Аmerican Dream - мит или реалност?

  • 11 779
  • 198
  •   1
Отговори
  • Мнения: 257
Зачетох се днес в темата за кандидатстващите за ЗК/успех им желая/ и си мисля дали американската мечта е просто концепт на първите емигранти в Америка и захранван от днешните такива като вид мотивация или реално сбъдваща се такава с времето,труд и упоритост?





# 1
  • Мнения: 257
С оглед нестихващия с годините интерес към Щатите + лични впечатления съм склонна да приема американската мечта като възможна.
А вие?

# 2
  • Мнения: 945
Madameral, какво точно значи за теб американската мечта - добра работа, къща, куче, почивка на екзотично място, или нещо повече?
Дай още малко подробности, темата е интересна Peace

# 3
  • Мнения: 4 399
Да, възможна е (така както я разбирам аз), но далеЧ не само в Америка. Познавам хора, които са я постигнаха на много места по света, вклюЧително и в България.

# 4
  • Мнения: 945
Да, възможна е (така както я разбирам аз), но далеЧ не само в Америка. Познавам хора, които са я постигнаха на много места по света, вклюЧително и в България.

Точно за това питам какво се има предвид  - американската мечта.

# 5
  • Мнения: 4 399
Обикновено това което се влага в 'американската меЧта' най-общо е да запоЧнеш от ЧистаЧ и да станеш милионер, демек да се издигнеш от нищото само с труд. НО разбира се не знам какво тоЧно има пред вид авторката.

# 6
  • BG
  • Мнения: 4 458
Точно за това питам какво се има предвид  - американската мечта.
E как да не знаете що е то американска мечта? Това са легендите  , в които се разказва как еди кой си почнал с едно кило захар, ябълки или каквото се сетиш и лека полека създал цяла верига  магазини или империя някаква си. Това е американската мечта-от обикновен бедняк да се превърнеш в мулти милионер, е, може и без мулти Laughing

# 7
  • Мнения: 945
Аз знам какво е американската мечта. Peace
Интересно ми е авторката какъв смисъл влага във въпроса newsm78

# 8
  • BG
  • Мнения: 4 458
Темата според мен е започната за да се натрупат повече мнения по въпроса за имигрирането (по-точно в САЩ) и то не само суперлативи, ами нещо по- близко до реалността, например не "какво ми хареса най- много в САЩ, ", а" с какви проблеми се сблъсках или продължавам да се сблъсквам  там". Тука вече трябва вие да се включите с по-подробни обяснения за разните скуул дистрикти- може ли човек да запише детете си в което у-ще желае, или трябва да се съобрази с финасовата страна на въпроса, що е то  здравна застраховка и ако нямаш такава страшно ли е да се разболееш, ей такива неща Grinning

# 9
  • Мнения: 481
"Американска мечта","Страната на неограничените възможности ",това е имидж,който Америка гради от години.Обусловен е от куп исторически факти-като се почне с корабите,изсипващи хиляди хора,тръгнали към "новия свят",с надежди,мечти и амбиции,но само с един куфар с дрехи......
Честно казано,не мога да се похваля със особено задълбочени размисли по въпроса,но опитът ме е научил,че има хора,които на пръв поглед(а и реално) не полагат никакви усилия,а нещата им се получават....със съвсем лек отскок и са преполовили пътя до върха,а други с труд,пот и безброй жертви и лишения,успяват да стигнат някъде до средата.
вярвам в това,че ако имаш ясна цел,амбиция да я постигнеш-ще намериш и начина и средствата.
нощен гост,не е това целта на темата  Peace
Може и да греша,но авторката е живяла в САЩ...поне по мненията й по темите,където сме се засичали,мисля така.....

# 10
  • Мнения: 257
Нощен гост,ама как ги измисляте такива?
Темата не е за оплаквания и мрънкане.Влюбена съм в тази страна - и с хубавото и с лошото си.

Американска мечта - точно това е идеята от никаквец и дошъл от нищото и с нищото да се издигнеш,да станеш Човек,така да се каже.Следва къща,коли,щастливо семейство,финансова стабилност,защо не и някой друг милион в сметката Mr. Green
Страна,която ти дава възможности,стига да работиш усилено и да бъдеш разумен в действията си.
И да,смятам,че идеята за 'американска мечта' е също актуална и за другите страни по света.

# 11
  • Мнения: 523
В повечето случаи "американската мечта" се свързва с постигане на материални блага. Това е за голяма част от имигрантите. В този смисъл съм съгласна, че тя е постижима не само в САЩ. Обаче, има хора които са идвали тук и идват заради религиозни, политически, расистки и подобни причини. Тук не съм много сигурна, че това е постижимо в Европа. Последно четох за забраната на бурката във Франция, както и изказването на Меркел за чужденците и в частност турците в Германия. Та в това отношение мисля, че Западна Европа са много далече от т.нар. американска мечта. Не знам дали става ясно какво имам предвид. Не искам да навлизаме в спорове за турците и мюсюлманите във Франция. Просто ги давам за пример, не ги защитавам. Има нещо, което наистина отличава САЩ от много други развити страни.

# 12
  • Мнения: 27 524
Не съм ходила в САЩ. Ако не беше толкова далече, бих живяла там. Харесва ми всичко в нея, но е вярно, че впечатленията ми са от прочетено, споделено, филми, снимки... Много е различно от Европа, но Европа ми е някакси, как да кажа, с малки изключения студена, ако ме разбирате какво искам да кажа. Особено с тая невероятна глупост ЕС  Rolling Eyes Швейцария да не са глупаци, че не са се включили  Wink Иначе за т.нар. американска мечта - аз също мисля, че е възможна навсякъде, всичко е до човек, шанс, доза късмет и стечение на обстоятелствата.

# 13
  • BG
  • Мнения: 4 458
Нощен гост,ама как ги измисляте такива?
Темата не е за оплаквания и мрънкане.Влюбена съм в тази страна - и с хубавото и с лошото си.

Американска мечта - точно това е идеята от никаквец и дошъл от нищото и с нищото да се издигнеш,да станеш Човек,така да се каже.Следва къща,коли,щастливо семейство,финансова стабилност,защо не и някой друг милион в сметката Mr. Green
Страна,която ти дава възможности,стига да работиш усилено и да бъдеш разумен в действията си.
И да,смятам,че идеята за 'американска мечта' е също актуална и за другите страни по света.

Ako искаш да направиш услуга на бъдещи "американци" просто  не пиши подобни постове, съвсем добронамерено ти го казвам, без цел да се заяждам  Peace

# 14
  • Мнения: 257
 Shocked
Имам вмомента здравословни проблеми със ставите,но си мисля,че зрението ми е ок и акъла ми(нищо,че съм блонди) е на мястото си?
В интерес на истината,нощен/с оглед часа - дневен/ гост, явно мнението ти се различава от моето и това на останалите.Не си по темата или аз не разбирам намеците ти,би ли развила мисълта си,ако обичаш.

Блонди,Eagle - не знам дали 'различните' (откъм цвят на кожа,име,народност,сексуална ориентация ако щете...) имат повече шансове да се реализират в Щатите,отколкото в Европа.Може би там биха били по-толерирани поради факта,че Америка е сборен пукт на цял свят,но от към успех всичко е строго индивидуално.

# 15
  • Мнения: 523
Madameral, вярно е че всичко си е до човек, но все пак като гледам какви са официалните настроения към някои емигранти в Западна Европа, мисля че има голяма разлика с отношението тук. Може и да съм в грешка, но поне така ми изглеждат нещата. Американската мечта се свързва не само с парите, а и свободата, равноправието, толерантността.
Иначе за някои американската мечта е да имат по-хубава къща, нова кола и т.н., а други просто идват тук с надеждата, че ще има какво да ядат.

# 16
  • Мнения: 7 837
И тук идва мястото, да цитирам Джонатан Францен   Simple Smile

Цитат
It’s all circling around the same problem of personal liberties,” Walter said. “People came to this country for either money or freedom. If you don’t have money, you cling to your freedoms all the more angrily. Even if smoking kills you, even if you can’t afford to feed your kids, even if your kids are getting shot down by maniacs with assault rifles. You may be poor, but the one thing nobody can take away from you is the freedom to fuck up your life whatever way you want to.

Цитат
Тhe reason this system can’t be overthrown in this country,” Walter said, “is all about freedom. The reason the free market in Europe is tempered by socialism is that they’re not so hung up on personal liberties there. They also have lower population growth rates, despite comparable income levels. The Europans are all-around more rational, basically. And the conversation about rights in this country isn’t rational. It’s taking place on the level of emotion, and class resentments, which is why the right is so good at exploiting it.

Freedom

Последна редакция: пт, 05 ное 2010, 16:07 от Кейси

# 17
  • Мнения: 523
Кейси , разкажи накратко какво има предвид Францен, че така от два цитата не става ясно. За книгата няма да имам време поне до края на месеца да прочета.

# 18
  • Мнения: 7 837
По-горните цитати са виждания на един от персонажите и дори извадени от контекста си звучат актуално и в тази тема.

Игъл, книгата е отражение на цялото западно общество, сага за едно семейство, красиво, а всъщност толкова празно. Брутална, но истинска. Семейни отношения, елитна средна класа с специфичните й особености, политика, война, грешки, постъпки, глобално затопляне и всичко това преплетено с темата за свободата, защото нали всички сме свободни да отстояваме себе си, взимаме решения... Само че, доколко ли сме свободни, предвид дори емоционалните стени, в които се блъскаме. Книгата не е депесираща, но не е и оптимистична. И всеки един от нас е там с личните си борби за свобода и щастие.

Със сигурност звуча объркано. Аз все още я дочитам.  Simple Smile

Последна редакция: пт, 05 ное 2010, 16:58 от Кейси

# 19
  • Мнения: 1 473
За мен понятието Американска мечта се припокрива с казаното вече за бедняка, който става богат и успява с труд да се издигне от бедността.
Но беглите ми наблюдения, черпени предимно от медиите са, че след финансовата криза в Америка много мечти са разбити и Американската мечта не е това, което беше.
Америка има сериозно проблеми от социално, икономическо и политическо естество в последните години. Последните изборни резултати показват, че доверието към Обама спада и това разбира се е знак за нестабилност и недоверие в обществото - удар по Американската мечта в Америка.

Аз лично никога не съм се вдъхновявала и привличала от Америка. Но вярвам, че е напълно в човешките възможности да се издигнеш с труд и да успееш, следвайки мечтите си, за съжаление това обаче не може да стане навсякъде по света по едни или други причини.
Дали ще наречем този път на успеха - Американска мечта е въпрос на гледна точка.


# 20
  • Мнения: 523
Да, това за кризата много се тиражира. Не мога да коментирам дали тази криза ще е така трагична за САЩ. Преди и аз много се подавах на постоянните новини от медиите и по едно време едва ли не си мислиш, че идва края на света. Обаче, обичайно в САЩ си е имало кризи почти всяко десетилетие. Къде по-силни, къде по-слаби. Нали точно това беше едно от нещата, с което комунизма превъзхождаше капитализма - "уж при комунизъм кризи нямало".
Ако поговориш с по-възрастни американци за кризата ще разбереш какво е било при кризата през 80-те през 70-те и т.н. През 80-те години също е имало имотен балон, но е било с бизнес сгради. Много хора са загубили парите си. Отделно е имало фалити на пенсионни фондове и страшно много американци са загубили многогодишните си спестявания за пенсия. И тогава хич не е била много приятна обстановката. Та това си е част от капитализма. А всеки да си прави изводи дали неговата "американска мечта" може да се осъществи и съществува толкова лесно.

# 21
  • Мнения: 2 563
Американската мечта е, накратко, че с постоянство и труд можеш да се издигнеш. Вярвам в това. На много места, включително в България, никой не вярва, че с труд нещо се постига.

# 22
  • Мнения: 4 300
Зачетох се днес в темата за кандидатстващите за ЗК/успех им желая/ и си мисля дали американската мечта е просто концепт на първите емигранти в Америка и захранван от днешните такива като вид мотивация или реално сбъдваща се такава с времето,труд и упоритост?

Първоначалният въпрос ме обърка, може би защото крачето ми не е стъпвало в Америка. Какво пречи американската мечта да е едновременно  'концепт' на пилигримите, да се захранва от днешните мигранти  и да е реалност?  По въпроса за наличието  на хора, които в рамките на един живот стигат от 0 до плюс безкрайност смятам няма две мнения, с леки вариации, разбира се, в точната стойност на нулата и безкрайността.
Отношението към компактни групи еигранти мисля, че няма особено отношение към темата. Дори да принадлежиш към 'непопулярна' емигрантска група, най меко казано, в добрата стара Европа отношението на местните определено се доминира от личните ти прояви. Аз лично не смятам, че ако Карли Фиорина например носеше бурка, щеше да е на същото стъпало, на което е днес. Така че свободата и приемането могат да бъдат доста абстрактни.

пп. размислите ми са теоретични пак казвам, но пък днес ми се пише  Embarassed

# 23
  • Мнения: 2 563
Аз лично не смятам, че ако Карли Фиорина например носеше бурка, щеше да е на същото стъпало, на което е днес.

Днес не, но след 20 години ще има такива жени. Преди 50 години никой не е смятал, че чернокожа от бедняшки квартал може да учи в Принстън и Харвард, да бъде успешен адвокат и първа дама на САЩ, ама на, случи се.

Ето интересна статия за дефиницията на американската мечта от днешния вестник. http://www.nytimes.com/2010/11/07/magazine/07FOB-WWLN-t.html?_r= … &ref=magazine

# 24
  • Vienna
  • Мнения: 261
Поне за Европата мога да кажа, че с труд може да се постигне един среден стандард (жилище, къща, почивка, кола и прочие), но не повече. Високите постове с големи заплати и много влияние поне тука се раздават с политически връзки, тоест един мигрант в един момент опира до стъкен таван. Естествено и тук има такива, които са дошли с нищо, а сега са милионери... Предприемчиви хора, без страхове от риска и до известна степен с късмет... Единици са, както навсякъде. На мене не ми се е отдало. Иначе богаташите тук са от поколения богати.

# 25
  • Мнения: 4 300
Аз лично не смятам, че ако Карли Фиорина например носеше бурка, щеше да е на същото стъпало, на което е днес.

Днес не, но след 20 години ще има такива жени. Преди 50 години никой не е смятал, че чернокожа от бедняшки квартал може да учи в Принстън и Харвард, да бъде успешен адвокат и първа дама на САЩ, ама на, случи се.

Ето интересна статия за дефиницията на американската мечта от днешния вестник. http://www.nytimes.com/2010/11/07/magazine/07FOB-WWLN-t.html?_r= … &ref=magazine
Тук май ще илюстрираме разликата между Европа и САЩ  Grinning Аз смятам, че носенето на бурка при съвсем друга заобикаляща култура ( т.е. да я носиш в Париж, а не в Техеран) е израз на лично възприятие и ценности. А ценностите на бурката ми се струват несъвместими с ценностите на корпоративния капитализъм. Проблемът не е вън и в отношението на околните,а вътре в теб.

пп. всъщност проблем е неточно, защото реално проблем няма, не е речено че цел и мисия в живота на всеки трябва да е сбъдването на 'американската' мечта.

# 26
  • Мнения: 523
Hear Again, ти остави за чернокожи жени, но по спомени в Принстън май до към средата на 60-те години, жени изобщо не са приемали да учат.
Рокси, изобщо не съм съгласна, че отношението към група емигранти или чужденци не рефлектира към останалите. Най-малкото, мен в Западна Европа няма как да ме разпознаят каква съм. И не говоря за това дали съседа ми се усмихва и ме поздравява, а за това дали аз ще имам същите възможности и права, както редовите местни. И щом държавните глави имат такова отношение, представям си пък обикновените хора. Едва ли са по-позитивно настроени.
И по принцип и тук не е идеално, има много негативно настроени срещу чужденците, особено сега в кризата. Но тук идеите са съвсем други от тези в Европа. За контраст с изказването на Меркел, тук концепцията е всеки да си говори неговия език и да си изповядва неговата религия. Идеята за претопяването е отпаднала още през 70-те години. Друго нещо, тук е незаконно да ти откажат работа с мотив - не знаеш английски. И можеш да ги осъдиш за това. Може да откажат, но при положение, че докажат,че наистина английският е от значение за работата. Отделно има разни програми за интегриране на т.нар. малцинства, affirmative action и други.
Да не говорим, че САЩ е страна основана от емигранти и това си има голямо значение. В Западна Европа до преди 20-25 години едва ли е имало толкова емигранти.

# 27
  • Мнения: 4 300
Хм, не ми слагайте думи в устата. Никъде не съм написала, че отношението към емигрантите е същото към местните, хеле за големи или лесно отличаващи се групи. Казах, че отношението се доминира от  личните ти прояви.
Принципните въпроси за права, свобода и т.н. не са ме интересували особено досега, по скоро разсъждавам върху практическото и реалното им проявление.

# 28
  • Мнения: 523
Може и да не съм те разбрала какво имаш предвид. Моята идея е, че за да се осъществи т.нар. американска мечта трябва да имаш възможности. Ако те са ограничени поради това, че си чужденец, малко се отдалечаваме от идеята за "американската мечта".
И нямам предвид, че в Европа няма възможности, а тук е пълно с такива. И на двете места не е много лесно, но в Европа ми се струва, че са доста по-зле в това отношение.

# 29
  • Мнения: 4 300
Така или иначе хората с ненаследствени супербогатства са единици и изключения навсякъде, в този смисъл е трудно да се определи някакво правило или зависимост от произход. По скоро има страни, в които има повече на брой богати хора и САЩ са на челно място, ако не се лъжа. В този ред на мисли, от значение е не толкова отношението към конкретния човек, а възможностите ( като пазар, икономика, образование ако щеш), които страната, в която ще изпълняваме американската мечта, предлага.
И аз обърках вече  Simple Smile
сигурно влагаме различен смисъл в 'american dream'.  Вашето е това: "life should be better and richer and fuller for everyone, with opportunity for each according to ability or achievement" regardless of social class or circumstances of birth", а аз имах предвид просто от беден да станеш богат.

Последна редакция: нд, 07 ное 2010, 15:43 от Рокси

# 30
  • Мнения: 523
Нямам време да пиша много, но сега се сещам, че наскоро четох едно изследване, което сравняваше точно процента на чужденци на лидерски позиции в САЩ и такива в Западна Европа.
Цифрите бяха нещо от рода на 15% процента за САЩ срещу едва 1% за Западна Европа. Ще потърся статията да видя дали я има в онлайн вариант и ще я пусна.
И не съм съгласна, че богатите тук в САЩ са само тези с наследства. Наистина има много чужденци, говорещи с акцент и с активи за милиони.

# 31
  • Мнения: 27 524
На мене не ми се е отдало.

Удало  Simple Smile

# 32
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Нямам време да пиша много, но сега се сещам, че наскоро четох едно изследване, което сравняваше точно процента на чужденци на лидерски позиции в САЩ и такива в Западна Европа.
Цифрите бяха нещо от рода на 15% процента за САЩ срещу едва 1% за Западна Европа. Ще потърся статията да видя дали я има в онлайн вариант и ще я пусна.


Логично е според мен. Европа е по-близо до България (ако говорим конкретно за България) и хората, които избират да отидат в зап.европейска страна, отиват за определено време, основно за да спечелят малко пари и да се върнат в България, където да имат финанси за старт на нещо. Съответно отиват в чуждата страна без език, готови на всякаква работа, без специално образование. Няма как такъв човек да се бори за лидерска позиция където и да било. Докато за САЩ, когато някой реши да замине, е с ясното съзнание, че не е за година-две да бере портокали и да се върне. Нямам преки наблюдения, но ми се струва, че много хора минават и през университет или поне курс. И с тамошна диплома в ръка вече е много по-различно, езикът е на високо ниво, изискванията се повишават, летвата се вдига и е нормално да се появи стремеж към по-висока позиция. Също така САЩ имат много програми, специализации и т.н. за чуждестранни студенти и учени, които веднъж стъпили там, лесно решават да останат, и предвид потенциала им, също се борят за лидерство, откъдето и броя на чужденците на висок пост.
Също така и когато българин реши да си опита късмета в Европа, просто тръгва и се надява на късмет. Докато при емиграция в САЩ, има  newsm78 как да кажа, нещо като пре-селекция. Не може Драган от Горно Нанадолнище ей така да си нарами багажа и да кацне на летище Кенеди в НЙ и да каже, че идва да си търси работа.  Laughing Но може да натовари багажа на колата и да отиде във Валенсия например, и да бере портокали, без да дава обяснение.
Говоря за средностатистическия имигрант.  Peace

А за другия въпрос - негативните отношения към чужденци, които вървят в Европа, и това беше очаквано.

..... а за това дали аз ще имам същите възможности и права, както редовите местни. И щом държавните глави имат такова отношение, представям си пък обикновените хора. Едва ли са по-позитивно настроени.
И по принцип и тук не е идеално, има много негативно настроени срещу чужденците, особено сега в кризата. Но тук идеите са съвсем други от тези в Европа. За контраст с изказването на Меркел, тук концепцията е всеки да си говори неговия език и да си изповядва неговата религия.

И в Европа правилото беше това - всеки да си говори и да си вярва в каквото реши. Грешката беше, че на преден план излезе демокрацията и толерантността за сметка на равните права и задължения. Получи се така, че за да не бъде някой обвинен в липса на толерантност към определена група, неговите собствени права минаваха на заден план. Същото се наблюдава и в България - отношението към циганите. Законите ги има, но когато се направи опит да се приложат към тях, изведнъж става дискриминация. Съответно и хората се настройват срещу тях, защото законът би трябвало да е над всичко - расова, полова, религиозна и т.н. принадлежност. Но реално не е така.

# 33
  • Мнения: 1 199
Лунна самодива, това изследване което Игъл цитира, не е за българи, а изобщо за чужденци. В Щатите пък ги наводняват от Мексико и Латинска Америка и най-вече неграмотни хора, отишли да припечелят и изипратят пари в стрните си, така че разлика не виждам особена. Аз пък бях чела за някакво изследване за Щатите и там се казваше че имигрантите второ поколение (т.е. децата на имигриралите) са най-успешната социална група - като социален и икономически статут. Дали същото може да се каже за имигрантите второ поколение в Западна Европа? Просто нещата са несравними според мен в това отношение.

# 34
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
heureuse, имам предвид, че в зап.Европа масово имигрират средностатистически източноевропейци, африканци и араби, най-общо казано, които търсят просто по-добър живот и повече пари. Докато в щатите освен латиноамериканците (които са с нивото на масовия зап.европейски имигрант), отиват и много висококвалифицирани специалисти. Не, че в зап.Европа не отиват, но не е така масово. Останала съм с впечатление, че китайски, индийски и японски специалисти предпочитат щатите пред Европа, било заради заплащането, било заради програмите, в които участват, не знам.  Thinking Не случайно съществува изразът "изтичане на мозъци"  Laughing

За щатите говоря наизуст, от прочетено тук-там и във форума  Peace. Няколкото туристически визити не се броят за опит  Laughing.

За второто поколение в Европа мисля, че е рано да се каже, тъй като то в момента расте. А първата по-голяма имиграционна вълнА пак не е с такива размери, че да се говори за второ поколение имигранти - става въпрос за миграция най-вече на португалци и испанци към други страни малко след като са приети в ЕС, не знам точно как стоят нещата с второто поколение турци в Германия, но ми се струва, че там е малко по-особено - капсулирана група в обществото. Някой от Германия може би ще бъде по-конкретен.

Не знам в щатите как стои въпросът със соц.помощи. На места в Европа това е мотив за имиграция на определени групи.

# 35
  • Мнения: 353
"Казвали ми бяха,че улиците в Америка са павирани със злато.Когато пристигнах обаче установих три неща:
Улиците не бяха павирани със злато.Улиците изобщо не бяха павирани...Очакваха от мен аз да ги павирам..."
Това е фраза изречена от италиански емигрант пристигнал в Америка в краят на 18 век и са изписани на стената в Музеят на емиграцията. (моля да бъда извинена ,ако фразата на е съвсем точно цитирана)


Аз лично не съм ходила в Америка.Мога само да кажа какво ми сподели преди време един приятел,които живее там от няколко години с цялото си семейство,има хубава работа,къща,две коли и децата му учат в хубави училища.Той каза,че ако си е давал сметка какво ще му струва,на него и на семейството му ,да се приспособят в американското общество ,никога не би тръгнал натам.А още по-тежко му било,че осъзнава блокираната ситуация в която се намира,понеже след всичко преживяно не могат да се върнат в България...


Колкото до правата и свободите на всеки един гражданин имам дълбоки резерви след приемането на така нареченият закон "Патриотичен акт":"Патриотичният акт е закон на САЩ, чиято официална цел е да „възпира и наказва американските терористи в САЩ и по света, да улесни разследванията според закона и други“. Законът често е подлаган на критики с идеята, че дава изключителни възможности на правителството на САЩ за борба му срещу гражданите, били те терористи или не."

Рокси,Лунна самодива   bouquet

# 36
  • Мнения: 523
Статията не я намирам в онлайн вариант, но я намерих на хартиен носител.
Малко съм ви заблудила, защото става въпрос за сравнение със САЩ и Англия, а не Западна Европа. Цифрите са 15.4% за САЩ и 1,6% за Англия.
Също са посочили жени на лидерски позиции в САЩ 37%, срещу 11% за Англия.
Да поясня за тези, които се втурнаха да пишат за "свободата". Аз писах за възможностите за реализация на чужденците и малцинствата в съответните страни. Също така, за отношението към тях, което има връзка с реализацията им. Иначе за свободата като цяло, може много да се изпише.
За Европа може и да съм в грешка, не говоря от личен опит.

# 37
  • Мнения: 4 399
За контраст с изказването на Меркел, тук концепцията е всеки да си говори неговия език и да си изповядва неговата религия. Идеята за претопяването е отпаднала още през 70-те години. Друго нещо, тук е незаконно да ти откажат работа с мотив - не знаеш английски. И можеш да ги осъдиш за това. Може да откажат, но при положение, че докажат,че наистина английският е от значение за работата.

Е това специално не мога да го видя като положителна страна, колкото и да се опитвам. Нека си говори всеки какъвто език желае и да си изповядва каквато си иска религия, но в лиЧното си пространство. Не знам какво е изказването на Меркел, но тя едва ли иска да ограниЧи Чужденците как да общуват помежду си. Една уЧителка ми сподели наскоро Че родителите на децата в класа и не знаят 1 дума немски. Е, нормално ли е според вас тая жена да седне да изуЧи индийски, китайски, турски и сръбски за да разговаря с родителите? Разбира се Че трябва да има някакви правила, останалото граниЧи с анархия. И ще ги осъдиш Че не са ти дали работа, само ако са достатъЧно тъпи за да ти кажат истинската приЧина. И в Европа по правило няма да ти откажат работа ако не знаеш езика и ако за работата не се изискват знания за езика. Дори има обяви и то за квалифицирана работа в които пише например Че немският е плюс при кандидатстване, но не е задължителен. Така Че не мислете Че европейците са някакви аборигени, които ходят по улиците и посиЧат всеки който говори друг език. Като Че ли от онова време битува у нас българите едно мнение Че всиЧко американско е по-най-най. Whistling

# 38
  • Мнения: 523
Vjara, изобщо не искам да навлизам в спор кое е положително и кое е отрицателно, най-малко пък по-по-най.
Мисля, че вече подчертах какво имам предвид.
И още нещо, част от впечатленията за Европа съм ги чела точно тук в този форум. Специално ти се върни да видиш какво си написала за Австрия в една скорошна тема, която вече е заключена. Твоето мнение тогава го приех, че е на сериозно, но истината е, че  много хора тук си пишат когато и каквото им изнася, а действителността е съвсем друга.

# 39
  • Мнения: 1 199
Мога само да кажа какво ми сподели преди време един приятел,които живее там от няколко години с цялото си семейство,има хубава работа,къща,две коли и децата му учат в хубави училища.Той каза,че ако си е давал сметка какво ще му струва,на него и на семейството му ,да се приспособят в американското общество ,никога не би тръгнал натам.

Защо си мисля че да изникнеш в една страна просто ей-така, без сериозни спестявания вероятно, без роднини, връзки и т.н.  и за няколко години да постигнеш всичко това, което си изредила, не звучи никак зле ooooh!

# 40
  • Мнения: 407
Аз лично не съм ходила в Америка.Мога само да кажа какво ми сподели преди време един приятел,които живее там от няколко години с цялото си семейство,има хубава работа,къща,две коли и децата му учат в хубави училища.Той каза,че ако си е давал сметка какво ще му струва,на него и на семейството му ,да се приспособят в американското общество ,никога не би тръгнал натам.А още по-тежко му било,че осъзнава блокираната ситуация в която се намира,понеже след всичко преживяно не могат да се върнат в България...

Това изказване се отнася до голяма степен и за мен. Ако знаех през какво ще премина в чужбина никога не бих тръгнала. Просто е много трудно да се почне отначало.

# 41
  • Paris, France
  • Мнения: 14 103
Да, съществува "Американската мечта" и е реализуема. Много мои познати заминаха за Америка и се устроиха много добре материално. Там има възможности за търговия - ниски данъци, липса на ограничения за брой часове работа, огромни заеми с ниски лихви (в сравнение с Европа). За млад, здрав, красив и бездетен човек това е идеалното място за правене на пари. Подобна бизнес атмосфера в Европа има частично само във Великобританивя и Ирландия.

Не бих искала да живея в Америка по принцип. Животът е доста динамичен, изкуствен и хората, макар и много красиви, добри и топли не ме влекат както латинците. Харесват ми големите им градове. Мъжът ми е влюбен в Ню Йорк и Сан Франциско, но откакто се оженихме рядко ходи заради това, че аз го карам да пазарува вместо да ходи по културни мероприятия. Той искаше да живеем там заради ниските данъци и повечето му колеги от университета, които са там. Съгласен е, обаче, че с две деца няма да е лесно заради не особено добрата здравна система и скуката в огромната самотна къща в предградие (което мене би ме убило).

В страни като Франция е добре за многодетни, бедни, необразовани хора, защото държавата много помага, има добро здравеопазване и държавно образование, евтини курсове към кметствата, отстъпки и тн, но пари се не правят!

Харесваше ми живота в Лондон точно заради парите  Mr. Green, големия брой интересни чужденци и пищния нощен живот и липсата на достъп до лекари-специалисти, образованието, липсата на места за игра и социални контакти не ме бъркаха докато нямах деца. С деца, обаче, вече е различно и предпочитам по-качествения живот тук.

# 42
  • Мнения: 257

Не бих искала да живея в Америка по принцип. Животът е доста динамичен, изкуствен и хората, макар и много красиви, добри и топли не ме влекат както латинците. Харесват ми големите им градове. Мъжът ми е влюбен в Ню Йорк и Сан Франциско, но откакто се оженихме рядко ходи заради това, че аз го карам да пазарува вместо да ходи по културни мероприятия. Той искаше да живеем там заради ниските данъци и повечето му колеги от университета, които са там. Съгласен е, обаче, че с две деца няма да е лесно заради не особено добрата здравна система и скуката в огромната самотна къща в предградие (което мене би ме убило).


Kak изкуствен? Ниски данъци ? Не съм много сигурна в това  Mr. Green
Предградие = скука е пълна измислица.

Мога само да кажа какво ми сподели преди време един приятел,които живее там от няколко години с цялото си семейство,има хубава работа,къща,две коли и децата му учат в хубави училища.Той каза,че ако си е давал сметка какво ще му струва,на него и на семейството му ,да се приспособят в американското общество ,никога не би тръгнал натам.

Защо си мисля че да изникнеш в една страна просто ей-така, без сериозни спестявания вероятно, без роднини, връзки и т.н.  и за няколко години да постигнеш всичко това, което си изредила, не звучи никак зле ooooh!

Абсолютно.Това за мен е неблагодарщина.

Последна редакция: вт, 09 ное 2010, 17:41 от Madameral

# 43
  • Мнения: 653
ми да споделят "американките" с какви ме4ти и надежди са заминали, постигнали ли са ги, какво им е струвало постигането им  и  заслужавало ли си се заминаването...  интересно би било
 

# 44
  • Мнения: 4 399
Kak изкуствен? Ниски данъци ? Не съм много сигурна в това  Mr. Green
Предградие = скука е пълна измислица.


Останалото не мога да коментирам, но данъците наистина са ниски в сравнение с европейските. Къде в САЩ някой плаща 20% ДДС? За акциzите върху горивата не искам и да отварям дума, нито пък zа раzни социални отчисления, църковни данъци и не zнам още какви. Между другото в САЩ има ли данък върху лихвите?

eagle, това което съм писала в другата тема не противоречи на това което пиша тук. Обществото е многопластово и там можеш да наблюдаваш раzлични феномени. Да, австрийците са националисти, гласуват все по_масово zа националистични партии, но това не zначи че някой има нещо против чужденците да говорят на собствения си еzик или да иzповядват някаква религия. А това че искат чужденците които живеят тук да zнаят и немски, не виждам нищо лошо, напротив необходимо е според мен. В примера с учителката страдат много хора от това че някой смята zа негово право да живее с десетилетия в една страна и да не си даде труда да научи 10 думи на местния еzик. Страдат самите чужденци, страдат техните деца, но хайде това е техния иzбор. Иzвън тях обаче страда учителката zащото не може да си върши работата и местните деца (а с тях и родителите им), а също и теzи от семейства на интегрирани чужденци. Та въпросът е в крайна сметка чии права са по_нарушение в случая. А колкото до работата, ами капиталистът иска някой да му работи евтино и качествено. Ако една туркиня може да чисти zа по_малко пари, я наема и не се интересува дали говори еzика, zа тая работа немски не и трябва. Ако му трябва квалифициран кадър zа който е важно да говори английски, и него си го наема и пак не се интересува дали говори немски. Имам колеги които след 3_4 години тук все още си поръчват и сандвичите на английски. Това са двете страни на една и съща монета и не zнам къде точно виждаш противоречието.

# 45
  • Мнения: 353

Защо си мисля че да изникнеш в една страна просто ей-така, без сериозни спестявания вероятно, без роднини, връзки и т.н.  и за няколко години да постигнеш всичко това, което си изредила, не звучи никак зле ooooh!

Щастлива-има нещо,което се нарича:Пирамидата на потребностите е йерархична система на потребностите на човека, съставена от американския психолог Ейбрахам Маслоу.Тази система е представена за първи път в книгата му от 1943 година Теория на човешката мотивация.


Диаграма на йерархична система на потребностите на човека по Ейбрахам Маслоу.
Степени (от най-ниската към най-високата):
1. Физиологични
2. Сигурност
3. Любов/Принадлежност
4. Уважение
5. Увереност
6. Самоактуализация<br
Самият Маслоу разделя самите потребности:
Физиологични: храна, вода, сън, здраве, секс.
Екзистенциални: подслон, безопасност, обезпеченост.
Социални: социални връзки, общуване, привързаност, загриженост за другите и внимание към себе си.
Престижни: самоуважение, уважение от страна на другите, признание, постигане на успех и висока оценка, развитие в работата.
Духовни: познание, самоактуализация.

Madameral
Цитат
Абсолютно.Това за мен е неблагодарщина.Дошъл с нищото,постигнал толкова много и пак мрънка.Ами да си бяха стояли в китна България,да видим дали и след 100 години честен труд и средна заплата щеше да има това,което има днес,благодарение на това,че е имигрирал.

Дааа-дошъл е от нищото,ама с познанията ,които са му отворили вратите в Америка,щото не се знае,ако беше израснал в някое забравено от Бога малко градче насред нищото дали родителите му щяха да могат да си позволят вноските за специфичното му образование,което е получил безплатно в "нищото".
А и хората,които могат "да започнат от -5 ниво"(това го каза един българин в Америка,след като екипът ,в който работи получи Оскар за ефекти) и да успеят, могат да се успеят навсякъде по света.Неудачниците си остават неудачници навсякъде по света-справка темата на момичето пищещо от чужбина,за търтея дето си отглежда,защото работа за него няма никъде!

gioia-интересно предложение,дано някой ти отговори!

Кой беше казал:"Всичко,което имам нося със себе си",напускайки горящият Рим само с дрехите на гърба си-Сенека или Петроний?

# 46
  • Paris, France
  • Мнения: 14 103

Не бих искала да живея в Америка по принцип. Животът е доста динамичен, изкуствен и хората, макар и много красиви, добри и топли не ме влекат както латинците. Харесват ми големите им градове. Мъжът ми е влюбен в Ню Йорк и Сан Франциско, но откакто се оженихме рядко ходи заради това, че аз го карам да пазарува вместо да ходи по културни мероприятия. Той искаше да живеем там заради ниските данъци и повечето му колеги от университета, които са там. Съгласен е, обаче, че с две деца няма да е лесно заради не особено добрата здравна система и скуката в огромната самотна къща в предградие (което мене би ме убило).


Kak изкуствен? Ниски данъци ? Не съм много сигурна в това  Mr. Green
Предградие = скука е пълна измислица.

Не си измислям. Ненавиждам къща в предградие. Плащала съм троен наем само и само да съм в центъра където кипи от живот, магазините затварят в 10 вечерта, има кафенета, ресторанти и хора по цяла нощ по улиците. В къща е студено, тихо, скучно. Обичам като изляза около мене да има хора а не да гледам дървета. Градско чедо съм. Има предградие и предградие. Ако е застроено с високи блокове и наоколо има магазини и ресторанти бива, ако не - не е за мене. Не казвам, че на никого там не му харесва.

Под изкуствен имам предвид, че всичко е готово, опаковано, често ядат полуфабрикати. Там почти никой не си прави конфитюр, сирене или кисело мляко в къщи. В магазините плодовете и зеленчуците са ми безвкусни, но може би това се е променило. Те нямат европейските традиции за семеен живот - да седнеш на маса на колосана покривка, да сервираш наготвено от прясно месо и много зеленчуци ястие с големи салати. Тук и в най-бедния квартал има пазар няколко пъти в седмицата с прясна риба, морски дарове, плодове и зеленчуци и най-различни вкусотии. Тук храната е качествена. По закон макаронените изделия са само от твърда пшеница. Хлябът е наистина хляб - заквасен а не с мая. Хората тук във Франция са красиви и атлетични. Рядко ще видиш разплути, болнави, зле сложени или без мускули и така изглеждат дори бедните емигранти, децата им и възрастните хора. В друга тема коментирахме, че тук няма толкова затлъстели хора и имат много дълъг живот въпреки, че пият и пушат.

Данъците в Америка са ниски. Затова и пазарувам парфюмите, хранителните добавки и други от там. Излиза 3 пъти по-евтино от тук. Аз всяка седмица поръчвам от там и само от там. На лихвите има данъци, но не зная колко са. Питах мъжо, но каза, че е сложно и счетоводителите се занимават с това. Добави, че понякога е по-евтино да ги платиш отколкото да плащаш на счетоводител Mr. Green

# 47
  • Мнения: 523
Vjara, пак ще се повторя, но не коментирам дали политиката на Франция или Германия спрямо определени групи е правилна или не. Дадох го като пример, заедно с някои други неща от които съдя, че в САЩ е по-лесно да си чужденец. Никъде не съм писала, че в Европа са аборигени и тук в САЩ са по-по-най. Не ме разбирай погрешно, защото и в САЩ са далече от това, което се рекламират по света. И тук не навсякъде е положително отношението към малцинства и чужденци. Сравнено със Западна Европа обаче, ми се струва, че е доста по-добре по отношение на възможности за новодошли.
И мисля, че наистина си противоречиш, защото в друга тема написа нещо за дискриминация и ксенофобия в Австрия, от която започвали да се страхуват и "интегрирани квалифицирани специалисти".
Лихвите тук са облагаеми, с изключение на тези от общински и някои държавни облигации. В същото време обаче, ако имаш примерно ипотека си намаляваш дохода с лихвите, които си платил.

# 48
  • Мнения: 2 032
Уф, самоизтрих си писаното и сега не ми се повтаря, но исках да подканя да не подхождаме толкова повърхностно към една иначе интересна тема. Препочвам тази книжка по темата (за да не се записвам хептен без нищо, не за друго):
http://www.amazon.co.uk/American-Dream-History-Shaped-Nation/dp/ … 309734&sr=1-1


ПП. Невена, ще откриеш, че доходът от лихви се облага и във Франция, и в другите Европейски страни; а също така, че дължиш ДДС (или подобни данъци) при внос на стоки от извън Европейската общност, дори и да са за лична употреба.

# 49
  • Мнения: 523
Алиса, ако ти се пише драсни какво имаш предвид и какво е мотото на тази книга, защото докато я прочетем темата може да отишла вече в "небитието".

# 50
  • Мнения: 2 032
За мото на книгата- не знам, но разсъждава върху етиката на нацията, върху самоопределянето чрез свободата като начин на постигане на успех и благоденствие и как се е променила идеята от пилгримите (почти) до днешен ден.
Аз я намерих за интересна; но ми е трудно да я преразкажа.

Но си мисля, че човек ако иска да разбере какво я тегли  напред тази нация, е хубаво да почете малко, вместо да пише "един приятел ми каза....", "никога не съм ходила в Америка, но..." и подобни. Като доброжелателно пожелание го приемете.

# 51
  • Мнения: 4 399
eagle, предполагам че трябва да живееш тук zа да раzбереш какво имам пред вид. Да, ксенофобия има, да има хора които се страхуват докъде ще доведе тоzи нарастващ националиzъм, но наистина никой не те ограничава да говориш собствения си еzик и да иzповядваш каквато желаеш религия. Теzи които не обичат чужденци, не ги обичат неzависимо какъв еzик говорят, та ако ще и 1 дума да не каzват на собствения си еzик. Но е факт също че досега околните местни винаги са ме подкрепяли в усилията ми да говоря на български с дъщеря ми, zначи каквито и да са реzултатите от иzборите, не може да се съди само по тях. В общи линии националиzмът им е особено видим около иzбори когато всеки път все повече и повече хора са гласували zа националистични партии. Според мен това е иzраz на недоволството от факта че една емигрантска прослойка, неинтегрирана, необраzована, си живее прекрасно на гърба на обществото. И това е което не може да се случи в такива мащаби в САЩ щото липсва социална система на която да легнат подобни емигранти. Или в контекста на темата, американската мечта може да е всичко друго, но zа мен няма връzка със свободата на вероиzповеданието или с правото да се говори на майчиния еzик, тия права си ги имаме даже и в консервативна Европа, при това в не по_малка степен.

А zа данък врху лихвите не питам zа случаите когато става въпрос zа продажба на книжа. Питам ако ми тече лихва върху раzплащателната сметка в която ми постъпва zаплатата, и ми се съберат 4 цента лихва, ще ми вzемат ли 1 от тях zа данък? Защото тук лихвите са облагаеми от първия цент който сте получили и са в раzмер на 25% и то беz zначение какъв доход имате. В края на тримесечието просто си ги вzимат и никой не ви пита преz това време имали ли сте други доходи или не. Ние имахме точно тоzи комичен случай, когато zа 4 цента лихви веднага ни дръпнаха 1 цент zа данък.  Confused

# 52
  • Мнения: 523
Vjara , всички лихви по принцип се облагат. Включително и тези, които си получил от парите в банката. Не се взимат обаче директно от банката, а ти пращат един документ за начислената лихва, която трябва да си я включиш в годишната данъчна декларация. Копие на този документ се изпраща и на данъчните.

# 53
  • Мнения: 653
Сравнено със Западна Европа обаче, ми се струва, че е доста по-добре по отношение на възможности за новодошли.

това за мен са клиШета
обосновете се по_подробно
не се 4увствам нито дискриминирана, нито ограни4ена в каквото и да било поради факта 4е съм 4ужденка
във фирмата, в която работя, сме поне 10 националности и това не прави впе4атление на никого
децата в детската градина са от поне 15 националности, дискриминация не съм забелязала да има, важните комуникации са на 4 езика, храната е според религията, в болниците е съЩата работа

разбира се, ЩеШе да ми е по_лесно с богата фамилия зад гърба и с връзки, но това важи и за местните
за Щастие, връзките са необходими по _рядко, не на всяка кра4ка като в БГ, а и ве4е имам някоя тук там Wink

 

# 54
  • Мнения: 523
gioia, написах доста неща по-напред. Дадох и някои примери. Освен това, подчертах, че представите ми може и да са погрешни, защото не са от личен опит.

# 55
  • Мнения: 353
алиса-права си-понеже няма ей сега да тръгна за Америка,а думите на приятелят ми дадох само като пример,но това си е негово мнение и всеки сам си решава да го приеме или не,се втурнах да попрочета туй -онуй за политиката на Америка към емигрантите и ето какво намерих с едно кликване:
"Доскоро американските работодатели се конкурираха за квотата от 85 хил. Н-1В визи, отпускани от американското правителство, тъй като те дават право на квалифицирани специалисти от различни области да работят на територията на САЩ. Визите обикновено са с тригодишен срок с възможност за удължаване с още три години, а ако човекът е на опашката за зелена карта, разрешението за престой и работа може да бъде удължавано още за периоди от по една година.
В действителност с H-1B визи годишно в САЩ влизат 115 хил. висшисти, 30 хил. от които са преподаватели и изследователи и не се броят в правителствената квота. Осемдесет и пет хиляди визи се разпределят през април сред работодателите чрез лотария, организирана от имиграционните служби. Двадесет хиляди Н-1В визи от квотата пък са запазени за чужденци, които са завършили магистратура в САЩ. Най-често такъв статут на пребиваване и работа се дава на IT специалисти и инженери, които са били съответно 43% и 12.1% от хората с този тип виза през 2008 г.

В момента обаче много от компаниите, наемащи чужденци, изпитват сериозни финансови затруднения и са замразили назначенията. Други пък са засегнати от една от най-новите разпоредби в американското законодателство, която забранява на банки и компании, възползвали се от правителствени субсидии по антикризисната програма Troubled Asset Relief Program, да наемат чужденци. Така банките и финансовите институции, които досега са били един от основните работодатели на чуждестранни специалисти, остават извън списъка с възможни работодатели.

Мисия невъзможна

"Никога не е било лесно да се получи H-1B виза, но сега мисля, че е почти невъзможно", споделя Ваня* - българка със завършено в САЩ финансово образование и с няколко години трудов стаж. "Първо трябва да  намериш работодател, който да се съгласи да си усложнява живота заради теб. За да спонсорира H-1B виза, фирмата трябва да докаже, че три месеца е търсила служител за обявената позиция, да покаже, че е интервюирала кандидатите с подходящо CV и не е намерила никой друг, който да отговаря на всичките изисквания", обяснява тя. Докато преди няколко години заради дефицита на кадри работодателите са били готови да минат по този път, за да наемат квалифициран финансист например, днес много малко от тях са склонни да рискуват. "Освен всичко останало компанията трябва да иска да те изчака до октомври на съответната година, защото този тип визи се издават само през октомври", добавя Ваня. 
Финансовата тежест за работодателя също не е малка - спонсорството на една H-1B виза струва между 4000 и 5000 долара."Работодателите в момента са по-малко склонни да наемат чужденци, защото сме им по-скъпи. Законът ги задължава да поемат всички разноски по кандидатстване за виза", обяснява Ялдъз и разказва как през февруари т.г. си намерила работа като асистент комуникации в частно училище в Бруклин. "Бяхме стигнали до етап преговори за заплата и уговаряхме на коя дата да започна работа. Когато им казах, че ще ми трябва Н-1В виза, те се извиниха и оттеглиха офертата", разказва тя.
 Според проучване на учени от Harvard Business School имигрантите са 24% от бакалаврите, заети в областта на науката и инженерството, и 47% от тези с магистърска степен.
 Някои данни показват и много опити за измами в системата за получаване на работни визи. Има редица случаи, в които работници, наети по програмата за висококвалифицирани кадри, всъщност вършат нискоквалифициран труд или пък работят за много по-ниско възнаграждение, отколкото американец със същите квалификации би приел. Това са валидни аргументи, които обаче не бяха актуални, когато дефицитът на работна ръка беше един от основните проблеми на американските работодатели.


Не ми изглежда лесен този път...

# 56
  • Мнения: 653
gioia, написах доста неща по-напред. Дадох и някои примери. Освен това, подчертах, че представите ми може и да са погрешни, защото не са от личен опит.

ами според мен са погреШни представите ти и освен това не намирам нито забраната на бурката нито изказването на Меркел за расистки или дискриминираЩи

# 57
  • Мнения: 523
Ветинари, това няма много общо с политиката към имигрантите. И по принцип студентите идват тук с не имигрантски визи и имат ограничено право да работят.
gioia, написах доста неща по-напред. Дадох и някои примери. Освен това, подчертах, че представите ми може и да са погрешни, защото не са от личен опит.

ами според мен са погреШни представите ти и освен това не намирам нито забраната на бурката нито изказването на Меркел за расистки или дискриминираЩи


Възможно е да са погрешни, да.
Ти може да не ги намираш за расистки и това е обяснимо, но не знам какво мислят засегнатите по въпроса.

# 58
  • Мнения: 2 563
Много луксозни приоритети имате в избор на държава: "Да има слаби хора и бедните да пазаруват морски дарове"...  Rolling Eyes

Аз не съм си избирала държавата според това колко са слаби жителите й. Завършила съм Амер. колеж в София в едни глади и гадни времена и за мен беше просто естествено, че ще се пробвам в САЩ. Получих огромна стипендия от топ-10 колеж тук, там срещнах мъжа си. Завършихме преди 6 години, още нямаме магистратури и сме в средната класа и продължаваме да растем. Определено чувствам, че работата ми се оценява и че мога, както се казва, с двете си ръце да се издигна. Милионери няма да станем, но само от нас си зависи какви старини ще имаме. Тук няма пенсии, всичко е труд, спестяване, инвестиции, информирани финансови решения. 

# 59
  • Мнения: 289
всичко е относително, приятелка живееща в Америка ми е казвала, че се е чувствала дискриминирана там, всичко е лично както писа някой...

..... че то в Европа останаха ли местни хихиххихихихх при нас са 40 процента чужденците, е има и родени тук, но такъв беше процента на говорещите друг език в къщи Crazy   

# 60
  • Мнения: 257
Да съди,това е подсъдимо и ако има солидни доказателства за думите си,ще прибере някой друг $.


Но си мисля, че човек ако иска да разбере какво я тегли напред тази нация, е хубаво да почете малко, вместо да пише "един приятел ми каза....", "никога не съм ходила в Америка, но..." и подобни. Като доброжелателно пожелание го приемете.

# 61
  • Мнения: 523
Понеже споменахме и за кризата. Ето тук една песен от миналия век, която е създадена през Голямата Депресия и е за това как много хора търсейки "американската мечта" всъщност се озовават на опашки за хляб.
http://www.youtube.com/watch?v=4F4yT0KAMyo

# 62
  • Мнения: 1 199
Ветернари, темата е за американската мечта, виж и каква дефиниция й се даде в темата... Тук говорим за материалния аспект на битието, откъде я измъкна пирамидата на Маслоу Laughing Пък и нали за да се надградят по-горните етажи на пирамидата, трябва да се построи основата Wink

Последна редакция: ср, 10 ное 2010, 06:58 от heureuse

# 63
  • Мнения: 1 473
Не знам какво трябва да се чете, за да се разбере какво дърпа тази нация напред?
За мен в последните десетина години американската нация върви назад.
И ако в началото стъпките назад са бавни, то в последните 2 годни си е  направо полет надолу.

# 64
  • Мнения: 2 032
Ана, би ли била така добра да конкретизираш генералното си заключение; на кои факти го базираш, с какво сравняваш, къде според теб трябва да е тази нация?

Само ако искаш де, ама иначе звучи леко повърхностно.

Също ако искаш, може да посочиш нация, която според теб е във възход (хайде да кажем за последните 10 години, щом този период си избрала), за да се опитаме да се досетим за критерите.

# 65
  • Мнения: 1 473
Ана, би ли била така добра да конкретизираш генералното си заключение; на кои факти го базираш, с какво сравняваш, къде според теб трябва да е тази нация?

Само ако искаш де, ама иначе звучи леко повърхностно.

Също ако искаш, може да посочиш нация, която според теб е във възход (хайде да кажем за последните 10 години, щом този период си избрала), за да се опитаме да се досетим за критерите.

Алиса, нямам физическата възможност да цитирам източници - всичко медии - от прочетено и чуто по новини и други док. филми съм останала с впечатление, че в много отношения Америка не върви напред.
Америка си позволявам да сравнявам само с Америка.
Нямам мнение, къде трябва да е тази нация, защото това не е въпрос който ме вълнува.
Нямам наблюдения за възхода или падението на другите държави и не водя статистика.
Впечатленията ми се трупат последните 10 години, защото толкова живея извън БГ и за това време не следя бг. медии, а предимно чужди, за които темата Америка е често водеща.
До като живеех в БГ Америка е била в новините, но аз бг. новини много не следях - имам специално отношение към българската журналистика.

Нямам какво да се оправдавам, мнението ми изказано така разбира се е обобщение и като такова е повърхностно.
Достатъчно е обаче човек да е гледал последните 2 седмици новини за Америка и проведените избори, за да си създаде някаква представа.
Нямам претенции за изчерпателност.
Виж, ако защитавах докторат по темата, със сигурност щях да съм по-конкретна.
Но за целите на тази плоска тема, няма нужда да се хабя толкова.

 

# 66
  • Мнения: 257
Парадоксалното е,че външният дълг расте със скоростта на светлината,хората са масово недоволни от управниците,липсва работа в неспециализирания сектор,разпродажби,редови цени - магазини и бутици пълни с потребители.И на пук на всичко това,хората си живеят добре.

# 67
  • Мнения: 2 032
Хе-хе. Последното изявление може да прилегне на много страни в момента, те ти Ирландия, те ти Италия, Гърция, Португалия, Великобритания....

# 68
  • Мнения: 257
За Гърция не съм съгласна.

# 69
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
И-ха! Тема, пълна с клишета.  Laughing

Въпросът за свободата, който Кейси е зачекнала, е много важен, и ми е трудно да обясня за каква абсолютна свобода става въпрос тук (в Щатите).

Аз лично вярвам в американската мечта, т.е., че всеки може само с трудът и усилията си да се издигне, докъдето иска (докато изплатиш къщата, току-виж станала милион и ти - милионер).

Изказването на Меркел ми бърка в очите заради християнската връзка, която тя прави. Обществото било традиционно християнско - ай моля, в 21 век. Същото, като традиционно ислямско. Иначе, не е като да няма резон в думите й, че е хубаво да сме не само мулти, но и култи.

# 70
  • Мнения: 4 399
Ей-брей, тази Меркел май е по-популярна в Щатите отколкото в Европа.  Wink Кажете какво е това изказване, Че така и не разбрах какво цитирате от 3 страници насам. Тук в момента разпъват на кръст турския посланик. Доста недипломатично изказване е направил пък той по отношение на това как са третирани Чужденците и в Частност турците. По принцип е прав, само дето не върви дипломат да се изразява толкова директно. Но покрай него, май пропуснахме всички други изказвания.

# 71
  • Мнения: 1 199
Америка запада? Shocked
Персоналният компютър, Майкрсофт, Интернет, Гугъл, Фейсбук...
Съжалявам, но Америка продължава да създава световните тенденции. По едно време за Япония се говореше така, ама докато Япония се насочи към кибернетиката, Бил Гейтс популяризира персоналния компютър. Мен лично ме плаши тази хегемония и много ми се иска да има и алтернативни центрове, които също да задават нови тенденции.

Последна редакция: чт, 11 ное 2010, 01:21 от heureuse

# 72
  • Мнения: 653
Ей-брей, тази Меркел май е по-популярна в Щатите отколкото в Европа.  Wink Кажете какво е това изказване, Че така и не разбрах какво цитирате от 3 страници насам. Тук в момента разпъват на кръст турския посланик. Доста недипломатично изказване е направил пък той по отношение на това как са третирани Чужденците и в Частност турците. По принцип е прав, само дето не върви дипломат да се изразява толкова директно. Но покрай него, май пропуснахме всички други изказвания.

виж в някоя търса4ка Merkel и  multi kulti

# 73
  • Paris, France
  • Мнения: 14 103
ПП. Невена, ще откриеш, че доходът от лихви се облага и във Франция, и в другите Европейски страни; а също така, че дължиш ДДС (или подобни данъци) при внос на стоки от извън Европейската общност, дори и да са за лична употреба.

Аз никъде не съм писала, че не се облага в Европа. Много добре зная, че в повечето европейски страни данъците са МНОГО по-високи от тези в Америка. Специално във Франция данъците върху лихвите са няколко пъти по-високи отколкото в Америка. Има в Европа места, където няма такива данъци - Швейцария, Лихтенщайн, Люксембург, някои британски острови.

ДДС за стоки, получени от Америка, досега не сме платили, пу, пу, да не е на уроки. Всяка седмица получаваме от Щатите парфюми. Важното е да не са над определена стойност - 59 евра май беше. Но, дори с ДДС и пътни си излиза по-евтино.

Ей-брей, тази Меркел май е по-популярна в Щатите отколкото в Европа.  Wink Кажете какво е това изказване, Че така и не разбрах какво цитирате от 3 страници насам. Тук в момента разпъват на кръст турския посланик. Доста недипломатично изказване е направил пък той по отношение на това как са третирани Чужденците и в Частност турците. По принцип е прав, само дето не върви дипломат да се изразява толкова директно. Но покрай него, май пропуснахме всички други изказвания.

Голям праз! Нашият Саркози беше казал, че в едно предградие с панелни социални жилища живее утайката на обществото. Предпочитам недипломатичните изказвания.

# 74
  • Мнения: 341
Какво нередно видяхте в изказването на Меркел, щото нищо не е излъгала жената. В много теми се пише, че точно тези многодетните живеят от помощи и това разбира се натоварва работещите, още повече, че наистина е проблем необразованата паплач навсякъде. В Западна Европа има твърде много такива общности, които не желаят да се адаптират, затварят се в своя кръг и дори не учат езика на дадената страна, това според мен е лошо. Като отиваш в чужда държава, би следвало да знаеш какво правиш и да не очакваш, че твоята държава ще се премести с теб. А що се отнася до нацизма, той расте винаги по време на криза, и това е нормално и вече няколко пъти са ни плашили с нацизма и как щяло да има 3-та 5-та и дрън-дрън световна война. Това е нормална човешка реакция, щом стане тясно да се бориш преди всичко за своя въздух.
А за американската мечта, мисля че е осъществима на всякъде, в смисъл зависи до колко висока е летвата ти. Ако се бориш за златни кранчета в банята, ще ти е трудно на всякъде да го постигнеш, ако целта и мечтата ти е "бяла спретната къщурка" ... тогава можеш да я изпълниш с честен труд, поне на Запад и в Америка, пък за България ще ви провокирам  Mr. Green

# 75
  • Paris, France
  • Мнения: 14 103
Какво нередно видяхте в изказването на Меркел, щото нищо не е излъгала жената. ...................................
А за американската мечта, мисля че е осъществима на всякъде, в смисъл зависи до колко висока е летвата ти. Ако се бориш за златни кранчета в банята, ще ти е трудно на всякъде да го постигнеш, ако целта и мечтата ти е "бяла спретната къщурка" ... тогава можеш да я изпълниш с честен труд, поне на Запад и в Америка, пък за България ще ви провокирам  Mr. Green

Аз нищо нередно не виждам в изказването на Меркел Peace

Не е осъществима навсякъде, съжалявам. В Америка човек без документи за престой, пари, образование и близки може да направи пари. Другаде е трудно.

Въпросът за свободата, който Кейси е зачекнала, е много важен, и ми е трудно да обясня за каква абсолютна свобода става въпрос тук (в Щатите).

Аз лично вярвам в американската мечта, т.е., че всеки може само с трудът и усилията си да се издигне, докъдето иска (докато изплатиш къщата, току-виж станала милион и ти - милионер).

И като стане милион къщата, вземе, че я отнесе някое торнадо  hahaha. Не, сериозно, къщи от картон никъде не съм виждала в развита държава.

# 76
  • Мнения: 4 399
Ей-брей, тази Меркел май е по-популярна в Щатите отколкото в Европа.  Wink Кажете какво е това изказване, Че така и не разбрах какво цитирате от 3 страници насам. Тук в момента разпъват на кръст турския посланик. Доста недипломатично изказване е направил пък той по отношение на това как са третирани Чужденците и в Частност турците. По принцип е прав, само дето не върви дипломат да се изразява толкова директно. Но покрай него, май пропуснахме всички други изказвания.

виж в някоя търса4ка Merkel и  multi kulti


Със сигурност мога и това да направя, но освен всичко друго ми се искаше да раzбера и как е предадено това иzкаzване отвъд океана. искаше ми се да раzбера от какво са толкова скандалиzирани американците, а и дали нещо не е иzвадено от контекста. Защото до тук само чета колко е тъпо иzкаzването на Меркел, та си милисех че е редно и да раzберем какво толкова е каzала (или какво е представено в Америка), не само тълкувания.

В Западна Европа има твърде много такива общности, които не желаят да се адаптират, затварят се в своя кръг и дори не учат езика на дадената страна, това според мен е лошо. Като отиваш в чужда държава, би следвало да знаеш какво правиш и да не очакваш, че твоята държава ще се премести с теб.

Е, да ама в Америка не е така, там можеш да си китаец, да си живееш цял живот в китайката колония, да си паzаруваш в китайския магаzин, да ходиш на китайски лекар и да си умреш беz да си научил да каzваш добър ден на английски. А ако си латинос, май никой не очаква да учиш англиски и ако трябва ще наzначат в болницата и медицинска сестра която говори испански, само и само да не си дадеш zор да научиш английски и да са толерантни към тебе. Лично аz не смятам че това е добре zа интеграцията в едно общество, но очевидно американците го смятат zа някакъв вид свобода, или поне с такива впечатления оставам от тая тема.

# 77
# 78
  • Мнения: 353
eagle-хе-хе,знам,че има разлика между студентска виза и фамозната "зелена карта".
Копирах тази статия в отговор на мнението колко свобода получава всеки, за да работи и да се издига.Явно студентите не са в тази група след като завършат  Grinning

Ветернари, темата е за американската мечта, виж и каква дефиниция й се даде в темата... Тук говорим за материалния аспект на битието, откъде я измъкна пирамидата на Маслоу Laughing Пък и нали за да се надградят по-горните етажи на пирамидата, трябва да се построи основата Wink

ле-ле,права си-някой беше казал,че ядем,за да живеем,ама явно американската мечта е  да живеем,за да ядем  Laughing

Съседът милионер

На път към българския читател е хитовата книга на американския пазар "Съседът милионер" (изд. "Обсидиан"). В хода на изследванията авторите са открили седем общи характеристики сред хората, съумели да натрупат значително богатство:
1. Живеят доста под финансовите си възможности.
2. Съумяват да разпределят времето, силите и парите си по ефикасен начин, спомагащ за натрупването на капитал.
3. Вярват, че финансовата независимост е по-важна от демонстрирането на висок социален статус.
4. Родителите им не са ги подпомагали финансово.
5. Порасналите им деца са икономически независими.
6. Притежават способност за откриване на различни пазарни възможности.
7. Избрали са си подходяща професия.

Основа за натрупването на капитал

Кои три думи най-добре описват богатия:
Пестеливост, пестеливост и пак пестеливост
Според речниците, пестелив е "поведение, характеризиращо се с или издаващо икономичност при употребата на наличните ресурси". Обратното на пестеливост е прахосничество. За нас прахосничеството е начин на живот, характеризиращ се с безогледно харчене и свръхпотребление.
Пестеливостта е крайъгълен камък при натрупването на богатство. За съжаление популярните медии обръщат прекалено голямо внимание и превръщат в герои тъкмо онези, които харчат много. Вестниците постоянно ни заливат със сензационни материали, например за т.нар. спортисти милионери. Само че, ако един добре трениран футболист печели, да кажем, по 5 милиона долара годишно, а е успял да спести едва един милион, то какво от това? Според нашата формула един 30-годишен индивид, който печели по 5 млн. на година, би трябвало да разполага със собствен капитал от поне 15 млн. долара. Колко са високоплатените футболисти, успели да натрупат такъв капитал? Според нас нищожна част. Защо това е така? Понеже повечето поддържат прахоснически начин на живот, възможен само благодарение на огромните суми пари, които печелят. Формално погледнато, те са наистина милионери, доколкото притежават над един милион долара собствени пари, но в действителност са неефективни акумулатори на богатство.
Какъв е броят на американските домакинства, чийто годишен доход е над 5 милиона долара? Не повече от 5000 от почти 100 милиона домакинства в Америка. С други думи, домакинство с доход над 5 милиона долара годишно се среща веднъж на 20 000. Доходите на повечето американски милионери са около една десета от тази сума. В голямата си част те натрупват първия си милион едва към петдесетгодишна възраст. Повечето от тях са извънредно пестеливи. Малцина биха успели да живеят разточително и въпреки това да бъдат милионери.
Само че именно разточителният живот и безогледното потребление са темите, които пълнят жълтата преса и сензационните новинарски емисии. Медиите съзнателно промиват мозъците на младежта със схващания като това, че "този, който има, харчи", или "ако не го покажеш, значи го нямаш". Можете ли да си представите някоя медия да възхвалява пестеливия начин на живот на типичния американски милионер? Какви биха били резултатите от това? Нисък рейтинг, загуба на зрителска или читателска аудитория независимо от факта, че повечето богати американци са натрупали състоянието си именно благодарение на своята спестовност, трудолюбие и скромност. Голямо богатство твърде рядко се пада на лотария, рядко се печели с ефектно вкаран гол или отгатване на верния отговор в телевизионна викторина. За съжаление обаче именно тези редки случайности вдигат тиражите на вестниците и рейтинга на телевизионните канали.
Много американци, особено попадащите в категорията на неефективните акумулатори на богатство, знаят как да се справят по най-бърз начин с всяко внезапно увеличение на доходите си.
Те просто изхарчват разликата!
Такива хора изпитват голяма нужда от бързо задоволяване на потребностите. За тях животът е като телевизионна викторина. Победителите печелят много пари и големи подаръци. Зрителите се радват заедно с тях. Рейтингът на шоуто расте, защото хората са доволни, когато тяхното измислено, въображаемо "аз" печели моторна лодка, лек автомобил, кухненски уред или пари. Защо ли сред наградите на телевизионните викторини няма стипендии за следване в колеж? Защото повечето хора искат моментно задоволяване на потребностите. Нито един от спечелилите не би разменил новичкия си лъскав ван срещу стипендия за осемгодишно бъхтане във вечерен колеж, дори това да му отвори вратите към заветната диплома, с която един ден да може да си позволи не един, а десет вана.

Превод от английски Боян Дамянов

ПС-пуснах цялата статия,но се оказа,че е прекалено дълга,затова я поорязах.Ето я:http://new.standartnews.com/archive/2001/02/27/art/story4.htm

# 79
  • Мнения: 523
Ветинари, явно не правиш разлика, но по тази логика, аз ще взема утре да отида до Канада уж на екскурзия, пък после ще ми хареса и ще започна да търся легална работа. Е, никой няма да ме погледне сигурно, защото нямам право да работя там, но пък аз ще направя извод, че виждаш ли каква дискриминация има в Канада.
Vjara, не знам защо реши, че американците са "скандализирани". Аз за това изказване гледах по един тв канал - ВВС World, който си пускам от време на време вечер и дават кратки репортажи за различни страни от много точки на света. Беше по-скоро отразяване на събитието. Коментари с изкривено представена информация от американски телевизии не съм гледала.
И пак да си кажа, на мен може и да ми допадат Меркел и Саркози, но си правя извод, че да си чужденец в Западна Европа не точно като да си чужденец в САЩ.

# 80
  • Мнения: 2 032
Тази книга, гледам, е писана 1996г, преди бума на дот-ком компаниите, преди Гугъл, Ебей, Амазон, преди бума на хедж-фондовете, преди полета на финансовите пазари. Смея да предположа, че съставът и навиците на милионерите може и да са се променили оттогава. За милиардерите да не говорим  Wink.

И защо само за американците да важат твърдения от рода на:

Цитат
Много американци, особено попадащите в категорията на неефективните акумулатори на богатство, знаят как да се справят по най-бърз начин с всяко внезапно увеличение на доходите си.
Те просто изхарчват разликата!


Това си е доста универсална общочовешка реакция...

Ветеринари, какво всъщност искаш да кажеш; опитай със свои думички, ако ти е възможно.


П.П. Имената на авторите на книгата са пропуснати- небрежно от Ветеринари и непрофесионално от Стандарт.

П.П.П. Опааа, пропуск от моя страна. Чак сега погледнах какво е писала досега потребителката Ветеринари. И видях, че тя я активна пускателка на конспиративни теории общо взето как лошите американци сами са се избили на 9/11. Ветеринари, ака Базука Джейна, ако бях прочела по-рано, нямаше въобще да ти отговарям, сори, ти си ми 18 нива под достойнството. Хайде, поживо-поздраво и внимавай с диверсантите, марсианците и зелените човечета.

Последна редакция: чт, 11 ное 2010, 15:41 от Алиса

# 81
  • Мнения: 407
Мисля че разликата е в това, че в Европа има социална политика и там може да се живее от социални помощи и естествено европейците да не са доволни от това да плащат високи данъци, за да могат разни си чужденци и имигранти да живеят на техен гръб. В Америка доколкото ми е известно това не е възможно. Другото, което се чудех толкова ли е лесно да се имигрира в Европа. Разбирам за емигрантите от самия Европейски съюз, които имат право на свободно предвижване. Но тук ставаше въпрос за турци и разни други подобни. Толкова ли е лесно за граждани на тези държави да се заселят в Европа без да знаят език и без да имат работа. Или те просто си пребивават там нелегално или се водят някакъв вид бежанци?

# 82
  • Мнения: 523
П.П.П. Опааа, пропуск от моя страна. Чак сега погледнах какво е писала досега потребителката Ветеринари. И видях, че тя я активна пускателка на конспиративни теории общо взето как лошите американци сами са се избили на 9/11. Ветеринари, ака Базука Джейна, ако бях прочела по-рано, нямаше въобще да ти отговарям, сори, ти си ми 18 нива под достойнството. Хайде, поживо-поздраво и внимавай с диверсантите, марсианците и зелените човечета.

Благодаря, че го отбележи. И аз правех някакви бегли асоциации - най-вече със склонността да се публикуват безкрайно дългите цитати от не знам си къде (по принцип такива рядко чета).

# 83
  • Мнения: 653
И пак да си кажа, на мен може и да ми допадат Меркел и Саркози, но си правя извод, че да си чужденец в Западна Европа не точно като да си чужденец в САЩ.

ок изръсвам ти се в САЩ с фемилито без документи, без език, без квалификации и с много претенции
какво бъдеЩе ме 4ака? принципен сценарий?

# 84
  • Мнения: 523
Защо без документи? Всичките ли турци в Германия и мюсюлмани във Франция са без документи? Българските цигани във Франция нелегални ли се водят? Не знам точно как стои въпроса там.

# 85
  • Мнения: 407
Ами и аз това се чудя на какви основания тези хора пребивават там. Защото доколкото ми е известно има няколко вида визи: работни, студентски, туристически, визи за член на семейство предполагам, бизнес визи, ако имаш достатъчно пари да инвестираш в държавата и то винаги съм си мислила, че само работната виза и да речем бизнес визата дават право на работа. А за да се кандидатства за постоянно местожителство трябва да знаеш езика и да попадаш в съответната квота за търсени специалисти. Наистина тези турци и мексиканци нелегално ли пребивават? А ако са нелегални пак ли им се отпускат помощи. Много съм объркана.

# 86
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ох, много ми е смешно, и все по-смешно ми става.

Как са НИ ПРЕДСТАВИЛИ изказването на Меркел в Америка хабер нямам. Аз американски новини не гледам, освен около изборите конкретни неща, които няма къде другаде. Новините си ги набавям от международния интернет, и обикновено не чакам някой да ми сдъвче нечие изказване, а предпочитам от източника (с превод, айде).

По въпроса за консумеризма - много е модерно да се демонизира, знам. Обаче потреблението дърпа производството и съответно прогреса, в световен мащаб. Ако всички бяха пестеливи, неамбициозни и немързеливи, щяхме да сме преди техническия прогрес. Ако ви се пере на ръка, на мен не.

# 87
  • Мнения: 1 473
Venus1, ти постави интересни въпроси.
 Разбира се, че в Европа има визи и разрешителни за престои, за работа и тн. - всичко е политика на дадената европейска държава, но тя не е конкретна политика срещу мюсюлмани или срещу азиатци. Може да си от Нова Зеландия, но пак ще ти трябва разрешително за работа в Люксембург например. И това няма връзка с цвят на кожата или религия - просто пазара на труда има своите правила и ограничения и те се спазват.

България е член на ЕС, но въпреки това  за български граждани трябва разрешително за работа за някой държави - например в Германия, Люксембург и др.

Но по темата с емигрантите в Европа много се смесват понятията тук.
Какво значи турци в Германия - еми не може да се обобщава - може да са турци, които от 50-те години на ХХв. живеят в Германия и дума немски не говорят, но имат немско гражданство и всички права, които то дава - може да са турци родени в Турция и на 20г. да са сключили брак за немец и да заминат да живеят в Германия - за тези хора има изискване да знаят немски на определено ниво.

Германия има различни програми, по които може да се учи там или да се работи, а много хора веднъж дошли в Германия остават - до колко те се интегрират е друг въпрос.
Значи всички дискусии на тема чужденци на последък са провокирани от темата за интеграцията.
Тази интеграция на чужденците живеещи в Германия е една, а политиката на интеграция във Франция е друга.
Така че да се прави обобщение между Германия и Франция по този въпрос е невъзможно.

Франция например има бивши колонии и хора с африкански корени са французи, живеят от поколения във Франция, говорят езика, те могат да са мюсюлмани или да не изповядват никаква религия - проблемът е, че те остават изолирани от обществото и в тази изолация назряват социални проблеми, кито застрашават единството на обществото. За това пред Саркози стоят много въпроси за разрешаване.
Пред Меркел и немската вътрешна политика също.
Това са предизвикателствата на съвременното европейско общество.
Но това не е политика срещу чужденците в Европа - защото в по голямата си част тези хора не са чужденци, а са с немско, френско и тн. гражданство - но те си живеят в своя си културен свят и тази изолация е опасна. Особено палхубно е това за бъдещето на децата, които без знания и език са лишени от възможности за успех и реализация.

Много дълго стана, със сигурност не съм била достатъчно изчерпателна.
Но темата за интеграцията и отношенията в Европа е много дълга и много пластова.
Не може да се каже нищо с две ти думи.

# 88
  • Мнения: 5 710
Аз от цялата тема не разбрах как в Щатите може да се пристигне като едно НЛО ( без документи, разрешителни) и да се 'правят пари", както някой се изрази. Хайде, за идващите от Мексико горе долу мога да си представя, а съм и гледала един нискобюджетен американски филм на тази тема. Но за един българин може ли да ми обясните как се влиза в тази страна без документи и разрешителни да вляза и аз да правя пари Grinning И ако може да ми обясни и как наемам кваритира без документи, или спането в кашон също го броите за сбъднат сън..

Иначе мисленето ми по тази тема се добрлижава до това на Рокси.

Хиър, как няма пенсии в Америка, обясни по-подробно как се издържат възрастните хора в Щатите?

# 89
  • Мнения: 1 473
А за мексиканците и опитите им да преминават нелегално границата с Америка има доста какво да се прочете и види в нета.
Аз скоро гледах и док. филм на темата и даваха как хората от американската страна на границата издигат високи стени, като преграда, как опитите на американците да се спре потока от нелегално преминаващи границата са доста неуспешни.
Обясниха, че е трудно да се каже колко хора преминават годишно и колко от тях умират в пустинята без храна и вода преди да стигнат до населено място.
Имаше и критика към Обама, че е обещал пари за разрешаването на този въпрос, но до сега не са успели да го разрешат.

Значи трябва да се прави разлика между различните държави и техните граници.
Например границата между Америка и Мексико - огромна територия, която обаче дава възможности за нелегално преминаване.
Германия граничи със 9 европейски държави - Дания, Полша, Чехия, Австрия, Швейцария, Люксембург, Франция, Белгия и Холандия,но всичките те са членове на ЕС и няма външна граница в този смисъл. В Германия не може да влезе някой нелегално поне на теория, защото той ще влезе от някоя ЕС държава. На летищата има проверка на документи и там могат да те върнат, но сухопътните граници на Германия не са граници в смисъла на граница, каквато е тази между България и Турция например.

България има външна граница и от там може да се очаква, че могат да влязат нелегално хора в България и съответно в ЕС.
В Италия и Испания също могат да влязат нелегално хора - по море, от Африка например. Често в опитите си да достигнат европейският бряг много от тях загиват по една или друга причина.
Тези, които успеят да стигнат Европа пребивават известно време в лагери - където се урежда статута им. Много нелегалните се връщат обратно.
Така е и с тези, които са заловени нелегално да преминават американската граница.

Разбира се действителността е друга - много нелегални пребивават въпреки усилията на властите и работят на черно в дадената държава.
В това отноешние Америка и Европа имат еднакви проблеми.

# 90
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Ами и аз това се чудя на какви основания тези хора пребивават там.

Пример от Испания - само за периода 2007-2009 год. и само през Канарските острови са дошли около 18.000 африканци. Без документи (за да се затрудни връщането им), без език, без визи  Laughing, без квалификации. Прехвърлят ги в центрове в центр.Испания докато се установи кой какъв е и откъде е, част от тях връщат обратно, част от тях получават временни документи за престой без право на работа. Ако дошлият е под 18 год. го поема службата за малолетни, която трябва да установи дали условията на живот в родното място на малолетния са по-добри от тези в Испания, и ако не - няма право да го върне, а трябва да му осигури къде да живее, да се погрижи за образованието му и т.н.  Rolling Eyes
Ето няколко основания тези хора да са там. Да не казвам, че дори и при установяване на произход, собствените им държави не ги приемат - има случаи, когато на самолет с нелегални имигранти, връщани по страните им, му е отказано кацане, или просто не се разрешава на никой да слезе от него и той се връща обратно в Испания.  Crazy

Каква е процедурата след залавяне на нелегални имигранти в щатите, мексиканци примерно?

# 91
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз от цялата тема не разбрах как в Щатите може да се пристигне като едно НЛО ( без документи, разрешителни) и да се 'правят пари", както някой се изрази. Хайде, за идващите от Мексико горе долу мога да си представя, а съм и гледала един нискобюджетен американски филм на тази тема. Но за един българин може ли да ми обясните как се влиза в тази страна без документи и разрешителни да вляза и аз да правя пари Grinning И ако може да ми обясни и как наемам кваритира без документи, или спането в кашон също го броите за сбъднат сън..

...

Качваш се на самолета и идваш с временна виза на студентска бригада. Изтича бригадата, изтича визата, ти не се качваш на самолета обратно и стваш нелегална. Търсиш работа, за която няма да ти искат документи - ставаш сервитьор примерно. Вадиш прилични пари. Наемане на квартира би станало сравнително лесно, без да ти проверява някой дохода. Така.
Купуваш си парцалки, позволяваш си това-онова, не можеш да напуснеш страната обаче.

Теоретично ако работиш за една и съща фирма дълго време, можеш да се издигаш, няма да ти проверяват втори път документите. Ставам мениджър на ресторанта, примерно.

Или решаваш да почнеш да учиш. Подаваш документи, приемат те, променяш си статуса от нелегален на учащ. Като завършиш, може и да се навие някой да те наеме на квалифицирана работа с Х1Б виза (работна). Оттам зелена карта и т.н.

# 92
  • Мнения: 1 473
Един българин в Америка може да остане нелегално там само след като преди това е имал някакъв статут и е влязъл там, като  - турист или студент или работещ, или, или, или.
Този статут изтича, обаче човекът се разсейва и остава. Да ма през времето в което е пребивавал законно е успял да си извади шофьорска книжка например, соц. номер и тн. Така че да съществува реално.
До като не тръгне да напуска Америка може никой да не го потърси.
Стига да те иска работодател, няма проблем да работиш.
Без статут обаче едва ли можеш да работиш квалифициран труд.
Най-вероятно келнер, касиер или чистач ще са бъдещите ти сфери на дейност.
Разбира се и в тези сфери на дейност може да се натрупа капитал.
Това все пак е Америка  Simple Smile

Въпросът за това, какво става с пенсионрите без пенсия ми е много интересен.
Аз лично нямам конкретна представа.
Ще ми бъде интересно да науча наистина какво става с тези хора.

# 93
  • Мнения: 1 473
С Бубка сме писали едновременно  Simple Smile

# 94
  • Мнения: 5 710
Не някакви хора  без пенсии. Хиър каза, че в Америка няма пенсии. Това ако може да ми го обясни.
Бубка, ти като си влязъл с някаква виза не значи, че си нелегален - после правиш някакви постъпки, сменяш статут и т.н легални действия. Не говоря за това. Цитатът мисля, че беше на Виролан, но не ми се търси сега.



За разведряване:  http://grandoman.com/izkustvo/paris-vs-new-york/

# 95
  • Мнения: 1 473
Не някакви хора  без пенсии. Хиър каза, че в Америка няма пенсии. Това ако може да ми го обясни.
Бубка, ти като си влязъл с някаква виза не значи, че си нелегален - после правиш някакви постъпки, сменяш статут и т.н легални действия. Не говоря за това. Цитатът мисля, че беше на Виролан, но не ми се търси сега.



За разведряване:  http://grandoman.com/izkustvo/paris-vs-new-york/


Много свежо е оследното

а за пенсиите знам, че има пенсионни фондове, някой от тях обче фалират и хората оставт без пенсия. Това е същият риск, какъвто има при акции например.
А съвсем да няма пенисии по принцип не ми е известно.
Но какво знам аз....

# 96
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
T.e. за да започнеш легално да катериш стълбите към американската мечта, първо трябва да ти се позволи да прескочиш прага.  Rolling Eyes Така излиза, че тази мечта не е за всеки, а само за одобрените. Не всеки отговаря на критериите за студентска бригада или туристическа виза.

А за пенсиите, Хиър обясни, че докато работят, хората заделят пари, инвестират по фондове и т.н. и после се издържат с постъпленията от тези инвестиции. Предполага се, че са си изплатили къщите, колите, и нямат заеми към банки към момента на пенсиониране. Все имат спестени пари за храна и режийни, ако не - има безплатни кухни към църкви и т.н  Thinking, продажба/замяна на къщата за по-малка или за апартамент в по-лош квартал. Предполагам, че нещо такова се случва.

# 97
  • Мнения: 5 710
Тоест, в Америка не са измислили пенсионните фондове ли?
Защото аз също всеки месец ' заделям' за пенсия, не разбирам каква е разликата?

# 98
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Не някакви хора  без пенсии. Хиър каза, че в Америка няма пенсии. Това ако може да ми го обясни.
Бубка, ти като си влязъл с някаква виза не значи, че си нелегален - после правиш някакви постъпки, сменяш статут и т.н легални действия. Не говоря за това. Цитатът мисля, че беше на Виролан, но не ми се търси сега.


Има социални пенсии, разбира се. Частните пенсионни фондове са отделно.

Ако си влязъл с виза, и смениш статуса, докато ти е още валидна визата, си все легален. Може обаче да "изпаднеш" от статус и да си нелегален.

# 99
  • Мнения: 5 710
Обясни ми за социалните пенсии.
Изобщо как се пенсионира човек в Щатите - на колко години,след колко години трудов стаж, каквото се сетиш.
Ако не му се подредят нещата, както ги е планирал, и изпадне на социална пенсия какъв й е размера...
Съпруг/съпруга на починал ползва ли % от пенсията на починалия?
Как стои в-са със здравното обслужване на хора 60+

# 100
  • Мнения: 523
Пенсии има. По принцип системата е на две нива - задължително осигуряване и доброволно. Задължителното се управлява от държавата и всеки работещ прави вноски - по принцип са по равно между работодател и работник. Пенсии се отпускат при навършване на години, при определени събития, като сумите се фиксират и индексират годишно. Нещо като в България. Отделно вече, ако компанията в която работиш може да има като бенефит - доброволно. Това последното по принцип може да ти осигури допълнителна и по-голяма пенсия, но не е сигурно, защото всичко зависи от това, къде са инвестирани парите.
Повечето нелегални работят ниско квалифицирана работа, но има такива от тях, включително и някои българи, които си развиват успешно бизнес и си осигуряват доста добри доходи.

# 101
  • Мнения: 5 710
Пенсии има. По принцип системата е на две нива - задължително осигуряване и доброволно. Задължителното се управлява от държавата и всеки работещ прави вноски - по принцип са по равно между работодател и работник. Пенсии се отпускат при навършване на години, при определени събития, като сумите се фиксират и индексират годишно.

Ами какво говори тогава Хиър ... Имате си система за пенсионно осигуряване, има и пенсионери.


Тук няма пенсии, всичко е труд, спестяване, инвестиции, информирани финансови решения. 



# 102
  • Мнения: 2 563
Пенсии има. По принцип системата е на две нива - задължително осигуряване и доброволно. Задължителното се управлява от държавата и всеки работещ прави вноски - по принцип са по равно между работодател и работник. Пенсии се отпускат при навършване на години, при определени събития, като сумите се фиксират и индексират годишно. Нещо като в България. Отделно вече, ако компанията в която работиш може да има като бенефит - доброволно. Това последното по принцип може да ти осигури допълнителна и по-голяма пенсия, но не е сигурно, защото всичко зависи от това, къде са инвестирани парите.
Повечето нелегални работят ниско квалифицирана работа, но има такива от тях, включително и някои българи, които си развиват успешно бизнес и си осигуряват доста добри доходи.

Да, така е. Извинявам се за объркването.

Има социална пенсия и здравеопазване за пенсионери от 55 години нататък мисля, но на нея едвам оживяваш. Аз просто не очаквам, че ще живея на едната социална пенсия, затова го написах това. Ако искаш спокойни старини, без да те издържат децата ти, инвестираш в пенсионен фонд, йойто ти сам контролираш, и в каквото още искаш, спестяваш и въобще внимаваш какво правиш. Може би защото мъжът ми е финансов съветник, но имам много мнения по тази тема. Да речем пенсионирам се на 55 или по-късно. Очаква се, живот и здраве, да живея до поне 75-80. Това са 20-25 години на пенсионен фонд... Трябва много хубаво да си го обмислиш.

Само няколко поколения пред нашето са получавали професионални пенсии, от общ пенсионен фонд на месторабота. Такива пенсии са били и по 100% от последната заплата, а някои са били и актуализирани. Тези времена свършиха обаче.

# 103
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Внасям процент от заплатата си към данък социално осигуряване, също и работодателят.

Допълнително, ако искам, има частни пенсионни фондове (някои работодатели внасят също заедно с работника).

Социалната пенсия е май $1000-$2000 (това с много грубата четка).

За хората над 65 има специален държавен, безплатен медицински фонд (застраховка), който се казва Медикеър.

# 104
  • Мнения: 257
Истинската пенсия е тази,която ти самия си изработил като си пласирал спестени пари от месечната заплата по фондовете.Колко ще заделяш,къде ще ги инвестираш - това си е личен избор.
Някой ако в Америка чака да прокопса на сошъл секюрити,ще има да чака...А,всъщност ако са му облагали солидно заплатата,може и да направи една прилична пенсия.Предполага се,че къщата е изплатена,децата са отгледани и поели по техен си път,половинката също пенсионирана и тя докарва някой $ - не е нереално да караш само със социална.

# 105
  • Мнения: 523
Социалната пенсия няма да осигури в никакъв случаи луксозен живот, но пък и няма да си на улицата. Задоволяване само на елементарни потребности. Много от хората, които са само на такива пенсии се местят в щати, където е евтино. Примерно имат пенсии двамата - мъжът и жената към 1800-2000 долара общо, отиват някъде, където плащат наем от рода на 350-400 долара и пак успяват да не мизерстват. Отделно пък има и разни други помощи за хора с ниски доходи - купони за храна, нисък наем за хора над определена възраст и др.

# 106
  • Мнения: 5 710
Ами значи няма някакво особено разминаване с Еворпа. Социалните пенсии ( т.е аз не знам какво е социална пенсия, знам че по възраст можеш да се пенсионираш, ако не си работил с минимална от порядъка на 450 евро) са си мизерия.
Времената са други, да. Тук ( куриоз) има т.нар. бебета пенсионери. Т.е имало е за кратко закон че с 20г. трудов стаж се пенсионираш. Така сестрата на моята етърва се е пенсионирала на 37 години. В момента получава не минимална, а примерно 600 евро ( не съм сигурна в цифрата), на 55+ години е. Невероятно, но факт:)

Как стои въпроса с пенсията на починал съпруг/съпруга в Щатите?

# 107
  • Мнения: 523
10 c's, социална я наричаме, защото тук се води "Social Security Benefits".
Иначе за починал съпруг/съпруга имаш право да му получаваш също пенсията, но са различни условията. Право имат и децата под 18 години, ако ходят на училище. Също така, дори и да си разведена, ако си живяла минимум 10 години с бившия, пак имаш право на част от пенсията му, без това да засяга парите, които ще получава настоящата му съпруга, ако той има втора или трета такава. Малко е сложно, но по принцип има такива права за наследниците.

# 108
  • Мнения: 407
И тук повечето хора отделят процент от заплатата си, която се плаща в пенсионен фонд. Работодателят не е длъжен да плаща нищо. Обикновено ти се отделя процент от заплатата, която работодателя директно привежда в pension или provident fund. На мен специално ми удържат всеки месец 10% от заплатата. Тъй като става въпрос за доброволно осигуряване и не е задължително познавам доста народ, особено с по- нисък доход, които не отделят нищо. В крайна сметка всичко зависи от това колко ти е висок доходът, защото както казах вноските са процент от дохода ти. Ако ти е ниска заплата, а тук заплатите за неквалифициран труд са наистина мизерни, първо едва ли ще можеш да си позволиш да отделяш нещо, и второ дори и да отделяш, то ще е толкова малко, че надали ще можеш да си позволиш някой ден да се пенсионираш на такава пенсия. За това съм чувала изказвания от рода, че много малко хора действително могат да си позволят да се пенсионират, и много хора работят докато умрат.

# 109
  • Мнения: 341
venus1, е това вече ме шокира.
Аз имам друг въпрос за интеграцията, наблюдения имам над сръбските общности в Европа, много от тях наистина живеят в дадената държава без да знаят езика, обаче това важи за първото поколение, преселниците, техните деца вече свободно говорят езика, защото основното училище за повечето държави е задължително, така че детето криво-ляво научава езика. Как стоят нещата в Америка, родените там деца знаят ли английски или има специални училища на китайски и испански да речем и не им се налага да учат английски.

# 110
  • Мнения: 407
Предполагам това, което казах не е толкова шокиращо имайки се предвид, че ЮАР е една развиваща се държава и разликата между богати и бедни  е доста голяма. Тук има такова изобилие от ниско квалифицирана и евтина работна ръка че наистина е немислимо да се очаква да преуспееш ако н,маш нещо зад гърба си. Дори понякога се майтапя, че може да се наложи да се върна в България и да живея на социална пенсия Simple Smile.
Иначе и тук има много общности, които си говорят техния си език, общуват предимно помежду си, женят се помежду си и в общи линии не се интегрират много, много в обществото в смисъл не се месят в личните си отношения с представители от други общности. Това бих казала се отнася до разните му там мюсюлмани, евреи, индийци, китайци, португалци, гърци, италианци и т.н. По принцип всички говорят английски, работят, но в личен план се придържат към собствената си общност, имам предвид когато става въпрос за приятелски и по близки отношения. Просто те си имат своя си език, култура, традиции, религии и т.н.

# 111
  • Мнения: 353
Цитат на: Алиса в 11-11-2010, 14:31:32
П.П.П. Опааа, пропуск от моя страна. Чак сега погледнах какво е писала досега потребителката Ветеринари. И видях, че тя я активна пускателка на конспиративни теории общо взето как лошите американци сами са се избили на 9/11. Ветеринари, ака Базука Джейна, ако бях прочела по-рано, нямаше въобще да ти отговарям, сори, ти си ми 18 нива под достойнството. Хайде, поживо-поздраво и внимавай с диверсантите, марсианците и зелените човечета


 Laughing разконспирира ме-браво !Да не работиш във фамозното ФБР  Laughing

Първо :Никът ми е Ветинари-герой от романите на Тери Пратчет .
Второ:Изобщо не съм пускала аз темата за 11/09 ,а в постовете си нееднократно подчертах,че превеждам от няколко френски сайта и мисля,че добре защитих позицията си.До степен ,че латерните спряха да пеят за най-великата демокрация и останаха без отговор.
Кой, кого и как е избил-не знам.Ама искам да знам защо близките на жертвите от толкова години искат ново разследване по събитията...Пък за марсианци и човечета изобщо не е и ставало въпрос-с глупости не се занимавам.
Трети–Как пък ги измери тия 18 нива?Да няма някаква ултра велика американска схема за изчисляване ?

Противоречите си-американската група.Как така всеки емигрант може да си сбъдне американската мечта-ама във всеки се оказа,че не влизат студентите,тези без документите,тези без образованието-тоест мексиканските резачи на палми...
Безспорно има и такива-единици,които с много труд и още повече късмет,ама да заявиш в един доста четен форум ,там където често се появяват теми на хора,мислещи за емиграция,че в Америка всеки емигрант за няколко години ще стане милионер е безотговорно...даже направо арогантно!

Тююю-няма угодия.Ако напиша какво са ми доверили приятели-не е достатъчно безстрастно,ако пусна цитат от книга или статия е досадно...Май нищо ,което не налива вода във вашата мелница не е достатъчно добро!
 
С мои думи-с мои думи ще кажа единствено,че всяка държава, и всяка нация, и всяка общност си има и хубави, и лоши черти.Не е геройство да създадеш един идеализиран образ и да му се кланяш-геройството е да си даваш сметка за всичките слаби страни и пак да намериш зрънцето,заради което да обичаш..., родината си,другата държава,която си си избрал,корените си...Иначе си пуст човек и си оставаш такъв в България,в Америка ...на Луната
Човекът нарекъл родината си "нищото" ,де факто се е изплюл в лицето на майка си,на корените си...
Никога няма да ме убедите,че такъв човек може да иде на друго място-да го разбере,приеме с плюсовете и минусите му, и да го заобича...За мен цялата работа е едно велико лицемерие...
Познавам хора от какви ли не затънтени краища на света дето нямат нито електричество,нито вода в мизерните си къщурки,ама никой не е обзет от такъв краен нихилизъм стане ли въпрос за родината му.
И като си вземеш картонена къща на изплащане с ипотека,тъпкана с мебели на изплащане и паркираш отпред един джиБ ,и какво?Ще пишеш в бг-мамма да се похвалиш колко си преуспял?Това ли излиза ,че е американската мечта????
Щото зепич добре го каза-в Европа ,както и в Америка,Канада и другите развити държави къщата и колата са си съвсем постижими неща-няма какво толкова да се мечтае,че пък и да се американизира.

Джойа ви задава хубави въпроси-да вземе някой да й отговори ли все пак ?!

# 112
  • Мнения: 2 032
Базука Джейн, ако случайно очакваш отговор от мен на тези ти брътвежи, ще се наложи да се разочароваш, сори.

# 113
  • Мнения: 4 399

Има социална пенсия и здравеопазване за пенсионери от 55 години нататък мисля, но на нея едвам оживяваш. Аз просто не очаквам, че ще живея на едната социална пенсия, затова го написах това. Ако искаш спокойни старини, без да те издържат децата ти, инвестираш в пенсионен фонд, йойто ти сам контролираш, и в каквото още искаш, спестяваш и въобще внимаваш какво правиш. Може би защото мъжът ми е финансов съветник, но имам много мнения по тази тема. Да речем пенсионирам се на 55 или по-късно. Очаква се, живот и здраве, да живея до поне 75-80. Това са 20-25 години на пенсионен фонд... Трябва много хубаво да си го обмислиш.

 

Така както го описваш, не виждам раzлика с европейското пенсионно осигуряване. newsm78 Вярно че Европа не е хомогенна, но дори и в България вече е така и мисля че в повечето европейски страни пак това са основните принципи.

Колкото до иzкаzването на Меркел, ами търсих, търсих, не го намерих. Засега успявам да намеря само прераzкаz в раzлични варианти, ама ще продължавам да търся. Щом Бубка го е намерила и световните медии бъкат от това иzкаzване, няма да се предавам, я... Laughing Та от прераzкаzите не раzбрах какво смути американската нежна душевност, дали това че чужденците трябва да ходят на училище, да се обраzоват, да учат еzика на страната в която живеят поне дотолкова че да могат да си купят хляб или може би нещо друго... За мен това са нормални неща и е много важно на теzи хора да ми се даде шанс, а обраzованието е шанс в случая.

Последна редакция: пт, 12 ное 2010, 16:18 от Vjara

# 114
  • Мнения: 5 710
Вяра, виж назад, дадох линк има я и на видео даже....6стр. точно след твоя постинг

# 115
  • Мнения: 2 563
Аз не разбрах, в Европа някой си купува жилище в брой ли? Не че аз имам ипотека, но не ми е ясно - каквъ е непрезряният начин да се сдобиеш с дом?

# 116
  • Мнения: 3 241
Аз не разбрах, в Европа някой си купува жилище в брой ли? Не че аз имам ипотека, но не ми е ясно - каквъ е непрезряният начин да се сдобиеш с дом?

Имам колега англичанин и той непрекъснато се чуди на френския модел. Да, и тук си купуваш жилището със заем, но за да вземеш заем трябва да имаш постоянна работа. То и под наем да си пак ти трябва такава.
Ужасно негъвкавия пазар на труда води до там, че кредитирането е по-назад от САЩ и Англия например.

# 117
  • Мнения: 1 473
Аз не разбрах, в Европа някой си купува жилище в брой ли? Не че аз имам ипотека, но не ми е ясно - каквъ е непрезряният начин да се сдобиеш с дом?

Имам колега англичанин и той непрекъснато се чуди на френския модел. Да, и тук си купуваш жилището със заем, но за да вземеш заем трябва да имаш постоянна работа. То и под наем да си пак ти трябва такава.
Ужасно негъвкавия пазар на труда води до там, че кредитирането е по-назад от САЩ и Англия например.

На мен обаче точно консерватизмът в европейската банкова система ми харесва и ми дава сигурност за парите, които имам в банка.
Никога не бих се доверила на банка, която с лека ръка раздава кредити.

Ние със съпругът ми си купихме жилище без да взимаме кредит, а със спестявания, натрупани с честен труд, колкото и изтъркано да звучи.
Изплатихме го в брой.
В Европа не е толкова невъзможно да си купиш недвижим имот със спестени пари.

# 118
  • Мнения: 4 300
Нали темата няма да се превърне в мерене на спестяванията и обсъждане на лични финансови решения?
С пълното съзнание съм, че каквото и да се напише, то ще е от личен опит ( т.е. или си изключение или си клише) или ще е преразказ трета ръка. Но въпреки всичко ми е интересно, и в последните дни си мисля доста по въпроса, може би защото напоследък по случайност чета все книги на ам.автори- Стайнбек, Драйзър, "Отнесени от вихъра". Опитвам се да си измисля причините, поради които Щатите са водеща икономика. Със сигурност американската мечта като мотивация е изиграла огромна роля ( което ми напомня за едно изследване, според което вълната от поляци, румънци и българи, заляла Великобритания, и срещу която има огромно недоволство, всъщност е оказала положително влияние върху икономиката), та и Америка би била нищо без имигрантските вълни, заливали континента на тласъци от Плимут, та до италиански, руски, китайски и прочие инвазии. Като добавим огромната територия, природните дадености, липсата на войни на собствена територия ако изключим гражданската би трябвало да сме изчерпили причините.
Толкова с теориите ми:)
Бих искала да попитам 'американките' как по конкретно в своя живот усещат прословутите liberty and justice for all?
Също и за разни ежедневни неща като примерно достъп до работни места и отношенията там, отношение на съседи и обществени групи към тях като емигранти, междукласови различия, възможност за преминаване от един социален слой в друг, отношение към различен тип семейства дори ( самотни родители, хора в неравностойни положение, хора с различна сексуална ориентация).

# 119
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Благодаря, Рокси, че точно се отказвах от темата (подобни безкрайно несвързани с логиката писания ме отказаха от темата за 9/11, не че някой в нещо ме е убедил). Копипейстър, но и източникът е важен.

И въпроси от Джоя не видях, а твърдения (тя не е дискриминирана, хубаво). Ако има, да ги зададе.

... Бих искала да попитам 'американките' как по конкретно в своя живот усещат прословутите liberty and justice for all?
Също и за разни ежедневни неща като примерно достъп до работни места и отношенията там, отношение на съседи и обществени групи към тях като емигранти, междукласови различия, възможност за преминаване от един социален слой в друг, отношение към различен тип семейства дори (самотни родители, хора в неравностойни положение, хора с различна сексуална ориентация).

С подсказката, че аз живея на изключително отворено и либерално място, до този момент българският ми произход не само не е пречил, но е носил положителности. Помогна ми, мисля, в приемането ми за магистратура, освен конкретни резултати на тестовете, събират хора от различни среди. Не е бил пречка при кандидатстване за никаква работа, акцентът ми също. Когато кажа, че съм родена в България, е посрещнато с интерес, често с комплимент за езика.

Тук ще отворя скоба, да кажа, че американският вариант на СВ пропуска повечето възможности за дискриминация, няма дата/място на раждане, за снимки да не говорим.

На ежедневно ниво, в детската градина на децата им говорят, освен английски, китайски и иврит, а пък в училището до нас в първи клас май нямало деца, които да не са двуезични (по свидетелство на майка на българо-американска първолачка). Съседката над нас е гей, сам родител на тийнейджър, в градината на малкия също имаме две гей майки с осиновено виетнамче (едната е французойка). На площадките е супер шарено, по цвят на кожа и облекло. Не е супер богат кварталът, средна класа, но карат с автобуси деца от бедни квартали, за да се възползват от добрите училища. Това обяснява как се отнасят към различните - на практика всички са различни.

Далеч съм от мисълта, че така е навсякъде из Щатите, но това е личният ми опит. За никаква къща, картонена или не, не я заменям тази шарения.

# 120
  • Мнения: 94
аз живея на изключително отворено и либерално място,
Далеч съм от мисълта, че така е навсякъде из Щатите, но това е личният ми опит. За никаква къща, картонена или не, не я заменям тази шарения.
Айде сега, само в отворените и либералните места ли има гийове и имигранти.
И да навсякъде из Щатите е забранена дискиминацията.

# 121
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
О, нямах това предвид, естествено, че навсякъде е забранена дискриминацията. Но съм пътувала на много места, и знам, че понякога е повече на хартия. Мои близки живеят в чисто бяло, доста богато място, където малко по-други са отношенията.

# 122
  • Мнения: 2 563
Аз съм с увреждане. Законът ме защитава много добре + се кефя на покрити на 100% технически помощни средства в колеж и университет и безплатен асистиран телефон. Без тях не бих могла да завърша и да бъда независима, а това, което ми е нужно, е много скъпо сама да си го плащам. Само не мога да ходя на кино много лесно, но пък всичко, на 99%, по телевизията е субтитрирано. Не ми се е налагало да съдя или да подавам жалби, но сега подавам една до министерството на правосъдието, заради проблеми с едно кино. Удивих се как с едно кликване успях да открия информация къде и как да си подам жалбата и какво ще се случи след нея.

За американците свободата е никой да не им се меси, държавният апарат да е малък и да не се меси в личните решения на хората и да не пречи на бизнеса. Няма да чуеш американец да каже "държавата трябва да се погрижи за моето дете". Това не винаги е добре. Аз мисля, че има нужда от повече контрол в някои сфери, например здравеопазването.

# 123
  • Мнения: 1 473
О, нямах това предвид, естествено, че навсякъде е забранена дискриминацията. Но съм пътувала на много места, и знам, че понякога е повече на хартия. Мои близки живеят в чисто бяло, доста богато място, където малко по-други са отношенията.

Това за чисто бялото, доста богато място ме наведе на въпросът - има бяла и не бяла Америка?
И коя е не бялата Америка ?
Къде се изгуби Америка на емигрантите, търсачите на „злато“?

И Рокси, не си меря възможностите, само отговорих на въпрос зададен по нагоре в темата.

Хубаво би било „американките“ да не се отказват да споделят, защото те все пак са източник от първа ръка, нали така?

# 124
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Чисто бяло означава, чисто бели хора. Има евреи, и българи  Laughing, други почти не.

Нали не си въобразяваме, че в Бевърли Хилс, примерно, расовото разпределение е същото като в Бронкс?

# 125
  • Мнения: 4 300

За американците свободата е никой да не им се меси, държавният апарат да е малък и да не се меси в личните решения на хората и да не пречи на бизнеса. Няма да чуеш американец да каже "държавата трябва да се погрижи за моето дете". Това не винаги е добре. Аз мисля, че има нужда от повече контрол в някои сфери, например здравеопазването.
Лично за вас, как преценявате, тази свобода положителна ли е или отрицателна? Не в общ план, то е ясно, че свободата е висша ценноста и бла-бла, а в конкретни проявления.
Към всички е въпроса, въпреки че съм цитирала Hear again.

@ ana07,   не се обиждай, но въпросът за или против ипотека, заем  или за банковата система, е как да кажа, ако не изтъркан, то поне обсъждан с доста голямо подценяване от неикономистите. Покрай последната икономическа криза всеки с достъп до клавиатура стана спец по банки, кредити, лихви и ценни книжа, всеки знае всичко за кризите, като сегашната е най голямата и единствената. Нищо лично, ама най малкото, не това е темата.

# 126
  • usa
  • Мнения: 2 113
Това за чисто бялото, доста богато място ме наведе на въпросът - има бяла и не бяла Америка?
И коя е не бялата Америка ?
Къде се изгуби Америка на емигрантите, търсачите на „злато“?

изгуби се някъде по средата. ти къде живееш? има много места където ако небял или имигрант се засели ще бъде единствен и определено ще предизвиква интерес, да не употребявам друго определение. в щата, в който аз живея, колкото и да е либерален във всички други отношения, процента на небялото население е не повече от 5 и 95% от него е съсредоточено в най-големия град. то всъщност май цялата либералност на щата е съсредоточена в този град  Thinking...

# 127
  • Мнения: 289
добре де, цвета на  кожата, какво общо има със социалния статус, има богати, черни милионери и отрепки бели мизерници и тн. е кои са по - добре приети - със сигурност не вторите. Joy 

Последна редакция: сб, 13 ное 2010, 13:22 от kailid

# 128
  • Мнения: 653
И въпроси от Джоя не видях, а твърдения (тя не е дискриминирана, хубаво). Ако има, да ги зададе.

Бубке, предполагам това е имала предвид Ветинари, като спомена, 4е съм задавала въпроси:

ми да споделят "американките" с какви ме4ти и надежди са заминали, постигнали ли са ги, какво им е струвало постигането им  и  заслужавало ли си се заминаването...  интересно би било
 

Други въпроси нямам, но ми е интересно да ви 4ета... благодаря за споделеното   Hug

Желая на вси4ки успеШно реализиране на ме4тите (независимо от географското положение)   

# 129
  • Мнения: 1 473
добре де, цвета на  кожата, какво общо има със социалния статус, има богати, черни милионери и отрепки бели мизерници и тн. е кои са по - добре приети - със сигурност не вторите. Joy 

то май цвета на кожата в Америка е по-важен от произхода, щом в един бял град даже български емигранти се радват на равнопоставеност и нормално отношение.

# 130
  • Мнения: 65
Поне както аз я разбирам - няма значение какъв си и откъдеидваш, ако си кадърен, може да постигнеш всичко.
Сега ограниченията  Simple Smile:
Има значение откъде идваш - Китай, Индия, Русия и да не споменавам арабските страни пробиват по-трудно. Не се заблуждавайте от факта, че има китайци и индиици навсякъде - просто бройката им е голяма, а и се поддържат един друг. Ако си от някоя от тези страни, се минава сериозен бекграунд чек, който може да отнеме месеци. Давам пример - за да посетя една национална лаборатория, трябваше да си напиша името и да не съм от гореизброените. За да я посети един руснак, отнема 3 месеца проверки. Европейците са най-привилегировани, в общи линии, а за българите да не говорим  Grinning Лесно дават визи, шофьорските книжки са с нормална продължителност, а не зависят от продължителността на визата, зелена карта се взема относително по-лесно.
Някъде по-горе четох американската мечта: голямата къща, колите, кучето и почивка на Хавайте. За съжаление, повечето от тези хора живеят на кредит...изплащат къщата, колата и ще си ги изплащат доживот. Разбира се, ако не ги изгонят от работа, защото тогава им вземат всичко и са дотам с мечтата.
Друго по въпроса - Щатите не са това, което бяха. Почти нищо не се произвежда, само купуват и препродават къщи и правят пари от нищото. Едно време може и да я е имало американската мечта, сега се печатат пари и се опитват да се задържат над водата. Доколкото помня, ще бъдат отпечатани около 600 млрд. долара - вярвате ли, че САЩ има злато, което да покрива това? Те ще бъдат раздадени на банките, които да ги дават във вид на кредити и да трупат пари от лихвите.
Спомням си инфлацията в България и хилядите левове, които давах за едно кафе и се чудя дали ще се случи и тук. 

# 131
  • Мнения: 4 300
Шом сте решили да блъскате темата в айсберга  Laughing ще ви напомня, че доларът няма златно покритие от трийсетте години на миналия век. Както го нямат и другите развити икономики. Дори Швейцария, страната на златните кюлчета.

# 132
  • Мнения: 3 241
Шом сте решили да блъскате темата в айсберга  Laughing ще ви напомня, че доларът няма златно покритие от трийсетте години на миналия век. Както го нямат и другите развити икономики. Дори Швейцария, страната на златните кюлчета.

За да сме точни, доларът няма покритие от 1971, а другите валути от 1944 (Бретън Уудс). Но си права разбира се, самите долари са хартийки. Всичко е имидж. Една инфлация, дори изкуствено дирижирана, ще им дойде добре на американците.
А си мисля, че дълговете към Китай няма как изобщо да се върнат. Ще измислят някакъв начин за "замяна".  Sunglasses

# 133
  • Мнения: 4 300
Специално проверих преди да го напиша  Blush До трийсетте е пълно, след това до 70те е частично, 0.35 за долар или нещо такова, затворих линка вече.
Не че има отношение към темата.

# 134
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Да, абсурдни са такива общи "икономически" твърдения. Явно искате да си говорите с клишета, аз не. Рокси се опита, ама напусто.

# 135
  • Мнения: 407
Има значение откъде идваш - Китай, Индия, Русия и да не споменавам арабските страни пробиват по-трудно. Не се заблуждавайте от факта, че има китайци и индиици навсякъде - просто бройката им е голяма, а и се поддържат един друг. Ако си от някоя от тези страни, се минава сериозен бекграунд чек, който може да отнеме месеци. Давам пример - за да посетя една национална лаборатория, трябваше да си напиша името и да не съм от гореизброените. За да я посети един руснак, отнема 3 месеца проверки. Европейците са най-привилегировани, в общи линии, а за българите да не говорим  Grinning

А аз си мислех че в Америка всички са равноправни. А как се държат с черните. Наистина ли са толкова толерантни към тях? Наистина ли в Америка няма расизъм?

# 136
  • Мнения: 341
В повечето случаи наистина съдим от "чувала съм", та искрено моля "американките" да не се фръцкат, ами да дадат информация от "първа ръка". Доколкото знам ако си в големите градове няма сегрегация и дискриминация, но в малките градчета е по-различно, това вярно ли е? Интересува ме как се оправят учителките, чисто практически с 10 различни езика на пример, в смисъл възможно ли е една учителка да говори толкова езици на децата или пък в градината все пак се говори официалния език, пък у дома всеки има право на своя език?
От казаното до тук аз лично не виждам особена разлика с Европа, пък и в началото на темата не стана ясно, дали идеята е за възможностите на осъществяване на "американската мечта" в Европа или как ние лично я виждаме за Америка, понеже ако ще е само за Америка, май повече от половината трябва да се изнесем от тук, защото нямаме личен опит и по някаква логика право на отношение. Що се отнася до кредитите и в Европа се живее приблизително по същия начин, трудно можеш да придобиеш кола и дом без помощта на банките.
Разликата между двата континента е в социално-икономическата система. Не откривам топлата вода, сигурно всички го знаете в Америка е либерална (оправяй се сам, не ти се бъркам), а в Европа е социална (помагам ти и те надзиравам). До сега никой не е доказал коя от двете е по-добра, според мен няма по-добра, просто е въпрос на лично виждане, на мен ми харесва да съм защитена и не ми пречи да ме надзирават, за други е важно да са свободни и да се оправят сами. Това му е хубавото имаме право на избор.

# 137
  • Мнения: 3 241
В повечето случаи наистина съдим от "чувала съм", та искрено моля "американките" да не се фръцкат, ами да дадат информация от "първа ръка". Доколкото знам ако си в големите градове няма сегрегация и дискриминация, но в малките градчета е по-различно, това вярно ли е? Интересува ме как се оправят учителките, чисто практически с 10 различни езика на пример, в смисъл възможно ли е една учителка да говори толкова езици на децата или пък в градината все пак се говори официалния език, пък у дома всеки има право на своя език?
От казаното до тук аз лично не виждам особена разлика с Европа, пък и в началото на темата не стана ясно, дали идеята е за възможностите на осъществяване на "американската мечта" в Европа или как ние лично я виждаме за Америка, понеже ако ще е само за Америка, май повече от половината трябва да се изнесем от тук, защото нямаме личен опит и по някаква логика право на отношение. Що се отнася до кредитите и в Европа се живее приблизително по същия начин, трудно можеш да придобиеш кола и дом без помощта на банките.
Разликата между двата континента е в социално-икономическата система. Не откривам топлата вода, сигурно всички го знаете в Америка е либерална (оправяй се сам, не ти се бъркам), а в Европа е социална (помагам ти и те надзиравам). До сега никой не е доказал коя от двете е по-добра, според мен няма по-добра, просто е въпрос на лично виждане, на мен ми харесва да съм защитена и не ми пречи да ме надзирават, за други е важно да са свободни и да се оправят сами. Това му е хубавото имаме право на избор.

  202uu


Кажете сега за дискриминацията и кое не е като в Европа.
Щом няма да дискутираме икономическите аскпекти  Confused

# 138
  • Мнения: 407
Интересно ми е за дискриминацията, тъй като имам чувството, че повечето американци отричат да са расисти и че дискриминират хора от други националности. Дори съм чувала твърдения че ЮАР била най расистката държава на света. Моето виждане е, че расизъм има навсякъде, в Европа, в Америка и т.н. Но просто някои хора отричат да е така. Затова и питам в Америка наистина ли не съществува расизъм?
 

# 139
  • Paris, France
  • Мнения: 14 103
.........Дори съм чувала твърдения че ЮАР била най расистката държава на света. Моето виждане е, че расизъм има навсякъде, в Европа, в Америка и т.н. Но просто някои хора отричат да е така. Затова и питам в Америка наистина ли не съществува расизъм?

Аз пък от ЮАРци съм чувала, че Намибия е най-расистката държава. Има расизъм в Америка. Двойка съученици на мъжа ми - черен французин и бяла французойка се преместиха в друг щат, защото имали проблеми даже квартира да си намерят. Наскоро съдия в южните щати беше отказал бракосъчетание между бяла и черен с довода, че децата ще страдат и че обществото все още трудно приема такива връзки.

# 140
  • Мнения: 257
Как очаквате,че трябва да ви се отговори - Да,303 милиона живеещи в Щатите са расисти.
                                                                 - Не,303 милиона живеещи в Щатите не са расисти.
Задавате грешен,да не кажа тъп въпрос.Ако някой се наеме на обобщава и свежда под общ знаменател милиони,милиони хора,категоризирани в 50 щата,дошли от 4-те края на света,ще е нищо друго освен празни приказки.




# 141
  • Мнения: 407
Ако някой се наеме на обобщава и свежда под общ знаменател милиони,милиони хора,категоризирани в 50 щата,дошли от 4-те края на света,ще е нищо друго освен празни приказки.





Да в интерес на истината мисля, че си говорим празни приказки, защото наистина ще е трудно да генерализираме за милиони хора в 50 щата нали американската мечта е мечта или реалност. То със сигурност някои хора са постигнали американската мечта и в България, докато ние си говорим празни приказки по форумите да си убиваме времето.

# 142
  • Мнения: 523
В САЩ дискриминация си има. Не ми се вярва някой да каже, че изобщо няма и всички обичат малцинствата.
П.П. аз не съм се "фръцнала", но нямам време да пиша.

# 143
  • Мнения: 2 563
Има ли, няма ли дискриминация... не знам защо това е толкова важен въпрос. Важното е за мен, че си знам правата и ако се чувствам дискриминирана, знам какво мога да направя, къде да отида и знам, че ще ми се обърне внимание. Законът работи.

# 144
  • Мнения: 2 985
Доколкото знам ако си в големите градове няма сегрегация и дискриминация, но в малките градчета е по-различно, това вярно ли е? Интересува ме как се оправят учителките, чисто практически с 10 различни езика на пример, в смисъл възможно ли е една учителка да говори толкова езици на децата или пък в градината все пак се говори официалния език, пък у дома всеки има право на своя език?

Сегрегация и дискриминация: има, разбира се. Има и закони срещу тях, работещи, както казва Хиър. Хора разни, не всеки ще тръгне да си търси правата, но доколкото знам тези, които го направят, си получават удовлетворението. Сегрегацията в днешно време е на икономически принцип, не на расов или етнически. През 50-те години е било невъзможно за небяло семейство да си купи къща в престижен бял квартал. Сега няма такова нещо - щом имат пари могат да живеят където си щат, ако ще и пембени на точки да са. Гета и специални райони има във всеки град. Често по няколко - има си черна част на града, испаноезична част, част на новодошлите емигранти, част на хомосексуалистите. Чисто исторически причини - имигрантска страна е все пак, всеки гледа да се засели сред земляци. Никой никого не натиква в гетото.

Расизъм и дискриминация на тази основа ... хм. Явен такъв не съм срещала никога, от осем години съм тук. Законът е  железен, потърпевшите групи обикновено си знаят правата отлично. Расизмът е много чувствителна тема тук, а някой е сгазил лука, а са го уволнили в ефир по националната телевизия. Забелязвам, че това донякъде създава погрешно впечатление, поне сред моите познати - понеже тук всеки случай на очеваден расизъм се раздува с дни по медиите и се вдига голяма дандания, в България моите си мислят, че тук това е ежедневие. Ми не, голяма рядкост е, то затова е и медийният цирк. Дискриминацията по какъвто и да е признак - пол, раса, социоикономически статус, образование, акцент/диалект и прочие, си съществува и тук, както навсякъде по света, защото тя си е общочовешка характеристика. Рядко обаче е явна и директна. Тук от граждански дела се правят големи пари - всички внимават.

Многоезични градини и училища: зависи от района и от преобладаващото население. Много важно е да се отбележи, че в САЩ няма официален език. Английският е традиционен или доминантен език, но не официален. Затова в градове с огромно испаноезично население официалните надписи и документи са на английски и испански, в Диърборн уличните знаци са на английски и арабски, и т.н. Съответно в детската градина и училището се говори основно английски, като доминантния език на страната, но в райони с концентрирано другоезично население се търсят начини да се води учебен процес паралелно на двата езика -  има практика да се наемат двуезични помощник-учители, често по няколко на клас (с различни езици), има двуезични училища и градини и така нататък. Няма официално законово изискване едно дете да получи образованието си на английски. Има практически съображения, които правят английския очевиден избор, но ако искам моята дъщеря тук до пълнолетието си да не научи дума английски, това си е мое право и държавата законно не може да ми се бърка.

# 145
  • Мнения: 341
 ianajar, много благодаря за изчерпателния отговор, за мен е много интересна и полезна тази информация, понеже доста деформирани неща бях чувала.
Кажи ми още и за онази легенда колко глупави и дебели са американците, доколко отново е стигнало деформирано от пропагандата до нас.

# 146
  • Мнения: 407
А аз исках да попитам вярно ли е че повечето американци карат само автоматични коли. Мит или реалност е това?

# 147
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
За автоматичните коли е вярно (аз самата трудно карам ръчна), за дебели и глупави не искам да се изказвам, защото не би могло да е обективно преценено.

# 148
  • Мнения: 2 985
Кажи ми още и за онази легенда колко глупави и дебели са американците, доколко отново е стигнало деформирано от пропагандата до нас.

За дебелината на американците има куп теми. Мисля, консенсусът към момента е, че дебелината е свързана с парите, образованието и географския район (има райони, в които на външния вид не се обръща толкова голямо внимание, по религиозно-исторически причини например, но пък ги има и ЕлЕй, Ню Йорк и Маями). 

За глупостта... мисля, че светът и в този случай получава изкривена картина, защото приема, че новините и филмите отразяват реалното ежедневие, а не най-преувеличените сензационни моменти. Освен това тук поне от времето на Марк Твен насам много обичат да си правят бъзик и с обществените си порядки, и с обществените си деятели. Ако един политик ръси глупости, много хора ще забогатеят на негов/неин гръб (справка - бизнесът с крилати мисли на Буш-младши, Дик Чейни, сега и г-жа Пейлин - не че Обама го подминават). В българското общество това така не се прави. Някак си прекалено е непочтително. А не е като да няма мат`риал... Та, глупостта на каква база я преценяваме? И тук има ученически бисери, и тук има глупавички симпатични водещи по телевизията, и тук хората не се занимават с квантова физика в свободното си време, и тук има ежедневни прояви на идиотизъм. Хора като хора, нито по-глупави, нито по-умни от останалите, които съм срещала по света. 

# 149
  • Мнения: 2 563
колко глупави и дебели са американците, доколко отново е стигнало деформирано от пропагандата до нас.

Проблем със затлъстяването определено има, концентриран в по-бедните слоеве, но средната класа не е имунизирана.

А за това дали са глупави - поддръжниците на тази теза обикновено дават като аргумент, че американците не знаели нищо за света и задавали тъпи въпроси. По тази логика и някои от писалите в тази тема са глупави. Друг аргумент е, че по чашите с кафето пишело "Внимание, горещо", че на плика с фъстъци пишело "Внимание, съдържа фъстъци" и т.н. Това е резултат не на тъпота, а на начина на производство на опаковки и тенденцията в САЩ да се съдим за всичко, включително за горещото кафе, от желание за парична облага, не от незнание, че кафето е горещо. Също така българинът не е свикнал, че информацията е за всички, не само за умните и се учудва, когато се натъкне на нещо, направено за ползване от всички - умни, глупави, глухи, слепи и т.н.

# 150
  • Мнения: 2 563
От първа ръка знам, че в университетите преобладват чужденци и се предпочитат чужденци, тъй като самите американци не се натискат да учат много, предпочитат да правят пари.

Мисля, че много преувеличаваш. В повече университети мнозинството са американци. Само определени програми, при това за ниво докторат, привличат повече чужденци.

Кажи какво са ти направили черните?

# 151
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
... От първа ръка знам, че в университетите преобладват чужденци и се предпочитат чужденци, тъй като самите американци не се натискат да учат много, предпочитат да правят пари. ...

Кажи, ако може, как се правят пари без образование в тази държава?

40% азиатци по произход или по паспорт? Определено американците са си мнозинство в университетите.

# 152
  • Мнения: 2 563
Ми в тукашния са 40% азиатци, което си е добра цифра  Simple Smile След това има европейци, латиноси...

И латиносите могат да бъдат американци. Това малко като моя позната, която ми обясняваше за някого "Ама истински американец, не черен".  Grinning

# 153
  • Мнения: 616
Само определени програми, при това за ниво докторат, привличат повече чужденци.

Кажи какво са ти направили черните?

Примерно кардиолозите. Забелязали ли сте колко често кардиолозите са от индийски произход?

Мога да дам пример (с доста субективен анекдотичен характер, естествено, не обобщавам нищо) за инжинерното у-ще на ММ. Наистина има голям процент азиатци, но пък и много голяма част от тях се самоопределят с насмешка като twinkies (да не се приема като расистка шега, цитирам чужди думи) които са вид десерт, жълт отвън но бял отвътре...Та и те така, 2, 3то поколение, напълно натурализирани, баба им още говори мандарин вкъщи, но те са си завършени американчета от азиатски произход.

# 154
  • Мнения: 1 175
labby май пропуска факта, че американски етнос няма, смесени са хора от целия свят и всички те са еднакво американци, ако са родени на американска земя. Тия 40% азиатци (не знам откъде си вадиш цифрата, но да приемем че са толкова), най-вероятно са американци с азиатски корени. Повечето латиноси, негри, индийци и други етноси също са американци, родени и отгледани тук. "Чужденец" значи човек, роден в друга страна и непритежаващ американско гражданство, а не човек с различен цвят на кожата. При тази дефиниция, в университетите очевадно преобладават американци (и то от белия вид) и чужденците са малки изключения, добавени за цвят. Ако кандидатстваш като чужденец, шансовете ти да влезеш са много пъти по-малки отколкото ако си американец, така че не виждам за какво предпочитание говориш. Ако става дума за колежи, най-високият процент чужденци (от статистика от преди няколко години) е към 10% в Харвард, което включва двойни гражданства, така че тия 10% дори не са само чужденците. Това не ми прилича на "преобладава".

Много ми е интересно като вземе някой да настоява че знае нещо "от първа ръка" или го е изпитал "на свой гръб". Каква точно тежест има един единичен пример? Никаква. Обобщенията, които правиш, могат да бъдат защитени само със статистики от голям мащаб, а не от "ми на мен някой ми каза" или "знаете ли колко азиатци видях."  Tired

# 155
  • Мнения: 2 985
labby май пропуска факта, че американски етнос няма

Тя лабби не само този факт пропуска, ма нейсе. 40% чужденци (камо ли пък само азиатци) няма в нито един университет, това по данни на асоциацията на университетските преподаватели. Такива цифри има само в едно-две училища по музика и дизайн.  Peace

Кардиолози-индийци не познавам, но ако съдя по личния си опит само, в Щатите гинеколозите са или афроамериканки, или блондинки, и болшинството се казват Карол.  Mr. Green

# 156
  • Мнения: 1 175
Абе въобще всеки, който прави обобщения за тая страна базирани на един личен опит или подочути митове (особено митове върлуващи извън САЩ), рискува да стане за смях. Това все пак е цял континент, населен с всички възможни раси, религии и етноси, със собствена и оплетена система на обучение, управление, здравеопазване, сложна и напрегната социална динамика и т.н. Освен ако не потърсиш мащабна статистика или отчет от надежден източник, всяко лично изказване от първа, втора или петнайста ръка просто няма никаква тежест в цялостен план.

# 157
  • Мнения: 2 985
Ей, начи, изядохте човек, затуй че не се е изразил добре...

Не, изядохме го, защото сега лабби ще нахвърля небрежно едни такива субективни твърдения и после целият форум ще пише "пък в Америка така и така, на мен една дето там живее ми го каза".

П.П. Университетските статистики за процент на чуждестранните студенти определят като чуждестранни всички, които не са граждани на САЩ. Зеленокартовците са чужденци.

# 158
  • Мнения: 65
Ей, начи, изядохте човек, затуй че не се е изразил добре...

Не, изядохме го, защото сега лабби ще нахвърля небрежно едни такива субективни твърдения и после целият форум ще пише "пък в Америка така и така, на мен една дето там живее ми го каза".

П.П. Университетските статистики за процент на чуждестранните студенти определят като чуждестранни всички, които не са граждани на САЩ. Зеленокартовците са чужденци.

И това ще е за първи път в историята на човечеството, нали? Цялата информация, която получаваме е във вид на спретнати таблички и графики и отговаря на истината на 100%...И особено форумите са най-достоверен източник  Grinning
Уотевър...махаме подвеждащата целокупното човечество информация...

# 159
  • Мнения: 405
Присетих се за West Side Story покрай тази тема, та да ви поздравя:

http://www.youtube.com/watch?v=Qy6wo2wpT2k

# 160
  • Мнения: 341
Atti, супер идея, върна ме тоолкова години на зад.
За деформираната информация е някак нормално ми се струва. Всички и от единия и от другия континет сме прекалено лениви да потърсим малко повече в чичко Гугъл, пък езика все пак е международен. А и май още ни влачи инерцията на желязната завеса или студената война. Все още в Европа се пробутват евтинджос "рамбо" филми, които разбира се са невероятно тъпи (Сънсет бийч е върха на идиотията) или пък онзи "Дързост и красота" още тече по телевизията. На основата на такива филми, вярвайте ми ще заключиш, че американците са идиоти. От друга страна в онези порнографски екшъни винаги врага е руснак, сърбин или арабин. Абе информацията, която получаваме е толкова оскъдна и деформирана, че до сега мръщех нос когато се спомене за екскурзия в Америка. Пък едни познати ходиха и казаха че за 2000 евро имали много удобства и видели много неща, бяха очаровани с една дума.
Като споменах сериалите се сетих да питам, колко (не обобщавам, просто в някои държави е повече, а в други не толкова) се гледат в смисъл, дали са за местно производство или само за износ, става въпрос за тези дебилските дето достигат до нас.

# 161
  • Мнения: 653
е хайде сега, ти изкара европейците полуидиоти, които 4ерпят инфо от сапунки и екШъни  #Crazy
вероятно има и такива, но едва ли са масата
информация ве4е колкото искаШ има

# 162
  • Мнения: 341
Въпроса ми беше дали се гледат същите идиотски сериали и в какви размери, иначе за инфо в Словения не са чувАли за Дързост и красота.

# 163
  • Мнения: 4 399
Въпроса ми беше дали се гледат същите идиотски сериали и в какви размери, иначе за инфо в Словения не са чувАли за Дързост и красота.

Тц, не се гледат, тях ги проиzвеждат само zа да промиват моzъците на еворпейците и да деформират информацията. И Sex and the city не гледат. Само Нешънъл Джеографик и други обраzователни програми.  Mr. Green

# 164
  • Мнения: 257
По повод ниските данъци,както някой твърдеше в темата /хахаха/  - ето едно  четиво по темата.
Какво стана,гласуваха ли го вече?

http://www.fivecentnickel.com/2010/02/15/2011-federal-income-tax … income-tax-rates/

# 165
  • Мнения: 65
Гледат много риалита. Има едно в момента - Джърси Шорс или нещо подобно, "героите" са му навсякъде. Оосбено едно дребно заоблено и пич, който си вдига постоянно ризата, за да показва плочки  Grinning

Ниски данъци? Де това?

ПС Инфото е проверено

# 166
  • Мнения: 2 985
Гледат много риалита.... ПС Инфото е проверено

И къде е проверено това инфо? Да, има риалити шоу-та, има и публика за тях, очевидно, иначе нямаше да ги правят. Но като кажеш "гледат много риалита", кого имаш предвид под "гледат"? Целокупното 320-милионно население? Поне трийсетина души ще трябва да извадиш от него, щото нито моето семейство, нито съседите ми, нито колегите ми гледат риалита (кой от липса на време, кой от липса на интерес).

Обобщения, лаби, обобщения. Ни в живота, ни в науката вършат работа.  Peace

П.С. Зепич, ако не се лъжа, Дързост и красота още върви. Май го мернах някъде, че празнува някаква кръгла годишнина (сигурно милион серии...)

# 167
  • Мнения: 65
Досега го приемах с хумор, но вече напомня на заяждане...айде няма нужда, а?

http://www.jobmonkey.com/realitytv/reality-tv-statistics.html

# 168
  • Мнения: 2 985
Приемам въпросите на Зепич сериозно и им отговарям подобаващо. Когато човек пита "Това така ли е или е или е обобщение?" да му се отговори с още едно обобщение за мен е безсмислено. Оттук и реакциите ми. Ако предпочиташ да ги възприемаш като заяждане - твоя воля.

# 169
  • Мнения: 1 175
Въпроса ми беше дали се гледат същите идиотски сериали и в какви размери, иначе за инфо в Словения не са чувАли за Дързост и красота.

За някои американски сериали, които навремето много се даваха и харесваха у нас, тук в САЩ не са направили особено впечатление и повечето от връстниците ми, които съм питала, даже не знаеха за тях. Като студенти се разпитвахме кой какво е гледал като малък, и имах списък на гореспоменатите, но сега се сещам само за Алф. Ей, обожавахме го като бяхме деца и цялото семейство се нареждахме да го гледаме. Тукашните ми връстници не бяха чували за него, само няколко го разпознаха с реакцията "а, онова тъпото за косматия извънземен ли?"  Embarassed Честно казано, изгледах няколко епизода вече като "пораснала" и наистина е доста тъпо... Но ми стана интересно как някои неща минават под радара тук а стават хитове другаде, или обратното. Разбира се, има и много примери за харесвани сериали и от двете страни на океана - "Приятели" например. Или пък сериали които се приемат с насмешка и от двете страни - "Спасители на плажа" например, или сапунки като "Дързост и красота". И американците си знаят, че тия сериали са кухи и направени за определена публика. И за филмите е така - много им става смешно на американците като видят, че европейците си мислят, че тук Рамбо и компания са печеливши филми които едва ли не се взимат насериозно. Американците много добре знаят, че Рамбовските екшъни са тъпи, просто ги правят заради експлозиите, ефектите и просто да изгледаш нещо за разтуха, без необходимостта от много мисъл. Ако пък искаш мисъл, дълбоки филми също има, нали за това са Оскарите.

Но за сериалите. Има и много криворазбрани, защото ако не си запознат с местната култура и начин на живот, можеш бая да се подведеш по сериала ако го гледаш от далеко. Например "Сексът и градът". Леле, колко жени в България познавам които му се превъзнасят, и си мислят че въпросните четири персони наистина могат да живеят така в Ню Йорк. Да, ама който е стъпвал в Ню Йорк и е поглеждал цените на обувките на пето авеню, знае много добре че една журналистка, която на всичкото отгоре само колонка пише, по никакъв начин не може да поддържа такъв живот, и всичкото е лъскава измислица за плакнене на окото. Но отдалече изглежда различно, и много се дразня като ме попитат познатите ми в България "ти значи колко години живееш там? И сега имаш ли си такъв апартамент и толкова обувки и не знам си кво си...?" Контекстът се губи в сериалите, и това променя доста неща.

Друго, което не знаех за сериалите, е как се заснемат. В България получаваме целия комплект епизоди наготово, но в страната производител се правят един по един - всяка седмица излиза нов епизод по телевизията, а следващият още не е заснет, даже може би още не е измислен, до другата седмица. Имат една седмица да завършат цял епизод. Също така, се водят от реакциите на зрителите. Ако зрителите не харесват някой герой, той бива сменян или премахван, временно или завинаги. Ако искат повече развитие в определена насока, сценаристите развиват натам. Ако сериалът изобщо не се харесва, го прекратяват скоропостижно още преди да са завършили първи сезон. Някои умират още на пилотния епизод, ако са колосално скапани. Въобще целия процес е много динамичен и зависим от публиката. А, освен това сценаристите имат лятна ваканция, и през лятото не се снима нищо ново, затова е черна дупка на скука през която пускат повторения на стари сериали.

# 170
  • Мнения: 3 491
Въпроса ми беше дали се гледат същите идиотски сериали и в какви размери, иначе за инфо в Словения не са чувАли за Дързост и красота.
Не мога да обобщавам, но се произвеждат и много добри сериали, които не знам доколко са популярни извън страната, със сигурност обаче имат немалко фенове тук (като например "Mad Men" и "The Wire").
С останалите сериали не съм кой знае колко наясно.

# 171
  • Мнения: 7 837
Не разбирам, как отсичате какво се гледа, предвид, че дори само 4-те основни канала бълват сериал след сериал. Не ми казвайте, че тези заглавия не са популчрни и в Европа, не вярвам.

Ето ви го примерните рейтинзи от снощи. Имайте предвид, че не всеки има кабелна тв, но всеки хваща тези основни програми.

8 p.m.

CBS: "The Big Bang Theory" (13.1 million viewers, 7.8/13 households)/"$#*! My Dad Says" (10.3 million, 6.2/10)
FOX: "Bones" (9.4 million, 5.7/9)
ABC: Special - "A Charlie Brown Thanksgiving" (7.4 million, 4.1/7)
NBC: "Community" (4.4 million, 2.7/5)/"30 Rock" (5.2 million, 3.1/5)
The CW: "The Vampire Diaries" rerun (3.1 million, 1.9/3)

18-49 leader: "The Big Bang Theory" (4.3)

9 p.m.

CBS: "CSI" (14.2 million, 8.5/13)
ABC: "Grey's Anatomy" (11.4 million, 7.4/12)
NBC: "The Office" (7.2 million, 4.2/7)/"Outsourced" (5.5 million, 3.3/5)
FOX: "Fringe" (4.9 million, 3.1/5)
The CW: "Nikita" rerun (3.3 million, 2.0/3)

18-49 leader: "Grey's Anatomy" (4.3)

10 p.m.

CBS: "The Mentalist" (14.7 million, 9.0/16)
ABC: "Private Practice" (8.1 million, 5.6/10)
NBC: "The Apprentice" (3.6 million, 2.5/4)

18-49 leader: "The Mentalist" (3.0)


Сапунките ги дават главно в ранния следобед и разбираемо аудиторията им е много малка. В пъти по-малка от тази, на кой да е от горните сериали.
http://www.soapoperanetwork.com/soaps/ratings/3441-ratings-amc-only-soap-to-fall
Ето ги рейтингите за сапунките за седмица. Дори не ги смятат на епизод, а за общо гледали за седмица.


Относно риалитата, най-популярното си остава Американ айдъл със средно 16-18 млн. зрители седмично. Така прехваленото Джърси Шорс, не минаваше мисля и 3 млн. То и на Пейлин шоуто сигурно го гледат толкова и какво от това. 3 млн. празни тикви съотнесени % към останалото население. Нима не е така навсякъде?
Не разбирате, ама говорите наизуст.

И сумарни седмични рейтинги, специално за labby , която е наясно с нещата
http://www.zap2it.com/tv/ratings/zap-weekly-ratings,0,7508066.htmlstory
Единственото риалити на челни позиции е с танцуващите известни личности. Другото е предимно спорт. Как ли ще го изтълкувате, а. Дори и не искам да знам...  Laughing

Последна редакция: пт, 19 ное 2010, 20:04 от Кейси

# 172
  • Мнения: 1 175
Много популярни сериали в САЩ просто загиват в превода и вече не са същите докато стигнат отвъд океана дублирани. Освен това, правят страшно много културни references към неща, за които някой си в България или другаде няма как да знае. Например Family Guy е култово сериалче, но повечето му смешки са връзки към нещо друго - други сериали, филми, тънкости на политиката, регионални майтапи, поп-културата от 90те и 80те и въобще целия сериал седи върху изобилие от местна обща култура, която ако ти липсва, сериалът губи смисъл. Ей такива бъзици просто не могат да се запазят когато сериалът мине хем езиковата, хем културната бариера. Затова нещо, на което хората се кефят тук, може да изглежда напълно безсмислено и тъпо в България например. Освен ако от българската страна не измислят наново други майтапи, вписващи се в българската култура, както направиха с животинското шоу на Робин Кафалиев - което всъщност беше Planet's Funniest Animals на Animal Planet, но с пренаписани коментари които бъзикаха българската действителност и разчитаха конкретно на културни елементи които българския зрител би разпознал.

# 173
  • Мнения: 2 985
Кейси, мерси за изчерпателната информация.  Grinning

Сара Пейлин има шоу?  ooooh!

# 174
  • Мнения: 1 175
Сара Пейлин има шоу?  ooooh!

Ами как ще стане президент без шоу?  Wink

# 175
  • Мнения: 7 837
Тя има шоу, а дъщеря й се изявява като едно пластично дърво в Dancing with the stars, че дори и печели. Но, това е част от Америката, която поне мен не може да ме изненада. Феновете на Айдъла, знаят защо  Simple Smile  Не съм гледала изявите на нито една от двете във въпросните шоута, но напоследък се наслушах на коментари, далеч от суперлативните, което пак е нещо.  Simple Smile

# 176
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз съм изненадана този Менталист колко е напред в рейтингите, някой да го гледа?

# 177
  • Мнения: 4 300
Много популярни сериали в САЩ просто загиват в превода и вече не са същите докато стигнат отвъд океана дублирани. Освен това, правят страшно много културни references към неща, за които някой си в България или другаде няма как да знае. ..
Доста е дразнещо, наистина. Аз гледам някои сериали, Gossip girl например. Не знам дали хората в НЙ си говорят с такива съкращения, но понякога ми се налага да проверявам, за да схвана смисъла. MIA ( missing in action) например, и куп такива, понякога  по две в изречение.
Но определено когато се говори за сериали е абсурдно да се сравняват Дързост и красота със CSI да кажем.

# 178
  • Мнения: 7 837
Аз съм изненадана този Менталист колко е напред в рейтингите, някой да го гледа?

Бубс, мен също, но може би, защото няма кой знае, каква алтернатива в този пояс по това време. Това се отнася и за други сериали.

# 179
  • Мнения: 65
Относно риалитата, най-популярното си остава Американ айдъл със средно 16-18 млн. зрители седмично. Така прехваленото Джърси Шорс, не минаваше мисля и 3 млн. То и на Пейлин шоуто сигурно го гледат толкова и какво от това. 3 млн. празни тикви съотнесени % към останалото население. Нима не е така навсякъде?
Не разбирате, ама говорите наизуст.

И сумарни седмични рейтинги, специално за labby , която е наясно с нещата
http://www.zap2it.com/tv/ratings/zap-weekly-ratings,0,7508066.htmlstory
Единственото риалити на челни позиции е с танцуващите известни личности. Другото е предимно спорт. Как ли ще го изтълкувате, а. Дори и не искам да знам...  Laughing

Ся, разбрахме вече, че Лаби опропасти репутацията на ФорумЪТ като един от най-надеждните източници на инфо в интернет пространството. И, гарантирам ви, тя горко се покая вече  Grinning
Нека бъдем мили и добри, дами  Grinning

# 180
  • Мнения: 7 837
Е, чак пък да се каеш  Grinning Предполага се, че като живееща в тази страна, следва да си наясно, колко бесмислени са обобщенията, били те и от сигурен източник  Grinning

# 181
  • Мнения: 65
Трай ся, че пак ще се развихря Wink

А по дървета и в градини вместо нормални плодове, само хибриди растат. Сливоябълки, портокало...нещо неразпознаваемо, нектариноябълки  Grinning

ПС Абе не правех точно обобщения, а по-скоро споделях лични впечатления. Инак, заради статистиката, проведох кратко интервю сред колегите от страните, жертви на дискриминация, които бях споменала преди. Ами и те са с моите впечатления...изпитани на собствен гръб. Тъй като, за съжаление, не познавам 100% от арабите в Щатите, няма как да ги споделя, щото няма са точни  Grinning И линк към сайт не мога да дам, щото официално дискриминация не съществува...

# 182
  • Мнения: 523
И линк към сайт не мога да дам, щото официално дискриминация не съществува...

labby, пак пишеш недоразумения.

# 183
  • Мнения: 65
?!
В смисъл? Че официално има дискриминация по националност и статистика за нея ли?
Ако е така, признавам си честно, че не го знаех  Grinning

ПС Никой досега не ми в обръщал толкоз внимание на приказките в този форум! Някакво много куул такова, 5те минути слава...  Grinning

Последна редакция: сб, 20 ное 2010, 03:29 от labby

# 184
  • Мнения: 523
?!
В смисъл? Че официално има дискриминация по националност и статистика за нея ли?
Ако е така, признавам си честно, че не го знаех  Grinning

ПС Никой досега не ми в обръщал толкоз внимание на приказките в този форум! Някакво много куул такова, 5те минути слава...  Grinning



Статистика за дискриминацията има някаква, да,  дали е по националност не мога да ти кажа. Фактa, че нещо там се отчита на официално ниво означава, че дискриминация има и това не се отрича, както ти се опита да намекнеш. Може и нещо друго да си имала предвид.

Последна редакция: сб, 20 ное 2010, 03:48 от eagle

# 185
  • Мнения: 65
Ox.
Това, което исках да кажа е, че никой не застава на трибуната с бялата качулка и не обявява: "Сега ще ви дискриминираме, защото идвате от еди-къде си. После ще си доавяме по една чертичка на всеки дискриминиран, за да подготвим официална статистика колко сме успели да прецакаме"
А, че има, е ясно. Предполагам също, че не е официална политика  Simple Smile
Айде стига вече, че ми изтекоха 5те минути  Grinning

# 186
  • Мнения: 64
Американската мечта може да стане реалност, но за висококвалифицирани кадри, предимно инж. или доктори.
Разбира се, че може и да се разчита само на късмета, но случаите са един на милион или дори по-малко.
Същото важи и за Европа. В Германия забелязах голяма дискриминация, особено на хора от Източна Европа, 10 години се пребивавах в тази страна, включително и завърших висшото си образование там.
Според мен Швейцария е страната на неограничените възможности в Европа, данъците са малки, заплатите високи, а
стандарта с около 20/30 процента по-висок от Германия. В Цюрих съм от скоро и за първи път в чужбина се чувствам вкъщи.

Последна редакция: нд, 21 ное 2010, 19:49 от Tinkerbell-che

# 187
# 188
  • Мнения: 3 241
Tatjana, какво пише отдолу със ситните букви?
Кой е "отговорен" за това?

# 189
  • Мнения: 407
Американската мечта може да стане реалност, но за висококвалифицирани кадри, предимно инж. или доктори.
Разбира се, че може и да се разчита само на късмета, но случаите са един на милион или дори по-малко.
Същото важи и за Европа. В Германия забелязах голяма дискриминация, особено на хора от Източна Европа, 10 години се пребивавах в тази страна, включително и завърших висшото си образование там.
Не знам за Америка, но и моите впечатления са подобни за ЮАР. Има голяма дискриминация спрямо хора, които не са родени тук. Като към всичко това се добави и т.н. affirmative action е направо невъзможно да си намериш прилична работа освен, ако наистина не си някакъв много високо квалифициран и търсен кадър. И аз завърших висше образование тук, но впечатленията ми са че работодателите подчертано предпочитат местните.

# 190
  • Мнения: 7 605
Tatjana, какво пише отдолу със ситните букви?
Кой е "отговорен" за това?

Инициатива на http://www.serviceplan.com/

# 191
  • Мнения: 2 032
Какво общо има тази леко (и може би иронично) хомофобска, расистка и мисогинистка реклама с темата?
Сървис план е рекламна агенция, но кой е клиентът им в случая?

# 192
  • Мнения: 7 605
Писах че е инициатива на сървисплан, не само изпълнение.

Общото с темата е че се прави конкуренция на американската мечта  Wink и рекламата е отговор на включването на тинкербеллчето: 
Цитат
В Германия забелязах голяма дискриминация, особено на хора от Източна Европа, 10 години се пребивавах в тази страна, включително и завърших висшото си образование там.
Според мен Швейцария е страната на неограничените възможности в Европа

# 193
  • Мнения: 616
Т.е. се опитват да променят неактуалната вече репутация на страната или се опитват да провокират германеца да се промени и в ежедневието?

# 194
  • Мнения: 2 032
Все едно аз да кажа, Елате в България- страната на неограничените възможности,

- Където бивш бодигард на диктатор може да стане министръ председател,
- Където няма проблем за сътрудник на тайните служби да стане президент, а
- За председателката на парламентарната група се твърди, че хем е замесена в имотни измами, хем в уреждане на поставени лица в митниците (без да й се отрази на апетита даже)...


и някой да го приеме насериозно.

Хайде, спирам, да не отклонявам темата (макар че тя вече се е разляла като Нил след дъждовния сезон, ама нейсе).

# 195
  • Мнения: 7 605
Муу, според мен първото  Peace

Алиса, страшно сравнение!

# 196
  • Мнения: 257
Come to Germany ?
А като им се набутат турци,цигани и всякакви прошляци от Европа и околията,веднага пропищяват - елате и си ги вземете.

# 197
  • Мнения: 407
Да искат чужденци да им вършат черната работа, на която местните не биха се хванали.

# 198
  • The wild, wild west
  • Мнения: 147
Америка е велика страна, от където и да го погледнеш.... но трябва доста да си чел, пък и помага да си поживял тук по-дълго време за да я оцениш... Ако някъде на света можеш да успееш, то е тук... Grinning

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт