Парола на телефон на 13г тийн

  • 5 838
  • 72
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 251
Когато детето знае, че му знаете паролата пак може да прави всичко, което прави и без да я знаете, но ще се крие и вие пак няма да разберете какво прави.

На вас проблема не ви с паролата, а с това че детето прекалява. Защо прекалява? Има някакви липси? Има много свободно време?
С  Fever Ray съм 100% съгласна.
Точно. Паролата не намалява времето пред телефона.
Да ама съвестта на мама е чиста. Аз контролирам детето и знам всичко!
Без да съзнава, че реално изпуска нещата. Аз съм далече от либерална майка, но пък за 13 години съм изградила доверие с детето си за да ми показва и казва нещата който го интересуват. И в същото време да не виси на телефона - това се случва със старние от страна на родителя не на детето.

# 31
  • София
  • Мнения: 38 523
Отговор на първия пост: НЕ.
Телефоните и на двата ми тийна са заключени и не им знам паролите.
Дори не знам за какво толкова да ги следя и проверявам, та чак да им бърникам в телефона?

# 32
  • Мнения: 8 823
Постави се на мястото на детето ти, например, ти искаш телефон, а майка ти - иска да ти знае паролата? Какво изпитваш? Унижение?
Ти и на мъжа си/партньора ли знаеш паролата? Ровиш ли му и на него да няма смс-и от жени?

Номера е да възпиташ детето си така, че да не те е страх в кой сайт е и да му вярваш.

Дори и да стане цитираната горе неприятна история, и това е част от обучението. Тези деца са си научили урока и вече си имат едно наум какво е мрежата.

Това е ново поколение деца и няма как да ги държим далеч от телефона.
Единственият шанс е Родителят да стане те по-интересен от телефона.

# 33
  • Мнения: 320
Както казаха - и да разбереш паролата му, това няма да го накара да стои по-малко време на телефона. Лично аз знам поне 5 начина по които може нещо да се скрие в телефона, така че да не се открие, а той на тази възраст смятай, че знае сигурно дори повече. Ще му разбереш паролата, ще му преровиш телефона и гаранция - няма да откриеш нищо - за сметка на това обаче ти от него повече доверие няма да видиш. На 13 години зависи само от теб дали ще си имате доверие и ще ти споделя или не. Пубертета и без това е трудна възраст за децата, твоя задача като родител е да я улесниш, а не да я утежниш. Имай предвид, че вкара ли те веднъж в черния списък на хора на които няма доверие, измъкване почти няма и след някоя друга година като порасне още малко ще му гледаш само гърба и ще пишеш теми тук как бил неблагодарен. Открий причината да седи до 5 сутринта на телефона, какво търси в него, какво намира там, което ти не му даваш, иначе проблема няма да се реши.

# 34
  • София
  • Мнения: 38 523
Примерно моята голямата я знам много добре какво прави до 5 сутринта. Клюкари! Тая на тоя какво била казала, ама той на оная пък го бил казал и така.....
Нищо опасно, нищо ново.
Малкия пък не си докосва телефона. Заключен е, защото баща му му ровеше.
И двамата са попадали в ситуация с външна атака. Разрешихме я заедно, за около 2-3 дни. Говорихме, знаят от какво да се пазят.
Какво друго?
Ми нищо.

# 35
  • Мнения: 1 799
И аз не смятам, че само ако знаеш паролата ще го контролираш. Намери му занимавка спорт, уроци, според вашите възможности.
Моите са по малки, на 7 и 9, тази година получиха телефони, нашите стари. Имат уатсапп, с 7-8 номера в контактите, ютуб, учебните приложения и гугъл плей да си теглят игри. Имат пароли, знам ги, мм ги знае, но и те знаят нашите, винаги са ги знаели и са били свободни да ползват нашите устройства. Даже в момента пиша през тела на щерката, че моя е на зарядно, а тя спи. Другото е че те нямат време за телефони, сина ходи на футбол и джудо, щерката на частни уроци и джудо. 2рият срок тръгва и сина на уроци освен всичко. Отделно след училище са на занималня до започване на гореизброените. Събота и неделя телефоните са им на разположение.
Може след време да е друго, но за сега се стараем да показваме че доверието е важно и по между си нямаме тайни.
П. С. И пиновете на картите ни знаят и  пазаруват с нашите, до сега не са злоупотребявали

# 36
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
За мен постъпваш много погрешно. Но може и да постигнеш пировата си победа. Ако това те устройва.
Абсолютно! И после ще четем, "Помощ, детето не разговаря/споделя с мен!"
Нямам  пароли на дъщеря ми и не съм си помисляла да я контролирам по този начин!

# 37
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Сега, знам, че ще отнеса много хейт за следния коментар, но все пак ще рискувам.

Скрит текст:
Аз смятам, че като майка имате право на достъп до телефона на детето си, включително паролата. Особено, ако детето прекалява с употребата и/или има проблем с поведение, оценки в училище или други съмнения на родителя(депресия, агресия, странно поведение…).

Същите тези майки, които са много ларж с техните прекрасни, преуспяващи, всичко знаещи и можещи тийнейджъри, които дават пълна лична свобода и доверие... са често последните, които научават, че детето им е въвлечено в Кибер тормоз или е изложено на неподходящо съдържание. Три истории зная на близки деца - 6, и 7 клас, които бяха жертви на жесток Кибер тормоз и изнудване и едно в 8-ми клас.  И няколко, които се оказаха в ролята на тормозещи, а родителите им не вярваха, че техните прекрасни, послушни, добри деца са способни на това, докато не им се занесоха разпечатките и не ги заплашиха с полиция. Никои от тези родители не си е и помислил да види какъв език употребяват децата в общите чатове на класа, на игри…по-важно е да им имаме доверие. Да им връчим устройствата и да се оправят!

Ако оценките на детето се влошават, неговата тревожност и раздразнителност е повишена, ако е потайно, родителят има право да знае какво става във виртуалният свят на детето. И това е начин да разбере, Точно, за да може да реагира и за да се пресекат неприятни неща рано. Включително зависимост или използване на устройството до късно и после проспиване на първите часове. Нямате идея колко е масово сред осмокласниците  да спят първите часове.

Децата не винаги знаят какво е редно и какво не е. Наша е работата да ги научим. Не забравяйте, че родителя носи отговорност за детето пред закона до 18 годишна възраст. Не до 13!

Отделно на 13 години родителят е този, който купува устройството на детето. Родителят е този, който плаща тарифен план. И родителят е този, който плаща интернета в къщи. Родителят не е длъжен на никое от тези неща. Родителят е длъжен да предложи на детето си качествена, питателна храна, подслон, качествени и подходящи дрехи, достъп до училище и учебни материали и материали за лична хигиена и поддръжка, възможности за развитие. Длъжен е да обича детето си във всеки случай, но не е длъжен осигурява телефон и интернет безконтролно, особено, ако има налице проблеми в поведението на подрастващия и има опасения за неговото здраве или безопасност.

Разбира се е добре да се подхожда с добро. Изобщо не е толкова просто „да не навлизаме в личното пространство на горкото дете“, но паролата не е лошо да се знае от родител и при нужда да се проверява, щото някога  горката ти 13 годишна дъщеря се е снимала топлес и е пратила снимки, на момче от горния клас и сега не знае как да иде на училище... ама не, няма да и контролираме телефона. Като стане някоя беля, тогава да го мислим….
Ма разбира се, който плаща , той поръчва музиката....сериозно ли? ....ми ако след...20/30 години се окажете в ролята на нуждаещ се и същото това дете, Ви помага...има ли право да определя правилата и да Ви ги налага?.....

# 38
  • Мнения: 8 823
Такова дете ще избяга при първа възможност и ще започне самостоятелен живот и още  първите парички, които си изкара ще си купи собствен телефон и ще си сложи паролата.
То даже сигурно няма да гледа родителя си, ако се наложи, но това е друга тема.

# 39
  • Мнения: 410
Ма разбира се, който плаща , той поръчва музиката....сериозно ли? ....ми ако след...20/30 години се окажете в ролята на нуждаещ се и същото това дете, Ви помага...има ли право да определя правилата и да Ви ги налага?.....
[/quote]
[/b]


Това, което се опитвам да кажа не е това, което твърдите! Опитвам се да кажа, че има неща, които може да контролирате като родител и такива, които не. Също така, че поведението може да има последици.

Във идеалният случай, детето и родителите му имат непрестанна силна връзка, споделяне и обич. Тогава няма нужда от "проверки" защото е изградено доверие. Доверие се гради дълго и се руши бързо.Вие тук се държите сякаш никога никой от вас не е имал криза в отношенията с детето си или , че ако не дай си боже има някога такава, то си прокълнат за вечни времена. Не мисля, че нещата са толкова крайни.  Всяко дете е различно. Вие си знаете вашите - тя (авторката) си знае нейното.  Има значение както пола на детето, характера му, така и обстоятелствата, заради които се изисква паролата.

Паролата на телефона ми я знае както детето ми, така и мъжа ми. Сега, трябва ли да се чувствам унизена от това? Какво по дяволите имам толкова да крия в този телефон, че да се страхувам да не го види мъжа ми или детето ми?
Това, че им знам паролите (на семейството)НЕ означава, че ровя в телефоните им. Защо да го правя?

Отделно всеки родител си преценя детето и ситуацията. Понякога е нужно "да си лошия".  Моята работа не е детето ми да ме харесва винаги и на всяка цена, а да съм му родител.

Всеки си преценя и плаща за изборите.


Последна редакция: пт, 10 ное 2023, 13:10 от metal.vixen

# 40
  • София
  • Мнения: 28 595
Всяко нещо има последствия, вкл. и недоверието, контролът и липсата на диалог.

# 41
  • Мнения: 8 823
Ма разбира се, който плаща , той поръчва музиката....сериозно ли? ....ми ако след...20/30 години се окажете в ролята на нуждаещ се и същото това дете, Ви помага...има ли право да определя правилата и да Ви ги налага?.....
[/b][/b]

 Има значение както пола на детето, характера му, така и обстоятелствата, заради които се изисква паролата.
...
Паролата на телефона ми я знае както детето ми, така и мъжа ми. Сега, трябва ли да се чувствам унизена от това?


[/quote]
Как зависи от пола, извинявайте?

Не, унизен се чувства, този, който не иска да му знаят паролата, но се налага да му я знаят(детето). Ти  си си дала паролата доброволно на мъжа ти.

# 42
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 089
Еййй, много либерални майки, много чудо. 😂То такова доверие и свобода, та чак да се чуди човек.

# 43
  • София
  • Мнения: 28 595
О, на мен една така ми се чудеше как така никога не съм удряла сина ми...

# 44
  • Кърджали
  • Мнения: 10 273
Ми... Аз съм била отглеждана и възпитавана много либерално. (Да, докарвала съм си веднъж - дваж леки бели на главата, но съм се научила да се оправям). Никога не ми е била държана сметка някъде ходя, вечерен час не съм имала (вярно че израснах и в много малко градче).
Сега да тръгна да държа дъщеря ми под строг контрол, не ми иде от вътре.  Има си свободата, която имах и аз.За мен така е правилно.
Да, понасяла си е отговорността за грешките си. Това не подлежи на обсъждане.
След като сме ѝ купили и дали телефона, това си е нейна вещ. Да, в началото е имало някакъв режим , но сега на 13-14 да я дебна ... Не ми иде от вътре ...
Тя си знае че за момента от нея се иска да си учи уроците и да подържа успеха си. А, ако в един момент реши че виртуалният свят ѝ е по-важен.... Окей, знае че тогава ще ѝ се наложи да се сбогува с любимият ѝ летен лагер по астрономия. И знае че съм абсолютно способна да я резна от там, ако спадът на успеха ѝ се дължи на мързел. А, бонус ми е, че ѝ от там ѝ напомнят че с мързел няма да стане тая работа и ѝ държат също да има достатъчно висок успех .

Иначе телефон има от 9 годишна някъде. Нито един път не е наказвана с отнемането му.
Един път натрупа сметка от глупост - извади от спестените си пари. Да види следващия път дали лиготиит в онлайн игрите са важни

Общи условия

Активация на акаунт