Как протича едно денонощие с новородено вкъщи?

  • 26 943
  • 179
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 23 016
Може да нахраниш бебето и да отидеш след това на пазар. Можеш да се цедиш, да слагаш в шише и така. Аз съм държала кърма в хладилника за няколко часа, но кърмих много малко, така че едва ли мога да дам най-добрите съвети по въпроса.  Simple Smile

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Може да нахраниш бебето и да отидеш след това на пазар. Можеш да се цедиш, да слагаш в шише и така. Аз съм държала кърма в хладилника за няколко часа, но кърмих много малко, така че едва ли мога да дам най-добрите съвети по въпроса.  Simple Smile
Ами то май това е варианта, да го храня преди да излезна.
А наистина ли е лошо да го изкарвам навън, тук Септември и Октомври си е доста топло.
А за зимата съм намислила чували, ескимоси...  Laughing Просто сериозно съм планирала и в снега да си излизаме дори и за кратко.

# 17
  • Мнения: 1 489
И аз ще започна с това, че бебетата са различни. Ние имахме бебе мечта. От първия ден вкъщи спеше почти през цялото време- и ден, и нощ. Нямаше нощно хранене. Нямаше и колики. ММ си беше взел отпуск един месец и свикнахме с новия член заедно. Не сме имали нужда от помощ- бабите идваха да му се порадват, а не да го гледат. ММ започна да се грижи за бебо наравно с мен. Страхуваше се само да го къпе. Иначе хранене( на АМ беше), смяна на памперс, разходки- всичко правеше. И съм ги оставила двамата, не е имало проблем.
Моят син е роден май месец и много бързо започнахме да го извеждаме и да прекарва с часове навън.
За покупките- всичко ни беше готово и мога да кажа, че не сме имали излишни.
Не съм гладила. Пусках му дрехите в сушилнята. Но както и по напред бяха написали- аз не се правех на отлична домакиня, докато съм била по майчинство. Всичко си беше в границите на нормалното. За мен беше по- важно той да е  разходен и аз да съм починала и спокойна, отколкото, че имало 2 чинии в мивката или за вечеря сме били на макарони.
Ще се нагодите, не се притеснявай!  bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 23 016
Нищо лошо няма да го изкарваш на разходка есента, та и зимата даже  Peace Аз не съм привърженик на това бебето да не излиза 40 дни. Ние дъщеря ми за пръв път я изкарахме на 20 ден, защото преди това все беше лошо времето, иначе щях и по-рано.  Simple Smile Не сме излизали, ако е валяло много или наистина е било много студено.

# 19
  • Мнения: 15 654
При мен се получи следното:

1. Направих си списък за необходимите неща за пазаруване /изнамерих няколко такива в нета и от тях си избрах кое според мен ще е най-важното/, след което се започна сериозния шопинг. Всичко поръчах по интернет 1 месец преди раждането. Преди това обикалях по магазините, за да видя нещата на живо и да си избера кое на мен ми харесва и ми е удобно. Ако си шофьор горещо препоръчвам количката да я видиш на живо и задължително да провериш дали ще ти се събира в багажника. Аз тогава имах малка кола и количката, която харесах първоначално не се побираше. И да добавя - за мен шезлонга е незаменим помощник на мама особено първите месеци. Малката си спеше денонощно там, имаше опция за люлеене и не съм я приспивала или дундуркала - само я хранех и я оставях да си лежи.

2. След раждането нямах кърма и затова си карах на АМ, което на мен лично ми беше много удобно, защото си се хранеше под час, знаех какво количество мляко изпива, хранех я навън и най-вече нямах почти никакви проблеми с коликите. Плакала е не повече от 3 - 4 пъти и то по-скоро си беше някакво мрънкане

Ето и как преминаваше деня ми:

- Ставах сутрин в 6.00 ч. за храненето
- Оправях баткото и го закарвах на детска градина /малката оставаше вкъщи с баща си/
- Следваше храненето в 9.00 ч
- Свършвах си домакинските задължения /чистех, перях, миех чинии, готвех и т.н./
- Хранене в 12.00 ч.
- Следобедна почивка заедно с бебето /при лошо време/ Дъщеря ми е родена края на януари, та разходките ги започнахме чак през април
- Следобедно хранене - 15.00 ч.
- Прибиране на баткото от градина /малката дебело облечена и в колата с мен/
- Хранене в 18.00 ч.
- Приготвяне на баткото за лягане /къпане, вечеря, приказка и лягане/ и на малката /къпане, мазане с лосиони и т.н./
- Хранене в 21.00 ч.
- След това хранене или си лягах и аз и ставах в 0.00 ч. за следващото хранене или сядах да си гледам някой филм на лаптопа докато дойде време за късното хранене.
- Хранене - 3.00 ч.
п.п. След всяко хранене следва оригване и смяна на памперс. Споменавам оригването, защото на мен ми отнемаше по 10 - 15 минути всеки път.
Да си кажа най-натоварено ми беше вечер между 18.00 и 21.00 ч. Иначе някак успявах да си организирам нещата така, че да не се натоварвам и да имам време за всичко

Добавям, че таткото ми е помагал всеки път, когато може. От както малката стана на 4 месеца започна да ходи на гости с преспиване при свекървата всеки уикенд от петък вечер до неделя. Сега е на 4 години и това гостуване си продължава. Много ми помага, защото знам, че имам 2 дни седмично, в които мога наистина да си почина и да отделя време само за мен и съпруга ми. Баткото вече е голям и нещата са доста по-лесни.

За дрехите - и моя съвет е да не се изхвърляш със скъпи дрехи, особено през първата година. Изключително бързо им стават малки, много ги цапат - няма смисъл.

За коликите - при всяко дете е различно. При мен и с двамата не съм имала никакви проблеми с колики, но мисля че е така, защото не съм ги кърмила. А АМ нали имат разни пробиотици, та може и от това да е.

И следвай схемата "спи бебето - спиш и ти". Защото като започнат да никнат зъбите, коликите ще ти се сторят песен. Поне при мен беше така. Започнах да спя, като хората чак, когато дъщеря ми стана на 3 г и малко. До тогава й никнаха зъбите и беше някакъв кошмар

За сега се сещам само за това. Успех с бебето  Peace

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 6 068
Ох, като се сетя как протичаха нощите с първото ми дете  Joy  Laughing чудя се къде ли ми е бил акъла... ама първо дете, няма кой да ти даде съвет Embarassed.
Та, за спането - първите три месеца само аз си знам как съм "спала", бях като зомби. Аз по принцип съм нощна птица, спя малко, случвало ми се е да не спя по цели нощи без проблем, за изпити  все през нощта съм се готвила. Но такова недоспиване никога не съм изпитвала. За което съм си виновна само аз. "Проблемът" беше, че бебето се хранеше на два/три часа през цялото денонощие и така три месеца.
Първа грешка - той си спеше в неговото креватче, защото исках да свикне да спи сам. За всяко кърмене ставах специално да го взема, а когато си недоспал всяко ставане изисква огромни усилия.
Втора грешка - кърмих го седнала на леглото без да има къде да се облегна - един кошмарен половин час, в който се чудех как да не заспя.
Трета грешка - след всяко кърмене задължително следваше смяна на памперса hahaha, че случайно да не ми се подсече златото #Crazyпълен абсурд... Следователно детето се разбуждаше и следваше едночасово преспиване - разбирай разхождане из стаята с него на ръце, защото ако го оставя в неговото легло реве и ще събуди таткото!
Четвърта грешка - пак след всяко кърмене следваше доизцеждане с помпата, случайно да не остане кърма в гърдите и да развия мастит #Crazy пък и да си имам кърма във фризера, за да може и таткото да го нахрани ако се наложи (че за мен тогава "адаптирано мляко" беше мръсна дума) newsm78 луда работа
Следваше моето лягане и "спане", което продължаваше в най-добрия случай 2 часа!
И хайде пак отново, като през деня през тези два часа будуване трябваше и да се нахраня, да се изкъпя и тем подобни обикновени нещица.
Към третия месец нещата се пооправиха - забравих за бебешкото легло, той разреди храненията, започна да спи по 4/5 часа през ноща и вече имах енергия дори за сутрешни разходки в парка Grinning.

С второто бебе, си казах тая няма да я бъде. Никакви нощни смени на памперс, никакво цедене с помпа. От ден първи малката спеше при нас, в нашето легло. Кърмих я на поискване, демек през цялата нощ докато и двете спим. Ако не и беше запушена устата се будеше и негодуваше. За жалост през нощта отказваше залъгалката, и висише на гърдата ми цялата нощ, от което сутрин се будих като премазана от влак, но наспала се  Twisted Evil Помпата я използвах само при нужда, когато ми се получаваха бучки, което се случи един/два пъти за година и три месеца кърмене. Въпреки че малката по принцип нощно време се будеше много по-често от батко си (и това до ден днешен)
почти неусетно минах през периода на новороденото и кърменето - няма недоспиване, няма крайно изтощение. Има много хора, които са против това, бебето да спи в леглото на родителите, но на мен това направо ми спаси разсъдъка и здравето.

За таткото, той помагаше/помага за всичко, когато си е вкъщи.

За помощ от баби - с първото бебе, именно през първите три месеца едната баба ни помагаше с готвенето от разстояние (готвеше у тях и таткото след работа минаваше да вземе храната), защото аз едва намирах време за сън, какво остава за готвене Crazy С второто дете естествено такава помощ не се налагаше - аз отново бях човек Mr. Green Иначе (като изключим готвенето) първото дете си го гледах абсолютно сама, нямаше причина да идва някой само да ми се пречка.

Памперси - зависи колко често ги сменяш (и дали ги сменяш и през нощта, като мое лудо Величетво).
Аз сменях на всяко кърмене. За предпочитане преди хранене, защото малките бебета се унасят и заспиват по време на кърмене.

Съжалявам, че купих слинг-шал. То докато се омотам в него, бебето вече беше в истерия. Не изградихме приятелски взаимоотношения с този артефакт. За сметка на това слингът с халки ми беше от ОГРОМНА помощ - кърмене, приспиване, разходки... Детето не ми е на ръцете, свободни са да си свърша работата и в същото време си го нося и то спокойно се е сгушило или заспало. Но трябва да внимаваш дали не му е притиснато носленцето да се задущш. Останах много доволна. Бейбифона също много го използвахме (и все още го ползваме). Вибриращият и музикален шезлонг също ни свърши добра работа и за двете деца, не бих се лищила от него.

Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?   bouquet
Еми те ми го казаха - че няма да имам и минутка свободно време за себе си, но аз не го вярвах и си правех разни сметки, които излезнаха криви...

Желая ти успех с начинанието. Да имаш новородено в къщи си е голямо приключение!
 Hug Hug Hug

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Няма да купувам скъпи дрешки ама какъв р-р дрешки да взема предварително? Ако е по- голямо, по- малко? ако останат някои дрехи излишни.
Не мисля да купувам дрешките след като се роди, нали трябва да го облека с нещо. Или да купя 2 малки 2 по - големи и да видя кое е по- добре.
Какво мислите за гащеризончетата с ципче отпред вместо с копчета? Изглежда по- лесно, но безопасно ли е
А гнездо струва ли си да се вземе? Четох че като спи в него бебето, и се чувства заобградено спи по- добре, защото е подобно на "утробата". И може да се мести гнездото навсякъде.
П.С. И аз не виждам как бих се преборила със слинг шала.

# 22
  • Мнения: 46 553
Колко спите? Спите ли? Кога ставате? Какво правите първо?
Първите 2 месеца всичко ми мина насън, не правех разлика м/у ден и нощ, бебето ядеше на 2 и нещо часа, и винаги, когато можех - заспивах. Душ, храна или нещо друго правех, когато усетех, че имам сили.

Какви са отговорностите на бащата?
Същите като моите, без кърменето, разбира се. В почивните дни изцяло го гледаше, хем си наваксваше времето с бебето, хем събирах сили за седмицата. Спрях да кърмя и нощем започнахме да се редуваме, така всеки имаше по 8 часа непрекъснат сън. Тогава вече си стъпихме на краката.

Може ли да оставите новороденото само с бащата за час- два?
Разбира се, можеш да го оставяш за неограничено време, стига да има кърма/мляко в шишета. Иначе ще трябва да си там, за да кърмиш.

Имате ли помощ от други хора? Желана ли е тази помощ?
Не. Най-удобно се чувствахме сами. 2 седмици отпуск си взима, достатъчни са, докато се организирате.

Колко памперси заминават?
Индивидуално е, от 7-8 до...15 Laughing

Кои неща съжалявате, че не си купихте предварително? За кое нещо ви се иска да бяхте вложили повече средства?
Няма такива.

Кои неща съжалявате, че изобщо купихте?
Легло за спане. Напълно излишно се оказа. Преносимата кошара с хубав матрак се оказа много по-полезна.

Струва ли си някоя скъпа придобивка, стига да донесе мир и спокойствие на новороденото?
Ако върши работа, да, лично аз не съм открила такава.

Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?
Че за изписването ни трябва кошница за кола. Това е единственият път, когато се вози необезопасено. Родих преди 13 г. и тогава още нямаше закон, нито се говореше за риска при такова пътуване.

Също и че бебе се кърми на поискване, не под час. Препоръките, които ми дадоха в болницата се оказа, че бяха как да спра безпроблемно кърмата си...

И че водата за адаптираното мляко не е нужно да се вари непосредствено преди храненето  hahaha голям смях беше, нощем сънени, единият успокоява бебето, което посинява от рев, защото е гладно, другият тича да вари вода, после да охлажда Crazy после открихме и водата за бебета, която не е нужно да се преварява  Mr. Green

Трета грешка - след всяко кърмене задължително следваше смяна на памперса hahaha, че случайно да не ми се подсече златото #Crazyпълен абсурд... Следователно детето се разбуждаше...
За тази подробност се бях сетила, обаче не стана при нас. Акаше преди и след хранене  hahaha нямаше как да не се смени...

# 23
  • Мнения: 3 595
И аз да кажа, че от бебе до бебе има огромна разлика, както и от майка до майка. Аз от началото работех дъщеря ми да има дневен график, докато други майки примерно следват повече детето и не се опитват да го вкарат в рамка как да протича деня.

С първото ми дете беше така - заспиваше за вечерта около 23-24. Аз лягах около 21, и я оставях на ММ, който по принцип ляга късно. Тя дремеше в ръцете му докато той гледа телевизия или я люлееше на баунсъра и. Като видеше, че е заспала дълбоко я местеше в кошарата. Кърмех и се будеше 3-4 пъти да яде, но цялото нещо траеше 5 мин (тя от самото начало сучеше много ефективно) и заспивах пак. В първия месец проблемно беше, че ставаше в 5, най-късно 6 сутринта, което беше неприятно естествено. През деня не успявах да спя аз лично, но бебето спеше много, изискваше само малко люшкане на ръце или баунсър и заспиваше и аз гледах сериали, готвех нещо или примерно гладех. След първите 5-6 седмици бебка влезе в ритъм и си лягаше в 9 вече окончателно за вечерта, което ми оставяше време с ММ. В следващите месеци се променя всичко, започват да спят по 3, после 2 пъти на ден по-дълго и се организирах покрай бебето.

Оставяне на бащата - аз имах помпа и фризер, пълен с кърма и съм я оставяла на баща и, за да се видя с приятелки или просто, за да имам малко разнообразие в деня. Не е било често, но не е проблемно. Но аз много рано започнах да давам кърма от шише по 1-2 пъти в седмицата, въпреки че уж ще навреди на кърменето, за да свикне бебето. Имах шишето Медела Калма, което уж не пречи на кърменето, и въпреки че бях в къщи, ММ даваше кърма и бебка прие шишето и по-нататък не е било проблем. Кърмата се съхранява до 24 часа в хладилник, иначе във фризер. Вадех вечер от фризера в хладилника за следващия ден и непосредствено преди ядене слагахме шишето с кърма в гореща вода, става готово за 5 мин. Между другото ММ винаги е казвал, че особено в най-бебешкия период му е било доста лесно да гледа Мила, защото те наистина нищо не правят освен ядене и спане. А забавлението им е да те зяпат докато ги люлееш примерно. Или обичат разходки.

Между другото, това, което на мен ужасно ми помогна - ергономична раница. За слинг нямам време и нерви да се науча да се увивам. От около 2-3-тия месец я слагах вътре и си заминавах да си пазарувам дрехи за нея и бебешки неща, както и храна или просто на разходка. Мила много обичаше раницата и доста спеше в нея. Ръцете са ти свободни и можеш да си вършиш много неща, а да запазиш оставянето на бебето на бащата за кафета и срещи с приятели.

А за излизането навън - тук дават още в родилното да изкараш бебето на разходка. Отделно, че прекаленото пазене на бебето за мен е излишно. С Мила, родена октовмри, излизах в Германия (разбирай студено) и през януари и февруари на минусови температури. Спеше си с кеф.

Дрехи - 56 см. Дори и да се роди бебето по-малко, те в началото само лежат, не му пука ако ританката е малко по-дълга или ръкавчето навито. Вземи не много неща, но достатъчно - 7 примерно бодита и ританки, то ще има да повръща и цапа и примерно ще переш на 3-4 дни. Гащеризоните на мен и с цип и с копче ми бяха еднакво удобни.

А за помощта - ако имаш помощ - използвай я. Аз нямам и определено би ми било по-леко със, въпреки че не се оплаквам и без. Но ако имаш помощ на разположение и не я изпозлваш е глупаво.

Покупки - благодаря на Бога, че имахме баунсър. Мила го обожаваше и много ми помогна. Също хубава кошара с хубав матрак - Мила от първи ден си спи там, аз въпреки кърменето не съм искала да е при нас, и много рано се научи да си заспива сама и да не ме търси през нощта (но не при всеки е така, имахме късмет тук). Ергономичната раница и бебефонът също ми бяха полезни. За излишни неща освен разни дрешки като рокли, за бебе, което само лежи и нищо не прави, тоест са абсолютно безсмислени, не се сещам май.

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Благодаря ви много за ичерпателните съвети, намерих доста нова информация.
И аз обмислям някакви шезлонги, баунсъри и такива понеже изпитвам ужас от идеята да спи при нас. Така че в момента обмислям всякакви покупки за сън.

# 25
  • София
  • Мнения: 28 729
Синът ми спеше в собственото си легло.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 6 068
Може ли да оставите новороденото на таткото за час- два примерно?
А относно гладенето, вярно ли е че със сушилня няма нужда от гладене.
Бебето си е негово, разбира се, че ще му го оставям. Точно през тези три първи месеци, така трудни за мен, таткото го взимаше между две хранения на разходка с количката за два/три часа, че да мога аз да подремна малко.

За сушилнята - По отнощение на дезинфекцията, да вярно е. Ако използвате сушилня тя дезинфекцира достатъчно добре и не се налага гладене. Но по отношение на мачкането, зависи каква ви е сушилнята. От предишната сушилня на родителите ми дрехите излизаха в съвсем нормално състояние (е, не приличаха на изгладени, но не бяха и фрапиращо измачкани). Нашата сушилня е пълна трагедия в това отношение. Ако пусна дрехите в сушилнята (на максимално време) излизат намачкани на топка и не може да мине без гладене.

За гащеризончетата с ципче отпред нищо не мога да кажа, но в никакъв случай не купувайте с ципче отзад - ципчето се забива във вратлето на бебето, голяма недомислица.
За размерите на дрешките - повечето бебта се раждат около 50см (+/- 2см), така че се довери на размерите в магазините и му вземи дрешки за новородено. Не купувай много, след месец/два ще са му малки.

За пазаруването преди раждането и в друга тема съм писала преди време. Направихме списък с таткото, обикаляхме магазините и си набелязахме от къде какво ще купуваме и на каква цена. Докато бях в родилното той с майка си купиха и подредиха всичко. После от каквото сме имали нужда сме докупували.

# 27
  • Мнения: 3 595
Шезлонгите и баунсър те не заместват леглото. Не е добре да се спи дълго време в тях. Те са за времето, когато бебчето в будно ако е нещо криво примерно се успокоява в люлка/шезлонг/баунсър. Евентуално може да се приспива също там и да се мести в легло. Но това е нож с две остриета, защото създаваш така наречената sleep association - бебетата в един момент започват да спят на цикли дълбок и лек сън както нас и ако са свикнали да заспиват в шезлонг, на ръце, в количка, може да искат пак така да заспят, когато преминават от лек в дълбок сън. Тоест през нощта по 3-4 пъти ще клатиш люлка (подчертавам може, не е задължително да стане, но често така става).

Моята дъщеря си спи в нейното легло от първи ден, не е била при нас никога. Аз кърмех, но за мен лично легло точно до нашето легло беше много по-добър вариант от това бебето да е при нас.

# 28
  • Мнения: 46 553
Забравих да кажа за гладенето - зарязах го много бързо, безсмислено действие. Какво ще се дезинфекцира толкова, не живее в стерилна среда това бебе. Докосва се до различни неща, излиза навън...

# 29
  • Мнения: 3 595
Аз гладех, защото дрехите просто изглеждат много по-добре изгладени. Излизаха супер намачканиот пералнята. Сушилня нямам. И сега понякога гладя това-онова.

Общи условия

Активация на акаунт