Още една история за наглостта на банките.

  • 33 446
  • 257
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 41 678
Цитат
По принцип съпрузите нямат права да надничат в сметките на съпрузите си.
Лична сметка е едно, общ ипотечен кредит е друго.
Ако двамата с мъжа ми сте теглили ипотечен кредит, ако банката очаква от мен да съм солидарен длъжник по покриването на заема, редно е и да съм равноправен получател на информация.
Сега, моят личен опит с три банки е тотално отрицателен и ми е ясно, че всяка една банка винаги ще си "върже гащите и ще прецака клиента".     Laughing
Не ми е необходимо да имам опита с всички банки в Бг, за да го установявам.    Simple Smile
Затова съм намерила моя начин как да използвам банките, когато са ми необходими, така че изгодата да е на моя страна.    Mr. Green  и как да ги шкартирам, когато не ми трябват.


И с какво те прецакват? Когато подписвахте защо не уредихте нещата? Става лесно. А сега се изкарват банките криви. В договорите и финансите няма такива неща като "то е близко до акъла" или "то се подразбира". Кой подписа договора за кредит? Описахте ли, че имате равни права и задължения? Поръчителят по кредит например също е солидарно отговорен, но никой не му дава информация за финансите на длъжника, нали?

# 121
  • Мнения: 46 593
Ясно ми е какво казвате, но признайте си, че е формалност кой подписва като титуляр и кой като солидарен длъжник (или се избира този, който може да докаже по-високи доходи). В крайна сметка вноската се плаща заедно от двамата, дължат я и двамата.
Щом съм солидарен длъжник на нещо, смятам че имам право да виждам как се движи, за да съм готова да търся варианти, ако буксува. Това е и в интерес на банката.
Щом не се дава такава информация, като не си получат вноската и изтичат при солидарния какво му казват - "Я ни дай достъп до сметката си, ама не можем да ти кажем колко ще теглим"  Mr. Green или тогава, като се е обърнала колата,  вече може да благоволят да го уведомят?

Не говоря лично за мен, ние сме си уредили нещата, но то е защото сме запознати с тези особености и не сме съгласни с тях.

# 122
  • Мнения: 4 300
По принцип- и извън темата за банките, а генерално- наличието на солидарни длъжници значи, че кредиторът може да предяви към всеки от тях пълния размер на вземането си. Така че това с подразбирането е просто несериозно. Може да се подразбира когато си говориш на маса с някой познат, в обществото би трябвало- и за щастие е така- нещата да са регулирани със закони и правила, еднакви за всички.

# 123
  • Мнения: 41 678
Хубаво, възмущавайте се щом ви харесва. Имате право. Аз казах, че при банките всичко се описва педантично, и няма такива "ама това е само формалност". Всичко се описва и подписва. Може да ви харесва или не. А и ти сама казваш, че сте си уредили нещата. Значи можело, а?

# 124
  • Мнения: 46 593
...кредиторът може да предяви към всеки от тях пълния размер на вземането си...

Да де. Но защо държи да бъде изненада?
Много проблеми биха били предотвратими и вноските погасени в срок, ако и дръгият длъжник е в течение на случващото се с онова, за което е солидарен.

...А и ти сама казваш, че сте си уредили нещата. Значи можело, а?

Да. Защото покрай работата ми съм се нагледала на много грозни истории. Затова държа като имам кредит да съм наясно какво се случва с него. Защото това е кредит за моето жилище, който изплащам И аз, и в който живея. Пък вие си обяснявайте, че не бил мой Simple Smile

# 125
  • Мнения: 4 300
Taка де, ама други пък са се нагледали на други грозни истории ( дадох пример по назад). Затова е някак редно да не се тупаме в гърдите как и кого сме прецакали, а да се грижим за финансите си като добри стопани, да се информираме за правилата и да ги спазваме.

Изобщо непрекъснатото даване за пример на нещата извън България много рязко контрастира с поведението на същите хора, даващи ги за пример.

Последна редакция: ср, 19 мар 2014, 10:30 от Рокси

# 126
  • Мнения: 46 593
Taка де, ама други пък са се нагледали на други грозни истории ( дадох пример по назад)...

Ами аз не виждам нищо хубаво в това да участвате в криениците на някакъв човек, решил да лъже този, който заедно с него плаща онова, което сте им дали и чиято заплата ще възбраните, когато лъжецът се издъни.
Като иска банката да се подсигури, трябва и да дава информация на този, който носи въпросната отговорност.

За нещата извън България - съпругът/а винаги ли е солидарен длъжни?

# 127
  • Мнения: 4 300
Имам чувството, че по някаква причина не се разбираме. Има правила за даването на информация и те са еднакви за всички сметки, без значение ипотечен кредит ли стои зад тази сметка, кредитна карта ли, депозит ли.
Има си закони, които регламентират задълженията, и те дори не са специално за банките, а за всички хора и фирми.
Оттам насетне никой не може да предотврати или промени човешките отношения, криеници, лъжи и т.н.
Има осигурени механизми всеки с отговорно поведение да си защити интересите. В случая съпругата срещу едно пълномощно, което ще й струва сигурно десетина лева или напълно безплатно да получи от съпруга си паролата му за онлайн банкиране. В случай, че някой е в лоши отношения с този, на когото е станал поръчител/съдлъжник- кредитния регистър, откъдето може да получи информация за собствените си задължения.

Иначе на другия въпрос- в страната, където съм, съпрузите са автоматично съсобственици на имота, и солидарно задължени по кредита.

# 128
  • Мнения: 46 593
Рокси, аз го разбирам, но това не значи, че съм съгласна  Mr. Green защото обичам да знам как стоят нещата по онова, за което съм длъжник, пък било то и солидарен, и да си правя сметката своевременно, за да мога да погася каквото дължа, а не да разбера, когато е късно.

Иначе на другия въпрос- в страната, където съм, съпрузите са автоматично съсобственици на имота, и солидарно задължени по кредита.

И нямат право да знаят как се движи този кредит?

# 129
  • Мнения: 460
Рокси, по-добре едва ли може да се обясни. Никой не може да наднича в чужди сметки, пък било и тези на съпруга. Единственият вариант за това е наличието на пълномощно, а ваденето на такова не боли.

# 130
  • Мнения: 4 300

И нямат право да знаят как се движи този кредит?
Не знам какво влагаш в понятието как се движи. И в България като идеш в банката ще ти кажат колко ти е задължението, но дотам . Никой няма да ти даде повече информация като например кой плаща, кога плаща, колко плаща и т.н. Тази същата информация можеш да я получиш и от кредитния регистър ако толкова не може да се разбереш с 90те процента идиоти, дето реботели по банките.

# 131
  • Мнения: 46 593
Рокси, това коментирах:

...не ми предоставят инфо за ипотечния кредит на мъжа ми. Аз въпреки, че съм съкредитополучател и съсобственик на ипотекирания апартамент, не мога да знам как се движат нещата, щото не съм била титуляр...

На мен не ми се е налагало да търся такава информация, защото титулярът ми е дал достъп до всичко (засега Joy).

...Никой не може да наднича в чужди сметки...

За какви чужди сметки говорим? Нали става дума за жилище, което е точно толкова мое, колкото и на мъжа ми newsm78
Аз нямам претенции да надничам в чужди сметки, ако не нося отговорност за въпросното нещо.
Как искате да нося отговорност за кредита, щом не ми давате информация за него?

Пълномощното може да се оттегли във всеки един момент.

# 132
  • Мнения: 15 960
Рокси, по-добре едва ли може да се обясни. Никой не може да наднича в чужди сметки, пък било и тези на съпруга. Единственият вариант за това е наличието на пълномощно, а ваденето на такова не боли.
Да де, ама виж Рокси на предната страница пише за случай, че банката пратила по грешка извлечение и съпругата го прочела. Кой е виновен в случая?

# 133
  • Мнения: 46 593
Да де, ама виж Рокси на предната страница пише за случай, че банката пратила по грешка извлечение и съпругата го прочела. Кой е виновен в случая?

Любовницата  Mr. Green

# 134
  • Мнения: 15 960
Ами човекът може и да не имал любовница, просто си е спестовен, а сега няма и жена.  Simple Smile Банката обезщетила ли го е?

Общи условия

Активация на акаунт