Уважение, толерантност, такт

  • 12 509
  • 172
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 892
Негативна, според мен си е до човек. Не съм много сигурна, че интернет възпитава тази тънкообидност.
Или си такъв или не. Не казвам, че не може да се промени, ама трудно.
И във форума от край време съществуват хора, които са си тънкообидни.
Други пък като се разпознаят и драмата е готова.
И трудно се контактува с такива хора. Не казвам, че са лоши, просто фитилджии, а и обратното - затварят се, с ниска самооценка и прочие.
И в живота е така.

# 46
  • Мнения: 25 824
Днес докато си пиех следобедното кафе ми хрумна, че тази тънкообидност и приемане всичко лично може да се дължи и на Интернет.

Възможно е.
Но аз си го обяснявам и с все по-голямата несигурност и тревожност, с която живеят хората. Неслучайно броят на страдащите от ПА и ПР расте лавинообразно. Това неминуемо се отразява и върху комуникацията. Да си непрекъснато нащрек кой, къде, как и защо те напада, обижда, осмелява се да мисли различно - значи е против теб, значи е враг.
Някои хормонални здравословни проблеми също водят до личностни изменения като повишена подозрителност и агресивност. Да не говорим за класическите хормонални бури, присъщи на жените. Както се вижда, от такива страдат и мъжете, без дори да могат да се оправдаят с бременност или ПМС.
Трето, все по-рядко срещащото се умение да се чете с разбиране. В повечето случаи дори липсва желание да се чете с разбиране, да се проумее каква е тезата на човека отсреща.
Четвърто - егоцентризъм. "За каквото и да се говори, значи става въпрос за мен."
И т.н., и т.н.
Причини много, но ефектът е един.  Simple Smile

Последна редакция: пт, 21 авг 2015, 17:53 от Как` Сийка

# 47
  • Мнения: 4 892
Много хубаво казано, Как' Сийка.   bouquet

# 48
  • Мнения: 30 802
Не е само до това да приемаш нещата лично. Отсреща все по-често отговорът не е аргумент, а лична нападка. Тоест примерно ти се аргументираш с нещо, обаче ти отговарят- няма как да е така, защото си висока/ниска/женена/разведена/слаба/дебела/друго.

# 49
  • Мнения: 4 892
И какво от това?
Някъде след пубертета би следвало човек да е надживял тези неща. Да знае, че не на всички може да се хареса.
Е, Как' Сийка даде някои обяснения,поради които бихме могли да сме толерантни към особеностите на другите.
Но не е задължително.

# 50
  • Мнения: 1 810
Чувството за такт е нещо, като умение - развива се чрез самонаблюдение, самоанализ. Трудно е за постигане, защото изисква самокритика, а тя съвсем не е присъща и е резултат от множество условия в развитието на човека. Знаех за своята нетактичност от 7 годишна възраст. На 10 си я харесвах. На 12 разбрах, че трябва да работя върху нея, беше ми трудно, защото съм любопитна по природа. Но с целенасочени усилия на 19 бях вече човек с чувство за такт.
Толерантността е способността да реагираш непреднамерено при сблъсъка на културни, възпитателни и други различия, които са приети от твоят свръх -аз като недопустими. Това е трудно и неприсъщо и може да се осъществи в конкретни случаи, не принципно.
Уважението е вътрешната убеденост, че някои е голям в постъпките си, мислите си, действията си... Повечето хора ги уважавам в дадена област, но в друга...

# 51
  • Мнения: 25 824
Абе, много по-лесно е да си толерантен на теория, към цяла група хора, особено ако нямаш близки контакти с тях, отколкото с хората около теб.
Едно е да си толерантен към гладуващите в Африка или дечицата на бежанците от Азия, друго е, ако трябва да проявиш минимално разбиране и приемане на съседските деца от детската площадка или на дебелите им, космати майки. Или пък говорещите им на меко бащи.
Нали така?  Flutter

# 52
  • Мнения: 4 892
Абе, много по-лесно е да си толерантен на теория, към цяла група хора, особено ако нямаш близки контакти с тях, отколкото с хората около теб.
Едно е да си толерантен към гладуващите в Африка или дечицата на бежанците от Азия, друго е, ако трябва да проявиш минимално разбиране и приемане на съседските деца от детската площадка или на дебелите им, космати майки. Или пък говорещите им на меко бащи.
Нали така?  Flutter

Абсолютно е така.
Тук може в действие да се включи такт. Тактично да ограничиш общуването, поне до толкова, че да не се дразниш. Щото аз пък и тва не го разбирам, да общува човек с хора, дето постоянно плюе.  Rolling Eyes По-добре с 5 човека, от колкото стадо дразнители.

# 53
  • Мнения: 10 547
Избирателно толерантна съм, но за сметка на това съм тактична. Преди бях овчедушно толерантна, но хич тактична.
Човек не бива да бъде просто толерантен към група, явление, поведение. Следва да избира обектите, към които да прояви това чувство, иначе рискува да се превърне в незаинтересован.

# 54
  • Мнения: 2 156
Не съм особено толерантна, макар вероятно да оставям впечатление, че съм. Иначе казано, не държа винаги да споделям мнението и личните си впечатления. Когато нещо, или някой, не ми допада, го/я отбягвам.
Обикновено се отнасям с уважение към околните, давайки толеранс към странности и грешки, в случай че тези хора са в прякото ми обкръжение и, щем, не щем, трябва да се търпим.
Очаквам същото в замяна.
Стремя се да съм тактична, защото обикновено така е по-лесно за всички, включително - за мен.

# 55
  • Мнения: 14 478

Уважавате ли човека само заради това, че е човек, като вас?

И т.н. Grinning
Само заради това не. Човекът отдавна не е рядък вид, даже обратното-превърнал се е в напаст и не мисля, че заслужава уважение САМО защото е хомо сапиенс.
Абе, много по-лесно е да си толерантен на теория, към цяла група хора, особено ако нямаш близки контакти с тях
Естествено. Практиката, както знаем, винаги е тотално противоположна на теорията..

# 56
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Имам сорт домати, за който пише, че е толерантен към алтеврнария. Демек заболява, но не мре от нея. Та толерантност е нещо такова: въпреки, че дадено нещо очевидно ти пречи - да се научиш да живееш с него, защото така или инак го има, и ще го има.

Мнозина по-напред са разсъждавали само връз тиражирания медийно образ на толернатността, дето е фокусирана над всякаквата търпимост към различията, и особено над по-пикантните: разови и сексуални. Това е много, ама много тясно тълкувание. А хората живеят с много по-големи гнусотии, толерантни сда към тях, демек. Към битова корупция, към къщен алкохолизъм, към ежедневната простотия, и далеч по-малко към шарени хора, макар да твърдят противното.

Тактичност е друго и иде от тактика - демек да прецениш последствията от следващите си една-две стъпки, и с оглед на това да си спестиш някои първосигнални действия. Рядко срещано умение на места и във времена, когато устата често преварва мисълта с дни.

Уважение е... абе сетих се за едно значение - онова, дето се има предвид при обсъждане дали и колко често някой уважавал булката си.

# 57
  • Мнения: X

Уважавате ли човека само заради това, че е човек, като вас?


Не.
Уважавам само тези, които заслужават.

Иначе съм толерантна към всички, заради това, че са хора. Тактичността е много важна за мен, част от възпитанието на човек.

# 58
  • Мнения: 438
Негативна, и още нещо си мисля - покрай Фесйбук напоследък наблюдавам, че светът се раздели на тартори и последователи. Няма толерантност, или ни следваш или си против нас. Толерантността беше модерна дума преди около 10-тина години, когато нямаше толкова информация, стрес и сблъсъци на различни идеологии, групи, етноси и тн. различни. Днес различното плаши и хората много се стряскат, бързат да се идентифицират с нещо, дори и да не са напълно ок с него, само и само да не останат извън познатите групи. 

# 59
  • Мнения: 8 163
Цветина, това може би важи за БГ, но не и за голяма част от останалия свят.

В космополитни градове, например, хората не просто са свикнали с различното и проявяват толерантност към него, а съзнателно го търсят и демонстрират.

За липсата на толерантност в БГ допринасят и масмедиите, и политиците, че и поповете, ако щеш.

Общи условия

Активация на акаунт