Хиперактивен или просто много разсеян???

  • 13 209
  • 77
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 861
Синът ми на 6,5г. е доста разсеян. Умен е, знае много, но е голяяяяяма мъгла. Всичко прави мнооого бавно, понятието "бързане" за него не същствува. Най-често употребяваните думи у дома с "Ааааайде Калояне..." В градината като попитат нещо вдига първи ръка за да отговори и като го вдигнат вече е забравил въпросът... Crazy

Все си казвам, ще отмине...

Днес обаче прочетох една статия в списание, където описваха типовете хиперактивни деца. Единият тип сякаш описваше моето дете и това доста ме стресна. Свързвам хиперактивността  с "диагноза".
Какво знаете вие по въроса. Имате ли подобни проблеми, всъщност сигурна съм, че много от вас имат такива с децата си, но обръщали ли сте се към специалист? Чудя се дали е редно аз да го направя??? Прочетох, че е хубаво да се дават ненаситени омега 3 мастни киселини като добавка.
Това, което ме притеснява е, че тази година Калоян ще е първолак и ще има нужда от концентрация. Тази мъглявина трябва да остане някъде в миналото иначе ще  среща доста трудности в ученето, а и ние с него. Незнам какво да предприема...

# 1
  • София
  • Мнения: 3 688
За съжаление само мога да се присъединя и да следя темата,защото все едно описваш моя син.

# 2
  • Мнения: 503
С какво го храните?

# 3
  • Мнения: 3 861
Нормална храна. Готвя, сухоежбини почти не яде, старая се да яде максимално качествена храна...Макдоналдс не знае какво е, нито пък чипс, зрънчо и подобни боклуци...та.. струва ми се го храним добре. Риба яде не особено често защото просто не обича. Яде много месо защото него го обича и яде с охота.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 079
доня КОПРИВА,
Има една книжка за концентрацията на вниманието за деца.
Упражненията в нея не са сложни, а забавни и дават резултат - изпитано на собствен гръб!  Peace
Прочети и това тук - също има конкретни предложения.

А що се отнася до това, че детето ти е хиперактивно - от написаното виждам, че е разсеяно, не хиперактивно.  Laughing

# 5
  • Мнения: 503
Нормална храна. Готвя, сухоежбини почти не яде, старая се да яде максимално качествена храна...Макдоналдс не знае какво е, нито пък чипс, зрънчо и подобни боклуци...та.. струва ми се го храним добре. Риба яде не особено често защото просто не обича. Яде много месо защото него го обича и яде с охота.
Стига да не поема големи количества Е-та, че тогава ще има причина за хиперактивност. Но, както написаха по-горе, вероятно просто е разсеян и това ще премине по някое време. Децата са различни, има някои, които толкова могат да се вглъбят в едно занимание, че да се почудиш дали са добре.
Моят веднъж, когато беше на 2 години и половина, седна с голям лист хартия на пода и с ножичката започна да реже на миниатюрни парченца. Беше толкова вглъбен и мълчалив, че започнах да се притеснявам Laughing Аз само стоях до него и обирах от килима каквото падне, а той си реже... Мина повече от половин час! Не си представях, че на 2г има такова търпение. Иначе си е нормално активен.

# 6
  • Мнения: 3 861
Инка, благодаря ти. Ще си купя тази книжка, изчетох и упражненият, които си ми пуснала. Ще се пробват още тази вечер.

Надявам се да  е просто мъгла. Винаги съм го смятала за такъв, но тази статия ме стресна. Помолих да ми я снимат и ще я пусна тук ако ви е интересно.

Иначе е много умен и когото има стимули е като светкавица. Учи и запомня много бързо, но само нещата, които го вълнуват. Ако не му е интересно не го търси. Е да де, но в училище не всичко е интересно, а трябва да се учи. Сутрин оправянето за градина например може да влуди човек. Ако го оставя на собствен ход 10 минути ще си мие само зъбите, да не говорим за обличане и излизане  ooooh! , но когато например отиваме на ски е първи на вратата облечен и нагласен с цялата ски екипировка. Може значи...

# 7
  • Мнения: 3 861
Нормална храна. Готвя, сухоежбини почти не яде, старая се да яде максимално качествена храна...Макдоналдс не знае какво е, нито пък чипс, зрънчо и подобни боклуци...та.. струва ми се го храним добре. Риба яде не особено често защото просто не обича. Яде много месо защото него го обича и яде с охота.
Стига да не поема големи количества Е-та, че тогава ще има причина за хиперактивност. ....

Това за е-тата ми го каза и учителката му в градината като ми даде да прочета статията.
Истината е, че от тях не можем да избягаме изцяло, но поне гледам да ги ограничавам максимално. Хлябът у дома  го пека в машинка, както казах вече готвя, купувам по-скъпа храна с идеята, че е по качествена. Разните му там близалки и шарени бонбонки ограничавам максимално. Яде шоколад, но и там слагам ограничения. Не яде на корем защото ако го оставя да се наяде с шоколад после откача...
като спомена за изрязването с ножичка. Като започне и няма спиране. Само че там се дебнем защото зарязва ножиците където му падне, а си има една палава сестричка, която само дебне да гепи нещо  Laughing

# 8
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Хиперактивните деца са като свободни електрони - бягат, скачат, правят 100 неща на куп които незавършват, имат проблем с концентрацията (примерно при четене на приказка) , немогат дълго да седят и рисуват или играят с пластелин... и т.н.
Така ли е при синът ти? Според мен е по-разсеян, но те много деца са такива, аз също бях много разсяена дори в по-горни класове в училище. Дори сега съм такава - имам избирателен слух - ако не ме интересува нещо просто не го чувам или виждам.

Аз имах съмнения че синковеца е хиперактивен, но говорих с 2 психоложки и се успокоих. Синът ми може 2 часа да се концентрира и гледа филм без да мръдне (ако му хареса) или цирк. Рисува по час в тишина, обича и сам се научи да чете и пише и пак много се концентрира. Явно израстява вечното бягане и правене на 5 неща накуп. И твоят син ще го израсте, кога обаче, незнам.

За да го накарам да се концентрира по-дълго над нещо му купих карти Черен Петър, домино, не се сърди човече и Микадо. Е, няма такъв кеф - 2 часа играем някой от игрите. Примерно Микадото изисква много търпение и концентрация, но е една от любимите ни игри. Пробвай, може да имате напредък и подготовка за училище.

# 9
  • Мнения: 11 935
Може ли наистина линк към статията?

Добре е родителите да са с отворени очи за възможните проблеми на децата.Но в  последно време имам чувството, че  малко от малко някое дете да има по-различна проява веднага се лепят етикети и се слагат диагнози.

моето дете също има някои особености.От много четене започнах да се взирам не, ами направо  да го дебна.Заведох го веднъж и на психолог, нищо лошо, но реших, че ако тръгна в тази посока ще се задълбаят проблемите.

И мен ме интересува какъв е разграничителният критерий между хиперактивно дете и  дете, което просто е палаво, динамично и трудно подаващо се на дисциплиниране.

Кога при децата можем да говорим за особености на  характера и кога за проблем.

винаги ли трябва да се насочваме към специалист , дори и при най-малката неплриемлива от наша гледна точка  проява?

 




# 10
  • у дома
  • Мнения: 7 152
Моето дете не е палаво,но просто е много разсеяно(за това лек няма,съдя по себе си) и страшно бавно ,поне за моите критерии, просто е такъв тип нервна система.
Няма да те успокоявам ,че в училище ще му е лесно-напротив миналата година беше много трудно(в първи клас),но лека полека още към края на първия срок влезе в крачка и няма проблеми,в момента е един от най-добрите в класа.Препоръчвам ти ,ако имаш възможност да избереш учител за първи клас да потърсиш спокойна и уравновесена жена-ние попаднахме на такава и тя винаги му даваше кураж,че може повече и стимулираше децата...А иначе и до ден днешен понякога е забравил да си отбележи кое му е за домашно и разни подробности,не се случва толкова често,но се случва...Само ,че той има доста добра памет,помни много и в повечето пъти даже след часове си спомня кое е за домашно,въпреки,че не е отбелязано.

# 11
  • Мнения: 2 658
Леле, моя син описахте. Ама съвсем точно  Crazy
А утре става на 11  Whistling

# 12
  • Мнения: 420
   Хиперактивните деца не са в състояние да концентрират вниманието си за дълго време върху едно занимание. Дълго време е периодът от време, характерен за възрастта, а не преценката на родителя за такова.
   Имат проблем със съня, имат проблем със стоенето на едно място /буквално/, с финната моторика, по-късно четене и писане, колкото повече натоварване им се събира за деня, толкова по-неуморни изглеждат. Още от годинка и нещо започват първите признаци за хиперактивност, т.е има си история. Има доста малко специалисти, които биха се наели да поставят подобна диагноза /в БГ/.
   Иначе е любима на доста хора, които препочитат детето им да взема някакви лекарства, вместо да работят заедно с него за развитие на концентрация на вниманието, развитие на паметта и волеви самоконтрол.

# 13
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Така е наистина.
Имам приятелка с хиперактивно дете в Поругалия. Детето повтаря първи клас, защото не е могло да се научи да чете. Много такива деца имат и дислексия - примерно прочита думата, но не я свързва с предмет. Аз се притеснявах, защото мъжът ми е бил с такава диагноза и дислексия, дори неможе да ми обясни как е виждал думите и буквите. Лекували са го в САЩ с хапчета, които са го успокоявали (това май за удобство на свекърва ми). Сега вече чете и няма дислексия, незнам как се е преборил, освен това е много по-спокоен от мен.
Сега го питах за хиперактивността и той каза, че всъщност такива деца се концентрират, но само когато те искат и върху това което на тях им е интересно.

# 14
  • Мнения: 382
Доня КОПРИВА, хиперактивността е диагноза, която може да се постави от специалист. Не става така лесно - никой тук не познава детето ти, не зная и колко са специалисти.  Ако имаш някакви съмнения, първо поговори с учителките в ДГ (макар че тези неща не се учат в университета, а трябва  хората да са се сблъсквали с такъв проблем, за да могат да те насочат), после с психолог.
svetlaem, не се притеснявай за това, че детето ти забравя за домашните. Учител съм, от години работя с деца на тази възраст и мога да ти кажа, че бих се учудила, ако не забравя. Това е толкова ново за него, че ще трябва да мине доста време, докато свикне.
Доня КОПРИВА, дано притесненията ти да са напразни.Успех!

Общи условия

Активация на акаунт