Препарати и здравен контрол в детската градина

  • 6 789
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 184
Трудно ще стане това конкретизиране на наредбата,но не е невъзможно.Напълно подкрепям.Сега се купуват евтини препарати за икономия,затова директорът трябва с наредбата да се задължи да ползва  безопасни препарати.Обаче дезинфекцията при отсъствие на деца си е чист въпрос на организация вътре в ДГ.При предишната ми директорка от6.30 до 7ч. и от 17.30 до 18ч. се хлорираше,проветряваше и т. н.При сегашната-по всяко време,на когото когато му е удобно.Който е недоволен ,си маха детето.Едва ли ще помогне и нова наредба,освен ако не я глобят яко.Кажете какво можем да направим,може би нещо като петиция,която да се адресира до съответните органи!?

# 16
  • Мнения: 47 982
Може и петиция, но не знам до колко ще има подкрепа и ефект, заляти сме от петиции и им се обръща все по-малко внимание  Rolling Eyes
Лично аз мисля че ако всеки драсне по едно писмо с оплакване, ще има по-голям ефект
В момента в наредбата е конкретизирано да се проветрява два пъти на ден, в отсъствие на децата. Не че не е важно това, напротив, но щом това е записано конкретно дума по дума в наредбата, то значи и за другото може, а и трябва- сега не са длъжни да чистят когато децата ги няма и не го спазват. То простата логика предполага това, от чисто човешка гледна точка, но не би. Ето защо си мисля, че не е нужно всяка майка да с емоли ня директорката за това, а да с еконкретизира. Явно въпросът за проветряването е повдиган някога от някой и е намерил място в наредбата, а този за препаратите- не знам защо е оставен така, явно смятат че свободата, която дават с общото "разрешени биоцидни препарати" е достатъчно и че ръководството ще е загрижено за децата. За щастие има градини, които са сменили препаратите, но от 5 в района ни, такава е само 1- много много малък напредък.

# 17
  • Мнения: 784
Препаратите за дезинфекция в ДГ са фиксирани от ХЕИ. Няма място за икономии. И като дойде въпросната тетка проверява с какво се дезинфекцира. А лелките мият по всяко време, защото като дойде ХЕИ минават и капят с едни пипети. И ако тоалетната е измита сутринта, а тя капе към 11ч., няма да покаже резултат и глобата е сигурна.

# 18
  • Мнения: 47 982
Съжалявам, но това не е вярно- имам официален подпечатан отговор от РИОКОЗ, че според НАРЕДБА № 3 от 5 февруари 2007г. за здравните изисквания към детските градини всяка детска градина има право сама да определя с какъв биоциден  препарат от разрешените в РБългария да се ползва, а хлорните са една мнооого малка част от разрешените биоцидни препарати. Ако не се ползва хлорен препарат, мед. лице в градината извършва контрола чрез проби, а не РИОКОЗ. РИОКОЗ само ще следи за контрола, който мед. лице упражнява- редовно взимане на проби за наличие на бактерии и т.н.
Иначе това е стандартния отговор, на хората, на които не им се занимава, да- че това е изискване на ХЕИ (то това го няма от 5 години де)
Регистър биоцидни препарати http://hygiene-bg.com/normativni-uredbi/1-REGISTAR_BP_1.pdf
Наредбата я има на сайта на МЗ

# 19
  • Мнения: 784
Интересно, а защо когато при нас идват инспекторките изискват да видят Ирисана, дозите, на стените стои график с час на хигиенизиране и т.н.т.

# 20
  • Мнения: 47 982
Защото сте декларирали, че ползвате този препарат, и за този препарат проверката протича по този начин
Дай мейл, ще ти пратя писмото на РИОКОЗ, ако не ми вярваш, макар че от наредбата е видно, че се ползва НЯКОЙ - ПО ИЗБОР  препарат от разрешените от списъка, който съм постнала- и той не съдържа само Ирисан, Санифорт и Клодан Д

# 21
  • Мнения: 47 982
Извинявам се че повдигам темата, но тъй като може за някой да е важна, както беше за мен, бих искала да посоча изменението в Наредбата за здравните изисквания към детските градини от 2012 година:

http://lex.bg/laws/ldoc/2135543722/

"Чл. 27. (1) Разпространението на заразни заболявания в детската градина се предотвратява чрез:
1. минимум двукратно дневно проветряване на помещенията, в отсъствие на децата;
2. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) ежедневно изтупване на спалното бельо, ежеседмично на завивките и килимите и ежемесечно на дюшеците (матраците);
3. термодезинфекция на спалното бельо при всяко изпиране и последващо изглаждане с гореща ютия;
4. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) ежедневно извършване на дезинфекция на подовете, измиване с вода и сапун на играчките, масите, и при необходимост на столовете, леглата и стените; при дезинфекция с биоциди, съдържащи хлор, се прилагат предпазни мерки за предотвратяване неблагоприятното въздействие на отделящия се във въздуха хлор - достатъчно добро проветряване, при необходимост избърсване и изплакване на дезинфекцираните повърхности и предмети;
5. неколкократно ежедневно измиване и дезинфекция на тоалетните; при извършване на дезинфекция на гърнетата на децата от яслените групи се използва специална престилка с отличителен знак, като след обслужване на всяко дете помощник-възпитателите задължително измиват и дезинфекцират ръцете си;
6. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) задължително измиване на ръцете на децата преди хранене и след използване на тоалетната;
7. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) дезинфекция на приборите и съдовете за хранене след всяка употреба;
8. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) използване на индивидуални кърпи за ръце и чаши за вода за всяко дете;
9. ежедневно наблюдение на здравословното състояние на децата.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2012 г.) Дезинфекцията се извършва с препарати с разрешение от Министерството на здравеопазването за пускане на пазара на биоцидни препарати съгласно Наредбата за условията и реда за пускане на пазара на биоциди, приета с ПМС № 336 от 2007 г. (ДВ, бр. 4 от 2008 г.)."

Считам го за значителен напредък, и макар хорсъдържащите препарати да не са забранени от МЗ, то поне съобразиха да включат този текст, за което много се радвам. Наясно съм че всеки препарат, неправилно използван, е опасен, независимо какво съдържа. Хлорсъдържащ препарат би могъл да се използва по начин, по който децата да не са буквално подгизнали в него, и да се намалят вредите.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 449
Здравейте! Детето ми има контактна алергия към дезинфекциращи препарати още от детската градина. Сега е в училище и положението е същото. Целите ръце, бузите,  а понякога и краката, коремът и гърбът стават на пъпки, тип уртикария, които сърбят.  Посещавали сме алерголог, правени са тестове, освен от мухъл и плесен, няма друга  алергия. Това ме навежда на мисълта да е към някакъв препарат, защото когато си е у дома за два- три дни и алергия няма. Ходих да попитам с какъв препарат чистят, казаха с Десмол. Те лично са ми звъняли и знаят положението на детето ми, та приеха да го сменят. Въпросът ми е какъв препарат мога да купя, който да е универсален и да не предизвиква алергии по кожата? Моля за насоки и предложения. Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт