ССК - идеи и предложения

  • 4 802
  • 169
  •   1
Отговори
# 45
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Хедра става, но трябва да ги качиш с максимална резолюция. Мисля, че беше 1600 х 1200
Те с какъв размер са?

# 46
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Още не съм ги направила,чакам си апарата - но мога да ги направя и с 12 мегапиксела резолюция (сори,ако звучи смешно,не съм много на ти с термините - това е максималното за апарата) и знам със сигурност,че  ще са наистина големи,по доста мегабайта.

# 47
  • Мнения: 385
Албумите бях в бгфото

beboci i parola mlqko




# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
12 М са много, ако искаш пиши ми на лични да ти дам паролата си за хит.бг да ги пуснеш там

# 49
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Сканиране не е ли по-добре?

# 50
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ако се прави с хубав фотоапарат може да се получи и по-добре от обикновено сканиране.

# 51
  • Мнения: 3 161
Ето и от мен едно писмо до Бтв - дано ни обърнат внимание; има поне няколко рубрики, в които биха могли да  ни включат.
Цитат
Уважаема редакция,

Както навярно знаете, предстои Световната седмица на кърменето (1-7 август), подкрепена от Световната Здравна Организация и УНИЦЕФ. Бих искала да предложа събитието да бъде отразено адекватно и по нашите медии, така както става в над 120 страни по света. За пример бих могла да дам отразяването на Националната седмица на кърменето по BBC през месец май (http://www.bbc.co.uk/health/awareness_campaigns/may_breastfeeding.shtml).

Като член на форум Кърмене и захранване към bg-mamma имам връзка с много други кърмещи майки у нас. Всички ние бихме искали да видим проблемите на кърменето адекватно отразени, тъй като става дума за нещо от особена важност - здравето на нашите деца. Имаме няколко конкретни предложения, свързани с медийното отразяване на Световната седмица на кърменето, и ще сме ви много благодарни, ако ни отговорите и ни дадете възможност да споделим идеите си.

# 52
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Emem ,чудесно си го написала, дано обърнат внимание Praynig

# 53
  • Мнения: 980
Бря,  smile3555 че съм отвеяна, чак сега погледнах най-отгоре.
Страхотна инициатива! Имате ме и мен в Пловдив, ако приемате и шумни бебета. Simple Smile
Искам да помагам! Ако има нещо за обработка на снимки, предпечат, сканиране и т.н. насреща съм.

# 54
  • Мнения: 3 161
Ето още няколко идеи, копнати директно от WABA - извинете, че не предлагам превод, но май повечето сме на ясно с езика:

Ideas for Action.

(WABA World Breastfeeding Week 2005 Action Folder)

You can’t improve infant feeding practices until you know what currently happens and why.
* Find out about any national guidelines or reports on complementary feeding
practices.
*Talk to mothers/carers about what they feed and why they give those foods. (The manuals in the Resources List below have examples of useful questions).
*Talk with any families whose child feeding seems to be going well, this may give you useful ideas about how others similar households could do better16.
*Find out where carers get their information about complementary feeding from. Grandmothers and fathers often have a lot of influence. Who is usually feeding the child? It may be an older sibling, the maid or childminder. This will help you to decide which is the best way to give new information.

Possible methods might include:
- Holding a meeting of grandmothers to explain some of the new ideas
- Getting a radio or TV spot with "Five ways to improve your child's diet"
- Writing a character line into a local TV soap-story
- Writing an article for the local paper
- Making a poster to put up in a local clinic or health centre, or in a community centre.

# 55
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ето още няколко идеи, копнати директно от WABA - извинете, че не предлагам превод, но май повечето сме на ясно с езика:

Ама, моля ти се, как може Crossing Arms
Мен ме изядоха в "клюкарника" защото пуснах един текст на английски #Crazy дори се принудих да променя заглавието, че да знаят незнаещите да не влизат.

А идеите са добри, дори едната вече сме я осъществили тук, сега май трябва да се заемем със сапунката Mr. Green

# 56
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
ИДЕИ ЗА ДЕЙСТВИЕ

Работещите жени:
•   Свържете се с бременни и кърмещи жени и подкрепящи мъже в работното си място и общност. Попитайте ги за опита им, какъв е бил техният избор, техните успехи и трудности с децата им и с изцеждането на кърма.
•   Повдигнете въпроса за изключителното кърмене пред мениджъра по човешките ресурси, и дискутирайте алтернативни начини за подкрепа, като почивки за кърмене, детски ясли и стаи за кърмене. Опитайте се да въведете политика, подкрепяща кърменето.


Групи в общността, групи за подкрепа на майки, и организации:

•   Обменете гледни точки с мъже, бащи и баби и дядовци. Основете групи родители-помагат-на-родители и баби и дядовци-помагат-на-баби и дядовци и разширете уменията им така, че да могат да намерят начини, по които по-добре да подкрепят майките, за да кърмят изключително.
•   “Оценете” грижите за майки и деца в областта, включително и консултанти по лактация във връзка с подкрепата им за изключителното кърмене. Дайте гласност на тези, които осигуряват добра поддръжка.
•   Организирайте кампании и изложения, насочени към обществеността, за вашата група и изключителното кърмене. Планирайте забава, която да насърчава изключителното кърмене: рецитал, пиеса или танци.
•   Уредете церемония по дипломиране за бебета, които са сукали изключително 6 месеца. Покажете семейства, които успешно са кърмили шест месеца, дори с кърмене в тандем.
•   Отбележете дали има реклами на заместители на майчиното мляко в масовите медии или в местните здравни заведения. Разберете дали има закон, който да ограничи това.
•   Попитайте жените каква подкрепа са имали и каква биха искали да имат от бащата на бебето, от други членове на семейството, приятели, общността, и как това се е отразило на решенията им.
•   Споделете информацията чрез интернет и създайте дискусионни групи он-лайн.

Взето оттук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4906
Вижте целия текст. Това е миналогодишната Седмица на кърменето, стоя сума време забодена като важна тема и сега е в Библиотеката.

# 57
  • Мнения: 3 161
Ето едно предложение за плакат, който можете да разпечатате на обикновен или цветен лист А4, да ксерокопирате и разлепите на подходящи места: пред детската консултация, в районната поликлиника или АГ болница, на работното си място или в учебно заведение, на спирката до вас, в кварталния магазин (ако ви позволят).

Имам молба: да прочетете внимателно текста и да коментирате, ако забележите  грешки и неточности.

СВЕТОВНА СЕДМИЦА НА КЪРМЕНЕТО[/size]
1-7 Август 2005 г.

Световната седмица на кърменето е акцията с най-голям размах на движението за кърмене, която се празнува в повече от 120 страни. Тя е средство, което координира и обединява различни групи и институции, които работят за развитие на човека и по-добро качество на живот. Световната седмица на кърменето е създадена от организацията WABA (Световен алианс за активна подкрепа на кърменето), с цел възраждане и възстановяване на практиките на кърмене. Празнува се от 1992 г. до днес. WABA има консултативен статус в УНИЦЕФ и специален консултативен статус към Икономическия и социален съвет в ООН.

Знаете ли, че:
   Кърмата е най-добрата храна за бебетата и предоставя всички необходими хранителни вещества за здравословното развитие и растежа през първите шест месеца от живота;
   Най-новите задълбочени медицински изследвания и препоръки на международните здравни организации и педиатрите по света препоръчват изключително кърмене (без даване на допълнителни храни и течности) през първите шест месеца от живота на бебето; след шест-месечна възраст се препоръчва въвеждане на първите подходящи храни, като кърменето продължава;
   Световната здравна организация (СЗО) препоръчва кърменето да продължи поне до навършване на две години – което е и средната продължителност на кърменето по света;
   Според редица изследвания, изключително кърмените бебета имат по-малък риск от развитие на болести като гастрит, инфекции на дихателните пътища и отделителната система, наднормено тегло на по-късна възраст, диабет, бактериален менингит, диария, отит, астма, синдром на внезапната детска смърт; а при кърмещите майки има по-малък риск от развитие на рак на гърдата и на яйчниците, както и по-голяма вероятност да се възстанови теглото им от преди раждането и по-късно възстановяване на месечния цикъл;
   Почти всяка майка е способна да произведе достатъчно кърма, за да кърми детето си изключително през първите шест месеца от живота му и да продължи да кърми дълго след това; с необходимата подкрепа, при правилно организирано кърмене количеството произвеждана от майката кърма се регулира от нуждите на бебето; почти всички проблеми с кърменето са разрешими с адекватна информация и подкрепа.

Повече информация за кърменето, подкрепа и конкретни съвети от кърмещи майки можете да получите от портала www.bg-mamma, форум Кърмене и захранване.

# 58
  • Мнения: 3 161
Ето още един текст, който преведох от сайтa на WABA. Погледнете за грешки и неточности, моля. Предложения как да използваме текста?

ДОБАВЯНЕ НА ДРУГИ ХРАНИ ПО ВРЕМЕ НА КЪРМЕНЕТО:
10 НАСОКИ ЗА ЗАХРАНВАНЕТО

1.   Въведете първите храни след 6-я месец. Кърмете изключително от раждането до навършване на 6 месеца, а след това започнете да давате на бебето да опитва и други храни, като продължавате да кърмите често и на поискване.
2.   Продължете кърменето до навършване на 2 години и след това. Кърмете толкова дълго и толкова често, колкото вие и бебето ви го желаете.
3.   Практикувайте „отзивчиво кърмене”. Откликвайте на сигналите на детето си за глад и готовност за храна. Помагайте и окуражавайте (без да насилвате), като храните бавно и търпеливо, експериментирате с различни храни, вкусове, комбинации и консистенции, ограничавате разсейването и се усмихвате, гледате детето си в очите и го хвалите, така че храненето да стане време за учене и обич.
4.   Приготвяйте и съхранявайте храните безопасно. Мийте добре ръцете си, ръцете на детето и приборите за хранене преди приготвянето и предлагането на храната. Най-добре е да предлагате храната веднага след приготвянето й. Ако трябва да съхранявате храна извън хладилника, използвайте я в рамките на 2 часа или я запазете до следващото хранете и претоплете добре. Съхранявайте продуктите в чисти затворени съдове, така че да не могат да бъдат замърсени. Избягвайте да използвайте шишета за хранене, защото са трудни за почистване.
5.   Постепенно увеличавайте количествата храна, която предлагате. Започнете с малки количества на 6 месеца и увеличавайте предлаганото количество, когато детето ви показва интерес към храната, като продължавате да кърмите. Енергията, която трябва да бъде набавяна от храни, е около 200 килокалории дневно на 6-8 месеца, 300 килокалории на 9-11 месеца, 550 килокалории на 12-23 месеца.
6.   Разнообразявайте вида и консистенцията на предлаганите храни. Откликвайте на интереса на детето си и способността му да се справя с различни консистенции и видове храни. В началото бебетата се нуждаят от меки, кашести храни, но скоро се научават да дъвчат. На 8 месеца те вече могат да ядат парченца храни, които сами държат в ръка. На 12 месеца ядат повечето храни, които яде и семейството, нарязани на малки парченца или размекнати при необходимост, но все още трябва да получават най-хубавите и хранителни части от семейната храна.
7.   Увеличавайте броя на предлаганите хранения. Предлагайте 2 до 3 пъти на 6-8 месеца и 3 до 4 пъти на 9-24 месеца, плюс хранителни закуски веднъж или два пъти дневно, според желанията, в допълнение към кърменето.
8.   Давайте питателна храна. Предлагайте месо, риба, птици и/или яйца ежедневно или колкото често е възможно. Давайте боб, грах, леща и/или млечни продукти, особено ако не предлагате храни от животински произход. Опитайте да не давате основните храни самостоятелно, например не давайте само ориз или царевична каша, а добавяйте и други хранителни продукти, като риба, яйца или варива. Не давайте газирани и подсладени напитки, кафе или черен чай. Тези напитки пълнят стомахчетата и изместват други по-питателни храни. Ако детето е жадно, предложете кърма или чиста преварена вода.
9.   Пазете здравето с витамини и минерали. Давайте богата и разнообразна храна, тъй като това ще увеличи шанса да бъдат посрещнати нуждите от дневните дози витамини и минерали. Малките деца, които са на вегетарианска диета, обикновено се нуждаят от подходящи добавки от витамини и минерали или подсилени храни, за да се посрещнат хранителните им нужди. Други майки и деца също може да имат нужда от подходящо подсилени храни или хранителни добавки според местните условия.
10.   Кърмете по-често по време на боледуване. Предлагайте повече течности и любими храни по време на болест. Поне две седмици след боледуване, насърчавайте детето да яде повече.

# 59
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Предложения как да използваме текста?
Според мен - като брошура за раздаване. Може да се комбинира с още нещо, например с част от текста на миналогодишната ССК, където има пак добри съвети за кърмене.

Общи условия

Активация на акаунт