Защо предпочитате чуждите имена?

  • 6 332
  • 139
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 740
Прави ми впечатление, че в списъците на децата, приети в ДГ или училище, често се срещат имена, които нямат корени в българската традиция. Вместо Христо - Кристиян или Кристофър, вместо Катерина - Катрин, вместо Петър - Пиер. Да не говорим за Дженифър или Джейн.
Въпросът ми е към майките, които избират такива имена - какви са мотивите им?
Не искам да давам оценка дали е правилно или не, искам да разбера защо е така. Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 6 477
Ако трябва да избираме чисто български имена, в голямата си част те звучат грубо и демодирано. Никой не иска да си кръсти детето с имена като Цочо и Въто, Цона, Дана, нали? Повечето имена са чуждестранни -  Петър да речем в българския вариант е Камен, Теодор е Божидар и така...но все пак ние ги приемаме за български. Може би ти питаш за онез имена, най-често взети от латино сериали или произнесени по техния английски или френски аналог? Тогава наистина за мен е малко смешно..класическото съчетание е небезивзестния журналист Ричард Груев.
Аз лично също като че използвах чуждоземско име за детето си, но се спрях на вариант Лора. Произходът на името е от Лаура, което ще рече Дафина на български....обаче Дафина не бих кръстила дъщеря си....ето обяснение защо избрах "чуждоземско" име.....Но идеята на моя колежка за име на детето си като Есмералда Алексиева ме доведе до луд кикот...под сурдинка Joy Joy Joy Joy Joy

# 2
  • Мнения: 3 861
Ами сигурно защото така е модерно сега. Аз лично не ги предпочитам, затова и избрах Калоян за име на моето дете.

# 3
  • Мнения: 2 784
Предпочитам българските. Като измисляхме име на детето, гледахме името да ни харесва и на двамата и да е българско. От западните, много харесвам имена като Габриела и Мартин, например, които вече са приети в България, но предпочитам бг. имената. Въпреки че, както каза Моргана много от имената не можеш да ги разбереш вече български ли са или не. Давам за пример Елена- гръцко, Анна- еврейско, Таня- руско и т.н. В рода на дядо ми например, 2 имена са се предавали през поколенията- Иван и Гочо. Но нито аз, нито братовчедите ми, бихме си кръстили детето Гочо. Така че името ще се загуби. Всеки прави избора си.

# 4
  • Мнения: 507
Лара го избрах от руското Лариса- просто ми хареса.

# 5
  • Мнения: 7 837
Предполагам, защото звучат по-европейски  newsm78  Grinning

Ние лично се двоумяхме между Самуил и Калоян, но преценихме, че второто ще е по-трудно за произнасяне на английски. Не че сега не ми наричат детето Самюел  Laughing

# 6
  • Мнения: 7 821
Ние със съпруга ми като избирахме имена държахме те да са интернационални (доколкото  възможно  Wink ) да са приети в България, да имат хубаво умалително. Така стинахме до Виктор и Даниел. Честно казано и аз не харесвам модерните забежки напоследък (визирам имена като Изаура ), но и не одобрявам някакви архаизми  Shocked като Цеца например (не ме бийте, нищо лично  Peace  ).

# 7
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз съм  почитателка на българските имена, но в крайна сметка се спряхме на Самуил. Самуил не е българско, а еврейско име - ревнаха в един глас роднини. Вярно е (макар на еврейски името да звучи като Шмуел), но и аз, и съпруга ми много се възхищаваме от българския цар Самуил.
И името ни харесва много - означава "измолен от Бога" (не сме религиозни, ама нейсе  Mr. Green).

# 8
  • Мнения: 2 792
 

 Нямам нищо протива, кръщаването на децата с иноезични имен, всъщност по-голяма част от приетите за традиционно български имена, са чужди, но стечение на времето са се наложили и ги възприемаме, като нечужди.
 Един бърз пример Цвета, просто като закачка Laughing, в твоя подпис стой името Александър, но и то е чуждо, кажи защо си го предпочела Laughing.Това може и до някъде да ти отговори на чуденката Wink.

 

 

# 9
  • Мнения: 7 430
Ами модерно е Wink
Моя Виктор го кръстихме, понеже друго име започващо с В не можахме да харесаме, а да го кръстим като дядо му Вълкан...малко измислено #Crazy ми е това име.
Ето за второто - вече 2м не можем да си изберем име - искаме хем интернационално име, но пък те тукашните много изкълчени Confused Ако бе момиче - името бе готово - Мария, ама сега избора е по-голям Thinking

# 10
  • Мнения: 3 740


 
 Един бърз пример Цвета, просто като закачка Laughing, в твоя подпис стой името Александър, но и то е чуждо, кажи защо си го предпочела Laughing.Това може и до някъде да ти отговори на чуденката Wink.

 

 

Александър има традиция в българските имена, само за пример цар Иван Александър управлява България през ХІV век. /Дано не се излагам с датировката/ Rolling Eyes.
И другите имена в подписа ми са с история - Мария е от еврейски произход, Борис - от прабългарски, Камен - от славянски. Уважила съм всички исторически корени Laughing Laughing Laughing
Навлизането на еврейски и гръцки имена става с приемането на християнството, да не кажем, че е било задължително при покръстване. Постепенно тези имена са станали традиционни. Въпросът ми е какво налага СЕГА да се обръщаме към чужди традиции.

# 11
  • Мнения: 5 577
Не ги предпочитам, но ги харесвам.

Иван е сина ми, на баща ми.

Майка ми ме караше Стив, или Крис ... харесват ми, но предпочитам българските.

# 12
  • Мнения: 2 978
Някои го правят, защото така искат, да са модерни да кажем.

Други от инат..да не са на някоя развилняла се сърдита баба....както стана с братовчедка ми..да не е на баба си Маргарита, та сега е Маргита.

Ние избрахме Симона, защото това е любимото ми име от дете...

С половинката бяхме единодушни и той, и аз бяхме за това име.

Сега поне няма сърдити Peace

# 13
  • Мнения: 2 792
Въпросът ми е какво налага СЕГА да се обръщаме към чужди традиции.

  Реално, поне чужденците, с които съм коментирала това, нямат традиционно отношение към имената, дори цялото наше заиграване с традиция и родолюбство свързано с именуването, ми се е налагало да го обяснявам по-подробно и винаги са реагирали, като към една екзотична чудатост.

 Всъщност, сама си посочила причините, как се налага едно чуждо име, като традиционно, сега без да има политически натиск, отварянето на света за нас, до някъде влияе в избора на име. Характерните за българския език, звукови съчетания и звуци са трудно произносими и създават голямо неудобство, това е една от причините да се избират интернационални имена, търси се вероятната по-лесна интеграция.  Много познати живеещи в чужбина, избраха чужди имена, точно по-тази причина, всъщност и доста от познатите ми, които живеят тук имаха същите мотиви.

 Друг е момента, че има една заигравка с търсенето на по-модерно и уникално звучене, намиране на определен вид показна индивидуалност, чрез името. Не винаги е особено успешно и признавам, че понякога се получава комично.

 Нали се сещаш, че традиционно всъщност означава нещо, с което си се сблъсквал достатъчно дълго и е спряло да ти прави впечатление и приемаш за даденост. Дали пък славяните и прабългарите са били толкова щастливи от цялото  това нашествие на византийски имена, които ние определяме като традиционни в ден днешен.

 
 
 

# 14
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Моят син- Калоян- е роден на бабин ден и легендата е, че затова е кръстен на баба ми Калина. Всъщност е кръстен на  Баща ми Иван и на баба ми. А дъщеря ми Мария, просто носи името на баба си. Харесват ми. Но също така ми харесва името Изабел, например, ако и да е префърцунено- просто ми харесва. Майка ми беше Емилия и аз много обичам и нея и името и. Исках дъщеря ми да се казва Ема или Емилия, но майка ми е починала и нали казват че уж не било хубаво... Но аз харесвам и Мария- името на свеки Mr. Green

# 15
  • Мнения: 1 278
Съгласна съм с теб, Кифлич. И на мен ми се струва, че понякога много се заиграваме на тая тема.
Обаче има случаи, когато съвсем откровено ме напушва смях. Основно, когато детето е "кръстено" на някого. Например (съвсем истински пример): Гордън на дядо си Георги  hahaha Ако си беше  просто Гордън - ок. Ама Гордън на дядо си Георги  newsm78  Grinning

# 16
  • Мнения: 2 978
... Ама Гордън на дядо си Георги  newsm78  Grinning

Огнян на дядо му Ламби Mr. Green

# 17
  • Мнения: 1 858
Съгласна съм с теб, Кифлич. И на мен ми се струва, че понякога много се заиграваме на тая тема.
Обаче има случаи, когато съвсем откровено ме напушва смях. Основно, когато детето е "кръстено" на някого. Например (съвсем истински пример): Гордън на дядо си Георги  hahaha Ако си беше  просто Гордън - ок. Ама Гордън на дядо си Георги  newsm78  Grinning

А  моя приятелка си кръсти детето Томас на баба му Тотка Joy а другата пък Денис на баба му Дора.
Аз детето си кръстих Светослав. Интересно ми е обаче какво ще кажете за моето име Милица?!

# 18
  • Мнения: 7 474
Предполагам става въпрос за "модерните" чужди имена, не тези, които ги е имало и едно bowuu време. Мелани, Дженифър, Денис, Едуард и т.н. и разни смешни двойни имена. Аз лично не ги харесвам, просто не стоят добре на нашите фамилии. Мелани Иванова Цветкова - като виц е! Joy Също така не харесвам и старите български имена. Просто е въпрос на вкус.

# 19
  • Мнения: 1 895
Това с модерните имена, гое имало още навремето, просто тогава е било рядкост(пример Ричард Груев), а сега е масова мода. Пълно е с Памела,Никол, героини от латино сериали и известни личности. Въпрос на избор е. Моите деца имат интернационални имена по причини изброени по-горе в постингите.
И въпреки всичко понякога има невъзможни комбинации ( да ти стане жал за детенцето). Моят личен фаворит е  Даная Спартак Римпопова  Mr. Green Сигурна съм, че всички с които се запознава ще запомнят и трите й имена Wink

# 20
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Свободата да кръщаваш децата си както искаш е много хубаво нещо.
С "вносните" имена ще свикнем, както сме свикнали с инвазията на руски имена през 50-60 години, например.
Въпросното явление, обаче, лично при мен има 2 странични ефекта
Първо, инстинктивно, щом чуя че някое дете се казва Стивън, Елинор и т.н., почвам да гледам на родителите леко резервирано. Това не са хора от моята кръвна група, те не мислят като мен. Какво аз ще мога да си кажа с майката на Кристофър...
Другият ефект. В ДГ на Цвета има детенце, на което тя казва Енонела. Нямам идея как й е истинското име. Може да е Емануела, може да е нещо изкривено. Докато не чуя въпросното име със собствените си уши, тя ще продължи да й вика Енонела.
И още за изкривените имена. Детето Стиван винаги ще трябва да уточнява, пише се СтивАн, а не Стивън. Ако си кръстиш детето Кристин, Натали и т.н., трябва да очакваш масово хората да му казват Кристина, Наталия...
Аз пък друго не разбирам. Имена да се обявяват за старомодни. От кога името прави човека, а не човекът името. Ако я нямаше Невена Коканова, дали името Невена щеше толкова да ни харесва. Ако я нямаше Ния от Жел. Светилник, дали Ния щеше да стане толкова популярно. Гена може да ни се струва бабешко име, но не и когато говорим за Гена Трайкова. Имаше преди време в клюкарника тема за странните имена. Вътре фигурираха Камен, Вихрен, Вълчан...Това ли вече ще станат странните имена  newsm78

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 173
Аз не бих предпочела чуждо име, но бих направила модификации от рода на : Баща ми се казва Ганчо, но детенце би се казвало Георги, майка ми е Цена, но детенце би се казвало Цветелина. Съгласете се с мен че правя по-добрия избор  Joy
Засега са на мода имената на свекитата, за тях поне сме единодушни (Яна и Стефан) hahaha
А като ме изписваха от болницата не можете да си представите какви невероятни имена измисляха за децата си тези мами  #Crazy:
от рода на Никол-Преслава Росен Георгиева.....за мене е аналогично Донка-Пенка Минчо Николова.... Laughing Laughing Laughing
А какво мислите за "Илиса"? (производно било от Илиян и Сара - така се казват родителите)
Или за Зоуи на баба си Зоя  Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 35 989
Елена и Яна - ми харесвам си ги
едното не е българско, но е обичайно за БГ

# 23
  • София
  • Мнения: 3 669
Калоян - за да пречупим малко традицията в семейството Стоян - Иван, Стоян -Иван. Оттам и гръцкото наименование на Иван.

Виктор - брат му го избра. Кръсти го на най-добрия си приятел в детската градина. Пък и на нас с баща му ни хареса.

Има разлика от чужди до чужди имена. Има и изкилиферчени такива.

# 24
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не харесвам изпадането в крайности. Много ми харесваше името Лаура (не гледам латино-сериали, още от дете си го бях заплюла). Но "Лаура Иванова" някакси не се връзва  Rolling Eyes

# 25
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Моите деца са:Деница- кръстихме я така, защото беше само едни големи очи и името само си дойде-светеше като звездичка /бабите си въобразяват, че сме им уважили буквата..."блажени са вярващите Mr. Green"/ А малката е Василена - на татко си, когото самоволно реших да уважа.
Сега по темата: Особено при момчетата трябва повечко да се помисли - нали и те някой ден ще станат татковци. Как ще звучи бащиното име на детето им? Сега познавам Стилиян Страхилов Евстатиев. Не ми се мисли как би звучало например Габриел Стилиянов Евстатиев. На колко години ще се научи да си казва и трите имена?

# 26
  • Мнения: 4 965
Аз предпочитам имена, които са интернационални, звучат добре на всякакви езици и лично на мен ми харесват - независимо български или чужди са (естествено, не харесвам имената в стил латино-сериал, както и не ми допадат двойните имена с тиренце или пък имена, които носи всеки втори - Мария, Гергана, Иван, Димитър и др.).
Само да вметна нещо - т.нар. български имена почти няма, а и дори да са останали такива - те са абсолютно архаични и на мен Вълчо, Грозда, Черньо и подобни не са ми по вкуса.
Повечето имена, които вмомента са приети за български и са навлезли широко в употреба са с гръцки, еврейски, латински, фпенски и т.н. произход (като преобладават гръцките - вкл. дадените за пример Христо, Катерина и Петър + Георги, Стефан, Тодор, Васил, Елена, Милена, Мария, Константин, Димитър, Александра и т.н., и т.н.).

# 27
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Повечето имена, които вмомента са приети за български и са навлезли широко в употреба са с гръцки, еврейски, латински, фпенски и т.н. произход (като преобладават гръцките - вкл. дадените за пример Христо, Катерина и Петър + Георги, Стефан, Тодор, Васил, Елена, Милена, Мария, Константин, Димитър, Александра и т.н., и т.н.).
Това беше коментирано вече по-назад. Въпросът е за имена като Шарън, Дженифър или Джордж, които станаха популярни в последните години.

# 28
  • Мнения: 4 965
Рени, лично при мен Шарън, Дженифър, Джордж и подобни не отговарят на критериите, които написах - т.е. да са интернационални, да звучат добре на всякакви езици и лично на мен да ми харесват - независимо български или чужди са.
По принцип, най-много ми допадат библейските имена - особено мъжките - звучат ми страхотно (за съжаление, женските библейски имена са по-малко разпространени и са "традиционно" еврейски - Рут, Сара, Рахила и др.).
Ами, просто ще перефразирам отговора си - не обичам да робувам на традиции, затова. 

# 29
  • Мнения: 2 784
Да вметна само, за мъжко име бяхме избрали Михаил, много ни харесваше и на двамата, тежко име, за истински мъж. А любимото ми име е Борис, но бащата на мъжо се е казвал Борислав и имат вече един Борислав в рода- племенника на мъжо. Та като се бях запалила да се казва детето Борис-Михаил, катъо княз Борис1...  Mr. Green Цялата бременност убеждавах мъжо, а той ме разубеждаваше, че туй с двойните имена било "последният да затвори вратата".  Mr. Green Накрая се съгласих само на Михаил. Сега съм си го запазила за второто, ако е момче- Михаил или Калоян.
А най-странното име, което съм чувала е Асунсион- родителите са млади хора, българи и викат на детето Ани. Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 1 533

Първо, инстинктивно, щом чуя че някое дете се казва Стивън, Елинор и т.н., почвам да гледам на родителите леко резервирано. Това не са хора от моята кръвна група, те не мислят като мен. Какво аз ще мога да си кажа с майката на Кристофър...
..............

Тинкърбел, позволи ми да ти стисна ръката! Grinning

# 31
  • Мнения: 8 505
Каквото и да си говорим,модата си е мода и доста родители се водят по нея.Друг е въпросът дават ли си действително сметка как звучат заедно имената на децата им.

# 32
  • Мнения: 2 556
А защо не  Grinning

Забелязала съм, че темите за имената винаги започват или прерастват в тема за оплюване на родителите, които са кръстили децата си с нетрадиционни имена.  Confused Много, много неприятно.

Мен лично не ме вълнува дали името на детето ще се хареса на целокупния и традиционен български народ, важното е на мен да ми харесва.  Twisted Evil


# 33
  • Мнения: 1 533

Мен лично не ме вълнува дали името на детето ще се хареса на целокупния и традиционен български народ, важното е на мен да ми харесва.  Twisted Evil


Всъщност още по-важно е на детето да му харесва, оттам идва цялата отговорност за избора.

# 34
  • София
  • Мнения: 4 423
Много се гордея с името на дъщеря ми Мериан, въобще не ме интересува кой какво мисли, важното е, че и на двете ни харесва.
Искам детето ми да носи звучно и интересно име, не искам да е често срещано.
Никога името на някой или името на детето му е определяло отношението ми - това е глупаво!
Чувствам се много добре, когато кажа името на дъщеря ми, хората да казват какво хубаво и звучно име има.
Не харесвам български, старовремски имена и не бих кръстила другото си дете така, аз самата имам много интересно име, с което съм горда.
Няма нужда да се казвам Иванка, за да съм българка!
Тинкърбел, явно не съм от твоята кръвна група - жалко....

# 35
  • Мнения: 2 556
Аз лично харесвам повечето български имена. Има няколко, които не харесвам никак. Но никога не бих казала, че не ми харесват, защото са популярни и не бих искала да засегна който и да е родител. Тоест не бих осъдила ничий избор.

Темите за западните имена винаги стават теми, в които пишат само майки, които се хвалят, че са си кръстили децата с чисто български такива, а родителите, избрали западни или нетрадиционни имена, са задължително претенциозни, зле ориентирани, криворазбраноцивилизовани и какво ли още не  Wink Това е доста закостеняло и напълно нетолерантно според мен.

Иначе , че Tinkerbell примерно не би говорила с мен, защото не съм й от кръвната група, ще го преживея, макар и трудно  Flutter

# 36
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...Искам детето ми да носи звучно и интересно име, не искам да е често срещано.

Точно същото мисля и аз по въпроса. Значи - предпочитам рядко срещани и звучни имена!
Имената на децата ми са за мен уникални. Учители, лекари и т.н веднага се сещат за кого говоря Wink

Пък ако не беше налаган Списъка с имена до197?г. може би доста по-отдавна да сме се интернационализирали и сега да не ни правят впечатления имена като ДженифърКА (така си кръсти дето една мама, с която раждахме заедно '97г.) и Грегори...
И в крайна сметка, хич не обръщам внимание на особеното име на детето, щом с майката става готин лаф.
2-ните имена с добре подбрана комбинация също ме кефят Grinning

# 37
  • Мнения: 3 164
Аз предпочитам името да е българско/или добре известно и прието в БГ, да е кратко и да има някакъв скрит смисъл в него.
 А това другите как са си кръстили децата-ами разни хора, разни идеали Hug

# 38
  • Мнения: 1 999
Има чужди имена, които ми харесват и такива които ми звучат смешно за България. И все пак ми се струва тъпо да се преценява човек по името, което е дал на детето си. Crazy На мой познат сестра му роди и с мъжа и кръстиха детето Арагорн (заради Властелина на пръстените) Joy Голяма работа! Защо трябва да ми пука кой как си кръщава детето. newsm78 Laughing 

# 39
  • Мнения: 17 407
....Точно същото мисля и аз по въпроса. Значи - предпочитам рядко срещани и звучни имена!
Имената на децата ми са за мен уникални. Учители, лекари и т.н веднага се сещат за кого говоря Wink............

Шани, би ли казала какс е казват децата, че много ме гризе пусто любопитство  Embarassed

# 40
  • Мнения: 139
Нека бъдем БЪЛГАРИ !

# 41
  • София
  • Мнения: 4 423
anistefanova , ако не си кръстя децата с български имена, значи ли че не съм българка? Бих искала да ми отговориш, ако имаш желание, разбира се.

# 42
  • Мнения: 565
Дъщеря ми се казва Кайа.  Кръстих я така защото ми паснаха звученето и значението. Женски български имена, които да ми харесват има , но с мъжките е голям проблем. Харесвам 3-4 , но пък мъжа ми не ги харесва , така че , ако следващото е момче , направо не знам.... пак няма да му е българско името. Не мисля ,че това е от такова значение. Не смятам,че това е "затриване" на традициите.Ако питате мен по-голями проблем е че повечето българи не знаят нито един народен танц например. В това число и аз.Винаги съм си мислела ,че това трябва да се учи в училище.

# 43
  • Мнения: 5 877
Първо, инстинктивно, щом чуя че някое дете се казва Стивън, Елинор и т.н., почвам да гледам на родителите леко резервирано.
Аха. Обичайно не коментирам, но явно родителите имат различна координатна система от моята. Говоря за откровено фрапиращите случаи - напр. играе си детето с момиченце на площадката и изведнъж чувам викове: "Ирис! Ириииис! Не яж пясък беееее!"
Не че държа да проверявам генеалогията на всяко име (Анна също е с еврейски корен, де), но все пак е хубаво името на детето да звучи естествено в средата, в която живее.

# 44
  • Мнения: 8 463
Предпочитам хубавите имена,които разбира се звучат добре в комбинация с презимето и фамилията.Има много безумни комбинации.
Буболина, страхотно е името на дъщеря ти,харесва ми!

Апропо,моята прабаба се е казвала Маргона.Как го възприемате,чисто българско трябва да е ....

# 45
  • Мнения: 5 577
А Марк-Антонии?

Съвсем сериозно ...  Crazy Crazy Crazy

# 46
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Предпочитам хубавите имена,които разбира се звучат добре в комбинация с презимето и фамилията.Има много безумни комбинации.
Ричард Груев Laughing

Последна редакция: нд, 12 фев 2006, 22:14 от РЕНИ

# 47
  • Мнения: 791
 newsm62 Независимо какво е името стига да ви харесфа и да не се срамува детето един ден от името си.  newsm32

# 48
  • Мнения: 4 629
Има хубави както български така и чужди имена. Аз не предпочитам едните пред другите  Rolling Eyes

# 49
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Родителите носят голяма отговорност, давайки име на детето си. То ще носи името си цял живот, името ще е неговата визитка. Аз самата съм с доста странно име и имах огромното желание децата ми да имат имена, които да не звучат странно за никого и да се харесват на мнозинството.

# 50
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Има обаче страхотни попадения сред новите имена. Аз гледам да не съм предубедена към хората, само защото са си кръстили детето едикакси. Имам една позната, на която детето се казва Себастиян и наистина не ми е в кръвната група, но тя е по- скоро изключение и май няма общо между името на детето и това, че не я разбирам понякога, или поне нещата са по- комплексни- в смисъл общото прехласване по името, марковите дрешки, теориите за самочувствието на детето как ще живее в Европа без да го е срам и прочие са нещата които ме ритат настрани.
Имам, обаче, други не просто познати, а приятели със особени имена на децата си, но просто това е техния избор. Знам какво е да те гледат на криво заради името ти или заради това, че си избрал това, а не онова име- недоволни винаги ще има.
В Групата на сина ми имаше едно момиченце, което се казваше Косара- МонИк. Честно казано много ми хареса името и някак пасваше на детето. А майката съм виждала само веднъж и нямам никакво отношение към нея. Но детето е страхотно. Гледам такива неща да не ме правят предубедена.

Последна редакция: пн, 13 фев 2006, 00:00 от yosarian

# 51
  • Мнения: 3 740
Името на детето е важно за неговата самоидентификация. А националността е част от нея. Това, че сме българи не е нито добре, нито зле. Просто е факт. Не виждам причини да го отричаме, като се отказваме от традиционните имена.
Въпросът ми всъщност е към майките, които са се отказали от традиционния избор - какви са мотивите им.
Иначе, ако е за комични ситуации, край няма. Аз с очите си видях майка с 5-6-годишна дъщеричка да пасат патки /честна дума!/ и майката крещеше след детето: "Даяно! Даяно ма-а-а!" Laughing

# 52
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Според мен залитането към Изаура или Лайънъл, примерно, показва, че родителите мислено са изживели някаква действителност, която им е харесала и някакси искат да я реализират. Може би наистина у нас животът ще стане подобен на тази действителност и тогава тези имена ще си дойдат на мястото Simple Smile
Иначе нашият татко е чужденец и искахме интернационално име, но достатъчно традиционно и за двете страни. Е, и да го харесваме и двамата, а и да има буквичка от дядо, от баба... и станаха много изискванията Simple Smile

# 53
  • Мнения: 2 032
Аз не предпочитам. Калина и Елена.

# 54
  • София
  • Мнения: 4 423
Цвета, отговарям ти веднага на въпроса Защо.
Преди да се роди дъщеря ми, не съм мислела за име въобще.
Баща й се захласваше по името Сергина Crazy( баща му се казва Серги), но аз категорично му казах, че такова име няма да носи дъщеря ми, ако е искал да кръщава на баща си, да е кръстил сина си ( има син от първия си брак).
Бях си взела в родилния дом една книга Бялата ръкавица, и щом родих още първия ден започнах да я чета. На първата или втората страница прочетох името на главната геройня Мериан - направо се влюбих в това име, не знам защо, но усещането беше необяснимо и е така до днес.
След това се сетих, че любимата ми баба е Мария и Мериан ще е кръстена и на нея.
Двойна радост беше, на мен ми хареса страшно много, а и баба беше горда до последния си дъх, че от 5 деца и 7 внуци само аз кръстих на нея.
Не по - малко важно за мен е, че и дъщеря ми много си харесва името и не разрешава да и се съкращава умалително, дразни се от Мери, от Ан и всички други производни.
Аз също от малка я наричам само с Мериан.

# 55
  • Мнения: 2 567
Името на детето е важно за неговата самоидентификация. А националността е част от нея. Това, че сме българи не е нито добре, нито зле. Просто е факт. Не виждам причини да го отричаме, като се отказваме от традиционните имена.
Въпросът ми всъщност е към майките, които са се отказали от традиционния избор - какви са мотивите им.
Иначе, ако е за комични ситуации, край няма. Аз с очите си видях майка с 5-6-годишна дъщеричка да пасат патки /честна дума!/ и майката крещеше след детето: "Даяно! Даяно ма-а-а!" Laughing

Цвета, аз пък не мога да разбера как може да правиш заключението, че не кръщавайки децата си с традиционни имена се отказваме едва ли не от българските си корени?!
От къде на къде избора на име за детето ти да се свързва чак пък с националното ни самосъзнание.

Повечето мами, който ти казаха причините да изберат по чуждозвучащо име споделиха, че тове е било защото просто името им харесало. Нищо повече от това.

Ей го и аз така. Името Елизабет ми хареса. Библейско е(което за мене е важно)  Звучи ми женствено и красиво. А и има хубави умалителни.
Можеше да е Елисавета, което също не е лошо. Даже понякога и така викам на моята щерка, но не ми харесваше, че умалителните са Ели и Ветка. Първото, защото е много разпространено като съкращение на доста имена, а второто ми се вижда някак смешно и грубо.

Та така казах за пореден път и моите причини и май ще спра вече, че ми писна всеки път едва ли не да се оправдавам за избора на името на детето си.

# 56
  • София
  • Мнения: 3 421
 И аз не харесвам имена, които от чудене на родителите как да са по-интересни и рядко срещани стават смешни.
  Като раждах сина и в стаята имаше едно момиче, което се чудеше как да кръсти момченцето си на дядо Ангел - Ейнджъл или Анджело.
  Или позната мама от градинката кръстила момиченцето си  Стейси - Ванеса(и по-лошото - кръстена на баба Стефка и дядо Васил) Joy

  Но като цяло най-важното правило е родителите да харесват името на детето и самото дете след време да не се срамува от името си и да се ядосва защо са го кръстили така.

  Аз обожавам имената на децата си и се радвам, че са рядко срещани - Кремена и Любослав (много ме беше яд като малка на моето име - вечно имаше още няколко и трябваше да се доуточняваме по фамилия, а и нямаше никакви умалителни).

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Защото така ми харесва. Дъщеря ми се казва Наталия. Прабаба ми е гъркиня. Баба ми е Поликсена, леля ми Евдокия, а майка ми Наталия. Затова и детето е Наталия. Името е красиво, общо взето рядко срещано и на мен ми се струва, че й подхожда. Не смятам, че е супер изчанчено или че звучи по-зле с фамилията й от Ганка, Петранка или Софка. Последните не бих избрала, дори и цялото българско самосъзнание на планетата да се корени в тях. Произволно ги избрах, между другото. Свекърва ми е Жека, нея също нямаше да я огрее. Ако второто беше момиче, щеше да е Жана.

Синът ми е КристиАн. С "А". Всеки път уточнявам. Както уточняват и на мен, ако трябва да напиша Диана или Дияна, които кой-знае защо минават за нормални български имена. Кристиан е, за да не е Кръстю или Иван. Е, не исках да е Иван. Много си е хубаво името, но не, благодаря. Можеше да е Константин, което нямаше така да дразни ушите на почитателите на българските имена, нищо, че и то толкоз е българско, но Косьо не ми допадна като умалително. Щеше да е Ангел, но 10 месеца преди да се роди Крисо, брат ми ме изпревари. Та името му не е чуждо просто, за да е изчанчено, а така се получи. Минаха ми през ума и Калоян, и Кирил, и Камен. Е, не ме удовлетвориха. Съжалявам. Трябва да призная, че Кристофър пък съвсем не ме удовлетворява, но това едва ли е от значение в случая.

# 58
  • Мнения: 9 990

Защото имам намерение да пратя детето си по широкия свят!И защото името и е звучно и се връзва с фамилията.Моди всякакви,аз пък като съм с руско звучащо име-да не е по-добре? Или модификациите-бабата се казвала Мария-та Мериан било на нея...
В тази връзка -познавам и една Мишел Панайотова ooooh!Мишел може да е готино име-но не ми звучни с фамилията.Това е важно също.

# 59
хм, а какво му е на името Ирис? Това не е ли цвете, има възрастни жени кръстени така, не е някаква нова мода. Не името прави човека, може да се казваш Дочо и пак да си супер (познавам такова детенце). Малко трудно се връзва Майкъл и тем подобни с българските фамилии, ама щом им се ще на родителите-тяхна си работа. Обичта към България може да се изразява по друг начин, не чрез името на детето.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Да, и аз се учудих на примера с Ирис.

# 61
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Буболина и другите...
Грешно съм ви прозвучала като човек, който щом чуе небългарско име вирва глава и сбръчква презрително нос. Харесвам свободата всеки да избира име, което му е на сърце. И не си правя генерални изводи за човека от това как е кръстил детето си. Имам си аргументи защо аз не бих го направила, приемам и противоположните. Както вече казаха, важното е детето да се чувства комфортно с това име.
Дара, ти пък къде се буташ с Наталия между шамарите. Виж, ако беше НаталИ, щеше да е друго. Не знаех, че е с гръцки произход.
Да бе, Анде, тая пък Ирис от къде ти хрумна. На мен Ирис ми харесва, наистина е цвете, много хубаво при това -

Виж, Айрис щеше да ми бръкне в очите.

# 62
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Моя щеше да е Борил, ама таткото се възпротиви, а и фамилията му е странна.
Познавам Борал (на дядо му Борис е на дядо му Али)
сестра ми се казва Жасмина (буквичката на дядо Живко), от малка и казваме Джеси - даже по една време се оплакваше на майка ми , защо я била кръстила на котка (на едни съседи котката се казваже Джеси).

.... Виж, ако беше НаталИ, щеше да е друго.
На една позната щерките се казават Даяна (Дая използват) и Натали....в началото ми беше адски странно, ама свикнах....това не ми пречи да си общувам с нея Hug

# 63
  • Мнения: 4 965
А и защо името да има нещо общо със самосъзнанието?
Аз имам и още едно допълнение на отговора на въпроса "Защо". Моето име е френско-звучащо, а аз съм наполовина гъркиня и това, че живея в България с нищо не ме задължава да дам на децата си българско име. Затова. Ама и страшно много държах и да не е гръцко (затова писах, че повечето български имена всъщност са гръцки  Twisted Evil).

А и цитирам Пенелопа: "Защото имам намерение да пратя детето си по широкия свят! И защото името и е звучно и се връзва с фамилията."

# 64
  • Варна
  • Мнения: 6 877
Ако питате мен по-голями проблем е че повечето българи не знаят нито един народен танц например. В това число и аз.Винаги съм си мислела ,че това трябва да се учи в училище.

E как да не се учат в училище нароодни танци?
Не знам в кои класове, ние едно време в прогимназията учихме, сина ми учи и сега, в 10ти клас по ФВК.

А по темата отговор нямам т.е. не знам защо хората предпочитат тези имена. Лука, Памела, Дакота ... не ги харесвам така, както съответните родители предполагам, не харесват Георги и Силвия - голяма работа. Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 2 300
Ако трябва да избираме чисто български имена, в голямата си част те звучат грубо и демодирано. Никой не иска да си кръсти детето с имена като  Дана, нали?

на мен Дана много ми харесва...
а за протокола - синът ми се казва Петър, а дъщеря ми - Рада

# 66
  • Мнения: 1 533
Ако трябва да избираме чисто български имена, в голямата си част те звучат грубо и демодирано. Никой не иска да си кръсти детето с имена като  Дана, нали?

на мен Дана много ми харесва...
а за протокола - синът ми се казва Петър, а дъщеря ми - Рада

Дана се казва детето на един мой приятел, харесва ми много, милион пъти повече от ДаЯна.

# 67
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Харесвам рядко срещани и красиво звучащи имена, кръстих дъщеря си Луиза, с мъжа ми бяхме единодушни, че това е НАШЕТО име, още преди да забременея. Иначе съм ЗА българските имена, дори и грозно звучащи, отколкото странните чужди, не говоря за интернационални...
В градинката има дете, което се казва Никол Рамона Озирис, Никол, защото е родена на Никулден, Рамона, защото това е избора на майката, а Озирис - защото в нощта преди да роди, на майката се явил бог Озирис, и й казал да си кръсти детето на него, защото той щял да му бъде духовен закрилник Shocked, както и да е, дано жената не чете тук, че току виж ме набила!
И друг пример - братовчед ми си кръсти детето Джорджо, на дядо си Георги! Да е модерно!
Ей такива модернизми не ги разбирам, иначе за интернационалните имена - ДА!

# 68
  • Мнения: 1 533
защото в нощта преди да роди, на майката се явил бог Озирис, и й казал да си кръсти детето на него, защото той щял да му бъде духовен закрилник Shocked,

 newsm78...тя на външен вид ли го е познала че е точно Озирис...или той се е представил като се е явил Thinking

# 69
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Абе от къде да я знам как го е познала, добре че поне е разбрала, че е Озирис, че ако само го е видяла - с глава на куче, можеше дъщеря си Кучка да кръсти!!

# 70
  • Мнения: 442
е не, не мога повече  Joy

В градинката има дете, което се казва Никол Рамона Озирис, Никол, защото е родена на Никулден, Рамона, защото това е избора на майката, а Озирис - защото в нощта преди да роди, на майката се явил бог Озирис, и й казал да си кръсти детето на него, защото той щял да му бъде духовен закрилник Shocked, както и да е, дано жената не чете тук, че току виж ме набила!
И друг пример - братовчед ми си кръсти детето Джорджо, на дядо си Георги! Да е модерно!

боже, колко мъка има по тоя свят, боже!

# 71
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Мисля, че причината се корени в комунизма, тогава са задължавали хората да кръщават децата си с български имена. А сега има свобода на избора; и хората са като пуснати на свобода затворници. Не знам дали се изразих правилно. Аз лично много харесвам чуждите имена. Колкото по увъртяно и рядко срещано по добре и по впечатляващо. Въпреки, че кръстих сина си на герой от Библията с българското изговаряне на името Давид на английски казват Дейвид.

# 72
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аааа - Тинка79, в наша махала имаме един Дейвид и ако някой му каже Давид  #Cussing out

# 73
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аааа - Тинка79, в наша махала имаме един Дейвид и ако някой му каже Давид  #Cussing out
И аз му казвам галено Дейвид, но не държа никой да го нарича така, все пак името му е Давид. Дори родителите ми ме питаха защо не съм го кръстила Дейвид. Дори някой ако пита майка ми как се казва внука и тя казва Дейвид, и аз винаги я поправям. Ами не се връзва Дейвид Асенов Димитров, звученето не е българско, все пак исках да запази националното си звучене. И затова остана Давид Асенов Димитров, на мен лично ми звучи добре.

# 74
  • Мнения: 5 877
Ами на мен Ирис ми се видя директен превод на Айрис, никога не го бях чувала на български. В съчетание с детето, което ядеше пясък...
Но вярно, че не може да се мери с Никол Рамона Озирис...  newsm53

# 75
Това с Озирис е жестоко-не бях чувала толкова забавно име напоследък...

# 76
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Ами сигурно защото така е модерно сега. Аз лично не ги предпочитам, затова и избрах Калоян за име на моето дете.

Аз също.

# 77
  • Мнения: 1 220
  Все едно да попиташ " защо харесваш този цвят", ами въпрос на вкус!!!

# 78
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Не съм кръстила сина си с чуждо име - казва се Ивайло. Ако имам второ и е момче ще се казва Калоян, а ако е момиче Яна. Не съм привърженик на чуждите имена, понякога дори звучат смешно... Като Дариус Петров Димитров, например!

# 79
  • Мнения: 384
Като чета темата се сещам как,когато ние избирахме име си мислехме всъщност как ще му викат на детето съкратено.Защото има много хубави български имена,но умалителните им са гаднички.Мъжът ми е Димитър,но той и майка му не дават да му казват Митко,а Дими,което върви за дете,ама за мъж 100 кила е малко смешно.Зор видях докато приуча родата да му викат на цяло име.Много харесвам името Георги за мъж,но не искам да му викат Гошо,Жоро,Гого и т.н.В родилния дом бях в стаята с момиче,което чувстваше и искаше да кръсти сина си Габриел,но родата такова емоционално изнудване и приложи,за да е Георги.Много харесвам името си,просто Яна и добре,че са ме кръстили така,инъче съм се родила на св.Екатерина,което също е страхотно име,но сега щях да съм Катето.Брат ми е Добромир,но всички му викат Доба,Добри,Дидо.Името на детето ми Надина произлиза от Надежда и го избрах,защото неисках да й викат Надето.Много хора не го възприемат като го кажа,други много го харесват,но на детето му отива,тя обаче си вика Нини.Мисля,че е българско,незнам,но вече си е нашо.

# 80
  • Мнения: 5 391
Не харесвам чуждите имена no

# 81
  • Мнения: 1 393
Дъщеря ми е с чуждо име от сантименталност в страната,която живях половината ми живот WinkЗа разлика от това сина ми си е с типично българско име.Така го чувствах,така съм ги кръстила  Hug

# 82
  • Мнения: 1 866
Ами на мен пък тази тема ми е малко смешна, защото си мисля, че угодия няма! Все ще се намери някой да каже нещо!

Дъщеря ми трябваше да се казва Михаела (държахме да е на Архангел Михаил, по наши си причини, да не разводнявам темата), но таткото е французин и каза НЕ, защото звукът Х не съществува на френски и щеше наистина да е доста трудно за роднините, пък и за самия татко. Той просто заяви, че не иска да се плюнчи всеки път като трябва да каже името на дъщеря си. Та стана Мишел. Едновременно едно класическо и много романтично име, за което и Бийтълс пеят даже. И какво стана мислите? Като казахме на френските роднини и приятели, че ще е Мишел всички изцъклиха очи Shocked Оказа се, че французите го намират това име за много старомодно! Бяха разочаровани! В същото време във Франция са много на мода имената с източноевропейско звучене, за момиче особено, е задължително да завършва на А! Та братовчедката (детето на брата на мъжа ми), която е чиста французойка я кръстиха Лена! И те са много на мода. Аз реших да проверя статистиките и се оказа, че наистина във Франция през 2003 година е имало само 6 новородени Мишел и повече от 1000 Лени!

Такааа! В България пък някои очакваха да я кръстим с двойно име! та пак бяха учудени с Мишел! Други пък съм сигурна, че си мислят, че снобея с това западното име. Ами аз харесвам много Божана, Яна и други ама съгласете се, че Божана Ерве Селар е малко тъпо!

Айде за второто няма да казвам как ще е, че съм сигурна, че някои ще решат наистина, че съм от рядка кръвна група! От сега стискам зъби като си помисля какви ще са реакциите. Сигурна съм, че пак няма да угодим, ама нали ние си се харесваме Grinning

# 83
  • Мнения: 5 877
Лала, наистина ме разсмя, права си  Peace

# 84
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ами на мен пък тази тема ми е малко смешна, защото си мисля, че угодия няма! Все ще се намери някой да каже нещо!

Айде за второто няма да казвам как ще е, че съм сигурна, че някои ще решат наистина, че съм от рядка кръвна група! От сега стискам зъби като си помисля какви ще са реакциите. Сигурна съм, че пак няма да угодим, ама нали ние си се харесваме Grinning
Айде кажи де- цяла нощ няма да мога да спя от притеснение Simple Smile Моляя Praynig

# 85
  • Мнения: 6 315
Стига името да се връзва с фамилията - нямам нищо против.

# 86
  • Мнения: 1 866
Е, айде, щом ме молите Grinning Ами май ще е момче и решихме да се казва Пиер-Павел. Ох, изпотих се като го пишех!

Та значи идеята е да го кръстим на дядовците. Да уточня, че това се счита за пълна отживелица във Франция, но затова пък този път ще уважим Бг традицията (че и за това имахме намеци). Значи моят баща е Петър. Ама Ъ няма във френския! Та баща ми му викат французите Петар, което взучи ужасно, пък и значи на френски "пиратка" или " цигара от марихуана" ShockedТа става Пиер, на френски Петър. Такааа. Обаче и без това свекърва ми мнооого ме харесва откакто доведох сина й в България, та реших един жест да направя. Свекър ми се казва Пол, та на български става Павел. Ето на и Бг име си имаме, при това на мен ми е любимо. И мъжът ми може да го произнася, слава Богу! И така Пиер-Павел.

Няма да споменавам, че като го казахме на двете семейства, имаше заеквания, но аз казах: СТОП!!! Тъй ще бъде! Една приятелка пък ме пита как щяло да му викаме за по-кратко. Ами всеки да му вика както си иска. Единия дядо Пиерчо, другия Павелчо! А умалителното? Ами Пепи Laughing Айде казах си!

Сега ако излезе момиче направо няма да имам сили! С мъжа ми не можем да се разберем. Така че дано да не са сбъркали и да е момче!

# 87
  • Мнения: 1 866
а, забравих да кажа, че този път удовлетворяваме и тези които очакваха от нас двойно име! Grinning

# 88
  • Мнения: 5 877
Хаха, извинявай, Лала -  Hug - не ти връзвам кусур, още повече смесените бракове са специален случай, ама е забавно да кръстите детето с френската версия на българското име и с българската - на френското! Наистина ли ще са доволни така?
Ваша работа, де  Sunglasses
Забавно е още заради библейските конотации на Петър и Павел - и двете имена впрочем много ги харесвам.

# 89
  • Мнения: 1 866
Хаха, извинявай, Лала -  Hug - не ти връзвам кусур, още повече смесените бракове са специален случай, ама е забавно да кръстите детето с френската версия на българското име и с българската - на френското! Наистина ли ще са доволни така?
Ваша работа, де  Sunglasses
Забавно е още заради библейските конотации на Петър и Павел - и двете имена впрочем много ги харесвам.
Не че се оправдавам, но за Пиер обясних защо. Не можеше да запазим Пол, защото става Пиер-Пол, и във Франция със сигурност децата ще му викат Пиер-Пол-Жак, което е израз и означава "Който и да е".

Иначе точно това ни се стори интересно, че бащите са двойката светци Петър и Павел.  Wink

Ох, бях си обещала да не се оправдавам!

# 90
  • София
  • Мнения: 4 423
lala, няма защо да се оправдаваш или да се чувстваш виновна! Peace
Името е хубаво и най - важното е, че на теб ти харесва!
И аз съм измислила три имена за малката бебка, но не искам да влизам в спорове, така че, не мисля да споделям! Crossing Arms

# 91
  • Мнения: 5 877
Лала, мила, шегувах се.
Всъщност ми харесва.

# 92
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
lala, чакай и аз да ръсна малко акъл- Павел- Пиер ми звучи по- благозвучно и някак по-плавно, ама пък ще объркаме реда, в който се споменават светците Grinning
Надявам се, че не се сърдиш за шегата- името е прекрасно щом има история и носи емоционален заряд.  Hug

# 93
  • Мнения: 948
Ох, бях си обещала да не се оправдавам!

И твоята не е лесна  Peace Браво, добре си решила.

Само да кажа, че сред българските ми приятелки ми с бебета по местните земи са на почит лесните, български, 'чисти' за писане имена....В последната година имаме Дара, Рада, Неда и Кимон.  Най-екзотичното е Лора (написано така, не Лаура). Най-американизираните са Ава и Ема.  Mr. Green

На мен това ми е странно - хората, които наистина имат интерес да намерят "интернационални" имена, успяват да запазят българското звучене...

# 94
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Е, айде, щом ме молите Grinning Ами май ще е момче и решихме да се казва Пиер-Павел. Ох, изпотих се като го пишех!

Та значи идеята е да го кръстим на дядовците. Да уточня, че това се счита за пълна отживелица във Франция, но затова пък този път ще уважим Бг традицията (че и за това имахме намеци). Значи моят баща е Петър. Ама Ъ няма във френския! Та баща ми му викат французите Петар, което взучи ужасно, пък и значи на френски "пиратка" или " цигара от марихуана" ShockedТа става Пиер, на френски Петър. Такааа. Обаче и без това свекърва ми мнооого ме харесва откакто доведох сина й в България, та реших един жест да направя. Свекър ми се казва Пол, та на български става Павел. Ето на и Бг име си имаме, при това на мен ми е любимо. И мъжът ми може да го произнася, слава Богу! И така Пиер-Павел.

Няма да споменавам, че като го казахме на двете семейства, имаше заеквания, но аз казах: СТОП!!! Тъй ще бъде! Една приятелка пък ме пита как щяло да му викаме за по-кратко. Ами всеки да му вика както си иска. Единия дядо Пиерчо, другия Павелчо! А умалителното? Ами Пепи Laughing Айде казах си!

Сега ако излезе момиче направо няма да имам сили! С мъжа ми не можем да се разберем. Така че дано да не са сбъркали и да е момче!
Леле lala толкова мъки да угодиш на родата. Да си гледат работата важно е вие да си харесвате името.
Аз още преди да родя казах, че няма да кръщавам детето си на никой роднина, колкото и да им стана неприятно на всички, след като се роди сина ми, майка ми и баща ми ми се обадиха в болницата и настояваха да кръста сина си Павел, понеже те били взели куп пари от дядото на баща ми който се е казвал така, пък аз 1лв. не видях от тези пари, така, че това не е мой проблем, освен това свекъра ми се казва така, но той вече има 1 внук който се казва така А го кръстиха на него, за да отмъкнат цялото му наследство, като му изтъкват причината, че детето било кръстено на него, като пораснело щяло да го гледа и съответно, трябва да лиши 1 син, и да му даде неговия дял на този си внук. Аз се чудих толкова години защо изведнъж етърва ми реши да го кръсти така, като през цялото време казваше, че ще е Алекс, но тогава се оженихме с мъжа ми и тя се почувства застрашена, и въртя сучи, сменя имената и на свекъра и на свекървата докато им угоди. Смяташе да го кръсти на свекървата, но като разбра че свекъра е против го кръсти на него. Аз такива лицемерия не ща.
Аз няма да си кръстя детето с тъпо име за да угодя на някой.

# 95
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...Ами всеки да му вика както си иска. Единия дядо Пиерчо, другия Павелчо! А умалителното? Ами Пепи Laughing Айде казах си!

евалла.  bouquet Чудесно си се изказала.
И понеже френската ти рода, нещо ти се чуди им преведи бг поговорката: "Който се мъчи, той ще се пъчи!"

# 96
  • Мнения: 1 866
...Ами всеки да му вика както си иска. Единия дядо Пиерчо, другия Павелчо! А умалителното? Ами Пепи Laughing Айде казах си!

евалла.  bouquet Чудесно си се изказала.
И понеже френската ти рода, нещо ти се чуди им преведи бг поговорката: "Който се мъчи, той ще се пъчи!"

Ще опитам с поговорката Grinning

Важното е според мен човек да не се взима много насериозно! Гледам да не се впрягам много, защото няма смисъл. В имената на децата влагаме някаква наша лична емоция, която не е задължително други да разбират. Но сега като помисля, че като извикам в градинката : Мишел, Пиер-Павел, прибирайте се! просто си представям погледите Shocked Сигурно много няма да ми говорят!  Grinning Здраве да е! Ако един ден пък живея пак във Франция имам шансове да стана отново нормална, с децата, иначе моето име пак ще го повтарям по 3 пъти! Няма оправия за мен...но съм се примирила.

С една дума искам да кажа, че въобще не си позволявам да съдя другите, гледам да съм по-толерантна, защото всеки има право да мисли по свой си начин и може би си има причина, която ние не разбираме, пък и няма нужда да разбираме може би.   bouquet

# 97
  • Мнения: 5 877
Е, вероятно ако им викаш някакви съкратени версии на имената на децата, няма да те коментират в градинката!
"Пепи, прибирай се" надали ще предизвика внимание. А и всъщност няма за какво да ти пука.
Съгласи се обаче, че едно е смесен брак, друго е Никол Рамона Озирис!  ooooh!

# 98
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Съгласи се обаче, че едно е смесен брак..

да де. Но децата й няма да носят баджове, че са с 1/2 чуждоземска кръв и затова така са кръстени Wink

Аз също имам "особено" презиме и съм свикнала по 2-3-4-5 пъти да го казвам и въобще, че имам нещо завъртяно в името си, че просто  Shocked от страна на останалите хич не ме е притеснявало.

В рода ми имаме 2 жени, женени за чужденци и забелижи лала - довели ги и те в БГ!
Знам колко им е било трудно в избора на имената...
Така, че още веднъж те поздравявам, за така умело подбраните от теб имена.  :  bouquet

# 99
  • Мнения: 2 255
За мен значение имаше имената да са звучни и да имат умалителни имена, не на последно място да не са на никого от родата  hahaha, а да са си техни  Wink
Не съм мислила дали са български или чужди, Кристиан - определено по ми допада от варианта с "Х", а за Калоян - надделяха брат му и баща му  newsm78, но пък се оказа, че страшно му прилича  hahaha
А и не без значение беше да се възват с бащиното и фамилията  Rolling Eyes Сега и двамата са с 2-ро име само Юлиан и е супер  thumbsup
а и както тръгн, ако реша да родя 3-то  Shocked пак ще е с "К" независимо дали е българско или не .... просто ще ни харесва  Joy

# 100
  • Мнения: 1 866
Да, съгласна съм, че при смесените бракове е по-особено. Мисълта ми беше, че не може да се съди така от раз! Само защото сме чули името Джордж Иванов. Кой знае какво им е било на главата на хората. Защото някои казаха, че като чуели такова име и си правели веднага изводи за родителите. Все пак има и свестни хора, които просто имат по-особен вкус относно имената или нещо друго.

А що се отнася до Никол Рамона Озирис мисля, че имаше някаква намеса на Богове, така че затова не смея да говоря. Небесни му работи! Peace Може пък жената да е нестандартна личност, понякога е освежаващо да познаваш и такива хора.

А, имало още едно мнение. Аз отговарях на Andy.
Мерси, Шани, това ми достави удоволствие.   bouquet

Може би една от причините тука трудно да се възприемат чуждите имена е това, че има просто малко чужденци. В страни с голяма имиграция това не прави особено впечатление. Всички се смесват и става такава шарения, че вече не се знае кое име какво е.




# 101
  • Мнения: 2 142
Аз харесвам българските имена, но семейството ми има традиции и въпреки това се опитах да избера имена, които да звучат добре на български и да са интернационални. Въпреки това, ако иамх момче много си бях харесала българските имена Ивайло, Асен, Борис и Симеон

# 102
  • Мнения: 4 414
след като в наше време чатим по кю-то, клипваме на другарчето, постваме месиджи и си купуваме фешън неща, за да сме куул, не виждам нищо нелогично в това да се срещат все повече Джейн-ита и Ален-овци Wink въпрос на време, на нрави и на личен избор.

# 103
  • Мнения: 953
Аз предпочитам името да ми харесва и да стои добре до името и презимето . Затова избрахме  САВИНА, макар, че е кръстена на баба си Събка. Савина е българско име има имен ден на Св. САВА 05.12.

# 104
  • Мнения: 1 489
Искахме да кръстим дъщеря ми на свекър ми,но той се казва Григор и нищо не ми хареса-нито Габриела,нито Гергана.Та решихме да е Глория.Името ми харесва,звучи гордо и не исках да има умалителен вариан на името.Исках,когато се обръщат  към нея да й с3е произнася цялото име.Та тези причини ме накараха да кръстя така дъщеря си.На който не му харесва си е негова работа.Искам детето ми след време да се гордее с името си ,а не да го е срам да каже как се казва.

# 105
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
В градинката има дете, което се казва Никол Рамона Озирис, Никол, защото е родена на Никулден, Рамона, защото това е избора на майката, а Озирис - защото в нощта преди да роди, на майката се явил бог Озирис, и й казал да си кръсти детето на него, защото той щял да му бъде духовен закрилник Shocked,
Ох, като се напъна да раждам второ, дано не се яви Озирис!  Joy Joy Joy И други богове и богини не са канени!
Мъжът ми пък вчера чул, че викат на едно момченце Аксел.  hahahaТо и ние харесваме "Гънс енд Роузис", ама... Виж, Слаш по-бива.  #Crazy

# 106
  • Мнения: 636
 Дъщеря ни се казва Неда, защото харесваме българските имена, и защото Неда е удобно за произнасяне и благозвучно. На баба ми й звучеше селски, а на мен по-скоро модерно и красиво.  Имам усещането, че тези чуждоезични забежки вече започват да се преодоляват  и хората все по-често кръщават децата си с традиционни за България имена. Това ме радва.

# 107
  • Мнения: 1 930
Не ги предпочитам, харесвам хубавите български!
Но разбира се има и много чужди, които ми допадат!

# 108
  • Мнения: 384
Дъщеря ни се казва Неда, защото харесваме българските имена, и защото Неда е удобно за произнасяне и благозвучно. На баба ми й звучеше селски, а на мен по-скоро модерно и красиво.  Имам усещането, че тези чуждоезични забежки вече започват да се преодоляват  и хората все по-често кръщават децата си с традиционни за България имена. Това ме радва.

И аз си мислех че Неда е българско име, ама не било. Дъщеря ми има в детската градина съученичка Неда, баща арабин майка американка и аз им казах че са кръстили детенце с българско име,но те ми казаха че е френско. Не знам доколко са прави.

# 109
  • Мнения: 1 370
Не ги предпочитам в никакъв случай. Избрахме Кръстихме синът ни Ерик, за да не е трудно на заобикалящите го, да го наричат по име. Такива разновидности съм чувала на моето име, толкова пъти не съм се обръщала, защото не съм знаела, че ме викат... Не искам и синът ми да има такива проблеми. Но ако си бяхме в бг, 100% нямаше да се казва така

# 110
  • Мнения: 3 537
Аз съм твърдо ЗА! българските имена

# 111
  • Мнения: 46 534
Всеки има право да кръсти детето си, както намери за добре!
Аз за себе си знам, че исках името да е звучно, съвременно и в същото време старо, да е международно, да има имен ден на хубав християнски празник и мисля, че добре се справих  Flutter

# 112
  • Мнения: 1 930
Всеки има право да кръсти детето си, както намери за добре!
Аз за себе си знам, че исках името да е звучно, съвременно и в същото време старо, да е международно, да има имен ден на хубав християнски празник и мисля, че добре се справих  Flutter
Повече от добре  Wink.
Това твоето  страхотно момиченце има страхотно име Heart Eyes

# 113
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Според мен голяма част от родителите вярват, че ако кръстят детето си с някое чуждоземско име ще има по-голям успех в живота, отколкото с някое нашенско и по-обикновено.

Аз съм на мнение, че Човек прави Името, а не обратното. Вярно, че името носи определен заряд, но не е ръководно.

По темата - синът ми е кръстен със старо българско име.

# 114
  • Мнения: 791
Децата ми се казват Сузана и Вероника. Сузана го харесвам още от дете, а Вероника ми хрумна по време на бременността ми. Моя позната се казва Вероника, тя е хубав човек, името ми направи впечатление още щом се запознах с нея, съпругът ми хареса името и така... Нямам обяснение защо точно тези имена сме избрали за децата си. Подкрепям мнението на Мира В, че Човек прави Името!!!
Сестра ми, например се казва Станка, кръстена е на баба ни. Много време й трябваше да свикне с името си  Shocked , на галено й казваме Таня. Дори повечето й познати я познават като Таня и изобщо не предполагат за истинското й име. Това е много старо име, времената се менят, имената също!  Hug Все пак детето носи името и ние трябва да се съобразим с времето, в което ще живее това дете! Старите имена, споменати от много от вас, и аз не ги харесвам - Кочо, Кечо, Льольо и тем подобни  Joy Извинете ме, ако съм била рязка, нищо лично!   bouquet

# 115
  • Мнения: 175
Аз личн предпочитам българските имена,но защо ли за нашия син единодушно с таткото не харесахме никое българско име.Ние не сме го кръщавали на никои и може би за това нямахме никакъв ориентир,просто се ровехме в интернет и търсехме някое кратко,добре звучащо име което да се изговаря цялото,не обичам галените имена.Веднага харесахме името мАрИО,има италиански произнод и е мъжкото производно на мАрИЯ.Сега си мислим че много му отива и това е най-подходящото име за него.Но ще бъде хубаво българските имена да се препредават и да остават...................И още не можех да си представя че на едно 3 килограмово бебче ще кажа бОрИСЕ,примерно.Грубичко ми звучи,но всичко е въпрос на избор.

# 116
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Кой казва,че ги предпочитам? Дори напротив - много са ми смешни такива "забежки".
Също Peace

# 117
  • Мнения: 3 576
Защото така ни харесва е отговора!!!

Досега не съм срещнала човек, който не иска да си говори с мен само защото сина ми се казва Стивън, с Ъ да уточня и се учудвам, че толкова много хора са така предубедени.
Честно казано на нас с мъжа ми ни беше трудно да изберем българко име, което и на двамата да ни допада, а това веднага веднага ни грабна.
Чуждите имена много повече ми харесват от българските, особено за момичета има толкова красиви и рядко срещани имена. Докато не знаех пола на бебето си мечтаех за Бианка, Паола или Катрин.
Всичко си е въпрос на личен избор и вкус.

Другото което е, че чуждите имена все повече навлизат у нас, независимо дали ви харесва или не, и след време на никой няма да му прави впечатление и да обърща толкова внимание както сега.
Специално името Ричард Груев въобще не ми се струва странно, свикнала съм.
Но се учудвам на Генка, Пенка и т.н, да не говорим за особената ми неприязън към руско звучащите имена като Таня, Наташа, Наталия (моля никой да не се обижда).

И въпреки това не бих отказала да контактувам с някой заради името му, независимо дали то ми харесва или не, важен е човека зад името.

# 118
  • Мнения: 1 883
Защото исках да им звучат имената еднакво звучно и в България и в света. Hug

# 119
  • Мнения: 639
Мода винаги е имало и ще има в имената.Преди години имаше руска вълна в модата и тогава се срещаха масово Таня , Юлия , Наташа , Валентина и т.н.След навлизането на демокрацията у нас , започнаха да се раждат Памели , Изаури, Дженифър , Стиван ,Лоренцо и разни други герой от сапунени сериали.Но при всички полужения това е за предпочитане пре д Марулка, Куна,Керанка,Рачо и други архаични имена които при днешната динамика на времето направо звучат потресаващо. Няма как да не се влияе избора на име от времето в което живеем.Все още много семейства спазват традицията и кръщават децата си на свойте родители , но при избора на име вече ,просто само се  загатва за името на бабата или дядото и толкова.Разбира се има прекрасни бълг. имена но мисля ,че също така има и много благозвучни чужди имена и едните и другите звучат добре .
  Ние кръстихме малката си дъщеричка Естел , защото искахме името да не е често срещано ,да е романтично ,да се запомня , да е кратко и да носи положителни вибрации в звуковият си строеж. Още повече ,че корена на името е много древен а превода е звезден .Как би ви звучало  ако е бях кръстила Звезда?

# 120
  • Мнения: 172
Защото ми стана лошо като чух сестрата в болницата /агличанка/ как произнесе избранато от нас бг име и решихме въпроса като му сложихме и английско.И сега като сме с английско говорящи е с английското, а за бг си е с българското. От къде да знам утре къде ще живеем, а и данък обществено мнение не плащам.

# 121
  • Мнения: 8 769
Въпросът ми е към майките, които избират такива имена - какви са мотивите им?
Познавам едно такова семейство с дете, чието име е чисто френско. Знам и причините за това-чиста проба комплексарщина.
Без да искам да обидя някои от майките, чиито деца носят изцяло чужди имена, невръзващи се по никакъв начин с бащиното и фамилното име, ще си кажа моите наблюдения:
Българина е в масата си комплексар. Повечето, които кръщават децата си абсурдно, не харесват собствените си имена и се срамуват от тях. Чуждопоклонничеството е друга характерна черта на тъмния български субект.
Как ви звучи "Жилбер Баев"? Като Ричард Груев, нали? Абсурдно и тъпо до нема и къде. Mr. Green
Тинкърбел, изцяло съм съгласна с теб. Hug

# 122
  • Мнения: 418
Всеки има право на личен избор в това се състои демокрацията на едно общество . И вероятно след време наистина на никой няма да му правят впечатление имената , които не са характерни за страната ни . Но дали след време същите тези деца ще са доволни от избора на родителите си ??? Понякога в стремежа си за по - оригинално име забравяме , че самото словосъчетание с останалите две , които се унаследяват звучи пародийно. Нямам нищо против чуждите имена , но не заимствани от някой популярен латиносериал . Харесват ми имена като Виктория , Бианка и мн. др.

# 123
  • Мнения: 3 537
Никога не съм предпочитала чуждите имена,.но всеки сам си решава.Не одобрявам лично аз по изгъзарчените имена,еми звучи ми много странно и смешно със българската фамилия.......иначе нямам против,даже някои имена ми харесват

# 124
  • Мнения: 3 740
  Ние кръстихме малката си дъщеричка Естел , защото искахме името да не е често срещано ,да е романтично ,да се запомня , да е кратко и да носи положителни вибрации в звуковият си строеж. Още повече ,че корена на името е много древен а превода е звезден .Как би ви звучало  ако е бях кръстила Звезда?


Също прекрасно! Grinning Да ти е жива и здрава! Hug

# 125
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Неви, ще ме прощаваш, ама Юлия не е руско име!  Crossing Arms
Името Юлия произлиза от Юлий Цезар. Първата Юлия е негова племенница. Naughty

# 126
  • Мнения: 198
Цитат
li4no az krastih dasteria si alexis  ,zastoto e rodena v toronto i nai veroitano ste raste tuk i re6ihme da ne ia osakatiavame s nesto ne4uvano tuk!spored men vseki triabva da izbira ime koeto mu e na sarze,ve4e naiam zabrani i spisazi s imena koito moje ili nemoje da nosi deteto ti!
ima prekrasni bg imena no ima i strahotni 4ujdi!
лично аз кръстих дъщеря си Алекис  ,защото е родена в Торонто и най-вероятно ще ръсте тук и решихме да не я осакатяваме с нещо нечувано тук! Според мен всеки трябва да избира име, което му е на сърце, вече няма забрани и списъци с имена който може или не може да носи детето ти!
има прекрасни бг имена но има и страхотни чужди!

--------
Моля, пишете на Кирилица!

Последна редакция: пт, 17 мар 2006, 08:44 от Ellypr

# 127
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Аз не одобрявам това даване на неестествено звучащи имена на децата,неестествено с българската среда с българските имена!Хубаво е майките да се замислят дали децата им ще се чустват конфортно с това си име преди да им го дадат!Иначе всеки си има право на собствен избор,несъдя никого,имам няколко познати с много странни имена на децата си и всеки път като трябва да се обърна към децата им по име  Rolling Eyes първо се замислям как да го кажа,пък за умаленият вид да не говорим

# 128
  • Мнения: 1 756
ами може би някой иска да избяга от българското, ние се казваме Боян и харесвам това име, но много имена също бих заменила за чужди Hug

# 129
  • Мнения: 1 410
Дъщеря ми се казва Никол. Кръстихме я така, защото второто й име е странно и трябваше да измислим нещо, което да пасва поне малко. Бяхме се спряли на няколко имена, но другите отпаднаха по основателни причини.

# 130
  • София
  • Мнения: 625
Може би така се налага във времето в което живеем........
Ето например детето ни носи чисто българско дори малко архаично име:
ИГНАТ
Честно казано малко се притеснявам от реакциите сред връстниците си newsm78
Сега например наблюдавам реакциите на хората когато им кажа как се казва......
Казват само едно ааааааааааааааа и им е неудобно да ме питат заащо така сме си кръстили детето....

# 131
  • Мнения: 429
Ние избрахме двойно име, защото е родена около Рождество Богородично, на следващия ден се празнува паметта на родителите на св. Богородица и затова се казва Анна-Мария. Обръщаме се към нея така както е кръстена или понякога с Ани. Харесвам и двете имена по отделно и заедно като нашето, а то  е много благозвучно. Не съм се водила от модни тенденции, просто ми харесва.

# 132
  • Мнения: 109
Моето момиче се казва Беатрис. Много мислихме как да се казва-аз исках да не е често срщано име и заради това.Все пак сега когато можем да избираме каквото искаме,защо пък не;това не значи, че не харесвам хубавите български имена,просто исках името да е по-различно Wink

# 133
  • Мнения: 959
Всеки има право на личен избор в това се състои демокрацията на едно общество . И вероятно след време наистина на никой няма да му правят впечатление имената , които не са характерни за страната ни . Но дали след време същите тези деца ще са доволни от избора на родителите си ???

 PeaceПонеже и аз имам не толкова често срещано име,но харесало на мама точно заради това,като бяхме деца на всички им беше странно.Много се ядосвах откъде го бяха измислили наще.Но с годините много хора казваха,какво хубаво име съм имала.Та и въпроса за имената е медал с две лица.Ще поживеем,ще видим. 

# 134
  • Бургас
  • Мнения: 605
Да си призная, когато в новата Детска градина на сина ми видях списък на момиченцата, записани на модерни танци, с преобладаващи имена като Каролина, Естел, Даяна и моята първа реакция беше искрено неодобрение. Обаче след това свикнах и вече дори мисля, че децата и имената взаимно се красят. Laughing
То и моето момиченце е с едно такова име (Саня), за което първата реакция на бабите беше "Такова име няма.", а на съседите "Нищо, да е живо и здраво!"... Така го чувствахме с мъжа ми и се престраших така да я запиша. Дано не прозвучи прекалено религиозно, но винаги съм смятала, че имената на децата не идват случайно, а като някакво внушение от горе.
Наистина е важно обаче да не се правят прекалено смели експерименти, желателно е според мен имената  да не бъдат твърде претрупани и кичозни и да подхождат на презимето и фамилията.

# 135
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ами за мене си е до избор и борба- за да носят децата ми лесни за вси4ки имена.моето е било от редките модерни имена преди много години, а родителите ми са искали много интересно и да го няма в града- уникат за времето. итака е станало, аз си го харесвам и исках и на децата имената да са с подобно зву4ене-интернационални и да се ги харесват. за щастие се намери такава модерна леля-кръсница и за малката ми дъщеря- името и е рядко тука и красиво зна4и перла.

# 136
  • гр. София
  • Мнения: 4 775
Никога не съм предпочитала чуждите имена,.но всеки сам си решава.Не одобрявам лично аз по изгъзарчените имена,еми звучи ми много странно и смешно със българската фамилия.......иначе нямам против,даже някои имена ми харесват

Аз съм на същото мнение. Дъщеря ми е Даниела.

# 137
  • Мнения: 135
Харесвам българските имена.

# 138
  • Мнения: 619
всеки си има право на  избор,ниe кръcтиxмe cинeтo - ATAНAC-умишлeнo c BG име, зa дa знae 4e e бългaрчe , a зa тoвa 4e им e труднo нa aмeриkaнцитe  дa  гo прoизнacят xич нe ми пyka.

# 139
  • Bristol
  • Мнения: 9 366
Аз и съпругът ми също сме с чужди имена. Мария, май е испанско  newsm78 и Александър-гръцко. По този повод и защото засега постоянно пребиваваме в чужда страна се спряхме на Георги (George) и Елена, гръцки имена. Лесни са за произнасяне и правопис както тук, така и в Родината ни  Mr. Green
Между другото нашите имена са много популярни в България и то не от вчера. Има ужасно много възрастни хора с тези имена Wink

Общи условия

Активация на акаунт