Frisolac или Nan?

  • 27 968
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 13
но се запичаше при всички, тогава личния лекар ми препоръча да разтварям АМ с вода от сварени овесени ядки.  newsm10   Ефекта беше на лице веднага след второто шише с така разтвореното мляко!
Буби, получила си мноого неадекватен съвет от твоя педиатър. В овесените ядки има глутен, даването му на деца преди да навършат 7 месеца поне, може да доведе до алергия и оттам нататък проблеми с храненето.
Има толкова млека с пробиотици, отделно могат да се дават пробиотици на детето, но не и  този бабешки метод с овесената вода. Другото което е, че АМ трябва да се приготвя само с преварена или изворна вода, а не с оризова, овесена и т.нат.
Аз ти препоръчвам да си смениш педиатъра, и се информирай преди сляпо да следваш съветите му, особено за храненето на детето.



Режим на хранене на кърмачето -по Петър Димков http://www.dunov-knigi.com/retzepti-petar-danov-petar-dimkov-c-132.html
 През 1-ия, 2-ия и 3-ия месец естественото хранене на новороденото е кърменето. През този период майката трябва да кърми 6 пъти дневно бебето си, и то през 1-ия месец на всеки 2 часа, а през 2-ия и 3-ия – на 3 часа, като се води от естествения инстинкт за ситост и глад на кърмачето. Следвайки това правило, тя може да бъде сигурна, че кърменето ще преминава без сътресения за детето и за нея.

При недостиг на мляко майката може да прибегне още в самото начало към дохранване на бебето с овесен чай – добър заместител на майчиното мляко, който се приготвя по следния начин: две супени лъжици овесени зърна се изчистват, измиват се с една-две студени води и в 400 г вода врят 20 минути, като веднага се прецеждат през тънка кърпа. Този чай, подсладен с чист пчелен мед, се дава с чаена лъжичка през сучене. Той регулира стомахчето на бебето, премахва газовете и бързо укрепва мускулите му.

През 4-ия и 5-ия месец храненето е много важно, защото в това време започва прибавянето на допълнителна храна (захранване) и приучването на детето към изкуствена храна. Ето една изпитана схема за захранване: в 6 и в 9 часа сутринта детето получава кърма, в 12 часа получава първата порция домашно подквасено кисело мляко, което му се дава с лъжичка, в 15 часа се дава кърма, в 18 часа – или порция кисело мляко, или кашичка от грис – тя добре регулира изпражненията на детето и увеличава теглото му. В 21 часа може да му се даде или кърма, или овесено мляко, приготвено от 2 супени лъжици овесени ядки, които врят 10 минути в 400 г вода, прецеждат се през тънка кърпа и се засилват преди даването им с 1 супена лъжица сок от плодове (според сезона) – ябълки, череши, кайсии, праскови и др., или от зеленчуци – моркови, целина и др., и се подслажда с малко мед или захар.

През 6-ия и 7-ия месец храненето е същото, както през 4-ия и 5-ия месец, с прибавка на пюрета от моркови, картофи, спанак, овесени ядки и др., а също и гъста супичка, приготвена от всякакви корени, добре пасирани и сгъстени с грис.

През 8-ия и 9-ия месец е същото, както през 6-ия и 7-ия, с прибавка по малко от обикновената храна на възрастните, сготвена без месо и олио, умерено солена и нелютива, с малки трошички среда от хляб.

През 10-ия, 11-ия и 12-ия месец се добавя обикновена храна, и то повече млечна или плодово-зеленчукова, като плодовете се измиват и се обелват добре, защото се пръскат с отровни химикали.

Количеството на изсуканото мляко от кърмачето в едно денонощие приблизително е равно в първата седмица от живота му на 250 г, за втората – 500 г, третата – 550 г, четвъртата – 600 г, петата – 650 г, шестата – 700 г, седмата – 750 г, осмата – 800 г, дванадесетата – 850 г, шестнадесетата – 900 г, двадесетата – 950 г и през двадесет и четвъртата – 1000 грама.

 
Изкуствено хранене на кърмачето
 
При много случаи се налага частично или пълно изкуствено хранене на кърмачето. Изкуственото хранене винаги е съпроводено с мъчнотии, опасно е за здравето на децата и затова изисква много голяма предпазливост и познание. При него съществува и опасност от прехранване. Прехранваните деца имат издути коремчета. Колкото по-рано се започва изкуственото хранене и колкото по-къс период кърмачето е сукало майчино мляко, толкова по-предразположено е то към заразни и други болести.

Основа на изкуственото хранене е кравето мляко. Кравите трябва да са гарантирано здрави. В миналото млякото от болни от туберкулоза крави е било сериозна опасност за децата. Днес заболяването на кравите от туберкулоза е изключително рядко. Все пак при доенето и запазването на млякото трябва да се спазва идеална чистота (чисти ръце, съдове и пр.), защото много заболявания се дължат на попаднали чрез млякото микроби, които лесно разстройват храносмилателната система на кърмачето.

След издояването, ако няма да се вари веднага, млякото трябва да се сложи на студено, най-добре в хладилник.

Млякото трябва да има нормално съдържание на масло (3 %), да не му се взема каймакът и да не е разредено с вода и други примеси. То не бива да се вари на силен огън повече от 5 минути, защото остава без витамини. След това бързо се охлажда на течаща вода, като се бърка, за да не се отдели каймакът. Пази се на студено.

Температурата на млякото при храненето трябва да бъде 37°С, колкото е температурата на детето. Старо мляко по никакъв начин да не се дава на кърмачето. Нека никога не забравяме, че на децата трябва да се дава най-прясна и най-лека храна, за да се запазят храносмилателните им органи здрави.

В началото млякото не се дава чисто, а се разрежда с овесена или оризова отварка. Към това разредено мляко се прибавя чист мед, който спомага за доброто храносмилане.

В първите два месеца разреждането става също със слизеста отварка от 3 г ориз, овес, овесени ядки, жито или здрав картоф, варени в 100 г вода.

През 3-ия и 4-ия месец разреждането се прави с брашнена вода (но не по-често от два пъти седмично, защото брашното, ако не е овесено, предразполага към кожни изривания и запек), която се приготвя от 3 до 5 г брашно (житно, оризово, овесено или друго), варено в 100 г вода. Може да се употреби и печено брашно. До 3-ия месец разреждането обикновено се прави в отношение 1:1, т. е. по равни части мляко и отварка или брашнена вода.

След 3-ия месец постепенно млякото се увеличава, така че след 6-ия месец кърмачето да получава вече неразредено мляко.

Към общата смес на 100 г храна се прибавя 5–8 г мед, а при липса на мед – гроздова захар.

Изкуствената храна на кърмачето се дава обикновено с биберон, и то през 4 часа – всичко 5 пъти на денонощие. Нощната пауза е 8 часа. Млякото трябва да бъде 100 г на 1 кг тегло на детето за целия ден, т. е. ако бебето тежи 4 кг, трябва да приема всичко 400 г мляко. Чистото мляко не бива обаче да надмине 600 г за денонощие.

Храненето с биберон изисква голямо внимание и грижи от страна на майката, която трябва да спазва строго правилата за приготвянето на храната, както и за самото хранене. Най-голямо внимание да се обръща на чистотата на биберона (от него зависи здравето на детето), който след всяко хранене старателно да се измива с четчица и след това да се попарва с кипяща вода. Така измит, той се поставя в чист съд, като се покрива с чиста кърпа до следващото хранене. Лошата страна на храненето с биберон е, че децата, които се хранят с него, понякога получават изпъкнали предни зъби и на двете челюсти.

Захранването на кърмачето с друга храна става по същия начин, изложен подробно в „Режим на хранене на кърмачето”. Обедното хранене се замества със супа от овесени ядки, грис, саго, ориз и др., а също и със зеленчукова супа. Скоро след това храненето с един биберон се замества с млечна каша или компот или пък с прясна пшеничена или от овесени ядки рядка каша, неподсладена със захар. Може да се прави смес от двете каши. Овесената каша спомага за здрави кости и зъби. Да се дава на децата и по малко ориз, приготвен по същия начин, както овесената каша, а също и белени настъргани ябълки. Шоколадът и сладките храни, употребени в по-голямо количество, оказват вредно въздействие на незакрепналите храносмилателни органи на децата, възбуждат организма им и причиняват болести.

Прибавката на повече захар към храната кара децата да пият много вода, защото в червата им от захарта се предизвиква млечнокисела ферментация, а това е много опасно при изкуственото хранене, затова е по-добре да се дава чист мед, който има голяма енергийна стойност, а освен това децата го приемат с удоволствие. При кърмачетата той се употребява и като лекарство при остри стомашни разстройства. Медът се препоръчва при хронични смущения на храненето и при стомашни разстройства.

Прехранването се отразява вредно на всички деца. То е несравнимо по-вредно, отколкото ако те остават недохранени от време на време.

При изкуственото хранене от голяма полза е и редовно да се дава пресен плодов сок от лимони, портокали, мандарини. Без страх от каквото и да е разстройство можем да даваме на 4–5-месечни кърмачета дневно (на 3–4 пъти) до 100 г сок от ябълки, череши, грозде, малини, мандарини или портокали. Сокът трябва да се дава не едновременно с млякото, защото го пресича в стомаха на детето, а 1 час след млякото. С други храни сокът може да се дава едновременно. Даването на сока трябва да протече така: първия ден – по 1 чаена лъжичка на биберон, втория ден – по две чаени лъжички на биберон и т. н., докато се разходва определената порция.

След навършване на 3 месеца на нормално развитото дете да се дава дневно сок от 1/2 до 1 портокал. При липса на портокали може да се дава със същата полза 3 пъти на ден сок от моркови (до 100 г) или сок от спанак, които предпазват от скорбут, рахит и други болести и спомагат за правилното развитие на кърмачето.

И така правилото „Яж повече плодове, за да бъдеш здрав”, което важи и за възрастните, е от най-голямо значение за кърмачето, както и за всички деца.

Теглото на бебето трябва редовно да се контролира. Ако детето не наддава, трябва храната му да се засили с повече мляко, жълтък от яйце, прясно масло.

Обилната употреба на мляко довежда до белтъчно прехранване с печалните му последици, а яйцата причиняват зловонна диария и предразполагат към кожни изривания. Децата могат да получат цяло яйце, разбито в супа, едва в началото на втората година.

Твърди плодове детето е в състояние да приема едва когато му израстат зъби. До третата година детето да се храни по пет пъти на ден, обаче да не се тъпче, а да му се дава толкова, колкото му се яде, защото всяка лъжичка силом е отрова за него и то инстинктивно повръща. Тези майки, които силом тъпчат децата си, вършат грешка.

Храненето на кърмачето със сдъвкана храна е крайно неправилно. Нездравословно е майка да дава на детето си храна, която тя предварително е дъвкала. Понякога това се прави от роднини и приятели, които по този начин искат да засвидетелствуват своята глупава любов към кърмачето. Те дъвчат орехи, лешници, гевреци и други подобни неща и образуваната в устата им кашица пъхат в устата на детето. Това е много вреден и неприличен обичай, останал в наследство от невежите ни прадеди.

Щом детето може да дъвче и ослюнчва храната си (първите условия за укрепване на храносмилането), трябва да му се дава предимно природосъобразна, млечно-растителна храна с повече картофи, доброкачествен черен пшеничен хляб и плодове. Голяма грешка е да се дава предимно течна храна от рода на супите и млякото, а по-малко черен пшеничен хляб и плодове. Течната храна е трудно смилаема, тя разширява храносмилателните органи, лишава детето от необходимостта да дъвче и ослюнчва храната си и води до запичане. Последицата от това е, че храносмилането става по-лениво и зъбите на детето се повреждат и загниват. Сладкиши, шоколади и бонбони да се дават по възможност по-малко, защото повреждат стомаха.

Най-естественото и здраво питие за децата е прясната вода с 2–3 капки лимон, която никога не трябва да е много студена (до 20°С). Както растенията страдат, когато ги полеем със студена вода, така и храносмилането се разстройва, когато дадем на стомаха студена вода.

Даването на лъжлива изкуствена цицка не е за препоръчване – тя предизвиква у детето неспокойствие, образуване на много слюнки, с които в стомаха влиза въздух. Чрез нея се вкарват зарази, които предизвикват възпаление на устната кухина.
 
http://www.dunov-knigi.com/razdel-otglejdane-vazpitanie-karmacheto-p-3995.html
http://www.dunov-knigi.com/retzepti-petar-danov-petar-dimkov-c-132.html

Последна редакция: вт, 05 яну 2010, 23:15 от lili73

# 46
  • Мнения: 3 621

Който иска да си гледа детето по съветите на човек роден 19 век, който дори не е лекар, моля негова си воля.
Съветите са безумни - овесен чай подсладен с мед на 2-3 месечно бебе. Кисело мляко на 4-5 месеца и обща храна на 7-8 месеца ....
Това са глупости, които съвременната медицина отдавна отрича.
Хора живеем в 21 век и днес има много качествени адаптирани млека и детски храни. Дори и най-изостаналите по отношение на храненето педиатри съветват да НЕ се дава мед поне до 1 годинка и глутена преди детето да навърши 7 месеца.
Разберете, колкото и да е малко в овесените ядки има глутен...
Ама всеки си гледа детето както иска и си носи последствията от това  ooooh! ooooh! ooooh!

# 47
  • Мнения: 13

Който иска да си гледа детето по съветите на човек роден 19 век, който дори не е лекар, моля негова си воля.
Съветите са безумни - овесен чай подсладен с мед на 2-3 месечно бебе. Кисело мляко на 4-5 месеца и обща храна на 7-8 месеца ....
Това са глупости, които съвременната медицина отдавна отрича.
Хора живеем в 21 век и днес има много качествени адаптирани млека и детски храни. Дори и най-изостаналите по отношение на храненето педиатри съветват да НЕ се дава мед поне до 1 годинка и глутена преди детето да навърши 7 месеца.
Разберете, колкото и да е малко в овесените ядки има глутен...
Ама всеки си гледа детето както иска и си носи последствията от това  ooooh! ooooh! ooooh!



Да не те карам да си гледаш децата и да ги храниш с краве и кисело мляко но ако и ти живееше в 19 век или по назад щеше ли да впрегнеш каручката с воловете и да отидеш до Швейцария да издоиш кравата Милка да ти пусне Нан 1 или нещо друго.Така са се хранили децата едно време нямало е адаптирани млека и друго ако питаш всичките добри педиатри днешни светила в медицината дали те са си хранили децата по днешните методи които дори отхвърлят вода и медикаменти до 5 месец  или са карали по старите комунистически методи ще се увериш ,че има нещо вярно в това.
Адаптираните млека се правят от краве мляко.
А ти имаш ли медицинско образование да даваш съвети кое е правилно и кое не и кой е компетентен?
А защо са учили всички тези лекари?И кои сме ние да даваме  акъли съвети да предписваме лекарства и дори да поставяме диагнози?
 newsm78

# 48
  • Мнения: 13

Който иска да си гледа детето по съветите на човек роден 19 век, който дори не е лекар, моля негова си воля.
Съветите са безумни - овесен чай подсладен с мед на 2-3 месечно бебе. Кисело мляко на 4-5 месеца и обща храна на 7-8 месеца ....
Това са глупости, които съвременната медицина отдавна отрича.
Хора живеем в 21 век и днес има много качествени адаптирани млека и детски храни. Дори и най-изостаналите по отношение на храненето педиатри съветват да НЕ се дава мед поне до 1 годинка и глутена преди детето да навърши 7 месеца.
Разберете, колкото и да е малко в овесените ядки има глутен...
Ама всеки си гледа детето както иска и си носи последствията от това  ooooh! ooooh! ooooh!



Да не те карам да си гледаш децата и да ги храниш с краве и кисело мляко но ако и ти живееше в 19 век или по назад щеше ли да впрегнеш каручката с воловете и да отидеш до Швейцария да издоиш кравата Милка да ти пусне Нан 1 или нещо друго.Така са се хранили децата едно време нямало е адаптирани млека и друго ако питаш всичките добри педиатри днешни светила в медицината дали те са си хранили децата по днешните методи които дори отхвърлят вода и медикаменти до 5 месец  или са карали по старите комунистически методи ще се увериш ,че има нещо вярно в това.
Адаптираните млека се правят от краве мляко.
А ти имаш ли медицинско образование да даваш съвети кое е правилно и кое не и кой е компетентен?
А защо са учили всички тези лекари?И кои сме ние да даваме  акъли съвети да предписваме лекарства и дори да поставяме диагнози?
 newsm78

Медицината с нищо повече не се е изменила от времето на Хипократ който е бил велик лекар.Медицината в днешно време е същата както и преди дори и много по зле само е на влезнала  техниката.Блаженни са незнаещите .

# 49
  • Мнения: 117

Който иска да си гледа детето по съветите на човек роден 19 век, който дори не е лекар, моля негова си воля.
Съветите са безумни - овесен чай подсладен с мед на 2-3 месечно бебе. Кисело мляко на 4-5 месеца и обща храна на 7-8 месеца ....
Това са глупости, които съвременната медицина отдавна отрича.
Хора живеем в 21 век и днес има много качествени адаптирани млека и детски храни. Дори и най-изостаналите по отношение на храненето педиатри съветват да НЕ се дава мед поне до 1 годинка и глутена преди детето да навърши 7 месеца.
Разберете, колкото и да е малко в овесените ядки има глутен...
Ама всеки си гледа детето както иска и си носи последствията от това  ooooh! ooooh! ooooh!

Peace
Абсолютно безумни.

lili73 това което си написала, преписала и се ръководиш от него е хубаво за твоето дете. Моля те не бъди толкова твърда в убежденията си за това, че тези методи са най-правилни и да ги препоръчваш. Никъде в никоя държава никой педиатър не препоръчва мед и глутен на толкова малки бебчета.
Наистина и за мен е безумно това, което си написала. Съжалявам ама винаги са ми били много смешни сравненията от типа и през 19-и век бабите така са гледали децата си. Ами те тогава са се возили на каруци. Ти на каруца ли се возиш или на лека кола. Това са архаични и смешни сравнения. Ти ваксина на децата си слагаш ли. Ами карай като през 19-и век. Въобще за какво става въпрос. Светът се развива и човечеството също, както и медицина, начин на живот на хранене и т.н.
Разбира се отговорността за отглеждане на твоите деца е само твоя и ти можеш да се придържаш към тези методи на отглеждане. Но да ги защитаваш и налагаш не е много редно. Както и ако решиш да родиш в къщи между две кучета и да прережеш пъпната връв на детето си след 3 дни (като в средновековието) също е право на избор. Съжалявам това е моето виждане по въпроса.   bouquet


# 50
  • Мнения: 16
това е безумие даси гледам така детето вие сте прави живеем в 21 век и мога да кажа че има много качествени млека от мед и някакъв чай това замен е пълно безумие  #Crazy #Crazy #Crazy

# 51
  • Мнения: 13

Който иска да си гледа детето по съветите на човек роден 19 век, който дори не е лекар, моля негова си воля.
Съветите са безумни - овесен чай подсладен с мед на 2-3 месечно бебе. Кисело мляко на 4-5 месеца и обща храна на 7-8 месеца ....
Това са глупости, които съвременната медицина отдавна отрича.
Хора живеем в 21 век и днес има много качествени адаптирани млека и детски храни. Дори и най-изостаналите по отношение на храненето педиатри съветват да НЕ се дава мед поне до 1 годинка и глутена преди детето да навърши 7 месеца.
Разберете, колкото и да е малко в овесените ядки има глутен...
Ама всеки си гледа детето както иска и си носи последствията от това  ooooh! ooooh! ooooh!

Peace
Абсолютно безумни.

lili73 това което си написала, преписала и се ръководиш от него е хубаво за твоето дете. Моля те не бъди толкова твърда в убежденията си за това, че тези методи са най-правилни и да ги препоръчваш. Никъде в никоя държава никой педиатър не препоръчва мед и глутен на толкова малки бебчета.
Наистина и за мен е безумно това, което си написала. Съжалявам ама винаги са ми били много смешни сравненията от типа и през 19-и век бабите така са гледали децата си. Ами те тогава са се возили на каруци. Ти на каруца ли се возиш или на лека кола. Това са архаични и смешни сравнения. Ти ваксина на децата си слагаш ли. Ами карай като през 19-и век. Въобще за какво става въпрос. Светът се развива и човечеството също, както и медицина, начин на живот на хранене и т.н.
Разбира се отговорността за отглеждане на твоите деца е само твоя и ти можеш да се придържаш към тези методи на отглеждане. Но да ги защитаваш и налагаш не е много редно. Както и ако решиш да родиш в къщи между две кучета и да прережеш пъпната връв на детето си след 3 дни (като в средновековието) също е право на избор. Съжалявам това е моето виждане по въпроса.   bouquet




Напълно сте прави.
На никой не препоръчвам да използва тези писани неща дори аз не ги ползвам.Това са неща които са ползвани преди когато е нямало адаптирани млека.Тогава даже са давали и кисело мляко но то е било хубаво не като сегашното купешко.Напълно е забранено да се дава мед на децата до навършването на 1 година.Овес също не трябва да се дава ако има запек може да се дава запарка от сливи.Извинявам се ако съм обидил някой.Благодаря за цветята.Забравих да кажа,че пише мъжа на Лили
  bouquet

# 52
  • Мнения: 13

Който иска да си гледа детето по съветите на човек роден 19 век, който дори не е лекар, моля негова си воля.
Съветите са безумни - овесен чай подсладен с мед на 2-3 месечно бебе. Кисело мляко на 4-5 месеца и обща храна на 7-8 месеца ....
Това са глупости, които съвременната медицина отдавна отрича.
Хора живеем в 21 век и днес има много качествени адаптирани млека и детски храни. Дори и най-изостаналите по отношение на храненето педиатри съветват да НЕ се дава мед поне до 1 годинка и глутена преди детето да навърши 7 месеца.
Разберете, колкото и да е малко в овесените ядки има глутен...
Ама всеки си гледа детето както иска и си носи последствията от това  ooooh! ooooh! ooooh!



Напълно сте прави.
На никой не препоръчвам да използва тези писани неща дори аз не ги ползвам.Това са неща които са ползвани преди когато е нямало адаптирани млека.Тогава даже са давали и кисело мляко но то е било хубаво не като сегашното купешко.Напълно е забранено да се дава мед на децата до навършването на 1 година.Овес също не трябва да се дава ако има запек може да се дава запарка от сливи.Извинявам ти се напълно и искрено съжалявам.  bouquetЗабравих да кажа,че пише мъжа на Лили

# 53
  • Мнения: 154
Абсурдно е да се отрича напредъка на медицината.Сега алергиите са най-модерното заболяване и трябва да се съобразяваме с него.Медът е силен алерген и е недопустимо да се дава на бебе!Който дава на бебето си мед,явно не е страдал от алергии и си играе със здравето на детето.
Относно темата:Фризолак или Нан?Аз давах фризолак ХА или обикновен фризолак (по препоръка на частен педиатър).Бебето се запече жестоко.Минахме на Нан сензитив.Заповна да си ака редовно и много се радвам,че смених млякото.Ако бях давала само него щях да спестя на бебето месеците,през който акаше с мъка.Иначе и двете млека й харесваха на вкус.

# 54
  • Мнения: 2 172
С риск да се повторя ще ти препоръчам да вземеш мляко различно от тези двете.
Ако имаш ценови съображения ще ти кажа,че розовия Хип пробиотик е на същата цена,да не кажа и по-малка.От Метро взимам опаковка от 800 гр за 20.50 лв,в другите магазини е по 21.50 лв. Но изобщо не може и да се сравянва с Нан или Фризолак  Peace

Общи условия

Активация на акаунт