Извинени - ниезвинени отсъстия и новите примени

  • 3 352
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Не помня вече по коя телевиззия и преди колко дни беше, но много внимателнослушах интервюто с една експертка от министерството или от инспектората, и честно да ви кажа, нищо не разбрах. Точно става въпрос за тълкуването на двете изречения за махане на разликата между извинени и неизвинени и неуважителните причини. По нейните думи, всеки път,когато детето отсъства, после ще трябва да има консултации с учителите по изпуснатите предмети. То, много трудно изобщо успях да вържа нещата, тя говореше много уверено, но абсолютно несвързани неща (или поне аз не успях да ги свържа). Та, аз си представих как едно дете го няма седмица, защото е болно, ама не е само то, а са  още три-четири деца, ако сложим и от различните класове, на които преподава само един учител, и как този учител започва след часовете да работти с всяко отсъствало дете. Че то, този учител трябва да спи там! Ще бъде невероятен хаос.

# 16
  • Мнения: 654
Вчера от класа на дъщеря ми са отсъствали 4-ма и един учител.
Кой и как ще наваксва ако се приложат тези неща Mr. Green

# 17
  • Мнения: 44

 Септември е времето, когато много семейства отиват на почивка, и за това не считам за редно училище да започва на 1.9. Децата имат нужда и от почивка, и от детство. Което дете си е ученолюбиво си учи, което не е съкращаване на ваканцията няма да го направи по-знаещо.

 Абсолютно против съм съкращаването на дните по домашни причини.
[/Права си! То не стига, че можем да ходим на ски с децата си точно когато са най-високи цените ами сега и морето. След като вече туризма е приоритет на правителсвото не е лошо тогава да си координират ршенията поне малко и в интерес на родния потрбител.]

# 18
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Напълно нормално е децата да почват училище на 1.09. През тези дълги ваканции забравят всичко.

Не, не е нормално! Изобщо не е нормално това! Моите деца нищо не забравят през ваканциите, защото ежедневно се занимават с преговаряне.

Ако твоите имат нужда от повече внимание- погрижи се. Но заради такива като тебе не искам децата ми да пропускат септемврийското море!

Ей вбесявам се на тази тема.  #Cussing out

Имай предвид, че съм максимално любезна.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Колко да забраввят? ако детето е усвоило материалаа добре, в смисъл да го разбира, то колкото и да забрави, то ще са някакви подробности, а основното ще е в главата му и след години. Ако детето е забравило почти всичко през лятната ваканция, значи качеството на ученето е ниско. пък дали е  от ниско качество на преподаване в училище, или ниско качество на самоподготовката вкъщи, или и на двете, е следващото, върху което родителят трябва да помисли. И ние навремето имахме толкова дълги ваканции, пък който си учеше, си знаеше!

# 20
  • Мнения: 8 999
Е, то ако става дума да се съкрати лятната ваканция и от шест месеца примерно да я направят на три, защото са установили, че тези шест са много - разбирам. Обаче въпросните две седмици едва ли са от толкова голямо значение. В смисъл, че колкото забравят за два месеца, толкова ще забравят и за два и половина /трябва да се отчита фактът и че за гимназистите ваканцията е само два месеца и половина - от 30 юни до 15 септември/. Само малките имат ваканции по три месеца и половина.

# 21
  • Мнения: 9 990
Пропуснала съм го това...
Ами, ако въведат подобно нещо-фалшивите бележки ще валят.
Моите деца на ски не ходят, нито зимата ходим по почивки, НО детето излиза Всеки месец от клас, за да и се коригира шината-нещо, което ако се изпусне и и се разминат челюстите заради някакви си неизвинени отсъствия-лично министъра ще го хвана да и обясни защо се налага груба корекция, вадене на зъби и оперативна намеса, че и да и плати интервенциите...
За въвеждането на оценка за поведение съм За.
За започването на 1 септември-Против, понеже е подходящо време за почивка, за да е по-равномерно разпределено ученето спрамо ваканциите-да удължат нещо, да съкратят другаде, но 1 септември е дата, на кочто повечето семейства заминават на семейната си почивка.

# 22
  • Мнения: 26
 И още нещо - България е страна, в която времето през лятото е хубаво и топло, и това трябва да се има предвид, когато се определят ваканциите. За децата е хубаво да могат да се порадват на лятото, да се наиграят и да отидат на море, а толкова много хора ходят точно през септември.

# 23
  • Мнения: 653
Без да имам ученик, единственото което ми се струва глупаво е изместването на първия учебен ден.

Когато аз бях ученичка, в моето училище (гимназия), също нямаше разлика между извинени и неизвинени отсъствия. Просто отсъстваш - никой и за нищо не те пита. Имахме право на 15% отсъствия от броя на взетите за годината часове (т.е. никога не си наясно от самото начало колко точно ще бъдат, но все пак имаш някакъв ориентир). Получаваше се нещо от рода на... Ако имаш два часа седмично нещо си имаш право на 8 отсъствия за годината. В края на всеки месец излизаше бележка за класа, в която бяха изнесени направените отсъствия на всеки номер и позволените до момента по всеки предмет. Емоционално беше следенето й Laughing. Както и да е. При повече отсъствия от допустимите, пр. 9 от 8 се отива на изпит по предмета, за да докажеш че знаеш материала. Ако останеш на повече от 3 изпита - довиждане.
Пишеше се половин отсъствие при закъснение за часа до 15 минути и цяло след тях.
Имахме изисквания и за успех, но да не ги намесвам.
Аз не виждам нищо лошо в тази дисциплина. Учи на много неща.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Кога е било това? тук, в България? В държавно училище?

# 25
  • Мнения: 9 990
Това е доста различно като начин, в БГ ли се е развивало действието?
Ние имахме 3 неизвинени допустими, на 4-то се намаляше поведение или се мъмреше...
Извинявай, ама без да имаш ученик в БГ реалностите наистина не знаеш каква драма е.

# 26
  • Мнения: 653
Да, в България, в държавно училище.
Беше лицей към СУ, преди няколко години направиха промени и това доведе до дразги, не съм сигурна дали все още е. Мисля, че не. Със сигурност програмата е много променена и тази дисциплина липсва.
Но беше чудесна среда.

Извинявай, ама без да имаш ученик в БГ реалностите наистина не знаеш каква драма е.
Няма за какво, абсолютно си права.
Просто споделих различна гледна точка с хубаво, нещо като успокоение. За мен тези години бяха полезни. Калиха ни. Освен, че се научават много неща, предвид и материала, се създават страхотни приятелства и между ученици, и между ученици и учители. Трудно ми е да го обясня... Бих се радвала детето ми да има възможност да учи в поне подобно училище, но...

Последна редакция: чт, 26 яну 2012, 21:09 от Visible

# 27
  • Мнения: 9 990
Не съм чувала за такъв лицей, може да е бил за отбрани, в което няма лошо де.Или да не е бил съществуващ винаги,но каквото и да е било, Не е било Масовото държавно СОУ, а нещо извън системата.Относно дисциплината-аз съм доволна към днешна дата за моите деца, но това няма общо с отсъствията такива-каквито ги коментираме.

# 28
  • Мнения: 1 347
нямаше разлика между извинени и неизвинени отсъствия. Просто отсъстваш - никой и за нищо не те пита. Имахме право на 15% отсъствия от броя на взетите за годината часове
...
Аз не виждам нищо лошо в тази дисциплина. Учи на много неща.

И аз не виждам нищо лошо! Тази идея доста се спрягаше и в предната тема за отсъствията по домашни причини (не че всички са били на едно мнение, разбира се). Въпросът е, че не може хем да няма извинени/неизвинени отсъствия, хем да се говори за отсъствие по уважителни  или неуважителни причини, че и да се съкращават още повече допустимите отсъствия по преценка на родителите, каквото  объркване има в статиите от първия пост. За мен лично е съвсем логично големият брой отсъствия да водят до изпити за проверка на знанията, без значение дали са били по болест или екскурзия.

# 29
  • Мнения: 653
Въпросът е, че не може хем да няма извинени/неизвинени отсъствия, хем да се говори за отсъствие по уважителни  или неуважителни причини, че и да се съкращават още повече допустимите отсъствия по преценка на родителите, каквото  объркване има в статиите от първия пост.
Не разбирам.
Ако няма извинени и неизвинени отсъствия, няма да има извинителни бележки, защото няма да бъдат необходими. Тогава за какви уважителни и неуважителни причини може да става въпрос, или пък бележки от родителите, когато документ не се представя. Би трябвало да има общ брой на часове задължително присъствие (примерно ученикът може да има до 80 отсъствия годишно, изчислено според програмата) и да е без значение дали подсмърчаш, дали ти се спи или ти се пие сок в лавката. По тази логика.
Изключвам случаи засягащи по-сериозно здравословното състояние и изискващи системни, но категорично оправдани отсъствия.
Доста глупава се усещам. Ще съм много благодарна, ако някой ми обясни.

Общи условия

Активация на акаунт