Отговори
# 255
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Мира, здравей...

Радвам се, че си пуснала подобна много важна тема, защото е добре един родител да си зададе въпросите, които ти си задаваш. Питайки се, ти отправяш въпроса си и към другите родители тук, при всички случаи тези въпроси и отговорите към тях са адски важни за психичното здраве на твоето и на много други деца. bouquet

Предварително отбелязван, че не съм прочела всички мнения преди моето, прочетох и само поставения от теб проблем, така че разбирай този пост като отговор на твоето начално питане.

Виж, не ми се иска да започвам с обичайните упреци "как можеш да биеш бедното дете" и пр, макар че аз самата също като повечето ми колеги психолози твърдо застъпвам тезата, че боят не е възпитателно средство. Ако трябва да говорим за "малтретиране" - то включва поведение, което накърнява чрез психични или физически средства психиката или тялото на детето. В случая - да, има малтретиране, доколкото се упражнява физическата власт над детето, която води до преживяване на вина и малоценност от детето (тъй като то не може да се защити). Но все пак родителят е човек - той също изпитва напрежение, чувства се безсилен както ти. Идеята е обаче да се постъпи така, че хем ти да си спокойна за детето си и да не се чувстваш напрегната, хем самото дете да не се чувства малтретирано. Търси се максималната полза и за двете страни. Вярно е, в такива ситуации човек действа първосигнално, без да мисли, но опитай следващия път - опитай да се успокоиш самата ти, а след това обясни на детето защо поведението му е неприемливо...отвлечи вниманието му и отново обяснявай. Действително е уморително, мъчно, някои деца не "разбират от дума", но това е само в началото и при всички случаи има ефект, дори и той да не е толкова скоро, колкото желае родителят. Важният ефект на обяснението не е единствено в предпазване на детето от опасно и социално неприемливо поведение и пр., а по-скоро в изграждане на отношения на разбиране и приемане между родителя и детето. Тези отношения по-късно ще бъдат основа за по-малко конфликти и сътресения в критичните периоди.
Искаше ми се да ти кажа още нещо - не си извършила непростим грях с един шамар, всички грешим, пред теб стои възможността да премислиш и промениш поведението си за доброто на отношенията с твоя син. Убедена съм, че ще се справиш с проблема и все пак - успех! Hug


Благодаря ти, Шехина, имаше какво да науча от твоя постинг. Да, надявам се, да стана по-търпелива към израстването на сина си...

# 256
  • София
  • Мнения: 268
Разбира се, боят не възпитава, но и аз съм излизала от кожата си и съм пляскала по дупето Ина. Тя пък от памперса нищо и не усещаше, но се разреваваше от това, че съм разстроена... После разговаряхме за това, което се е случило- обяснявах й, че се е държала лошо и че и аз съм реагирала зле... Обсъждахме не е ли могло да стане другояче.
Важното е да сме искрени с децата си и да им показваме как се чувстваме, но без да им вменяваме чувство за вина. Но не бива и ние да сечувстваме виновни заради един шамар по дупето. Правилото, което никога не наруших, е да не я удрям по лицето - опъвала съм ухо, но не да я заболи, а за да се почувства засегната заради нещо конкретно, което е извършила, обикновено, когато се е инатяла.
Най-трудно приемаше наказването да стои сама в стаята си - единствено в тези случаи успявах да постигна истинско разкаяние за непоносимото й поведение. Но ревеше толкова много, че го отменях до пет минути.
След четвъртата й година, дали аз натрупах опит да се справям в критични ситуации, или Ина стана  достатъчно голяма, за да можем да овладяваме всичко с убеждение - не съм я нито удряла, нито наказвала. Всъщност, смятам, че на тази възраст би го приела като унижение и затова не си го позволявам - явно и моето отношение към нея вече не е като към бебе.
А иначе - и аз се присъединявам към казаното от Шехина.

# 257
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
Хич не е хубаво децата да се бият, но всичко е до характер! Аз съм била кротко дете и не са ме били, но като пораснах и станах най-щуравата в класа. Така ми и викаха-"щуравото" или съкратено "щурчо". Всяко нещо си избива-по-рано или по-късно , но си избива....Има една стара приказка: " Бий дупе, за да не биеш дупище!" Е, сигурно е имало за какво... smile3533

# 258
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 826
Когато питах дали разбира защо е наказана, в началото се изумявах колко грешно тълкува действията ми. Изобщо комуникацията му е майката.

Аха, да Simple Smile Този момент го имаше също (и още го има).
Ако се затръшка, да речем, защото не съм й купила нещо, ревне, аз я оставя да се наплаче (понеже говоренето не е дало никакъв успокоителен ефект, нито я е убедило), после искам да се извини (ако се е тръшкала или ме е удряла или е хвърляла неща или каквото там). Тя се извинява. Питам я, защо се извиняваш? "Извинявай, че не ми купи еди-какво-си" Mr. Green Където следва ново обяснение защо всъщност се извинява Simple Smile

# 259
  • Мнения: 250
Аз изобщо не мисля, че боя е метод на възпитание. Когато детето ми прави нещо не редно започвам да му обеснявам, че не е правилно и т.н.Е, разбира се не винаги се получава от първия път, но с малко повече обяснения и търпение от моя страна има положителен резултат.

# 260
  • Мнения: 1 366
Аха, да Simple Smile Този момент го имаше също (и още го има).
Ако се затръшка, да речем, защото не съм й купила нещо, ревне, аз я оставя да се наплаче (понеже говоренето не е дало никакъв успокоителен ефект, нито я е убедило), после искам да се извини (ако се е тръшкала или ме е удряла или е хвърляла неща или каквото там). Тя се извинява. Питам я, защо се извиняваш? "Извинявай, че не ми купи еди-какво-си" Mr. Green Където следва ново обяснение защо всъщност се извинява Simple Smile

Ако й предложиш да направите нещо друго заедно и й отвлечеш вниманието, макар да е афектирана ще се подлъже.
А за извинението - мисля, че да караш някого да ти се извинява, без той да усеща необходимост да го направи е също вид унижение. За какво да се извинява всищност? За това, че е била недоволна от решението ти да не й купиш нещо? Ами и тя е човек и има право да недоволства, съгласи се. Правилно ти е отговорило детето... Не стига, че не й купи, ами и да се извини. Ти можеш да й кажеш, че не си съгласна с начина, по който изразява недоволството си, но не да я караш да се извинява за собствените си емоции.

# 261
  • София
  • Мнения: 6 999
Ти можеш да й кажеш, че не си съгласна с начина, по който изразява недоволството си, но не да я караш да се извинява за собствените си емоции.

Това твое съждение споделям абсолютно. Истериите на децата са нашия яд и гняв изразен по ясно.

# 262
  • Мнения: 1 366
Ти можеш да й кажеш, че не си съгласна с начина, по който изразява недоволството си, но не да я караш да се извинява за собствените си емоции.

Това твое съждение споделям абсолютно. Истериите на децата са нашия яд и гняв изразен по ясно.

Ами нали те са просто по-чисти и откровени от нас. Аз направо се стъписах от отговора на детето. Толкова е откровена. Не стига, че не ми купи нищо, пък и да ти се извинявам, ок - извинявай, наитина, че не ми купи нищо. Толкова е абсурдно и вярно едновременно. Ние сме тези, които накърняваме честността им. Те се учат да "оцеляват"  във възрастния свят.

# 263
  • Мнения: 5 877

Странно ми е какъв път намирате към 3-годишно дете. Освен преливането на вода и прочие.... с какво време разполагате за да захвърлите всичко и да клекнете до легена?
Вярвайте, голямата ми дъщеря предпочита шамарите пред поученията. Случвало се е 2 часа /астрономически/ да обяснявам защо това не трябва да се прави. Изтърпя. Но всички тези мерки са възможни когато започне да му щрака в главата.

Значи при по- добър прочит, а в масовия случай- при първи се вижда в поста ми, че това за преливането на вода е отговор на Анда и съм пояснила, че е за родителите на деца които изпадат в истерични състояния.
Ох, Йосарян, аз това за водата го знам... но не си нося леген с вода по време на разходките, а тези състояния се случват предимно по време на връщане от разходка. Вкъщи всякак се оправяме, лесна работа - и вода подръка, и разсейки много. А и в крайна сметка дори наличието на една врата между мен и нея я прави много по-сговорчива ("иди си в стаята и като се успокоиш, ела при мен" върши чудна работа).
Навън обаче... по-друго е положението. Затова и гледам да процедирам с връщане вкъщи и после по познатите начини... ама трудно става.

# 264
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Естествено, че на вън не може да преливате вода Laughing Пробвай да седнете  някъде, ако е възможно, докато се нареве.Гледайте как минават автобусите- без да се движите вие, дори и да не сте седнали. Такива монотонни неща успокояват. Просто показвай спокойствие. Децата понякога имат навик да правят нещо само а да ни видят, че сме притеснени и не владеем положението. Синът ми например знае, че ако каже, че не иска да ходи на градина, аз ще започна да му обяснявам и да го увещавам - явно му харесва да ме вижда така сутрин, когато бързам и съм притеснена и го прави всяка сутрин Confused Сега съм решила да процедирам друго- излизам първа, докато са още сънени и баща им да се оправя  Mr. Green Не - шегувам се. Но е факт, че на баща си не прави този номер. Така, че се измъквам по тарлици по- рано и тате да го води по мъжки.

# 265
  • Мнения: 5 877
И на баща си прави същите номера.
Обичайно сядаме; клякам, ако няма пейка, успокоявам я - първия път. Но до вкъщи остава още място и още поводи за тръшкане...
Явно трябва да я извеждам за по-кратко ли... може би се уморява, огладнява и затова губи търпение. На отиване към парка не се случват такива неща...
На връщане от градината - задълже. Ама то в София къде мога да я изведа толкова кратко, че да не се умори!

Общи условия

Активация на акаунт