Долу детските надбавки!

  • 5 717
  • 144
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 164

Ваучер, който родителя може да позлва за детето за определени неща, пък той си преценява какви са му нуждите.

 Peace на такъв вариант и аз съм навита Simple Smile но за строго определени неща Naughty
има деца, които не посещават ясла и детска градина
други не се хранят в училищния стол.............

# 46
  • Мнения: 3 740
Вместо да се чудим как да изхарчим баснословната сума от 18лв,не е ли по-добре да говорим за това че тази сума е нищожно малка?Иначе нищо лично,с добри намерения съм,ама като гледам какъв спор е настанал за 18лв се чудя струва ли си?

Ако се въведе системата с ваучерите, ще може да искаме много по-големи суми от сегашните жалки детски, защото няма да са насочени към възпроизводството на маргинализираните слоеве.

Хора изяснете си понятията все пак. Детските надбавки са социална помощ. Вие искате развитие на качествени социални услуги. Нормално е в една държава да има и двете неща, според мен.

Социалната помощ не бива да стимулира раждането на деца, които утре пак ще чакат на социална помощ. С други думи, социалната помощ ти се дава, за да се нахраниш. Няма защо да те награждава, че раждаш.  Ако едно семейство няма средства да нахрани детето си, защо трябва да бъде стимулирано да роди второ, трето,... десето дете? Но ако може да нахрани детето си, трябва да бъде подпомогнато да му даде образование, за да получи шанс.

# 47
  • Мнения: 830
Добре де аз пак да питам,с тези ваучери усвояването на въпросната сума ще бъде много по-трудно отколкото ако е в пари.Всеки родител има различни нужди за детето си,и той трябва да реши как да ги уползотвори и за какво.В другите страни как е?-просто питам че не съм запозната newsm78

# 48
  • Мнения: 2 070

Хора изяснете си понятията все пак. Детските надбавки са социална помощ. Вие искате развитие на качествени социални услуги. Нормално е в една държава да има и двете неща, според мен.

Социалната помощ не бива да стимулира раждането на деца, които утре пак ще чакат на социална помощ. С други думи, социалната помощ ти се дава, за да се нахраниш. Няма защо да те награждава, че раждаш.  Ако едно семейство няма средства да нахрани детето си, защо трябва да бъде стимулирано да роди второ, трето,... десето дете? Но ако може да нахрани детето си, трябва да бъде подпомогнато да му даде образование, за да получи шанс.


Някъде из темата да съм казала, че социалната помощ трябва да стимулира раждането на деца?
Прочети ми последните 2-3 постинга.

# 49
  • Мнения: 2 070
Аз пак прочетох първите два постинга и се убедих, че авторката е объркала понятията или явно не знае, че надбавките се водят помощи. Предлагам да спрем да спорим и противопоставяме двете неща и да се съредоточим повече върху предложения от рода на това на Тинкаръбел. Според мен то е добро до някъде, но ако всичко стане на пазарен принцип се засяга идеята за достъпност за всички  и т.н.

Вие какъв тип социални услуги бихте искали да предоставя държавата. Или по-правилно да го формулирам - какви условия да осигури, за предоставяне на социални услуги?

Аз виждам нещо такова- след като едно училище е дало под наем салона си на фитнес - учениците да имат право да ползват безплатно или на много ниски цени фитнеса /или басейна/ и там да протичат някои от часовете по физическо.
Или Център за Работа с Деца /бившите пионерски домове/ - общината освежава и осъвременява базата и допуска вътре НПО-та, школи, частни детски клубове и т.н. хора с интересни идеи за извънучилищни занимания, но все пак контролира донякъде дейността им. /дали правят това, което са заявили и как го правят/.
повече свобода на директорите на градини и училища, финансова децентрализация и т.н. Тоест не да предоставя услуги общината, а да създаде добри условия за това някой друг да предоставя услугите, а тя само да контролира...

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 16:56 от deshtovidi

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Сори за Офф-а. Тия надбавки независимо от дохода ли се получават  newsm78?

# 51
  • Мнения: 3 740
дещовиди, пак да кажа.
Наясно съм, че детските надбавки в момента са помощи.
Тези помощи не подобряват демографската ситуация в страната. Напротив.
Затова обсъждаме идеята да бъдат заменени с ваучери за образование и здравеопазване за децата.
За какво спорим?

# 52
  • Мнения: 4 181
Секстет, наистина обсъждахме много идеята месечните помощи за деца, така се казват, да бъдат давани във ваучери. Ами просто няма как да стане на практика.
Децата са много, всички на различна възраст и с различни нужди.Ако едно дете например дай боже е здравичко, как ще му оказваш здравни услуги?
Под образователни услуги пък не знам какво разбираш.
Освен това като бивш държавен служител аз винаги мисля така да се каже и от другата страна на нещата, откъм реализацията им. Много е сложно всичко това.
А и смятам, че изпускате един много важен момент, ние искаме реално семейно подоходно облагане. Няма как хем да се въведе такова, хем да се получават и помощи за всички  деца и то по-високи. Знаете ли за колко пари става дума?
Ние затова си дадохме предложенията семейните помощи да се индексират, да останат във вид на помощ като малко се увеличи прага на достъп.
Това от което реално ще остават повече пари у родителите ще е от спестените данъци.
Колкото повече деца имаш и по-високи доходи, толкова повече ще спестяваш. Ето това е истинския икономически стимул.

# 53
  • Мнения: 4 181
И си копирам тук един постинг:
"Грешиш , че не се раждат деца за тези 20 лв.
1-во ние искаме всички помощи по този закон да се ограничат до 3-то дете. Въпросните, които раждат заради помощи получават 150 лв помощ за бременност, 200 лв при раждане, една година по 100 лв на месец. Хайде ги сметни колко излизат и после ако иска го оставя в някой дом без да подпише за осиновяване. Ако и дотрябват пари , взима го за няколко месеца да си получава по 20 на месец и после пак го връща. Ето това е реалността.
И ако има 6,  7 деца, което е масово, тези 20 лв са всъщност 120лв."

# 54
  • Мнения: 1 671
Дами, изчетох много сериозно темата. Нямам да взимам отношение за или против, но на всички трябва да е станало ясно, че единственият точен, обективен и недискриминационен начин да се стимулират качествените родители, е сериозното данъчно облекчение.

На всички тук предлагам да започнем да мислим за конкретни стъпки, действия и инициативи, с които да си извоюваме това!
Ние от СНБМ вече сме внесли няколко писма до МТСП и Парламента с това искане, но всяка ваша подкрепа е добре дошла!

# 55
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Дони, тук говорим за детски надбавки, а не за социални помощи. Това не са взаимозаменяеми неща. Повечето хора все пак имат пари да си облекат някак децата, както и да им купят памперси. Тези, които нямат, попадат в категорията 'социално слаби', за тях държавата си има други канали, по които да им помогне.

...


Да де, точно за детски надбавки говорим, а те са социална помощ, ако не бяха, всяко дете щеше да ги получава. То затова хората се редят на опашки и попълват семейния си доход.


Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 20:18 от doniboni

# 56
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Ако прочетеш първия постинг, ще видиш, че става дума за всички деца - независимо от дохода на родителите или поредността на детето в семейството.

Струва ми се, че срещу ваучерите възразяват предимно родители на по-малки деца, които все още не са се сблъскали с жестокия факт, че памперсите и пюретата далеч не са най-сериозните разходи, които ги очакват. Очевидно, трябва да се помисли как да работи системата за децата до 3 години, в предложението на gal4e има хляб. Нека си дадем сметка обаче, че след първите три години идват още 15, през които разходите по децата нарастват и то предимно в посока здравеопазване и образование. Това са областите, в които държавата трябва да поеме ангажименти. Ако насърчава биологичното възпроизводство, ще получава организми, ако подкрепя образованието и възпитанието, ще получава граждани.


Чакай сега. Темата беше за детските и тяхното предназначение. А ти отиваш в момента в съвсем друга посока.
Не ме интерисува на този етап с какви проблеми се сблъскват децата в училищна и предучилищна възраст, детето ми е на 2 години и аз се интерисувам от сегашните му режийни. И в този ред на мисли парите от детските отиват за нуждите на 2 годишното ми дете.  Simple Smile

А пък Пенка я вълнуват режийните на едномесечното си дете, а Ганка се интерисува за 8 годишното си дете... Simple Smile

Та мисълта ми е: Нека не подценяваме отглеждането на бебета и не съпоставяме етапите на разтежа, възраста и нуждите им. Всички са деца, всички имат нужди независимо на каква възраст са  Peace

А това което съм отбелязала в червен цвят-много си права  Peace,  но това не трябва да е свързано с детските надбавки

# 57
  • Мнения: 4 978
...единственият точен, обективен и недискриминационен начин да се стимулират качествените родители, е сериозното данъчно облекчение.

Именно, реалното семейно подоходно облагане е справедливото решение.
Истинският стимул и помощ е в края на годината, в зависимост от конкретния семеен доход и броя на децата в семейството, държавата да ти възстанови немалка (при варианта на подоходно облагане като в САЩ например) сума, която да подпомогне семейния бюджет, според конкретните нужди. Детските надбавки и/или социалните услуги (които в страната ни не съществуват) могат да бъдат само нещо като жест от страна на държавата.


Освен това, ако направите елементарната калкулация от поста на kleo_80, ще видите, че има вариант, при който соц. помощи (дори и във вид на ваучъри) се превръщат в бизнес:

Въпросните, които раждат заради помощи получават 150 лв помощ за бременност, 200 лв при раждане, една година по 100 лв на месец. Хайде ги сметни колко излизат и после ако иска го оставя в някой дом без да подпише за осиновяване. Ако и дотрябват пари , взима го за няколко месеца да си получава по 20 на месец и после пак го връща. Ето това е реалността.
И ако има 6,  7 деца, което е масово, тези 20 лв са всъщност 120лв."

копирам си поста и от другата тема:
И ако има 6,  7 деца, което е масово, тези 20 лв са всъшност 120лв.

Моля те, направи ми разбивка как се хранят 6 деца 1 месец със 120 лв. Колкото и лоша майка да е, те все пак нещо трябва да ядат. Не е от 20-те лв. изгодата й.

Секстет, тези "родители" взимат децата си от домовете веднъж на 6 месеца за по 2-3 дни, колкото да могат да си вземат детските и после ги връщат обратно на държавата. Та, отговора на въпроса ти е, че държавата храни децата, не родителите им.

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 20:31 от LadyAutumn

# 58
  • Мнения: 15 229
... на всички трябва да е станало ясно, че единственият точен, обективен и недискриминационен начин да се стимулират качествените родители, е сериозното данъчно облекчение.

На всички тук предлагам да започнем да мислим за конкретни стъпки, действия и инициативи, с които да си извоюваме това!
Ние от СНБМ вече сме внесли няколко писма до МТСП и Парламента с това искане, но всяка ваша подкрепа е добре дошла!

А някакви конкретни предложения или искания къде могат да се прочетат?

Впрочем, аз също подкрепям идеята за данъчни облекчения, но не както сега. Мисля, че в момента семейното подоходно облагане е просто отбий номер на държавата. Нека махнат детските помощи, но при положение, че имам праг 200лв. сега, то тези 200 не ми ги облагат или за 2 деца 400 и т.н. Не съм правила изчисление, но все си мисля, че ще остават повече от 20лв. на дете.
Този начин засега ми мина през ума като даване на родителите с повече деца повече средства, без да се злоупотребява от тези които за 100лв. раждат 5 деца.

# 59
  • Мнения: 4 978
А някакви конкретни предложения или искания къде могат да се прочетат?


Ето темата:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=142103.0

Общи условия

Активация на акаунт