Диета без глутен и казеин-мисия възможна

  • 108 906
  • 245
  •   1
Отговори
# 225
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Да ви кажа сега зещо се рових за сладки Simple Smile
Купих нахутено брашно, заради рецептата на nadejda.v.l за соленките. На пакета пише - за сладки. Започнах да търся рецепти за сладки с нахутено брашно(защото не съобразих да взема все пак нахут) и се оказа, че няма такива, изобщо рецепти с брашно не открих, дори и в руските сайтове(докъдето ми стигна търпението да чета). Но разбрах, че нахута се кисне цяла нощ и се вари дълго, следователно брашното ми за нищо не става засега (докато не ме осени вдъхновение Grinning).Сварих малко въ в микровълновата, стана една лигава каша с едри частички вътре - несварени естествено, но за 5 мин. - толкова.
Затова се пробвах все пак да направя нещо сладко. Мен изобщо не ме бива в сладкишите, защото в допотопната ми газова фурна и без това не се получават. Заради питките си купих от ТСМ прекрасна малка фурничка за 30лв и се пробвах там. Получих този кекс:



Рецептата ми е следната:
Една чаша (150мл - за нес кафе, като на снимката) брашно от елда (освен това и оризово не съм пробвала друго брашно, това е по-близко до пшеничното като структура)
4 препълнени супени лъжици фруктоза (ама много препълнени)
2 яйца
1ч.л. сода
2-3 суп.лъж. вода (за да стане тестото гъсто кексово)
2ч.л. лимонов сок (може и повече)
канела

Разбих жълтъците и захарта до бяло. Прибавих брашното, содата, лимоновия сок и водата и канелата. Към сместа сложих накрая разбитите на сняг белтъци и бърках съвсем малко. Изсипах в намазана с олио и посипана с брашно тавичка (около 24-25см) Изпекох го на 170-180 градуса, като по някое време минах само на долен, защото от белтъците отгоре доста кафяво ми стана.
Наталия за първи път от 2,5 месеца, ако изключим непредвиденото хапване на парче хляб и торта, яде свестен сладкиш с голям апетит. Laughing

Последна редакция: вт, 06 мар 2007, 21:46 от ljuboznatelna

# 226
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Винаги съм се чудила защо казват, че в оцета има глутен, а то  - ЕТО ЗАЩО Всъщност някой наясно ли е как стои въпроса с винения оцет? Според мъжа ми там има само винена киселина и оцветители.

# 227
  • Мнения: 4 414
може би сте запознати отдавна, но все пак ви пускам една информация за Е-тата в храните:
http://www.margaritta.dir.bg/fevruari/0609exxx.htm

# 228
  • София
  • Мнения: 2 351
Сигурна съм, че следите и тази тема, но я пускам тук за тези които ще си интересуват тепърва от диетата.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=171049.0

# 229
  • Мнения: 3 591
Да знаеш какво е Xanthan GUM ?

Това е от детско соево мляко - посдладено с фруктоза и има и какао вътре - на кутията пише че няма презервативи, лактоза, млечен белтък, холестерол и т.н. ама нищо не пише за глутен newsm78


-------------
Отговорих си на въпроса - това го ползват да заместват глутена - "настърган бацил" както каза мъжа ми Mr. Green

Цитат
Zanthan Gum or Xanthan Gum is a powder milled from the dried cell coat of a micro-organism called Xanthonomonas campestris, grown under laboratory conditions. It replaces the gluten in yeast breads and other baking. It is available in health food stores and specialty grocery stores.

Последна редакция: сб, 10 мар 2007, 08:56 от [desi]

# 230
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ксантан гум е подобрител за безглутеновото брашно, жена, която го е ползвала, каза че резултата е много добър. Не знам за какво мляко говориш newsm78

# 231
  • Мнения: 3 591
ljuboznatelna, моя син яде само мляко, месо и чат пат макарони/спагети и кетчуп.
та при мен диетата е повече от лесна - на всичкото отгоре е с АБКМ.... та само смяням спагетите с безглутенови, кетчупа с доматено пюре /ползвам от консерва и го меля в блендъра и слагам сол/, но пък му давам овкусени соеви млека вместо сладки напитки та реших да питам.  А млякото го продават тук в магазините навсякъде- в картонени кутии или шишета .

# 232
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
В диетата соята се използва като временен заместител, защото също е алерген, но по-слаб от глутена и казеина и се извежда от организма за няколко дни. Преди малко не разбрах съвсем въпроса ти, но сега ми е ясно Simple Smile Къде живеете?
Честно казано и на мен в началото ми се стори лесно, но се оказа, че детето не яде почти никакво готвено ядене и това затрудни изхранването на семейството (опитвам се да правя неща, които всички ядат, за да не готвя по 3 неща за деня ) оказа се също, че в къщи има ли продукт извън диетата, рано или късно Наталия стига до него, къде сама, къде по наше невнимание, и се случва да вадя от устата й хляб и други неща Sad Гостите ни са предупредени да не носят нищо, в краен случай плод, но не го спазват и ми е много трудно да измъквам от ръцете й снаксове и шоколади. Sad  Тук се продава този подобрител в сайта на Аналитика, но по килограм, а това стигало за около година. Другото, което се използва е Гуар гум.

Добре е да избягваш бялата захар и да изключиш изкуствените подсладители. (тези млека с какво са подсладени?) Направило ми е впечатление, че Наталия реагира повече на подсладители, консерванти и оцветители повече, отколкото на глутен. За млечните продукти нямам кой знае какви наблюдения, защото рядко ги ядеше (с изключение на сиренето, което вечер я възбуждаше, но то е пълно с буклуци, за да узрее по-рано)

# 233
  • Мнения: 1 818
Здравейте,искам да ви споделя някои неща.От известно време наблюдавам  Давид да търси червени плодове и зеленчуци-ягоди,домати...Това нормално ли е според вас?
Да знаете,че намерих маджун в Испания...да не повярва човек...пише на бурканчето-"Мед от захарна тръстика"

И много ми хареса идеята ти за трафик на безглутенови храни - включвам се, като крайна дестинация.
да помислим за това,какво ще кажеш newsm78

# 234
  • Мнения: 3 591
ljuboznatelna ,  с фруктоза са млеката.
А за готвенето при нас не е проблем - той не яде каквото ние ядем. Единствено на месото се вкючва, пък него така или иначе оделно го готвя, защото големия не яде месо. Малкия пък е на бебешка му диета - та не ме питай що мразя готвенето ooooh! Всеки луд с номера си у дома. Мъжа ми яде само мазно, аз не ям мазно и т.н.

# 235
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
За царевичния хляб за който писах тук - Влязох в сайта на производителя - със сигурност е безглутенов, имат си и отметка (чешките де Wink), има показани 2 вида, единия е със сирене, в бележката и за двата вида пише за сирене, което си мисля, че е грешка, този дето го ядем никак няма вкус на сирене.
http://www.poex.cz/eng/dexi.htm

# 236
  • София
  • Мнения: 2 351
Направих един експеримент и взе че стана.
Разбих 2 яйца със 3-4 с.л.фруктоза, добавих 1к.ч. зехтин,
1ч.л. сода я смесих с 3 с.л. лимон, и добавих към сместта.
1к.ч. нахутено брашно, микс от смлени семена – сусамено, ленено, тиквено, слънчогледово – по 1ч.л.
около 4-5 с.л. смлени орехи, 1к.ч. просо с 1 зрънце кардамон - смлени, 1 к.ч. гречка също я смлях с кафемелачката и добавих, ¾ ч.ч. вода и безглутенова смес – докато стане кексово тесто.Опекох този микс в намазана и набрашнена йенска тавичка в микровълновата.9 мин. на 600 вата.
Стана нещо като кекс – не го одобриха, защото му беше малко захарта.Но го нарязах на ивички, които залях със горещ захарен сироп от фруктоза и вода в която бях разбила 1с.л. пектин.
Описвам го тук, защото е интересна смесица от семена – печена набързо и наистина вкусна.Не успях да го снимам – изядохме го, но наподобява грис халвата и по цвят и по вкус.



# 237
  • Мнения: 335
ЗДРАВЕЙТЕ,днес пробвах да направя меденки с безглутеново брашно и станаха много хубави.Не се различават от обикновенните. Тестото направих по рехаво/с по малко брашно/почти лепкаво.Всички продукти бяха на око.Ето и рецептата 1яйце,1с.л.мед,2с.л.захар,3-4с.л.олио,1к.л.бакпулвер,малко канела и безгл.брашно.После с намазнени ръце направих малки топченца и в загрята фурна се пекат много бързо.Лепнах ги със сладко.   newsm44 Мислех да пробвам и гофрети да направя. newsm12  Напоследък ползвам гофретника само за плескани сандвичи.Някой правил ли е гофрети с безглутеново брашно.

# 238
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Доставиха ми Ксантан гум, хляба ми стана доста по-мек и добър. Моят хляб са всъщност содени питки от оризово брашно. Една опаковка е 1кг, представлява ситен прах и като гледам може и година да ме изкара. Струва около 20лв.

# 239
  • Мнения: 2 757
СОЯТА  -  "съвършената храна"

През 1913 г. соята се счита не за храна, а за суровина за промишлеността. Сега в САЩ има 72 млн. акра, засяти със соя. Соята се използва за:
-  храна на пилета, пуйки, свине, крави и сьомга;
-  за производство на маргарин, мазнини за тестени сладкиши, подправки за салати (соев сос);
-  в промишлеността - за производство на пластмаси, изкуствени влакна, бои, лакове и др.
- изолиран соев протеин се произвежда от това, което преди е било считано за отпадък - обезмаслените отпадъци от шушулките, които изглеждат и миришат ужасно. þ Чрез голямо количество оцветители, консерванти, обезмирисители, подсладители, емулгатори и синтетични хранителни добавки този отвратителен продукт се превръща в приятно ухаеща вкусна "храна".
Годишно 80 млн.$ се влагат за реклама + големи суми за лобиране и за "научно-изследователска" работа, "доказваща" "ползата" от соевите продукти. Продажбата на соя и соеви продукти е нараснала с 350% за последните 10 години и възлиза на 1.4 млрд.$  за 1996 г.
Сега соев протеин има в много видове хляб и тестени продукти.
Родина на соята е Азия, но китайците не я консумират много, защото съдържа        антихранителни вещества:
- ензимни инхибитори, блокиращи действието на трипсина и други ензими, необходими за смилането на белтъците. Ензимните инхибитори не се разграждат напълно при топлинна обработка. Провокират стомашно-чревни оплаквания и хроничен аминокиселинен недостиг. Потискат растежа и нормалното развитие. Тези вещества се деактивират в известна степен при процеса на ферментация, но не се разграждат напълно. Вредното им действие се намалява ако се консумират с повече риба, както е в Азия.
- несмилаеми въглехидрати - предизвикват образуване на газове.
- хемаглутинин - слепва тромбоцитите þ образуват се тромби в кръвоносните съдове.
- вещества потискащи функциите на щитовидната жлеза + запек, умора, летаргия, въпреки приемането на необходимото количество йод.
- Соята съдържа най-висок % фитинова киселина, която се намира в триците на зърнените култури, както и  в шушулките на бобовите. Тя блокира усвояването на Ca, Mg, Fe, Cu(мед) и собено Zn. þ Именно голямата консумация на бобови и зърнени култури допринася за минерален дефицит. Съединенията на фитиновата киселина са силно устойчиви на топлинна обработка.
Вегетарианци, заменящи със соя месото и млечните продукти, имат минерален дефицит = дефицит на витамините E, K, D, B12  и съответно - развиващ се дефицит на Ca, Mg, Mn, Zn, Fe.
Цинкът (Zn) е необходим за правилното функциониране на нервната система, играе важна роля: при синтеза на белтъчини и при образуването на колаген, в механизмите за контрол на кръвната захар, влиза в състава на различни ензими, осигуряващи здрава имунна система, за оплодителната способност на мъжете. Соята намалява либидото и монасите в Азия затова я ядат.
При вегетарианците концентрацията на феритина (Fe) в плазмата е с 50% по-ниска. þ При мъжете не се стига чак до изчерпване на желязото, но при жените - анемия + Fe дефицит. Вегетарианска диета, богата на соя води до недоимък на Fe.
За да се извлече чист белтък от соята и за да се неутрализират, доколкото е възможно, антихранителните субстанции - при високи температура и налягане се използват токсични вещества (киселини, основи, Al (алуминий) и др.) и се образуват нитрити, които са силно канцерогенни. Освен това се добавят и изкуствени ароматизатори и подобрители на вкуса, като например MSG (глутамат).
Въпреки протестите на Националния център по токсикология на САЩ, FDA одобрява производството на соев протеин (соев белтък) и масовата му консумация. Голям брой "изследвания" "доказват", че соевият белтък е заместител на традиционните протеини. þ В менюто за обяд на училищата  соята е в голямо количество.
- изофлавони (фитоестрогени) =  вещества със структура подобна на женския хормон естроген. Те са в големи количества в соята, като особено генистен и даидзен са токсични. Те потискат синтеза на естрадиол и други стероидни хормони. За жени в менопауза или имащи проблеми с естрогенния баланс, малко "тофу" или "мисо" (ферментирали соеви продукти) имат благоприятен ефект, включително и върху остеопорозата. Но децата и мъжете изобщо нямат нужда от тези вещества. Нека се знае, че само 25 г соев протеин (2 върхати супени лъжици) съдържат 50-70 мг изофлавони, а за една жена в климактериума          45 мг/ден са напълно достатъчни за да предизвикат спадане функцията на щитовидната жлеза.
В бебета, приемащи соево мляко, концентрацията на изофлавини е 22 000 пъти по-голяма, отколкото при кърмени бебета или пиещи краве мляко. Това количество е тъждествено с примане на           5 хормонални контрацептивни таблетки на ден. Докато в кърмата няма почти никакви фитоестрогени. Но 25% от бебетата в САЩ ги "кърмят" със соево мляко = кощунствено вмешателство в хормоналния баланс, така че по-късно може дори да се промени сексуалната ориентация. При 1% от американските момичета още преди 3-годишна въраст се проявяват симптоми на започващ пубертет = развитие на гърдите, окосмяване около половите органи. За 3 до 8-годишните този процент е:  14.7% за бели американки и 50% за афро-американки. þ Сериозни психически последици - емоции и нагони, за които децата не са подготвени. Преждевременното полово развитие води до проблеми с менструалния цикъл, с плодовитостта и до рак на млечната жлеза.
Соевото мляко има 10 пъти по-голяма концентрация на Al (алуминий), отколкото кравето, а едновременно с това пък липсват холестерол, лактоза и галактоза, които са важни хранителни елементи за развитието на нервната система на детето. Соевото мляко съдържа и остатъци от синтетични и токсични вещества - сода каустик, нитрозамини - мощни канцерогени.
Изофлавоните липсват само в соевия сос и в соевото масло.
Генистенът (изофлавон) от соята нарушава ендокринния баланс.
Соята води до множество заболявания, включително: повишен риск за рак, левкемия при децата, промени в поведението, астма, синдром на раздразненото дебело черво, черен дроб, дисфункция на щитовидната жлеза, ..., репродуктивна способност, безплодие.
На последната конференция за соята, 1999 г., се докладва че соята води до ускорен процес на остаряване на мозъка, намалява познавателната способност, деменция, Алцхаймер.
Някои реклами за соята гласят: "Освен че предпазва сърцето, соята показва мощни антиракови свойства ...", но всред японците и азиатците има най-голяма честота на рак на хранопровод, стомах, панкреас, черен дроб и щитовидна жлеза. Но азиатците ядат соя само по 1 до 3 чаени лъжички/ден.
Твърденията за високите изисквания/нужди на организма от белтъчини са пресилени. За здрав човек необходимото количество белтък е по 1 грам/кг тегло, а за 2-те незаменими аминокиселини - триптофан и лизин - съответно по 1 и 3 г/ден за целия организъм. Това количество спокойно може да се осигури от млечни храни, сурови ядки и семена, други бобови, плодове и зеленчуци.
Западният начин на хранене включва много повече от необходимото количесто концентриран протеин в месо, яйца, мляко, млечни продукти и бобови.
Белтъчните изисквания се повишават само в периода на израстването, при тежка физическа работа и след изтощително боледуване. Белтъчен глад възниква при продължително и системно гладуване или при хранене с трудносмилаеми храни. Важно е преди всичко какви аминокиселини се внасят чрез храната, а не количеството на протеините.

Общи условия

Активация на акаунт