Аmerican Dream - мит или реалност?

  • 11 794
  • 198
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 523
Социалната пенсия няма да осигури в никакъв случаи луксозен живот, но пък и няма да си на улицата. Задоволяване само на елементарни потребности. Много от хората, които са само на такива пенсии се местят в щати, където е евтино. Примерно имат пенсии двамата - мъжът и жената към 1800-2000 долара общо, отиват някъде, където плащат наем от рода на 350-400 долара и пак успяват да не мизерстват. Отделно пък има и разни други помощи за хора с ниски доходи - купони за храна, нисък наем за хора над определена възраст и др.

# 106
  • Мнения: 5 710
Ами значи няма някакво особено разминаване с Еворпа. Социалните пенсии ( т.е аз не знам какво е социална пенсия, знам че по възраст можеш да се пенсионираш, ако не си работил с минимална от порядъка на 450 евро) са си мизерия.
Времената са други, да. Тук ( куриоз) има т.нар. бебета пенсионери. Т.е имало е за кратко закон че с 20г. трудов стаж се пенсионираш. Така сестрата на моята етърва се е пенсионирала на 37 години. В момента получава не минимална, а примерно 600 евро ( не съм сигурна в цифрата), на 55+ години е. Невероятно, но факт:)

Как стои въпроса с пенсията на починал съпруг/съпруга в Щатите?

# 107
  • Мнения: 523
10 c's, социална я наричаме, защото тук се води "Social Security Benefits".
Иначе за починал съпруг/съпруга имаш право да му получаваш също пенсията, но са различни условията. Право имат и децата под 18 години, ако ходят на училище. Също така, дори и да си разведена, ако си живяла минимум 10 години с бившия, пак имаш право на част от пенсията му, без това да засяга парите, които ще получава настоящата му съпруга, ако той има втора или трета такава. Малко е сложно, но по принцип има такива права за наследниците.

# 108
  • Мнения: 407
И тук повечето хора отделят процент от заплатата си, която се плаща в пенсионен фонд. Работодателят не е длъжен да плаща нищо. Обикновено ти се отделя процент от заплатата, която работодателя директно привежда в pension или provident fund. На мен специално ми удържат всеки месец 10% от заплатата. Тъй като става въпрос за доброволно осигуряване и не е задължително познавам доста народ, особено с по- нисък доход, които не отделят нищо. В крайна сметка всичко зависи от това колко ти е висок доходът, защото както казах вноските са процент от дохода ти. Ако ти е ниска заплата, а тук заплатите за неквалифициран труд са наистина мизерни, първо едва ли ще можеш да си позволиш да отделяш нещо, и второ дори и да отделяш, то ще е толкова малко, че надали ще можеш да си позволиш някой ден да се пенсионираш на такава пенсия. За това съм чувала изказвания от рода, че много малко хора действително могат да си позволят да се пенсионират, и много хора работят докато умрат.

# 109
  • Мнения: 341
venus1, е това вече ме шокира.
Аз имам друг въпрос за интеграцията, наблюдения имам над сръбските общности в Европа, много от тях наистина живеят в дадената държава без да знаят езика, обаче това важи за първото поколение, преселниците, техните деца вече свободно говорят езика, защото основното училище за повечето държави е задължително, така че детето криво-ляво научава езика. Как стоят нещата в Америка, родените там деца знаят ли английски или има специални училища на китайски и испански да речем и не им се налага да учат английски.

# 110
  • Мнения: 407
Предполагам това, което казах не е толкова шокиращо имайки се предвид, че ЮАР е една развиваща се държава и разликата между богати и бедни  е доста голяма. Тук има такова изобилие от ниско квалифицирана и евтина работна ръка че наистина е немислимо да се очаква да преуспееш ако н,маш нещо зад гърба си. Дори понякога се майтапя, че може да се наложи да се върна в България и да живея на социална пенсия Simple Smile.
Иначе и тук има много общности, които си говорят техния си език, общуват предимно помежду си, женят се помежду си и в общи линии не се интегрират много, много в обществото в смисъл не се месят в личните си отношения с представители от други общности. Това бих казала се отнася до разните му там мюсюлмани, евреи, индийци, китайци, португалци, гърци, италианци и т.н. По принцип всички говорят английски, работят, но в личен план се придържат към собствената си общност, имам предвид когато става въпрос за приятелски и по близки отношения. Просто те си имат своя си език, култура, традиции, религии и т.н.

# 111
  • Мнения: 353
Цитат на: Алиса в 11-11-2010, 14:31:32
П.П.П. Опааа, пропуск от моя страна. Чак сега погледнах какво е писала досега потребителката Ветеринари. И видях, че тя я активна пускателка на конспиративни теории общо взето как лошите американци сами са се избили на 9/11. Ветеринари, ака Базука Джейна, ако бях прочела по-рано, нямаше въобще да ти отговарям, сори, ти си ми 18 нива под достойнството. Хайде, поживо-поздраво и внимавай с диверсантите, марсианците и зелените човечета


 Laughing разконспирира ме-браво !Да не работиш във фамозното ФБР  Laughing

Първо :Никът ми е Ветинари-герой от романите на Тери Пратчет .
Второ:Изобщо не съм пускала аз темата за 11/09 ,а в постовете си нееднократно подчертах,че превеждам от няколко френски сайта и мисля,че добре защитих позицията си.До степен ,че латерните спряха да пеят за най-великата демокрация и останаха без отговор.
Кой, кого и как е избил-не знам.Ама искам да знам защо близките на жертвите от толкова години искат ново разследване по събитията...Пък за марсианци и човечета изобщо не е и ставало въпрос-с глупости не се занимавам.
Трети–Как пък ги измери тия 18 нива?Да няма някаква ултра велика американска схема за изчисляване ?

Противоречите си-американската група.Как така всеки емигрант може да си сбъдне американската мечта-ама във всеки се оказа,че не влизат студентите,тези без документите,тези без образованието-тоест мексиканските резачи на палми...
Безспорно има и такива-единици,които с много труд и още повече късмет,ама да заявиш в един доста четен форум ,там където често се появяват теми на хора,мислещи за емиграция,че в Америка всеки емигрант за няколко години ще стане милионер е безотговорно...даже направо арогантно!

Тююю-няма угодия.Ако напиша какво са ми доверили приятели-не е достатъчно безстрастно,ако пусна цитат от книга или статия е досадно...Май нищо ,което не налива вода във вашата мелница не е достатъчно добро!
 
С мои думи-с мои думи ще кажа единствено,че всяка държава, и всяка нация, и всяка общност си има и хубави, и лоши черти.Не е геройство да създадеш един идеализиран образ и да му се кланяш-геройството е да си даваш сметка за всичките слаби страни и пак да намериш зрънцето,заради което да обичаш..., родината си,другата държава,която си си избрал,корените си...Иначе си пуст човек и си оставаш такъв в България,в Америка ...на Луната
Човекът нарекъл родината си "нищото" ,де факто се е изплюл в лицето на майка си,на корените си...
Никога няма да ме убедите,че такъв човек може да иде на друго място-да го разбере,приеме с плюсовете и минусите му, и да го заобича...За мен цялата работа е едно велико лицемерие...
Познавам хора от какви ли не затънтени краища на света дето нямат нито електричество,нито вода в мизерните си къщурки,ама никой не е обзет от такъв краен нихилизъм стане ли въпрос за родината му.
И като си вземеш картонена къща на изплащане с ипотека,тъпкана с мебели на изплащане и паркираш отпред един джиБ ,и какво?Ще пишеш в бг-мамма да се похвалиш колко си преуспял?Това ли излиза ,че е американската мечта????
Щото зепич добре го каза-в Европа ,както и в Америка,Канада и другите развити държави къщата и колата са си съвсем постижими неща-няма какво толкова да се мечтае,че пък и да се американизира.

Джойа ви задава хубави въпроси-да вземе някой да й отговори ли все пак ?!

# 112
  • Мнения: 2 032
Базука Джейн, ако случайно очакваш отговор от мен на тези ти брътвежи, ще се наложи да се разочароваш, сори.

# 113
  • Мнения: 4 399

Има социална пенсия и здравеопазване за пенсионери от 55 години нататък мисля, но на нея едвам оживяваш. Аз просто не очаквам, че ще живея на едната социална пенсия, затова го написах това. Ако искаш спокойни старини, без да те издържат децата ти, инвестираш в пенсионен фонд, йойто ти сам контролираш, и в каквото още искаш, спестяваш и въобще внимаваш какво правиш. Може би защото мъжът ми е финансов съветник, но имам много мнения по тази тема. Да речем пенсионирам се на 55 или по-късно. Очаква се, живот и здраве, да живея до поне 75-80. Това са 20-25 години на пенсионен фонд... Трябва много хубаво да си го обмислиш.

 

Така както го описваш, не виждам раzлика с европейското пенсионно осигуряване. newsm78 Вярно че Европа не е хомогенна, но дори и в България вече е така и мисля че в повечето европейски страни пак това са основните принципи.

Колкото до иzкаzването на Меркел, ами търсих, търсих, не го намерих. Засега успявам да намеря само прераzкаz в раzлични варианти, ама ще продължавам да търся. Щом Бубка го е намерила и световните медии бъкат от това иzкаzване, няма да се предавам, я... Laughing Та от прераzкаzите не раzбрах какво смути американската нежна душевност, дали това че чужденците трябва да ходят на училище, да се обраzоват, да учат еzика на страната в която живеят поне дотолкова че да могат да си купят хляб или може би нещо друго... За мен това са нормални неща и е много важно на теzи хора да ми се даде шанс, а обраzованието е шанс в случая.

Последна редакция: пт, 12 ное 2010, 16:18 от Vjara

# 114
  • Мнения: 5 710
Вяра, виж назад, дадох линк има я и на видео даже....6стр. точно след твоя постинг

# 115
  • Мнения: 2 563
Аз не разбрах, в Европа някой си купува жилище в брой ли? Не че аз имам ипотека, но не ми е ясно - каквъ е непрезряният начин да се сдобиеш с дом?

# 116
  • Мнения: 3 241
Аз не разбрах, в Европа някой си купува жилище в брой ли? Не че аз имам ипотека, но не ми е ясно - каквъ е непрезряният начин да се сдобиеш с дом?

Имам колега англичанин и той непрекъснато се чуди на френския модел. Да, и тук си купуваш жилището със заем, но за да вземеш заем трябва да имаш постоянна работа. То и под наем да си пак ти трябва такава.
Ужасно негъвкавия пазар на труда води до там, че кредитирането е по-назад от САЩ и Англия например.

# 117
  • Мнения: 1 473
Аз не разбрах, в Европа някой си купува жилище в брой ли? Не че аз имам ипотека, но не ми е ясно - каквъ е непрезряният начин да се сдобиеш с дом?

Имам колега англичанин и той непрекъснато се чуди на френския модел. Да, и тук си купуваш жилището със заем, но за да вземеш заем трябва да имаш постоянна работа. То и под наем да си пак ти трябва такава.
Ужасно негъвкавия пазар на труда води до там, че кредитирането е по-назад от САЩ и Англия например.

На мен обаче точно консерватизмът в европейската банкова система ми харесва и ми дава сигурност за парите, които имам в банка.
Никога не бих се доверила на банка, която с лека ръка раздава кредити.

Ние със съпругът ми си купихме жилище без да взимаме кредит, а със спестявания, натрупани с честен труд, колкото и изтъркано да звучи.
Изплатихме го в брой.
В Европа не е толкова невъзможно да си купиш недвижим имот със спестени пари.

# 118
  • Мнения: 4 300
Нали темата няма да се превърне в мерене на спестяванията и обсъждане на лични финансови решения?
С пълното съзнание съм, че каквото и да се напише, то ще е от личен опит ( т.е. или си изключение или си клише) или ще е преразказ трета ръка. Но въпреки всичко ми е интересно, и в последните дни си мисля доста по въпроса, може би защото напоследък по случайност чета все книги на ам.автори- Стайнбек, Драйзър, "Отнесени от вихъра". Опитвам се да си измисля причините, поради които Щатите са водеща икономика. Със сигурност американската мечта като мотивация е изиграла огромна роля ( което ми напомня за едно изследване, според което вълната от поляци, румънци и българи, заляла Великобритания, и срещу която има огромно недоволство, всъщност е оказала положително влияние върху икономиката), та и Америка би била нищо без имигрантските вълни, заливали континента на тласъци от Плимут, та до италиански, руски, китайски и прочие инвазии. Като добавим огромната територия, природните дадености, липсата на войни на собствена територия ако изключим гражданската би трябвало да сме изчерпили причините.
Толкова с теориите ми:)
Бих искала да попитам 'американките' как по конкретно в своя живот усещат прословутите liberty and justice for all?
Също и за разни ежедневни неща като примерно достъп до работни места и отношенията там, отношение на съседи и обществени групи към тях като емигранти, междукласови различия, възможност за преминаване от един социален слой в друг, отношение към различен тип семейства дори ( самотни родители, хора в неравностойни положение, хора с различна сексуална ориентация).

# 119
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Благодаря, Рокси, че точно се отказвах от темата (подобни безкрайно несвързани с логиката писания ме отказаха от темата за 9/11, не че някой в нещо ме е убедил). Копипейстър, но и източникът е важен.

И въпроси от Джоя не видях, а твърдения (тя не е дискриминирана, хубаво). Ако има, да ги зададе.

... Бих искала да попитам 'американките' как по конкретно в своя живот усещат прословутите liberty and justice for all?
Също и за разни ежедневни неща като примерно достъп до работни места и отношенията там, отношение на съседи и обществени групи към тях като емигранти, междукласови различия, възможност за преминаване от един социален слой в друг, отношение към различен тип семейства дори (самотни родители, хора в неравностойни положение, хора с различна сексуална ориентация).

С подсказката, че аз живея на изключително отворено и либерално място, до този момент българският ми произход не само не е пречил, но е носил положителности. Помогна ми, мисля, в приемането ми за магистратура, освен конкретни резултати на тестовете, събират хора от различни среди. Не е бил пречка при кандидатстване за никаква работа, акцентът ми също. Когато кажа, че съм родена в България, е посрещнато с интерес, често с комплимент за езика.

Тук ще отворя скоба, да кажа, че американският вариант на СВ пропуска повечето възможности за дискриминация, няма дата/място на раждане, за снимки да не говорим.

На ежедневно ниво, в детската градина на децата им говорят, освен английски, китайски и иврит, а пък в училището до нас в първи клас май нямало деца, които да не са двуезични (по свидетелство на майка на българо-американска първолачка). Съседката над нас е гей, сам родител на тийнейджър, в градината на малкия също имаме две гей майки с осиновено виетнамче (едната е французойка). На площадките е супер шарено, по цвят на кожа и облекло. Не е супер богат кварталът, средна класа, но карат с автобуси деца от бедни квартали, за да се възползват от добрите училища. Това обяснява как се отнасят към различните - на практика всички са различни.

Далеч съм от мисълта, че така е навсякъде из Щатите, но това е личният ми опит. За никаква къща, картонена или не, не я заменям тази шарения.

Общи условия

Активация на акаунт