За частното образование

  • 64 777
  • 1 014
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 80
Дали се усещате ,че говорите глупости?Защо решихте ,че в държавните училища децата са по -невъзпитани,по -простовати и избиват комплекси ooooh!



Това пък що за агресия беше Shocked  Мисля , че никой не е изказвал такова мнение. Или пък да е правил такова обобщение....Просто споделям лични впечатления...Мисля, че относно комплексите, явно съм имала право...Макар , че не това е била целта ми...Но като гледам реакцията....
Между другото мога да дам пример...В нашето бивше училище - центъра на София, водещо се елитно, непрекъснато се говореше кой какъв телефон има, беше срамно да имаш евтин телефон. Моите деца винаги са ходили с някой по-евтин модел, просто защото така смятам за правилно и защото много ги чупят, не че не мога да го осигуря. В един момент това се превърна в проблем.
Какво бе изненадата ми, когато в частното училище вече това нямаше значение. Просто, тъй като всеки може да си позволи какъвто си поиска телефон, това вече не е някаква атракция. Никой въобще не му прави впечетление с какъв е. Синът ми даже предпочете съвсем семпъл модел, защото му е по-удобен. Вярно, не го пази особено...Дава го на приятели, разменят си дрехи, телефони, лаптопи....В началото бях шокирана...Но после осъзнах, че може би това е за добре...Материалните неща много, много не ги вълнуват...

# 16
  • Мнения: 515
Къде видя агресията-просто мисля, че тези твърдения са глупости.Чети внимателно и ще видиш кой е изказал това мнение.Агресията е у теб-нападаш ме и правиш изводи без да ме познаваш.Като каква?А реакцията ми е съвсем нормална.Можете спокойно да си обсъждате частното или държавно образование без да квалифицирате децата от едната или другата страна.
И за да има нещо по темата-една от сестрите ми (доста по малка от мен ) учеше известно време в частно училище.След което се премести в държавно(да отбележа,че не е било по финансови причини)Е -знае три езика,няма комплекси Joy
Ms.Gorgeous познавам две учителки които преподават в частни училища.На една от тях с удоволствие бих поверила детето си ако беше в държавно.За съжаление те потвърдиха мнението ми ,че трудно се пишат слаби оценки в частните училища.Но може би не навсякъде е така.
anbeta  за съжаление в частното училище се прави разлика между децата.И то не от финансова гледна точка защото е ясно,че всички имат пари щом си плащат таксите.Просто там има значение и това кои са мама и тати за съжаление.
Иначе наистина добри и лоши учители има навсякъде-както и добри и лоши деца.

# 17
  • София
  • Мнения: 80
Между другото май има значение дали говорим за частна гимназия или начално училище. Не ви ли се струва така....Чувала съм лоши отзиви за някои начални училища. Но пък нямам лични впечатления. Когато моите деца бяха малки, някак си нямаше толкова частни училища и не ми е минало през ума да търся такива. Познатите ми също са с големи деца...Сега вече е по-различно...

Не ми харесва агресивния диалог и съжалявам ако така се е получило. Това което най-мразя са крайните мнения и едностранчивото разглеждане на нещата и лепването на етикети....

# 18
  • София
  • Мнения: 35 195
Детето ми ще бъде в начално училище. Започва първи клас.
Бях много предубедена за предучилищната в градината, сърцето правилно ми е диктувало. Детето ходи на пробно обучение за 1 седмица, в последствие сама изяви желание да остане още два пъти за по 1 ден. За тази седмица тя постигна това, което за цяла година в градината не успя.
Материалите, по които е оценена бяха 1 педя. Имаше разговор с всички страни по въпроса. Не са казали- давайте я, нали плащате.
Друго, не смятам, че всички деца в ЧДГ или ЧУ са финансово подплатени и обезпечени во век и веков от родителите си. Това разделение на класите е абсолютно неточно. И защото в България на ЧУ се гледа с лошо око, а не като просто друга алтернатива на образованието като цяло?

 Jana-Jan , точно така. За гимназиално обучение съм чувала само хубави неща, повечето негативи някак ги носи началното...

# 19
  • Мнения: 3 379
Темата и мен ме интересува и най-вече какви са вариантите в периода 4-7 клас за частно образование. Някак в точто тези класове имам чувството, че има недостиг на качествено образование и в държавния, и в частния сектор. Като изключим математическите гимназии може би, но там колко деца процентно могат да влязат...

# 20
  • София
  • Мнения: 35 195
Има и частна математическа гимназия, за която съм чувала само хубави неща Simple Smile

# 21
  • Мнения: 3 379
Има и частна математическа гимназия, за която съм чувала само хубави неща Simple Smile

Да, визирам математическите и в държавния, и в частния прием Simple Smile Интересува ме различни от тези алтернативи, макар че големият ми син е с наклонности в математиката и може и натам да се насочим.

# 22
  • София
  • Мнения: 35 195
С тази презумпция пуснах темата. Идеята ми не беше да се влиза в спорове "за" и " против" частното образование, а самото то като цялост. Разбира се, всеки може да пише каквото желае.
Иска ми се да пишат родители на деца в ЧДГ, ЧОУ и частни гимназии, колежи и т.н.
Имам много познати, чиито дечица са в сферата на ЧО и всеки си има своя гледна точка за нещата. Получих много ясна представа по някои въпроси, други все още ми висят във въздуха.
Мненията от първа ръка са винаги добре дошли Simple Smile Разбира се, самите училища и градини са сериозен брой вече, така че, конкретните мнения ще са от още по-голяма полза. Peace

# 23
  • Мнения: 2
Момичета,здравейте!Аз съм от Бургас,може ли някой да сподели впечатления от Първа Частна Прогимназия-Бургас!Знаете ли какви съм им таксите,нищо не открих с Гугълчо...!?!?

# 24
  • Мнения: 24
Здравейте. И аз се записвам за темата.  Дъщеря ми ще  е първи клас през 2013. Колебаем се между частно и държавно училище - не на последно място, защото не можем да сме сигурни, че ще бъдем финансово подсигурени в близките 10-12 години (имайки предвид икономическата криза).
Според мен не е редно всички частни училища да са под един знаменател. Чувала съм добри отзиви за Увекинд, Св. София, Ровел, Петър Берон, Рьроих - все от хора, чиито деца учат там. Бих избрала частно училище най-вече заради социалните умения, които твърдят, че възпитават у децата - особено в началните класове - да работят в група, да отстояват гледната си точка, да формират самостоятелно отношение, да презентират, да приемат различията и т.н. Доколкото знам, повечето от училищата, които изброих имат извънкласни форми, които стимулират развитие на тези качества. От друга страна ме притеснява да не се попадне в снобско обкръжение, от чийто порочен кръг трудно се излиза.
 

# 25
  • София
  • Мнения: 7 242
За мен основното предимство на частното образование е, че към децата се подхожда индивидуално. Дори и да има желанието и умението, един учител в държавното училище би постигнал това по-трудно, най-вече поради по-големия брой деца и по-ограниченото време и ресурси. Харесва ми и, че като че ли през последните години ЧУ се профилираха един вид - има лъскави и такива, които не държат чак толкова на базата, училища, в които приоритетът е високия успех, респективно знания и натоварването е голямо и други, където се набляга на индивидуалната работа с децата, не се гонят само високи резултати и атмосферата е по-спокойна и щадяща, училища със засилено изучаване на език, математика или изкуства.. С една дума има избор. Но струва ми се най-важното е самото дете какво е, какви интереси има, как се интегрира в колектив, как се справя с ученето... От това зависи дали по-доброто за него е частното или държавно училище и ако отговорът е частното, кое.
Пиша го като майка на две деца - голямото учи до 2 кл. вкл. в частно у-ще, от което общо взето бяхме доволни, но в един момент прецених, че и в държавно у-ще ще се чувства добре и не сбърках. За малкото обаче смятам, че ще е много по-подходящо частно у-ще. Затова, когато избирате, избирайте за конкретното дете!

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 997
Здравейте
Мен също ме вълнува темата за частното образование. Смятам, че в нашата държава, ако искаш да получиш нещо, трябва да си го платиш. Ако искам качествен преглед, ходя на лекар в частен медицински център. Затова сега съм се замислила над образованието. Искам детето ми да получи образование, да прекарва ежедневието си без излишна агресия и да не се чувства изолиран или аутсайдер. Не казвам нищо лошо за държавните училища, но те са един вид "естествен подбор" Всеки там се спасява поединично. Ако успее да пребори системата, продължава напред. Малко са учителите, които си обичат работата и преподават в системата на държавното образование. И в крайна сметка дали е по-евтино да запишем детето в държавно училище и след време да му плащаме частни уроци, за да навакса или да компенсира някой мързелив, незаитересован от образоването на децата учител?
Много се чудя дали да избягам от държавната система или просто да пусна детето да се оправя само, пък каквото стане.
Основните ми притеснения са какви деца се записват в частни училища? Дали родителите им разсъждават като мен или просто им е по-лесно да си предявяват претенциите там и затова записват децата си в ЧУ? Даи тези деца после могат да се впишат в нашето общество или ще се чувстват винаги изолирани, по-специални, по-по-по- от останалите? Защото това изобщо не е моята цел. Просто искам място, където детето ми да учи с желание, да ходи с желание и да расте спокойно.

# 27
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
И аз ще следя темата с интерес, след като миналата година прекарах доста време в тьрсене на частно училище подходящо за нас Laughing След една година в подготвителен клас, сега я записах без колебание и в 1-ви клас. Доволна сьм, спокойна сьм през денят, знам че за детето ми се грижат добре а прогреса който отбеляза е поразителен предвид че бьлгаският ни език беше почти на нула. Но сега чета тук мненията на родители, че там е снобско и че родителите били не знам какви си - с което не сьм сьгласна. Вярно е, че говоря за едно конкретно училище, но таксите са почти еднакви навсякьде и предполагам че има от всичко при всички:) Не сьм видяла досега някои деца да са по-приливигировани от други, родителите които сьм срещала са мили и образовани хора. Но както казах, места много, хора всякакви

# 28
  • София
  • Мнения: 35 195
Нова, кое е училището Simple Smile

Лекси, пробвала си, взела си решение продиктувано от нещо. Аз как мога да съм сигурна, без да пробвам? Ти как прецени за малкото, че ще е по-добре в ЧУ? Hug

# 29
  • София
  • Мнения: 7 242
Нова, кое е училището Simple Smile

Лекси, пробвала си, взела си решение продиктувано от нещо. Аз как мога да съм сигурна, без да пробвам? Ти как прецени за малкото, че ще е по-добре в ЧУ? Hug
Малката трудно се отпуска и "внедрява" в колектив, не говори с всеки, като че ли се плаши от връстниците си и контактува по-лесно с по-големи деца. Определено в едно ДУ рискувам проблемът да се задълбочи. Голямата пък е много лек и ведър характер, непретенциозна, сравнително съвестна и ученолюбива... добре се чувстваше в частното училище, което посещаваше, но когато разбрах, за една добра начална учителка, в чиито клас беше и приятелка на дъщеря ми, реших да я преместя, не без известен страх. Хареса й, не съжалява.. но тя по принцип май си обича промените Simple Smile Разбира се, че трябва да опиташ! И стига детето да не се травмира от промени, не спирай да търсиш докато не намериш най-подходящото за вас. В актива на голямата ми дъщеря са 3 ДГ и 3 училища. И мисля, че всяка промяна е била за по-добро и само й е дала нещо. Но за малката не бих рискувала.. Както и не бих я записала в училище като св. София например (нямам нищо против това училище, просто е за друг тип деца). Затова и писах, че избора зависи донякъде и от особеностите на самото дете.
ashley777, вярвай ми, мит е, че в частните училища и градини учат предимно деца на богаташи, които се смятат за нещо повече от останалите!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт