

Общи условия

Активация на акаунт