КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" 15 - изпитите

  • 66 997
  • 644
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 42
Привет на всички родители избрали частно образование за децата си.

Отдавна ви чета. Намирам информацията, която публикувате тук за много полезна за мен. Още повече, че живея в чужбина и детето ми посещава частно pre-school тук. Ориентирала съм се и към частно училище за 1 клас в София. Ще се връщаме в Бг. За това се  интересувам от всичко свързано с частните училища в БГ. 
Много ще съм Ви благодарна, ако ми отговорите на следния въпрос:
Достатъчна ли е подготовката в частните училища при кандидатстване в езиковите гимназии след 7 клас? Аз за сега съм се спряла на училище Веда. От изчетеното в нета оставам с впечатлението, че масово се прибягва отново до прословутите частни уроци и при деца посещаващи частните училища. Разбира се, отчитам факта, че и при всяко дете случаят е строго индивидуален. Но, все пак, се опитвам да разбера какво е нивото в тези училища. Ще ми е интересно да чуя различни мнения на родители от различни училища.
Много Ви благодаря предварително.
Хареса ми мотото на вашето клубче. Simple Smile

# 16
  • Мнения: 4 877
Тsvetykus, добре дошла при нас!  Hug

Коя година ще се местите към България? Питам, защото в някои ЧУ има изпити и да не изпуснете сроковете. За "Веда" не знам дали са с изпит. Мисля, че в другото немско ЧУ "Ерих Кестнер" има някакво препитване, но да не обърквам. Има мами от ЕК и ще са по-точни в информацията. За мен трите основни немски ЧУ - ЕК, Увекинд и Веда са си много стабилни, но реално няма лични впечатления.
От предните теми си спомням, че "Веда" ще строят нова сграда. Бяха получили парцел, но трябва да проверим в предните теми за кой квартал става дума. Тези дни мернах тяхно бусче. Беше по-новичко. Предишното им към нашия район беше раздрънкано, но сега си беше ОК.

# 17
  • Мнения: 2 992

Много ще съм Ви благодарна, ако ми отговорите на следния въпрос:
Достатъчна ли е подготовката в частните училища при кандидатстване в езиковите гимназии след 7 клас?


Не мисля, че някой би се наел да ти отговори на този въпрос.
Скоро минахме през кандидатгимназиалните вълнения.
Много деца успяват и без допълнителна подготовка.
Понеже навестявахме различни места, спомагащи за подготовка на седмокласници, съм свидетел, че там се подготвяха и деца от частните училища и колкото и да не Ви се вярва , дори и деца от СМГ /на тестове и уроци по м-ка/ .
Знам, че поста ми ще предизвика спор, но подчертавам, че не споделям мнение, а факти, на които станах свидетел

# 18
  • Мнения: 4 877
За добро утро Simple Smile


http://novini.dir.bg/2009/06/05/news4563031.html


Създават катедра за сексуалните малцинства в Харвард

BLITZ - 05 Юни 02:41

Харвадският университет ще създаде първата по рода си катедра за сексуалните малцинства като отражение на общата тенденция в САЩ за увеличаване на научните общности по този проблем.

Харвадският Съвет на хомосексуалистите и лесбийките отпуска 1,5 млн. долара за новата катедра, наречена на името на американския преподавател и литературен критик Франсис Ото Матийсен. “Работата не е в това, че успяхме да отпуснем тези пари. Много по-важно е, че Харвард прие безсрочното дарение за развитието на проблемите на сексуалните малцинства”, съобщи Мичел Адамс, куратор в университета. /Ройтерс

# 19
  • Мнения: 4 877
http://edu.dir.bg/2009/06/04/news4560301.html

 

 

 

 

Проверяват школо за бум на отличници

Частното училище няма оценка под 6 на възпитаниците си

БГНЕС

Просветното министерство ще проверява пловдивско школо заради подозрително голям брой шестици на матурите, пише “Стандарт“.
Частното училище, чието име от образователното ведомство премълчаха, няма оценка под 6 на възпитаниците си. Заради това там ще има повторна проверка, която да покаже дали действително децата там са най-добре подготвени, или учителите са се изкушили да им ударят рамо на препитванията.

# 20
  • Мнения: 4 877

На матурите - 8 591 пълни отличници
05.06.2009 14:13
Най- добре учат български език и литература в Американския колеж, в Немската и Втора английска гимназия, най-лошо - в Казанлък и Кърджали


http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2205651

Зрелостниците от Американски колеж в София, 91-ва Гимназия с преподаване на немски език "Проф. Константин Гълъбов" и Втора английска езикова гимназия "Томас Джеферсън" са показали най-висок успех на държавния зрелостен изпит по български език и литература (матурата) тази година.

След тях в почетната десетка за най-висок среден успех по български език и литература са:

164-та гимназия с преподаване на испански език "Мигел де Сервантес", 73-то Средно общообразователно училище с преподаване на чужди езици "Владислав Граматик", Езикова гимназия "Пловдив", Националният учебен комплекс по култура с лицей за изучаване на италиански език и култура, Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ",  Първа английска езикова гимназия и 31-о Средно училище за чужди езици и мениджмънт "Иван Вазов".

Втора английска „Т. Джеферсън", 164-та „Сервантес" и последните три в този списък миналата година не са били в първата десетка.

По преценка на Министерството на образованието и науката (МОН), което днес обяви резултатите от матурите, те са съизмерими с резултатите от 2008 г., макар и по-ниски като общ среден резултат.


В сравнение с миналата учебна година

по-високи са оценките по история, физика, биология, руски език, философия.

По-ниски са по български език и литература, география, математика.

В Професионалната гимназия по строителство в Казанлък, Професионалната гимназия "Васил Левски" в Кърджали, Професионално училище по селско стопанство в Ситово, Силистренскко и софийското 94-то Средно общообразователно училище "Д. Страшимиров" са показани най-ниски оценки по български език и литература.

В този списък са и Частната математическа гимназия "Евклид" в София, както и училища в Стара Загова, Плевен, Нови пазар, Николаево, Старозагорско, и Караманци, Хасковско.

По принцип най-високи резултати са показани на изпита по чужд език. Разбира се, предметът се избира главно от зрелостници, обучавани в профилирани гимназии.

Специалистите в министерството преценяват, че зрелостниците се справят значително по-добре на въпросите със затворен отговор - средно 13,29% е разликата в успеваемостта между затворени и отворени въпроси.

Около 3% от явилите се зрелостници не са работили въобще по задачите с отворен отговор, като най-висок е този дял за изпита по физика - 11,9%.

Понижение на средния резултат се отчита при на най-масовите изпити, което намалява общия успех на випуска. Но това е неизбежно, тъй като е по-голям броят на зрелостниците, които избират изпит просто за да изберат нещо, а освен това - там са и част от невзелите изпита през миналата година, напомнят от МОН.

Специалистите успокояват, че понижението на резултатите по български език и литература е незначително - в рамките на 2 т. в средния успех и с 1,13 % повече слаби оценки.

 Значително по-големият  процент слаби оценки по география (18,93 %)

води и до намаляване на средния резултат със 7 точки, но това не е неочаквано, тъй като през миналата година процентът на слабите оценки по история е бил 22,06 %, а по физика 20,50% при по-голям брой зрелостници, избрали тези предмети.

От всичките 6215 двойки по география, 4522 са от професионални гимназии (73%).

Ето и други факти, представени от МОН:

На матура са се явили 76 450 зрелостници - с 3 499 души повече от 2008 г.
Общият брой двойки е 13 146, които се разпределят между 11 503 зрелостници (т.е. има 1 643 зрелостници с по 2 двойки). В това число не влизат матурите по желание.

32-ма зрелостници имат „пълни нули" (т.е. нула точки), а един зрелостник е с две „пълни нули".

Отличните оценки са 23 095, които се разпределят между 14 504 зрелостници. Това означава, че 8 591 зрелостници са получили по две отлични оценки (15,46%).

Общият брой работи, оценени с по 100 точки е 166.

Процентът зрелостници, които не са положили успешно държавен зрелостен изпит, е 15,05.

# 21
  • Мнения: 42
Благодаря на Странджата и Росс! Hug

# 22
  • Мнения: 4 877
Как децата ви ще изкарат лятото? Ще ги записвате ли на някакви занимания, спорт, чужди езици?
Давайте идеи!  Hug

# 23
  • Мнения: 2 276
Добър вариант за лятна занималня. Синът ми я посещава миналата година и много му хареса. Там беше и през годината.
http://cosmos-edu.org/

# 24
  • София
  • Мнения: 6 999
Смятам, че анкетата показва разумно гласуване и че явно това са средните стандарти на профила на българския родител, който би насочил детето си към ЧУ. Нека не забравяме, че в някои семейства говорим за повече от едно дете посещаващо ЧУ.

Моето мнение е леко различно.  Peace Прави ми впечатление, че се е гласувало в най-голяма степен за таксите, които се плащт в момента. в този смисъл и анкетата ми е леко подвеждаща.

Що се отнася до изпита за влизане в ЧУ - аз съм против. Не смятам, че елитарно-академичната среда е най-доброто за детето ми. Бих се радвала дъщеря ми да учи в ЧУ, където има всякакви деца. Както по-умни, така и не до толкова умни. Деца, на които трябва да им се помага, за да успяват в училище също.
За това пък смятам, че няма 'рецепта' за добро ЧУ - има различни видове родители и деца и различни 'подходящи' училища.

# 25
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Аз приветствам изпитите, не само в ЧУ, а и в държавните такива.
Ако имаше предостатъчно места в училищата за всички, щях да мисля различно. Но за мен единственият разумен и логичен начин да избереш децата, когато не можеш да поемеш всички желаещи, е изпитът. Съвсем отделен въпрос е дали ще бъде писмен изпит, някаква форма на разговор, или друго (това вече трябва да зависи от приоритетите, на които залага училището)
Но съм силно против специалната подготовка за такива изпити, какъвто например е случая с Горна Баня. Т.е. изпитът за нач. у-ще трябва да е такъв, че детето да може да се справи без специална подготовка. Щом се налага такава, хеле пък с години, трябва да значи, че на детето мястото му не е съвсем там.

Сега се ужасявам от критерия за влизане в т. нар. "елитни" държавни училища. Принципът първи дошъл, първи влязъл не е показател за нищо, освен за амбициите на родителите отрочето им да учи в "елитното" училище. Ще ми се в тези ДУ, които имат някакви претенции, поне да има някаква квота за деца, приети с изпит. Така ще е справедливо за всички - който иска - пуска връзки, друг се реди на двудневни опашки, а трети си пуска детето на изпит.

Иначе съм 100% съгласна с Иса:
"За това пък смятам, че няма 'рецепта' за добро ЧУ - има различни видове родители и деца и различни 'подходящи' училища."

# 26
  • Мнения: 22 922
Моя син мисля да го оставя да търчи на воля,да кара колело и да се плиска с маркуча в жегите.Simple Smile

# 27
  • Мнения: 40

Филмче за ААУ
http://www.karieri.bg/show/?storyid=546453

От птичи поглед Англо-американското училище в столичния квартал Панчарево наподобява стилизирано слънце. От централната му част тръгват четири лъча - един за началното училище, втори за прогимназията и гимназията, в третия се намира физкултурният салон, а в четвъртия - библиотеката.

Тази сграда не е като всички останали. Не случайно е носител на специална награда в конкурса "Сграда на годината" за 2006 г. Още в нейния замисъл е заложена идеята за опазване на природата и намалено потребление на енергия. Когато преди десетина години Англо-американското училище решава да строи собствен дом, то кани в София американския архитект Ник Гарисън - автор на проектите за международните училища в Будапеща и Индия. Преди да състави архитектурния план, Гарисън обсъжда с борда на директорите както образователните нужди на училището, така и екологичния аспект на проекта. Съчетава всичко това с цветовете, каменните зидарии и червените керемиди на възрожденските къщи в Пловдив и Копривщица. Комбинацията между функционалност, екологичност и традиционен дух струва 9 млн. евро.

Инвестицията обаче си струва и има сериозна възвращаемост - на покрива са монтирани 16 слънчеви панела, които осигуряват топлата вода в сградата. Навсякъде прозорците са със специални стъкла, които намаляват загубата на топлина. "Стремим се към максимална употреба на естествената светлина през деня", подчертава Мария Михайлова от отдел "Връзки с обществото". Прозорците в училището са цели витрини - заемат площ от 1900 кв.м, което е четири пъти повече от стените. Те успяват да осигурят достатъчно светлина дори в най-голямото помещение - библиотеката, която се простира на 300 кв.м. На втория етаж са монтирани т.нар. skylights - прозорци на покрива с матови стъкла, които осигуряват достатъчно светлина в класните стаи, коридорите, офисите на администрацията и в физкултурния салон. "Така щадим очите на децата, които се обучават през целия ден - от 8 ч. сутринта докъм 3-4 ч. следобед", допълва Михайлова. Когато се наложи да се включи електрическо осветление, се ползват енергоспестяващи лампи.

Освен електроенергията в Англо-американското училище пестят и водата. "При нас водата, веднъж дошла, не се губи. Гордеем се, че това е включено в учебния процес - децата знаят, че трябва да използват природните ресурси икономично и максимално добре", обяснява Мария Михайлова. Водата от канализацията се обработва в локална пречиствателна станция и отива в специално създадено изкуственото езеро. Дъждовната вода от покрива минава през водосточните тръби, след това - под земята и също пълни изкуственото езеро. Оттам тя се ползва за напояване на големите тревни площи - те заемат около 70% от 70-те дка училищен двор. Там има също футболно игрище, баскетболни и волейболни игрища, тенис кортове, детска площадка. На двора могат да се провеждат не само спортните занятия - в класните стаи на първия етаж, където учат най-малките, има врати, които водят направо навън, тъй че, когато учителят прецени, може да води урока си на тревата например.

Единствено отоплението на сградата все още е в разрез с екологичните принципи в Англо-американското училище - за целта се използва нафта, защото районът в Панчарево все още не е газифициран.

Англо-американското училище печели "зелени точки" не само заради екологичната си сграда, но и заради стремежа да изгради у възпитаниците си съзнание за опазване на природата. Учениците също участват в екоинициативите. Заедно със своите преподаватели например те се грижат за четирите декара гора на Витоша, "осиновена" от училището преди две години. Тази част от планината със сигурност винаги е почистена и поддържана.

Сгради пестят енергия
Фирмите плащат повече за строителство, но намаляват разходите за поддръжка

Интернет гигантът "Гугъл" е изградил на т.нар. Гугълплекс - комплекс на 93 хил. кв.м. Една трета от енергията на сградата се осигурява от около 9200 слънчеви панела. Те произвеждат около 1.6 мегавата електричество - достатъчно, за да осигури енергията на хиляда домакинства. Изграждането на Гугълплекс е най-мащабният проект на американска компания, включващ употреба на слънчеви панели.

При строителството на своята най-голяма сграда американската Агенция за защита на околната среда планира по-малко пътища към терена и по този начин опазва 2.5 дка гора. Производството на бетон на самата строителна площадка намалява разходите за гориво, както и емисиите на вредни газове от камионите. Осемдесет на сто от строителните отпадъци са рециклирани и съответно превърнати в нов материал или продукти. Слънчеви панели осигуряват външното осветление на комплекса, а вътре големите прозорци осигуряват естествена светлина на офисите и коридорите. Чистият въздух в сградата се поддържа от вентилационна система и материали, които не позволяват задържане на влага и микроби в помещенията. Инвестирайки в екологична сграда и съоръжения, сега компанията спестява около 40% от енергията, която би изразходвал един обикновен комплекс.

Зеленият небостъргач на Ситибанк в Ню Йорк е построен от 90% рециклирани материали, а енергията за осветлението му се осигурява изцяло от вятърни генератори. Почти всички офиси имат изглед навън и по този начин служителите работят в по-светла среда. Прозорците са със специални стъкла, които не пропускат топлината навън през зимата и пазят от горещината през лятото.

# 28
  • Мнения: 4 877
Тук момичетата обсъждат фин. параметри на стипендията в АК - ценна информация
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=323980.390

Доста бяхме говорили по въпроса преди време. Май се сбъдват лошите ни прогнози. Sad
Не знам къде теглят чертата.


ПП
Гледам, че Някой си се включва в други теми, а нас ни подмина. Е, как може такова нещо?!  Mr. Green
Някой си, записахте ли се на летен лагер в АК през юли?

# 29
  • София
  • Мнения: 320
Привет на всички родители избрали частното образование за децата си.

Дадох гласа си в анкетата.

Има ли родители от вас ,на които децата учат или ще учат в UK в частни колежи?

Предварително се извинявам ,че не съм чела предишните ви теми,но пък ще съм постоянна за в бъдеще.

Общи условия

Активация на акаунт