Цезарово сечение на термин по НЕмедицински причини

  • 20 783
  • 503
  •   1
Отговори
# 465
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Кати, аз съм далеч от мисълта, че лекарите трябва да живеят без пари и да работят на доброволни начала.
Но точно колкото един лекар е виновен за квотите, толкова виновен е и пациента.
Всеки отива с болката си и нуждата от специализиран преглед. И след като лекарите не преценяват възможностите си и приемат повече пациенти/респективно издават и повече направления/, то следва да си плащат глобите, когато това е необходимо.
Ако българският пациент имаше право да осъжда лекарите при немърливост и непрофесионално отношение, то тогава глобите от НЗОК щяха да са им като ухапване от комар.
Сегашната ми лекарка е на същото мнение..."Казва, и на мен не ми е приятно да плащам глоби, но като не ми харесва-просто няма да работя."
След като се прецени, че е необходим преглед при специалист-няма как да откажат направление.
А иначе за застраховките си права, и на мен тази идея много ми допада.
Но пък от друга страна може ли един млад човек да прецени от каква медицинска помощ ще се нуждае, че да прави избор между различните пакети...

# 466
  • София
  • Мнения: 17 592
Хм, повече пациенти не следва ли да е равносилно на пропорционално повече направления?

И най- вече от къде на къде някой ще си позволява да поставя квота на лечението? Не на заболеваемостта - това не може да се контролира с подзаконов акт, уви, но на количеството и качеството на лечението?

И не следва ли в мога, в който ми бъде отказана лекарска помощ, да ми бъдат върнати всички правени вноски, заедно с наказателните лихви?

И не следва ли в мига, в който Касата си позволи да не заплати, а да глоби лекар затова, че е лекувал осигурен пациент, да бъде съдена по... ами, някой по- международен закон.

Изобщо, правото на здраве не е ли сред основните човешки права?

# 467
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Хм, повече пациенти не следва ли да е равносилно на пропорционално повече направления?

И най- вече от къде на къде някой ще си позволява да поставя квота на лечението? Не на заболеваемостта - това не може да се контролира с подзаконов акт, уви, но на количеството и качеството на лечението?

И не следва ли в мога, в който ми бъде отказана лекарска помощ, да ми бъдат върнати всички правени вноски, заедно с наказателните лихви?

И не следва ли в мига, в който Касата си позволи да не заплати, а да глоби лекар затова, че е лекувал осигурен пациент, да бъде съдена по... ами, някой по- международен закон.

Изобщо, правото на здраве не е ли сред основните човешки права?

Ти погледни кой да е офис на ЗК, и мисля, че сама ще си оттеглиш въпросите като абсурдни...  Mr. Green Тоест, въпросите ти са безкрайно верни и точни, но Здравната Каса в България отдавна вече не е посредник между лекар и пациент с цел евтино и качествено лечение, а се е превърнала в паразит, който цица и от двата донора.

# 468
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
аз само ще подкрепя Бояна - сигурна съм, че лекарската професия включва доброто отношение и осигуряването на адекватна (спрямо разбиранията на лекаря ??) информация за да вземе жената най-правилното решение. нищо лошо не виждам в ЦС по избор, без индикации. но то трябва да е обосновано, както и пациентката да е информирана за възможните изходи. и това трябва да касае и естественото раждане. ясно е, че отрицателни изходи може да има в двата случая. роля на лекаря е да се ориентира конкретния случай в каква посока потенциално би се усложнил. статистиката обхваща всички изследвани. роля на лекаря е да прецени възможностите на жената и себе си и да предвиди прогнозата.
д-р хаус и подобните нему според мен са комплексари, които се опияняват от властта върху пациента, особено вадейки го от оня свят. каквото и да си направил за някой, то е по вътрешно убеждение и не смятам, че е оправдана грубост. ако става дума за деликатни състояния като раждане, при което в нормалния случай има двама здрави, пък е белег единствено на лошо възпитание. а ако целта е заплащане - казва се рекет. не виждам нищо лошо един лекар да съобщи хонорара си любезно.
 

# 469
  • Мнения: 239
не, не - за децата си има отделни проучвания, сега не мога да ги цитирам, но мисля, че няма спор - бебетата с цезарово имат малко по-трудна адаптация.
Аз родих с цезарово няколко дни преди термина и никой не се забелязаха някакви трудни адаптации. Бебето не е имало разлика с тези, родени без цезарово. Може би ако се извади много преди термина...

Последна редакция: чт, 28 май 2009, 13:31 от White Magic

# 470
  • Мнения: 411
Някъде да съм твърдяла че информация за раждането може да се получи само от корумпиран лекар? А че българският гинеколог е рядко меркантилен и корумпиран за мен лично не подлежи на съмнение. Процентът на ражданията със секцио в България го даказва, едва ли българката е устроена различно от жените от западните страни.
[/quote]

Извинявам се но откъде сформирахте това си мнение, особено като не живеете в България, имате ли лично впечатление, на колко куромпирани акушер гениколози сте попадала в България. Или както обикновенно се водите по писания в жълтеникавата преса, и анонимни драсканици.  Аман от българи които постоянно бълват обиди към родината си, къде с сонование по често без хулят родината си.
Говорите за практики в цивилизованите страни, естествено раждане, кое му е естесвеното на утвърдената практика за използване на вакум? Това че главите на децата изглевдат естествено пипонести и еднакви ли.

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 02:29 от bebkakrasi

# 471
  • Мнения: 1 199
Толкова време не бях влизала тук, съвсем случайно го видях Peace
Личен опит имам, две деца съм родила в България все пак. Имам приятелки, блицки които раждат, пък и от форума мога да си съставя впечатление Simple Smile Страната, в която живея, не е достатъчно цивилизована в това отношение според моите критерии. Въпреки че тук определено процентът на ражданията със секцио е по-нисък отколкото в България, самите специалисти го признават за прекалено висок и призовават тази практика да се ограничи. Другият проблем е че по време на раждане все още се използват много ненужни медицински интервенции, които само по себе си могат да доведат до секцио. Та в това отношение мисля че в Западна Европа е доста по-цивилизовано, ама и в Канада се взимат мерки да се върви в правилната посока Simple Smile
Цифрата 40 процента на раждания със секцио в България я чух по БТВ.
Да, използването на вакуум или форцепс се използват в наистина екстрени ситуации, в последния етап на раждането, когато бебето не може да излезе по нормалния начин. Ако сте останали с впечатлението че това се прави рутинно при всяко раждане, това е голяма заблуда, направо е смехотворно.


# 472
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
аз не знам колко е процента на вакуума в БГ. имам само едно наблюдение от моето раждане. в клиниката имаше 30 бебета, от които 4 баха вакуум. това е доста. но от друга страна става дума за МД, където по принцип казват че има повече патологични бременности. или пък е закона на сериите Simple Smile някой знае ли колко е % на форцепс/вакуум в БГ?
и все пак мисля, че е по-добре секцио отколкото форцепс или вакуум.

# 473
  • София
  • Мнения: 2 249
мишка, според една презентация на доц Димитров в МД- 3,6% през 2000. Но си права, че там може и да е по-висок. Не знам за цялата страна.

# 474
  • Мнения: 1 199

и все пак мисля, че е по-добре секцио отколкото форцепс или вакуум.

Съгласна. Между другото при мен имаше две възможности - форцепс или секцио и съм им благодарна че избраха секциото. Обаче не съм им благодарна че не ми спестиха системата с окситоксин и пукането на мехура, когато раждането все още си протичаше нормално.

# 475
  • Мнения: 705
Всъщност Нанси Уейнър казва, че ако при сегашното положение на родилната помощ, ако се намали процентът цезарови сечения, то неминуемо ще се увеличи делът на ражданията с форцепс и вакуум.  Sad Нещата трябва да се променят из основи.

# 476
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
зозима, права си, необходимо е обучение. затова може би е разумно процесите да вървят постепенно - с напредване на  обучението на АГ специалистите (и акушерки и лекари) естествено ще намалее процентът ЦС. но ако падне много ще се увеличат усложненията от ЦС. нужен е баланс. с други думи има минимум манипулации (независимо какви) за да се поддържа квалификацията на персонала и те да бъдат с минимума усложнения. независимо дали се говори за ЦС или раждане пер виас.

# 477
  • Мнения: 2 376
Може би, ако нещата се разделят, например нормалното раждане да е само с обучена акушерка, а докторът да се меси при нужда, ще се стигне до баланса.

# 478
  • Мнения: 3 869
Знам, че друго си е реалната практика, но все пак пациентите не са опитни мишки - нека и лекарите да се възползват от съвременната техника - да се учат и да си поддържат формата на модели и от видеозаписи, да си правят мок операции и тренировки, където ситуациите им се задават трудни и сложни, а от тях се иска да действат за минимум време - за всяка професия могат да се разработят такива модели...
Някак си ми звучи доста неоправдано да се правят спорно нужни операции, за да се поддържа натренираност на лекарите  Confused Излиза, че един самолет е по-ценен от 1 човешки живот (или неговото качество), след като пилотите тренират на симулатори, а лекарите - върху живи хороа  Sad

# 479
  • Мнения: 705
Ако ражданията се водят от акушерки, а лекарите се грижат само за патологията, ИСТИНСКАТА патология, то броят на гинеколозите ще се редуцира. Така онези, които останат, ще имат оптималния брой патологични случаи (колко ужасно звучи само!), за да поддържат "форма". Но от друга страна се съмнявам в уменията на днешните акушерки, имам предвид тези, които пректикуват отскоро и които реално не са имали възможността да бъдат нещо повече от catcher, когато бебето си излезе. Вярно е и друго-че при едно нормално, естествено, активно и недирижирано раждане в повечето случаи именно до това трябва да се ограничат действията им. Simple Smile Но не е нужно много, за да се променят нещата, иска се желание на първо място.
Мег, не мога да съм по-съгласна, както обичат да казват англичаните Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт