Още една история за наглостта на банките.

  • 33 431
  • 257
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте,
Наскоро се разправях с ЦКБ за месечните такси.
Описал съм историята по-долу.
Но искам да видя дали има шанс да променим нещо. Дали има и други като мен.
Каква ми е идеята? Кой от тук иска да пусне това в ФБ като новина или като линк?
Ако повече хора направят като мен, дали ще се замислят банките?

Ако искате да помогнете пишете тук.
Ударете едно рамо тук:
https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.le … 0%D0%B8%D1%8F....

Всъщност вие бихте ли си отстоявали правата?

Ето началото:

Цитат
Банковите такси и наглостта на банките в България.
Този текст има за цел да покаже за пореден път наглостта на банките в България. Той няма да може да промени системата, но ще ви даде идея как да накарате банките да поработят за да заслужат парите ви.

За кого е предназначен този текст? За всеки, който има банкова сметка в българска банка, на която от скоро са въведени месечни такси за поддръжка (или както ги нарича съответната банка). За всеки, който не е имал тези такси при откриване на сметката си. За всеки, който не е доволен, че не е бил уведомен лично от банката за въвеждането на тези такси.

За кого не е предназначен този текст? За всички, които считат, че за 0.50-2.00 лв/месец не си струва да се прави на въпрос защо не са били известени. Спрете да четете сега.

Кой е авторът? Казвам се Васил Лефтеров, клиент на ЦКБ от 2006 г. Използвам разплащателна сметка в лева, доскоро с дебитна карта. Живея в Великобритания в момента.


следва на линка:
http://www.lefterov.info/2014/03/blog-post.html

Последна редакция: ср, 12 мар 2014, 19:52 от antibanka

# 1
  • Мнения: 447
Уважаеми г-н Лефтеров,

Към Вашата публикация искам да направя само три коментара:

1. Във Вашият случай имате пълно право да сте недоволен от това, че не сте бил уведомен за настъпилата промяна в тарифата на обслужващата Ви банка. Повечето банки обаче формулират по друг начин общите си условия и често споменават (цитирам по памет), че се задължават да уведомяват клиентите си за промяна в Тарифата чрез поставяне на информация за това на видно място в салоните на банката и/или публикуването и в сайта на съответната банка. Има банки, в които това оповестяване се съблюдава внимателно. Така - независимо дали Ви се струва справедливо, или не - банката прехвърля отговорността да се информирате на Вас.
2. Логично погледнато, поддържането на сметката Ви от страна на банката е вид услуга, която се заплаща. Не виждам нищо нередно в това услугите на една институция да се заплащат, така че нямате основание да се чувствате ощетен от въведената такса.
3. Категоризации от типа на "99% са такива (тъпаци)" не Ви правят чест. Не забравяйте, че повечето хора, работещи по банките, са там просто да си изкарват хляба и да си хранят семействата. Да, сред тях има некомпетентни или такива, които не умеят да работят добре с клиенти, но също така има и такива, които не само разбират негодуванието Ви, но и са напълно солидарни с Вас. В същото време обаче не са на достатъчно висока позиция, за да променят нещата във Ваша полза или в полза на хиляди други онеправдани ползватели на услугите на техните работодатели. Peace

# 2
  • Мнения: X
Добре е всички да знаят това и да се пазят.
В различни моменти ми се е случвало с различни банки - с Първа инвестиционна - беше стигнало до -80 лева - нещо говорихме, ама не знам как са нещата сега, казах им да се оправят, беше преди 10-на години.
Прокредит - -16лв, въпреки, че сметката ми е празна продължили си автоматично договора и в един момент внезапно започнали да си теглят на минус такси. Обади ми се някаква "финансова организация" доста агресивни, не знам какво стана в последствие, спряха да се обаждат... Вдигнах им скандал и ги заплаших с КЗП. В договора пишеше, че при неизпълнение на договорените условия Договорът се прекратява. Значи не съм плащала такса няколко месеца - би трябвало да прекратят договора, след като са ми източили сметката до нула. Да ама не, продължили и на минус...  
Уникредит - -120   ooooh! Били се убъркАли, сори... При тях изрично бях подала молба за прекратяване на договора и затваряне на сметката. Оправиха всичко, но трябваше пак да викам и да звъня по тел няколко пъти  Mr. Green
Това са все банки с които съм имала краткосрочна работа - макс 1-2 години.
Виж в ОББ нещата са сериозни  Laughing Клиент съм им от 15години сигурно. Понеже непрекъснато вдигат таксите и си влошават качеството на услугите си затворих почти всички сметки последователно. За предпоследната пуснах заявление за затваряне на 14.1. и платих 3,80лв такси. Тъй като са съвършени тъпанари уж били загубили заявлението и не ми затворили сметката. Отивам преди една седмица, нося платежното за таксите и ги питам какво става, защо не сте ми закрили сметката - на място - отговарят ми ох, сори, няква грешка, дължите още три лева такса за 2 месеца.... А къде ми е документа??? Ами няма го  ooooh! Прекръстих се, платих пак 3 лева, затвориха я...

# 3
  • Мнения: 1 367
По същата причина си закрих картовата сметка в ОББ. Бяха въвели такси, за които не знаех, не следях какво се случва по картата, понеже не я използвах за разплащане, но държах в нея малка сума пари.

Ще погледна ситуацията и с картата ми в ЦКБ.

Събирам информация за дебитни карти с ниски годишни такси.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 192
 И аз имах подобна разправия преди време!
Стоях в банка 1 час заради неправомерно таксувани при разплащане с карта 0,60 лв. повече. Плашиха ме, че имало такса за неправомерно оспорена транзакция. Оспорих я, върнаха ми 60-те стотинки.
Много взеха да ни подценяват вече. Беше ми писнало от номерата им.

Проблемът не е в таксата, а че при сключването на договора, такава не е имало. И кой има право едностранно да изменя договора? Как другата страна ще разбере че е настъпила промяна, с която има правото да не се съгласи? Ще виси в салоните и ще чете всичко по стената ли?

# 5
  • Мнения: 10
Уважаеми г-н Лефтеров,

Към Вашата публикация искам да направя само три коментара:

1. Във Вашият случай имате пълно право да сте недоволен от това, че не сте бил уведомен за настъпилата промяна в тарифата на обслужващата Ви банка. Повечето банки обаче формулират по друг начин общите си условия и често споменават (цитирам по памет), че се задължават да уведомяват клиентите си за промяна в Тарифата чрез поставяне на информация за това на видно място в салоните на банката и/или публикуването и в сайта на съответната банка. Има банки, в които това оповестяване се съблюдава внимателно. Така - независимо дали Ви се струва справедливо, или не - банката прехвърля отговорността да се информирате на Вас.

Ударете едно рамо тук:
https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.le … 0%D0%B8%D1%8F....

Не е въпроса за сумата.
Ще коментирам само по т.1. Когато подписах договор и ОУ през 2006, никъде не пишеше, че аз съм длъжен да се информирам от салона им и интернет. Такъв текст просто няма.
Но, дори да се съглася с тях, че са си вързали гащите в ОУ пак искам да видя на каква законова база стъпва това - с смисъл закон на РБ. Ако и това могат да ми покажат, искам да видя ЕС закон, който им позволява да не ме информират за едностранна промяна на договора.

Тук са 2 неща

1. Променят договора едностранно. Твърдят, че съм в ОУ има точка, че винаги съм съгласен. ОК, да приемем, че е така.
2. Не ме уведомяват за промените. Е тука вече имат проблем

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Цитат
Категоризации от типа на "99% са такива (тъпаци)" не Ви правят чест.
+1. Нито пък са им особено дебели заплатите.
Това с жалбата до полицията е смешно.
Иначе съм съгласна, че е редно да уведомяват ясно за таксите.

# 7
  • Мнения: 41 398
Не мога да вземам отношение по въпроса, защото не съм запозната с детайлите. По принцип обаче при всеки договор за влог някъде има текст, прехвърлящ към общите условия на банката, или пък направо се казва, че за промени в лихви и пр. ако са изнесени в сайта и в салона клиентът се счита за уведомен. Прочетете си внимателно. Освен това дали договорът ви не е срочен? Ако е така подновяването му може да става автоматично, но по новите условия на банката.
После, нима не е ясно, че банката трябва да се издържа с нещо, а не е благотворителна институция? На банките също им променят в движение договорите - ей на сега им забраниха да вземат такса при предсрочно изплащане на кредити. И няма хър-мър. Ми те трябва да се компенсират някакси. Имала съм сметка в Германия и също ми удържаха такси и накрая за малко да изпадна в ситуацията да изляза на червено, защото си ги удържаха от сумата в сметката. Ми закрих си я по спешност. Как си мислите банката да поддържа хиляди сметки с по 50-100 лева, при които не се правят никакви трансакции? Това са си разходи. Таксата е и стимул за гражданите да си закриват ненужните сметки.

Трето, в България има закон срещу преднамереното злословене и увреждане на интереса на банките. Най-малкото вземете си променете заглавието, защото може да имате и проблеми.

А че банките се държат нагло и безпардонно е вярно. Вярно е, че и продават дребни тарикатлъци "ако мине". Там има какво да се желае. Но да се очаква да работят на загуба няма начин. А да се организира кампания антибанки е незаконно.

# 8
  • Мнения: 41 398
http://www.ccbank.bg/media/filer_private/obshti_uslovia.pdf

Това са общите условия на ЦКБ. Няма начин да не сте се подписал, че ги знаете (вижте най-долното тире). И там пише:

- Чл.106. Всички предвиждани промени в рамковия договор, отнасящи се до промени в
предварителната информация се предоставят от Банката на Клиента предварително на
хартиен или друг дълготраен носител (чрез изпращане на електронна поща) или се
обявяват на сайта на Банката и в офисите за работа с клиенти, в срок не по-малко от два
месеца преди датата, на която е предложено промените да влязат в сила


- Чл.107. С уведомлението Банката информира Клиента, че смята, че последният е приел
промените в условията на рамковия договор, освен ако уведоми Банката, че не приема
тези промени преди датата, на която промените влизат в сила. В тези случаи Банката
уведомява Клиента, че последният има право да прекрати незабавно рамковия договор
преди датата, на която е предложено промените да влязат в сила, без да носи отговорност
за разноски и обезщетения.

- Чл.181. Таксите за водене и управление на банкова сметка се начисляват и събират
служебно от Банката ежемесечно. Таксата се удържа авансово в последния работен ден
на месеца, предхождащ месеца, за който е дължима съответната такса. В случай, че по
сметката на Клиента липсва необходимата наличност за погасяване на вземанията на
банката за частта на недостига на Клиента се оформя служебно от банката "неразрешен
овърдрафт"

- Чл.183. Клиентът са задължава да заплаща на Банката всички дължими по договора такси
и комисиони, като на основание чл.21 от Наредба No 3 за условията и реда за изпълнение
на платежни операции, се съгласява Банката да ги събира служебно от всичките му
сметки при нея.

- Чл.192. Клиентът има право да подаде до Банката писмено възражение във връзка с
предоставянето на платежни услуги по договора. Банката е длъжна да се произнесе и
уведоми писмено Клиента за решението си по постъпилото възражение в 7дневен срок
от подаването му. В случай, че Банката не се произнесе в посочения срок, както и когато
решението й не удовлетворява Клиента, спорът може да бъде отнесен за разглеждане от
Помирителната комисия за платежни спорове.

- Чл.194. Неразделна част от настоящите общи условия е Тарифа за лихвите, таксите и
комисионите на Банката, наричана за краткост „Тарифата”.

Тези условия са от 2009 година, но и преди това е имало подобни. Общо взето изпадаме в ситуацията "кьорав карти не играе". И пак казвам - ако има нарушение нещата се оправят в съда. Организирането на кампании срещу банките е подсъдно.

# 9
  • Мнения: X
накратко - никакъв шанс да се оправите с банките и да разчитате на някакво нормално отношение  Naughty във всички случаи гледат да те прецакат и да те оскубят. Така че закривайте всички непотребни карти и сметки и много внимавайте, друго спасение няма  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 46 571
Още щом ги въведоха си закрихме сметките. Направихме си спестовна. При нея няма такси.
Имаме и в други банки, но когато ги откривахме беше включено в договора.
Съгласна съм, че трябва да има някаква такса, но съм против да я въвеждат без да уведомят.

Да, бих се включила, но нямам и не желая да имам Фейсбук, така че няма как да го направя.

# 11
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 858
Taзи банка е уникална. Имах дебитна карта към тях, изтекла преди повече от 7 години. Банката не я е подновявала, но начисляват такси. Два пъти съм ходила в офисите им, плащала съм си таксите и не успяват да закрият картата. На това му викам некадърност и кражба. Просто така им е по-лесно. Всяко посещение ми коства мин 2 часа висене в банковия клон.
Каква е моята вина, като добросъвестен клент правя опит ( и си плащам такси за поддържане на сметка със салдо 0).
Никъде по света го няма това чудо.
Нямамм карта (банката не ми издава такава), нямам пари по сметката, но ми начисляват такси.
Нека някой запознат да ми го обясни, защото служителите в банката не успяха, както не успяха и да закрият сметката.

# 12
  • Мнения: 41 398
Taзи банка е уникална. Имах дебитна карта към тях, изтекла преди повече от 7 години. Банката не я е подновявала, но начисляват такси. Два пъти съм ходила в офисите им, плащала съм си таксите и не успяват да закрият картата. На това му викам некадърност и кражба. Просто така им е по-лесно. Всяко посещение ми коства мин 2 часа висене в банковия клон.
Каква е моята вина, като добросъвестен клент правя опит ( и си плащам такси за поддържане на сметка със салдо 0).
Никъде по света го няма това чудо.
Нямамм карта (банката не ми издава такава), нямам пари по сметката, но ми начисляват такси.
Нека някой запознат да ми го обясни, защото служителите в банката не успяха, както не успяха и да закрият сметката.

Това вече е некадърност и се лекува със скандал или оплакване в КЗП.

# 13
  • Мнения: 355
Аз пък от няколко години живея в чужбина, но не си бях закрила дебитна карта към Булбанк, защото изискваха да го направя в определен клон, пък да чакам 5 дни да ми излезе решението и тинтири минтири. Не разполагах с такова време и заминах за чужбина без да си закрия картата.
Миналата година се появявам в родния си град и се сетих за 5-те лева в банката. Реших да ги изтегля и да пия едно кафе с тях. За голяма моя изненада, разбрах от служителката на банката, че не само, че нямат намерение да ми върнат парите, ами им дължа цели 10 лева.
Подадох веднага молба да ми закрият картата, но не им оставих никакви пари и им обясних защо.

Какви са тия такси, при условие че няма никакво движение на пари по картата, а когато получавах заплатата си по дебитната карта едно време, не съм имала никакви такси?

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 9 744
Имам същия случай с ПИБ, сметка - фирмена, собственикът - чужденец. Сметката на - 400 лв от такси. Е, след пусната молба се оказа незаконно - длъжни са да те уведомят за това, че излизаш на червено и започваш да дължиш пари. Мисля, че става дума за някакви европейски директиви, но не помня точно случая. След подадена жалба всичките 400лв отпаднаха.

# 15
  • Мнения: 447
Е, след пусната молба се оказа незаконно - длъжни са да те уведомят за това, че излизаш на червено и започваш да дължиш пари.

Тук съм съгласна - пращат се писма или уведомления по пощата или в електронен вид в зависимост от избрания от клиента начин за комуникация с него. Банката е длъжна да се информира какъв е удобният начин да се свърже с клиента при нужда, в някои банки се отбелязва при откриването на сметката в самите документи.
Относно сроковете, мисля, че всяка банка си има правила, но съдейки по моя опит, три месеца след изчерпване на салдото по сметката са длъжни да пуснат уведомление - точно с цел да не се трупат големи такси "в опашка" и да не се ощетяват клиентите. Друг е въпросът колко от клиентите обръщат внимание на писмата и отиват да си закрият ненужните сметки.
Което вече води до следващия проблем - повечето хора не умеят да управляват добре собствените си финанси и после обичат да обвиняват за това банките или който друг е под ръка. Все някой друг да е крив... Stop

# 16
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 858
Благодаря за информацията за директивата... Може би това лято ще загубя още няколко часа с банката

# 17
  • Мнения: 355
Нищо не съм получавала от банката. Нашите не биха изхвърлила каквито и да било писма/документи за мен.
А нормално ли е да ми откажат закриване на сметката, защото не съм я открила в клон София, а в клон Пловдив/на същата банка/? А в клон Пловдив да ми кажат, че трябва да изчакам 5 дни, за да я закрия.
Започвам отново да им набирам и ще взема да подам една жалба като се прибера у дома  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 447
А нормално ли е да ми откажат закриване на сметката, защото не съм я открила в клон София, а в клон Пловдив/на същата банка/? А в клон Пловдив да ми кажат, че трябва да изчакам 5 дни, за да я закрия.

За мен не е нормално. На мястото на служителя, при когото сте попаднали, бих Ви приела документите и бих ги изпратила сканирани (а после и в оригинал по пощата) на клона, в който е открита сметката. Така проблемът Ви можеше да се реши лесно и без излишно разкарване, но е въпрос на добросъвестност и компетентност.

Вероятно повечето тук са заподозрели, че съм банков служител. В момента непрактиткуващ, но все пак се числя към тази сфера. Честно казано, излязох по майчинство с огромно облекчение, защото ми беше омръзнало да виждам подобни неща, да се сблъсквам с безхаберие и немарливост от страна на колеги. Неслучайно го има това осезаемо обществено недоволство срещу банковите служители и банковите институции. До голяма степен разбирам хората, които се оплакват от банките, защото често наистина имат основание. Не разбирам колеги, които се отнасят с клиентите си пренебрежително и грубо - в крайна сметка, ако клиентите ги няма, ние оставаме без работа, нали така?! Клиентът плаща, за да получи качествена услуга. Няма ли я, отива другаде. Крайно време е тази простичка истина да се проумее! Впрочем, тя важи за всички сфери, не само за банките.

Има, разбира се, и друга страна на медала - уважението би трябвало да се заплаща с уважение. Не можеш да се държиш просташки с някого и да очакваш любезно отношение и отзивчивост. Всеки си има достойнство, в крайна сметка, а то не се плаща с парите, които клиентът оставя в банката.

Малко се отклоних, но се надявам, че съм била правилно разбрана. Била съм и от двете страни на гишето, така че мнението ми може да се счита за относително безпристрастно. Peace

# 19
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Аз съм в същото положение с ПИБ. Даже мислех да пескам тема. По неизползвана сметка са ми се натрупали 50 лв. Търся съвет какво да направя. Жалбата какво да съдържа някякъв примерен текст да ми дадете моля

# 20
  • Мнения: 447
Аз съм в същото положение с ПИБ. Даже мислех да пескам тема. По неизползвана сметка са ми се натрупали 50 лв. Търся съвет какво да направя. Жалбата какво да съдържа някякъв примерен текст да ми дадете моля

Проучи дали в договора ти е записано, че банката трябва да те уведоми, ако се изчерпа салдото или се натрупат такси и колко трябва да са те. Принципно, както и по-горе писах, следва да те уведомят, ако излезеш "на червено". Стъпи в жалбата си на това. Помоли ги да ти покажат писмото, с което те уведомяват. Надлежно изпратените уведомителни писма се завеждат с изходящ номер и от тях следва да се пазят копия. Peace

# 21
  • Мнения: 10
http://www.ccbank.bg/media/filer_private/obshti_uslovia.pdf

Това са общите условия на ЦКБ. Няма начин да не сте се подписал, че ги знаете (вижте най-долното тире). И там пише:

- Чл.106. Всички предвиждани промени в рамковия договор, отнасящи се до промени в
предварителната информация се предоставят от Банката на Клиента предварително на
хартиен или друг дълготраен носител (чрез изпращане на електронна поща) или се
обявяват на сайта на Банката и в офисите за работа с клиенти, в срок не по-малко от два
месеца преди датата, на която е предложено промените да влязат в сила

.
.
.
.
.
.

Тези условия са от 2009 година, но и преди това е имало подобни. Общо взето изпадаме в ситуацията "кьорав карти не играе". И пак казвам - ако има нарушение нещата се оправят в съда. Организирането на кампании срещу банките е подсъдно.

На теб и на другите банкови служители да кажа:
Моя договор, ОУ и тарифа са от 2006 г. Да не говорим, че едностранно промени по договор малко не е редно (даже да е законно - а то май и не е).
Как пък ИЛИ-то в чл. 106 е винаги в полза на банката. Ами да ми бяха пратили писмо. Тук е проблема - едно ИЛИ е разликата дали аз знам или не. Доста голяма разлика нали?

# 22
  • Мнения: 2 375
За всички клиенти на ЦКБ - вижте си добре в сайта, има промени в таските.
Запомних , че от 31.03 - таксата за сметка с дебитна карта става 0.70 лв. на месец.

# 23
  • Мнения: 41 398

На теб и на другите банкови служители да кажа:
Моя договор, ОУ и тарифа са от 2006 г. Да не говорим, че едностранно промени по договор малко не е редно (даже да е законно - а то май и не е).
Как пък ИЛИ-то в чл. 106 е винаги в полза на банката. Ами да ми бяха пратили писмо. Тук е проблема - едно ИЛИ е разликата дали аз знам или не. Доста голяма разлика нали?


Аз НЕ СЪМ банков служител, инженерка съм, но се занимавам много с договори. А в общия случай  при такива промени дефакто няма промяна на договора, защото в самия договор се съдържа препратка към общите условия на банката, които са променливи по дефолт. Кофти номер е, но няма нищо незаконно, защото имате право да се откажете без наказания, ако не ви харесват промените.
Що се отнася до ИЛИ-то, за мен е нормално банката да запазва повече права за себе си. Все пак тя трябва да се грижи за своите интереси (на акционерите си) и за интересите на вложителите си. Ако банката излезе на загуба ще бъдат застрашени и двете категории.
Много често кредитополучателите се жалват, че банките имат предимства, но за мен това е нормално. Когато някой няма пари и дойде при теб за заем, ти няма ли да се погрижиш всячески, че няма да ти избягат парите? Или демократично ще ги дадеш без да се подсигуриш?

И банките съвсем не са благотворителни дружества. Имат си свой интерес и си го гонят. Това ИЛИ е именно малка врътка с голям ефект, но не е незаконна. Така банките стимулират клиентите си да се информират и да си повишават финансовата култура. И в същото време пестят пари за уведомяване и си получават печалби от такси.

И аз съм си патила от такива неща, но съм се усетила, че няма нищо незаконно и няма смисъл да вдигам пара, а трябва да си извлека поука. И поуките са:
- Неизползвана сметка винаги се затваря
- Ако по някаква причина искаме сметката да остане, се следи какво става с нея.

Иначе хората масово не четат в подробности, а после търсят кой им е виновен.

Съвсем отделен случай е, когато в договора пише едно, а банката погазва написаното. Но това става рядко. Неслучайно банките плащат на добри юристи да им изготвят договорите.

# 24
  • Мнения: 4 841
Не съм банков служител и нямам интереси в сектора, да уточня в началото, за да няма недоразумения. Ще нахвърлям някои щрихи.

Използването на банкови услуги не е задължително. Стига да има желание, човек спокойно може да мине без никакъв досег с банки. Познавам такива хора - живеят си нормално, получават си приходите в брой, плащат си разходите на каса, и нямат никакви проблеми с банкови такси, договори, обслужване и т.н. Въпрос на организация.
Дразнеща в такива теми е сякаш неизбежността на общуването с банките.
Няма такова нещо, банките предлагат УСЛУГИ, който не иска - не ползва.

В момента на територията на страната действат 29 банки - 23 броя лицензирани в България, и 6 клона на чуждестранни банки. Условията им се различават в детайлите си, по някои точки - значително. Когато човек знае какво точно иска, не е проблем да се информира и консултира предварително, и да избере банка, чиято услуга отговаря най-точно на неговите виждания.
В повечето случаи обаче подходът - ще взема кредит от тази банка, която се съгласи да ми го отпусне, е много грешен.

Отношението клиент-банка не е тип "просяк-благодетел", а договор между равнопоставени партньори. Когато човек отиде със самочувствие на партньор, получава отношение на партньор. Но когато отиде с идеята "да вземе едни пари", и подписва каквото му поднесат, си носи последствията.

Написаното от мен не е към автора на темата, нито има общо с неговия казус.

Просто теми от този тип - за банките и мобилните оператори, са много нелепи. Какво има в десетки страници да се обсъждат тези лоши, лоши хора... Като не искате - не ползвате. Като ползвате, но ви нарушат договора - има законови начини за доказване на това.

Писане по форумите, анти-банка кампании и прочие са несериозни, дори с информационна цел "моят опит да спаси другите" - защото всеки случай е индивидуален, и може повече да се навреди на другите, отколкото да се помогне.

# 25
  • Мнения: 10 547
BirdsFlu, че си права, права си, но нека не забравяме, че има и няколко много неприятни постановки, които банките играят на своите клиенти, особено на ъъъъ, тези с по-ниска култура, банкова, обща, музикална, ако щеш, или просто незаинтересовани- не обясняват нещата докрай.

Миналата година работодателят ми искаше да открия сметка в банката Х, за да превежда заплатата ми в нея. Няма проблем. Направих го. Към разплащателната сметка поисках и издаване на дебитна карта. Изрично попитах какви са месечните такси по обслужване на сметката и картата! Служителката много мило ме харзулна, обявявайки, че сметката има такса от 1,75 лв. месечно за обслужване, но карата няма! Ама, никаква ли такса няма, питам аз. Никаква, казва тя. Никаква ама месечна! Годишната е 40 лева и се взема наведнъж!
Е, сега, нали Касита си е учена, предварително беше проверила какво се случва и кое колко струва ама леля Анче, чистачката, не, и остана неприятно изненадана.

И понеже не може сички да са умни и учени читанки като мене, милите писарушки във фронтофисите на банките е редно Mot à Mot да обясняват на хорицата, кое колко струва. Нали сме равностойни партньори? Така ли беше?

# 26
  • Мнения: 2 375
Няма как да живеем без досег с банки, като заплатите се превеждат задължително по банкова сметка.

# 27
  • Мнения: 4 841
Е, сега, нали Касита си е учена, предварително беше проверила какво се случва и кое колко струва ама леля Анче, чистачката, не, и остана неприятно изненадана.

И понеже не може сички да са умни и учени читанки като мене, милите писарушки във фронтофисите на банките е редно Mot а Mot да обясняват на хорицата, кое колко струва. Нали сме равностойни партньори? Така ли беше?

Невежеството си има цена. Нежеланието на човек да се информира, а да разчита всичко да му се поднася на тепсия - също.
Може да звучи грубо, но е факт.

В магазина продавачката уведомява ли те с усмивка, че от сорбитола в дъвката ще получиш разстройство, или ти обяснява, че ще ти избели зъбите и освежи дъха?

В този смисъл, бих приветствала тема "Какво трябва да знаем, когато отиваме в банка", а не "Да обидим, оплюем, затрудним, напляскаме, и отмъстим на лошите банки!"

Последна редакция: чт, 13 мар 2014, 10:17 от BirdsFlu

# 28
  • Мнения: 10 547
Ако се зове продавач-консултант, трябва!
Когато на девойчетата в банките им се задава въпрос, е редно да могат да отговарят компетентно. Когато усетят, че срещу тях не седят умници като теб и мен, а заблудени душици, не трябва да ги заблуждават още толкова или поставят в още по-заблудено положение.

Преди няколко седмици една такава подведе един дядка, че ако изтегли 30 лева от кредитната си карта, щял да върне 30. Ама нещо за гратисен период, ала-бала.

Сега, аз и като отидох да раждам не знаех нищо за самия процес от гледна точна на лекаря, не беше и нужно да зная, нали? В крайна сметка съм журналист по образование, не лекар. Не съм и банкова чиновничка, та да трябва да се ограмотявам за всичко, свързано с банките. Нито ме интересува как е ушит новия ми панталон.

Последна редакция: чт, 13 мар 2014, 10:26 от Касита

# 29
  • Мнения: 10
Не съм банков служител и нямам интереси в сектора, да уточня в началото, за да няма недоразумения. Ще нахвърлям някои щрихи.

Използването на банкови услуги не е задължително.

Също така и на ГСМ, ток, вода, парно, храна (ъъъ без това не може). Дай да се връщаме в каменната ера, а? Simple Smile
Айде сега - на всички ви е ясно къде е проблема - НЕ Е в таксите и продължаващото съгласие.

В НЕУВЕДОМЛЕНИЕТО за тези промени/такси е.

Защото няма как да откажеш нещо, което не знаеш, че ще се случи. Или тука вие няколко висите всекидневно в клона/сайта. Щото ЦКБ промениха такста 2-3 пъти за 9 месеца както и въведоха няколко нови такси за това време.

В ЕС сме дявол да го вземе - как в ОК могат банките да ми пращат по 2 писма за всяка промяна, а в БГ не могат? Един и същи закон ги ръководи на ново ЕС.

# 30
  • Мнения: 10
Не съм банков служител и нямам интереси в сектора, да уточня в началото, за да няма недоразумения. Ще нахвърлям някои щрихи.

Използването на банкови услуги не е задължително.

Също така и на ГСМ, ток, вода, парно, храна (ъъъ без това не може). Дай да се връщаме в каменната ера, а? Simple Smile
Айде сега - на всички ви е ясно къде е проблема - НЕ Е в таксите и продължаващото съгласие.

В НЕУВЕДОМЛЕНИЕТО за тези промени/такси е.

Защото няма как да откажеш нещо, което не знаеш, че ще се случи. Или тука вие няколко висите всекидневно в клона/сайта. Щото ЦКБ промениха такста 2-3 пъти за 9 месеца както и въведоха няколко нови такси за това време.

В ЕС сме дявол да го вземе - как в ОК могат банките да ми пращат по 2 писма за всяка промяна, а в БГ не могат? Един и същи закон ги ръководи на ниво ЕС.

# 31
  • Мнения: 4 841
В ЕС сме дявол да го вземе - как в ОК могат банките да ми пращат по 2 писма за всяка промяна, а в БГ не могат? Един и същи закон ги ръководи на ново ЕС.


За вашата обслужваща банка не знам.

От моята ми пращат. Електронни писма, кратки съобщения на мобилния телефон, непрекъснати анонси в социалната мрежа да се прочетат еди-кои си промени... Няма нещо, за което да не съм информирана. Пак въпрос на избор.

# 32
  • Мнения: 46 571
В магазина продавачката уведомява ли те с усмивка, че от сорбитола в дъвката ще получиш разстройство, или ти обяснява, че ще ти избели зъбите и освежи дъха?

Уведомява ме каква е цената му.
А не ми казва една и когато подам банкнотата да си вземе повече от уговореното.
За всяка глупост пускат СМС-и, но когато променят условията по договор, под който сме си сложили подписите - не.
Защо?

От моята ми пращат. Електронни писма, кратки съобщения на мобилния телефон, непрекъснати анонси в социалната мрежа да се прочетат еди-кои си промени... Няма нещо, за което да не съм информирана. Пак въпрос на избор.

Именно за това говорим. Точно за въпрос на избор говорим, ние се махнахме, но е след дъжд качулка. И не виждам нищо лошо хората да искат да покажат, че правилата трябва да важат за всички, ако ги оставят така, и твоята, и другите банки ще ги последват.

# 33
  • Мнения: 559
Всички банки имат такса за обслужване на сметката и то не само в България, а и в Европа. Освен това тези такси са много отдавна – силно се съмнявам, че още при откриването не е имало такава такса, или ако е нямало то със сигурност са въведени много преди 2013 година. Освен това как си е направил онлайн банкиране без да подаде заявление за това. В заявленията също по-принцип има клаузи за съгласие с общи условия. Така че ако сметката е открита през 2006 то до 2013 господинът със сигурност е разписал поне няколко заявления… Дори няма да се учудя ако не е разписал и нови условия по самата карта…При положение, че е използвал интернет банкиране със сигурност е имал и електронен подпис – можело е още тогава да изпрати официален мейл, в който да опише създалата се ситуация и да помоли от банката да му изпратят заявление за закриване на сметка, което той да разпише електронно.
Като цяло единственото, за което може да се жалва е, че не е бил уведомен писмено за промяната на таксите. Това обаче няма как да бъде аргумент, тъй като е разписал договор с банката, чрез който се е съгласил с условията. На практика според ЗЗД, банката е длъжна да информира за промяна на подобен тип такси в техните офиси, интернет страници и информационни бюлетини, а той  доброволно се е съгласил с това, като е разписал договора. Единствено изключение правят лихвите по-кредите. Там повечето банки вече са въвели система, чрез която да информират клиентите си. Мисля даже, че го има и в закона.  Peace

# 34
  • Мнения: 10 547

Като цяло единственото, за което може да се жалва е, че не е бил уведомен писмено за промяната на таксите. Това обаче няма как да бъде аргумент, тъй като е разписал договор с банката, чрез който се е съгласил с условията. На практика според ЗЗД, банката е длъжна да информира за промяна на подобен тип такси в техните офиси, интернет страници и информационни бюлетини, а той  доброволно се е съгласил с това, като е разписал договора. Единствено изключение правят лихвите по-кредите. Там повечето банки вече са въвели система, чрез която да информират клиентите си. Мисля даже, че го има и в закона.  Peace


И това включва и приемането на новите такива по презумпция?

# 35
  • Мнения: 20
Ммдаам, да помръмкам и аз. Сигурно е законно, редно и добре за банката и нейните клиенти, но ме подразни. Имам спестовен влог в банка Х. Безсрочен. Мога да внасям и тегля когато си реша. И ни хрумна с мъжо да си купим нещо за повечко пари. Отивам, значи, да тегля от своите си спестявания и банката ми поиска 46лв. за удоволствието да ми даде част от моите пари. Сигурно така трябва, но ме дразни. Извинете, че не е съвсем по темата!

# 36
  • Мнения: 559

Като цяло единственото, за което може да се жалва е, че не е бил уведомен писмено за промяната на таксите. Това обаче няма как да бъде аргумент, тъй като е разписал договор с банката, чрез който се е съгласил с условията. На практика според ЗЗД, банката е длъжна да информира за промяна на подобен тип такси в техните офиси, интернет страници и информационни бюлетини, а той  доброволно се е съгласил с това, като е разписал договора. Единствено изключение правят лихвите по-кредите. Там повечето банки вече са въвели система, чрез която да информират клиентите си. Мисля даже, че го има и в закона.  Peace


И това включва и приемането на новите такива по презумпция?

Не е по презумпция, а когато ти се съгласиш с това. Тоест, когато е упоменато, че банката информира клиентите по този, този и този начин, то означава, че тя е изпълнила условията си по договор.

# 37
  • Мнения: 10
Всички банки имат такса за обслужване на сметката и то не само в България, а и в Европа.
Глупости пълни. Говори само за БГ.

Освен това тези такси са много отдавна – силно се съмнявам, че още при откриването не е имало такава такса, или ако е нямало то със сигурност са въведени много преди 2013 година.
Отново глупости пълни.

Освен това как си е направил онлайн банкиране без да подаде заявление за това.
Банкирам от 2006. Подал съм заявление за ИБ. Това кво общо има?

В заявленията също по-принцип има клаузи за съгласие с общи условия. Така че ако сметката е открита през 2006 то до 2013 господинът със сигурност е разписал поне няколко заявления…
Банкирам от 2006. Подал съм заявление за ИБ. Това кво общо има?


При положение, че е използвал интернет банкиране със сигурност е имал и електронен подпис
Глупости отново - ползвам сертификат за ЕБ


Като цяло единственото, за което може да се жалва е, че не е бил уведомен писмено за промяната на таксите.
Едиснтвената неглупост


Това обаче няма как да бъде аргумент, тъй като е разписал договор с банката, чрез който се е съгласил с условията.
А тези условия противоречат ли на някой закон от БГ или ЕС. Е това ми е питането към банката. Ако не, ще си платя.



На практика според ЗЗД, банката е длъжна да информира за промяна на подобен тип такси в техните офиси, интернет страници и информационни бюлетини, а той  доброволно се е съгласил с това, като е разписал договора.
Виж ИЛИ-то по-горе




Нито едно от нещата не е така, както си казала.

# 38
  • Мнения: 41 398
Ако се зове продавач-консултант, трябва!
Когато на девойчетата в банките им се задава въпрос, е редно да могат да отговарят компетентно. Когато усетят, че срещу тях не седят умници като теб и мен, а заблудени душици, не трябва да ги заблуждават още толкова или поставят в още по-заблудено положение.

По цял свят служителите в банката са ДЛЪЖНИ да отговорят честно на всеки конкретен въпрос. Но не са длъжни само да показват на клиента какво му е изгодно и какво не. Ако е умен да се сети да пита - ОК. Ако е мъдър да се посъветва с някой умен - пак ОК. Но ако е глупав - да не е бил. Така е по цял свят. Едва напоследък ЕС се замисля и за по-невежите и непрекъснато въвежда улеснения за тях (например ГПР вместо лихва), но не може всичко да се формализира. Малко или много банкирането е интелектуален процес - проста работа е, но не е за прости хора.

# 39
  • Мнения: 41 398
Цитат
Всички банки имат такса за обслужване на сметката и то не само в България, а и в Европа.
Глупости пълни. Говори само за БГ.

Аз, както казах, съм имала сметка в Германия и ми удържаха такса. Та не е само за БГ.
Изобщо безплатен обяд няма. Може да има сметки без такси, но тогава пък има по-високи такси за трансакции или нещо друго. Никоя банка по света не е клон на Армия на спасението.

# 40
  • Мнения: 46 571
Ако не е ясно, пак да уточним. Нямаме нищо против да има такса, искаме единствено да ни уведомят, че са променили условията и затова са теглят от сметката ни еди каква си сума.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 293
В офисите на ЦКБ на всяко гише си има информационна табела с новите условия. И на сайта ги има. Така че са си изпълнили тяхната част от договора.

При рутинно ходене до там, я прочетох и навреме си закрих една от картите, без която мога да мина. Не искам да им давам по 10ст за всяка проверка на наличност. не искам да имам такса за карта, за която дълги години съм нямала такава.

# 42
  • Мнения: 46 571
Аз нямам рутинна работа там, само за откриването и закриването съм ходила  Joy добре че мъжът ми беше клиент и видял.

# 43
  • Мнения: 10
Аз не разбирам как някои хора тук считат, че е нормално да има такси. Ами не е.
Нормално е да плащаш такса за нещо - да, в Англия има сметки с такси, но за 1-2 лири/месец получаваш да речем нещо - застраховка, % от изхарченото и тн.

А какво е поддръжка на сметка. Или такса проверка на салдо?

И за по-умните плащачи - защо таксата за сметката е 50 ст? Що не 5 лв или 1 ст? Знаете ли?

# 44
  • Мнения: 447
Аз не разбирам как някои хора тук считат, че е нормално да има такси. Ами не е.

Напълно нормално е. Поддръжката на сметката е вид услуга, която банката ти прави. Тази услуга е платена, както повечето услуги в повечето институции (отиваш да ти изследват кръвта - плащаш за вземането на кръв и за самите изследвания, правиш си застраховка - плащаш за нея, говориш по телефона - плащаш сметка). Ужасно просто е! Банката не е благотворително дружество,
Щом не ти се плаща, дръж си парите под дюшека или в буркани.

Освен това много се заблуждаваш, ако си мислиш, че в чужбина подобен род услуги не се заплащат. Не само, че са платени, но са и доста по-скъпи.

# 45
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 858
То добре платена услуга, но при салдо 0 какво поддържат?
В Канада и Сащ закривам сметка с тел обаждане, в България не успях и с два пъти по 2 часа висене в Банката да го направя. Казаха елате след 5 дни, ако имате транзакции по картата да ги изчистим. Какви транзакции, като вие въобще не сте ми издали карта.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 9 744
В темата много интересно се преплитат опита от Англия и този в БГ. За съжаление нямат общо - както откъм такси за всевъзможни неща (да, чуждите банки някак успяват да печелят, въпреки че не те таксуват постоянно за всевъзможни глупости), така и откъм обслужване - операциите там често стават по телефона, много по-лесно и без ненужна бумащина.
Съжалявам, ако това обижда представителите на сектора в темата, но има доста път да извървят БГ банките, докато стигнат дотам.

# 47
  • Мнения: 41 398
В темата много интересно се преплитат опита от Англия и този в БГ. За съжаление нямат общо - както откъм такси за всевъзможни неща (да, чуждите банки някак успяват да печелят, въпреки че не те таксуват постоянно за всевъзможни глупости), така и откъм обслужване - операциите там често стават по телефона, много по-лесно и без ненужна бумащина.
Съжалявам, ако това обижда представителите на сектора в темата, но има доста път да извървят БГ банките, докато стигнат дотам.

Относно операциите по телефон имам съмнения. Закривала съм сметка в Германия и хич, ама хич не стана по телефона. Имаше факсове, имаше подписване на декларации и прочее.
Всъщност бих се притеснила, ако някой може да се обади по телефона, каже "Аз съм вашта леля, закрийте тази сметка". Или пък нареди плащане по телефона ooooh! Теб не те ли плаши това? То и сега стават измами, а какво ли ще стане, ако почне всичко да става по телефона. Който иска да не ходи - има си електронно банкиране с електронен подпис, пароли и прочее.
И ако няма никаква бумащина и след време установиш, че след заявка по телефона не е станало каквото си искала, как ще докажеш, че си права? Ще си правиш запис на разговора ли?
Това може да стане само с някакви специални средства за идентификация по телефон, със записи и други такива, които са по-сложни и скъпи от бумагите.

# 48
  • Мнения: 447
Titina, според мен в твоя случай говорим за откровена некадърност, за която вина носи не тарифата на банката, а служителите, които са се правили, че те обслужват. Имаш пълното право да си недоволна, и аз бих била (както и всеки човек, на твое място, предполагам). Peace

И да, определени има какво да се желае откъм обслужване и отношение в нашенските банки. Забележки относно качеството на обслужване ни най-малко не ме обиждат като служител в тази сфера - аз знам, че забележките са напълно основателни. Както писах и по-назад, това е едно от нещата, които не харесвам в професията си и заради които излязох по майчинство с огромно облекчение.

Но да се твърди, че услугите на банките, едва ли не, трябва да са безплатни - извинете, звучи абсурдно! Stop

# 49
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Абсолютно съм съгласна, че поддръжка на сметка, извадено от целия контекст на разговора, е нормално.
За мен не е нормално, когато сметката вече е със салдо 0, в онлайн банкирането седи 0, но отиваш в център на банката и там мацка учтиво ти казва, че дължиш още 50 лв, защото видиш ли банката ти открила неразрешен овърдрафт и си тегли от там суми. Дори справката, която ти предоставят съдържа само 0, но те с химикал отгоре ти написват -43 лв и се подписват. Това вече освен че звучи несериозно, е и доста изнервящо.
Аз например, търся съвет какво точно да направя в тази ситуация. То е ясно че ще се пише заявление за преразглеждане и оспорване, но ако някой вещ ми сведе точно какво да напиша или поне малко ме открехне в конкретиката на тематиката ще съм му много благодарна.

# 50
  • Мнения: 10
Аз не разбирам как някои хора тук считат, че е нормално да има такси. Ами не е.

Напълно нормално е.

Освен това много се заблуждаваш, ако си мислиш, че в чужбина подобен род услуги не се заплащат. Не само, че са платени, но са и доста по-скъпи.

За мен не е нормално. В БГ обаче нямате избор - всички банки са така. В Англия в частност (а и САЩ) има избор - има и сметки без малоумни такси.

Това горното ти го знаеш от личен опит (имаш сметка в чужбина) или просто ти се иска да е така?
Ако е първото, съжалявам, явно от невежество си плащаш, ако е второто........ абе ти да не си служителката на ЦКБ от разказа ми. Щото като й казах , че в Англия получавам по 2 писма с промените, тя ми каза 'ааа не, не е възможно, покажете ми едно такова писмо'  #Crazy #2gunfire

А и не ми отговори защо таксата за сметката не е 5 лв или 100 лв или пък 1 ст/месец?
Тъй като няма да ми отговориш аз ще ти кажа.

Идва мазния мустак (ММ) (шеф на една известна КТБ банка) и казва на там който трябва (??):

ММ: тоя месец искам 1000000 лв повече чиста печалба!
??: Ама то няма вече балъци за заеми, няма кой да дерем дебело - хората само спестяват - ние там тънко ги дерем с лихвите - 5% за спестявания, 15% за заеми.
ММ: Не ми дреме, действай!
??: Ами добре тогава ще сложим нови такси.
ММ: Това ме ми донесе ли 1 000 000 лв печалба, че и джипа е за смяна - препълних пепелника
??: Да няма проблем.
ММ: ОК, действай или си без работа.

След това отива ?? и вижда, че има К броя сметки с карти + У броя проверки на наличността през АТМ + Р броя проверки през ипей. Сумира К+У+Р и получава коефициента. Дели 1 000 000 на коефициента. След това слага некролог на гишето в клона и отива да докладва на ММ.

??: Задачата изпълнена!

Обаче минава месец-два и бройките на К У и Р почват да намаляват - някой хора затварят сметки, не проверяват наличност и тн. ММ е недоволен той си иска 1 000 000 лв/месец.

Сещате се какво се случва след това нали?

Аз за нас е само коефициента.

Последна редакция: пт, 14 мар 2014, 11:27 от antibanka

# 51
  • Мнения: 41 398
А и не ми отговори защо таксата за сметката не е 5 лв или 100 лв или пък 1 ст/месец?

Официално и теоретично всяка такса се определя според разходите за дейността. Поддържането на сметка изисква човешки, ИТ и прочее ресурси и някой е сметнал, че себе стойността на тази услуга е Х пари. После обаче в играта влиза и конкуренцията с другите банки и накрая се определя някаква крайна сума, на база на кост и пазар. В случая няма картел, защото таксите са различни. А защо в магазините плащаш различно за еднакви стоки?

И както вече писах - поддържането на сметка навсякъде струва пари и ако някъде е привидно безплатно, то парите идват от другаде. Може просто да ти предлагат по-ниска лихва по сметката например за да покрият този разход. Това обаче е нечестно спрямо тези с големите влогове, защото от тях се взема много повече във вид на пропусната доходност. Затова аз лично предпочитам да знам, че сметката ми струва 50 стотинки / месец, а лихвата е максимална. Въпрос на вкус.

Сега въвеждат отпадане на таксата за разглеждане на документи за кредит. Нима някой си мисли, че банката ще поеме този кост? Нищо подобно, ще го натовари върху лихвата на одобрените кредити. И така тези с одобрен кредит ще плащат за тези, които не са получили одобрение. Затова с такса е по-добре според мен.

# 52
  • Мнения: 46 571
Но да се твърди, че услугите на банките, едва ли не, трябва да са безплатни - извинете, звучи абсурдно! Stop

Кой го твърди?

# 53
  • Мнения: 10
А и не ми отговори защо таксата за сметката не е 5 лв или 100 лв или пък 1 ст/месец?

Официално и теоретично всяка такса се определя според разходите за дейността.

Точно така, но те не го правят.
прави се така:

Идва мазния мустак (ММ) (шеф на една известна КТБ банка) и казва на там който трябва (??):

ММ: тоя месец искам 1000000 лв повече чиста печалба!
??: Ама то няма вече балъци за заеми, няма кой да дерем дебело - хората само спестяват - ние там тънко ги дерем с лихвите - 5% за спестявания, 15% за заеми.
ММ: Не ми дреме, действай!
??: Ами добре тогава ще сложим нови такси.
ММ: Това ме ми донесе ли 1 000 000 лв печалба, че и джипа е за смяна - препълних пепелника
??: Да няма проблем.
ММ: ОК, действай или си без работа.

След това отива ?? и вижда, че има К броя сметки с карти + У броя проверки на наличността през АТМ + Р броя проверки през ипей. Сумира К+У+Р и получава коефициента. Дели 1 000 000 на коефициента. След това слага некролог на гишето в клона и отива да докладва на ММ.

??: Задачата изпълнена!

Обаче минава месец-два и бройките на К У и Р почват да намаляват - някой хора затварят сметки, не проверяват наличност и тн. ММ е недоволен той си иска 1 000 000 лв/месец.

Сещате се какво се случва след това нали?

А за нас е само коефициента.

# 54
  • Мнения: 10
Ето анкета.
Става дума специфично за сметки (депозитни, разплащателни), при които банката печели не по-малко от 8% на година от нашите пари.
Разлика между лихва по сметка и лихва по заем (моите пари дадени на бай Х за плазма)

# 55
  • Мнения: 447
Това горното ти го знаеш от личен опит (имаш сметка в чужбина) или просто ти се иска да е така?
Ако е първото, съжалявам, явно от невежество си плащаш, ако е второто........ абе ти да не си служителката на ЦКБ от разказа ми. Щото като й казах , че в Англия получавам по 2 писма с промените, тя ми каза 'ааа не, не е възможно, покажете ми едно такова писмо'  #Crazy #2gunfire

А и не ми отговори защо таксата за сметката не е 5 лв или 100 лв или пък 1 ст/месец?

Знам го, защото имам много чуждестранни клиенти, с които съм обсъждала този и редица други въпроси, касаещи банковите практики в различните страни.
И това, че на теб наличието на такса не ти се вижда нормално, не значи, че наистина не е. Можеш да допуснеш за миг, че грешката е в твоя телевизор. Искаш услуга - плащаш пари! Елементарно е! Като не ти се плаща, казах ти вече: дръж си парите под дюшека! Никой не те задължава да имаш сметка в банка.

И на мен може да не ми се струва нормално да плащам за киселото мляко в магазина, защото не ме кефи и бих предпочела да си ги взимам безплатно, но млякото е с пари. Имам избор - или да продължа да купувам, или да си завъдя крава.

На втория ти въпрос не отговорих, защото го намирам за абсолютно тъп! Всяка банка определя сама тарифата на услугите си на база търсене, конкурентни пазари и доходи.

# 56
  • Мнения: 46 571
Точно така, но те не го правят.
прави се така:...

Не мисля, че двете неща са свързани. Имам поглед в/у кредитите, защото в моята сфера клиентите често, да не кажа почти винаги, опират до кредит, затова хич не се връзвайте, че нямало кой да тегли заеми. Съвсем доволно си се ползват, не са за съжаляване  Simple Smile

Просто си търсят всякакви начини за повишаване на печалбата. Това че печелят от кредити, не значи, че ще откажат да се възползват и от другата възможност.

Но не мога да не съм обективна, условията сега са много, много по-добри от преди години. Ние теглихме за жилище 2004 г. на 12.75%, сега е 5.45%. Ами, имат си трески за дялане и ще се борим, за да ги оправим, но не мога да кажа, че само черни  Simple Smile

# 57
  • Мнения: 1 367
Аз го разбирам така - имам сметка в банката и пари в нея => банката разполага с моите пари и може да оперира с тях, защото съм и гласувала доверие, че ще ми ги пази и върне, когато поискам. За да може банката да дава кредити, тя трябва да има пари в сметките на хора като мен => не би трябвало за това да ми събира такса само защото съм и дала парите си. Ако извършвам някакви операции - преводи, плащания и др. транзакции ОК, това вече е работа, за която съм съгласна да си платя. Ама да ми начислява минус, за това, че имам сметка и да ми източи без предупреждение парите под формата на такси, за които не съм знаела - това го приемам като подвеждане и колкото да е законно, за мен е неморално най-малкото. Когато системата е така устроена, че да прецаква добросъвестните клиенти, грешката не е в системата, а в тези, които стоят зад нея и не мога да приема никакви оправдания за това.

# 58
  • Мнения: X
Да точно така би трябвало да бъде online , но в нормална държава. В България банките управляват държавата, те решават всичко - кой, какво и що. Затова и си правят каквото си искат.

# 59
  • Мнения: 46 571
Наистина ли в другите страни няма такси?  newsm78

Понеже не обичам да нося пари в брой, явно възприемам тази възможност като изключително важна услуга и смятам, че е нормално да има символична такса.
Радвам се, че живея във време, в което не ми се налага да се чудя къде да си скрия парите, да наемам охрана, ако отивам да купувам имот, например, или да се чудя сега има ли или няма в пачката някоя фалшива банкнота.
Което не променя факта, че държа да ме уведомят, когато променят нещо по договора ми.

# 60
  • Мнения: 447
online, правиш ли разлика между разплащателна сметка и депозит?

# 61
  • Мнения: 10
Наистина ли в другите страни няма такси?  newsm78


Що си толко учудена?
Глей сега:
Кредитна карта без такси за поддръжка:
http://www.halifax.co.uk/creditcards/low-rate-no-fee/clarity-card/

Разплащателна сметка без такси  за поддръжка:
http://www.lloydsbank.com/current-accounts/classic-account.asp?WT.ac=CACAFOM

И една с 2 лири на месец такса, но с кешбек и оп-добра лихва. Кешбека е повече от таксата:
http://www.santander.co.uk/csgs/Satellite?c=Page&canal=CABBE … ACOM_ViewSelector

# 62
  • Мнения: 46 571
Не знам. Не мога да съдя по няколко оферти дали не са някакви промоции или за определен срок.
Не казвам, че е невъзможно, питам хората, които живеят в чужбина  Peace

Сега видях, че и при нашите има такива, които предлагат връщане на таксата, ако си ползваш сметката, ама няма да пускам линк, да не правя реклама  Simple Smile

# 63
  • Мнения: 2 990
Наистина ли в другите страни няма такси?  newsm78


Моите сметки са в САЩ, имам месечна такса от 6 долара за поддръжка на разплащателната сметка, която отпада при определени нива на влога (примерно няколко хиляди). Банката ми също има такса за проверка на баланс по телефона или на гише, но не и онлайн. Безплатните сметки тук обикновено са с някакъв специален договор - например студентски или пък вързани с инвеститорска сметка, или с висок минимален праг, под който не можеш да падаш, ей такива неща.

# 64
  • Мнения: 46 571
Благодаря, ianajar, и аз горе долу така си представях нещата, поне от това, което съм чувала от познати, затова се учудих.

# 65
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 858
Не във всички банки е така както е посочила ianajar.
Сметките ни, поне в моята банка, са без годишни или месечни такси, проверката на баланс по картата по тел е безплатна, на гише също. На всичко отгоре имам и ред бонуси за КК - между 1 и 5% кеш бак,0 баланс трансфер такси и подобни.....Така, че е от банка до банка. Не съм на специален договор.

# 66
  • Мнения: 1 367
online, правиш ли разлика между разплащателна сметка и депозит?
Да. Разплащателната ми сметка има изключително ниска лихва, но пък почти винаги има някакви пари в нея, така че банката разполага с тях и не работи за лудо. Освен това, смятам за рационално да държа депозитна и разплащателна сметка в една банка и предполагам, че не само аз мисля така. Ако преценя, че не ми е изгодно да поддържам разплащателната сметка, ще се замисля и за депозитната.
Освен това, като говорим за пари, отношенията трябва да са основани на взаимно доверие и всеки става чувствителен, ако някой възбуди съмнение. Тези почти "тайни" таксички будят точно такова съмнение.

# 67
  • София
  • Мнения: 749
Едва се сдържам директно да кажа какво мисля.
Ми дръжте си парите в сутиените бе, хора! Никой няма да ви иска такса да си проверявате наличността, нито за поддръжка, нито за теглене!

Сигурна съм, че някои от вас да им паднат 20 ст. няма да се наведат да ги вдигнат, ама тука вдигат вик до небето.

Ами в банките работят хора. Много хора. Освен това за всички тия операции банките плащат такси - я на вендори на системи, я на оператори. Сирене без пари няма, не разбрахте ли !?

Банките ви носят сигурност и удобство, технитте услуги ви спестяват време - неща, които са безценни. Аз например кафе в Коста или Старбъкс не пия, понеже ми е скъпо, но с удоволствие плащам по 1.50 на месец за дебитната си карта, с която тегля без пари на който си банкомат искам, плащам навсякъде в магазините, плащам си сметките он-лайн когато и където ми е удобно, мога във всеки момент да поверя кога и къде са ми "изчезнали" парите (когато оперирам с пари в брой все се тормозя, че някъде съм загубила някой лев или съм щипнала две банкноти).

Но зад всичкия този комфорт седят много усилия на много хора. Не ги подценявайте! 

Не мога да разбера защо на една необразована сервитьорка можем да оставим 10% процента бакшиш, понеже е направила няколко тигела, но да си платим на банката, която постоянно инвестира в хора, системи и сигурност не можем.

Айде осъзнайте се малко!

П.С. Постът ми, разбира се, не е насочен към всички, писали в темата. Говоря на хейтърите.

Последна редакция: пт, 14 мар 2014, 15:43 от ВаняМ

# 68
  • Мнения: 2 990
Не във всички банки е така както е посочила ianajar.
Сметките ни, поне в моята банка, са без годишни или месечни такси, проверката на баланс по картата по тел е безплатна, на гише също. На всичко отгоре имам и ред бонуси за КК - между 1 и 5% кеш бак,0 баланс трансфер такси и подобни.....Така, че е от банка до банка. Не съм на специален договор.

Титина, дотук за десет години не съм намерила банка, в която разплащателните сметки да са без месечни такси, без допълнителни условия. Пиши ми на лични името на банката си, моля, да се прехвърлям. Но пък от друга страна дотук съм затваряла сметки в ДжП Морган Чейс, ПНС, Чеви Чейс и Уаковия и никъде не са ми разрешили по телефона да го направя, явно в различни САЩ живеем.

Кредитните карти и разплащателните сметки са много различни неща. Много банки предлагат безплатни кредитни карти. За безплатните разплащателни сметки това не може да се каже.  Peace

# 69
  • София
  • Мнения: 749
"Безплата кредитна карта" - предполагам имате предвид без такса. Ами то всичко е калкулирано в лихвите.

Банките не са благотворителни организации...

# 70
  • Мнения: 1 367
ВаняМ, не разбирам защо е необходим този назидателен тон?

Изложили сме своите аргументи. И в основата на всичко - отново повтарям - това е разклатеното доверие.

От там нататък всеки преценява своето рационално поведение.

# 71
  • Мнения: 447
Условията по сметките в една банка могат да варират в зависимост от клиента. Имала съм клиенти, ползващи преференции - по-ниски такси за превод, дори определен брой безплатни преводи в рамките на месеца, по-ниски или липсващи месечни такси и пр. Но тези клиенти са били преференциални, защото е имало причина - държали са големи суми по сметките си, имали са голям брой преводи, валутни разплащания, депозити и т.н.

Условията за поддръжка на сметка също така могат да варират в някакви граници в различните банки. По-малките банки обикновено са по-агресивни в опита си да печелят клиенти, така че предлагат промоции, по-ниски такси и т.н. Това е напълно в реда на нещата и всеки клиент има право да потърси най-изгодната оферта. Преди време мой клиент англичанин ми беше разказвал, че се е опитвал няколко пъти да стане клиент на голяма и престижна английска банка. След много обстойно проучване и купища попълнени документи го бяха оценили като неблагонадежден и го бяха отхвърлили. Тук това звучи като виц, защото няма банка, в която ще откажат да ви открият сметка (освен може би БНП Париба, преди време имаха доста рестриктивна политика, сега не знам). Но нещата не винаги са черно-бели. Понякога имат и нюанси. Всеки иска най-добрите условия и най-ниските цени. Но какво предлага насреща?

В общи линии, никоя банка няма да се откаже да реализира печалба от дадена услуга, ако може да си го позволи. Човек трябва да си отваря очите наистина добре, когато подписва документите, уговарящи взаимоотношенията му с банката. Една сметка може да няма такса за поддръжка, обаче тегленето от дебитната карта към нея може да струва повече пари. И ако вие сте от хората, които теглят често пари на банкомат, трябва да си направите сметката много добре, защото може да се окаже, че ви е по-изгодно да си откриете сметка с такса, от която обаче теглите безплатно. Моментът е много тънък и наистина трябва да се проучи внимателно. Тук идва и ролята на банковия консултант, който - ако е добър професионалист - трябва да ви зададе нужните въпроси, които да го ориентират за вашите нужди. След това би трябвало да ви предложи най-изгодния за вас вариант.
Тук много хора ще кажат, че тъкмо в това е проблемът. Да, така е - има проблем с обслужването. Повечето хора нямат банкова култура, отиват в банката, защото имат нужда от нещо. Не са и длъжни да имат познания по финанси. Работата на служителите е да ги научат на онова, което трябва да знаят, за да вземат най-доброто решение за себе си.

Например, прави ми впечатление, че много хора не правят разлика между депозит и разплащателна сметка. А не са едно и също нещо. Когато си правите депозит, вие оставяте парите си за точно определен срок, в който банката може да ги ползва и инвестира според нуждите и преценката си. Тя знае, че вие няма да си потърсите парите, докато уговореният срок не изтече. За ползването на вашите пари тя ви плаща лихва. При разплащателните сметки е различно. Вие си оставяте парите в банката, но можете да си ги поискате във всеки един момент. Ползването на тези пари за раздаване на кредити, както някой по-нагоре беше споменал, не е желателно и е много рисково. Вие може да си потърсите парите след месец, след година, но може и на следващия ден. Банката няма как да знае. Тя ви съхранява парите и ги поддържа в готовност, ако вие решите да теглите или да превеждате от тях. Схванахте разликата, нали? В единия случай го оставяте за определен срок  на разпореждане на банката, а във втория случай ви ги пазят. Е, ами не е едно и също. В първия случай вие правите услуга, във втория - на вас ви правят.

# 72
  • Мнения: 10 547
Като седят усилията на толкова много хора, все да намерят начин част от тях да ми обясняват честно, ясно и като на нормален човек.
Толкова е просто! Аз също не съм благотворител на банковата сфера, нали?

Аз, само и единствено аз с четене и търсене съм намерила оптималните за мен банкови услуги, защото ако разчитам на много хора, които работят в банките ....  Stop Зная, вие не сте от тях, но мамка му, защо все такива незнаещи на мен ми се падат? А видя ли 22-годишно на гише, не заставам пред него.

# 73
  • Мнения: 447
Зная, вие не сте от тях, но мамка му, защо все такива незнаещи на мен ми се падат? А видя ли 22-годишно на гише, не заставам пред него.

Каси, не подценявай младежта. Много от тези млади хора са доста по-мотивирани да се доказват и приемат професията си по-сериозно от лелките с голям стаж. Wink

# 74
  • Мнения: 10 547
Зная, вие не сте от тях, но мамка му, защо все такива незнаещи на мен ми се падат? А видя ли 22-годишно на гише, не заставам пред него.

Каси, не подценявай младежта. Много от тези млади хора са доста по-мотивирани да се доказват и приемат професията си по-сериозно от лелките с голям стаж. Wink

Изобщо не ги подценявам. Сами са се доказали като незнаещи елементарни неща.

Така, аз съм клиент на Банка ДСК и Общинска банка. Има по два офиса на въпросните банки, които посещавам и в общо четирите имам по една обслужваща ме служителка, която е доказала, че си разбира от работата и може да се разчита на нея.

# 75
  • Мнения: 447
Зная, вие не сте от тях, но мамка му, защо все такива незнаещи на мен ми се падат? А видя ли 22-годишно на гише, не заставам пред него.

Каси, не подценявай младежта. Много от тези млади хора са доста по-мотивирани да се доказват и приемат професията си по-сериозно от лелките с голям стаж. Wink

Изобщо не ги подценявам. Сами са се доказали като незнаещи елементарни неща.

Така, аз съм клиент на Банка ДСК и Общинска банка. Има по два офиса на въпросните банки, които посещавам и в общо четирите имам по една обслужваща ме служителка, която е доказала, че си разбира от работата и може да се разчита на нея.

Съжалявам за негативния ти опит! Твоя и на хилядите други като теб, които не получават адекватно отношение от моите колеги...
Не знам какво друго да кажа, наистина.

# 76
  • Мнения: X
Нека има такси. Но когато се променят условията да си информират клиентите както трябва. Също след като клиентът не изпълнява договорните условия - не плаща 3 месеца примерно таксата си - договорът трябва да бъде невалиден, както е логично и това би трябвало да съществува написано.
Проблемът за който се говори в темата е, че въпреки че в сметката няма пари и клиентът отдавна е дори извън страната - сметката не е закрита и продължават да се начисляват такси.
А в моя случай поради идиотия на персонала въпреки че платих дължимите такси и подадох молба, сметката ми не се закри.

Това със сутиените беше излишно....
Моите доста скромни наблюдения са, че в нормалните страни има много по-малко банки и подобни "финасови" институции на глава от населението. Само у нас изглежда е бъкано от банки и супер мега луксозни банкови офиси, нали? Защо ли...

# 77
  • Мнения: 4 892
Влизам да похваля банките. По-точно една. Преди Коледа, точно на 23 декември ми източиха картата, с не малка сума и то на банкомат. Вчера ми ги върнаха  Heart Eyes

Иначе, Касита, за жалост това с обясненията не е приоритет на никого. Що да ти обясняват, като е написано. И за съжаление не е само в банковата сфера.

За една седмица се ядосах на една клиника и на кабелен оператор.

# 78
  • Мнения: X
Трето, в България има закон срещу преднамереното злословене и увреждане на интереса на банките.
Стигнах до тук и  .....      Shocked
Това как да го разбирам:че банките могат да ме правят на идиот по всяко време, а аз трябва да го пазя в тайна и да не разгласявам как са се изгаврили с мен?   
Имам същия плачевен опит с Пощенска.Преди 7-8 години.Бях забравила една сметка, след неизползването й около 3 години отивам да изтегля сумата (около 150 лв бяха) и да я закрия.И ме посреща една кокошка с :"Ама, гУспожо, вие нямате пари в сметката....дори ни дължите пари (35 или 55 лв бяха)."     Shocked Shocked   
"Ма как ще Ви дължа пари, по тази сметка няма движение поне от 3 години!"
"Ами, за месечни такси."
"Ама какви месечни такси, като по нея не е имало движение и не изисква никаква работа!"
"Ами, такива са условията.Ако искате да я закриете, ще трябва да платите дължимата сума и тогава!"
Е, теглих й една и я оставих да ломоти след мен.До ден днешен няма ни вест, ни кост от тях.    Laughing
От тогава не се занимавам с банки.Ако е наложително, откривам сметка, свършвам си работата и я закривам.
Спонсор на банките бях еднократно.Втори път няма да ме хванат  за канарче.

Пп:отивам да дочитам колко още са ужилените....   

# 79
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 858
"Безплата кредитна карта" - предполагам имате предвид без такса. Ами то всичко е калкулирано в лихвите.
Плащаш си навреме всичко и нямаш никакви лихви. Простичко е.

# 80
  • Мнения: 2 990

Е, теглих й една и я оставих да ломоти след мен.До ден днешен няма ни вест, ни кост от тях.    Laughing

Мммм да де, ама после след пет години ви пращат писмо, че им дължите еди-колко си и ще ви пратят съдия-изпълнител, нали? И пускате после теми в Клюкарника колко са лоши.

Не виждам нищо толкова пичовско в това да теглиш една на служителя, който те уведомява официално за задълженията ти, и да си излезеш. Освен това, таксите по сметките са за поддържането им, не за движението по тях.

Не съм специалист по банково дело и не знам как се прави ценообразуване в България, но тук наскоро четох статии по въпроса за таксите по разплащателните сметки и имаше оценки, че на банката всяка такава сметка с по-малко от 500 долара в нея е чиста загуба. Тук обикновено разплащателна сметка означава безплатни транзакции с дебитна карта, с директно банкуване онлайн и т.н., които на банката все пак са ѝ разход, нищо, че на потребителя му се водят безплатни. Ако потребителят си е решил да не ползва банкоматите, това не променя факта, че банката тези банковати ги е поставила и ги поддържа, както и че продължава да плаща заплата на този, който следи движението или липсата на такова по вашата сметка. Така че тези десет лева, дето ги държите в сметката си без движение по нея пет-шест години, на банката не само не са ѝ келепир, ами са ѝ разход.

Последна редакция: пт, 14 мар 2014, 20:20 от ianajar

# 81
  • Мнения: X

............. че продължава да плаща заплата на този, който следи движението или липсата на такова по вашата сметка. ..........
следи движението  Joy ти се шегуваш.... какво има да му се следи на движението, няма с куче да го следи, има си компютри.

# 82
  • Мнения: 15 960
Така че тези десет лева, дето ги държите в сметката си без движение по нея пет-шест години, на банката не само не са ѝ келепир, ами са ѝ разход.

А тези пари по сметката да не ги хранят и поят и обръщат от време на време, че да са им разход. Wink
По новините даваха за една жена, че се съди с банка, защото еднолично и без предупреждение са й повишили лихвения процент. А вие тук за една такса се оплаквате.
Доскоро теглене на пари на каса беше без такса до 2 000 лв, вече и това е с такса.

# 83
  • Мнения: X
Цитат
Не виждам нищо толкова пичовско в това да теглиш една на служителя, който те уведомява официално за задълженията ти, и да си излезеш.
Тя за нищо не ме е уведомила.Ако трябва да сме коректни в изказа, дори е пропуснала да ме уведоми, че сметката ми е на нула. И че от един момент нататък ми начисляват такси за ......въздух може би?   Mr. Green
Ама що да си дава зор жената и да си върши работата както трябва?И без това си получава заплатата........      Laughing 

Интересно ми е, в банки извън Бг начисляват ли такси за нулирани с години сметки?

# 84
  • Мнения: 2 990
Интересно ми е, в банки извън Бг начисляват ли такси за нулирани с години сметки?

Да. Платих 150 долара такси за сметка, в която изведнъж бяха започнали да ми начисляват голяма месечна такса. Банката ми (ПНС) беше пратила новия договор, аз го прелистих, но не видях, че са променили условията за моя тип влог (10 страници ситен шрифт не ми се четяха) и чак като си проверих баланса след няколко месеца видях, че не само не е останало нищо в сметката, ами и дължа пари. Банката в случая надлежно ме е уведомила. Ако бях си прочела договора или поне бях следила баланса си всеки месец, нямаше да се стигне дотам.

Не храня топли чувства към банките изобщо, за българските да не говорим, но в някои случаи те си вършат работата и проблемът наистина е в потребителя.

# 85
  • София
  • Мнения: 35 244
Преди 4 години почина баща ми. Той се грижеше са финансите на семейството, съответно имаше банкова сметка с определена наличност в ОББ. . Съответно, по разходите около погребението, майка ми имаше нужда от финанси. Тя, аз и брат ми като преживели наследници, отидохме да изтеглим част от сумата. Отказаха ни, имало 30 дневен срок в който не можем да предявяваме претенции. Добре, изчакахме чинно срока и една слънчева утрин отиваме в клона в който е сметката. Обаче:
Срещу нас стои момче на видима възраст 22. Обяснихме ситуацията, представихме всички нужни документи, той гледа, мига тъпо и аха да каже нещо. След 5 мин. циклене, категорично заяви, че трябва лична карта на покойника./?!/ С цялото си търпение обясних, че това няма как да стане, защото да издадат смъртен акт, личната карта се прибира за унищожение. Вадя отново смъртен акт, удостоверение за наследници, лични карти /копия и оригинали/ Не! Лична карта трябва! Обяснявам отново, отново, отново.....часът става 10. Накрая ми просветва, че този младеж работа няма да свърши, предлагам да се консултира с колеги, да се обади където трябва или да извика човек от управата на банковият клон. И той моля ви се, се обиди! След сериозната заплаха на невъздържания ми брат, момчето се надигна плахо и отиде към управата. Идва една дама на преклонна възраст и съвсем категорично заявява /след като и на нея излагаме казуса/, че трябва да представим лична карта на починалия! Хайде отново обяснения, писмени декларации, молби в 100 екземпляра, 200 ксерокопия на лични документи, вярно с оригинала и благополучно в 12 ни съобщават, че трябва тримата да имаме банкови сметки в ОББ, че да ни разделят сумата.
Моля?!?
Е, тогава аз станах невъздържана. Добре, съгласиха се, че е нелепо, сметката в евро -така ли искаме да ни я изплатят -да така, само да приключваме по-бързо. Обаче аз заявявам, че искам моята сума да я взема на каса и на момента да я преведа в сметката на майка ми/друга банка/. Няма проблем 1000 и нещо евро и 96 евро цента, обаче, те центове не изплащали ! Тези 96 цента ми преляха чашата и часът, който беше вече 14!
Не мога да опиша в какво състояние бях! Едно от загубата, едно, че трябва да се занимаваме с подобни неадекватни служители, едно, че щадим майка ни, която беше в тотален срив....
Такъв панаир не съм правила никога! Никога! И не само аз.....
Накрая всичко приключи в 16ч, получих си 96-те цента с официално разрешение от централно управление Crazy

Утре ще разкажа за вчерашния ми експириънс в ПИБ Laughing

# 86
  • Мнения: 4 300

Е, теглих й една и я оставих да ломоти след мен.До ден днешен няма ни вест, ни кост от тях.    Laughing

Мммм да де, ама после след пет години ви пращат писмо, че им дължите еди-колко си и ще ви пратят съдия-изпълнител, нали? И пускате после теми в Клюкарника колко са лоши.

Не виждам нищо толкова пичовско в това да теглиш една на служителя, който те уведомява официално за задълженията ти, и да си излезеш. Освен това, таксите по сметките са за поддържането им, не за движението по тях.
Нали, изключително възпитано, интелигентно и зряло поведение.
И на фона му от тази тема  ( даже без да броим постовете на автора) се очертава едва ли не, че пишещите никога не са били на 22 или не са допускали грешка в работата си. Или поне така изглежда от начина, по който критикуват чуждите грешки.
За прозрението колко без пари е да се поддържа една сметка, понеже го прави "компютър" изобщо няма да коментирам, понякога дори за обща култура е нужно да се поинтересува човек как функционира която да е организация с повече 10 служители.

# 87
  • Мнения: 15 960
Интересно ми е, в банки извън Бг начисляват ли такси за нулирани с години сметки?

Да. Платих 150 долара такси за сметка, в която изведнъж бяха започнали да ми начисляват голяма месечна такса. Банката ми (ПНС) беше пратила новия договор, аз го прелистих, но не видях, че са променили условията за моя тип влог (10 страници ситен шрифт не ми се четяха) и чак като си проверих баланса след няколко месеца видях, че не само не е останало нищо в сметката, ами и дължа пари. Банката в случая надлежно ме е уведомила. Ако бях си прочела договора или поне бях следила баланса си всеки месец, нямаше да се стигне дотам.

Не храня топли чувства към банките изобщо, за българските да не говорим, но в някои случаи те си вършат работата и проблемът наистина е в потребителя.

Ами нали точно от това тръгна темата. Че в България банките за никакви промени не те уведомяват и трябва да обикаляш ежемесечно всички банки, с които имаш взаимоотношения, за да се осведомяваш.
Рокси, била съм на 22 год., ама нагла и самонадеяна - не. А  виждаш, че и опитната служителка толкова е запозната.

# 88
  • Мнения: 10
А как ще се почувствувате ако утре вашата банка въведе нова (или промени сегашна) такса от 1000 лв/месец.
И вие разберете след 1 месец. А ако е след повече време. А?
Или мислите, че това няма да стане? Кое/кой ще ги спре?
Вие според тях сте съгласни за всички промени.
Та как ще сте при такъв сценарий.

# 89
  • Мнения: 41 398
Ами нали точно от това тръгна темата. Че в България банките за никакви промени не те уведомяват и трябва да обикаляш ежемесечно всички банки, с които имаш взаимоотношения, за да се осведомяваш.


Всъщност темата е дали това е законно. От там нататък, след като е законно, банката си решава кое и е по-изгодно. И си гледа своя интерес, а не твоя. И щом не пристъпва закона не можеш да се жалваш. Можеш да си преместиш парите в друга банка. Това ти е правото.

# 90
  • Мнения: X
Е то законите у нас се пишат от банкерите, те управляват страната. Затова сме в това положение.

# 91
  • Мнения: 41 398
А как ще се почувствувате ако утре вашата банка въведе нова (или промени сегашна) такса от 1000 лв/месец.
И вие разберете след 1 месец. А ако е след повече време. А?
Или мислите, че това няма да стане? Кое/кой ще ги спре?
Вие според тях сте съгласни за всички промени.
Та как ще сте при такъв сценарий.

Такса от 1000 лева може да бъде обжалвана и делото ще бъде спечелено, защото няма начин да се докаже от страна на банката, че разходите са такива.  А и още нещо, опита ли една банка да направи това (такова непомерно изхвърляне), тази банка я пиши заминала. Най-ценният капитал на банките е репутацията и затова не го правят. Тя банката може да сложи и 50% лихва по заемите, защо според теб не го прави, а?

# 92
  • Мнения: 10

Всъщност темата е дали това е законно. От там нататък, след като е законно, банката си решава кое и е по-изгодно. И си гледа своя интерес, а не твоя. И щом не пристъпва закона не можеш да се жалваш. Можеш да си преместиш парите в друга банка. Това ти е правото.

Законно е точно толкова колкото е било законно същото действие (едностранна промяна без уведомление) на банка, за което е била съдена, загубила и осъдена да плати не малко пари. Това в БГ.

Последна редакция: сб, 15 мар 2014, 22:25 от antibanka

# 93
  • Мнения: 10
А как ще се почувствувате ако утре вашата банка въведе нова (или промени сегашна) такса от 1000 лв/месец.
И вие разберете след 1 месец. А ако е след повече време. А?
Или мислите, че това няма да стане? Кое/кой ще ги спре?
Вие според тях сте съгласни за всички промени.
Та как ще сте при такъв сценарий.

Такса от 1000 лева може да бъде обжалвана и делото ще бъде спечелено, защото няма начин да се докаже от страна на банката, че разходите са такива.  А и още нещо, опита ли една банка да направи това (такова непомерно изхвърляне), тази банка я пиши заминала. Най-ценният капитал на банките е репутацията и затова не го правят. Тя банката може да сложи и 50% лихва по заемите, защо според теб не го прави, а?

момент, момент. ти банката не я мисли. те и сега не могат да докажат защо таксата за поддръжка на сметка е 90 ст. А преди година почна от 20 (30) ст. Т.е вдигат я няколко пъти. Малко по-нагоре съм описал, как се определят таксите.
освен това, ти мислиш ли, че някой (съда???) ще изиска доказване що таксата е 1000 лв? Смех. Имаш договор, ОУ, приема се, че си съгласна с всяка промяна. Както ти каза, законно е - плащай сега.

# 94
  • Мнения: 447
Авторе, щом си така добре запознат как се определят таксите по банките, вероятно си имаш вътрешен човек, който да те "светне" как точно стоят нещата.
Ми, питай си го как да се измъкнеш в такава ситуация. Щом е толкова наясно, би трябвало да може да ти даде адекватен съвет. Какво си седнал да пишеш по форумите? ooooh!

# 95
  • Мнения: 10
Авторе, щом си така добре запознат как се определят таксите по банките, вероятно си имаш вътрешен човек, който да те "светне" как точно стоят нещата.
Ми, питай си го как да се измъкнеш в такава ситуация. Щом е толкова наясно, би трябвало да може да ти даде адекватен съвет. Какво си седнал да пишеш по форумите? ooooh!
Засягаме се нещо Simple Smile
Да не си от хората на мустака?
Аз няма да се измъквам, вече съм го направил.
За плащачите ме е страх, да не стане после 'ой'

# 96
  • Мнения: 41 398

Всъщност темата е дали това е законно. От там нататък, след като е законно, банката си решава кое и е по-изгодно. И си гледа своя интерес, а не твоя. И щом не пристъпва закона не можеш да се жалваш. Можеш да си преместиш парите в друга банка. Това ти е правото.

Законно е точно толкова колкото е било законно същото действие (едностранна промяна без уведомление) на банка, за което е била съдена, загубила и осъдена да плати не малко пари. Това в БГ.

Аааа, зависи. Много зависи. В този конкретен случай банката си е изпълнила задължението, като е обявила на сайта си. Ти си знаел за тази опция. С топ не можеш да ги разбиеш.

# 97
  • Мнения: 41 398
А как ще се почувствувате ако утре вашата банка въведе нова (или промени сегашна) такса от 1000 лв/месец.
И вие разберете след 1 месец. А ако е след повече време. А?
Или мислите, че това няма да стане? Кое/кой ще ги спре?
Вие според тях сте съгласни за всички промени.
Та как ще сте при такъв сценарий.

Такса от 1000 лева може да бъде обжалвана и делото ще бъде спечелено, защото няма начин да се докаже от страна на банката, че разходите са такива.  А и още нещо, опита ли една банка да направи това (такова непомерно изхвърляне), тази банка я пиши заминала. Най-ценният капитал на банките е репутацията и затова не го правят. Тя банката може да сложи и 50% лихва по заемите, защо според теб не го прави, а?

момент, момент. ти банката не я мисли. те и сега не могат да докажат защо таксата за поддръжка на сметка е 90 ст. А преди година почна от 20 (30) ст. Т.е вдигат я няколко пъти. Малко по-нагоре съм описал, как се определят таксите.
освен това, ти мислиш ли, че някой (съда???) ще изиска доказване що таксата е 1000 лв? Смех. Имаш договор, ОУ, приема се, че си съгласна с всяка промяна. Както ти каза, законно е - плащай сега.

Понеже не мога да те надприказвам ще кажа само, че до сега няма такъв прецедент.
А да докажа такса от 0,90 или 1,90 мога без проблем и аз.

# 98
  • Мнения: 447
Не съм от ничии хора, а към въпросният господин изпитвам точно толкова голяма ненавист, колкото вероятно и ти. До степен да бойкотирам покупката на каквото и да е от неговите обекти и да не купувам нищо, произведено от фирми, в които има участие.

Не в това е въпросът обаче. Просто ми прави впечатление, че си тотално резистентен към всякакви добронамерени съвети и към всякакви мнения, които са различни от твоето, независимо колко добре аргументирани са. Нещо като "едно си баба знае, едно си бае"... Моментално всеки в темата, който не блее с теб в хор, става твой враг.

Затова именно ми стана интересно що си губиш времето в тази тема, като ни приемаш, ни предаваш.

# 99
  • Мнения: 15 960
Ами нали точно от това тръгна темата. Че в България банките за никакви промени не те уведомяват и трябва да обикаляш ежемесечно всички банки, с които имаш взаимоотношения, за да се осведомяваш.


Всъщност темата е дали това е законно. От там нататък, след като е законно, банката си решава кое и е по-изгодно. И си гледа своя интерес, а не твоя. И щом не пристъпва закона не можеш да се жалваш. Можеш да си преместиш парите в друга банка. Това ти е правото.

Да, законно е, но дали е морално? И защо банката на ianajar надлежно я е уведомила за увеличена месечна такса? Тя не си ли гледа интереса?

# 100
  • Мнения: 2 990
Ами нали точно от това тръгна темата. Че в България банките за никакви промени не те уведомяват и трябва да обикаляш ежемесечно всички банки, с които имаш взаимоотношения, за да се осведомяваш.


Всъщност темата е дали това е законно. От там нататък, след като е законно, банката си решава кое и е по-изгодно. И си гледа своя интерес, а не твоя. И щом не пристъпва закона не можеш да се жалваш. Можеш да си преместиш парите в друга банка. Това ти е правото.

Да, законно е, но дали е морално? И защо банката на ianajar надлежно я е уведомила за увеличена месечна такса? Тя не си ли гледа интереса?

Всъщност вашите банки също ви уведомяват. Това, че са си го написали на сайта и са го сложили във всички клонове е достатъчно уведомяване. Моята банка ми изпраща някаква информация за нововъведения всеки месец. Обикновено не ме касае, така че рядко я чета- пак да кажа, това са десет страници микроскопичен шрифт. Никой не ми е пратил писмо в два реда, че от другия месец ми въвеждат такси. Никой не ме е дръпнал за ръкава да ми каже къде да гледам и за какво да внимавам.  Това също се прави с ясната идея, че много от клиентите няма да прочетат или няма да схванат какво точно се променя и ще понесат загуби. Но това си е техен проблем, не на банката.

Категорията "морално" не е валидна за бизнеса - не само за банките, но и за всички останали. Има закон, по който се равняват всички. Оттам нататък моралът е нещо, което всеки си разбира по различен начин.

# 101
  • Мнения: 15 960
А твоята банка защо си играе да ти праща писма ежемесечно? Ако някой старец от село има сметка, не е длъжен да си купи компютър и да има интернет, че да се осведомява редовно. Или може би да пътува до града и до банката, да се запознае с новостите. И каква е разликата дали ще четеш от сайта или от писмото, че било 10 страници - в сайта да не е по-малко.
А банката ми както писах, отскоро е въвела такса за теглене от каса и за суми под 2000 лв. Интересно досега как е просъществувала без нея и какво е наложило въвеждането й.

# 102
  • Мнения: 10
А как ще се почувствувате ако утре вашата банка въведе нова (или промени сегашна) такса от 1000 лв/месец.
И вие разберете след 1 месец. А ако е след повече време. А?
Или мислите, че това няма да стане? Кое/кой ще ги спре?
Вие според тях сте съгласни за всички промени.
Та как ще сте при такъв сценарий.

Такса от 1000 лева може да бъде обжалвана и делото ще бъде спечелено, защото няма начин да се докаже от страна на банката, че разходите са такива.  А и още нещо, опита ли една банка да направи това (такова непомерно изхвърляне), тази банка я пиши заминала. Най-ценният капитал на банките е репутацията и затова не го правят. Тя банката може да сложи и 50% лихва по заемите, защо според теб не го прави, а?

момент, момент. ти банката не я мисли. те и сега не могат да докажат защо таксата за поддръжка на сметка е 90 ст. А преди година почна от 20 (30) ст. Т.е вдигат я няколко пъти. Малко по-нагоре съм описал, как се определят таксите.
освен това, ти мислиш ли, че някой (съда???) ще изиска доказване що таксата е 1000 лв? Смех. Имаш договор, ОУ, приема се, че си съгласна с всяка промяна. Както ти каза, законно е - плащай сега.

Понеже не мога да те надприказвам ще кажа само, че до сега няма такъв прецедент.
А да докажа такса от 0,90 или 1,90 мога без проблем и аз.

Какъв прецедент няма?
Моля, докажи ми такса поддръжка на сметка от 90 ст.месец.
А най ми оправдай как повече от 10 години нямаше такава такса и защо таксата се променя нагоре всеки 2-3 месеца (почна от 20 ст май).

# 103
  • Мнения: 10
Не съм от ничии хора, а към въпросният господин изпитвам точно толкова голяма ненавист, колкото вероятно и ти. До степен да бойкотирам покупката на каквото и да е от неговите обекти и да не купувам нищо, произведено от фирми, в които има участие.

Не в това е въпросът обаче. Просто ми прави впечатление, че си тотално резистентен към всякакви добронамерени съвети и към всякакви мнения, които са различни от твоето, независимо колко добре аргументирани са. Нещо като "едно си баба знае, едно си бае"... Моментално всеки в темата, който не блее с теб в хор, става твой враг.

Затова именно ми стана интересно що си губиш времето в тази тема, като ни приемаш, ни предаваш.
Темата съм я пуснал с точната цел да накарам всеки, който иска да си загуби 1 час от живота и 2-3-4 часа на банката. Време в което банката не прави пари, а ще се занимава с глупости.

Няма такова нещо като защита на банковите такси, особено в уродливия им вид сега.

Никой не ми е враг, но ако ти ми държиш такъв тон докато си на работа, няма да се откажа от жалби докато не станеш фронт офис бюро в Малко Търново.
https://maps.google.co.uk/?ll=41.978507,27.523327&spn=0.0274 … &t=m&z=15

# 104
  • Мнения: 447
Темата съм я пуснал с точната цел да накарам всеки, който иска да си загуби 1 час от живота и 2-3-4 часа на банката. Време в което банката не прави пари, а ще се занимава с глупости.

Никой не ми е враг, но ако ти ми държиш такъв тон докато си на работа, няма да се откажа от жалби докато не станеш фронт офис бюро в Малко Търново.

За банковите служители задължение е също и да се занимават с такива като теб - нарича се "решаване на проблеми". Laughing

Негативната кампания, която водиш срещу банките, е обречена на неуспех, защото отношението ти към тях като институции и към хората, работещи в тях, е ужасно злобно и това си личи от километри. Това някак разбива доверието в теб и мотивите, които имаш.

Тонът ми е продиктуван изцяло от твоите изказвания и отношението, което имаш към онези, които не са съгласни с гледната ти точка. Още в първия си пост ти написах, че да наричаш работещите в банковата сфера "тъпаци", не ти прави чест. Държа на думата си и на позицията си. Заканите ти към мен още веднъж потвърждават що за човек си, но вярвам, че всички в темата са разбрали вече. Остани си със здраве и се опитай някой път да погледнеш по-ведро и позитивно на света около себе си. Ще се изненадаш колко хубави неща могат да ти се случат! Peace

# 105
  • Мнения: 10
Темата съм я пуснал с точната цел да накарам всеки, който иска да си загуби 1 час от живота и 2-3-4 часа на банката. Време в което банката не прави пари, а ще се занимава с глупости.

Никой не ми е враг, но ако ти ми държиш такъв тон докато си на работа, няма да се откажа от жалби докато не станеш фронт офис бюро в Малко Търново.

За банковите служители задължение е също и да се занимават с такива като теб - нарича се "решаване на проблеми". Laughing

Негативната кампания, която водиш срещу банките, е обречена на неуспех, защото отношението ти към тях като институции и към хората, работещи в тях, е ужасно злобно и това си личи от километри. Това някак разбива доверието в теб и мотивите, които имаш.

Тонът ми е продиктуван изцяло от твоите изказвания и отношението, което имаш към онези, които не са съгласни с гледната ти точка. Още в първия си пост ти написах, че да наричаш работещите в банковата сфера "тъпаци", не ти прави чест. Държа на думата си и на позицията си. Заканите ти към мен още веднъж потвърждават що за човек си, но вярвам, че всички в темата са разбрали вече. Остани си със здраве и се опитай някой път да погледнеш по-ведро и позитивно на света около себе си. Ще се изненадаш колко хубави неща могат да ти се случат! Peace

Да си вадиш заключения за мен, без да ме познаваш е меко казано тъпо. В мотивите ми доверия не искам, написал съм каквото съм написал, ако някой смята, че му е изгодно да го прави, ОК.

Хората работещи в банките са 90% не много умни да го кажа меко. Всъщност кого лъжа тук - 90% са пълни олигофрени. Такава е системата. В Англия 99% са олигофрени, споко. Ако искаш разкази, само кажи.

Даже и ти самата го признаваш - некомпетентни и тн. Е, за мен думата е друга.

Аз мога да бъда най-лоялния клиент на банката, стига да не ме дразнят с простотии като тези. Считам, че от мен печелят достатъчно и без тъпи такси. Естествено като ме настъпят ставам доста лош, и тука нищо не си видяла.

Както аз мога да бъда лоялен и коректен, така искам и те да са. В момента според мен не са.

И спри да ми цитираш договори, които при подписването аз не мога да променя - т.е. аз съм притиснат да се съглася с каквото банката ми даде.
Това до някъде е ок ако тегля заем, но ако аз им давам пари да печелят от тях, не е.
За съжаление в БГ това е ситуацията, за което се уверих от тази тема, че и клиентите на банката имат не малка заслуга.

# 106
  • Мнения: 46 571
antibanka, с подобно отношение и език няма да постигнеш нищо, не само с банките.
Съвсем добронамерено ти го казвам.

# 107
  • Мнения: 10
antibanka, с подобно отношение и език няма да постигнеш нищо, не само с банките.
Съвсем добронамерено ти го казвам.

Предполагам, с наведена главица е по-лесно. И да приемаме всичко.
Това ли имаш впредвид?

# 108
  • Мнения: 4 841
Обратното на "наведена главица" не е да се проявява невъзпитание, грубост и цинизъм.
Темата олеква не защото проблемът не е интересен за обсъждане, а защото авторът се държи невъздържано и самонадеяно.
Тропането с краче и плезенето с език е характерно за едни други възрастови групи, на които не им откриват банкови сметки.

# 109
  • Мнения: 46 571
Предполагам, с наведена главица е по-лесно. И да приемаме всичко.
Това ли имаш впредвид?

Не. Нямам това предвид. За всеки проблем подаваме жалби и си търсим правата. Следим непрекъснато, за да няма уловки. Както стана тогава, на секундата си закрихме картите. Ипотечния ни кредит беше към една банка, след като не пожелаха да си променят условията спрямо новата обстановка - рефинансирахме и отидохме в друга.
Също така никога не поставям всички работещи там под един знаменател. В повечето от случаите не само съм била обслужвана коректно, но и са ми давали съвети за това как да си организирам нещата и са ми били от полза.

Ако има някаква инициатива или дело ще го подкрепя и ще се включа, но смятам, че банковата система се променя към добро. Дори да има трески за дялане, посоката е вярна.

Пишеш:
Да си вадиш заключения за мен, без да ме познаваш е меко казано тъпо.

И в същото време да правиш абсолютно същото, при това с думи, които не отговарят на поведението на възрастен човек:
Хората работещи в банките са 90% не много умни да го кажа меко. Всъщност кого лъжа тук - 90% са пълни олигофрени.

Ами - смешно е. Ти познаваш ли ги всичките?

Да не говорим, че се регистрираш в бебешки форум, с една единствена цел - да плюеш по съвсем страничен проблем, без дори да си потребител тук.

Пак казвам - нищо лошо в инициативата, но грубостта ти отблъсква дори хората, които са съгласни с теб.

# 110
  • Мнения: X
Нищо не може да се постигне срещу банките - нито с жалби, нито с плюване, нито с нищо. Всичко така са си измислили и написали, че да е срещу клиента и да печелят максимално от него. Докато не им намалеят на всички банки драстично клиентите и приходите и няма истинска конкуренция все така ще е.
Темата е полезна - дано хората да си следят разходите, таксите, сметките и картите и да закриват всички сметки, които не им трябват.
И тъй като съм сигурна, че не ми вярвате утре ще пусна жалба, че не ми предоставят инфо за ипотечния кредит на мъжа ми. Аз въпреки, че съм съкредитополучател и съсобственик на ипотекирания апартамент, не мога да знам как се движат нещата, щото не съм била титуляр. Такова унижение  ooooh! не че е кой знае колко важно, но съм любопитна дали Те четат тук и какво ще се случи...

# 111
  • Мнения: 1 367
От чисто любопитство да попитам, ако и вие сте се интересували и знаете - само банките, които са регистрирани на територията на България ли могат да обслужват български граждани, които пребивават постоянно в страната? Възможно ли е да тегля кредит от банка в Германия например или да си открия депозит в страна от ЕС?

# 112
# 113
  • Мнения: 46 571
...но съм любопитна дали Те четат тук и какво ще се случи...

Няма да се изненадам, ако утре те посрещнат с цветя и бонбони. Още помня как в една от хранителните вериги управителят разреши влизането с дамски чанти и чак тук се разписа след като се появи тема за тях  Joy

# 114
  • Мнения: 4 300
Изобщо не е същото. Солидарен длъжник не значи титуляр по сметка. Ако искате да си решите проблема по културен начин, а не като туземци, си направете пълномощно, използвайте онлайн банкиране или извлечения по пощата.
Един от първите скандали с клиент, на които съм присъствала, беше когато един мъж въпреки, чê беше заявил, че не иска да получава извлечения на домашния си адрес беше получил такива ( грешка на банката). Съпругата му ги отворила и станал огромен проблем, който завърши с развод.
Та с две думи, правилата са си правила и те съществуват неслучайно. Семейните финансови въпроси се решават у дома, а не се вменяват на банките.

# 115
  • Мнения: X
Изобщо не е същото. Солидарен длъжник не значи титуляр по сметка. Ако искате да си решите проблема по културен начин, а не като туземци, си направете пълномощно, използвайте онлайн банкиране или извлечения по пощата. .............. Семейните финансови въпроси се решават у дома, а не се вменяват на банките.
лелле  Laughing добре че ми каза какво значи титуляр на сметка.... можеше да ми обясниш и какво значи туземец и съпруга, също  Laughing това банковите служители наистина имате спец обучение да звучите гадно...
Нямам проблем, искам качествено и разумно обслужване. И ако не ми го осигуряват ги сменявам, елементарно е.

# 116
  • Мнения: X
Цитат
Аз въпреки, че съм съкредитополучател и съсобственик на ипотекирания апартамент, не мога да знам как се движат нещата, щото не съм била титуляр.
Това не е семеен финансов проблем, Рокси.   Laughing
След като и двамата съпрузи са кредитополучатели и равноправни собственици на ипотекираното жилище, близо до ума е, че и двамата трябва да имат и равноправен достъп до всякаква информация относно кредита.
Не се учудвам обаче, че в Бг всичко нормално задължително се превръща в пИлене на нерви и набиване на канчета.Типично.


# 117
  • Мнения: 4 300
За ДДСто ще ни обясниш ли още веднъж Laughing
Не проумявам защо не се замислите малко, пък не потърсите да прочетете поне, щом не вярвате като ви казват нещо. На вас много неща може да ви се струват правилни, особено пречупени през личната ви ситуация, но все пак правилата са за всички и за всякакви ситуации и можете поне да се информирате за тях.

# 118
  • Мнения: 41 398
Цитат
Аз въпреки, че съм съкредитополучател и съсобственик на ипотекирания апартамент, не мога да знам как се движат нещата, щото не съм била титуляр.
Това не е семеен финансов проблем, Рокси.   Laughing
След като и двамата съпрузи са кредитополучатели и равноправни собственици на ипотекираното жилище, близо до ума е, че и двамата трябва да имат и равноправен достъп до всякаква информация относно кредита.
Не се учудвам обаче, че в Бг всичко нормално задължително се превръща в пИлене на нерви и набиване на канчета.Типично.

Когато се сключват договори обикновено се и пише кой има право да получава информация. Ако бяха написали и двамата нямаше да има проблем. Щом е написан само съпругът банката има всички основание да предполага, че по някаква причина такова е желанието на титуляра. Не виждам защо се вдига пушек? По принцип съпрузите нямат права да надничат в сметките на съпрузите си.
Колежката може да подава колкото си иска оплаквания, полза няма да има.

# 119
  • Мнения: X
Цитат
По принцип съпрузите нямат права да надничат в сметките на съпрузите си.
Лична сметка е едно, общ ипотечен кредит е друго.
Ако двамата с мъжа ми сте теглили ипотечен кредит, ако банката очаква от мен да съм солидарен длъжник по покриването на заема, редно е и да съм равноправен получател на информация.
Сега, моят личен опит с три банки е тотално отрицателен и ми е ясно, че всяка една банка винаги ще си "върже гащите и ще прецака клиента".     Laughing
Не ми е необходимо да имам опита с всички банки в Бг, за да го установявам.    Simple Smile
Затова съм намерила моя начин как да използвам банките, когато са ми необходими, така че изгодата да е на моя страна.    Mr. Green  и как да ги шкартирам, когато не ми трябват.

# 120
  • Мнения: 41 398
Цитат
По принцип съпрузите нямат права да надничат в сметките на съпрузите си.
Лична сметка е едно, общ ипотечен кредит е друго.
Ако двамата с мъжа ми сте теглили ипотечен кредит, ако банката очаква от мен да съм солидарен длъжник по покриването на заема, редно е и да съм равноправен получател на информация.
Сега, моят личен опит с три банки е тотално отрицателен и ми е ясно, че всяка една банка винаги ще си "върже гащите и ще прецака клиента".     Laughing
Не ми е необходимо да имам опита с всички банки в Бг, за да го установявам.    Simple Smile
Затова съм намерила моя начин как да използвам банките, когато са ми необходими, така че изгодата да е на моя страна.    Mr. Green  и как да ги шкартирам, когато не ми трябват.


И с какво те прецакват? Когато подписвахте защо не уредихте нещата? Става лесно. А сега се изкарват банките криви. В договорите и финансите няма такива неща като "то е близко до акъла" или "то се подразбира". Кой подписа договора за кредит? Описахте ли, че имате равни права и задължения? Поръчителят по кредит например също е солидарно отговорен, но никой не му дава информация за финансите на длъжника, нали?

# 121
  • Мнения: 46 571
Ясно ми е какво казвате, но признайте си, че е формалност кой подписва като титуляр и кой като солидарен длъжник (или се избира този, който може да докаже по-високи доходи). В крайна сметка вноската се плаща заедно от двамата, дължат я и двамата.
Щом съм солидарен длъжник на нещо, смятам че имам право да виждам как се движи, за да съм готова да търся варианти, ако буксува. Това е и в интерес на банката.
Щом не се дава такава информация, като не си получат вноската и изтичат при солидарния какво му казват - "Я ни дай достъп до сметката си, ама не можем да ти кажем колко ще теглим"  Mr. Green или тогава, като се е обърнала колата,  вече може да благоволят да го уведомят?

Не говоря лично за мен, ние сме си уредили нещата, но то е защото сме запознати с тези особености и не сме съгласни с тях.

# 122
  • Мнения: 4 300
По принцип- и извън темата за банките, а генерално- наличието на солидарни длъжници значи, че кредиторът може да предяви към всеки от тях пълния размер на вземането си. Така че това с подразбирането е просто несериозно. Може да се подразбира когато си говориш на маса с някой познат, в обществото би трябвало- и за щастие е така- нещата да са регулирани със закони и правила, еднакви за всички.

# 123
  • Мнения: 41 398
Хубаво, възмущавайте се щом ви харесва. Имате право. Аз казах, че при банките всичко се описва педантично, и няма такива "ама това е само формалност". Всичко се описва и подписва. Може да ви харесва или не. А и ти сама казваш, че сте си уредили нещата. Значи можело, а?

# 124
  • Мнения: 46 571
...кредиторът може да предяви към всеки от тях пълния размер на вземането си...

Да де. Но защо държи да бъде изненада?
Много проблеми биха били предотвратими и вноските погасени в срок, ако и дръгият длъжник е в течение на случващото се с онова, за което е солидарен.

...А и ти сама казваш, че сте си уредили нещата. Значи можело, а?

Да. Защото покрай работата ми съм се нагледала на много грозни истории. Затова държа като имам кредит да съм наясно какво се случва с него. Защото това е кредит за моето жилище, който изплащам И аз, и в който живея. Пък вие си обяснявайте, че не бил мой Simple Smile

# 125
  • Мнения: 4 300
Taка де, ама други пък са се нагледали на други грозни истории ( дадох пример по назад). Затова е някак редно да не се тупаме в гърдите как и кого сме прецакали, а да се грижим за финансите си като добри стопани, да се информираме за правилата и да ги спазваме.

Изобщо непрекъснатото даване за пример на нещата извън България много рязко контрастира с поведението на същите хора, даващи ги за пример.

Последна редакция: ср, 19 мар 2014, 10:30 от Рокси

# 126
  • Мнения: 46 571
Taка де, ама други пък са се нагледали на други грозни истории ( дадох пример по назад)...

Ами аз не виждам нищо хубаво в това да участвате в криениците на някакъв човек, решил да лъже този, който заедно с него плаща онова, което сте им дали и чиято заплата ще възбраните, когато лъжецът се издъни.
Като иска банката да се подсигури, трябва и да дава информация на този, който носи въпросната отговорност.

За нещата извън България - съпругът/а винаги ли е солидарен длъжни?

# 127
  • Мнения: 4 300
Имам чувството, че по някаква причина не се разбираме. Има правила за даването на информация и те са еднакви за всички сметки, без значение ипотечен кредит ли стои зад тази сметка, кредитна карта ли, депозит ли.
Има си закони, които регламентират задълженията, и те дори не са специално за банките, а за всички хора и фирми.
Оттам насетне никой не може да предотврати или промени човешките отношения, криеници, лъжи и т.н.
Има осигурени механизми всеки с отговорно поведение да си защити интересите. В случая съпругата срещу едно пълномощно, което ще й струва сигурно десетина лева или напълно безплатно да получи от съпруга си паролата му за онлайн банкиране. В случай, че някой е в лоши отношения с този, на когото е станал поръчител/съдлъжник- кредитния регистър, откъдето може да получи информация за собствените си задължения.

Иначе на другия въпрос- в страната, където съм, съпрузите са автоматично съсобственици на имота, и солидарно задължени по кредита.

# 128
  • Мнения: 46 571
Рокси, аз го разбирам, но това не значи, че съм съгласна  Mr. Green защото обичам да знам как стоят нещата по онова, за което съм длъжник, пък било то и солидарен, и да си правя сметката своевременно, за да мога да погася каквото дължа, а не да разбера, когато е късно.

Иначе на другия въпрос- в страната, където съм, съпрузите са автоматично съсобственици на имота, и солидарно задължени по кредита.

И нямат право да знаят как се движи този кредит?

# 129
  • Мнения: 459
Рокси, по-добре едва ли може да се обясни. Никой не може да наднича в чужди сметки, пък било и тези на съпруга. Единственият вариант за това е наличието на пълномощно, а ваденето на такова не боли.

# 130
  • Мнения: 4 300

И нямат право да знаят как се движи този кредит?
Не знам какво влагаш в понятието как се движи. И в България като идеш в банката ще ти кажат колко ти е задължението, но дотам . Никой няма да ти даде повече информация като например кой плаща, кога плаща, колко плаща и т.н. Тази същата информация можеш да я получиш и от кредитния регистър ако толкова не може да се разбереш с 90те процента идиоти, дето реботели по банките.

# 131
  • Мнения: 46 571
Рокси, това коментирах:

...не ми предоставят инфо за ипотечния кредит на мъжа ми. Аз въпреки, че съм съкредитополучател и съсобственик на ипотекирания апартамент, не мога да знам как се движат нещата, щото не съм била титуляр...

На мен не ми се е налагало да търся такава информация, защото титулярът ми е дал достъп до всичко (засега Joy).

...Никой не може да наднича в чужди сметки...

За какви чужди сметки говорим? Нали става дума за жилище, което е точно толкова мое, колкото и на мъжа ми newsm78
Аз нямам претенции да надничам в чужди сметки, ако не нося отговорност за въпросното нещо.
Как искате да нося отговорност за кредита, щом не ми давате информация за него?

Пълномощното може да се оттегли във всеки един момент.

# 132
  • Мнения: 15 960
Рокси, по-добре едва ли може да се обясни. Никой не може да наднича в чужди сметки, пък било и тези на съпруга. Единственият вариант за това е наличието на пълномощно, а ваденето на такова не боли.
Да де, ама виж Рокси на предната страница пише за случай, че банката пратила по грешка извлечение и съпругата го прочела. Кой е виновен в случая?

# 133
  • Мнения: 46 571
Да де, ама виж Рокси на предната страница пише за случай, че банката пратила по грешка извлечение и съпругата го прочела. Кой е виновен в случая?

Любовницата  Mr. Green

# 134
  • Мнения: 15 960
Ами човекът може и да не имал любовница, просто си е спестовен, а сега няма и жена.  Simple Smile Банката обезщетила ли го е?

# 135
  • Мнения: 459
Става въпрос точно за чужда сметка, тя е на друго име , не на вашето. Можете да надникнете в нея единствено с пълномощно, без значение дали е на съпруга, бащата, сестрата или който и да било. Няма значение дали става въпрос за кредит за общото ви жилище или за депозит. Повярвайте, може и да си мислите, че възмущението ви е справедливо, но практиката познава доста странни случаи и всичко е единствено за персонална сигурност на клиентите, а не защото на банките им е кеф да ви измъчват. Laughing

# 136
  • Мнения: 15 960
Ако се тегли кредит, банката има ли право без съгласието на кредитополучателя да променя лихвения процент?

# 137
  • Мнения: 41 398
Ако се тегли кредит, банката има ли право без съгласието на кредитополучателя да променя лихвения процент?

Не. ОБАЧЕ, ако в договора е написано, че лихвата е плаваща и се определя от.... тогава може, когато се промени това от......

# 138
  • Мнения: 46 571
Става въпрос точно за чужда сметка, тя е на друго име , не на вашето...

Ама става дума за кредит, в договора за който го има моето име и участвам с мой доход, за имот, който се води 50% на мое име.
И в крайна сметка се оказва, че единственото ми право е да плащам. Ако искам да знам кой, по дяволите, ми плаща собствения апартамент, нямам право  Mr. Green все пак, ако има желаещи и започнат да внасят, тържествено обещавам, че няма да питам кой и защо  Joy

# 139
  • Мнения: 15 960
Ако се тегли кредит, банката има ли право без съгласието на кредитополучателя да променя лихвения процент?

Не. ОБАЧЕ, ако в договора е написано, че лихвата е плаваща и се определя от.... тогава може, когато се промени това от......

А има ли договори, да речем за ипотечен кредит, в които да не пише така? Не съм теглила и не знам.

# 140
  • Мнения: 46 571
Аз също съм против едностранната промяната, но ако трябва да съм честна като тегля чертата повечето пъти е била приятна  Simple Smile
За 10 г. имаме 5-6 пъти промяна, като само веднъж нагоре (1%), всичко друго беше в посока надолу (общо свалиха 7.3%).

# 141
  • Мнения: 41 398
Ако се тегли кредит, банката има ли право без съгласието на кредитополучателя да променя лихвения процент?

Не. ОБАЧЕ, ако в договора е написано, че лихвата е плаваща и се определя от.... тогава може, когато се промени това от......

А има ли договори, да речем за ипотечен кредит, в които да не пише така? Не съм теглила и не знам.

По принцип има, ама са с по-висока лихва. Но сега въведоха някакви нови правила и не знам как е. Може навсякъде да е фиксирана. Опитаха се да наложат на банките да обвържат плаващите лихви с независещ от тях фактор, например EURIBOR. То това добре, ама кризата таман свършва и всички независими индикатори са в много ниско положение и само ще растат. И ако някой се хване в капана ще има проблеми. По тази причина банките възразяваха, но не знам какво е окончателното решение. Да каже някой с кредит.

# 142
  • Мнения: 4 300
Става въпрос точно за чужда сметка, тя е на друго име , не на вашето...

Ама става дума за кредит, в договора за който го има моето име и участвам с мой доход, за имот, който се води 50% на мое име.
И в крайна сметка се оказва, че единственото ми право е да плащам. Ако искам да знам кой, по дяволите, ми плаща собствения апартамент, нямам право  Mr. Green все пак, ако има желаещи и започнат да внасят, тържествено обещавам, че няма да питам кой и защо  Joy
Продължавам да смятам, че не се разбираме, и то защото не искаме, не щото е много сложно. Когато си солидарен длъжник банката води задължението и на твое име. Т.е. ако питаш какво е твоето задължение ще ти кажат - ххх лв. Длъжни са да го правят и са длъжни да го подават като информация в кредитния регистър. Ако питаш за кредита на мъжа ти няма да ти дадат информация, дори изобщо не би трябвало да ти потвърждават че мъжът ти има кредит там. По ясно от това не мога да го обясня.

# 143
  • Мнения: 46 571
...Ако питаш за кредита на мъжа ти няма да ти дадат информация, дори изобщо не би трябвало да ти потвърждават че мъжът ти има кредит там. По ясно от това не мога да го обясня.

Този кредит при брак става автоматично и мой и го плащам и аз, така че ме засяга пряко. А това, че законите са такива не споря, всеки си гледа интересите, не искат да губят клиенти. Но като закъсат, запорират заплатата на жена му (която няма право да знае какви ги върши нейния, разбира се, коя е тя, че да има право)  Laughing

# 144
  • Мнения: X
Цитат
По принцип съпрузите нямат права да надничат в сметките на съпрузите си.
Лична сметка е едно, общ ипотечен кредит е друго.
Ако двамата с мъжа ми сте теглили ипотечен кредит, ако банката очаква от мен да съм солидарен длъжник по покриването на заема, редно е и да съм равноправен получател на информация.
Сега, моят личен опит с три банки е тотално отрицателен и ми е ясно, че всяка една банка винаги ще си "върже гащите и ще прецака клиента".     Laughing
Не ми е необходимо да имам опита с всички банки в Бг, за да го установявам.    Simple Smile
Затова съм намерила моя начин как да използвам банките, когато са ми необходими, така че изгодата да е на моя страна.    Mr. Green  и как да ги шкартирам, когато не ми трябват.


И с какво те прецакват? Когато подписвахте защо не уредихте нещата? Става лесно. А сега се изкарват банките криви.
А банките прави ли са? Това че нещо е законно според "закона" на банките, означава ли че е правилно??? Нямаме право да коментираме ли или какво?

 В договорите и финансите ням а такива неща като "то е близко до акъла" или "то се подразбира". Кой подписа договора за кредит?
Договорът беше със стандартен текст без възможност за промяна.
Описахте ли, че имате равни права и задължения? Поръчителят по кредит например също е солидарно отговорен, но никой не му дава информация за финансите на длъжника, нали?
Това според теб правилно ли е? Защо не се дава инфо на поръчителя например? Поне една причина можеш ли да измислиш?

Аз пак повтарям, че проблем няма, но ми е досадно и неприятно разни злобарки да ми се зъбят, че аз не съм била никаква и нямам право на информация. Няма разумна причина за това правило. В договора са включени 2ма съкредитополучатели, банковата сметка е на името на единия, но апартаментът е собственост на двамата. Хич няма и да се занимавам с жалби и простотии, не искам и да ги виждам, мъжът ми да се занимава ....  Mr. Green

# 145
  • Мнения: X
Става въпрос точно за чужда сметка, тя е на друго име , не на вашето...

Ама става дума за кредит, в договора за който го има моето име и участвам с мой доход, за имот, който се води 50% на мое име.
И в крайна сметка се оказва, че единственото ми право е да плащам. Ако искам да знам кой, по дяволите, ми плаща собствения апартамент, нямам право  Mr. Green все пак, ако има желаещи и започнат да внасят, тържествено обещавам, че няма да питам кой и защо  Joy
Продължавам да смятам, че не се разбираме, и то защото не искаме, не щото е много сложно. Когато си солидарен длъжник банката води задължението и на твое име. Т.е. ако питаш какво е твоето задължение ще ти кажат - ххх лв. Длъжни са да го правят и са длъжни да го подават като информация в кредитния регистър. Ако питаш за кредита на мъжа ти няма да ти дадат информация, дори изобщо не би трябвало да ти потвърждават че мъжът ти има кредит там. По ясно от това не мога да го обясня.
Да, обаче ако мъжа ми спре да плаща, банката ще иска от мен да погасявам цялата сума.
Е, как да нямам право да знам дали мъжа ми плаща или не?Нали това касае размера на моята вноска?
Щото в един момент може да се окаже, че вместо 500 лв на месец, банката изведнъж да почне да ми удържа по 1000.И аз да се чудя откъде ми е дошло на главата.
Ей заради такива селски номера и пинизи  съм ограничила "контакта" с банките до абсолютния минимум.

# 146
  • Мнения: 41 398
Да, обаче ако мъжа ми спре да плаща, банката ще иска от мен да погасявам цялата сума.
Е, как да нямам право да знам дали мъжа ми плаща или не?Нали това касае размера на моята вноска?
Щото в един момент може да се окаже, че вместо 500 лв на месец, банката изведнъж да почне да ми удържа по 1000.И аз да се чудя откъде ми е дошло на главата.
Ей заради такива селски номера и пинизи  съм ограничила "контакта" с банките до абсолютния минимум.

А защо не отчиташ, че и от другата страна им селски номера и банката просто се приспособява? Станал някой гарант по заем, а като разбере че титулярът го е закъсал си прехвърля цялото имущество да децата или родителите и като дойде банката да си търси обезпечението той е гол и бос и нищо не може да му вземат. Това е една добра причина банката да не разгласява положението на длъжника си. Ами ако същият длъжник временно има затруднения, ти разбереш, разгласиш го и всички се отдръпнат от него и той наистина фалира? И още много примери мога да измисля.

А да контактуваш с банките не е задължително и никого не водят в банка насила.

# 147
  • Мнения: X
много бай-ганювско го каза  Sick
нещата трябва да са доста по- различни и по-важният да е клиента. И това ще стане, но като ги настигнем нормалните държави след 100-200 години....
Между другото някои по-успешни банки тук работят доста добре и си им личи по резултатите. А селяндурските ще окапят най-напред, тази простотия не може да продължава... да искат лична карта на умрял човек  ooooh!

# 148
  • Мнения: X
Ей заради такива селски номера и пинизи  съм ограничила "контакта" с банките до абсолютния минимум.
А защо не отчиташ, че и от другата страна им селски номера и банката просто се приспособява? Станал някой гарант по заем, а като разбере че титулярът го е закъсал си прехвърля цялото имущество да децата или родителите и като дойде банката да си търси обезпечението той е гол и бос и нищо не може да му вземат. Това е една добра причина банката да не разгласява положението на длъжника си. Ами ако същият длъжник временно има затруднения, ти разбереш, разгласиш го и всички се отдръпнат от него и той наистина фалира? И още много примери мога да измисля.
Е, та ей заради такива банкови курв...ски номера съм ограничила контактите си с тях до минимум.   Mr. Green
И аз съм клиент, и аз искам същото лоялно отношение към мен, каквото проявяват и към длъжника.
Защо към него може, а към мене не може?
Апропо, аз поръчител/гарант не ставам на никого.
Ипотечния кредит не е точно длъжник/гарант срещу банките.

# 149
  • Мнения: 46 571
...Станал някой гарант по заем, а като разбере че титулярът го е закъсал си прехвърля цялото имущество да децата или родителите и като дойде банката да си търси обезпечението той е гол и бос и нищо не може да му вземат. Това е една добра причина банката да не разгласява положението на длъжника си...

Лошо няма. Просто да не ни правят на луди с обясненията, че пазели личното пространство на някой си.
И въпреки всичко смятам, че всеки длъжник по даден кредит, независимо титуляр или солидарен, има право на пълна информация по него.
Смешно е да не знам кой изплаща собствения ми имот.

# 150
  • Мнения: 4 300
Лошо няма. Просто да не ни правят на луди с обясненията, че пазели личното пространство на някой си.
И въпреки всичко смятам, че всеки длъжник по даден кредит, независимо титуляр или солидарен, има право на пълна информация по него.
Смешно е да не знам кой изплаща собствения ми имот.
добре де, нали го написах по горе, защо циклим и повтаряме едно и също до откат. Солидарните длъжници имат абсолютно същата кредитна сметка, както и основният кредитополучател ( да не говорим, че кредитите не са само ипотечни, може да сте длъжник без да сте собственик, както може и мъжът да има повече от един кредит, и т.н.). Достатъчно е да попитате за собственото си задължение  и ще получите информация.
Никой не е длъжен да знае, но поне комуникирайте.

# 151
  • Мнения: 46 571
Омотахме се, мисълта ми е, ако питам кой и кога внася пари за моя имот, ще ми кажат ли или не   Laughing

# 152
  • Мнения: X
Рокси не знам за какво точно говориш като казваш солидарен длъжник, аз се водя съкредитополучател и задължения по този кредит според моите банкери - нямам никакви. Подписала съм се на договора, записана съм навсякъде като съ-кредитополучател, съ-собственик, съ-пруга  Mr. Green и т.н. Информация не ми дават никаква щото сигурно са все стари моми и са уникално злобни  Laughing но това вече не ме притеснява. Все пак и съпрузите трябва с нещо да се занимават  Laughing

# 153
  • Мнения: 1 520
Защо не отчиташ, че и от другата страна имa селски номера и банката просто се приспособява? Станал някой гарант по заем, а като разбере че титулярът го е закъсал, си прехвърля цялото имущество да децата или родителите и като дойде банката да си търси обезпечението той е гол и бос и нищо не може да му вземат.
Това е една добра причина банката да не разгласява положението на длъжника си.

Няма нищо нищо селско в това, че гарантът се е разпоредил навреме имуществото си.
Имал е възможност да избегне плащането на чуждия кредит (вероятно посъветван от адвокат) - възползвал се е.
И много добре е постъпил даже.
Както кредитополучателят е имал очи да постави поръчителя си в трудно положение, така и последният има пълното право да излезе от ситуацията с възможно най малко загуби.

Никого не оправдавам, просто в подобни казуси всеки е прав за себе си. Това е.

# 154
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
А аз се чудя, защо от банките не дават проекто-договора за кредит предварително, ако трябва и някой по-компетентен да го види също.
Може 20 пъти да се връща човек за документи, но накрая ти вадят договор и трябва на момента да се подпише.

# 155
  • Мнения: 41 398

Това е една добра причина банката да не разгласява положението на длъжника си.

Няма нищо нищо селско в това, че гарантът се е разпоредил навреме имуществото си.
Имал е възможност да избегне плащането на чуждия кредит (вероятно посъветван от адвокат) - възползвал се е.
И много добре е постъпил даже.
Както кредитополучателят е имал очи да постави поръчителя си в трудно положение, така и последният има пълното право да излезе от ситуацията с възможно най малко загуби.

Никого не оправдавам, просто в подобни казуси всеки е прав за себе си. Това е.
[/quote]

Поръчителството не е невинна формалност. Като не искаш да носиш отговорност за някого не ставаш поръчител, не е задължително. Но щом си се съгласил вече си отговорен. И измъкването от отговорност си е измама.

# 156
  • Мнения: 1 520
Няма нищо нищо селско в това, че гарантът се е разпоредил навреме имуществото си. Имал е възможност да избегне плащането на чуждия кредит (вероятно посъветван от адвокат) - възползвал се е. И много добре е постъпил даже. Както кредитополучателят е имал очи да постави поръчителя си в трудно положение, така и последният има пълното право да излезе от ситуацията с възможно най малко загуби. Никого не оправдавам, просто в подобни казуси всеки е прав за себе си. Това е.
Поръчителството не е невинна формалност. Като не искаш да носиш отговорност за някого не ставаш поръчител, не е задължително. Но щом си се съгласил вече си отговорен. И измъкването от отговорност си е измама.

Ако беше измама, щеше да се наказва с лишаване от свобода.
Но не само, че не се наказва, но дори се намират адвокати,които съдействат на подлъгания от кредитополучателя поръчител да се отърве от плащането на чужди дългове...
И адвокатите ли вършат измама в такива случаи?!

Последна редакция: нд, 23 мар 2014, 15:30 от krem-karamel

# 157
  • Мнения: 41 398
Няма нищо нищо селско в това, че гарантът се е разпоредил навреме имуществото си. Имал е възможност да избегне плащането на чуждия кредит (вероятно посъветван от адвокат) - възползвал се е. И много добре е постъпил даже. Както кредитополучателят е имал очи да постави поръчителя си в трудно положение, така и последният има пълното право да излезе от ситуацията с възможно най малко загуби. Никого не оправдавам, просто в подобни казуси всеки е прав за себе си. Това е.
Поръчителството не е невинна формалност. Като не искаш да носиш отговорност за някого не ставаш поръчител, не е задължително. Но щом си се съгласил вече си отговорен. И измъкването от отговорност си е измама.

Ако беше измама, щеше да се наказва с лишаване от свобода.
Но ето,че не само, че не е наказуемо, но дори се намират адвокати,които съдействат на подлъгания от кредитополучателя поръчител да се отърве от плащането на чужди дългове...

Не съм адвокат и не мога да споря. Но написаното от теб дава много добро обяснение защо банките са гадни и искат колкото може повече предимства - просто ако са човеколюбиви и добрички никога няма да си съберат парите.

# 158
  • Мнения: 46 571
Поръчителството не е невинна формалност. Като не искаш да носиш отговорност за някого не ставаш поръчител, не е задължително. Но щом си се съгласил вече си отговорен. И измъкването от отговорност си е измама.

Остави поръчителството. Да вземем моят случай - брак, купуваме си двамата заедно имот, участваме заедно с доходи, така или иначе автоматично и аз ставам задължително длъжник. Ама съм нямала право да знам кой ми внася вноската и кога. Какъв им е проблемът в този случай? Така или иначе има ипотека, няма как да го прехвърля без да ги уведомя.

# 159
  • Мнения: 41 398
Поръчителството не е невинна формалност. Като не искаш да носиш отговорност за някого не ставаш поръчител, не е задължително. Но щом си се съгласил вече си отговорен. И измъкването от отговорност си е измама.

Остави поръчителството. Да вземем моят случай - брак, купуваме си двамата заедно имот, участваме заедно с доходи, така или иначе автоматично и аз ставам задължително длъжник. Ама съм нямала право да знам кой ми внася вноската и кога. Какъв им е проблемът в този случай? Така или иначе има ипотека, няма как да го прехвърля без да ги уведомя.

Кой е теглил заема и се е подписал като заемополучател?

# 160
  • Мнения: 46 571
И двамата ни извикаха, разбира се. Все пак става дума за общ имот, няма как само единият да мине, нали трябва да дам съгласието си да сложат ипотека на моят имот. Участвам вътре с моите доходи.
Иначе да, казаха, че само единият се пише като титуляр, но това не променя факта, че имота е мой и каквото и да ми разправят, мое право е да знам кой и кога, по дяволите, го плаща  Laughing

# 161
  • Мнения: 41 398
И двамата ни извикаха, разбира се. Все пак става дума за общ имот, няма как само единият да мине, нали трябва да дам съгласието си да сложат ипотека на моят имот. Участвам вътре с моите доходи.
Иначе да, казаха, че само единият се пише като титуляр, но това не променя факта, че имота е мой и каквото и да ми разправят, мое право е да знам кой и кога, по дяволите, го плаща  Laughing

Смесваш нещата, имотът е твой и си дала съгласие за ипотеката, това е едно. А заемът се води на друг титуляр. Никой не оспорва, че имотът е твой, но заемът не е. Другото от сорта на "каквото и да ми разправят..." са общи приказки, а не законови положения. За да е всичко по закон още там на място може да се напише, че и ти имаш право да получаваш информация. А ако няма такава опция (някъде има, другаде не), трябва да си извадиш нотариално пълномощно и нещата стават. както виждаш решение има. Но може мъжът ти да не иска да му знаеш финансовите дела. Има немалко такива семейства, където всеки си гледа своите пари и дава някаква вноска в общата каса, а другото си е негово. А може и да се разведете преди да се изплати заемът и какво ли не. Затова презумпцията е, че финансите са лична работа. Който иска да сподели права има си начин. Това, че не ти харесва и не ти пасва на логиката е заслуга на законодателите, не на банката.

# 162
  • Мнения: 46 571
Писах вече - пълномощното може да се оттегли по всяко едно време Simple Smile
Знам как е законово, просто казвам, че щом ме викат там, мен, за да дам съгласие за ипотека в/у моя имот, искам след това да знам и кой и кога го плаща. Защото, както вътре е записано в договора, участвам с еди какъв си доход, аз, и определено не ми е все едно дали той отива, където трябва.
Няма как да ме убедите, че това нещо не е моя работа, щом самите те изискват моето съгласие и моите лични доходи, относно моят имот.

# 163
  • Мнения: 41 398
Няма как да ме убедите, че това нещо не е моя работа, щом самите те изискват моето съгласие и моите лични доходи, относно моят имот.

За последен път преливам от пусто в празно и повече няма. Искат твоето съгласие за ипотеката на имота, не за заема. И не искат нищо от твоите лични доходи. Евентуално ще ги поискат при издънка на титуляра с плащането. Но по принцип искат пари само от него. А той вече как ще си ги набавя - дали само от своята заплата, дали от твоята, дали от другаде си е негова работа като титуляр. Ако не ти харесва, да ти харесва. Или не вземай заем и няма да имаш работа с банки.

# 164
  • Мнения: 46 571
...И не искат нищо от твоите лични доходи. Евентуално ще ги поискат при издънка на титуляра с плащането...

Няма такова нещо.
Неговите доходи не стигаха за кредита, моите бяха точно толкова определящи, колкото и неговите  Peace

...Но по принцип искат пари само от него...

Явно не са особено запознати със законите в страната, защото щом имаме брак, всичко е СИО, включително въпросните доходи.

Иначе много неща не ми харесват, но съм принудена да правя в живота. Което не означава, че няма да напиша логичните си аргументи и да кажа открито, че просто другата страна си гледа собствения интерес, без значение как ще го опише пред мен, нищо друго Peace

# 165
  • Мнения: 1 520
Поръчителството не е невинна формалност. Като не искаш да носиш отговорност за някого не ставаш поръчител, не е задължително. Но щом си се съгласил вече си отговорен. И измъкването от отговорност си е измама.
Ако беше измама, щеше да се наказва с лишаване от свобода. Но не само, че не се наказва, но дори се намират адвокати,които съдействат на подлъгания от кредитополучателя поръчител да се отърве от плащането на чужди дългове... И адвокатите ли вършат измама в такива случаи?!
Не съм адвокат и не мога да споря. Но написаното от теб дава много добро обяснение защо банките са гадни и искат колкото може повече предимства - просто ако са човеколюбиви и добрички никога няма да си съберат парите.

Още малко и ще кажеш,че самият поръчител е изтеглил кредита и само той трябва да го плаща.

Какво ли ще да правят банките, ако свършат наивниците и всички отказват да поръчителстват?!
Все някога и това ще стане... Whistling

# 166
  • Мнения: X
Апропо, това с поръчители/гарантите е пък най-голямата тъпотия, измисляна някога.    Laughing
Аз искам заем, обаче не, не може, без чичо Пешо и стрина Гина да поръчителстват.Щото нали, банката не знае/не може да си прецени риска, че й трябва и допълнителен гарант.
Затова и миналата седмица се стигна до новинарски бум от заглавия, тип:"Банките масово дават заеми на безработни младоци, пък после бабите им ги изплащат от мизерните си пенсии."
Та, не мога да не се питам, в кого е проблема:В младите, дето акъла им още хвърчи и мислят, че всичко що лети, се яде, или в банките, дето имат претенции, обаче явно не и най-елементарен капацитет да си преценят правилно риска на кого могат и на кого не да отпускат кредити.

# 167
  • Мнения: 15 960
Сега ако въведат и фалит на физически лица, не ми се мисли.
Някой ако е запознат да сподели, и в другите държави ли ако не можеш да си обслужваш ипотечния кредит, ти взимат жилището и продължаваш да дължиш една прилична сума.

# 168
  • Мнения: 41 398

Още малко и ще кажеш,че самият поръчител е изтеглил кредита и само той трябва да го плаща.

Какво ли ще да правят банките, ако свършат наивниците и всички отказват да поръчителстват?!
Все някога и това ще стане... Whistling

Аз например поръчител не ставам. А по първия абзац - ако кредитополучателят откаже да плаща банката може да си избере кой да е от поръчителите и да иска цялата сума от него. Така е по закон. Банката няма задължение да разпределя сумата между поръчителите - при солидарни длъжници всеки е отговорен за цялата сума. Пък после поръчителят може да съди кредитополучателя или другите гаранти за да си вземе парите. Такива са законите.

# 169
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Не проумявам защо не се замислите малко, пък не потърсите да прочетете поне, щом не вярвате като ви казват нещо.
Според мен замислянето ще доведе до обратния извод.
Ако отговарям солидарно за задължението по кредита на Х, това е и мое задължение. Не го казвам образно, а буквално - като солидарен длъжник аз съм длъжник. (Учила съм право, няма нужда да ми се обяснява какво значи солидарно задължение.) Неправилно, безумно е да не ми се дава информация колко дължа аз. Щото доколкото разбирам, това иска Фри. Не с колко пари разполага мъжът ми по сметките си, а на колко възлиза моето задължение към момента. Ако някой банков служител ми откаже тази информация, най-малкото, което ще направя, е да се оплача на шефа му с копие до юрисконсулта на банката. И няма да мирясам, докато не си получа инфото, на което по всички правила на правото и логиката трябва да имам право.
Предполагам обаче, че информация на солидарните длъжници за размера на задължението обикновено на практика се дава без бой. Не само когато получат заповед за незабавно изпълнение, а по всяко време. Иначе щяха да избухват скандал след скандал.
И леко встрани. На моя съседка и бяха отказали информация - дори не теглене, информация! - за размера на сумата по сметка на починалия и мъж, ако е сама, без другите наследници (децата). И това не мога да го разбера що за дивотия е, ама айде.

Да допълня: и ипотекарният длъжник, тоест (съ-)собственикът на ипотекирания имот, също е вид длъжник и също би трябвало да има право на информация за размера на задължението. Без значение дали е кредитополучател и дали отговаря с другото си имущество. Той отговаря за задължението с имота си и трябва да знае за какво отговаря. Няма принципна разлика от поръчителя, разликата е само, че отговорността на ипотекарния длъжник е ограничена до имота.

Послепис. Доходите няма как да са СИО, само вещи могат да бъдат СИО. Нищо, че вещите се купуват с парите от дохода. Заплатата на мъжа ти не се изплаща на теб, нито пък неговите лични задължения се търсят от теб. Друг въпрос е, че има един текст в СК, според който за задължения, поети за нужди на семейството, двамата съпрузи отговарят солидарно. Едно време можеше да бъдат СИО и влогове в банка (което не е същото като доход), но вече не.

Последна редакция: сб, 29 мар 2014, 17:49 от Оранжева мандаринка

# 170
  • Мнения: X
Цитат
На моя съседка и бяха отказали информация - дори не теглене, информация! - за размера на сумата по сметка на починалия и мъж, ако е сама, без другите наследници (децата). И това не мога да го разбера що за дивотия е, ама айде.
E, след като могат да искат лична карта на починал, за да му закрият сметката    Laughing  , никаква банкова дивотия не моЖ ме учуди.

Цитат
Заплатата на мъжа ти не се изплаща на теб, нито пък неговите лични задължения се търсят от теб.
Само дето, ако този мъж е натрупал някакви дългове и вземе, че се гътне, тези дългове пак ще си ги искат от "наследилата" го съпруга.
Съгласна съм да не знам мъжа ми какви пари  и задължения има, обаче после и да не ги търсят от мен.А не:"Нямаш право на информация, ама имаш задължение да плащаш!"    Laughing
И после що толкова много длъжници нямат нищо на свое име....!Ами, няма да имат, при такава "лоялност и честност" от страна на банките...."Каквото повикало, такова се обадило!"

# 171
  • Мнения: 46 571
...Заплатата на мъжа ти не се изплаща на теб, нито пък неговите лични задължения се търсят от теб...

Ние работим заедно в наш си бизнес. Парите, които идват няма как да ги разделим, считаме ги за общи, както и всички др. доходи, които влизат вкъщи. И с тези общи доходи си изплаща ме имота, който е СИО. Така че и тях считам за СИО, защото се трансформират в нея.

И щом ме водят по всичко документи солидарен длъжник, отговорността дали ще влязат в банката до еди коя си дата е И моя, в крайна сметка става дума за моя имот, не на комшиите.

# 172
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Краси, ти можеш и вуйчо си да наследиш, и братовчед си, и прабаба си... И техните авоари ли искаш да знаеш, докато са живи? Wink

Човече, доходите, с които издържате общото семейство (било от общ бизнес или не) и изплащате общия имот, откъдето и да идват, е нормално помежду си да ги смятате за общи, но формално не са.
Аз писах - също мисля, че като ипотекарен кредитор, тоест съсобственик на ипотекираната вещ, би следвало да имаш право да знаеш размера на дълга. Другото винаги можете да си го уредите помежду си, не е работа на банките, те са по формалните неща.

# 173
  • Мнения: 46 571
...Другото винаги можете да си го уредите помежду си, не е работа на банките, те са по формалните неща.

На практика е така, което не значи, че съм съгласна  Laughing
Мое право е да знам кой и кога ми плаща имота, в чиято ипотека и аз съм повлечена.

# 174
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Абе, даже и това (кой кога и колко е платил) съвсем официално не би следвало да се крие, съгласна съм. Най-малкото защото после солидарните длъжници ще имат да уреждат сметки помежду си - не виждам причина да нямат данните още преди дългът да е изплатен напълно.
Аз имам предвид, че няма как да се дава инфо какви постъпления има и какво тегли мъжът ти по неговите си сметки.

# 175
  • Мнения: 4 300
Не проумявам защо не се замислите малко, пък не потърсите да прочетете поне, щом не вярвате като ви казват нещо.
Според мен замислянето ще доведе до обратния извод.
Ако отговарям солидарно за задължението по кредита на Х, това е и мое задължение.
e как ще доведе до обратния извод като още на второто изречение си там, където аз бях предната седмица, или когато там последно писах по темата. Това си е точно липса на замисляне:)
Хората са го измислили достатъчно просто, ясно и удовлетворяващо всички- освен кредитополучателя солидарните длъжници имат същите сметки, по които се следи задължението им. Достатъчно е да питат за своето си задължение ( а не за сметките на мъжа си) и ще получат информация.
Естествено, ако си станал да не казвам с кое нагоре и ти липсва желание, капацитет и възпитание за хормален разговор нищо не може да помогне.

# 176
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Капацитет, капацитет ми липсва, не желание.  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing  И по малко възпитание.
Само да посоча за какво инфо говореше Фри по-горе, че не и се дава. За другото след подобно нежно насмитане изобщо не мисля да се обяснявам.

# 177
  • Мнения: X
Краси, ти можеш и вуйчо си да наследиш, и братовчед си, и прабаба си... И техните авоари ли искаш да знаеш, докато са живи? Wink
Не съм много сигурна, че съм права, но....
Ако наследя вуйчо/баба/друг роднина и той ми завещава освен всичко друго и дългове, имам право да се откажа от наследство.И от дълговете, и от друго, ако има.
А ако става въпрос за съпруг, мисля, че не мога да се откажа.И искам, не искам, трябва по някакъв начин да плащам неговите дългове.

# 178
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Няма разлика, можеш и от неговото наследство да се откажеш.

# 179
  • Мнения: 4 300
Капацитет, капацитет ми липсва, не желание.  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing  И по малко възпитание.
Само да посоча за какво инфо говореше Фри по-горе, че не и се дава. За другото след подобно нежно насмитане изобщо не мисля да се обяснявам.
Ами тôчно за това говори Фри, за задължението на мъжа й. А аз говоря за нейното задължение, което в случая е равно на това на мъжа й, но си е нейно, на нейно име, с нейния клиентски номер, ЕГН, сметка и т.н. И ако иска да получи информация за своето си задължение ( за което всички дотук пишат, вкл. и ти, че имаш право да знаеш колко дължиш ) трябва проссто да питаш по коректния начин.
 И ниастина, ама наистина не проумявам защо е толкова непонятно. От любопитство поне пробвайте, ако на банка не вярвате в кредитния регистър идете и ще разберете- как така кредита на един се вижда като задължение на солидарния длъжник.

пп. целият този развален телефон ми напомня за един дядо, който се беше наредил на касата и на въпроса дали ще си тегли парите ( голяма сума) в брой казал "не, ще ги давам на снахата" Simple Smile)) та така, за него не беше теглене, нали ще й ги даде на нея в ръцете, ама чôвекът все пак беше на преклонна възарст, на него му е простено да не раъбере.

Последна редакция: вт, 01 апр 2014, 19:38 от Рокси

# 180
  • Мнения: 46 571
Абе, даже и това (кой кога и колко е платил) съвсем официално не би следвало да се крие, съгласна съм. Най-малкото защото после солидарните длъжници ще...

Именно. За тези неща говоря.

# 181
  • Пловдив
  • Мнения: 14 697
Значи, с невъзпитани и високомерни хора няма смисъл човек да се разправя, защото те са неприятни за общуване, а и обяснение не ти дължа ни най-малко, но все пак - четейки по-надолу, видях, че си писала същото като мен, но то не е онова, за което питашe Фри. Отговаряйки на Фри, че не е права и трябвало да се замисли, ти звучеше по друг начин. След това, прочитайки следващите ти отговори, не видях никакъв смисъл да обяснявам "а, ама и аз това казвам", защото то се вижда. Ако имаш нужния капацитет, се вижда, искам да кажа.

Цитат
И ниастина, ама наистина не проумявам защо е толкова непонятно.
Е, как защо, бе - нямаме твоя капацитет, затова.  Laughing

# 182
  • Мнения: 10
ИМА И ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

Цитат
Още за наглостта на банките в България
Преди време описах историята ми с разправиите с ЦКБ относно въвеждането на месечна такса за поддръжка на сметка. Ако не сте я чели, можете да я видите ТУК
Мога да споделя,че от днес има развитие по проблема. Вижте как по-долу

Правила за препубликуване: Този текст може да бъде препубликуван само до тук (горната част). Целият текст да бъде видим след последване на линк към източника  (този сайт).

Какво ново се случи?

http://www.lefterov.info/2014/04/blog-post.html

# 183
  • Мнения: 10
Малко ми е странно къде се загубиха всички отракани банкови бюра (служителка тип бюро) от темата.
Защо не споделят възгледи и как не е задължително да се ползват банки. Прави сте. Ето аз вече не ползвам.

# 184
  • Мнения: 41 398
Виж сега, просто не им се е занимавало с теб. Аз имам много опит с договори и мога да ти кажа, че да дадеш адрес, на който да те информират не значи, че са длъжни да те информират. Това просто значи, че ако решат да те информират могат да го направят на този адрес. И ако другаде пише, че публикуване на промяната в сайта се счита за уведомление този член не те топли изобщо/

Аналогично много хора се оплакват от GSM операторите, че не са им спрели номера и им се е натрупала голяма сметка. Да, ама хитрите оператори затова не пишат, че при надвишаване на лимита номерът се блокира, а че при надвишаване на лимита те могат да блокират номера. Т.е. ако искат могат, ако не искат ще го оставят. Една думичка само, но променя много неща.
Предполагам, че подобни текстове има и в твоя договор. Е, ако едно време е нямало си прав де, но със сигурност вече има. А с теб им е било по-лесно да не се разправят. То и не си струва.

# 185
  • Мнения: X
Сега ако въведат и фалит на физически лица, не ми се мисли.
Някой ако е запознат да сподели, и в другите държави ли ако не можеш да си обслужваш ипотечния кредит, ти взимат жилището и продължаваш да дължиш една прилична сума.

Не ако, а ще го въведат. Само че не е така просто и не се свежда само до това дали и колко време ще дължиш сумата. Процедурата е по-комплесна.
Да приемат закона и тогава ще го коментираме, но беше крайно време да се приеме. В Европа сме една от малкото страни без такъв закон.

# 186
  • Мнения: 10
Виж сега, просто не им се е занимавало с теб. Аз имам много опит с договори и мога да ти кажа, че да дадеш адрес, на който да те информират не значи, че са длъжни да те информират. Това просто значи, че ако решат да те информират могат да го направят на този адрес. И ако другаде пише, че публикуване на промяната в сайта се счита за уведомление този член не те топли изобщо/

Ахахаххаха точно това очаквах да прочета.
Еми смешна си, оправи ми деня.

# 187
  • Мнения: 41 398
Виж сега, просто не им се е занимавало с теб. Аз имам много опит с договори и мога да ти кажа, че да дадеш адрес, на който да те информират не значи, че са длъжни да те информират. Това просто значи, че ако решат да те информират могат да го направят на този адрес. И ако другаде пише, че публикуване на промяната в сайта се счита за уведомление този член не те топли изобщо/

Ахахаххаха точно това очаквах да прочета.
Еми смешна си, оправи ми деня.

Ми смей се. Само не разбирам защо съм ти смешна, защото ти разясних някои неща от договорното право ли? Ми не им обръщай внимание, смей се, па някой ден може да си изпатиш от някой договор.

# 188
  • Мнения: X
Ми смей се. Само не разбирам защо съм ти смешна, защото ти разясних някои неща от договорното право ли? Ми не им обръщай внимание, смей се, па някой ден може да си изпатиш от някой договор.

ЗЗД

Чл. 16. (Ал. 1 изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Когато предложението включва общи условия, приемането е действително, ако съдържа писмено потвърждение на общите условия.
При несъответствие между вписани уговорки и уговорки в общите условия имат сила първите, макар и вторите да не са заличени.
При договори с продължително изпълнение изменяването или заменяването на общите условия има сила за насрещната страна по заварен договор само ако й е било съобщено и ако тя не е заявила в дадения й писмено достатъчен срок, че го отхвърля.

Търговски закон

Чл. 298. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) Търговецът може да установи отнапред общи условия за сключваните от него сделки. Те стават задължителни за другата страна, когато тя:
1. заяви писмено, че ги приема;
2. е търговец и ги е знаела или е била длъжна да ги знае и не ги оспори незабавно.
(2) Когато за действителността на сделката е предвидена писмена форма, установените от търговеца общи условия обвързват другата страна само ако са й били предадени при сключването.
(3) При несъответствие между уговореното от страните и общите условия има сила уговореното.

# 189
  • Мнения: 41 398
Е и? Това с какво противоречи на написаното от мен?

# 190
  • Мнения: X
Ами изчети си сама написаното и пробвай да направиш сравнение.

Ето и едно съдебно решение за улеснение.
http://www.justice-ruse.org/rcourt/2011/01/g/06634510/900c1510.htm

"За пълнота следва да се отбележи, че дори и да е налице някакво несъответствие между индивидуалния договор и общите условия, то съгласно чл.298, ал.3 от ТЗ и чл.16, ал.2 от ЗЗД се прилага договора, а не правилата на общите условия."

# 191
  • Мнения: X
Така или иначе има ипотека, няма как да го прехвърля без да ги уведомя.

Никаква пречка няма да прехвърлиш имот с ипотека без да уведомиш банката или когото и да било. Ипотеката следва имота и стига да е съгласен купувачът/надареният, прехвърляш без проблем. Да не говорим, че удостоверението за липса на тежести не е задължителен документ за сделката, така че при недобросъвестен продавач, купувачът може да се сдобие с ипотека без да знае. Е, най-вероятно в НА ще пише, че продавачът заявява, че няма ипотеки и други тежести и после купувачът ще може да го съди. И поръчителят може да съди кредитополучателя, даже има суброгационен иск, т.е. встъпва изцяло в правата на кредитора за да получи от длъжника това, което му дължи по обратен иск, но какъв ще е резултатът е друга работа. Sunglasses

Последна редакция: нд, 06 апр 2014, 14:10 от Анонимен

# 192
  • Мнения: 41 398
"За пълнота следва да се отбележи, че дори и да е налице някакво несъответствие между индивидуалния договор и общите условия, то съгласно чл.298, ал.3 от ТЗ и чл.16, ал.2 от ЗЗД се прилага договора, а не правилата на общите условия."

А аз къде оспорвам това? Ясно е, че договорът има приоритет над общите условия.

Аз само казах, че да дадеш адрес, на който да те информират не значи, че са длъжни да те информират. Изобщо не е ставало въпрос за общи условия и текст на договора. Ясно е, че ако има противоречие текстът на договора е с приоритет.

В  интерес на истината сега като се зачетох пак признавам, че текстът може да се разбере и така, че банката се задължава да му изпраща всичко по мейла. Но не е еднозначно, при условие че нямаме целия цитат, а и другите текстове на договора. Все пак не знаем какво се казва в други членове на договора, а това е важно. Защото ако един член казва едно, а друг друго, вече няма приоритет.

# 193
  • Мнения: 10
Някой да си е прибрал таксите от ЦКБ по моята схема? Или не са много парите и не си заслужава да се пусне искане за връщане.
Споделете.

# 194
  • София
  • Мнения: 3 293
Е какво по-смело? Нали като отидем до банката и ще видим бележката на всяко бюро, че дължим такава такса. На какво основание да си я приберем?

# 195
  • Мнения: 10
Е какво по-смело? Нали като отидем до банката и ще видим бележката на всяко бюро, че дължим такава такса. На какво основание да си я приберем?
Ако си в ЦКБ, на основание, че не са те уведомили както се изисква от чл.20 на 'договора ти за откриване на разплащателна сметка'
Писал съм по-горе как точно става, виж ми блога.
Ако е друга банка - не знам.

# 196
  • София
  • Мнения: 3 293
Мен ме уведомиха като отидох до там. Аз съм си разрешила по по-драстичен начин проблема- закрих си двата депозита и двете карти. Сега съм в друга банка, която пак има подобни такси.

# 197
  • Мнения: 8
Здравейте,
Искам да си открия разплащателна сметка, но проблема е че в банките, които успях да отида удържат за месечни такси, за превод, за теглене и т.н. И се събират куп такси. Някой на скоро да си е откривал разплащателна сметка без подобни такси и в коя банка?  Laughing

# 198
  • София
  • Мнения: 3 293
Ще те разочаровам.

Всички банки искат такса за обслужване на разплащателни сметки. Те се издържат от това. Възможно е банка да предлага пакет: кредит, разплащателна сметка и карта примерно и да намали таксата, но тя пък ще е калкулирана в кредита.

# 199
  • Мнения: 669
Не изчетох цялата тема, но имам пресен случай с ОББ, който ме хмм.. меко казано разочарова Wink

Направих депозит на малка сума, 3-месечен. Накрая ми сервираха, че депозитите задължително вървят с някаква застраховка (живот, тежка злополука), която струва 0.66/месец, 1-вия месец е безплатна. Т.е. от мизерната ми лихва 4.87 лв вадим 1.32 лв. Мога да се откажа от застраховката след 1-вия месец на някакъв телефон. Обаче предполагам, че а) ще забравя и б) тел. е импулсен и ще ми струва поне... 1.32 това обаждане.
Интересно, ако сумата беше по-малка и лихвата ми беше 1.30 лв примерно... щях да съм на минус от депозита.

Отделно ми се скъса сърцето що хартия изпечатаха за тези 1.32 лв

# 200
  • Мнения: 1 970
Безобразие... Разбирам да е задължителна застраховката при кредит, но при депозит... На Ваше място бих си тръгнал... Не е луд който изяжда зелника, а който му го дава.
За лихвата - смятайте и Дянковите 10% данък върху лихвата...

# 201
  • Мнения: 669
Да, така е... Но ми го казаха накрая, а и без това където са 4 лв там са и 2...
Но е некоректно и доразрушава каквото е останало от имиджа на банката.

# 202
  • Мнения: 1 523
Здравейте,
Имам карта от Пощенска банка която не съм върнала след катое изтекла. Да знаете какви суми искат после да се платят пти връщането и ?

# 203
  • Мнения: 9
Здравейте, ето и моята история.
През 2010 г.  сключих ипотечен кредит в Евро към ДСК, тогава ми бяха издадени две разплащателни сметки- една в лев, към която имам и дебитна карта и една в Евро, без дебитна карта, по тази в Евро ми преведоха сумата. Ползвам електронно банкиране и си следя салдо, движения и прочие. По евровата сметка винаги съм имала нулево салдо, днес виждам салдо на - еди колко си. Обадих се да попитам, оказа се, че за всичките години се е трупала месечна такса, като едва сега след 4 години и половина ми обявяват, че им дължа парите. Това нормално ли е? Как да постъпя?

# 204
  • Мнения: 1
Имам същия случай с ПИБ, сметка - фирмена, собственикът - чужденец. Сметката на - 400 лв от такси. Е, след пусната молба се оказа незаконно - длъжни са да те уведомят за това, че излизаш на червено и започваш да дължиш пари. Мисля, че става дума за някакви европейски директиви, но не помня точно случая. След подадена жалба всичките 400лв отпаднаха.

 имам същия случай,само че сметката е на физическо лице.може ли да ми кажете повече информация относно директивата и до къде да пусна жалбата

# 205
  • Мнения: 9
В моя случай пуснах жалба, не ми отговориха в срок, обадих се отново поискаха 1 седмица. След това чаках обаждане, оказа се, че се ми пратили писмо. Обясняват, че няма проблем при тях всичко е наред, но за да запазим отношенията си приемат да погасят служебно сумата и да закрият сметката.

# 206
  • Мнения: 10
В моя случай пуснах жалба, не ми отговориха в срок, обадих се отново поискаха 1 седмица. След това чаках обаждане, оказа се, че се ми пратили писмо. Обясняват, че няма проблем при тях всичко е наред, но за да запазим отношенията си приемат да погасят служебно сумата и да закрият сметката.


това е добре - извадил/а си късмет.

# 207
  • София
  • Мнения: 38 731
Видях темата и си погледнах сметките в ПИБ.
Добре че беше темата, да се сетя.
По сметката - нищо, и минуси няма.
Обаче отдолу - "Дължими суми от такси" - 4.50. doh

Между другото, в началото на годината си закрих една кредитна карта и ги питах за тия таксички.
Защото преди /2006-2007-2008 г./ нямаше такива такси и го помня ясно!
Картата ми си седя ей така поне година и никаква такса не ми бяха взели.

# 208
  • Мнения: 10
Нагоре. Таксите са вече по-високи.

# 209
  • Мнения: 4 841
Всеки човек, който за две години и половина (оттогава е темата) не може да си разреши проблемите, да направи информиран избор и да предприеме действия по смяна на банката, си заслужава и таксите, и неприятностите.
А ако си е сменил банката, но от едната човешка дребнавост продължава да дебне условията и таксите на вече чуждата банка - това показва съвсем други отклонения, които като не-специалист не се наемам да коментирам  Laughing

# 210
  • Мнения: 46 571
BirdsFlu  Peace чак и никът да е обвързан с това...
Непрекъснато работя с банки и чак пък големи проблеми не бих казала, че имам.
Може би 3 случая общо за 15 г. и в 2 от тях бяха разрешени адекватно след жалба.

За карти и такси - ами нормално е да има, нищо безплатно няма на този свят.

# 211
  • Мнения: 15 960
Ако е открита сметка /предполагам за пенсионери, защото е без такса/, в нея стоят едни 50-60 лв, банката в един момент решава да начислява месечна такса 2,50 лв, как човек да научи за това? Всеки месец да чете тарифата на банката или да проверява баланс по сметка?

# 212
  • Мнения: 54 660
Аз пък искам да питам - как така ми знаят телефона и ми звънят да ми предлагат кредитни карти, а не ми го знаят,  когато трябва да ме уведомят, че са въвели поредната такса? Twisted Evil
Мога ли всеки ден да им чета тарифите??? ooooh!

Всеки човек, който за две години и половина (оттогава е темата) не може да си разреши проблемите, да направи информиран избор и да предприеме действия по смяна на банката, си заслужава и таксите, и неприятностите.
А ако си е сменил банката, но от едната човешка дребнавост продължава да дебне условията и таксите на вече чуждата банка - това показва съвсем други отклонения, които като не-специалист не се наемам да коментирам  Laughing

Сменила съм почти всички. Naughty Без ДСК, там не виждам смисъл изобщо да ходя.
И пак има изненади. Няма банка без такси вече. Или поне аз не се сещам за такава.

# 213
  • София
  • Мнения: 4 274
Ако е открита сметка /предполагам за пенсионери, защото е без такса/, в нея стоят едни 50-60 лв, банката в един момент решава да начислява месечна такса 2,50 лв, как човек да научи за това? Всеки месец да чете тарифата на банката или да проверява баланс по сметка?
Каква е тази безплатна сметка за пенсионери?
Проверката на баланс и движение по сметката отдавна е на два клика разстояние. Ако това е непосилно, хубаво е поне два пъти в годината да се поинтересуваш какво се случва с тези 50-60 лв. и какви са актуалните условия по сметката. Сменяваш, ако не ти харесва, другото си е чиста незаинтересованост.
Промени се обявяват поне два месеца по-рано на страниците на банките, като съобщения в профилите на онлайн клиентите и по офисите.
Обаждане по телефон? В 21. век! Вие сериозно ли мислите, че това е средство за масово информиране?

# 214
  • Мнения: 15 960
Сметката е открита на името на пенсионер, за да му се превеждат едни пари. Нямало е няколко години такса. Близо 90 годишен старец на село на колко клика е от новото инфо, че започват да начисляват такси? Проверена е сметката след 6 месеца такси и съответно - закрита.

За да те зарибят за кредитче и на работното ти място те посещават, но иначе поне смс да пратят, че те набутват - не.

# 215
  • София
  • Мнения: 4 274
Ако му превеждат пари и някой ги тегли регулярно, то има възможност регулярно да следи какво се случва.  Peace От година навсякъде се пише, че лихвите падат и за компенсация се вдигат такси. Поне това трябва да провокира преглед на условията по сметките ни.
Щом не се използва, закриването е най-доброто решение.

# 216
  • Мнения: 15 960
Не, за няколко години са направени два превода и не е закрита, точно защото не е имало такси. Вторият превод е бил тези 50-60 лв., които не са изтеглени веднага. Явно човек веднага трябва да тегли всичко от сметката си, за да не го прецакат от банката.

# 217
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
Тази тема ме подсети за една статия, която четох наскоро:

Ако си клиент на банка в България, ти трябва доста мазохизъм
 

Кратък цитат от нея:
Цитат
Международният финансов консултант Любомир Христов твърди, че няма друга страна в Европейския съюз, в която банковите клиенти да са поставени в толкова неравноправно положение: „Трябва да си истински мазохист, за да прибегнеш до банкови „услуги“ в България. Тя е единствената страна в Евросъюза, в която банките си позволяват едностранно да променят условия и лихви или да въвеждат допълнителни такси и комисионни по вече сключени договори, без да са задължени да предупреждават клиентите си предварително.

Последна редакция: пт, 21 окт 2016, 23:26 от ЧеКа

# 218
  • Мнения: 15 960
И аз това имах предвид, но виждам, че за други хора е нормално постоянно да се ослушват, оглеждат и дебнат по всички информационни канали да не би на банката да й е хрумнала някоя нова такса, вместо да очакват да бъдат предупредени.

# 219
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
Не знам дали може да се отвори линка към Дойче Веле, който дадох, защото аз пробвах оттук да го отворя, но не ми се получава.

Ето я същата статията, но на друго място:

https://www.actualno.com/viewpoint/slujat-li-bankite-v-bylgarija … -news_566061.html

# 220
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
... но виждам, че за други хора е нормално постоянно да се ослушват, оглеждат и дебнат по всички информационни канали да не би на банката да й е хрумнала някоя нова такса, вместо да очакват да бъдат предупредени.

 То и затова няма да се променят нещата явно.... Тази тема е от 2014, а статията е от 2016.

# 221
  • София
  • Мнения: 4 274
Има закон за кредитните институции, чл. 59 регламентира уведомяването на клиентите при промяна. Може да погледнете и ОУ на въпросната банка и условията, при които сте открили сметка.
Ако в конкретния случай, това не е спазено, може да си търсите правата по установения ред и най-вероятно ще успеете. Мога да ви кажа и към кои институции да се обърнете.
Статии с общи приказки не искам да коментирам, обичам фактите.  Simple Smile
И да, нещата ще се променят, когато хората се информират и четат всичко при сключване на договор независимо от това дали е банка, мобилен оператор, интернет доставчик. Така ще си знаят правата и задълженията, ще изискват с аргументи, а не с блабла по форумите. Така правя аз, за вас не знам.
Всъщност, ако погледнем конкретения ви казус. Какво е вашето предложение за уведомяване на 90-годишния дядо за промяната в Тарифата на банката?  Thinking

# 222
  • София
  • Мнения: 18 123
Банките на запад, които тук се спрягат като по-коректни, не правят нищо по-различно от нашите. Не звънят по телефони със сигурност да информират някого за промени... Съвсем пресен случай, онагледяващ горното. Детето ми следва в чужбина и се ползва от правата си за студентска сметка без такси. Да де, ама лятото се прибра тук за месец и малко. Забравила да прати по мейла удостоверение, че е записана редовно за следващ семестър, каквото е изискаването за поддържането на такава сметка. Хората в акаунта са й пратили напомняне да го направи в едикакъв си срок, в противен случай сметката ще  мине от студентска в друга, чиято такса за обслужване е солена. Чия е вината в случая, на банката ли? Ами не... Прочете девойката ми с малко закъснение написаното и веднага се свърза с  облужващата я в съответния клон дама  и с клиентския център. Изпрати им нужния документ и сметката отново беше върната във вида й по договор.

# 223
  • Мнения: 15 960
Всъщност, ако погледнем конкретения ви казус. Какво е вашето предложение за уведомяване на 90-годишния дядо за промяната в Тарифата на банката?  Thinking
Телефонно обаждане, писмо? Все пак тези 2,50 на месец за обгрижване на 50 лв все ще стигнат за едно уведомяване.

Хората в акаунта са й пратили напомняне да го направи в едикакъв си срок, в противен случай сметката ще  мине от студентска в друга, чиято такса за обслужване е солена. Чия е вината в случая, на банката ли? Ами не... Прочете девойката ми с малко закъснение написаното и веднага се свърза с  облужващата я в съответния клон дама  и с клиентския център. Изпрати им нужния документ и сметката отново беше върната във вида й по договор.
Доколкото разбирам, от банката са я уведомили за промяната или не?

# 224
  • София
  • Мнения: 4 274
Законът не задължава банките да информират клиентите с телефонен разговор или писмо (което трябва да е препоръчано, за да сме сигурни в получаването му от точното лице). Peace
Как точно ще става това с клиенти без актуални контакти? Помислете, изведете варианти, които да са приемливи за всички клиенти и заедно с г-н Любомир Христов можете да иницирате законодателна промяна.
Доколкото разбирам дъщерята на пенсионирана русалка е уведомена през профила й в интернет банкирането.
Моето дете също има сметка в чужбина, като едно от условията по нея е поне един път в месеца да си прави извлечение от сметката. Ако не го направи, следващия месец има такса. Simple Smile Включват тоягата един вид,незаинтересоваността не е извинение.

# 225
  • Мнения: 54 660
Телефонно обаждане, за мен и имейл, има начини. Peace
Но нямат интерес да го правят. Naughty
Ако знаех за тези такси, нямаше да тегля в брой, а щях да си оптимизирам нещата.
Дори и в момента на тегленето не ме уведомиха.
Чак вкъщи си погледнах бележката, че имам начислена такса.

Ironic, има бе. Нали ти казах, че от същата банка ми предлагаха кредитни карти. Знаят ми телефона, когато искат да спечелят нещо.
И какво им пречеше, когато отидох да тегля, да ме питат дали знам за таксите за теглене на каса?
Ама си мълчат, така им изнася.

# 226
  • София
  • Мнения: 4 274
Ironic, има бе. Нали ти казах, че от същата банка ми предлагаха кредитни карти. Знаят ми телефона, когато искат да спечелят нещо. - имат твоя, ама имат ли на всички? Имат задължение да уведомят всички клиенти при промяна, КАК да стане това? Предлагане на услуги по телефона е съвсем друга бира.
И какво им пречеше, когато отидох да тегля, да ме питат дали знам за таксите за теглене на каса?
Ама си мълчат, така им изнася. - Тук си права донякъде. Би могло, но пак е субективно /въпрос на желание и качество на услугата/. Със сигурност не са длъжни за устно уведомяване, справка Закона.

# 227
  • Мнения: 15 960
Законът не задължава банките да информират клиентите с телефонен разговор или писмо (което трябва да е препоръчано, за да сме сигурни в получаването му от точното лице). Peace
Как точно ще става това с клиенти без актуални контакти? Помислете, изведете варианти, които да са приемливи за всички клиенти и заедно с г-н Любомир Христов можете да иницирате законодателна промяна.
Доколкото разбирам дъщерята на пенсионирана русалка е уведомена през профила й в интернет банкирането.
Моето дете също има сметка в чужбина, като едно от условията по нея е поне един път в месеца да си прави извлечение от сметката. Ако не го направи, следващия месец има такса. Simple Smile Включват тоягата един вид,незаинтересоваността не е извинение.
Какво значи без актуални контакти? Ако някой не си погасява кредита, веднага му изнамират всякакви контакти, щом е в техен интерес. А старецът от 85 години не си е променял адреса.

Значи дъщерята на Русалката все пак е уведомена, а твоето дете при подписване на договора се е съгласило всеки месец да прави извлечение. Май на Запад все пак не е съвсем през просото. А и говорим за промяна на условия едностранно от банката, дайте примери как го правят на Запад точно това.

# 228
  • София
  • Мнения: 4 274
Да дъщерята на Русалката е уведомена, тук уведомяват по същия начин.
Трябва прекалено много да изчета чуждите закони за да мога да ви кажа как е, а не мисля да си го причинявам. Обърнете се към специалиста г-н Христов. За мен е важно да познавам тукашните закони и да се съобразявам с тях, защото живея тук.

# 229
  • Мнения: 15 960
Аз питах за примери от хора, живеещи в чужбина, каквито дадохте, не за законите.
Иначе е ясно, че тук всеки ден трябва да си лягаш с тарифата на банката, за да следиш за промени. Въобще цялото това дебнене и стремеж към прецакване изморява.

# 230
  • София
  • Мнения: 4 274
Аз питах за примери от хора, живеещи в чужбина, каквито дадохте, не за законите.
Иначе е ясно, че тук всеки ден трябва да си лягаш с тарифата на банката, за да следиш за промени. Въобще цялото това дебнене и стремеж към прецакване изморява.
Ако това успя да изведеш от целия ни дебат, то аз се оттеглям, както умно направиха други потребители.  Tired

# 231
  • Мнения: 15 960
Прав ти път. Със защитници като теб банките ще продължават да си правят каквото искат.

# 232
  • София
  • Мнения: 18 123
Да, Нина, съвсем ясно написах, че дъщеря ми е известена и грешката си е нейна. Но не е в това въпросът. Акцентът на поста ми беше друг, а именно как е станало това уведомяване  - никой не й се е обаждал, макар да й имат телефона. Пратена е информация за смяна на вида на сметката единствено в профила й и толкова. Да си я е прочела... Това е. Мисълта ми беше, че и тук законът регламентира същото като начин на информиране на клиента. Ако вече не е изпълнен законът, тогава си търсете правата. Peace Но и тук, и там не се очаква да звъннат или да пращат писма.

Последна редакция: сб, 22 окт 2016, 14:46 от пенсионирана русалка

# 233
  • Мнения: 15 960
Ами като има профил - уведомили са я там, че е най-лесно. Нали твърдите, че на запад банките не уведомяват, но ето, че го правят. Като това дори не е едностранна промяна от тяхна страна, а я предупреждават, че ще започнат да  й начисляват такса, за която тя и без това знае, че съществува.

# 234
  • Мнения: 54 660
В БГ без телефон не ти откриват банкова сметка. За профил - ако имаш онлайн банкиране, да. Но не всички имат. Затова искат телефони. Иначе за какво са им? На мен една госпожица ми вдигна скандал, че не съм дала втори телефон за връзка, представяте ли си? Не можело да нямам 2! Rolling Eyes
Аз имам, ама не всички имат по 2, един им стига. Peace

# 235
  • София
  • Мнения: 18 123
Не мисля да се хабя повече да  разяснявам думите си. Законът регламентира нещо, ако не е спазено -търсете си правата. Peace Но никъде няма наредба, че трябва да Ви известят с писмо или по тел. Колкото до това дали е едностранна промяната в случая на дъщеря ми... Ми баш такава си е. Девойката ми според договора е знаела единствено и само, че е длъжна да предоставя удостоверение, че продължава да е студент, в противен случай губи правото да е ползвател на студентска сметка, да. Но само толкова. Никъде не се е разписала в този договор  срещу твърдението, че ако не го прати документа в срок, те имат правото да я  натоварят с точно такава сметка с  твърде неизгодна такса. Защо не с някоя втора, трета, пета... Да не говорим, че не съм убедена и за нещо друго, щом ще търсим едностранни действия, неформулирани в договора. Сметката е издадена в определен град от определена банка. На банкомат на въпросната банка в самия град тегли без каквато и да е такса. Тегли ли обаче от банкомат на същата банка, но в друго населено място, има вече такса... Изрично ще я попитам дали последното е описано в договора. Ако не е, ето ви илюстрация за действия от страна на банката, за които клиентът не е информиран ни с писмо, ни по мейл, ни по тел, ни в профила си за онлайн банкиране. Та и там ситиуацията не е такава, каквато я представяте.

Последна редакция: нд, 23 окт 2016, 13:41 от пенсионирана русалка

# 236
  • Мнения: 15 960
Няма какво да разясняваш, видно е, че дъщеря ти се е задължила да представя удостоверение, в противен случай няма да ползва привилегии. Няма едностранна промяна от страна на банката и въпреки всичко е уведомена.

# 237
  • София
  • Мнения: 18 123
Е, щом и след романа ми не е видно... как да няма, задължена е да престави усостоверение, да. Някъде да съм казала обратното? Ама ако не си спази изискването и не предаде документа навреме, как пък ще е  задължена да поддържа сметка, която й е неизгодна и каквато не е искала..  Имат пълното право да й закрият/анулират и не знам какво студентската заради неточността й, но не й да я прехвърлят на такава, за която няма  двустранни споразумения. Че те така могат да сложат всякаква сметка.. Но щом няма разбиране и и изгодно се пропуска втория пример за едностранно решение на  западна банка, няма какво да коментираме..

# 238
  • Мнения: 15 960
Аз също се чудя на какъв език да обяснявам, че е открита сметка без месечна такса и в един момент /след 2 - 3 години/ започват да я начисляват, без съгласие, да не говорим за уведомление на титуляра. Идентичен случай с твоя, само дето дъщеря ти дори не си е спазила задължения, които е поела. И да, човекът също не желае да поддържа неизгодна сметка с новите, измислени от банката условия и я закрива.

Вторият ти пример не го коментирах, той като тези условия със сигурност ги има в тарифата и всеки при откриване на карта може да се информира откъде колко ще му струва тегленето. Освен ако е било безплатно, но в последствие - изменено.

# 239
  • София
  • Мнения: 18 123

Ако знаех за тези такси, нямаше да тегля в брой, а щях да си оптимизирам нещата.

Нина, каква е разликата с горното? Защо не каза и на Дева да се информира от тарифите... Да е гледала, нали така? Mr. GreenИ наистина не зная  как така генерализираш и знаеш на всеки случаят какъв е. Изненада, виж на сайта на банката срещу въпросния вид сметка каква опция стои : Kostenloses Abheben mit der SparkassenCard an allen Sparkassen-Geldautomaten im Inland... Надявам се виждаш несъответствието.  И приключвам, който си е наумил, че само него и само тук го цакат, няма нужа да бъде убеждаван, че и другаде става същото.

Последна редакция: нд, 23 окт 2016, 20:34 от пенсионирана русалка

# 240
  • Мнения: 15 960
Ами да, Дева би трябвало да се е информирала колко ще й струва теглене от каса. Ето, казвам й го. Mr. Green
 
Ако инцидентно ще тегля, внасям, правя превод, винаги предварително чета, да няма промени в тарифата. Но ей така да започнат изневиделица да ми теглят от сметката ежемесечно 2,50 лв не би ми харесало, не, че някой ме пита. И аз лично, да чукна на дърво, не се сещам да съм прецаквана от банка, говоря за други хора.

Дай превод на това, де, не съм полиглот. Mr. Green

# 241
  • София
  • Мнения: 18 123
 Kostenloses Abheben mit der SparkassenCard an allen Sparkassen-Geldautomaten im Inland = безплатно теглене на пари с карта на  Sparkasse от всички автомати на банката в страната..

Последна редакция: нд, 23 окт 2016, 20:55 от пенсионирана русалка

# 242
  • Мнения: 54 660
Ами да, Дева би трябвало да се е информирала колко ще й струва теглене от каса. Ето, казвам й го. Mr. Green
 

Да, би трябвало. И вече го правя. Но когато съм подписала договора за депозит, в него пише, че теглене на падеж е без такса. А в моя случай депозита е такъв, че дори ми позволява теглене по всяко време.
Е, банката как така си е променила едностранно договора? Thinking

# 243
  • Мнения: 15 960
Kostenloses Abheben mit der SparkassenCard an allen Sparkassen-Geldautomaten im Inland = безплатно теглене на пари с карта на  Sparkasse от всички автомати на банката в страната..
Ами ето, заблуда за клиентите, търсете си и вие правата. Mr. Green

Дева, извинявай, останах с впечатление, че си теглила от дебитната си карта, а не от депозит. Peace Значи и при теб е това, за което говоря.

# 244
  • Мнения: 1 318
Ако е открита сметка /предполагам за пенсионери, защото е без такса/, в нея стоят едни 50-60 лв, банката в един момент решава да начислява месечна такса 2,50 лв, как човек да научи за това? Всеки месец да чете тарифата на банката или да проверява баланс по сметка?

Ако е с привилегия за пенсионери, то те трябва да получават пенсията си по тази сметка. Такива са обикновено условията. Ако е била сметка без преференции, е възможно да са въвели и увеличили таксите. Преди в ЦКБ нямаше месечна такса по разплащателните сметки. Сега вече е 1,50 лв. Майка ми си получава пенсията в ОББ и няма месечна такса.

# 245
  • Мнения: 15 960
Не, не си получава пенсията по тази сметка, открита е преди години, за да се преведат едни пари, които веднага са изтеглени. Сметката си е седяла така няколко години с 10 лв в нея /или колкото е минимума/. Преди около половин година е потрябвала за втори превод, но за по-малка сума, която не е изтеглена. Както и да е, закрита е, дори не знам коя банка е.

# 246
  • Мнения: 1 318
Не, не си получава пенсията по тази сметка, открита е преди години, за да се преведат едни пари, които веднага са изтеглени. Сметката си е седяла така няколко години с 10 лв в нея /или колкото е минимума/. Преди около половин година е потрябвала за втори превод, но за по-малка сума, която не е изтеглена. Както и да е, закрита е, дори не знам коя банка е.

Тогава е нормално да бъде закрита. Щом са въвели таксите, в един момент е била с отрицателно салдо, което е продължило да се увеличава с начисляваните месечни такси. В някои банки закриват служебно такива сметки, обикновено след 6 месеца или друг срок. В други продължават да начисляват такси и отрицателното салдо си расте.

# 247
  • Мнения: 15 960
Не е закрита от банката, иначе тя най-удобно щеше да си тегли 2,50 на месец, докато свършат парите в нея.

# 248
  • Мнения: 1 318
Не е закрита от банката, иначе тя най-удобно щеше да си тегли 2,50 на месец, докато свършат парите в нея.

Не съм разбрала. Да не забравяме, че в банките работят хора, които могат да грешат, а и програмните продукти понякога са с проблеми. Човек трябва да си търси правата.

# 249
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 958
Аз питах за примери от хора, живеещи в чужбина, каквито дадохте, не за законите.
Иначе е ясно, че тук всеки ден трябва да си лягаш с тарифата на банката, за да следиш за промени. Въобще цялото това дебнене и стремеж към прецакване изморява.


Аз мога да ти кажа за моята чужбина. Получавм електронни писма в профила ми в интернет банката. В Исландия интернет банкирането е маово разпространено и това е един от най-сигурните начини информацията да достигне до клиента. Преди това, някъде преди около 5* години може би, уведомлението ставаще чрез писма по пощата. Няколко години едновременно уведомлението ставаше и по обикновена поща и с електронно писмо, след което получихме последното обикновено писмо, в което ни уведомиха, че с промяна на закона спират пращането на хартиени писма и остават единствено електронните.


Не е нужно да ходиш сам да си търсиш информацията. Пращат ти я лично на теб като клиент на банката.


*Редактирам се, защото бях написала десетина години, но всъщност са по-малко. Може би към 5-6 - не си спомням със сигурност.

Последна редакция: пн, 24 окт 2016, 22:26 от ЧеКа

# 250
  • Мнения: 15 960
Ей, най-накрая някой да ме разбере, мислех, че говоря на патагонски. Hug

# 251
  • Мнения: 54 660
Въобще не визирам дебитни карти. За теглене от депозит става дума.

# 252
  • София
  • Мнения: 18 123
Аз си мисля същото, Нина, за патагонския. Mr. Green  От самото начало ясно написах, че по същия канал е информирана и дъщеря ми (както е написала Чека). Но всички гракнаха, че трябвало по нашите ширини  хартиено писмо или по тел, защото не всеки имал такъв профил за онлайн банкиране. И оттам се заформи един спор, в който все ми повтаряш, че дъщеря ми, за разлика от дядото, била информирана. На чист български казах, че наистина е уведомена, но не по начина, за който тук се предявяват претенции и за който няма нищо законово регламентирано. Имали били тел-а, ама не звъняли?! Имали адреса, а не пращали писма.Освен, когато имали изгода... Нима банката на Чека няма координатите й (адрес и телефон), ама не й звънят, информират я по единствения реглементиран от закона начин. Вижте какво казва по въпроса нашият закон. Ironic  го цитира.

Последна редакция: пн, 24 окт 2016, 20:46 от пенсионирана русалка

# 253
  • Мнения: 15 960
Чети, чети, допреди няколко години са ги уведомявали и с хартиено писмо, накрая последно са им писали, че вече уведомлението е само с електронно писмо - ако щеш, прави си сметката занапред.

# 254
  • София
  • Мнения: 18 123
Ти прочети закона у нас, не ми цитирай исландския. Никъде няма написано, че трябва да ти се обадят или да ти пратят препоръчано писмо, защото ако не е пък такова писмото, нашенецът-хитрец ще отрече да го е получил.

# 255
  • Мнения: 15 960
Ами аз нали това се възмущавам от самото начало - че всичко е измислено така, че гражданинът да е прецакан и банката никога да не е виновна. Не твърдя, че са нарушили закона. Напротив - връзват си гащите с - "цените според действащата тарифа" и ти си проверявай преди всяка операция какви промени са направили от предния път. Тази игра на котка и мишка омръзва в един момент, но нямаш избор.

# 256
  • Мнения: 10
Мачки вият , майка плаче е темата.

В моята чужбина казваш на банката как ще комуникирате  - писма, телефон, смс, е-поща. И това е. Всяка промяна ти се докладва 2 месеца преди да влезе в сила по избрания начин. В банков клон съм ходим 5 пъти за 10 г.
В БГ разбира се, че има закон, че са длъжни да те известят - просто не им изнася, и пишат в общите условия че ТИ си длъжен сам да се интересуваш. Което е пълна 0 защото ОУ не са над закона.

Последна редакция: пн, 20 фев 2017, 14:10 от antibanka

# 257
  • Мнения: 10
Има закон за кредитните институции, чл. 59 регламентира уведомяването на клиентите при промяна. Може да погледнете и ОУ на въпросната банка и условията, при които сте открили сметка.
Ако в конкретния случай, това не е спазено, може да си търсите правата по установения ред и най-вероятно ще успеете. Мога да ви кажа и към кои институции да се обърнете.
Статии с общи приказки не искам да коментирам, обичам фактите.  Simple Smile

Ти изобщо прочете ли поста в блога ми или в банката, където работиш, блога ми е блокиран?

Общи условия

Активация на акаунт