Отговори
  • Мнения: 2 171
За пръв път се сблъсквам с този проблем и не знам как да реагирам адекватно. Нямам предвид нормалното бутане и дърпане за играчки на децата на детската площадка. Въпросът е там, че синът ми не е агресивно дете и никога не тръгва пръв да се бие. Наистина има проблем с даването на играчките си, но повечето ни познати деца реагират по същия начин. Отскоро обаче детенцето, с което го събирам да играе проявява безпричинна агресия към него - щипе го всеки път когато не го гледаме, блъска го, скубе го и го бие. На мен определено ми става много неприятно, но в същото време ми е неудобно да му се скарам (все пак е чуждо дете), а забележките които майка му прави не дават никакъв резултат. Алекс досега не е отвръщал с агресия, но днес за пръв път замахна с играчката си да удари детето. Не ми се иска да започне да копира и да се бие с децата в градинката, същевременно ми е много неприятно когато гледам как го тормозят без никаква причина. Дори се замислих да спра да ги събирам заедно, но местата за игра не са толкова много, така че това няма да бъде решение за дълго.
Ако сте изпадали в подобна ситуация, ще се радвам да споделите как сте реагирали и какъв ефект е имало.

# 1
  • Мнения: 5 183
Като беше по-малък, съм се намесвала, особено ако агресора е зна4ително по-голям.
Ве4е не смея, нали е "голям батко".
Не виждам оба4е защо се притесняваш.
Замахнал да удари и твоя сладур...
Ами така де - няма само него да го млатят...
Това не зна4и 4е ще е агресивен с вси4ки деца в градинката, а 4е ще знае кога и как да се защити.

# 2
  • Мнения: 2 309
Не разбрах кое те притеснява...Това че детенцето ти е отвърнало на удара с удар.Напълно нормална реакция.Всеки ден говоря на сина си,че лошите хора се бият,а добрите се обичат и гушкат.Никога не съм го спирала да удря при самозащита!  Naughty

# 3
  • София
  • Мнения: 100
и ние сме същите....скубят ни, хапят ни зверски по лицето, дерат ни.....моята не отвръща обаче, сега я уча като й причиняват болка да фрасне детето по носа....тя реве и ми вика "не искам да биям децатааааа".... затова се намесвам аз, хващам разбойника за ръка и търся майка му.. не съм си завела детето да играе и някой да му вади очите...една майка ми каза "оставете ги, те ще се разберат"...абе какво ще се разберат пикльовци на 2- 3 години, когато не се карат дори за играчка....реагирам и ще реагирам. на който детето му е агресивно да си го възпитава ли, да не го събира с деца ли, или просто да си ги наблюдават и контролират....

# 4
  • Мнения: 2 171
Ами от една страна ме притеснява да не приеме това като модел на поведение и да започне да налага и останалите деца, а от друга страна се чудя дали е редно да се намесвам и да правя забележка на детето и как би го възприела майката. Аз се опитвам да му обяснявам кое е редно и кое не, но той все още не говори и комуникацията ни е едностранна, та няма как да съм сигурна, че ще разбере обясненията ми.

# 5
  • Мнения: 2 171
sunnyday, май ще взема и аз като теб да въдворявам ред, защото в градинката само се ядосвам и мълча и после като гледам раните по лицето му се дразня на себе си, че не съм направила нищо. Проблемът при нас е, че майката не детето вижда всичко, кара му се, наказва го, дори го пляска през ръцете и то след 2 минути отново го нащипва, в чудо се видях... Пък то е по-голямо и говори и разбира... направо се чудя откъде се появи тази агресия.

# 6
  • Мнения: 14 133
Уча го да се защитава, но не и да напада пръв.  Забележки на чуждите деца не правя. Това е работа на родителите им.

# 7
  • Мнения: 1 080
nati_r ,изхода е да не се събират двете деца .Поне аз така постъпвам .Прибирам си детето или ако е по- разбарана майката тя си прибира своето .Мойте деца не са агресивни и никога не нападат за сметка на това пък тях ги нападат .

# 8
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Отивам и правя забележка.На скоро,на два пъти едно и също непознато дете напада сина ми,който си стои спокойно и само гледа отстрани.Майката на детето не реагира,а детето много смело върви и рита.Не мисля,че трябваше да го оставя спокойно да нарита сина ми.А ако отново се случи мога и да се скарам,щом майката не прави нищо по въпроса и си тръгваме.

# 9
  • Мнения: 1 733
Ще помоля майката да си превъзпита детето и в крайна сметка няма да ги събирам заедно.

# 10
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 271
Ще помоля майката да си превъзпита детето и в крайна сметка няма да ги събирам заедно.
Peace Peace Peace Peace Peace Peace Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 7 242
Ще следя с интерес защото нямам много опит. Към дъщеря ми само едно дете е проявявало агресия и то когато бяха много малки /2 - 3 г./ - хапеше я, буташе я и т.н. Причината /според мен/ беше, че другото дете беше много емоционално - видеше ли дъщеря ми, се мяташе върху нея да я гушка и целува. Тя пък се плашеше от тези изблици, а страхът й явно ядосваше детето и то я биеше. Така й с другата майка не можахме да обясним на едното да не е толкова емоционално и нетърпеливо, а на другото - да не е толкова страхливо и спряхме да ги събираме /всъщност аз спрях да се виждам с майката/. Ако обаче дъщеря ми беше отвърнала "на удара с удар" - нямаше да разделям децата. Така че по-бих те разбрала, ако детенцето ти безмълвно търпеше. В случая то само е намерило решение на проблема. Разбира се обаче, че и на него и на "побойника" трябва да правите забережки и да се опитвате всячески да предотвратявате подобни ситуации.

# 12
  • Мнения: 7 201
Отивам и правя забележка.А ако отново се случи мога и да се скарам,щом майката не прави нищо по въпроса и си тръгваме.
PeaceПостъпвам по абсолютно същия начин!Моето дете не е агресивно и никога не е посягало без причина на друго дете.

# 13
  • Мнения: 790
Моето дете пищи пронизително, ако някой нещо му направи, така че майките се виждат принудени да вземат мерки и моята намеса не е необходима. Не че ми харесва пищенето, никак даже. Но това се е неговият начин на съпротива. Аз няма да седна да го уча да отвръща на удара с удар, защото формулировката на самозащитата е доста сложна - ако те ударят, но ако само те бутнат, ами ако те ощипят, а ако те засипят с пясък, засипване с пясък, но в очите, дърпане на уши и т.н.

# 14
  • Мнения: 1 134
Правя забележки, ако е истинска, застрашаваща агресия.
Във всички случаи, когато дъщеря ми попадне на по - агресивно дете, обяснявам следното: "Ако не можеш да играеш в момента с него, недей. Детенцето се е объркало; или детенцето е по - мъничко и още не знае, че не трябва да удря. Ти нали виждаш, колко е неприятно?" и пр. Никога не казвам, че детето е лошо или невъзпитано, или пък да водя пререкания с майката, защото според мен има два варианта: ако родителят е достатъчно интелигентен и адекватен на ситуацията сам би направил забележка и то на момента; в другия случай е безсмислено да правя каквото и да било, или да "съдействам" за общуване между децата ни.

Общи условия

Активация на акаунт