Как протича едно денонощие с новородено вкъщи?

  • 26 940
  • 179
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 571
Не  бих прала на ръка първите няколко месеца  ooooh! /ама така е като слушам роднините/ и не бих гладила, освен мноого измачкани дрехи за навън.
Най- голямата глупост като покупка беше активната гимнастика.
Най- любимата- легло с люлеещ механизъм- лягах на земята до леглото и люшках докато заспи, на ръце не съм носила. Голям кошмар ми беше като се наложи да свалим нивото и застопорихме леглото, но продължи да си заспива нормално, докато си пие АМ.
Ядеше на 3 часа, имах време за всичко. Ни колики усетих, ни зъбоникнене- бебе мечта.
Изкарван е на минус 20 градуса с количката  на 2 месеца /голям акъл, сега не бих/, но пък не ми боледува, пу пу, което си е индивидуално според мен и не зависи от каляването.
Леко раждане и здраво бебе на финала!

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 6 065
Само да добавя.
Ако имате намерение да използвате сушилня, купувай дрешки с един размер по-големи. Нали повечето бебешки дрешки са 100% памук и след сушенето излизат малко умалени.

Аз използвах сушилнята именно с цел дезинфекция. Нали до 6мес. шишета, залъгалки и др. се стерилизират, поради същата причина реших и дрешките им да минават през сушилня. Не знам как са другите бебета, но моите осмукваха всичко, де що докопат.

# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Много полезна информация за сушилнята, благодаря!

Изчела съм всички отговори и съвети по няколко пъти, и това, което няма как да не се набие на очи, предполагам както и на другите бъдещи майки, които четат, е че най- спокойните и кротки бебета от тази тема са на АМ.  Grinning
Аз съм решила да кърмя, но все пак искам да попитам тези които са използвали АМ- От самото начало ли бяхте на него, или след струшени нерви минахте, или поради друга причина?

# 33
  • София
  • Мнения: 28 723
Аз от самото начало.

# 34
  • Мнения: 37
Здравейте дами, предстои ми да си имам бебенце живот и здраве през Септември.
Има много теми за кърмене, покупки за бебето, и какво ли още не...
Но ме интересува как минава ежедневието на една майка и на нейното прясно излюпено бебе.  Simple Smile
Защото знам, че колкото и да чета, няма как да разбера всичко. Но се надявам да добия представа с графика на другите мами.
Колко спите? Спите ли? Кога ставате? Какво правите първо? Какви са отговорностите на бащата? Може ли да оставите новороденото само с бащата за час- два? Имате ли помощ от други хора? Желана ли е тази помощ? Колко памперси заминават? Кои неща съжалявате, че не си купихте предварително? За кое нещо ви се иска да бяхте вложили повече средства? Кои неща съжалявате, че изобщо купихте? Струва ли си някоя скъпа придобивка, стига да донесе мир и спокойствие на новороденото?   bouquet
Ще съм благодарна да натрупам малко мъдрост от другите мами, търсих такива теми, но са много стари, и не толкова конкретни по този въпрос.
Абе общо взето какво правите по цял ден?

Ммм, аз си спях. То и детето си спинкаше. Хранене на 3 часа не съм практикувала никога, защото и аз не се храня на 3 часа, а когато огладнея. Така че понякога се събира повече сън, друг път по-малко. И това минава. Детето ми започна да спи по цяла нощ, когато навърши 4 месеца. Не е имал колики. Simple Smile Режимът ми се ръководеше от детето  - когато се събуди то, се будя и аз.

Бащата на детето правеше каквото правех и аз. Само дето не можеше да кърми. Simple Smile Даже първите дни го къпеше само той с майка ми, аз не смеех да се наведа толкова. Родих с епизиотомия и мислех, че ай съм се навела повече - ай са се скъсали конците. Simple Smile Шегувам се, но си е неприятно първите дни все пак. Simple Smile
 Детето съм оставяла само с бащата, и до днес го правя. Както и излизах с детето и съм оставяла таткото да си почине.

Помощ от майка ми първите дни за къпането само. Сами с таткото сме си гледали детето. Но аз имам чепат характер и не търпя да ми дават непоискани съвети... Simple Smile

За памперсите - според зависи. Simple Smile

За покупките - в 6 месец от бременността сглобихме креватчето. Всичко ми беше готово - две чанти с принадлежностите за болницата ме чакаха в коридора. Simple Smile Не съм се хвърляла да купувам много неща. Намерих си списък от интернет и карах по него. Беше максимално опростен. И пак имаше неща, дето се оказаха излишни. Също така 3 приятелки ми връчиха по две чанти с дрехи...Simple Smile

Не мисля, че новороденото разбира от скъпи придобивки. Аз купих кош, все още го ползвам. Храня детето в него, много ми е удобен.

 Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?  А, доста неща. Simple Smile Бебето ХЪЛЦА. В корема ми хълцаше много, всеки ден. Но че ще хълца и като се роди - изобщо не бях подготвена. Панирах се първата нощ вкъщи, когато се разхълца. Обадих се на мама в 1 през нощта, категорично не знаех какво да го правя. Дадохме му вода, но поне 10-на дни подскачах всеки път, в който се разхълцаше. После във форума прочетох, че като го сложиш на гърда, минава. О, чудо! Беше велико откритие. Доста се успокоих. После вече не се впечатлявах. Сега пък хич. Simple Smile
Друго - моето дете се роди с червена черта в окото. Съсирек или нещо такова. Забелязах го чак вкъщи, не знам как не съм видяла по-рано. Притесних се, обадих се на лекарката. Каза, че детето се ''изчиствало'' от престоя в утробата 4 месеца след раждането. Вярно, чертата постепенно изтъня. И изчезна.
Щеше ми се някой да ми беше казал тези неща по-рано. Лека бременност и пухкаво бебче!

# 35
  • Мнения: 3 595
Не съм съгласна за Ам, моето бебе беше едно от първите, които само си спряха нощното хранене в моята отчетна, а беше на кърма. След 6-8 седмици си нагласи ритъма и започна да се буди по веднъж на нощ освен в периоди с никнене на зъби или скоци в растежа. Много майки минават на АМ с тази надежда, че децата ще спят повече и много от тях остават разочаровани, не работи при всички.

# 36
  • Мнения: 2 760
Щеше ми се някой да ми беше казал - "Ти луда ли си да гладиш???"
Иначе най-ценните съвети получих от зълва/етърва, не съм сигурна каква ми се пада, но няма и значение:

1. Ако ти предложат да ти дадат дрешки, играчки ит .н., не отказвай, нямаш представа колко пари струват, ако всичко купуваш ново.
2. Винаги лягай да почиваш, докато бебето спи.
3. С първото бебе ако много те е страх, извикай майка си да ти покаже как се къпе, но само няколко пъти. Отттам нататък с таткото се оправяйте.
4. Излизай колкото можеш повече с бебето навън.
5. Слушай вътрешния си глас. Като се изредят да ти дават непоискани съвети, отговаряй с "да, добре" и си карай работата (това относно къпане със сол и разни други дивотии). Друга вълшебна фраза е "докторът каза, докторът забрани".
6. Излизай БЕЗ бебето, нека установи връзка с баща си. Ние, майките, имаме склонност да се правим на орлици и да "окупираме" бебето, което отдалечава бащата. Не допускай тази грешка.

И нещо от мен - не се хвърляйте на скъпи играчки, често бебетата се впечатляват от съвсем простички неща. Дъщеря ми изкара половин година с любима играчка пластмасово шише с пъхнати вътре две празни батерии и шепа боб, капачката залепена със силикон, за да не може да се отвори. Дрънчеше като църковна камбана.

# 37
  • Мнения: 46 553
Аз използвах сушилнята именно с цел дезинфекция. Нали до 6мес. шишета, залъгалки и др. се стерилизират, поради същата причина реших и дрешките им да минават през сушилня. Не знам как са другите бебета, но моите осмукваха всичко, де що докопат.
Шишетата се стерилизират заради млякото, и не само първите 6 месеца, стерилизирах докато пиеше такова. Млякото е идеален развъдник на бактерии, всеки остатък по шишето е риск.
Иначе ако е от вода, сок, чак или храна - няма никакво значение дали ще се стерилизират. Дрехите също, дори да са омазани с мляко със сигурност пералнята го е махнала. Затова дезинфекцията при дрехите не е нужна.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 257
Ох, всичко е толкова индивидуално. Бебе, майка... Моето за щастие беше от спокойните. В началото беше на комбинирано хранене, защото ми вливаха АБ в болницата и още не ми се беше изчистил организма от тях, а нямах и супер много кърма. Общо взето се будеше самичък на 3, 3 часа и половина. След месец и половина мъки с кърмене и дохранване, накрая отказа кърмата и минахме само на АМ. На втория месец вече спеше по цяла нощ (самичък се отказа от нощното хранене). Помощ сме имали само първата вечер с къпането - тогава извиках майка ми да помогне, да обясни (уж ги гледах в болницата, но като останеш сам без акушерката и...  Wink) От там насетне сме били двамата наравно - хранене, къпане, памперси, разходки. Първите месеци много се тръшках, че хем исках къщата ми да е изблизана и да свети, хем се изморявах много. Гледах да го изкарвам навън колкото мога повече (есенно бебе е), докато не стана наистина много студено. Но и при 0 градуса сме изизали, ако ще и за 30 минути да е, само да няма вятър. Някак се нагаждаш. Научих се да спя докато и той спи, или да пооправя къщата или да погледам ТВ. Обикновено се будех преди него сутрин, ставах, закуска, кафе - той се наспива. Закусва, пак заспива. Аз хвърлям един душ и докато се оправя той е буден, готов за разходка. Излизахме, прибирахме се по обяд. Хранене, спане и горе долу така си минаваха дните. Когато си дойде баща му се занимаваха двамата, докато аз сготвя, пооправя или просто изляза да изпия едно кафе с приятелки, отида на пазар, маникюр и т.н. Наистина е много важно таткото да се включва наравно с мама. Не съм се притеснявала никога, оставяйки ги двамата. Annabelle* ти е дала също страхотни съвети, които общо взето обобщават всичко. Задължително намирай време и за себе си. Иначе за покупките - най - безсмислен беше един люлеещ се шезлонг, който малкия мразеше. Най - полезен за мен специално беше стерилизатора 2 - 3 мин. и имаш скърцащи от чистота шишета, после в него подгрявах и бурканчетата, когато захранвах.

# 39
  • София
  • Мнения: 8 664
Най-важното от подготовката е тази за раждането и за кърменето.Другите неща се купуват и се намират начини според ежедневието и това, кое ви е най-лесно  Peace 
Естественото(говоря не просто за вагинално, а за естествено раждане)е и предпоставка за добро начало на кърменето и лесно възстановяване и свързване с бебето.
Има доста време през бременността, в кето да се посетят курсове за раждане(не в моловете с безплатните продукти) и да се посетят събития за кърмене на Ла Лече Лига и НАПК.  За информация и подкрепа за кърмене те са най-надежди, не бих разчитала на дистрибутори на помпи, разни незнайни акушерки или педиатър.
 
Ежедневието протича, както си го организирате и според нуждите на бебето.Аз съм спала нормално, бебето ми спеше в нашето легло и не съм става да храня. Не съм се оплаквала от недоспиване, въпреки няколкото кърмения нощем. Вече е на 2 г. и половина и все още се буди, никога не ми е липсвал сън, но защото не съм ставала, не съм седяла някъде да кърмя или да приготвям АМ. Бащата също се е наспивал, доставя му удоволствие да спи с детето. Ставаме различно, когато беше малко бебе го кърмех към 5 последно и после ставахме в 9. Но е било различно, защото кърмех на поискване. 
Отговорностите на бащата са да ходи на работа, а като не е там да се грижи за мен и детето, както аз се грижех за него и детето. Когато единия върши нещо, другия почива и обратното. Той не е готвил, но пък си играеше с бебето, приспиваше го.   Няма проблем да се остави детето за малко, може да се изцеди кърма и да се остави за хранене.За мен не е имало нужда, защото излизах за малко до магазина или той извеждаше бебето за час в близкия парк.
Когато имах работа за по-дълго време излизах със слинг и ергономична раница, заедно с бебето. Родих в началото на зимата, не ми е пречело да си върша задачите и в зимни условия с бебе в слинг. Даже беше огромно улеснение.
Никой не ни е помагал, така искахме и за нас беше правилния избор.   
За памперси не помня, но и аз съм ползвала предимно многократни пелени. С новородено мисля, че съм сменяла по 7-8 еднократни за денонощие  newsm78  Но наистина не помня добре.
Повече пари трябваше да дам за ергономична раница. Друго мисля, че няма.
Не ми бяха нужни залъгалките(макар, че бяха подарък), не съм ползвала шишета, Може би не трябваше да бързаме с креватче, първите месеци ни беше напълно излишно.
Многото дрешки ни бяха в плюс, не съжалявам, че бях накупила и ми бяха подарили толкова.
За мен скъпата придобивка, която си струва е тъкан слинг или хубава ергономична раница. Който не е носил в такова, не знае какво облекчение е, краста и как може да вършиш абсолютно всичко с бебе в ергономична носилка.
Това е и единственото, което ще купя за новото бебе, заедно с някоя и друга нова дреха. Може би и няколко допълнителни многократни пелени с хубави десени  Whistling 

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 6 065
Аз използвах сушилнята именно с цел дезинфекция. Нали до 6мес. шишета, залъгалки и др. се стерилизират, поради същата причина реших и дрешките им да минават през сушилня. Не знам как са другите бебета, но моите осмукваха всичко, де що докопат.
Шишетата се стерилизират заради млякото, и не само първите 6 месеца, стерилизирах докато пиеше такова. Млякото е идеален развъдник на бактерии, всеки остатък по шишето е риск.
Иначе ако е от вода, сок, чак или храна - няма никакво значение дали ще се стерилизират. Дрехите също, дори да са омазани с мляко със сигурност пералнята го е махнала. Затова дезинфекцията при дрехите не е нужна.
Ние по това време бяхме с животни - кучета, котки. Космите от животните падат постоянно и са навсякъде, не само по пода, котките ходят навсякъде... каквото и да си говорим с животни няма как да е идеално чисто колкото и да се чисти. За  мое успокоение предпочитах дрешките да минават през сушилнята.

За стерилизирането и аз стерилизирах до 1г, но не знам до колко имаше смисъл, тъй като след като пропълзят започват да лапат всичко и не можеш да ги опазиш.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 6 065
Оу, забравих да кажа един от най-полезните съвети, който съм получавала.
Вземи си помпа за кърма в родилното!
След раждането кърмата (при мен, но мисля, че и по принцип е така, като се има предвид пролактина през кое време на денонощието е най-висок) идва през нощта. Доста неприятна изненада по нощите. Бебето може и да не е при теб точно в този момент - не знам каква е политиката на болницата където ще раждаш.
Скрит текст:
Първото ми бебе не беше при мен в началото, защото раждах секцио и едва успявах да се отлепя от леглото и не бях в състояние дори да го взема като се разплаче. Второто бебе пак не беше при мен в началото, защото имаше малко здравословни проблеми и беше на вливания.
Но дори и бебето да е при теб, то все още не може да засуче силно и ефективно за да ти облекчи напрежението/болката в гърдите. В началото, именно тези първи един/два дена, помпата много ще ти помогне докато бебето засуче като хората.
Дори да си решила да не кърмиш пак ще имаш нужда от помпата, защото след раждането при всички случаи гърдите ти ще са напрегнати и трябва да избегнеш появата на бучки с компреси и цедене (поне малко).

# 42
  • Мнения: 3 595
Ако бебето е при теб е противопоказно да използваш помпа, успешно можеш да си докараш хиперлактация. Бебето суче достатъчно ефективно ако е доносено и няма проблем, кърмата в началото е в повече независимо как суче бебето. По-добре ръчен масаж за изстискване на мляко и малко облекчение и топли и студени компреси вместо помпа. И в болницата и дулата ми не ми даваха да използвам помпа докато се регулира кърмата (около 6 седмици). Аз използвах, но 1-2 пъти в седмицата и не първите две седмици.

Друг е въпросът ако бебето не е при родилката, там вече не знам, тук бебетата са си при майката нон-стоп. Но този съвет е нож с две остриета  Peace

# 43
  • Мнения: 46 553
Ние по това време бяхме с животни - кучета, котки. Космите от животните падат постоянно и са навсякъде, не само по пода, котките ходят навсякъде... каквото и да си говорим с животни няма как да е идеално чисто колкото и да се чисти. За  мое успокоение предпочитах дрешките да минават през сушилнята.
С животни вкъщи колкото и да стерилизираш пак е същото. По твоите дрехи, кожа също полепва всичко, а после пипаш, гушкаш бебето, голите му ръчички и бузи се докосват в дрехите ти, които преди това са били допирани до места, на които са  били животните Simple Smile
Не смятам, че е фатално, но щом ви е действало успокояващо минаването през сушилнята, няма лошо Simple Smile

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 6 065
Ако бебето е при теб е противопоказно да използваш помпа, успешно можеш да си докараш хиперлактация. Бебето суче достатъчно ефективно ако е доносено и няма проблем, кърмата в началото е в повече независимо как суче бебето. По-добре ръчен масаж за изстискване на мляко и малко облекчение и топли и студени компреси вместо помпа.
Аз говоря за първата нощ и максимум следващия ден, а не по принцип. (За по принцип, кърмене + цедене съм наясно с последствията)
Моите деца бяха доносени и пак първите два дена не засукваха достатъчно за да ми облекчат гърдите.
Като казвам да използва помпа, имам предвид точно това, което съм болднала по-горе. Топли компреси + малко изцеждане до облекчаване - а, не цедене до последна капка. Това ми е съвет,даден не само от моя близка, но и от гинеколожката, която ми следеше бременността и направи секциото. Разбира се това може да стане и на ръка без помпа, но на мен с помпа ми беше по-лесно, а и на ръка ме болеше повече.

Общи условия

Активация на акаунт