Парите или Живота?

  • 3 747
  • 107
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 926
Според мен има и такива без финансов гръб от мъж, но със сигурност това не е за мен. На тези години тепърва да се стискам, не виждам смисъл, а и нямам нужните нерви вече. Едно е да си разумен в разходите, друго е да се вкараш в оцеляващ режим.

Кристина, аз нямам против да се пенсионирам рано и да имам една хубава банкова сметка. Това изобщо не означава, че по цял ден ще лежа или ще ходя да ми пилят ноктите. Просто ме освобождава от нуждата да ходя на работа всеки ден от 9-6 и да правя неща, които са ми втръснали до смърт.

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
А, да, любимото с рентиерството! Само че това беше в едни други времена.

Сега не е много подходящо да се рискува със смяна на работа и местоживеене предвид влизането в рецесия  дори за чужбините. На нова работа който е назначен последен, той пръв хвърчи. В днешните времена е по-разумно да си стои на работата в момента, за да не стане така, че да й се сбъдне мечтата за нови преживявания, но с друга трактовка. Да си пресметне риска на ползите и вредите и тогава да решава. В момента е по-скоро емоционална и импулсивна реакция.

# 47
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 307
място, за което знам, че ми пасва местната култура, успявам да създам контакти, бих имала много по-добър баланс между работа и живот. НО: заплащането би било по-ниско както и тавана за развитие.
И защо реши, че по-ниското заплащане ще ти донесе някакви други облаги? Нископлатените работни места също нагнетяват стрес, дори по-голям защото много по-лесно може да си загубиш работното място отколкото ако си ценен високоплатен кадър. Как ще постигнеш различен "баланс между работа и живот" ако работното ти време е същото? Май пак се бъркат туризма и имиграцията Satisfied

# 48
  • Мнения: 4 577
Как ще постигнеш различен "баланс между работа и живот" ако работното ти време е същото? Май пак се бъркат туризма и имиграцията Satisfied
 Очевидно е, че става дума за позиция, която предполага работа извън нормалните работни часове. Много мениджърски позиции са свързани с постоянен стрес и ненормирано работно време, по-голяма отговорност за взимане на решения, спазване на срокове, превключване от тема в тема. Абсолютно възможно е там, където иска да отиде, да е по-ниско платена, но и реалните й работни часове и натоварване да са значително по-малко.
Аз съвсем скоро смених изключително стресова работа с постоянен оувъртайм, защото иначе е невъзможно да вляза в сроковете на големи проекти, с по-спокойно място,  но едно ниво по-ниско в йерархията. Сега не ми се налага да избирам дали да работя до осем или да обърна внимание на детето си, но да съм пред лаптопа посред нощ почти всеки ден. Бих казала, че това е най-доброто ми решение през последните години и съжалявам единствено, че не предприех тази крачка по-рано.

Последна редакция: чт, 04 авг 2022, 00:53 от TafTaf

# 49
  • Мнения: 14 944
Всъщност никак не е очевидно. Авторката се оплакали от път до/от работа. Ти си имала много овъртайм и интерпретираш, че там ù отива времето, аз пък имах много път до/от работа и предполагам, че това е причината да няма време. Честно казано, не се сещам авторката изрично да е споменала овъртайм, затова мисля, че моето предположение е по-вероятно. Това се оправя и само със смяна на работа, няма нужда да сменя и държавата.

# 50
  • Мнения: 588
Трябва да има баланс във всичко. Защо трябва да се избира между беден и щастлив и богат и нещастен. Не може ли да се прецени според ситуацията и обстоятелствата, както и от етапа в който се намира човек. Например, човек може да е щастлив или поне спокоен и със заплата която не е дотам висока, но му стига, за да покрива нуждите и разходите си. Може да не е с толкова висок стандарт и най-важното – финансово интелигентен. Тогава спокойствието на работата му може да е по-важно. Чувала съм неща от сорта на „Да се поддържаш красива изисква много пари“. Как пък не. Човек може да намери много хубави козметични продукти и в дрогерия, така че да се чувства красив. Друг е въпроса и какъв човек стои зад въпроса „спокойствието или парите“. Някои не се примиряват ако не постигнат висока финансова стабилност.
Относно финансовия гръб. Сега, ако жената взима например 1500 а мъжа 5000 смятам, че е нормално мъжа да поема повече от разходите, но пък не смятам и че това е финансов гръб. А ако мъж ми каже, че не работи, но взима от наеми или крипто валута.. няма да гледам сериозно и положително на него. За мен мъжа трябва да работи и да е финансово независим, освен ако не става дума за нещо временно. Авторката реши ли нещо?

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
За беден, но щастлив не зная да има такова чудо. Човек като е беден в един момент става постоянно нещастен, защото всичко става с пари. Не можеш един аспирин да си купиш, ако нямаш пари.

# 52
  • Мнения: 14 944
Вероятно се има предвид онова ниво на 'бедност', когато не ти стигат за лична яхта. Под него обаче има други нива - когато не ти стигат за екзотична почивка, за стандартна чужбина почивка, за почивка в България (тука съм аз), за читаво отопление, за хляб - това всичкото са различни нива.

# 53
  • Мнения: X
Съгласна съм с Нарциса за нивата. Има хора, които са готови да живеят по-скромно, но тук не говоря за бедност, а за достатъчно средатва. Достатъчно за покриване на нуждите, лекарства, поддържане на дом и чат-пат уикенд извън града. Това е доста по-малко стрес и повече време за близките, отколкото много натоварена работа, която носи доста финансови постъпления, но ограбва други неща.

# 54
  • Мнения: X
А ако мъж ми каже, че не работи, но взима от наеми или крипто валута.. няма да гледам сериозно и положително на него.
Тук ми стана интересно. Значи ли това, че наемен работник е по-високо ценен от човек, инвестирал в имоти или други активи и печелещ от тях? Нямам предвид наследил 2 апартамента от баба и дядо.

# 55
  • Мнения: 41 328
Трябва да има баланс във всичко. Защо трябва да се избира между беден и щастлив и богат и нещастен. Не може ли да се прецени според ситуацията и обстоятелствата, както и от етапа в който се намира човек. Например, човек може да е щастлив или поне спокоен и със заплата която не е дотам висока, но му стига, за да покрива нуждите и разходите си. Може да не е с толкова висок стандарт и най-важното – финансово интелигентен. Тогава спокойствието на работата му може да е по-важно.

Звучи добре, ама някак за други неща. Например за дължината на полата - ако е много дълга може да си отрежеш 5 см или 10 см и да я нагодиш баш както искаш. Ама няма начин в супер платената работа да кажеш "намалете ми стреса с 30%  и заплатата с 30%". Там е каквото намериш и е много вероятно оптималната работа да не е вакантна и да те чакат с хляб и сол там. И така от супер платена да скочиш не на оптималното, а на зле платена (относително).
Разбира се, може и да го има това идеално - всят широк, всичко се случва. Но по мои наблюдение даже и в много от зле платените работи хората ги чанчат и стресират съвсем яко, ама за без пари...

# 56
  • Мнения: 588
Да, нивата на бедност/богатство безспорно са такива. Например, понякога ми е ставало любопитно как се справят финансово хора от малки населени места, където има значително по-малко работа, но пък те изглеждат толкова спокойни. Приели са го и са щастливи с това.
Относно предходния въпрос.. хмм какво лошо има в наемния работник? Ако така е преценил и го устройва, защо не? Веднъж един ми разправя как си покрил кредита с криптовалута и за него било безумно "да работи от 9 до 5" и ми го каза с иронично-саркастичен тон. Може би защото аз съм свикнала да работя и изкарвам с много труд парите си и искам и човека до мен да бъде така, независимо професията. Може да изкарва странични доходи с подобни дейности, но не и да му е основния източник на приходи.

# 57
  • Мнения: X
Относно предходния въпрос.. хмм какво лошо има в наемния работник? Ако така е преценил и го устройва, защо не? Веднъж един ми разправя как си покрил кредита с криптовалута и за него било безумно "да работи от 9 до 5" и ми го каза с иронично-саркастичен тон. Може би защото аз съм свикнала да работя и изкарвам с много труд парите си и искам и човека до мен да бъде така, независимо професията. Може да изкарва странични доходи с подобни дейности, но не и да му е основния източник на приходи.
Аз не казвам, че има нещо лошо в труда на наемния работник. Аз питам дали и, ако да, защо той да е по-ценен от труда на този, който инвестира парите си в активи, печелейки от това? Или последното не е високо квалифициран и съответно ценен труд?

# 58
  • Мнения: 10 998
Да си рентиер, без да работиш нищо друго, си е символ на мързел за мен, защото аз съм свикнала да опъвам на тръстиката от 18 годишна и не бих се отказала доброволно, дори и да съм милионерка, въпреки че тия дни ме докарват до рев. В смисъл на мен характерът ми е такъв,така съм свикнала и другото не го разбирам. А човек трябва да се събира с хора дето са на един акъл. Вероятно това има предвид Мерелин.

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
На длъжностите за малко пари дори ги чанчат повече, защото разчитат на това, че ако може да си намери друга работа за по-малко чанчене и повече пари, досега да го е направил - щом стои тук, значи няма избор.
Като ги слушам такива приказки за по-ниско платената за по-малко стрес разбирам, че човекът живее във фантазия на умния и красивия, има го този момент точно при хората с добре платена работа. Ми, хубаво, напуска работа и свят широк - всички вакантни места са негови, нека пробва! Но едва ли. Просто ще си мрънка известно време и толкова.

Последна редакция: пт, 05 авг 2022, 14:43 от Andariel

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт