Кога започнахте да четете приказки на децата си?

  • 5 862
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 569
Много, ама много искам вече да чета приказки да на дъщеря ми.  Simple Smile Но уви, все още е на възраст, в която ми дърпа книгата и иска да я изяде.  Laughing Вие кога започнахте? Кога започнаха да се заслушват, застояват на едно място, докато им четете?

# 1
  • Мнения: X
На тази възраст много исках да й чета книжки, но не проявяваше никакъв интерес. На две и половина за пръв път изслуша цяла приказка - адаптиран вариант на "Вълкът и седемте козлета". Откакто стана на 3 е като чудовище за приказки - непрекъснато иска да й чета, слуша и се гушка в мен, а вечер е готова да остави всичко и да хукне към банята ако кажа че иначе няма да остане време за дежурната приказка за "Лека нощ".

Мисълта ми беше, че и твоята дъщеря ще си покаже като дойде моментът.

# 2
  • Мнения: 577
На годинка разглеждахме книжки с картинки и аз си правех свободни съчинения (внимание мах 5мин.) На 2г и един, два месеца, започнаха да са му по интересни, сяда до мен аз чета, той гледа картинките и после коментираме. Сега си ги разглежда сам и си ги "чете". Не чета преди сън, само ако той пожелае.

В колата пускам диск с приказки, стихове и детски песни, най вече когато пътуваме на дълъг път.

# 3
  • Мнения: 1 569
Ясно, значи ще трябва да чакам поне още годинка.  Crossing Arms
Ейй това с диска в колата, особено за по-дълъг път, е супер идея! Все още не се бях сещала  Laughing Благодаря!  Hug

# 4
  • Мнения: 5 940
Много отрано. Даже и коликите успокоявах така Laughing На година вече заспиваше всяка вечер с приказка, а през деня, като видеше каквато и да е книга, ми я носеше с желанието да му я чета. Но той си е такъв, никога не ми е било нужно да правя някакви специални номера, за да му привлека и задържа вниманието.

# 5
  • Мнения: 489
Дъщеря ми много обича книжки и постоянно ми носи различни да и "чета". Разглеждаме картинките, главно с животни и разказвам разни неща по тях, но не и приказка. За тях няма търпение още, стигат и по няколко изречения на картинка с показване. Ако се забавя прекалено, отгръща сама и сочи друго. Laughing
Всъщност онзи ден за пръв път и разказах цяла приказка - Бабината питка в олекотен вариянт - с имитация на говора на съответните животни и пеене на песничката на питката. Изслуша ме и много се смя.  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 54
Каката около година и 2,3 месеца започна да изслушва цяла приказка. Е от тези книжки с много дебелите страници , които цялата приказка е десетина изречения.
Сега когато и чета , малкият сяда до нас и слуша.Той е на 1г. и 10 м.

# 7
  • Мнения: 4 555
Още като бременна четях  Joy
На глас, искам да кажа  Laughing
Иначе книжките не съм я насилвала да й ги чета. Давах й да си ги разглежда, да си хапва  Laughing Каквото иска.  В началото бяхме на книжки с по една картинка на страницата. Обяснявах кое какво е. Ако беше животно, как прави. Много бързо се научи да ги имитира и после сама да си ги "чете", квакайки и джафкайки на съответната картинка. С времето съдържанието се усложняваше според потребностите. Не държах да са приказки, а да има някаква концептуална връзка между картинките. Понякога дори не четях самия текст на книжката, а обяснявах какво става и защо.
Като конкретна възраст... на година и три месеца започнахме да четем серията за фермата Ябълково дръвче, която и до ден днешен се ползва с голямо уважение  Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 1 020
Като стана на 2 години вече имаше търпение за една приказка, а сега сама си ги чете  Mr. Green. Взима си книжката и почва да чете на бебето си.

# 9
  • Мнения: 989
Аз почнах с опитите докато бяха съвсем малки, но нямах особен успех. Дъщеря ми обичаше да гледа само картинките. След време започна да се увлича в приказките в рими. А приказки започнахме да четеме (действително тя да ги слуша) около втората й годинка. Синът ми не проявява никаква любов към книгите на този етап. Едва отскоро започна да се интересува от картинките в тях.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 078
На около година и няколко месеца започнахме с много малки разказчета в стихотворна форма. Мерената реч успява да прикове вниманието много по-лесно. Има една страхотна поредица "Подарък за малчугани", картинките са страхотни, стихчетата също. Преди да навърши 18 месеца се приспивахме с тези книжки, а той си ги търсеше преди лягане.
После започнахме с "Приказки незабравими в рими" и "Вълшебната гора". Все още не съм му чела приказки в нестихотворна форма, но тези ме устройват. Детето ги знае наизуст, научил е куп нови думички по този начин.

# 11
  • Мнения: 1 734
На около 2, 6 г. някъде вече започват да слушат приказката. Иначе и сега `четем` книжки, но по скоро си е разказ по картинки

# 12
  • Мнения: 503
На около 2 години. Разбира се, че в началото ще дърпа книгата и т.н. Тя не знае какво се случва и каква е процедурата. Затова като посегне да дърпа, просто спри ръчичките й и продължи да четеш. Ако пак опита, дай й книгата, като й се нарадва, продължи да й четеш. Ако искаш обаче да започне да се заслушва още от сега, като задърпа книгата, я затвори и я остави някъде, а на другия ден или на третия детето ще знае, че ако я дърпа, спираш да четеш и няма вече забавление. Аз свикнах малкия така - първата книжка беше с много картинки и по два реда текст на страница и вместо да чета от нея, просто я разглеждахме и коментирахме форми, цветове, кой какво прави. Това беше няколко поредни дни. След това купих още книжки с картинки, но с малко повече текст (5-6 реда на страница). Започнах да чета текста, като същевременно му го посочвам, защото първите пъти ме гледаше странно Laughing Не знаеше какво става. След още няколко дни купих една много хубава книжка (пак евтинийка от 2 лв) с картинки, но и с една страница текст към една страница картинка. Започнах да чета и като стигах до "лъвчето", "калинката", "дървото", му ги посочвах, а и той сам посочваше като чуе нещо интересно. Но, разбира се, започваше и да говори много, да обяснява, т.е. не слушаше какво му чета, защото не беше свикнал, че има приказка към картинката и тя дори е интересна. Тогава му казвах разни неща като "Чуй сега какво се е случило с пчеличката" или "А сега да видим какво направил щурецът". Ако продължаваше да не забелязва, че чета, просто затварях книжката и го поглеждах. Той също ме поглеждаше, отварях книжката, започвах да чета и той малко по малко свикна да се заслушва. Просто трябва да му се обърне внимание на детето, че това, което говориш има връзка с картинките. Но с на година и 3 месеца несвикнато дете по-добре пробвай постепенно да я отучиш, не наведнъж, както аз направих с 2-годишното Wink

# 13
  • София
  • Мнения: 9 517
До скоро дъщеря ми отказваше да й чета - искаше да й разказвам. И това въпреки, че от бебе слуша приказки (големия им е страшен фен). Сега сама ми носи книжки да й чета. Мисля, че поне при моите деца четенето на приказки беше обвързано с някакво познаване на речта и развитие на възможността да задържат внимание за достатъчно време върху едно и също нещо.

# 14
  • Мнения: 8 243
Големият беше на почти 3г, когато започна да слуша като му чета. Преди това искаше той да си ги разглежда, сам да си "чете", а ако не ми дръпнеше книгата случайно, просто отиваше да се занимава с нещо друго. Сега четем всяка вечер.
Малкият по принуда слуша как чета на батко му от както стана на годинка. Не се заслушва много. Грабва си някоя друга книжка само за него си и започва да си я разглежда и също да "чете" на много висок глас. Има някои съмнения, че се опитва да заглуши моето четене с неговото.  Laughing
Децата обаче са различни. Наше приятелче още на годинка и нещо, можеше да стои спокойно 10-на минути и да слуша как майка му чете. За моите това беше обречена мисия.

Общи условия

Активация на акаунт