Захранване на бебе с рефлукс

  • 14 874
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 304
Здравейте, момичетата,

Дъщеря ми е на 4 месеца и половина с диагноза остър рефлукс и ензимна недостатъчност (става въпрос за ензими, които разграждат мазнините). Направихме серия от изследвания в Детската клиника по гастроентерология, включително и рентген с бариева каша. Предписанията на лекарката, освен медикаментите, са да започнем бавно захранване- първо с каша, след това зеленчуково пюре и кисел Rolling EyesДосега детето ми е изключително кърмено, но в последните два месеца наддаването е много слабо (поради непрекъснатото повръщане), в момента тежи 5,800кг. Бях решила да захранвам на 6 месеца, но сега вече се чудя, дали има резон в по-ранното захранване на бебчета с такива проблеми. Хемоглобина е 119 и всички други показатели са в нормите.
Моля за вашето мнение.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На тази възраст може да се започне внимателно захранване.
Йосариан е споменавала,че рефлуксът при Мими се е повлиял много добре от по-ранното включване на пюретата - дано се включи да ти каже от опит.
Бързо да отшумяват тези проблеми Grinning

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
Надявам се Еми да се включи с опит - Ивчо беше със сериозен рефлукс.

Ето стари теми по въпроса, прегледай ги: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=55880.msg1025614#msg1025614
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10922.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14802.0

# 3
  • София
  • Мнения: 164
Здравей, ние сме на същия хал .И аз се бях шашнала и пуснах тема за повръщането и много мами се включиха със съвети.Не знам какви са ви медикаментите, но на нас д-р Ковачева ни предписа Мутилиум ,от който нямаше кой знае какъв ефект, поради което го спрях, но изтърпях доста упреци от съпруга си, особено като му се оплаквах, че и този ден много е повръщала Алекс.Сега сме на 5м и 15д и точно на навършени 5м дадох 2-3 лъж. каша , така си и продължаваме.Всички казваха захранвай та захранвай, още от 2-3м но удържах фронта до 5- с тази разлика че ние все пак наддавахме доста добре.Но всичките тези месеци ми беше много съвестно и се чудех дали пък аз не правя нещо както трябва, дали не трябваше да захранвам по рано и все такива самообвиняващи мисли-Не знам за вас, но поради рефлукс ли защо ли ,но ние още се превиваме  нощем ,плачкаме жално и пръцкаме т.е аз си обяснявам че са коликипоради което захранването го давам съвсеп полека с каша с плод, днес дадох сладко картофче- избягвам много киселинните и не увеличавам количеството, само по веднъж на ден че и без това се запекохме ,а като се напъваме пак повръщаме.,но вече по мъничко(пу-пу-пу)Абе гадна работа е това повръщане-вечно лигавници и кърпички, но трябва да отмине.Поне аз така се успокоявам.Успех и "да се затваря по бързо и вашата дупка(рефлукса)"-както казваше една сестра Wink

# 4
  • Мнения: 304
Не знам какви са ви медикаментите, но на нас д-р Ковачева ни предписа Мутилиум ,от който нямаше кой знае какъв ефект, поради което го спрях, но изтърпях доста упреци от съпруга си, особено като му се оплаквах, че и този ден много е повръщала Алекс.
.

Ние сме на Координакс, който бил забранен за внос, но незнайно откъде имаха една кутия в отделението и ни го дадоха като "бонус" и Креон 10000 (ензими) за малдисгестията. А що се отнася до упреците, поне съпругът ми ме подкрепяше до сега, но днес, след като чу мнението на лекарката за захранването, вече каза да не се правя на по-компетентна от лекарите Embarassed

# 5
  • Мнения: 1 383
 Рефлуксът при нас не беше толкова силно изразен, всъщност бебо повръщаше много, но не са ни казали че е остър. На 40 дни ни предписаха Фризовом, но аз не давах, и съответно не ходих повече при тази лекарка. Той обаче наддаваше много, въпреки повръщането. Беше само на кърма първите 6 месеца, и сега основно се храни с кърма, но повръщането много намаля. Които значи, че го израства, а не е от храната. Ако решиш да се бориш с рефлукса с твърди храни, трябва да даваш твърдата храна отделно от кърменето, като се смесят пак може да повърне, случвало се е при нас ако много се разбеснее. За наддаването можеш да помогнеш, ако кърмиш нощем, тогава не повръщат. Успех!

# 6
  • Мнения: 304
  За наддаването можеш да помогнеш, ако кърмиш нощем, тогава не повръщат. Успех!

Дори по два пъти кърмя нощем, тогава наистина не повръща, но явно не е достатъчно за добро наддаване. Иначе и през деня детето яде поне 6 пъти, но каква полза, като повърне по-голямата част Sad

# 7
И ние бяхме с такъв проблем! Е не изострен, но все пак ми идваше да й сложа тапа на устата EmbarassedДавала съм и Фризовом и Нан против повръщане и нищо!Просто трябва търпение и да чакаш детенце да го израсте.Така че се въоръжи с търпение и лигавници и дано премине по-бързо

# 8
  • Мнения: 1 383
И ние бяхме с такъв проблем! Е не изострен, но все пак ми идваше да й сложа тапа на устата EmbarassedДавала съм и Фризовом и Нан против повръщане и нищо!Просто трябва търпение и да чакаш детенце да го израсте.Така че се въоръжи с търпение и лигавници и дано премине по-бързо

Точно заради такива отзиви реших да не давам специално мляко, я помогне, я не, само щеше да ми обърка кърменето. Все още се чудя дали постъпих правилно, но май да, защото наддаването беше добре, а вече го израстваме.

# 9
  • София
  • Мнения: 164
Ами като ви свърши Координакса и ви трябва друго, ако случайно ви предпишат Мутилиум, защото май няма друго ми пиши -имам 60 прахчета,те се правят според килограмите, нашите са за около6.100кг.да пробвате преди да купувате.Дано и вие и ние се оправим бързо че е много непрпиятно да гледаш как бебчето все се дави и не мирише на бебче ,а на повръщано и все му е мокър врата.

# 10
  • Мнения: 304
Ами като ви свърши Координакса и ви трябва друго, ако случайно ви предпишат Мутилиум, защото май няма друго ми пиши -имам 60 прахчета,те се правят според килограмите, нашите са за около6.100кг.да пробвате преди да купувате.Дано и вие и ние се оправим бързо че е много непрпиятно да гледаш как бебчето все се дави и не мирише на бебче ,а на повръщано и все му е мокър врата.

Благодаря, ако се наложи, ще ти пиша.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 210
Здравей.
Бу е с изключителна памет  bouquet
От опита си мога да те посъветвам следното- можеш полеки4ка да по4неш да захранваш евентуално с диети4ната каша на Нестле Синлак. Тя е без мляко и мазнини (заради ензимната недостатъ4ност) и можеш да я правиш с кърма. Пробвай полеки4ка със съвсем малки коли4ества, ако трябва я прави в на4алото по-рядка, за да не му е странна консистенцията на бебето. 4ак след като е поне месец на каша, можеш да пробваш със картофче и морков4е, пак смесено с кърма, според мен без да слагаш масло. Не се укорявай и упреквай. Не искам да те обезкуражавам, но е възможно дори по-гъстата консистенция да не регулира проблема. При нас лекарствата не дадоха никакъв резултат. И ние сме правили контрастното изследване, ехографията и т.н. и т.н. Сменихме няколко медикамента, няколко режима на хранене(кърмене)- по 4есто и по малко, по нарядко, пове4е нощно време и т.н. Давах и AR мляко. Бях се примирила, 4е ако подейства няма да кърмя, а ще яде АМ. Но не се наложи- повръщаше досри адски гъстото картофено пюре. А, вървай ми миризмата на върната кърма е като Шанел, сравнена с повърната твърда храна Close. Това малко за шега.
Основното, щом вси4ки изследвания са в норма е ТЪРПЕНИЕ. Знам , 4е ти е трудно, знам, 4е се 4увстваш объркана, безпомощна и не си сигурна, 4е правиш каквото трябва. Но детенце ще се оправи, колкото и сега да ти се струва зле. Важно е, ако лекарите преценят да се пази лигавицата на хранопровода, защото от 4естото повръщане (което е кисела среда) може да станат язви4ки по хранопровода. Ив4о пиеше Алмалокс. Ако искаш ми пиши на ЛС и ми дай телефон, за да ти кажа Иво с каква терапия беше и ако искаш ми кажи кой ви е гледал в гастроентерологията.
Поздрави и кураж!!!!
П.С. Ако се 4удиш как се развиха нещата при нас- една прекрасна сутрин, когато стана на 8 месеца,  Ивчо се събуди и повръщането го нямаше Wink. Още се кърмим (1г10м), захраних с каша на 5 1/2 месеца. Никога не  е бил в норма, в болница бяхме, когато в 4я месец, не само не наддаде, а беше отслабнал. Повръщаше м/у 8-12 пъти между ВСЯКО хранене, с изключение на нощното. Така, 4е детевто ти ще го надрастне проблема, просто трябва да си търпелива и да следиш да не се стигне до усложнения.

# 12
  • Мнения: 304
Еми, благодаря много за подкрепата Hug. А кашата Синлак от какво е, че имаме проблем с изхожданията?

# 13
  • София
  • Мнения: 2 210
Копирам ти описанието на кашата:
 Sinlac е пълноценна и приятна на вкус оризова каша с растителни протеини. Тя не съдържа глутен, лактоза и млечни протеини. NESTLE Sinlac е изключително подходяща за част от хипоалергенното хранене на деца с риск от развиване на алергии или такива с непоносимост към някои хранителни протеини.
Ако се запе4е от нея (но не ми се вярва) пробвай да даваш разхлабващ плодов 4ай  Rolling Eyes
Сега като се поразрових за кашата намерих малко от писанията си по моята сага тогава- ако искаш ги прегледай - за да не се обезкуражаваш:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7062.0

и това е само маааалка 4аст Laughing


Еееех как ми липсва тогавашната атмосфера на форума- нямаше никакви дрязги и интриги, само взаимопомощ и позитивизъм...
Сори за офф-а.

Последна редакция: чт, 16 фев 2006, 16:13 от Emi

# 14
  • Мнения: 304
Благодаря на всички момичета за отговорите, Grinning

Знаех си аз, че ще получа адекватен съвет от вас  bouquet Ще започна с тази каша, да видим как ще се приеме. После може би ще си направя домашна от елда и ще я караме така поне месец. После ще му мислим с пюрета-мюрета разни Grinning Надявам се да мога да се похваля скоро, че повръщането е намаляло и, че сме станали шишковци feeding

# 15
  • Варна
  • Мнения: 632
Роси,ако не се лъжа Синлака вече я няма на пазара,заместена е от Ориз с рошкови пак на Нестле.

# 16
  • Мнения: 479
Здравей и от мен!

Моми4етата са ти дали доста адекватни и полезни съвети.
 Искам само да добавя следното:
явно доста де4ица особено в първата годинка минават през различни периоди на разли4ен темп на растеж от "нормалния" Някои отна4ало наддават малко, а други доста, но пък в един момент по4ти спират да наддават месеци наред. За вашата възраст тези килограми са съвсем нормални - нормите всъщност са доста разтеглени - нормално е на 4-5 месе4на възраст детето да удвои теглото си от раждане. Това озна4ава, какато виждаш, 4е някои го удвояват на 4 мес, а други - 30 дни по- късно и вси4ко това е нормално. Така, 4е не се притесняваи и недей да следиш грам4ета.
Първата стъпка сте я направили - лекувате се. Взимайте си редовно медикаментите и можете да из4акате засега със захранването. Докъм 6-я месец храносмилателната система се оформя основно и най-лесно се усвоява кърмата. Самата кърма съдържа един вид храносмилателни ензими. Останалите ензими и сокове се произвеждат от стомаха, панкреаса, и 4ерния дроб. Като дадете друга храна, това не озна4ава, 4е тя щте се смила по-лесно. Нека с времето органите да съзреиат и сами да запо4нат да се справят.
Според мен няма да сбъркате ако из4акате навър6ване на поне 5 месеца.

...И, естествено е добре ти да мине6 на хипоалергенна диета, защото евентуална непоносимост и свръх4увствителност към някои храни е трудно да се докаже, но трябва да се има впредвид.

Успех!

# 17
  • Мнения: 8 585
Тук проблема е много комплексен и сложен.  hedra е улучила десятката (както винаги). За тези които могат да четат между редовете ще видят колко е сложно да се изпълняват ригидни техники (не захранвай, кърми "на поискване", кърми  на всеки 10 минути и т.н). Хайде сега задачка за Ла Лече Лигата->какво ще правите с такова дете, като на rossitza-аз също не искам да "пипам" кърменето. Но 3 месеца с тежко повръщане и спад в наддаването и опасност за корозивни езофагити и анемия? Моля, предложения...аз имам своите...
Синлак не може да давате-тя е специална каша в която има съставки, подобни на тези във Фризовом-а...

# 18
  • Мнения: 239
Здравейте и от мен!

Вики повръщаше много още от раждането си. Няма да описвам колко е неприятно , предимно за него. В същото време наддаваше повече от добре и поне за това не се притеснявах, но кой знаеше до кога.
Притеснявах се за алергии. Не кърмя, за съжаление. Наложи се да сменим няколко АМ, накрая по съвет на педиатърката започнахме НАН AR за което ужасно съжалявам. Минало. Знам колко е опасна смяната на АМ, но детето ми трябваше да спре да повръща.
Опасностите от повръщането също са много - раздразняване на лигавиците, заболяване на дихателните пътища и тн. да не изпадам в подробности.

Отидохме на гастроентеролог. Потвърди наличие на рефлукс. Предписа по-гъсто мляко Frizovom. В него се съдържат съставки които подпомагат стомашно чревния тракт. Това за мен беше нов проблем. Трябва ли аз, която достатъчно се набърках в работата на природата с това че не кърмя да го подпомагам с тези съставки. Не беше лесно.
В крайна сметка отказах да давам Frizovom. Сега се храним с Aptamil AR. Реших че е по добре само да спра повръщането и да го оставя да се развива без външна намеса и дасе успокои възпаления хранопровод ако въобще е бил, но аз така смятам. Повръщането спря. От близо месец давам пюренца - ябълка, ябълка с морков сега само морков. Понася го добре. Само два пъти е връщал от пюрето, въпреки изпитото след него мляко.
Росица, колики може да има, но по-скоро връща киселини заради повръщането и лошото е че това става при всяко негово движение. Пробвай да повдигнеш леглото от страна на главата му, за да не се връщат киселините. При нас не помогна, но помогна малко възглавничка - съвсем ниска, просто една идея по-високо е главата от тялото.
Тревожа се дали рефлукса се израства, но това ще знам когато започна да давам по-рядко мляко след 6ия месец. Стискайте палци момичета!
Желая здраве на дечицата ви!

# 19
  • Мнения: 1 383
... и опасност за корозивни езофагити и анемия? Моля, предложения...аз имам своите...
Синлак не може да давате-тя е специална каша в която има съставки, подобни на тези във Фризовом-а...

По  какво се съди дали има такава опасност? С изследвания ли се установява или по клиничната кртина? Аз четох доста за рефлукса и за вредното въздействие на стомашните киселини, но останах с впечатлението, че ако детето не е "кисело" не е проблем. Запомнила съм фразата "Let happy spitters spit..." и завършваше в смисъл че останалите се нуждаят от компетентна помощ. И какво му е на Фризовома, тук точно него изписват при рефлукс?

# 20
  • Мнения: 8 585
@tsveti7
Всяко повръщане, което е упорито, почти след всяко хранене, и трае повече от 5-6 дена неизбежно води до ерозивни езофагити. Тези езофагити от своя страна водят до анемии (по тип от хронична кръвозагуба) защото тези лезии кървят. Всичко опира до клиничната преценка на педиатъра доколко повръщанията са значими и надхвърлят обикновеното "връщане". Един белег за езофагит е например случаите, когато след първите глътки мляко, бебето се оттегля от гърдата (биберона) със силен плач.
Повръщанията от този тип който описва rossitza (и ако се изключат органични заболявания) се дължат И на хаотични програми на кърмене (хранене). Кърмения под 2 часа носят особен риск. По принцип едно бебе с едно кърмене би трябвало да издържа поне 2 часа. Ако не издържа, това означава, че нещо с предишното хранене не е било наред. Разбира се не е проблем да имаме понякога такъв вид чести хранения, но да продължават с дни е особено неблагоприятен феномен.
Ако изключим фанатизма и безсмислените твърди правила, трябва да приемем, че честите хаотични кърмения и постоянният "престой" на бебето на гърдата НЕ увеличават кърмата задължително у ВСИЧКИ кърмачки. По-често става точно обратното-поради липса на достатъчно мляко детето само поглъща въздух, който освен че усилва коликите, дава непрестанен плач, усилва рефлукса и повръщанията. Има и аерофагия от много плач приятелки от "Ла Лече".
Тези прояви на бебчето се възприемат от някои приятели на "Ла Лече лигата" като позив за още по-често кърмене от което никаква полза няма. Обикновено детето се апоритмизира като за майката настъпва адът-кърмене на всеки 10 минути. Всъщност те се кърмят цял ден непрекъснато. Интересно ми е да попитам запалените глави от "Ла Лече"->> Как бихте се чувствали Вие ако на всеки половин час Ви карам да похапвате?? с дни? не езофагит, а стомашна язва ще придобиете. Но за децата-нейсе-"...кърмете по-често".
Отдавна исках да обсъдя тази тема, четейки майки да се оплакват "не издържам вече", а някои запалени тук (крайностите и от двете страни са нежелани) съветват "кърмене на 10 минути, кърмене, това е решението".
Разбира се че не това е решението...

"Let happy spitters spit"-да, когато се касае за обикновено "връщане". Но когато едно дете е наддавало по 200 гр и повече на седмица, а след това наддава по 100 имаме проблем.
Фризовома е едно технично средство-то прави млякото по-гъсто, но и увеличава перисталтиката (има разхлабващ ефект). У повечето деца това усилва повръщанията, защото перисталтиката може да бъде и обратна. Никога не съм ползвал фризовом. АР млеката на Нестле или Адапта са ми повече от полза. А и сгъстяването на млякото с оризово брашно работи чудесно.

# 21
  • Мнения: 1 383
Birdie, благодаря за бързия отговор. Може би си прав да твърдиш че хаотичното кърмене утежнява рефлукса, и моите впечатления са същите. Аз не съм стигала до кърмене по-често от 2 часа, защото бебето ми беше спокойно и се хранеше на по-големи интервали, но дори при хранене на 2 часа съм забелязвала, че повръщането се усилваше. От друга страна съм чела, че кърмата, тъй като е алкална, "измива" хранопровода от стомашните киселини и по такъв начин е благоприятно по-честото слагане на бебето на гърда. Не съм го правила обаче.
Искам да те помоля за още един съвет, извинявам се че използвам темата на Росица. Все се притеснявам, че пренебрегнах лекарското наблюдение на рефлукса. Не говоря за педиатъра, тя изобщо не го вземаше насериозно, вероятно защото бебо наддаваше ударно- по 1 500 на месец. На 40 дни го заведох на гастроентеролог, предписа ни Фризовом, който реших да не давам, и съответно не отидох повече при тази лекарка, а тя е единственият детски гастроентеролог  в Русе. Бебето ми повръщаше доста, почти след всяко хранене, непосредствено след хранене, 1 час след хранене, дори 3-4 часа след хранене. Повръщането не му е причинявало неприятни усещания и наддаването е доста добро. Хемоглобинът му е 109, преди няколко дни, при положение че е доста късно захранен - реално преди 2 седмици, преди това съвсем по малко, с прекъсвания. Повръщането чувствително намаля, въпреки че все още доста от храненията му са течни - кърма. Та въпросът ми е трябва ли отсега нататък да предприема нещо във връзка с рефлукса? Притеснява ме тази ерозия на хранопровода, още повече че рефлуксът може дълго да продължи без да е толкова изявен че да води до повръщане.

# 22
  • Мнения: 210
Здравейте и от мен,

моя бебчо е на 2,5 месеца и от раждането повръща. Само на кърма сме и аз наистина много внимавам какво ям да не му дразним стомахчето, но ефекта е нулев. Много ме притеснява, питах моето педи и тя каза, че няма страшно, но незнам защо аз не съм на същото мнение. Сега намали през ден, но пак е по много. Най странното е, че повръща 20 мин преди следващото ядене най много. Аз също не искам да давам адаптирано мляко, но ако знам че ще му помогне веднага биь пробвла.
Моля ви кажете ми какви изследвания трябва да му направя за да съм сигурна на 100%?
Съпругът ми е алергичен и педито ни каза, че ако искаме да даваме адаптирано мляко то трябва да е само HA, но да не даваме AR то няма да помогне. Вашето мнение и какво ще ме посъветвате?
Моля ви посъветваите ме какво да правя

# 23
  • Мнения: 8 585
Можете ли да намерите качествено ЧИСТО БЕБЕШКО оризово брашно-не каша, не млечна оризова каша?
С какво захранихте...
Да, кърмата "отмива", до следващият рефлукс. И не лекува...

# 24
  • Мнения: 8 585
@zeni
Всичко зависи от преценката на педиатъра доколко повръщанете е обезпокоително. Например когато държите едно бебе и мирише на кисело от близко разстояние това е един белег. Често, когато си говорим с родителите в кабинета, и те държат децата на ръка, много лесно се забелязва бебешкият рефлукс отстрани. Наддаването на тегло е важно също- без да робуваме на цифрите до запетайката.
В никакъв случай не давайте ХА мляко по този повод. Даването на АР замествайки кърмата е също грешка.
Можете ли да намерите качествено ЧИСТО БЕБЕШКО оризово брашно-не каша, не млечна оризова каша?

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 01:25 от Birdie

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
rossitza, zvet81, zeni, tsveti7 (д-р Бърди знае тези неща, затова не нареждам в списъка Wink ) вероятно ще ви е интересно да прочетете това:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=76874.0

# 26
  • Мнения: 8 585
Бу-като четеш тези неща ти се иска да полетиш...лек като гълъбица. Но едно по едно:

*Статията се пази като от огън да засегне темата рефлукс при кърмено дете повръщащо от 2ият или от първият месец. Те общо взето се въртят около леките случаи на "връщания", но не казват за другите, проблемните. Естествено, защото почти нищо от това, което предлагат не работи при тежки случаи.

*след като казват, че може да има рефлукс от преяждане после декларират гордо :"Стремете се към често кърмене, всеки път, когато бебето загатва, че иска да яде. Тези малки, но по-чести хранения ще улеснят смилането на храната."->>нищо подобно.  Това води до преяждане, усилено газообразуване, подуване на корема, повдигане на диафрагмата, вследствие на което, долният сфинктер на езофага минава в гръдната кухина над диафрагмалният му отвор. Резултат от всичко това-жесток рефлукс.

*позите на кърмене имат значение само дотолкова, доколкото подпомагат да се поглъща по-малко въздух (правилна техника на кърмене). Странно-за кърмене се препоръчва изправена поза, а след това тази поза била вредна за бебето по отношение на рефлукса. Странно нали?

*"Окуражавайте сученето предизвикано не от глад, а поради нужда от успокоение, тъй като това сучене намалява раздразнението и ускорява стомашното изпразване."-това пък не може да се коментира по друг начин освен като абсолютно наивно. Именно това утежнява рефлукса, защото затваря порочният кръг преяждане->повръщане->езофагити->рефлукс->езофагит->повръщане.

*" Рефлуксът е най-лош, когато бебето лежи по гръб" а по надолу пише "Установено е, че слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем." Как лежането по корем ще е от полза, щом като по-долу пишат "Избягвайте натискането на стомаха на бебето"-? Излиза,че лежането по гръб и в полу-изправено положение е вредно за рефлукса. Е кое положение да изберем? Да окачим бебчо на нишка за тавана? Явно хората не знаят какво пишат...

*"Установено е, че слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем." а на друго място->> "То може да се чувства по-удобно, когато му помогнете да стои изправено през повече време." ????

*"Рефлуксът е много по-рядко срещан при кърмените бебета."->>нищо подобно. Ако изключим случаите на АБКМ, аз съм виждал по-тежки рефлукси именно у кърмени, защото млякото преципитира в стомахчето на фини преципитати с много течност, която си рефлуктира с особена лекота, заедно с малките части преципитирано мляко.

*всичко, което пишат за сгъстените храни не могат да го докажат с коректни научни данни и са си чисти хипотези. По отношение на статийте които цитират, аз мога да ви предложа други, доказващи точно обратното по отношение на ранното захранване.

*Амилазата в кърмата каква роля има по отношение на оризовото брашно? Него го добавяме за обем. Две мезурки оризово брашно са 8.4 гр. Знаете ли колко амилаза е нужна за да разгради това количество?

Има и други неща, но ще стане много дълго...

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
Бърди, ето ти оригиналния линк - там ще намериш много-много други линкове към конкретните медицински изследвания (част от линковете са в самата статия, вярвам, са прочетени).
Статията не съм я писала аз, но определено вярвам на IBCLC - знаеш какво е това.

http://www.kellymom.com/babyconcerns/reflux.html

# 28
  • Мнения: 8 585
Бърди, ето ти оригиналния линк - там ще намериш много-много други линкове към конкретните медицински изследвания (част от линковете са в самата статия, вярвам, са прочетени).
Статията не съм я писала аз, но определено вярвам на IBCLC - знаеш какво е това.

http://www.kellymom.com/babyconcerns/reflux.html
Видях я...Статийте са реални. Аз мога да ти дам същото количество точно противоположни. Бу, тази наука е много измамна... Hug
За да можеш да четеш между редовете и да се ориентираш във всички уловки, тъмни места, предъвкани и изопачени истини, открита манипулация ти трябват години опит.
Радвам се че правиш всичко с кеф и помагате толкова за удтвърждаване на кърменето като основен начин на детско хранене.
Но не се доверявай-винаги мисли като двуликият Янус. Те са много, много опасни...
Ако можеш да намериш в БГ книгата "Физиологичното дете" на Р. Илингуърт вземи я. Ще ти се отворят очите за много неща-писана е от практик за практици...

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 01:38 от Birdie

# 29
  • Варна
  • Мнения: 632
Д-р Бърди, в никакъв случай не бих искала да ви опонирам или да влизам в спор с Вас, но Вашият постинг на пръв прочит също би могъл да заблуди непрочели статията (пусната като линк от Бу) майки, поради тази причина излагам моята гледна точка и моето разбиране на въпросната статия не като професионалист в областта,а като майка.

Цитат
*след като казват, че може да има рефлукс от преяждане после декларират гордо :"Стремете се към често кърмене, всеки път, когато бебето загатва, че иска да яде. Тези малки, но по-чести хранения ще улеснят смилането на храната

"ГЕР може да причини на бебетата както недояждане ...... така и преяждане.."

 
Цитат
Странно-за кърмене се препоръчва изправена поза, а след това тази поза била вредна за бебето по отношение на рефлукса. Странно нали?

Никъде в статията не пише,че изправената поза на кърмене е вредна,пише,че:
"...слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем..." /и то извадено от контекста/


Цитат
*" Рефлуксът е най-лош, когато бебето лежи по гръб" а по надолу пише "Установено е, че слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем.

Тук става въпрос за две различни неща, в първият цитат се говори за лежане по гръб, а във втория за наклона на леклото и потвърждава първият със сравнението с лежането по корем.

Цитат
" Как лежането по корем ще е от полза, щом като по-долу пишат "Избягвайте натискането на стомаха на бебето"-?

Мисля,че всеки ще се съгласи,че лежането по корем и натискането на стомахчето могат да бъдат различни неща.Освен това е пояснено:
 "...Слагането на бебето по корем трябва да става само, когато е будно  и може да бъде наблюдавано. Спането по корем почти никога не се препоръчва заради риска от СВДС [Secker 2002].."

Цитат
Излиза,че лежането по гръб и в полу-изправено положение е вредно за рефлукса. Е кое положение да изберем?


Ами не излиза така, а така:
 "...Както винаги, пробвайте различни неща, за да разберете кое ще свърши работа при вашето бебе...."

Цитат
"Да окачим бебчо на нишка за тавана? "
Ами,ако ще помогне на бебето защо не  Laughing

Цитат
*"Установено е, че слагането на бебето на 60 градуса в бебешките легла или люлки увеличава рефлукса в сравнение с лежането по корем." а на друго място->> "То може да се чувства по-удобно, когато му помогнете да стои изправено през повече време." ????

"...Последните изследвания сравняват различни пози, за да се определи коя е най-добра за бебетата с рефлукс. Повдигането на главата на бебето не показва сериозна разлика в тези изследвания ([Carroll 2002, Secker 2002, Craig 2004],  въпреки че много майки установяват, че бебето се чувства по-добре, когато е в изправена поза. Позите, при които се наблюдава значимо намаляване на рефлукса включват лежане на лявата страна и по корем...."

В крайна сметка моят личен опит показва,че точно полуизправената поза и повдигането на леглото на 60градуса помогнаха да изчезне повръщането на дъщеря ми. Ето затова аз подкрепям това:
Цитат
Както винаги, пробвайте различни неща, за да разберете кое ще свърши работа при вашето бебе.




# 30
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат
*Амилазата в кърмата каква роля има по отношение на оризовото брашно? Него го добавяме за обем. Две мезурки оризово брашно са 8.4 гр. Знаете ли колко амилаза е нужна за да разгради това количество?

Аз ще коментирам само това,за другото момичетата са писали достатъчно.Всеки,който се е опитвал да прави каши с кърма,лесно може да каже защо добавянето на каша в кърмата няма да свърши никаква работа - просто защото само минути след това кашата от сгъстена става отново водна именно заради ензимите в кърмата.Така че сгъстяване не се осъществява и няма как да помогне за рефлукса.
Иначе съм съвсем съгласна,че противоречията по темата са жестоки и може да се извадят еднакъв брой статии,доказващи две противоречиви твърдения.Именно затова майките трябва да пробват какво работи при тях Wink Т.е. - точно това е съветът,който е даден в статията Laughing

# 31
  • Мнения: 3 818
Като прочетох на Хедра постинга за амилазата и се сетих как се опитвах веднъж да направя една каша с кърма, вместо с вода, за по-вкусно. Огромно ми беше учудването, когато кашата, която обикновено си има гъст лепкав вид изведнъж стана почти като вода и се налагаше да я давам на бебата в шише, защото нямаше шанс за лъжица. Тогава се учудих, но реших, че нещо с пропорциите съм се объркала, сега си давам сметка за истинската причина за този резултат.

# 32
  • Мнения: 8 585
Като прочетох на Хедра постинга за амилазата и се сетих как се опитвах веднъж да направя една каша с кърма, вместо с вода, за по-вкусно. Огромно ми беше учудването, когато кашата, която обикновено си има гъст лепкав вид изведнъж стана почти като вода и се налагаше да я давам на бебата в шише, защото нямаше шанс за лъжица. Тогава се учудих, но реших, че нещо с пропорциите съм се объркала, сега си давам сметка за истинската причина за този резултат.
Зависи какво слагате за сгъстител и колко качествено е оризовото брашно. Да, става малко по-рядка, но тогава се увеличава брашното. Практически можете да сложите до 4 мезурки на биберон. От друга страна тези мезурки слагаме не в 160 мл а в 80. За другите 80 можем да приготвим втори биберон.
Това брашно, което има тук на пазара е много добро.

# 33
  • Мнения: 529
Темата ми е много болна, защото не знам при нас дали е точно ГЕР, но моят син много повръща от близо 2-месечна възраст. Надигането на матрака не помогна. Нощем действително не повръща  newsm78 но през деня определено съм пробвала всички възможни пози (с изключение на нишката на тавана  Wink ) и нито една не се оказа подходяща. Има дни в които незавизимо от позата връща много често, има и дни, в които чак не смея да се зарадвам.
Друго - аз правя непосилни опити за кърмене от самото начало (минах и през смесено, докато догоня нужното количество кърма с безумно дълго помпане) сега сме само на кърма - кога кърмене, кога с шише. Личните ми наблюдения са, че нито АМ, нито кърмата оказват особено въздействие на връщането.
Друго - по съвет на педиатърката ми въведох каша след навършването на 4 месеца (Фризокрем безмлечна) - има ефект, но не винаги!!! Ако я правя я с кърма - действително се втечнява скоро, но същото се случва и с вода и с АМ  Thinking
От скоро въведох зеленчуково пюре (картофче, морковче) - след пюрето НЕ ПОВРЪЩА. Но това е само едно от 6-те хранениня през деня  Confused
След плодовите пюрета - повръща, но вече цветно  Confused
Накрая - детето ми наддава чудесно (слава Богу), доволно е, има апетит, успях и кърма да му осигуря поне досега (не знам до кога ще ми издържат нервите с тая помпа). ТЕгля една м.....   на всичко, купувам лигавници и така! Ако това продължи повече от годинка, ще търся лек. Това ме посъветвата два педиатъра, независими един от друг + една дузина майки, които са преодоляли проблема като са проявили търпание.  

# 34
  • Мнения: 8 585
@J E N I
Когато дойдат майки и те попитат как да процедират, ти не може да кажеш "Опитвайте, опитвайте и не се отчайвайте..." или пък да убеждаващ една майка, че детето не повръща, когато тя вижда точно обратното.
Накратко казано сгъстяването на млякото (добавяне на каша само с мляко, или кърма, ако детето е над 4 месеца), поддържане в изправено положение за дълго време през деня ,както и ликвидирането на неправилните тактики за кърмене и хранене решават в голяма степен проблемите за детето. Кои са неправилните тактики  на кърмене:

*кърмене под 2 часа като редовна практика. Ако детето не издържа 2 часа има проблем с предишното хранене. Може да се случва от време на време, но като практика е наистина обезпокояващо. Които майки от началото ни разбират, че не сме за това да се държат часовници за кърмене, нито да се прилагат абсолютизми са прекарвали сравнително много по-спокойни дни и нощи. Добрият "режим" на кърмене спестява неимоверно много проблеми. Когато говорят за "кърмачески стачки" приятелите от "Ла Лече" не могат да обяснят, защо регулирането на храненията с временна добавка и нагаждане на часовете веднага спират проблема. Всяко нещо при децата си има логично обяснение. Често не можем да го намерим и тогава започва фантазирането -майка вижда, че няма мляко, нищо не може да изцеди, детето плаче неудържимо, но Ла Лече казва- "кърми, то ще дойде в момента, в който поставиш детето на гърдата." Да, но не идва, и става по-лошо. И от честото кърмене пак няма голяма полза...милите се кърмят цял ден... Тоест нужна е пластичност.

*безразборни кърмения, "на поискване", напълно хаотично, както и кърмене на половин час- "да си го слагаме на гърдата". Гърдата не е залъгалка, а и времената не са военни. Да, за хълцане или временно успокояване тук-там наистина е от полза. Но мекият и добре съобразен с детето режим е незаменим-не сме против едно кърмене да е на два, друго на 3.5 часа, нито сме за часовник или други подобни абсурди, но ред трябва да има.

* от лекарствата, във времена, когато Координакс или Цизаприд са забранени поради ред странични ефекти, аз лично при ИЗВЕСТНА част от децата намирам за полезен Церукал (Метоклопрамид). Тук го има на удобно сиропче. Даването на Креон или други панкреатични ензими на бебе без муковисцидоза си е несериозно.

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
Бърди, нелепият сарказъм спрямо ЛЛЛ е напълно излишен. Фактът, че това е най-голямата международна доброволна организация на кърмещи майки, която е официален консултант по въпросите на кърменето на всички големи здравни организации, като СЗО, УНИЦЕФ, ААП, КАП и прочие, това, че съществува вече над 50 години и се разпространява във все повече страни (както и в Гърция от доста време има ЛЛЛ групи), показва, че очевидно тя е нужна, дава добри резултати и явно дават подкрепа и информация, които педиатрите не успяват.

Цитираната (с неща, извадени от контекста, както Jeni е казала) статия, както и част от другите в линковете след нея, са писани от IBCLC - хора в голямата си част с medical background, които освен това учат средно между 3-5 години (в зависимост от образованието и опита им) специално и конкретно за лактацията във всякакви отношения - от обикновени ситуации до медицински и патологични случаи, държат маса изпити по тези теми, както и подновяват на всеки 4 години сертификата си с нов изпит - нещо, с което малко педиатри могат да се похвалят.

Наистина ми е интересно да чета мнение на медик по въпроса, но не ми е ясно как с лека ръка се отмахват чужди мнения на авторитетни хора и организации (IBCL например) само, защото не съвпадат с твоето...  Rolling Eyes

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 12:28 от Бу

# 36
  • Мнения: 1 383
Бу, благодаря за статията, успокои ме доста, защото бебо е от "щастливите повръщачи". В същото време намирам много от препоръките, хм, да кажем не универсални. Съгласна съм с д-р Бърди за това, че честото хранене утежнява рефлукса, поне при нас беше така в малкото случаи в които съм пробвала. Не искам да оспорвам методите на Ла Лече, защото аз съм отгледала само две деца, а за да се правят изводи трябва наблюдение над много деца от различни семейства. Но при моите две деца гъвкавият режим  - от 2 до 4 часа е вършил чудесна работа. Но аз никога не съм имала проблеми с кърменето и лактацията, така че не мога да обобщавам. Много ми хареса следното


Видях я...Статийте са реални. Аз мога да ти дам същото количество точно противоположни. Бу, тази наука е много измамна... Hug
За да можеш да четеш между редовете и да се ориентираш във всички уловки, тъмни места, предъвкани и изопачени истини, открита манипулация ти трябват години опит.

Мисля, че това се отнася до всички области на живота. Лаикът лесно може да бъде подведен. Затова процъфтяват всякакви псевдонауки в наше време.това го казвам в съвсем общ смисъл

# 37
  • Мнения: 8 585
Не е сарказъм Бу. Трябва да се чуват и други мнения. В Гърция ЛЛЛ имат много малко присъствие. Всеки черпи знания и си слуша личният педиатър. Затова и общото ниво на предлаганата помощ е добро и няма хомеопати.
Примерно-за 7 години лична работа:
*две деца с тежък АД.
*едно дете с тежки повръщания, обезпокоителни за майка и мен.
*нито едно дете с хроничен отит.
*нито едно дете с АБКМ.
*процент на кърмещи до около 4 месец-30%.

# 38
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много ще ми е интересно какъв е процентът кърмещи до 4-тия месец сред майките,които следват препоръките на ЛЛЛ Laughing Но да речем,че е относителен,тъй като това са майки с много голяма лична мотивация.
Иначе това:
Когато говорят за "кърмачески стачки" приятелите от "Ла Лече" не могат да обяснят, защо регулирането на храненията с временна добавка и нагаждане на часовете веднага спират проблема. Всяко нещо при децата си има логично обяснение. Често не можем да го намерим и тогава започва фантазирането -майка вижда, че няма мляко, нищо не може да изцеди, детето плаче неудържимо, но Ла Лече казва- "кърми, то ще дойде в момента, в който поставиш детето на гърдата." Да, но не идва, и става по-лошо. И от честото кърмене пак няма голяма полза...милите се кърмят цял ден...
Показва просто пълно неразбиране да не използвам по-силна дума относно какво е кърмаческа стачка Rolling Eyes Кърмаческа стачка е не недостиг на кърма,а временен отказ на бебето да суче на гърдата,независимо че мляко си има.Майките тук често използват термина стачка неправилно,като обозначение на обичайните вечерни неспокойства и разсейване на бебето,които стават очебийни през втория-третия месец и са комбинирани и с напълно нормалното,но често настъпващо изведнъж намаление на времето,което бебето прекарва на гърдата и обичайното омекване на гърдите.Нито едно от тези неща обикновено не е свързано с намаляване на кърмата или нужда от добавки.
Описаният тук случай
Цитат
майка вижда, че няма мляко, нищо не може да изцеди, детето плаче неудържимо, но Ла Лече казва- "кърми, то ще дойде в момента, в който поставиш детето на гърдата." Да, но не идва, и става по-лошо. И от честото кърмене пак няма голяма полза...милите се кърмят цял ден...
ще изисква проследяване от консултант по кърмене,защото е възможно да е  налице истински проблем с кърмата,който може да се дължи на редица медицински причини и да не се оправи с обичайните мерки - но в около 90% от случаите не е така,а възприятията на майката за имане и няма на мляко най-често са субективни и погрешни.Ако е налице истински проблем (който често се манифестира с ненаддаване и непоемане на необходимото количество кърма от бебето,доказано с мерене на приема,и то не еднократно) в такъв случай трябва да се атакува истинската причина за недостига на кърма (дали ще е тироидно смущение,други хормонални или здравословни проблеми и т.н.),като се прави нужното за запазване на лактацията,а не да се разрешава всичко по лесния начин с добавка,без да се търси реалната причина,както обикновено се случва и още по-обикновено води до постепенното преминаване на изкуствено хранене.Не споменахте търсите ли причина за недостига на кърма,или оправяте всичко с
Цитат
регулирането на храненията с временна добавка и нагаждане на часовете
?
ЛЛЛ не се занимават със случаи като гореописания,а с нормалния ход на кърменето - и са добре обучени да разпознават ситуациите,които изискват насочване на майката към лекар или специализиран консултант по кърмене.
Така че заяждането е просто лишено от основание и почива на това,на което обикновено почиват такива неща - непознаване на обекта,за който става въпрос.

# 39
  • Мнения: 8 585
@hedra
Нещата не са толкова прости и схематични. Тук майките не искат да кърмят в болшинството. Полагаме всички усилия, но изборът е личен и фанатизма е толкова вреден, колкото и незачитането на човешкото право на една жена.
"Кърмаческа стачка е не недостиг на кърма,а временен отказ на бебето да суче на гърдата,независимо че мляко си има."-Е как така мляко ще има, бебето ще е гладно и здраво, пък няма да иска да суче, щом до вчера си е сучело нормално...Тази теза не "стои" просто. В повечето случаи НЕ  може да се намери истинската причина и не я знаем... . Да наклоняваме везните към нашата теза, обслужвайки собствените си принципи не е балансирано.

Всички, които ни помагат, за да удтвърдим дългосрочното кърмене като практика, са добре дошли. Но практиката показва, че когато една идея се превръща в догма от там се изпаряват добрите намерения. Несъзнателно ,разбира се.

"ЛЛЛ не се занимават със случаи като гореописания,а с нормалния ход на кърменето"- чрез рекламата на крайно дискусионни тези и хипотези се стига от нормално кърмене в проблемно такова. Не можеш да се абстрахираш от проблемите, които би създал с небалансиран подход.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 210
Извинявам се, 4е се намесвам, не съм лекар, нямам време да търся статии в подкрепа нан каквото и да е било, пиша като майка преминала през доста месеци на терзания, разли4ни лекарски мнения, терапии и пр. Опасявам се, 4е от вси4ко написано питащата мама Росица по-скоро ще се обърка, отколкото да получи помощ. Извинявам се на д-р Бърди, не подценявам авторитета му, аз самата 4ета мненията му в Здравния форум и с някои от тях съм се съобразявала (по други теми), но след като той самият казва, 4е няма много деца с ГЕР, които е лекувал , мисля,4е все пак детето трябва директно а се наблюдава от гастроентеролог и той да му предписва ле4ението, техниките на хранене и режимите. Пробвала съм да правя каша от оризово брашно, правила съм картофено пюре в консистенция като за нас (т.е. гъсто), специално при моя син това не помогна. Пи Мотилиум 5 месеца без никакъв ефект, мина на Церукал- пак нищо, спряха му медикаментите- същата работа. Диференциалните диагнози тръгваха от херния, стеноза на пилора, стеснения на хранопровода и т.н и т.н. След вси4ки изследвания и особено след контрастното изследване с бариева каша дори се установи , 4е и кардиата не му е особено отворена, тоест нямаше категорични индикации за каквато и да е функционална при4ина за ГЕР. Аз бях на безмле4на диета пове4е от 6 месеца, докато кърмих. Водила съм списък по 4асове с коли4еството и 4естотата на повръщането, на храните , които консумирам. Нищо не помогна. Накрая детето го израстна.
Не казвам, 4е не трябва да се предприема нищо- напротив. 4естите повръщания могат да доведат до наистина сериозни последствия. Но нека не объркваме допълнително майките на бебета с ГЕР- тук се завихри полемика, малко страняща от конкретния въпрос за захранването. Извинявам се, ако засягам някой, знам, 4е вси4ко се пише от добри 4увства, но ако Роси иска да се консултира подробно и да се довери на д-р Бърди- сигурно щеше да го направи на ли4ни.. А статии по въпроса има безброй. Но лично мен те накрая ме объркаха, защото 1. си противоре4ат, 2. всеки слу4ай е индивидуален и трябва да се избере индивидуално ле4ение.
Приятен ден
П.С. По въпроса за анемията- въпреки късното захранане, изоставането в теглото и 4естите повръщания, на 6мес. хемоглобина на Иво беше 124. Което доказва индивидуалността на проблема.

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
Бърди, отговорите ви са твърде тенденциозни и избирателни...
"Кърмаческа стачка е не недостиг на кърма,а временен отказ на бебето да суче на гърдата,независимо че мляко си има."-Е как така мляко ще има, бебето ще е гладно и здраво, пък няма да иска да суче, щом до вчера си е сучело нормално...Тази теза не "стои" просто. В повечето случаи НЕ може да се намери истинската причина и не я знаем...
Кърмаческа стачка има и още как, именно със симптомите, които Хедра описва. Детето ми е минало през нея, както и доста деца в този форум... Това, че вие не знаете за този термин, не означава, че такова нещо няма (даже е много често срещано), говори друго...

ЛЛЛ е отскоро в Гърция. Дано бързо се разпростре и наложи, защото цифрите (процент на кърмещи до около 4 месец-30%) сами говорят докъде води педиатърския подход "заменяне на едно кърмене с 'биберон' за 'регулиране' на лактацията"...
Със здраве.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 632
Цитат
Кърмения под 2 часа носят особен риск. По принцип едно бебе с едно кърмене би трябвало да издържа поне 2 часа. Ако не издържа, това означава, че нещо с предишното хранене не е било наред. Разбира се не е проблем да имаме понякога такъв вид чести хранения, но да продължават с дни е особено неблагоприятен феномен.

Пак от моят личен опит: първите 40 дни се крмихме изключително по режим на 3 часа,стандартният Бг-режим - не стига,че се хранеше на три часа,ами и изповръщаше всичко през този интервал.Аз упорито спазвах всички препоръки на педиатъра си,който твърдеше,че повръща от преяждане - резултатът за първите 40 дни след раждането-  400гр.  След премахване на режима - 200гр за първата седмица от кърменето на поискване и след още две прекъсване на повръщането. Е,питам Ви д-р Бърди как да издържи бебчето 2 часа като в стомахчето му не е останало нищо, даже съм се чудила какво има още да повръща (стомашни сокове вероятно)? И колко време след евентуалното налагане на един режим на дву-часово кърмене би спряло повръщането?Мисля,че отговорът на тези въпроси ще е особенно полезен за Роси.

И пак малко офф(извинявай Роси):

Цитат
По-често става точно обратното-поради липса на достатъчно мляко детето само поглъща въздух, който освен че усилва коликите, дава непрестанен плач, усилва рефлукса и повръщанията.
Детето може да погълне въздух по време на кърменето заедно с поемането на кърмата, ако не е засукало правилно гърдата, но ако в нея няма нищо то просто няма да ПРЕГЛЪЩА. Пробвайте да дадете празно шише на бебе и ще видите,че то ще се опитва да суче, но няма да преглъща.

Цитат
Тези прояви на бебчето се възприемат от някои приятели на "Ла Лече лигата" като позив за още по-често кърмене от което никаква полза няма.

Всяка майка,коята кърми на поискване може да потвърди ползата му.Това е факт.

 
Цитат
Интересно ми е да попитам запалените глави от "Ла Лече"->> Как бихте се чувствали Вие ако на всеки половин час Ви карам да похапвате?? с дни? не езофагит, а стомашна язва ще придобиете. Но за децата-нейсе-"...кърмете по-често".

Не мисля,че е уместно да се сравнява храненето на възрастен човек с това на бебе. И дали когато бебчо е бил в корема на мама се е хранил точно на два,три часа или на "гъвкав" режим?

Цитат
Отдавна исках да обсъдя тази тема, четейки майки да се оплакват "не издържам вече", а някои запалени тук (крайностите и от двете страни са нежелани) съветват "кърмене на 10 минути, кърмене, това е решението".
Разбира се че не това е решението...

Аз бих казала точно обратното в някой случаи - Разбира се,че точно това е решението. И моля,форумките ветерани да ме поправят ако греша,НО препоръките,които се дават в този форум,не са за безразборно кърмене, а за кърмене на поискване,на много места е посочен интервалът от около 2 часа(като се има предвид ,че това е често кърмене,сравнено с бг-режима, но не и при бебе на няколко дни), като начин за стимулиране на лактацията, но в никакъв случай по час, а толкова повтаряното от Вас кърмене на 10 мин се препоръчва,когато бебето е в период на усилен растеж и то обикновенно продължава 1-2-3 дни.Освен това не мога да се съглася с Вас,че едно бебе на няколко дни,било то и с рефлукс трябва да се храни по час.

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 22:01 от J E N I

# 43
  • Мнения: 8 585
@J E N I
Аз никъде не съм твърдял да държите 3 часа детето, щом виждате че то е гладно на по-малък интервал. От друга страна Вие не посочвате на 3 часовият интервал колко плач и неспокойствие е имало детето Ви, и че точно това е било причина за всичките тези проблеми. 2 часа е границата, която не бива да игнорирате.

"Пробвайте да дадете празно шише на бебе и ще видите,че то ще се опитва да суче, но няма да преглъща."-да така е но за гладно дете. Дете с остатъчна храна или полугладно ще си суче въздух докато му се напълне стомахчето. После или ще повърне или ще е гладно пак на час.

"Не мисля,че е уместно да се сравнява храненето на възрастен човек с това на бебе."-разбира се че може да се сравнява. Физиологичните основи са еднакви. Не може да храните деца на 10 минути или 1/2 час като редовна практика. Освен, че създава проблеми с наднормено тегло прави децата изключително неспокойни и възбудени. А родителите-още повече. Вследствие на това-нервност и неправилно обръщение с децата поради физиологично психическо изтощение.

"Всяка майка,коята кърми на поискване може да потвърди ползата му." Разбира се в зависимост от това какво разбирате "на поискване". На поискване на 1/2 час е неприемливо и само Ви показва, че има проблем. Ако го разберете бързо, бързо ще намерите решение. Ако не го разберете ще минете от Фризопеп през майчини диети без никаква нужда до пълно психическо изтощение. Извинете, но Вие може да искате да се кърмите на половин час, но много се съмнявам болшинството майки дали го желаят това и дали го намират за подходящо за децата си. Насаждането на вина у майката, че не кърми често или не кърми правилно е вид психологическа принуда. Ла Лече твърди, че има монопол върху знанието "Как да се кърми". Всъщност никой няма такъв монопол. Всеки може разумно да предложи и да защити казаното.

"НО препоръките,които се дават в този форум,не са за безразборно кърмене, а за кърмене на поискване,на много места е посочен интервалът от около 2 часа(като се има предвид ,че това е често кърмене,сравнено с бг-режима), като начин за стимулиране на лактацията"-тук съм напълно съгласен...

"а толкова повтаряното от вас кърмене на 10 мин се препоръчва,когато бебето е в период на усилен растеж"-за цялата детска възраст детето е с усилен растеж.... Simple Smile какво според вас е този усилен растеж? критерий за него моля? Е, не е точно това, съгласете се...

"и то обикновенно продължава 1-2-3 дни."-точно там се развалят нещата и отключват порочни кръгове, траещи с месеци.

"Освен това не мога да се съглася с вас,че едно бебе на няколко дни,било то и с рефлукс трябва да се храни по час."-казвайки това Вие имате пред вид (и като картинка) определени Бг педиатри. Аз имам пред вид индивидуален режим с минимум 2 часа разстояние между храненията. Максимум? зависи от количеството изядено и от други фактори. В този интервал и при липса на проблеми аз съм доволен. И майките ми също...  Simple Smile .

# 44
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
Ла Лече твърди, че има монопол върху знанието "Как да се кърми".
Това е височайша глупост, ще прощавате.
Освен, разбира се, ако не бъде подкрепена с поне нищожно доказателство? Или само си чешете езика?

# 45
  • Мнения: 8 585
"ЛЛЛ е отскоро в Гърция. Дано бързо се разпростре и наложи, защото цифрите (процент на кърмещи до около 4 месец-30%) сами говорят докъде води педиатърския подход "заменяне на едно кърмене с 'биберон' за 'регулиране' на лактацията"...

Само ЛЛЛ ли насърчава лактацията? Ние тук какво правим? Само ЛЛЛ ли знае кое е правилното?
Бу, на този свят има човешки права. Едно от тях е майката ДА НЕ кърми, ако не желае. Причините да не желае може да ги обсъди с мен ако иска или с друга жена. Каквото реши, аз съм длъжен да и помагам и да израсне здраво дете. Мен вижда всеки месец-от мен очаква. ЛЛЛ е далеч...това е нещо като фан-клуб. Той в домовете не влиза. Аз влизам там.
Хората в Гърция не обичат разни организации да им се месят в лични проблеми. Да прочетат-да, да вземат мнение-да. Но що е "организирано", издава сертификати и други подобни-стоят настрана. Това е демократично и според мен.
Ако Вие може да ги спечелите-моля. Само от помощ ще ми е.

# 46
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
Само ЛЛЛ ли насърчава лактацията? Ние тук какво правим? Само ЛЛЛ ли знае кое е правилното?
Някой да казва друго? Rolling Eyes Напротив, в този форум в чудната тема Библиотека има статии от най-разнообразни източници по въпросите на кърменето. Нещо се бъркате май...

Едно от тях е майката ДА НЕ кърми, ако не желае.
Ъъъ, нещо си губя мисълта явно... Кога някой е казал противното?
Четене, четене и пак четене му е майката...на чуждите постинги.

# 47
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 830
И изобщо, д-р Бърди, неслучайно писах на лични. Ако имате проблем - обсъдете го на лични съобщения. Няма нужда да се спамва темата, само защото някой изказва друго - и вероятно не по-малко правилно от вашето - мнение.

# 48
  • Мнения: 1 278
В Гърция ЛЛЛ имат много малко присъствие. Всеки черпи знания и си слуша личният педиатър. Затова и общото ниво на предлаганата помощ е добро и няма хомеопати.

Бърди, много моля! Това е дръзка фактологическа грешка! Именно в Гърция се намира една от най-известните хомеопатични клиники и именно грък е едно от най-големите имена на класическата хомеопатия. Витулкас? Джордж Витулкас? Ъм?
http://www.rightlivelihood.org/recip/vith.htm

Гърция е много по-напред, отолкото ни я представяте, док.
Съвсем като в Европа сте си вече. И хомеопатия си имате, и ЛЛЛ си имате.

Нищо, де. На всекиго се случва да поизостане малко.  Simple Smile

# 49
  • Мнения: 304
След вси4ки изследвания и особено след контрастното изследване с бариева каша дори се установи , 4е и кардиата не му е особено отворена, тоест нямаше категорични индикации за каквато и да е функционална при4ина за ГЕР.

А статии по въпроса има безброй. Но лично мен те накрая ме объркаха, защото 1. си противоре4ат, 2. всеки слу4ай е индивидуален и трябва да се избере индивидуално ле4ение.
Приятен ден
П.С. По въпроса за анемията- въпреки късното захранане, изоставането в теглото и 4естите повръщания, на 6мес. хемоглобина на Иво беше 124. Което доказва индивидуалността на проблема.


Нашият случай е доста сходен. Медикаментите изобщо не помагат (първо атропин с глюкоза, после координакс.) Моето дете повръща от първия ден, в който ми го донесоха, така че вече 4 месеца търся истината по въпроса. Изчела съм всичко в нета за рефлукса и съм опитала всякакви начини на кърмене- по-често, по-рядко, изправено положение, полулегнала, хранене 5 пъти на ден и хранене 10 пъти. Уви нищо не е помогнало досега. Същевременно както и при Еми, всички изследвания са наред, с изключение на изпражненията. Но детето наддава много слабо. Надявам се поне захранването да помогне.
Извода от всичко това е, че май няма вярна теория относно режима на кърмене. Поне моето дете не се вписва в нито една- някои дни суче много често, някои не, но във всички случаи повръща.

# 50
  • Мнения: 304
Birdie, искам само да добавя, че с думата кърмене момичетата отъждествяват всеки един контакт на детето с майчината гръд. В много от случаите (поне при нас) детето се приспива на гърдата или пък се успокоява и не суче активно, така че то поглъща много малко. Мисля че това е много по-добре от носене на ръце из цялата къща на пищящо до посиняване дете.
Прав сте, че не трябва да се храни детето безразборно, но пак казвам, че не всяко сучене е хранене. Бяхте писали по-назад, че гърдите не са залъгалка, но уви при всички изключително кърмени деца явно се получава така- те просто не признават друг начин на успокоение.
Без лоши чувства, вашите съвети са ми ценни Hug

# 51
  • Мнения: 8 585
"всички изследвания са наред, с изключение на изпражненията."-те също са наред. Мастни капки не е патология в даденият случаи и възраст.
Опитахте ли да започнете да захранвате? както писахте...
Атропин в глюкоза=МУ Варна=изключително опасно начинание->> За "пилороспазъм", какъвто като медицинско понятие не съществува.
Надявам се да не го давате вече...

"на пищящо до посиняване дете."-за това и в степента, която описвате, си има причина. Неизясняването и води до чести поставяния на гърдата, от което освен да се заспи за кратко не предлага кардинално решение.
Езофагит е една от причините за това извънредно неспокойствие. Междувпрочем много добър резултат може да има и от инхибитори на протонната помпа (Омепразол, Зурказол), както и от сходни на Алмагел лекарства (Маалокс и подобни). Езофагитите от хронични повръщания се овладяват само с тази група медикаменти.

Последна редакция: сб, 18 фев 2006, 23:55 от Birdie

# 52
  • Мнения: 304
"всички изследвания са наред, с изключение на изпражненията."-те също са наред. Мастни капки не е патология в даденият случаи и възраст.
Опитахте ли да започнете да захранвате? както писахте...
Атропин в глюкоза=МУ Варна=изключително опасно начинание->> За "пилороспазъм", какъвто като медицинско понятие не съществува.
Надявам се да не го давате вече...

"на пищящо до посиняване дете."-за това и в степента, която описвате, си има причина. Неизясняването и води до чести поставяния на гърдата, от което освн да се заспи за кратко не предлага кардинално решение.
Езофагит е една от причините за това извънредно неспокойствие. Междувпрочем много добър резултат може да има и от инхибитори на протонната помпа (Омепразол, Зурказол), както и от сходни на Алмагел лекарства (Маалокс и подобни). Езофагитите от хронични повръшания се овладяват само с тази група медикаменти.

Спряхме всички медикаменти. Започнахме с 2 лъжички каша, но докато даде някакъв ефект ще мине доста време. За езофагита аз също го допускам, детето плачеше след всяко ядене и повръщане първите два месеца-аз го отдавах и на коликите. И да, поставях я на гърдата отново докато заспи. Може и да не е било правилно, но за мен това беше единственото решение. А как се доказва езофагита?

# 53
  • Мнения: 8 585
@rossitza
Разбирам Ви...
За езофагит е особено характерно следното:
Поставяте детето на гърдата (или биберон) и след първите глътки детето прави гримаса и започва да плаче, прекъсвайки храненето. Много типичен белег. Иначе се доказва обективно с гастроскопия, а рефлукса с 24 часова pH метрия. Нелекуван езофагит от себе си може да предизвика непрестанни повръщания.
Един избор също е да обсъдите с педиатъра за "Лефакс" или Саб-Симплекс. И двата са симетикон, което по същност е Алмагел. Може да Ви бъде от помощ докато захранването напредва.
Какво дадохте за захранване? Избягвайте млечните каши...

# 54
  • Мнения: 304
Ще пиша на лични,да не го обръщаме в чат Laughing

Общи условия

Активация на акаунт