Социалистически тоталитаризъм vs демократичен капитализъм

  • 50 379
  • 2 175
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 556
Ами, от 1989-а насам никой не е вписвал роднините ми в списъци за разстрел, не е влизал у нас с пушки, не ни е пращал да работим каторжен труд, не са ни взимали имотите и земите и не са ни разпределяли да работим в затънтени селца и градчета по задължение. Не мога да кажа същото за предишния строй. Иначе да, хляб е имало.

Това че много хора са имали щастлив личен живот и са имали късмета да минат между капките и да не са оперативно интересни, не прави строя справедлив и по-малко човеконенавистен.

И не, семейството ми не е било нито богато, нито важно, нито политически активно.

# 31
  • Мнения: 2 081
Наистина ли е глупост да има хляб за всички, че и банани?
В по-цивилизованата част на Европата им е важно, стои в основата на всичките им бизнес решения.

А да не би сега да няма хляб за всички? Онзи ден пуснах една статия по въпроса. Но днес апетитите са за повече от хляб и затова има недоволни.
А тия всички да си стоят на един хляб ли?
Да, “ апетитите” са сирене, кашкавал, яйца, храна за децата. Ама това е лукс, нали?
Не оправдавам комунистическия режим, но не приемам и фалшивата демокрация сега,  в европейското ни “семейство”, с което нямаме нищо общо.
Все пак, “браво” нямаме опашки за банани и ТВ. Имаме и отворени граници, където българите да бягат.

# 32
  • Мнения: 41 801
Имаме и отворени граници, където българите да бягат.

Даже и само това да е, пак не е малко, защото едно време стреляха на границата.

# 33
  • Мнения: 18 780
Като се замисля, 45 години социализъм са ми се стрували много живот, макар да съм родена  и бебе през половината. Сега са минали 33 и сякаш са много, а  промените не са чак толкова като през онези 45. Там е  "пълна промяна", сякаш е изрязано до дъно всичко (или така ми се струва) а сега още стоят  идеологическите и други ценности на социализма, носят си ги хората в сърцето.

 Чувала съм, че и на нива  в начолото хората са работели съвестно, после навсякъде се развали  съвестта им и се стигна до  те ни лъжат, че ни плащат, ние  ги лъжем, че работим.

 Явно не е била толкова бърза промяна,  страх ли я    е наложил, а сега няма страх и си казват какво им е на душа, не знам.
 Но сега вътрешната промяна според мен е бавна.
А до капитализъм още не сме стигнали.

# 34
  • Мнения: 3 785
Имаме и отворени граници, където българите да бягат.

Даже и само това да е, пак не е малко, защото едно време стреляха на границата.
Е затова ли е борбата, да се разбягаме из цивилизацията и да се дивим по Ганьовски на чистите улици и евтиното олио?  Не ми се вижда като плюс на мен, по-скоро е минус за цяла България.

# 35
  • Мнения: 1 520
Имаме и отворени граници, където българите да бягат.

Даже и само това да е, пак не е малко, защото едно време стреляха на границата.
Е затова ли е борбата, да се разбягаме из цивилизацията и да се дивим по Ганьовски на чистите улици и евтиното олио?  Не ми се вижда като плюс на мен, по-скоро е минус за цяла България.

Госпожа, вие в началото зададохте дискусия с отворен край - нещо като да нямате мнение и питахте - абе вие какво предпочитате и защо. Ама нещо на всеки коментар за лагери, издевателства и убийства, казвате нещо в защита на комунистите - като - имахме хляб, или даваха безплатни панелки за всички членове на партията. А за свободата сега - само някви негативи казвате. Значи явно не сте била непредубедена, а от началото сте си била навита в комунистическите идеали и сега си казвате истината. Вие била ли сте преследвана, изселвана, бита, убивана, изключвана от университет и училище, да са ви национализирали собствеността по време на "лошата" демокрация? Защото през комунизма така е била. А като гледам, че сте 76 набор, няма как на 12 години да сте имала реална представа за онзи строй. Следователно по-скоро не сте доволна от живота сега и търсите някакъв отдушник в някакви илюзии колко хубаво е било тогаз. Ами не е било. Това са приказки. От 1001 нощ по-измислени.

# 36
  • някъде по морето
  • Мнения: 811
А да си обречен да живееш и умреш, където си роден? Това ли ви липсва? Мит е, че имало хляб за всички...баба ми получаваше 20 лв пенсия. И вечното търсене на връзки...за всичко. Не е нормално най-важните хора да са барман и магазинери...

# 37
  • Мнения: 3 785
И моята баба вземаше ниска пенсия през соца, живееше с нас, та да си покриваме сметките. Изобщо не беше рай тогава, каквото и да строяха, накриво го строяха.
 Футбалеро, още в първия пост казах, че аз мнение си имам, но взех да се съмнявам в твърдостта на убежденията си, затова е и темата. Не ми е важно какво мисля аз, а вие и то не за материалната част, а по скоро за идеологията и как се справихме/справяме с нея. Иначе грешиш, не съм фен нито на онова време, нито на това, а животът ми, доколкото зависи от обществения строй си беше ок и тогава, и сега.

# 38
  • Мнения: 1 648
Соца е бил най-доброто, ама онзи бай Тошовия.

# 39
  • Мнения: 1 520
Идеологията - ами в момента идеологията е свободна и вярваш в какото искаш. А тогава - каквото ти кажат. Ама ти искаш да видиш един човек и да му кажеш - ей, нег@р, ей педер@ст. Тогава свободно ли е било да си говориш каквото ти е наум. Щото аз съм искал да видя бай Тошо или местния комунистически лидер и да му кажа - ей комунист. Ами не - и това не е можело. Не, реално е можело да кажеш на Бай Тошо - ей педер@ст... и умираш в лагер. Но то и сега можеш да ги кажеш. И даже сега няма да умреш в лагер, даже няма да те глобят. Така че - пак в степен свобода на словото, пак сме на светлинни години напред.

# 40
  • Мнения: 5 357
Демокрацията у нас не е на ниво, защото съдебната система не е читава, шири се усещане за безнаказаност. Отделно в манталитета на много хора тук е да намерят начин да надхитрят системата и да се гордеят с това си постижение. Не знам откъде идва, но много българи говорят за държавата като за нещо отделно от нас. А държавата сме ние, хората. Ако го осъзнаем, отношението и поведението ни ще се променят към по-добро според мен.

# 41
  • Мнения: 3 296
Какво за идеологията точно те интересува, Лейди? Живяла си го... Започваха да ти промиват мозъка още от дете, в букварчето снимки на Георги Димитров, Русия е най-добрият по-голям брат, който се грижи за нас. После те хващат организациите - чавдарчета, пионери, комсомолци... После в работата пак партийни простотии, баба ми и след пенсия ѝ губеха време в партийни събрания. Задължително си абониран или за в-к Работническо дело или за Отечествен фронт. В тях само успехите на Партията, тук таме някой изгорял бушон. Да, не пишеха за кражби и убийства, а ставаха такива, включително масови (Студентски град) и тероризъм (покрай Възродителния процес). Спокойният живот се дължеше на тази пълна липса на информация, затъмнение.

# 42
  • Мнения: 5 286
Футбалеро, още в първия пост казах, че аз мнение си имам, но взех да се съмнявам в твърдостта на убежденията си, затова е и темата.
Съмняваш се излишно според мен. Хората в голяма част мислят като теб, което за една друга част не е разбираемо, но няма значение - всеки има право да желае, както и не всеки е бил репресиран. Но темата може от някои хора да се разбере като БСП срещу другите, защото идват избори, а не съм сигурна така ли е замислена Simple Smile

ПП
Скрит текст:
Не мисля, че в България някога е имало див капитализъм. Обмислих, проверих, сравних - не. Групировки, мутри, монопол, шуробаджанащина в държавните проекти... Даже не сме се доближили до "див капитализъм".

Последна редакция: пт, 03 фев 2023, 09:16 от Ли Лу

# 43
  • Мнения: 41 801
Соца е бил най-доброто, ама онзи бай Тошовия.

Използвала си глаголната форма "бил", което значи, че не си свидетелка, а говориш по преразкази. Няма как да си обективна в такъв случай. А добро и лошо не са абсолютни и обективни категории, а въпрос на субективно възприятие. Някои хора не искат да се издигат и да постигат повече и за тях е било много хубаво, че и на околните не са позволявали да постигнат нещо. Така всички са си в калта и прасетата са доволни. Но ако някой не е бил прасе, а е имал криле и е искал да лети няма как да е бил доволен.


Е затова ли е борбата, да се разбягаме из цивилизацията и да се дивим по Ганьовски на чистите улици и евтиното олио?  Не ми се вижда като плюс на мен, по-скоро е минус за цяла България.

Да бягаш не е задължение, а опция. И ако го направиш за да видиш как е после не ти лепват етикета "невъзвращенец" и няма репресии за роднините ти, нито затвор за теб ако се върнеш. А и не е нужно да се бяга - някои отиват да учат и се връщат, други да поработят и после се връщат, трети остават... Ама то това е свободата - да имаш опции. Онова, всички тук и никой да не мърда, понеже има кльон с бодлива тел и дебнат автоматчици някой да не избяга май то ти е на сърце? Нямам представа как си се оплела така в тази тъга по соца. Да беше носталгия, разбирам. И аз изпитвам носталгия по младостта, а от там и по соца в някаква степен, но на рационално ниво просто не мога да разбера как изобщо водим тази дискусия.

# 44
  • Мнения: 1 613
Какъв точно е смисъла от тези теми, да открием кой период е бил по-добър? Ами според зависи. Всеки строй е добър за дадена прослойка, социализма е бил добър за бедните и необразованите/нискообразованите, каквито процентно са били повечето хора в България тогава и за тези семейства това е добро време, защото децата са заживели по-добре от родителите си. А днес децата и внуците на тези деца в голямата си част не усещат да живеят по-добре от своите родители и затова има носталгия по социализма. В същото време е близко до ума, че в родове където са отнемани имоти, имало е присъди и разстреляни социализма се счита за ужасен период, а сегашното време за много по-добро. Моето лично мнение, че и през двата периода българите здраво духаме супата.

Общи условия

Активация на акаунт