IQ тестовете измерват ли интелигентността?

  • 29 643
  • 478
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 458
От чисто любопитство и евентуално да си начеша егото  Blush съм си правила тестове в нет-а.
За Менса засега нямам мерак.
Резултатите са +- 3 пункта от 3 направени теста примерно, средният резултат от тях ме устройва - не съм гений, но ще го преживея  Mr. Green
Високият резултат говори за евентуален капацитет, как ще оползотвориш или не, зависи от много обстоятелсва.

# 16
  • Мнения: 9 709
Провокирана от темата, направих два IQ теста. Първите, които намерих в Гугъл.

Единият с въпроси от сорта на "Ако Пешо е 3ти братовчед на Гошо, то Марийка е тяхна комшийка?" - 150т (пише, че съм на ръба на гениалността.  Sunglasses )
Другият от типа "Коя е липсващата геометрична фигура" - 90т (тук вероятно на ръба на олигофренията  Mr. Green )

Средно - бивам.  Flutter

# 17
  • Мнения: 1 458
Тези които аз съм правила не се споменаваше Пешо и родата му, Laughing Peace но кръгчета, квадратчета, точки и линийки имаше...  Laughing, има и от сорта “как се отнася клон към листо, дърво и т.н.“
Все едно, правила съм еднотипни в нет-а, резултатите са сходни.

# 18
  • Мнения: 5 284
Зависи. Ако подхождаш сериозно към резултата, по-добре недей. Познавам един разочарован, който от момента на теста (изключително висок резултат) постоянно обяснява колко много потенциал има, а как не го е използвал правилно.

# 19
  • Мнения: 30 802
Доколкото знам, файдата от МЕНСА е, че ще може да ходиш на срещи на МЕНСА и да ядеш курабийки с останалите хора с огромен потенциал, но близък до нулата социален капитал.

Нещо като Стар Трек конвенция, но без костюмите. Или Comic Con, но без мацките, облечени като Принцеса Лея.

По-добре да ходиш да ловиш покемони.

# 20
  • Мнения: 36 831
 Нямам представа за този на МЕНСА (не бих платила, за да си направя такъв тест), но тестовете от нета са пълна глупост. Попадала съм на тест, който изкарва, че около половината, които са го направили са с IQ от 180; в един друг пък, резултатът стига до 300 (което е абсурд). Става дума за тестове на сайтове за губене на време от типа на Playbuzz. Смешното е, че "гениите" изглежда си вярват и се хвалят с това Laughing

# 21
  • Мнения: X
Таксата за МЕНСА тест беше 20 лв., но наистина не знам каква е реалната полза от него. От любопитство да, но иначе?
Колкото до социалната адаптивност, не знам дали гледате сериала "Скорпион", той е за точно такива нърдове (Уолтър О'Брайън), супер-интелигентни и безкрайни кукувци. Обяснявам си донякъде тази ситуация с това, че на умните хора им е трудно да понасят тъпаците.

Последна редакция: пт, 27 яну 2017, 15:32 от Анонимен

# 22
  • Мнения: 30 802
Все си мислех, че сериалът е Big Bang:)

# 23
  • Мнения: 36 831
Според мен, социалната приспособимост не е признак за интелигентност. Хората, които променят света, като Нютон, Тесла, Айнщайн са били все особняци, но именно благодарение на този вид хора, сега не живеем в същите условия като през Средновековието. Личният успех също не значи, че някой е умен - пример - политиците - голяма част от тях са нагли тъпаци, които си помагат взаимно, за да успеят - и нямам предвид само българските. Това не значи, че са умни или интелигентни, просто са изключително напористи и дебелооки.

Не вярвам, че има различни видове интелигентност - това е измислица на американците, за да си вдигат самочувствието. Делят "улична" интелигентност, "академична" и не знам си каква - има само една интелигентност, другото е интуитивност, приспособимост, хитрост и т.н. Не казвам, че са лоши неща, но не трябва да се бъркат понятията.

П.п. - аз и 5 лв не бих дала за тест, защото не получавам нищо в замяна. Знам си, че съм средно интелигентна - не ми трябва доказателство на хартия за това Simple Smile

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 14 807
Социалната приспособимост не е признак за интелигентност, но според мен интелигентните хора като цяло могат по-добре да компенсират липсата и, ако им липсва.

# 25
  • Мнения: 1 458
Далеч не всеки с висок резултат от теста е променил света.

# 26
  • Мнения: 30 802
Има една способност да виждаш повече или по-малко значими взаимовръзки.

Въпросът е, че някои хора лесно виждат тия взаимовръзки в тест, на хартия или в определена специализирана област. Но не могат да ги уловят "в диво състояние", не могат да си създадат картина на света. Оттам идва и неспособност за адаптация- те просто не виждат кое е централно и кое е странично.

Всъщност доста хора имат области, в които спрямо средния човек са "гениални"- виждат нещата в пъти по-лесно, забелязват незабележимото и могат да се възползват. Същите тия хора могат да се спънат на тестове и главоблъсканици.

# 27
  • Мнения: 36 831
Далеч не всеки с висок резултат от теста е променил света.

Така е, но тези, които го променят (имам предвид истинския прогрес, не политиката), са все от тия с високите резултати Simple Smile Чудя се какъв ли е коефициентът на Мъск?  Heart Eyes

# 28
  • Мнения: 24 467
Интелигентността е като добродетелността - не е скаларно измерима категория.
Опитите да се поамериканчи чрез измерване и класиране, води до начесване на егото на някои учени и до финансови облаги за онези, които правят индустрия от това.
Дали човек ще си дари парите на друг, който измерва неизмеримото, си е лично решение. Аз бих дарила за друга кауза.
Какво е интелигентността? Способност човек да се учи от опита - своя и на другите, за да взема по- адекватни решения и да се адаптира по- добре към изискванията на света, да си поставя цели и да може да ги реализира, плюс творческо мислене. Как се мери това? И още повече - кому е нужно?
Станфорд- Бине се занимава основно с логико- математическото мислене и вербалните умения. Като в училище. Почти 100% употреба на конвергентно мислене.
Това не е нито основната същност, нито цялото проявление на интелекта, обаче.

Последна редакция: пт, 27 яну 2017, 13:49 от Judy

# 29
  • София
  • Мнения: 12 689
Интелигентността е способността да разбираш. Може да се измери и се измерва.  Въпросът е с каква цел. В повечето случаи не е необходимо. И не е вярно, че можеш да научиш тестовете и да ги излъжеш. Не работи така, та няма смисъл от упражнения.
След 16-18 годишна възраст IQ-то не се развива особено, та измерено веднъж е повече от достатъчно, ако някой е имал повод да си го мери. Laughing

Ама ако се върнем на способността да разбираш, затова има разни видове интелигентност, емоционална и тн. И пак въпросът е има ли защо да бъдат измервани тези неща. Обикновено интелигентните над средното ниво нямат особени успехи, нито са особено щастливи, да не говорим, че са по-самотни. Та фукането с IQ е като фукането с шести пръст или трети тестис. Социалното не обича различното и по-добре човек с извънредно нещо да си трае.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт