Защо предпочитате чуждите имена?

  • 6 357
  • 139
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 278
Съгласна съм с теб, Кифлич. И на мен ми се струва, че понякога много се заиграваме на тая тема.
Обаче има случаи, когато съвсем откровено ме напушва смях. Основно, когато детето е "кръстено" на някого. Например (съвсем истински пример): Гордън на дядо си Георги  hahaha Ако си беше  просто Гордън - ок. Ама Гордън на дядо си Георги  newsm78  Grinning

# 16
  • Мнения: 2 978
... Ама Гордън на дядо си Георги  newsm78  Grinning

Огнян на дядо му Ламби Mr. Green

# 17
  • Мнения: 1 858
Съгласна съм с теб, Кифлич. И на мен ми се струва, че понякога много се заиграваме на тая тема.
Обаче има случаи, когато съвсем откровено ме напушва смях. Основно, когато детето е "кръстено" на някого. Например (съвсем истински пример): Гордън на дядо си Георги  hahaha Ако си беше  просто Гордън - ок. Ама Гордън на дядо си Георги  newsm78  Grinning

А  моя приятелка си кръсти детето Томас на баба му Тотка Joy а другата пък Денис на баба му Дора.
Аз детето си кръстих Светослав. Интересно ми е обаче какво ще кажете за моето име Милица?!

# 18
  • Мнения: 7 474
Предполагам става въпрос за "модерните" чужди имена, не тези, които ги е имало и едно bowuu време. Мелани, Дженифър, Денис, Едуард и т.н. и разни смешни двойни имена. Аз лично не ги харесвам, просто не стоят добре на нашите фамилии. Мелани Иванова Цветкова - като виц е! Joy Също така не харесвам и старите български имена. Просто е въпрос на вкус.

# 19
  • Мнения: 1 895
Това с модерните имена, гое имало още навремето, просто тогава е било рядкост(пример Ричард Груев), а сега е масова мода. Пълно е с Памела,Никол, героини от латино сериали и известни личности. Въпрос на избор е. Моите деца имат интернационални имена по причини изброени по-горе в постингите.
И въпреки всичко понякога има невъзможни комбинации ( да ти стане жал за детенцето). Моят личен фаворит е  Даная Спартак Римпопова  Mr. Green Сигурна съм, че всички с които се запознава ще запомнят и трите й имена Wink

# 20
  • В офиса
  • Мнения: 4 029
Свободата да кръщаваш децата си както искаш е много хубаво нещо.
С "вносните" имена ще свикнем, както сме свикнали с инвазията на руски имена през 50-60 години, например.
Въпросното явление, обаче, лично при мен има 2 странични ефекта
Първо, инстинктивно, щом чуя че някое дете се казва Стивън, Елинор и т.н., почвам да гледам на родителите леко резервирано. Това не са хора от моята кръвна група, те не мислят като мен. Какво аз ще мога да си кажа с майката на Кристофър...
Другият ефект. В ДГ на Цвета има детенце, на което тя казва Енонела. Нямам идея как й е истинското име. Може да е Емануела, може да е нещо изкривено. Докато не чуя въпросното име със собствените си уши, тя ще продължи да й вика Енонела.
И още за изкривените имена. Детето Стиван винаги ще трябва да уточнява, пише се СтивАн, а не Стивън. Ако си кръстиш детето Кристин, Натали и т.н., трябва да очакваш масово хората да му казват Кристина, Наталия...
Аз пък друго не разбирам. Имена да се обявяват за старомодни. От кога името прави човека, а не човекът името. Ако я нямаше Невена Коканова, дали името Невена щеше толкова да ни харесва. Ако я нямаше Ния от Жел. Светилник, дали Ния щеше да стане толкова популярно. Гена може да ни се струва бабешко име, но не и когато говорим за Гена Трайкова. Имаше преди време в клюкарника тема за странните имена. Вътре фигурираха Камен, Вихрен, Вълчан...Това ли вече ще станат странните имена  newsm78

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 175
Аз не бих предпочела чуждо име, но бих направила модификации от рода на : Баща ми се казва Ганчо, но детенце би се казвало Георги, майка ми е Цена, но детенце би се казвало Цветелина. Съгласете се с мен че правя по-добрия избор  Joy
Засега са на мода имената на свекитата, за тях поне сме единодушни (Яна и Стефан) hahaha
А като ме изписваха от болницата не можете да си представите какви невероятни имена измисляха за децата си тези мами  #Crazy:
от рода на Никол-Преслава Росен Георгиева.....за мене е аналогично Донка-Пенка Минчо Николова.... Laughing Laughing Laughing
А какво мислите за "Илиса"? (производно било от Илиян и Сара - така се казват родителите)
Или за Зоуи на баба си Зоя  Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 36 047
Елена и Яна - ми харесвам си ги
едното не е българско, но е обичайно за БГ

# 23
  • София
  • Мнения: 3 687
Калоян - за да пречупим малко традицията в семейството Стоян - Иван, Стоян -Иван. Оттам и гръцкото наименование на Иван.

Виктор - брат му го избра. Кръсти го на най-добрия си приятел в детската градина. Пък и на нас с баща му ни хареса.

Има разлика от чужди до чужди имена. Има и изкилиферчени такива.

# 24
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не харесвам изпадането в крайности. Много ми харесваше името Лаура (не гледам латино-сериали, още от дете си го бях заплюла). Но "Лаура Иванова" някакси не се връзва  Rolling Eyes

# 25
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Моите деца са:Деница- кръстихме я така, защото беше само едни големи очи и името само си дойде-светеше като звездичка /бабите си въобразяват, че сме им уважили буквата..."блажени са вярващите Mr. Green"/ А малката е Василена - на татко си, когото самоволно реших да уважа.
Сега по темата: Особено при момчетата трябва повечко да се помисли - нали и те някой ден ще станат татковци. Как ще звучи бащиното име на детето им? Сега познавам Стилиян Страхилов Евстатиев. Не ми се мисли как би звучало например Габриел Стилиянов Евстатиев. На колко години ще се научи да си казва и трите имена?

# 26
  • Мнения: 4 965
Аз предпочитам имена, които са интернационални, звучат добре на всякакви езици и лично на мен ми харесват - независимо български или чужди са (естествено, не харесвам имената в стил латино-сериал, както и не ми допадат двойните имена с тиренце или пък имена, които носи всеки втори - Мария, Гергана, Иван, Димитър и др.).
Само да вметна нещо - т.нар. български имена почти няма, а и дори да са останали такива - те са абсолютно архаични и на мен Вълчо, Грозда, Черньо и подобни не са ми по вкуса.
Повечето имена, които вмомента са приети за български и са навлезли широко в употреба са с гръцки, еврейски, латински, фпенски и т.н. произход (като преобладават гръцките - вкл. дадените за пример Христо, Катерина и Петър + Георги, Стефан, Тодор, Васил, Елена, Милена, Мария, Константин, Димитър, Александра и т.н., и т.н.).

# 27
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Повечето имена, които вмомента са приети за български и са навлезли широко в употреба са с гръцки, еврейски, латински, фпенски и т.н. произход (като преобладават гръцките - вкл. дадените за пример Христо, Катерина и Петър + Георги, Стефан, Тодор, Васил, Елена, Милена, Мария, Константин, Димитър, Александра и т.н., и т.н.).
Това беше коментирано вече по-назад. Въпросът е за имена като Шарън, Дженифър или Джордж, които станаха популярни в последните години.

# 28
  • Мнения: 4 965
Рени, лично при мен Шарън, Дженифър, Джордж и подобни не отговарят на критериите, които написах - т.е. да са интернационални, да звучат добре на всякакви езици и лично на мен да ми харесват - независимо български или чужди са.
По принцип, най-много ми допадат библейските имена - особено мъжките - звучат ми страхотно (за съжаление, женските библейски имена са по-малко разпространени и са "традиционно" еврейски - Рут, Сара, Рахила и др.).
Ами, просто ще перефразирам отговора си - не обичам да робувам на традиции, затова. 

# 29
  • Мнения: 2 784
Да вметна само, за мъжко име бяхме избрали Михаил, много ни харесваше и на двамата, тежко име, за истински мъж. А любимото ми име е Борис, но бащата на мъжо се е казвал Борислав и имат вече един Борислав в рода- племенника на мъжо. Та като се бях запалила да се казва детето Борис-Михаил, катъо княз Борис1...  Mr. Green Цялата бременност убеждавах мъжо, а той ме разубеждаваше, че туй с двойните имена било "последният да затвори вратата".  Mr. Green Накрая се съгласих само на Михаил. Сега съм си го запазила за второто, ако е момче- Михаил или Калоян.
А най-странното име, което съм чувала е Асунсион- родителите са млади хора, българи и викат на детето Ани. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт