Земеделска земя - какво да правя

  • 4 731
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 40
Здравейте! Наследих земеделска земя в плодороден район. Наследниците сме много - около 20 човека, някои от които живеят в чужбина, а и не познавам нито един от тях. Доколкото ми е известно, земята не е делена, а се води още на дядовците ни. Тези неща ги знам от майка ми. Един ден тръгнах да търся информация за земята, но единственото, което открих е името на арендатора, който не можах да намеря. Земята била дадена под аренда до края на тази година. Също така получих паричен превод - малка сума, която майка ми каза, че била от земята. Човекът, който ми изпрати тази малка сума (касае се за сто и няколко лева) не ми е познат, но е от същото село, в покрайнините на което е земята ми. В удостоверението за наследници тази земя не фигурира, но не знам дали в тези удостоверения въвеждат земи. Нямам документ за земята.

Това, което искам е да продам земята или да я разделя. Не ми е за парите, а за това, че не обичам такива неуредени неща, такава неяснота. Чух, че арендаторите не купували земя, защото държавата им давала пари, ако са я взели под аренда. Вярно ли е това, не е ли...

Моля, посъветвайте ме какво да правя! Какво правят хората в такъв случай??

# 1
  • Мнения: 318
Ще ти е много трудно да продадеш твоето парче земя, след като има толкова много наследници.
Ще трябва да ги намериш всичките, с нужните документи. Невъзможно е, ето по този начин се раздробява земята и после директно отива в полза на арендаторите.

# 2
  • Мнения: 19 027
Ние тъкмо продадохме земя принадлежала на пра пра баба ми на арендатор, така че има купувачи. За процеса не мога да помогна, защото се занимаваха мои далечни роднини, които не познавам, ние отидохме само да се подпишем и да вземем нашата част от парите.
Най-добре потърси брокер и питай.

# 3
  • Мнения: 366
С  удостоверението за наследници, което имаш можеш да отидеш в Общинска служба Земеделие /в общината в която се намира имота/ и да си извадиш Решение, с което е възстановена земята. така ще разбереш и точно колко декара идеална част притежаваш.

Относно продажбата... най- добрия вариант е да предложиш на някой от другите съсобственици да изкупи твоя дял. Също можеш да я предложиш и на арендатора, или на фирми които изкупуват земеделска земя. Имай в предвид обаче, че цената която ще ти предложат за идеална част е значително по- ниска. Ако  се свържеш с останалите собственици и ги убедиш да продавате всички, тогава и цената ще е по- висока.

За разделянето на земята.. Има две възможности. Можете да я разделите чрез доброволна , или чрез съдебна делба. Доброволната е по- добрия вариант, но всички съсобственици трябва да са съгласни и да присъстват в деня на сделката лично, или чрез пълномощник. Ако не можете да се разберете, можеш да пуснеш молба в съда да ви я разделят, но това може да отнеме години.

# 4
  • Мнения: 40
Когато търсих информация за земята, отидох точно в Общинска служба Земеделие и предложих да им покажа удостоверението за наследници. Погледнаха го и поискаха имената на баща ми, баба ми и дядо ми (и тримата покойници), за да видят дали им се водят земи. Не откриха имената им при тях. Казаха ми да ида в селото, от където е баща ми. Там имало само един арендатор, да се свържа с него. Обаче времето ме притискаше, това място е доста далеч от родния ми град и не можах да отида. Затова се прибрах и реших да се свържа с арендатора по телефона за да уговорим среща. Но не мога да се свържа с него. Освен това си мисля, че виждайки, че съм некомпетентна, може да ме заблуди ако е в негов интерес.
И ето, че до никъде не стигам.
А друго искам да ви попитам - Не нарушаваме ли закона като сме оставили земите да се водят на вече отдавна починали хора? Извинявам се, ако звуча глуповато, но... така стоят нещата, изобщо нямам представа от тези неща.

# 5
  • Мнения: 13 374
Договор за тая аренда няма ли, въобше някакви документи, свържи се с другите наследници, нищо че не ги познаваш имате обща собственост и виж те какво имат и какви са им намеренията.
Въобще каквото и да решиш да правиш с тая земя освен удостоверението за наследници ти трябва и нотариален акт за тая земя на името на дядовците ти-как ще докажеш иначе собствеността.
Ако е плащал арендатора на майка ти, майка ти трябва да го е подписала този договор,  ако мислиш че няма договор, което е много вероятно при толкова много наследници, по всяка вероятност е плащано от общината ли от поземлената служба ли не помня коя институция точно- те плащат по 15-17 лв на декар годишно.
Не нарушаваш закона като си го оставила на друго име.
А с арендатора и да се свържеш, няма какво да ти каже или да ти помогне, най-много да ти даде договор между него и някой от роднините ти, ако въобще е имало такъв.
Вземи да си набавиш документите от поземлена служба и тогава може да го мислиш.
Знаеш ли поне в кой район са и в коя поземлена служба да ги търсиш

# 6
  • Мнения: 40
Вземи да си набавиш документите от поземлена служба и тогава може да го мислиш.
Знаеш ли поне в кой район са и в коя поземлена служба да ги търсиш

В общината, към която е селото на баща ми. А роднините не знам как да ги намеря. Този, който ми прати парите се опитах да го намеря по името, защото само името мО знам и селото, от което е. Но не го намерих. Май ще ходя в селото...

# 7
  • Мнения: 366
Ти всъщност не знаеш името на когото се води земята ли? Щом не е на баба ти, или дядо ти, предполагам е на името на прабаба или прадядо ти.

# 8
  • Мнения: 40
На пра баба се води. Ами явно някой е наясно с нещата, защото, както казах ми пратиха пари за арендата. Ще ида до селото, когато мога, за да се срещна с този човек, защото из интернет не можах да го намеря.

А, ако се обадя в поземлената комисия по телефона дали ще ми дадат информация? Да знам дали да бия пак път до там.

# 9
  • Мнения: 366
Щом се води на прабаба ти извади си на нея удостоверение за наследници. В поземлена служба няма как да не ти дадат информация, просто трябва да търсят нейното име, а не  на баба ти и дядо ти.

# 10
  • Мнения: 40
Благодаря много! А за удостоверение за наследници на пра баба ми не трябва ли да нося актове за раждане на родителите на баща ми? Защото имам само на баща ми акта за раждане.

# 11
  • Мнения: 2 190
Благодаря много! А за удостоверение за наследници на пра баба ми не трябва ли да нося актове за раждане на родителите на баща ми? Защото имам само на баща ми акта за раждане.

Вадиш удостоверение за наследници на прабаба си. Там пише примерно:
1 ... еди кой си, син, починал и оставил
1.1 ....

Дали има подписан договор за аренда (срок на 1 година), може да се провери в служба по вписванията - по ЕГН.

Утре ще пиша за поземлената служба.

# 12
  • Мнения: 40
От сърце благодаря за помощта!

# 13
  • Мнения: 366
Минималния срок за който се сключват арендните договори е 4г.,така че щом е за една  година , значи е договор за наем. Той не се вписва в Агенцията по вписвания, а само се регистрира в Общинската поземлена  служба.
Първото, което трябва да направиш е да извадиш удостоверението за наследници на прабаба ти, в което е записано и твоето име като наследник.
 После отиваш в поземлена служба, там трябва да ти дадат информация какви имоти притежава прабаба ти, колко декара са и т.н. Попитай ги дали има  издаден Нотариален акт, или само Решение за възстановяване на земеделска земя. Ако има Нот. акт, можеш да си извадиш препис от Агенцията по вписвания. Ако е само Решение/ което също е документ за собственост, с който можеш да продаваш, даряваш и т.н/, препис ще ти дадат от поземлена.

# 14
  • Мнения: 41 323
Според мен първият въпрос, който трябва да си зададеш е " За колко декара земя става дума?". После на база на този въпрос и на факта, че земята струва да кажем 400 лева/декар може да си прецениш дали си струва да се занимаваш. Ако става дума за 10 декара (около 4000 лева) и ти имаш една сундурнайста част от този имот остави на друг да си трие подметките да решава нещата. Предполагам, че повечето наследници са направили така.

Общи условия

Активация на акаунт