Априлчета малки слушкат и искат в мама да се гушкат :)

  • 34 478
  • 748
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 1 402
Скрит текст:
Момичета от ЛЛЛ, след седмица Ирина става на 2 мес. Имам следният въпрос: кога идва моментът, в който бебето се насуква и го оставям да спи 3 часа примерно без да мърда. Защото започвам да си мисля, че на нас това никога няма да ни се случи. През нощта (от 12-1 до 6-7) нямаме проблеми - прави паузи от 3-4 часа, но през деня е ад - почти не спи и почти непрекъснато суче (имам кърма доста, дори вечер заради паузите е много гадно, защото бързо се препълват гърдите). Нормално ли е почти непрекъснато да суче? Наясно съм с времето на обработка на кърмата, за малките стомахчета, за това че иска да се утешава (нямаме колики вече, от време на време трудно изкарва газове - но само си ръмжи и това не я тревожи). Разбирам, че е бебе и иска до мама, но аз буквално ходя да пишкам с нея, защото ако я оставя след минута започва да пищи. Спи единствено в мен и то за малко - ако я оставя в креватчето се разбужда веднага и започва да недоволства. Китките, гърбът, кръстът - нищо вече не ми държи, защото няма достатъчно удобна поза за от 7 сутринта до 12 вечерта. Наясно съм, че и ме ползва за биберон, но тя истински не желае и шише с кърма вече не желае. На ръба на психическите и физическите си сили съм вече, да не кажа, че съм изтерясала. Дайте съвет.

Здравей Dao   bouquet

Макар малки и беззащитни на пръв поглед бебетата, още с раждането си, имат своя индивидуалност и характер  Grinning. Някои биха могли да са спокойни и да прекарват по-голямата част от времето в сън, други, точно обратното, да будуват през повечето време и да търсят по-чест, физически контакт с майката. Освен, че имат своя изразена индивидуалност, бебетата също така, обичайно, следват и свой собствен вътрешен ритъм на хранене. За някои деца по-големите паузи между храненията е възможно да не представляват предизвикателство, а други, биха имали нужда да бъдат често поставяни на гърдата за да се хранят. Затова и отговора на въпроса ти  "кога идва моментът, в който бебето се насуква и го оставям да спи 3 часа примерно без да мърда" не би могъл да  бъде едностранен.

Повечето бебета преминават и през различни периоди. Ирина в момента е на възраст, в която, обикновено, децата е възможно да изживеят поредния скок в растежа си. Когато преминават през такъв скок, обичайно, нуждите от хранителни вещества, физически и емоционален контакт на детето се изострят, за да могат да задоволят нарастващите нужди на младия организъм.

На гърдата, бебета намират всичко, от което имат нужда - храна, закрила, топлина, нежност. Счита се, че кърменето наподобява максимално времето на безметежност и щастие, прекарано в утробата на майка си. Когато бъдат отделени от гърдата и поставени в леглото си, много бебета биха негодували, искайки да се върнат обратно в прегръдките на мама. Естествено е за повечето бебета да търсят мястото, където биха се чувствали най-защитени. Същевременно сученето не е само за да се напълни стомахчето. То се явява универсално средство и инструмент за успокоение, когато има някакъв дискомфорт от растежа на зъбите, например, заспиване, средство за опознаване и полагане на основите на всички бъдещи връзки в живота на малкия човек. Ето в тази статия има още интересна информация по въпроса.

Разбирам, че се чувстваш уморена физически и психически  Hug. Би било хубаво, в такъв момент,  ако има някой, който би могъл да ти помогне в домакинските задължения. Обикновено на нас, майките, ни е напълно достатъчно, ако някой изведе бебето на разходка за половин - един час в количка или слинг, сготви вечеря, остави ни да си вземем отпускаща вана. Тези малки моменти на усамотение, често пъти зареждат с енергия, спокойствие и вършат чудеса. Много си права, че намирането на добра и удобна поза по време на кърмене е от голямо значение. Много майки предпочитат да кърмят легнали или в т.нар. биологична поза , които позволяват на по-голяма част от тялото на майката да е отпуснато. При кърмене в легнало положение, след като бебето се е унесло и пуснало гърдата, самото ставане и отделяне на майката, обикновено е по-лесно и неусезаемо, отколкото, ако бъде поставено след това в креватчето си, където не усеща миризмата и присъствието на майката.

С всеки изминал ден светът става все по-голям и осезаем за Ирина. Тя ще започне да усвоява нови умения, любопитството и ще нараства и докато се обърнеш времето ще се е завъртяло, дъщеря ти ще е станала по-умела в сукането и тези моменти на безкрайно гушкане и блаженство ще се съкратят . Много майки се стараят да се насладят максимално на тези първи няколко месеца, когато бебето е сгушено в техните прегръдки, сучейки и спеейки. Този период е единствен по рода си в живота и на двете ви и би могло да е добра идея да извлечете най-доброто от него.

Поздрави СиЛЛЛвана   bouquet

Силвана, много благодаря за отзива.   bouquet Всичко е така, както си го описала. Просто си помрънках малко. Сега виждам, че в следващи постове и други момичета се оплакват от същото или подобно. Уморявам се - така е, но не заради домакинската работа, то и без това няма кой друг да я свърши, но защото и работя (от вкъщи). Но аз съм му  намерила цаката като съм построила всичко върху нуждите на детето и то е абсолютният приоритет. Въпросът е, че наистина си е залепена като гербова марка за мен (аз съм била същото бебе). Дори и да има друг човек да занимава Ирина, това върши работа за 15 мин., тогава е спокойна, но не ѝ ли обърна внимание след това няма значение кой и с какво я занимава. Наясно съм, че тези мигове няма да се повторят и всеки един ми е ценен - така е  Hug просто понякога сдавам багажа и си мрънкам  Grinning

Момичета, и при нас 4 часа е ключов:) Към 5-6 започва да я боли коремчето - явно по-засилена перисталтика има в този период, но я гушвам или слагам да легне по коремче върху мен докато се изходи/пръцне и после - смяна на памперс и голямо папане:)

Не смятам да спирам каквото и да е ядене на 2-месечно бебе. По-скоро се старая да има паузи, за да прави разлика, а не да се влиза от ядене в ядене. Паузите може и да са от 15 мин и 3 часа, но са важни.

# 736
  • Мнения: 150
ние и днес не сме много добре унася го цял ден звънях пак на педиатърката каза да му давам вода с 2-3 ч.л захар. а вчера пропуснах да кажа че вместо тонимер каза да му слагам кърма в носа а сега де newsm78 действа ли това чудо и така

# 737
  • Мнения: 174
Направо си е чудо кърмата , за много неща действа , за конюнктивит , за ечемик , предполагам , че и пъпчици ако има може да се намажат с кърма .  newsm53

# 738
  • Мнения: 150
аааа ми той е вечно намазан вечер hahaha събуждам се подавам му в устата и той сам си се оправя ама като го погледна като го сменям майко мила има чак по косата и така хубаво мишиии на мляко Simple Smile иде ми да ревна от яд че ми разболяха детенцето     https://www.facebook.com/photo.php?fbid=874706712554821&set= … ype=1&theater идея си нямам как се качват снимки тук малко е селска ама е мн сладък и е само на 5 дни там

Последна редакция: нд, 25 май 2014, 16:54 от Viliana89

# 739
  • Мнения: 9 787
Много са упорити тези сополи. Вече месец ще стане, не може да се оттървем.
Viliana89, ако нямаш помпа за сополи, от тези, дето родителят ги засмуква, взени о/о 9лв струва. Първо физ р-р (тонимер или там каквото имаш), после всмукваш.

# 740
  • Мнения: 150
имам всичко а той няма кой знае кви сополи чистя сутрин и  вечер просто ми стана интересно какво прави кърмата на носа. общо взето симптомите му са отпадналост и липса на апетит друго аз не виждам той се напъваше и беше целия червен вчера докато му гледаше гърлото доки ама щом казва че е зачервено ще и повярвам

# 741
  • Мнения: 9 787
Лаишки - предава анти-тела, учатващи в имунинния отговор при възпаления на лигавиците.

Нашата лекарка каза да не капя кърма, тъй като можела да я аспирира, но от капането се чувстваше по-добре отколкото от физ. р-р.

# 742
  • Мнения: 150
мерси за инфото Simple Smile

# 743
  • Мнения: 660

А знаете ли справочник, в който е упоменато колко време продуктите циркулират в кръвта и кога се разпадат?

Сигурно от ЛЛЛ знаят. Аз бих заложила на времето, което е м/у два приема на лекарството (за аналгина 4 часа, ако помня добре), освен, ако не е антибиотик. Това бих направила, ако няма лекар или фармацевт да попитам.
Сигурно знаете, но аз да си кажа, нивата на медикаменти и алкохо в кърмата се менят както в кръвта, т.е. не е нужно да се цедят количества, за да се премахне съответното вещество. Дано да се изразих правилно.

Не съм съвсем сигурна дали въпроса е отправен към нас, но е важен, особено при лекарства от гранично ниво на риск. В повечето справочници е споменато времето, когато лекарството е в пика си и времето, за което то се смята за изчистено от организма. Първото се среща като T max, a второто като T 1/2. Обикновено, ако лекарството е от междинно ниво на риск, се избягва кърмене по време на пика на самото лекарство (Тmax). Времето на полуразпад (Т1/2) е времето, за което лекарството е намаляло наполовина в организма. След 5 такива полу-периода, лекарството се смята за изчистено. Изключение са радиоактивните лекарства, на които им трябват 10 полу-периода, докато бъдат изчистени.

Ако вземем за пример аналгина - пика му е около час след приема (в някои справочници е 1-2 часа, а в други 1 час), когато може да е удачно да се избягва кърмене. А периода на полуразпад е 2-3часа (в друг справочник 2.6-3.5 часа), т.е. смята се, че би се изчистил за 10 до 17,5 часа.

Самолечението при кърмене и толкова малки все още бебета, може да бъде опасно и е от изключително значение да се консултирате с лекар, за лекарството, допустимите нива на даденото лекарство според възрастта, килограмите и здравословното състояние на децата ви и вашето собствено състояние.
   bouquet

Благодаря   bouquet

А има ли такива онлайн справочници, в които е указано кога е пикът и т.н., не само ниво на риск   bouquet

Има такива онлайн справочници, да. Удачно е обаче да се консултирате с лекуващият ви лакар за приема на каквото и да било лекарство. Ето едни подобен справочник на немски език: http://www.embryotox.de/

# 744
  • Мнения: 660
Ivy, благодаря за отделеното време. Дано с времето се нормализират нещата. Отдавам честото сучене и на това, че имаме колики. Доста често проплаква, мрънка. Много мъчно ми става как се мъчи това дете:( Дано скоро се разкарат тези гадни неразположения. Иначе педиатърът не каза нещо да го притеснява. Вчера бяхме на контролен преглед- наддали сме 830гр и сме пораснали с 3 см. Според лекарят наддаване с 150-200гр на седмица е ок.

BettyBoop, щом педиатърът намира бебето за добре, вероятно е така - той е човекът който следи за здравословното състояние на бебето. Звучи като да се справяте чудесно към момента. Надявам се, скоро неразположенията да са зад гърба ви! Само хубави емоции ви желая от сърце!  bouquet

# 745
  • Мнения: 150
за новата тема разгледах мноого старите и ми допадна "Априлче лакомо се храни,расте на ръст и килограми" и "Априлчета с усмивки ни огряват и щастие ни те даряват" крадени са ама хич не ми идват рими тея дни

# 746
  • Мнения: 660
   ЛЛЛ
Здравейте момичета, малко късно, но да се похваля и аз Димана се роди на 29.04, 3,400 кг. 50 см. секцио, много сме щастливи. Само на кърма сме и коликите започнаха още от десетия ден, направо милата много се гърчи и ръмжи, но това е по–малкият проблем...ГЪРДИТЕ са основния, затова моля помагаийте със съвети, нямам много време да проследя последните 30 страници и ще съм ви благодарна ако споделите опит.
Проблемът е, че постоянно получавам запушвания придружени с температура, точно се справя с едната гърда и започва другата, незнам къде бъркам и как да ги овладея, притеснявам се да не се намали количеството, защото откато започнаха да се запушват през деня изсуква общо взето всичко от гърдите, а три часовия интервал нестига, за да се напълнят и сега от два дни давам и от двете, но само когато преценя, че не и е стигнало, но пък през ноща си спи много добре дори вече нямаме нощно хранене, заспива към 10 - събужда се към 5, а в 5 гърдите ми буквално ще се пръснат изяжда едната другата цедя, но само за облекчение. Общо взето това е, ако някой има идея какво да направя да дава съвет.   bouquet   bouquet   bouquet

galina0911, привет! Честита да ви е Димана и много да ви радва!
Прекрасно е, че се опитваш да следваш ритъма на бебето си и полагаш усилия да я храниш с кърма. Съжалявам, че има и моменти, в които усещаш неразположения в гърдите. Доколкото виждам Димана е вече на месец и би следвало лактацията ти да се е поустановила, според нейните нужди. Това, че не усещаш гърдите си препълнени на всеки 3 часа може да е признак точно затова. Кърмата се образува предимно в самият процес на кърмене и препълването на гърдите между кърменията за продължително време обичайно говори за някакъв друг проблем: запушено каналче, свръхлактация, или друго.
Предполагам вече знаеш как да овладяваш запушванията – топли компреси преди кърмене, отпускане  и спокойствие, за да потече млякото и студени компреси след кърмене, за овладяване на разположението. Също и поставяне на компреси от зелеви листа без твърдата жила на гърдите, като не се покрива ареолата и зърното.
Кърменето на кратки интервали от време обичайно се отразява много добре, защото млякото не успява да се събере в гърдите и няма време мастните частички да се съберат на едно място и да образуват запушвания – ето защо кърмене на около 2 – 2,5 часа може да е от полза също. Дали за теб би било вариант да предлагаш гърда на Димана на по-чести интервали, т.е. да не я чакаш да огладнее и да се изнервя, че трябва да положи малко усилия, за да потече кърмата? Обикновено първите признаци, че бебето е гладно са когато започне да си слага ръчички в устата, или леко да  промрънква - при тези знаци може да му се предложи да суче. Честото слагане на бебето да суче от твърдата гърда евентуално би помогнало тя да се изпразни добре, за да се отпушат каналите.
Приемът на летицин от 1000-1200 мг се отразява чудесно в подобни ситуации на поредни запушвания - ако желаеш би могла да го обсъдиш с лекуващия те лекар. Лецитинът е хранителна добавка, която действа като емулгатор (пречи на мастните частици в кърмата да се слепват и да запушват каналчета), обикновено майките я приемат до 4-5 таблети за 24 часа, а като отшуми болката се намалява с по 1 на седмица. Приемът на лецитин се спира, когато проблема с твърдите и болящи гърди напълно отшуми.
През това време докато усещаш дискомфорта в гърдите би било добре да следиш и какво хапваш. Хубаво би било да се избягват трансмазнините, растителните хидрогенерирани мазнини, маргарина и такива храни, които ги съдържат. Предполагам знаеш, че болките може и да се облекчат от по-широки блузи и сутиен, който не притиска прекалено гърдите.
Надявам се тази информация да ти е от полза и скоро да се чувстваш съвсем добре!  bouquet

# 747
  • Мнения: 660
Момичета от ЛЛЛ,

Моля за съвет. Бебчо вече се храни с по-големи количества от тези до сега. Проблемът обаче е, че се налага да давам и от двете гърди, тъй като сано от едната не му стига. Или накрая му е по-трудно да изсуче оставащото, тъй като се изискват повече усилия. А от пълната гърда потича само. Как да процедирам в тази ситуация? Опитвам се да стимулирам с храни и чайове, не мога да цедя. Доста ми е болезнено, особено с помпата.
Има ли проблем да суче и от двете на всяко хранене, което все ощ  ена 3-3..5 часа, без нощни прекъсвания засега.
И още един въпрос - какви винамини ще ми перпоръчате, тъй като с храната в този сезон едва ли му набавям всичко нужно.
Благодаря   bouquet

Nia_Nia_Nia, разбира се, че няма проблем бебето да суче и от двете гърди на едно хранене. Бебетата, точно както и възрастните са различни и някои се нахранват от една гърда, а други изсукват и двете. Важно е да се отбележи в този случай, че е добре бебето да изсуква едната гърда добре, преди да му се предложи втората, за да може да е достигнало и до тъй нареченото "задно" мляко, което е по-маслено и хранително. Обичайно бързо потича "предното" мляко, което по-воднисто и то именно утолява жаждата на бебето, а задното задоволява нуждите му от храна. Когато бебето започне да преглъща на няколко засуквания, може да му се помогне с компресия и след това да му се предложи да суче от другата гърда. Когато то изпразни и втората гърда с компресия и има нужда да суче още, може да го върнеш на първата гърда да доизсуче междувременно събралото се мляко и в нея.
Ако сметнеш за удачно, може да опиташ да храниш бебето си на по-кратки интервали - на около 2,5 ч да речем. Това може да е от полза, защото вероятно би увеличило храненията за 1 денонощие и би помогнало за набавяне на необходимите количества мляко за 24 часа.

По отношение на вторият ти въпрос е препоръчително да говориш с личния си лекар, или педиатъра на бебето. Ние не сме медицински лица и не изписваме лекарства, в това число и витамини. Simple Smile

Надявам се да съм била полезна с тази информация!
bouquet

# 748

Общи условия

Активация на акаунт