Захранване на бебе с рефлукс

  • 14 876
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат
*Амилазата в кърмата каква роля има по отношение на оризовото брашно? Него го добавяме за обем. Две мезурки оризово брашно са 8.4 гр. Знаете ли колко амилаза е нужна за да разгради това количество?

Аз ще коментирам само това,за другото момичетата са писали достатъчно.Всеки,който се е опитвал да прави каши с кърма,лесно може да каже защо добавянето на каша в кърмата няма да свърши никаква работа - просто защото само минути след това кашата от сгъстена става отново водна именно заради ензимите в кърмата.Така че сгъстяване не се осъществява и няма как да помогне за рефлукса.
Иначе съм съвсем съгласна,че противоречията по темата са жестоки и може да се извадят еднакъв брой статии,доказващи две противоречиви твърдения.Именно затова майките трябва да пробват какво работи при тях Wink Т.е. - точно това е съветът,който е даден в статията Laughing

# 31
  • Мнения: 3 818
Като прочетох на Хедра постинга за амилазата и се сетих как се опитвах веднъж да направя една каша с кърма, вместо с вода, за по-вкусно. Огромно ми беше учудването, когато кашата, която обикновено си има гъст лепкав вид изведнъж стана почти като вода и се налагаше да я давам на бебата в шише, защото нямаше шанс за лъжица. Тогава се учудих, но реших, че нещо с пропорциите съм се объркала, сега си давам сметка за истинската причина за този резултат.

# 32
  • Мнения: 8 585
Като прочетох на Хедра постинга за амилазата и се сетих как се опитвах веднъж да направя една каша с кърма, вместо с вода, за по-вкусно. Огромно ми беше учудването, когато кашата, която обикновено си има гъст лепкав вид изведнъж стана почти като вода и се налагаше да я давам на бебата в шише, защото нямаше шанс за лъжица. Тогава се учудих, но реших, че нещо с пропорциите съм се объркала, сега си давам сметка за истинската причина за този резултат.
Зависи какво слагате за сгъстител и колко качествено е оризовото брашно. Да, става малко по-рядка, но тогава се увеличава брашното. Практически можете да сложите до 4 мезурки на биберон. От друга страна тези мезурки слагаме не в 160 мл а в 80. За другите 80 можем да приготвим втори биберон.
Това брашно, което има тук на пазара е много добро.

# 33
  • Мнения: 529
Темата ми е много болна, защото не знам при нас дали е точно ГЕР, но моят син много повръща от близо 2-месечна възраст. Надигането на матрака не помогна. Нощем действително не повръща  newsm78 но през деня определено съм пробвала всички възможни пози (с изключение на нишката на тавана  Wink ) и нито една не се оказа подходяща. Има дни в които незавизимо от позата връща много често, има и дни, в които чак не смея да се зарадвам.
Друго - аз правя непосилни опити за кърмене от самото начало (минах и през смесено, докато догоня нужното количество кърма с безумно дълго помпане) сега сме само на кърма - кога кърмене, кога с шише. Личните ми наблюдения са, че нито АМ, нито кърмата оказват особено въздействие на връщането.
Друго - по съвет на педиатърката ми въведох каша след навършването на 4 месеца (Фризокрем безмлечна) - има ефект, но не винаги!!! Ако я правя я с кърма - действително се втечнява скоро, но същото се случва и с вода и с АМ  Thinking
От скоро въведох зеленчуково пюре (картофче, морковче) - след пюрето НЕ ПОВРЪЩА. Но това е само едно от 6-те хранениня през деня  Confused
След плодовите пюрета - повръща, но вече цветно  Confused
Накрая - детето ми наддава чудесно (слава Богу), доволно е, има апетит, успях и кърма да му осигуря поне досега (не знам до кога ще ми издържат нервите с тая помпа). ТЕгля една м.....   на всичко, купувам лигавници и така! Ако това продължи повече от годинка, ще търся лек. Това ме посъветвата два педиатъра, независими един от друг + една дузина майки, които са преодоляли проблема като са проявили търпание.  

# 34
  • Мнения: 8 585
@J E N I
Когато дойдат майки и те попитат как да процедират, ти не може да кажеш "Опитвайте, опитвайте и не се отчайвайте..." или пък да убеждаващ една майка, че детето не повръща, когато тя вижда точно обратното.
Накратко казано сгъстяването на млякото (добавяне на каша само с мляко, или кърма, ако детето е над 4 месеца), поддържане в изправено положение за дълго време през деня ,както и ликвидирането на неправилните тактики за кърмене и хранене решават в голяма степен проблемите за детето. Кои са неправилните тактики  на кърмене:

*кърмене под 2 часа като редовна практика. Ако детето не издържа 2 часа има проблем с предишното хранене. Може да се случва от време на време, но като практика е наистина обезпокояващо. Които майки от началото ни разбират, че не сме за това да се държат часовници за кърмене, нито да се прилагат абсолютизми са прекарвали сравнително много по-спокойни дни и нощи. Добрият "режим" на кърмене спестява неимоверно много проблеми. Когато говорят за "кърмачески стачки" приятелите от "Ла Лече" не могат да обяснят, защо регулирането на храненията с временна добавка и нагаждане на часовете веднага спират проблема. Всяко нещо при децата си има логично обяснение. Често не можем да го намерим и тогава започва фантазирането -майка вижда, че няма мляко, нищо не може да изцеди, детето плаче неудържимо, но Ла Лече казва- "кърми, то ще дойде в момента, в който поставиш детето на гърдата." Да, но не идва, и става по-лошо. И от честото кърмене пак няма голяма полза...милите се кърмят цял ден... Тоест нужна е пластичност.

*безразборни кърмения, "на поискване", напълно хаотично, както и кърмене на половин час- "да си го слагаме на гърдата". Гърдата не е залъгалка, а и времената не са военни. Да, за хълцане или временно успокояване тук-там наистина е от полза. Но мекият и добре съобразен с детето режим е незаменим-не сме против едно кърмене да е на два, друго на 3.5 часа, нито сме за часовник или други подобни абсурди, но ред трябва да има.

* от лекарствата, във времена, когато Координакс или Цизаприд са забранени поради ред странични ефекти, аз лично при ИЗВЕСТНА част от децата намирам за полезен Церукал (Метоклопрамид). Тук го има на удобно сиропче. Даването на Креон или други панкреатични ензими на бебе без муковисцидоза си е несериозно.

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
Бърди, нелепият сарказъм спрямо ЛЛЛ е напълно излишен. Фактът, че това е най-голямата международна доброволна организация на кърмещи майки, която е официален консултант по въпросите на кърменето на всички големи здравни организации, като СЗО, УНИЦЕФ, ААП, КАП и прочие, това, че съществува вече над 50 години и се разпространява във все повече страни (както и в Гърция от доста време има ЛЛЛ групи), показва, че очевидно тя е нужна, дава добри резултати и явно дават подкрепа и информация, които педиатрите не успяват.

Цитираната (с неща, извадени от контекста, както Jeni е казала) статия, както и част от другите в линковете след нея, са писани от IBCLC - хора в голямата си част с medical background, които освен това учат средно между 3-5 години (в зависимост от образованието и опита им) специално и конкретно за лактацията във всякакви отношения - от обикновени ситуации до медицински и патологични случаи, държат маса изпити по тези теми, както и подновяват на всеки 4 години сертификата си с нов изпит - нещо, с което малко педиатри могат да се похвалят.

Наистина ми е интересно да чета мнение на медик по въпроса, но не ми е ясно как с лека ръка се отмахват чужди мнения на авторитетни хора и организации (IBCL например) само, защото не съвпадат с твоето...  Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 12:28 от Бу

# 36
  • Мнения: 1 383
Бу, благодаря за статията, успокои ме доста, защото бебо е от "щастливите повръщачи". В същото време намирам много от препоръките, хм, да кажем не универсални. Съгласна съм с д-р Бърди за това, че честото хранене утежнява рефлукса, поне при нас беше така в малкото случаи в които съм пробвала. Не искам да оспорвам методите на Ла Лече, защото аз съм отгледала само две деца, а за да се правят изводи трябва наблюдение над много деца от различни семейства. Но при моите две деца гъвкавият режим  - от 2 до 4 часа е вършил чудесна работа. Но аз никога не съм имала проблеми с кърменето и лактацията, така че не мога да обобщавам. Много ми хареса следното


Видях я...Статийте са реални. Аз мога да ти дам същото количество точно противоположни. Бу, тази наука е много измамна... Hug
За да можеш да четеш между редовете и да се ориентираш във всички уловки, тъмни места, предъвкани и изопачени истини, открита манипулация ти трябват години опит.

Мисля, че това се отнася до всички области на живота. Лаикът лесно може да бъде подведен. Затова процъфтяват всякакви псевдонауки в наше време.това го казвам в съвсем общ смисъл

# 37
  • Мнения: 8 585
Не е сарказъм Бу. Трябва да се чуват и други мнения. В Гърция ЛЛЛ имат много малко присъствие. Всеки черпи знания и си слуша личният педиатър. Затова и общото ниво на предлаганата помощ е добро и няма хомеопати.
Примерно-за 7 години лична работа:
*две деца с тежък АД.
*едно дете с тежки повръщания, обезпокоителни за майка и мен.
*нито едно дете с хроничен отит.
*нито едно дете с АБКМ.
*процент на кърмещи до около 4 месец-30%.

# 38
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много ще ми е интересно какъв е процентът кърмещи до 4-тия месец сред майките,които следват препоръките на ЛЛЛ Laughing Но да речем,че е относителен,тъй като това са майки с много голяма лична мотивация.
Иначе това:
Когато говорят за "кърмачески стачки" приятелите от "Ла Лече" не могат да обяснят, защо регулирането на храненията с временна добавка и нагаждане на часовете веднага спират проблема. Всяко нещо при децата си има логично обяснение. Често не можем да го намерим и тогава започва фантазирането -майка вижда, че няма мляко, нищо не може да изцеди, детето плаче неудържимо, но Ла Лече казва- "кърми, то ще дойде в момента, в който поставиш детето на гърдата." Да, но не идва, и става по-лошо. И от честото кърмене пак няма голяма полза...милите се кърмят цял ден...
Показва просто пълно неразбиране да не използвам по-силна дума относно какво е кърмаческа стачка Rolling Eyes Кърмаческа стачка е не недостиг на кърма,а временен отказ на бебето да суче на гърдата,независимо че мляко си има.Майките тук често използват термина стачка неправилно,като обозначение на обичайните вечерни неспокойства и разсейване на бебето,които стават очебийни през втория-третия месец и са комбинирани и с напълно нормалното,но често настъпващо изведнъж намаление на времето,което бебето прекарва на гърдата и обичайното омекване на гърдите.Нито едно от тези неща обикновено не е свързано с намаляване на кърмата или нужда от добавки.
Описаният тук случай
Цитат
майка вижда, че няма мляко, нищо не може да изцеди, детето плаче неудържимо, но Ла Лече казва- "кърми, то ще дойде в момента, в който поставиш детето на гърдата." Да, но не идва, и става по-лошо. И от честото кърмене пак няма голяма полза...милите се кърмят цял ден...
ще изисква проследяване от консултант по кърмене,защото е възможно да е  налице истински проблем с кърмата,който може да се дължи на редица медицински причини и да не се оправи с обичайните мерки - но в около 90% от случаите не е така,а възприятията на майката за имане и няма на мляко най-често са субективни и погрешни.Ако е налице истински проблем (който често се манифестира с ненаддаване и непоемане на необходимото количество кърма от бебето,доказано с мерене на приема,и то не еднократно) в такъв случай трябва да се атакува истинската причина за недостига на кърма (дали ще е тироидно смущение,други хормонални или здравословни проблеми и т.н.),като се прави нужното за запазване на лактацията,а не да се разрешава всичко по лесния начин с добавка,без да се търси реалната причина,както обикновено се случва и още по-обикновено води до постепенното преминаване на изкуствено хранене.Не споменахте търсите ли причина за недостига на кърма,или оправяте всичко с
Цитат
регулирането на храненията с временна добавка и нагаждане на часовете
?
ЛЛЛ не се занимават със случаи като гореописания,а с нормалния ход на кърменето - и са добре обучени да разпознават ситуациите,които изискват насочване на майката към лекар или специализиран консултант по кърмене.
Така че заяждането е просто лишено от основание и почива на това,на което обикновено почиват такива неща - непознаване на обекта,за който става въпрос.

# 39
  • Мнения: 8 585
@hedra
Нещата не са толкова прости и схематични. Тук майките не искат да кърмят в болшинството. Полагаме всички усилия, но изборът е личен и фанатизма е толкова вреден, колкото и незачитането на човешкото право на една жена.
"Кърмаческа стачка е не недостиг на кърма,а временен отказ на бебето да суче на гърдата,независимо че мляко си има."-Е как така мляко ще има, бебето ще е гладно и здраво, пък няма да иска да суче, щом до вчера си е сучело нормално...Тази теза не "стои" просто. В повечето случаи НЕ  може да се намери истинската причина и не я знаем... . Да наклоняваме везните към нашата теза, обслужвайки собствените си принципи не е балансирано.

Всички, които ни помагат, за да удтвърдим дългосрочното кърмене като практика, са добре дошли. Но практиката показва, че когато една идея се превръща в догма от там се изпаряват добрите намерения. Несъзнателно ,разбира се.

"ЛЛЛ не се занимават със случаи като гореописания,а с нормалния ход на кърменето"- чрез рекламата на крайно дискусионни тези и хипотези се стига от нормално кърмене в проблемно такова. Не можеш да се абстрахираш от проблемите, които би създал с небалансиран подход.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 210
Извинявам се, 4е се намесвам, не съм лекар, нямам време да търся статии в подкрепа нан каквото и да е било, пиша като майка преминала през доста месеци на терзания, разли4ни лекарски мнения, терапии и пр. Опасявам се, 4е от вси4ко написано питащата мама Росица по-скоро ще се обърка, отколкото да получи помощ. Извинявам се на д-р Бърди, не подценявам авторитета му, аз самата 4ета мненията му в Здравния форум и с някои от тях съм се съобразявала (по други теми), но след като той самият казва, 4е няма много деца с ГЕР, които е лекувал , мисля,4е все пак детето трябва директно а се наблюдава от гастроентеролог и той да му предписва ле4ението, техниките на хранене и режимите. Пробвала съм да правя каша от оризово брашно, правила съм картофено пюре в консистенция като за нас (т.е. гъсто), специално при моя син това не помогна. Пи Мотилиум 5 месеца без никакъв ефект, мина на Церукал- пак нищо, спряха му медикаментите- същата работа. Диференциалните диагнози тръгваха от херния, стеноза на пилора, стеснения на хранопровода и т.н и т.н. След вси4ки изследвания и особено след контрастното изследване с бариева каша дори се установи , 4е и кардиата не му е особено отворена, тоест нямаше категорични индикации за каквато и да е функционална при4ина за ГЕР. Аз бях на безмле4на диета пове4е от 6 месеца, докато кърмих. Водила съм списък по 4асове с коли4еството и 4естотата на повръщането, на храните , които консумирам. Нищо не помогна. Накрая детето го израстна.
Не казвам, 4е не трябва да се предприема нищо- напротив. 4естите повръщания могат да доведат до наистина сериозни последствия. Но нека не объркваме допълнително майките на бебета с ГЕР- тук се завихри полемика, малко страняща от конкретния въпрос за захранването. Извинявам се, ако засягам някой, знам, 4е вси4ко се пише от добри 4увства, но ако Роси иска да се консултира подробно и да се довери на д-р Бърди- сигурно щеше да го направи на ли4ни.. А статии по въпроса има безброй. Но лично мен те накрая ме объркаха, защото 1. си противоре4ат, 2. всеки слу4ай е индивидуален и трябва да се избере индивидуално ле4ение.
Приятен ден
П.С. По въпроса за анемията- въпреки късното захранане, изоставането в теглото и 4естите повръщания, на 6мес. хемоглобина на Иво беше 124. Което доказва индивидуалността на проблема.

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
Бърди, отговорите ви са твърде тенденциозни и избирателни...
"Кърмаческа стачка е не недостиг на кърма,а временен отказ на бебето да суче на гърдата,независимо че мляко си има."-Е как така мляко ще има, бебето ще е гладно и здраво, пък няма да иска да суче, щом до вчера си е сучело нормално...Тази теза не "стои" просто. В повечето случаи НЕ може да се намери истинската причина и не я знаем...
Кърмаческа стачка има и още как, именно със симптомите, които Хедра описва. Детето ми е минало през нея, както и доста деца в този форум... Това, че вие не знаете за този термин, не означава, че такова нещо няма (даже е много често срещано), говори друго...

ЛЛЛ е отскоро в Гърция. Дано бързо се разпростре и наложи, защото цифрите (процент на кърмещи до около 4 месец-30%) сами говорят докъде води педиатърския подход "заменяне на едно кърмене с 'биберон' за 'регулиране' на лактацията"...
Със здраве.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 632
Цитат
Кърмения под 2 часа носят особен риск. По принцип едно бебе с едно кърмене би трябвало да издържа поне 2 часа. Ако не издържа, това означава, че нещо с предишното хранене не е било наред. Разбира се не е проблем да имаме понякога такъв вид чести хранения, но да продължават с дни е особено неблагоприятен феномен.

Пак от моят личен опит: първите 40 дни се крмихме изключително по режим на 3 часа,стандартният Бг-режим - не стига,че се хранеше на три часа,ами и изповръщаше всичко през този интервал.Аз упорито спазвах всички препоръки на педиатъра си,който твърдеше,че повръща от преяждане - резултатът за първите 40 дни след раждането-  400гр.  След премахване на режима - 200гр за първата седмица от кърменето на поискване и след още две прекъсване на повръщането. Е,питам Ви д-р Бърди как да издържи бебчето 2 часа като в стомахчето му не е останало нищо, даже съм се чудила какво има още да повръща (стомашни сокове вероятно)? И колко време след евентуалното налагане на един режим на дву-часово кърмене би спряло повръщането?Мисля,че отговорът на тези въпроси ще е особенно полезен за Роси.

И пак малко офф(извинявай Роси):

Цитат
По-често става точно обратното-поради липса на достатъчно мляко детето само поглъща въздух, който освен че усилва коликите, дава непрестанен плач, усилва рефлукса и повръщанията.
Детето може да погълне въздух по време на кърменето заедно с поемането на кърмата, ако не е засукало правилно гърдата, но ако в нея няма нищо то просто няма да ПРЕГЛЪЩА. Пробвайте да дадете празно шише на бебе и ще видите,че то ще се опитва да суче, но няма да преглъща.

Цитат
Тези прояви на бебчето се възприемат от някои приятели на "Ла Лече лигата" като позив за още по-често кърмене от което никаква полза няма.

Всяка майка,коята кърми на поискване може да потвърди ползата му.Това е факт.

 
Цитат
Интересно ми е да попитам запалените глави от "Ла Лече"->> Как бихте се чувствали Вие ако на всеки половин час Ви карам да похапвате?? с дни? не езофагит, а стомашна язва ще придобиете. Но за децата-нейсе-"...кърмете по-често".

Не мисля,че е уместно да се сравнява храненето на възрастен човек с това на бебе. И дали когато бебчо е бил в корема на мама се е хранил точно на два,три часа или на "гъвкав" режим?

Цитат
Отдавна исках да обсъдя тази тема, четейки майки да се оплакват "не издържам вече", а някои запалени тук (крайностите и от двете страни са нежелани) съветват "кърмене на 10 минути, кърмене, това е решението".
Разбира се че не това е решението...

Аз бих казала точно обратното в някой случаи - Разбира се,че точно това е решението. И моля,форумките ветерани да ме поправят ако греша,НО препоръките,които се дават в този форум,не са за безразборно кърмене, а за кърмене на поискване,на много места е посочен интервалът от около 2 часа(като се има предвид ,че това е често кърмене,сравнено с бг-режима, но не и при бебе на няколко дни), като начин за стимулиране на лактацията, но в никакъв случай по час, а толкова повтаряното от Вас кърмене на 10 мин се препоръчва,когато бебето е в период на усилен растеж и то обикновенно продължава 1-2-3 дни.Освен това не мога да се съглася с Вас,че едно бебе на няколко дни,било то и с рефлукс трябва да се храни по час.

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 22:01 от J E N I

# 43
  • Мнения: 8 585
@J E N I
Аз никъде не съм твърдял да държите 3 часа детето, щом виждате че то е гладно на по-малък интервал. От друга страна Вие не посочвате на 3 часовият интервал колко плач и неспокойствие е имало детето Ви, и че точно това е било причина за всичките тези проблеми. 2 часа е границата, която не бива да игнорирате.

"Пробвайте да дадете празно шише на бебе и ще видите,че то ще се опитва да суче, но няма да преглъща."-да така е но за гладно дете. Дете с остатъчна храна или полугладно ще си суче въздух докато му се напълне стомахчето. После или ще повърне или ще е гладно пак на час.

"Не мисля,че е уместно да се сравнява храненето на възрастен човек с това на бебе."-разбира се че може да се сравнява. Физиологичните основи са еднакви. Не може да храните деца на 10 минути или 1/2 час като редовна практика. Освен, че създава проблеми с наднормено тегло прави децата изключително неспокойни и възбудени. А родителите-още повече. Вследствие на това-нервност и неправилно обръщение с децата поради физиологично психическо изтощение.

"Всяка майка,коята кърми на поискване може да потвърди ползата му." Разбира се в зависимост от това какво разбирате "на поискване". На поискване на 1/2 час е неприемливо и само Ви показва, че има проблем. Ако го разберете бързо, бързо ще намерите решение. Ако не го разберете ще минете от Фризопеп през майчини диети без никаква нужда до пълно психическо изтощение. Извинете, но Вие може да искате да се кърмите на половин час, но много се съмнявам болшинството майки дали го желаят това и дали го намират за подходящо за децата си. Насаждането на вина у майката, че не кърми често или не кърми правилно е вид психологическа принуда. Ла Лече твърди, че има монопол върху знанието "Как да се кърми". Всъщност никой няма такъв монопол. Всеки може разумно да предложи и да защити казаното.

"НО препоръките,които се дават в този форум,не са за безразборно кърмене, а за кърмене на поискване,на много места е посочен интервалът от около 2 часа(като се има предвид ,че това е често кърмене,сравнено с бг-режима), като начин за стимулиране на лактацията"-тук съм напълно съгласен...

"а толкова повтаряното от вас кърмене на 10 мин се препоръчва,когато бебето е в период на усилен растеж"-за цялата детска възраст детето е с усилен растеж.... Simple Smile какво според вас е този усилен растеж? критерий за него моля? Е, не е точно това, съгласете се...

"и то обикновенно продължава 1-2-3 дни."-точно там се развалят нещата и отключват порочни кръгове, траещи с месеци.

"Освен това не мога да се съглася с вас,че едно бебе на няколко дни,било то и с рефлукс трябва да се храни по час."-казвайки това Вие имате пред вид (и като картинка) определени Бг педиатри. Аз имам пред вид индивидуален режим с минимум 2 часа разстояние между храненията. Максимум? зависи от количеството изядено и от други фактори. В този интервал и при липса на проблеми аз съм доволен. И майките ми също...  Simple Smile .

# 44
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
Ла Лече твърди, че има монопол върху знанието "Как да се кърми".
Това е височайша глупост, ще прощавате.
Освен, разбира се, ако не бъде подкрепена с поне нищожно доказателство? Или само си чешете езика?

Общи условия

Активация на акаунт