Препарати и здравен контрол в детската градина

  • 6 785
  • 22
  •   2
Отговори
  • Мнения: 47 982
Пускам тази тема поради проблемите, с които се сблъсках в нашата детска градина
Накратко - синът ми е диспансеризиран от 6 месеца с диагноза астма. Реагира на препарата в детската градина - Клодан Д, който е на хлрна основа. Взимала съм го с течащи очи  и нос, което на метри от детската градина му минава. Имали сме и петна по дрехите, и пъпки по дупето от досега с тоалетната чиния.
Хлорът има дразнещо действие спрямо носа, устата, гърлото и белият дроб. Може да предизвика изгаряния на респираторния тракт и да доведе до едем на белия дроб, учестено дишане, хрипове, задушаване, болки в гърдите и сериозно увреждане на функцията на белия дроб. Текстът е цитат от листа за безопасност на хлорсъдържащ препарат. Симптомите на хроничното хлорно натравяне са астматични бронхити, болка в гърдите, хлорно акне, изтъняване на носната преграда. Всеки от вас позлва интернет, може да си прочете достатъчно за хлора- как например се е изпозлвал за оръжие през ВСВ или как е обгазяван Русе и т.н и т.н.
Детските заведения са обществени заведения по смисъла на наредба на МЗ и могат да изпозлват произволен почистващ препарат от разрешените биоцидни препарати в страната. Въпреки това 4 от 5 градини в района ми изпозлват точно определен препарат- Клодан Д. Други подобни са Санифорт и Сюрхлор.
През 2008 е проведена кръгла маса по проблемите в детските градини, с участието на СНБМ, Фандъкова и Минчева от ДО на СО, на която е поставен проблема, но въпреки това единици са градините, в които препарата е сменен с по- безвреден
Конкретно в моя случай занесох медицинска бележка, че детето ми се дразни от хлора, както и събрах подписка, че родителите желаем да се смени препарата. Въпреки това директорът г-жа Матеева не желае да го смени, защото смята че съм търговец на препарати и злоупотребявам със здравето на детето си, за да я накарам да купува моят препарат- въпреки че изобщо не ми пука с кой препарат ще го смени. Ето защо подготвям писмо до МЗ с молба да се коригира наредбата за здравните изисквания към детските заведения, като се добави изискване да се дезинфецират с нехлорен препарат.
Обърнала съм се към РИОКОЗ, които контролират детските заведения, но те не могат да задължат диреткора да смени препарата.
Моля споделете опита си с почистващите препарати в градините, имате ли мнение, успяхте ли да се преборите, или пък обратното- смятате че върпосът не е важен.
Пряко свързан с този въпрос, който всъщност би трябвало да се контролира от мед. сестрата в градината, е и този за здравния контрол в градините, който очевидно от многото теми, е доста наболял. Споделете какво може да се направи за да се подобри положението. Аз лично сигнализирам в РИОКОЗ, но засега ефекта е съмнителен. Не се отказвам обаче  Tired

# 1
  • София
  • Мнения: 4 035
В нашата градина в Младост е същия препарат. Има петно на грейката си и миналата година буквално рани по дупето от изриването. Поне проблем с дишането няма за сега, да чукна на дърво.
Обърнах внимание да се изплаква препарата като кората по гореспоменатите причини, оттогава не сме имали проблеми.

# 2
  • Мнения: 2 037
LOST, поздравявам те за положените усилия и за темата!
Моят опит за премахване на белината в групата е неуспешен.
С радост подкрепям начинанието ти, и подписка бих подкрепила!
Ако имаш нужда от правна помощ дано някой прояви желание да ти помогне.

# 3
  • Мнения: 47 982
Благодаря ти
Засега много ме затруднява намирането на материал, който да мога да прилагам като доказателство за вредата на хлора. В листа за безопасност, който се издава на всеки биоциден препарат, е записано както цитирах, че дразни дихателните пътища, очите и кожата, но явно това не е достатъчен аргумент за ръководството на градината.
Смятам да напиша писмо-молба до МЗ, с молба да включат в тази наребда 3/05.02.2007 за здравните изисквания към ДГ да се ползва дезинфектант без хлор. За РИОКОЗ е достатъчно, че ДГ имат избор да си изберат по-безвреден препарат, но изглежда за мед. сестрите и персонала е по-лесно да се ползва хлорен препарат, тъй като в такъв случай РИОКОЗ минава с лакмуса, а ако са с безхлорен препарат трябва сами да си взимат проби и да следят да се спазва хигиената. Тъй като не са длъжни да сменят препарата, който не му харесва и има проблем, трябва да се маха

# 4
  • Мнения: 2 171
Доколкото съм запозната, проблемът е точно, че "РИОКОЗ минават с лакмуса" и никой не смее да смени препаратите точно по тази причина. Проверките от РИОКОЗ са внезапни и, ако тестът с лакмуса отчете липса на хлор (равносилно на липса на дезинфекция) глобите са големи както за персонала, отговарящ за дезинфекцията, така и за самото ДЗ. Затова смятам, че трябва исканията да се отправят директно към РИОКОЗ Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 816
Това което каза Астрата е истина.Глобявали са ме за това/тогава чистехме с прост хлорамин/Идват капат капки и после си го отнасяш.За всеки препарат сме искали разрешение от РИОКОЗ.Проблема е в техния телевизор.
ПVП мислех,че са забранили използването на хлор и производни newsm78

# 6
  • Мнения: 47 982
Имам официален отговор от РИОКОЗ, че може да се ползва всякакъв дезинфектант- не само хлорен. Доколкото ми обясни сестрата на една от градините, ако не ползва хлорен препарат, РИОКОЗ няма да минат с лакмуса, а ще проверят какви проби е взимала за бактерии и микроорганизми, а контрола за чистотата ще го прави тя. Демек- по-лесно е да си ръсиш обилно с хлор, щото и ако го ползваш както трябва- с влажен парцал и обилно изплакване след това, то лакмуса пак няма да отчете наличието на хлор. А наличието на незиплакнат хлор по пода и масичките на децата може да си правите сметка какво значи- децата не само го дишат, ами и го ядат
РИОКОЗ не е забранила използването на белина, а просто е разрешила да се ползва каквото желаят. Въпреки това в 4 от 5 градини ползват еднакъв препарат " по препоръка на ХЕИ". А от РИОКОЗ с екълнат че нямат право да препоръчват препарат.

# 7
  • Мнения: 1 119
Имам официален отговор от РИОКОЗ, че може да се ползва всякакъв дезинфектант- не само хлорен. Доколкото ми обясни сестрата на една от градините, ако не ползва хлорен препарат, РИОКОЗ няма да минат с лакмуса, а ще проверят какви проби е взимала за бактерии и микроорганизми, а контрола за чистотата ще го прави тя. Демек- по-лесно е да си ръсиш обилно с хлор, щото и ако го ползваш както трябва- с влажен парцал и обилно изплакване след това, то лакмуса пак няма да отчете наличието на хлор. А наличието на незиплакнат хлор по пода и масичките на децата може да си правите сметка какво значи- децата не само го дишат, ами и го ядат
РИОКОЗ не е забранила използването на белина, а просто е разрешила да се ползва каквото желаят. Въпреки това в 4 от 5 градини ползват еднакъв препарат " по препоръка на ХЕИ". А от РИОКОЗ с екълнат че нямат право да препоръчват препарат.

 LOST това е важен отговор за пред директора. Всичко зависи от нея. Аз обработвах дълго време персонала- домакинки, учители и пр. с материали. И успях. Сега са ми благодарни, въпреки че тогава беше бая трудничко. Даже вчера една г-жа - на друга група не на нашата ме попита как да подходи в градината на внучето си за да смени препарата, защото в там миришело ужасно. Аз не пропуСнах възможността да й припомня, че и в нашата градина миришеше така. Призна си, че чак сега осъзнава за какво иде реч. Да не говорим че има не само по-безвредни, но по-икономични и лесни за употреба и по-ефтини.

Според мен пред деректорите ЩЕ тежи информация, че ИМА градини, в които не се ползватг хлорни препарати. Дир-ите общуват помежду си и обменят информация. Ако и това не помогне, помоли педиатъра да напише едиин мед. талон на детенце, че за него тези препарати са опасни. аз така направих.

А че борбата трябва да е за всички градини е ясно- при положение че
http://svejo.net/251228-Edno-na-vseki-deset-deca-strada-ot-astma

Всеки един специалист знае до какво водят хлорните изпрарения при деца с алергии и др. дихателни проблеми. Лично аз излязох с обосновката, че и есно АЛЕРГИЧНО дете да има- препарата в градината трябва да се смени, защото застрашава живота му. Стигна се да там да ги сплаша, ако нещо се случи с детето ми ще им потърся отговорност. Има един ден в седмицата когато дезинфекцират тоалетната с белина и тогава ме предупреждават да си доведа детето по-късно, защото мирише.

Ако има  и други майки ОТ ГРАДИНАТА да осъзнават проблема, ще е по-лесно. УСПЕХ Peace

# 8
  • Мнения: 47 982
Занесох документ от детски белодробен лекар, при който детето е диспансеризирано, направих подписка за смяна на препарата (вярно, за една сутрин само 20-30 подписа събрах, но не е малко), предложих и друг препарат, ползван в много градини- вкл и в една в същия район, за която тя знае
Ами не- изпозлвали сме детето да си пробутаме нашия препарат,подписката е незаконна и сме подвели родителите ooooh!
Данните за заболеваемостта на децата в предучилищна възраст, публикувана на сайта на РИОКОЗ е глупост и не е вярна(пише че децата боледуват най- много от болести на горните дих. пътища и тонзилите) и т.н. и т.н.
Персонала коментира само "че и на нас ни мирише, ама си траем", а пред директора твърди че проблем няма
Приемам обаче идеи, така че давай Simple Smile
Иначе почти написах писмото до МЗ с предложение да се конкретизира наредбата за здравните изисквания, да се чисти с безхлорен препарат и по време, когато децата не са в помещението. Не знам дали ещ ми обърнат внимание, но ако го направят, ще е решение  за всички с този проблем.

# 9
  • Мнения: 1 119
И аз мисля, че РИОКОЗ като не могат да препоръчват конкретни препарати, предвид големия процент деца с алергии и астма трябва да се погрижат, в детските градини, в които има алергични деца/ а то няма такава без такива деца/ да се използват хипоалергични прапарати. Ако не направят това никакъв контрол за  опазване на общественото здраве не е.

Ще помагам с каквото мога Peace



Последна редакция: ср, 13 окт 2010, 18:18 от Fanni

# 10
  • Мнения: 184
Препарата няма особено значение,ако се ползва правилно!В смисъл-спазване на дозировката за разреждане и измиването с вода след ползване.Контролът за почистването следва да се прави от медицинското лице в ДГ и от директора.Но като знам как се сипват препаратите,как се смесват с веро,как никога не се мие с чиста вода след ползване на препарат...направо настръхвам!И моят син не можа да ходи на ДГ поради тези алергии и тези безобразия на персонала.Изисквайте поне да се мие сутрин рано ,или вечер,когато няма деца!

# 11
  • Мнения: 1 072
Ние сме с петна от белина по дрехите и алергична кашлица почти постоянно Confused Дано усилията ти се увенчаят с успех Praynig Hug

# 12
  • Мнения: 31
При нас от 2 години ползват UNI S - безхлорен и няма белина

# 13
  • Мнения: 304
Вече съм наясно за какво са пъпките по дупето на сина ми Peace И аз бих разписала тази подписка, има смисъл, дано само някой да те чуе.

# 14
  • Мнения: 47 982
Засега не съм направила подписка, а само писмо до МЗ
Мисля че всеки може да се обърне с молба към МЗ, или столична община, или поне директорката на градината на детето си, защото на мен ми беше заявено, че за първи път се повдига подобен въпрос (въпреки че както казах, СНБМ се занимава от две години със случая, а и не само те, в някои градини са минали на други препарати, основно Уни С, след натравяне на персонала)
Тъй като сега всичко се случва само подобра воля на директора и сестрата, а не всички са отворени за идеята, мисля че едно конкретизиране на наредбата ще реши въпроса от корен. За целта обаче ще е нужно повече от едно писмо, но ако сме повече, ще има ефект- вярвм че полза ще има не само за алергичните деца, а за всички  Peace

Общи условия

Активация на акаунт