Д-р Йовчева отговаря на вашите въпроси, свързани с хормонални нарушения! Включете се!

  • 10 280
  • 197
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 99
Скрит текст:
Здравейте аз също ще Ви помоля за мнение.
Аденом на надбъбречна жлеза.
По изследванията лекарите казват, че са добре, но аз виждайки подчертаните от мен стойности Не мисля, че са в норма.

За ЩЗ, също казват, че всичко е наред, но ... незная. В смисъл при тези данни с възли бих искала и Вашето мнение.



Последните изследваня са от общинска не болнична лаболатория


Благодаря Ви за отделеното време.

Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща щитовидната жлеза, показва нормална функция и отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото. За цялостна оценка на ендокринната жлеза в допълнение препоръчвам ехографска диагностика. Тя дава представа за големина, наличие на кистични, нодозни формации/ възли/, калцификати.
Надбъбречните аденоми най-често представляват случайна находка, открита при образно изследване по друг повод. По тази причина се наричат още инциденталоми. При установяване на същите задължително се проверява хормонална им активност. Цели се изключване на синдром на Кон /повишена секреция на алдостерон/, феохромацетом /повишена секреция на катехоламини от надбъбречната сърцевина/ и синдром на Кушинг /повишена секреция на кортизол/. Приложените резултати при Вас отхвърлят хормонална активност, т.е и трите възможни варианта. Същността на подчертания дексаметазоновия тест  е да провери интактността  на обратната връзка кортизол- АКТХ. При наличие на супресия /намаляване на кортизоловите нива от изходните/ тя се счита за съхранена.

Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
Д-р Йовчева

Много Ви Благодаря за отговора.
Т.е от написаното Ви последно изречения да разбирам ли, че са нормални тези стойности макар и на мен да ми изглеждат под норма. Извинете за невежеството.

Прикачила съм и опис на ехография на ЩЗ от която нищо не разбирам освен че имам малки възли и трябва да се наблюдавам но незная през какъв период от време.

Здравейте!

От направените подробни изследвания при Вас се отхвърля хормонална активност на надбъбречния аденом. Нодозните трансформации в щитовидната жлеза /възли/ са с малки размери и ехографски контрол се препоръчва през не по-малко от  шест месеца. Към момента, на фона на нормална щитовидна функция, не се налага медикаментозно лечение.

Д-р Йовчева

# 181
  • Мнения: 99
Здравейте д-р Йовчева, имам неразположения преди или след менструация. Чувствам се отпаднала, вие ми се свят, гадими  се, спи ми се постоянно, причернявами ми, главоболие имам,всеки шум ме дразни.  Гинеколозите при който съм ходила ми изписват противозачатъчни,който пък немога да пия, защото от тях пък ми става още по-зле, ставам и нервна. Цикълът ми е продължителен 4 дни ми тече обилно, 6 оскъдно. Какво бихте ме посъветва ли да приемам за да се чувствам добре през тези дни?

Здравейте!
 
Симптоматиката, която описвате преди и след цикъл, съответства на нарушена дейност на вегетативната нервна система. Касае се за дисбаланс на двата дяла- симпатикус и парасимпатикус. В този случай контрацептивите /противозачатъчните/ не биха повлияли състоянието, тъй като тяхното действие е насочено към възстановяване на цикъла. В тази връзка препоръчвам програма, целяща седиране /успокояване/ на нервната система. Имайте предвид, че проблемите, свързани с нарушения в нормалното и функциониране са автономни, т.е не подлежат на волеви контрол и поради тази причина задължително се нуждаят от медикаментозно лечение. Оставени без адекватна терапия симптомите се превръщат в хронични. В по-големия процент случаи оплакванията възникват след остър стрес или след системни психотравмвни натоварвания. Практически наблюдения сочат, че повлияването на състоянието изисква продължителност, доста над шест месеца. Това принципно е ориентировъчна схема. Най-правилното поведение е индивидуалното, т.е съобразено с повлияването на симптоматиката. Препоръчвам PS Phosphatidylserine 100 mg. Хранителната добавка е мощен невропротектор, който участва в синтеза на мозъчни трансмитери. Променените нива на последните са главна причина за вегетативния дисбаланс. Що се отнася до смущенията в менструалния цикъл е важно да се знае дали са функционални или органични. Моля да ме информирате провеждани ли са хормонални изследвания и има ли поставена диагноза от специалист.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 182
  • Мнения: 99
Здр бремена сам направих изследвания на щитовидната железа на 15 седмица пия L- tiroks 100ml какво мислите даитеми савет писах ви но нямам отговор надявам се дами отговорите

Здравейте!

Дозировката на Л-Тироксин се определя от стойността на хипофизарния хормон TSH. Той контролира дейността на щитовидната жлеза. Регулацията се осъществява на принципа на отрицателна обратна връзка, т.е с повишаване на дозата на синтетичния хормон, TSH намалява и обратно. Към момента референтните стойности показват адекватно ниво на заместване и това практически не налага повишаване на дозата.

Оставам на разположение при възникнали въпроси.
Д-р Йовчева

# 183
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева, въпросът ми е има ли нещо притеснително в тези резултати на сина ми- 21год., лекарят, който е посетил, му е казал, че не са съвсем ОК, но засега да не се притеснява, а да ги повтори след 6 месеца и пак да го посети
fT3                 2.390 pg/ml        1.580-3.910
TSH               1.830 uIU/ml       0.510-4.940
 fT4                0.890 ng/dl          0.700-1.480
TAT anti-Tg   6.25 IU/ml            <4.11
Testosterone 5.29  uIU/ml       2.40-8.70
Total b-HCG  <1.20  mIU/ml     <5
LH                   3.4  mIU/ml        0.57-12.07 
FSH                 1.53  mIU/ml      0.95-11.95
Estradiol          20 pg/ml            11-44
MAT anti-Tpo 0.2 IU/ml            0-5.61 
Prolactin          9.92 ng/dl           3.46-19.40
DHEA-S04     225 ug/dl             238-539

Здравейте!
 
Лабораторната констелация, характеризираща щитовидната жлеза, показва нормална  функция и практически отхвърля автоимунен тиреоидит на Хашимото. Граничните титри на антитиреоглобулиновите антитела ТАТ при здрави лица са без клинично значение. С цел още по-детайлна преценка на жлезата препоръчвам ехографска диагностика. Тя дава представа за размери, наличие на кистични формации, възли, калцификати. Половите хормони са в референтни граници. Принципно, ако се търсят отклонения в тестостероновите нива, се изследва не общ, а свободен тестостерон. Той e биологично активната фракция. Никога лабораторните показатели сами по себе си не са достатъчен критерий за преценка. Те единствено потвърждават или отхвърлят клинична диагноза. В същото време не е сигурно дали назначените показатели са точните при обсервиран проблем. В тази връзка моля, да ме информирате за конкретни оплаквания, ако такива съществуват.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 184
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева. Ще помоляза коментар на тези резултати.


Имах до скоро хиперфункция на щитовидната жлеза и ендокриноложката при която ходя се стреми да мина в хипофункция и да пия л тироксин и тирозол. Не знам влияят ли се тези хормони от проблем със щитовидната жлеза.

Здравейте!

Първоначално бих желала да направя някои разяснения относно ситуацията, тъй като начина по който формулирате въпроса си предполага неяснота от Ваша страна. Целта при лечението на повишената щитовидна функция /хипертиреоидизъм/ е не хипотиреоидизъм, а нормализиране. Терапията при този проблем е с Тирозол /Метизол/. Дозировката на медикамента се определя от нивото на щитовидния хормон F4. Имайте предвид обаче, че дори и постигане на нормални стойности за  TSH, е важно да се постигне имунологична ремисия. Последната предполага нормални титри на анти-TSH рецепторни антитела /TRAK/. В тази връзка, за да направя коментар, моля да приложите изходни и актуални лабораторни изследвания. Изследваните калций и фосфор, показващи референтни стойности, не са показатели за оценка на щитовидната жлеза. Главно се назначават при търсене на патология на паращитовидните жлези. Половите хормони и пролактин са в нормални граници. Принципно съчетаните патологии са независими една от друга. При хипотиреоидизъм се наблюдават повишени нива на пролактин.

Оставам на разположение.
Д-р Йовчева

# 185
  • Мнения: 99
Здравейте, Д-р Йовчева! Не зная дали имам хормонален проблем(преди като съм изследвала ТСХ и полови хормони не съм имала проблеми), но 2-3 години след раждането се завърна болезнения цикъл и гаден ПМС. 1 седмица преди цикъл ми става много напрегнато и бих казала 2-3 дни дори тревожност ми се появява. С какво мога да облекча ПМС-а? Вече като ми дойде цикъла ми минава тази напрегнатост.

Благодаря предварително за отделеното време и отговор.

Здравейте!
 
Адекватното лечение изисква актуален гинекологичен преглед и изследвания с цел изключване на органичен проблем. При отхвърляне на такъв симптоматиката се приема за функционална /обратима/. При този вариант се касае за комбинация от дисфункция на вегетативната нервна система и хормонален дисбаланс. Практически наблюдения сочат, че по-голямата част от симптомите, характерни за ПМС се дължат на дефицит на хормона , произведен от жълтото тяло на яйчника- прогестерон. В тази връзка препоръчвам  екстракт от корените от растението Wild Yam Root. В структурно отношение до голяма степен той наподобяват прогестерона, прдуциран от организма. Уместни са курсове от 3-4 месеца. Не е необходимо лабораторно проследяване на хормонални нива, тъй като предназначението на суплемента е повлияване на субективните оплаквания. Неприятните усещания, свързани с предменструалния синдром, се засилват като усещания при съпътстващи тревожни разстройства. За тази цел може да се добави Rhodiola Rosea. Златният корен е адаптоген и приспособява организма към условията на хроничен стрес.

Оставам на разположение при допълнителни въпроси.
Д-р Йовчева

# 186
  • Мнения: 99
Здравейте , д-р Йовчева колко хапчета мога да приемам от добавката myo inositol compleks на ден .
Скрит текст:

Здравейте!

Комплексната формула на инозитол има предимството да съдържа двата вида на биологичната субстанция- мио-инозитол и Д-хиро-инозитол. Първата от тях участва в транспорта и разграждането на мазнини, а втората е ефективна по отношение намаляване на инсулиновата резистентност. Принципно дозировката на суплемента се определя от показанията за приложение. При пациенти с предстоящо инвитро оплождане- 5 капсули дневно в продължение на месец, при синдром на поликистичните яйчници и метаболитен синдром- 3 капсули дневно в продължение на 3-4 месеца.


Д-р Йовчева

# 187
  • Мнения: 99
Здравейте, детето ми е на 15 години има цикъл от 12 годишна, нещото което ме притеснява е че понякога и а между циклите зацапвания по 4-5дни особено като се претовари ( примерно този месец ходеше на фитнес) . Нормално ли е това? Детето не води полов живот.
Благодаря.

Здравейте!
 
Появата на първи менструален цикъл представлява късна пубертетна изява. В по-голямата част от случаите са необходими около 2-3 години за регулиране на цикъла поради нормалния за тази възраст хормонален дисбаланс. Периодът около овулация, в съчетание с физическо натоварване, небалансирано хранене, фамилна обремененост, често се характеризира с поява на зацапвания извън менструалния цикъл. Въпреки това, с цел изключване на органичен произход на проблема, препоръчвам изследване на естрадиол, пролактин, прогестерон, LH, FSH, TSH.


Д-р Йовчева

# 188
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева. Бихте ли споделили на какво могат да се дължат толкова драстично завишени нива на естрадиол и прогестерон изследвани на 21 ден, 8 дни след пик на LH и предполагаемо 7 дни след овулация. Жена на 31 години съм. Доста притеснителни ми изглеждат стойностите на Е2, а в близките 2 седмици не успявам да запиша преглед и ще се радвам да споделите мнение.

Здравейте!
 
Периодът, в който е взета кръвната проба за изследване, позволява единствено точна интерпретация на прогестерон. Нивата му се изследват през лутеална фаза /приблизително 7 дни преди датата на предполагаемата менструация/. Изследване на естрадиол е препоръчително във фоликуларна фаза /3-5 ден от менструалното кървене/. Имайки предвид това препоръчвам повторно изследване на женския полов хормон. Прогестерон се произвежда от надбъбречни жлези, жълтото тяло на яйчника и плацента по време на бременност. В тази връзка първоначално е необходим преглед или тест за изключване на последното състояние. Физиологично нивата се повишават по време на овулация. За изключване на органично заболяване, предизвикващо високи хормонални нива, е уместно образно изследване на надбъбречни жлези и яйчници.


Д-р Йовчева

# 189
  • Мнения: 99
Д-р Йовчева, на какво може да се дължи честото уриниране преди цикъл? Аз съм в преждевременна менопауза и на хормонална терапия, на 40 години?
Благодаря

Здравейте!
 
След пълно отпадане на яйчниковата функция, естрогенната продукция не се преустановява напълно. Тя се поддържа, макар и в много по-ниски количества, от надбъбречните жлези. Прогестерон обаче липсва напълно и така женските полови хормони остават небалансирани. Прогестероновият дефицит от своя страна предизвиква водна задръжка, стимулираща диурезата. На практика това означава, че независим от хормоналната терапия дисбаланса в организма съществува.

Д-р Йовчева

# 190
  • Мнения: 99
Здравейте!
Родих преди почти 5 месеца и кърмих до преди 2 дни. Имам следродилна депресия и посещавам психолог, но съм чувала че може да се дължи на хормонални проблеми. Вярно ли е? И кога и кои хормони трябва да се изследват, за да се установи дали има някакъв проблем?
 Предварително благодаря!

Здравейте!
 
Следродилната депресия принципно не се съчетава с отклонения в лабораторните показатели. Касае се за нарушена адаптация на организма в една нова ситуация. Това показват практически наблюдения върху голям брой пациенти с подобен род проблеми. В повечето случаи подлежат проблеми във вегетативната нервна система с минала давност. При наличие обаче на оплаквания от страна на пикочно-половата система би било от полза да се изключи органичен проблем. Препоръчвам измерване на TSH, LH, FSH, естрадиол, прогестерон.

Д-р Йовчева

# 191
  • Мнения: 99
Здравейте д-р Йовчева, преди 4 години по спешност претърпях овариохистеректомия. Тогава бях на 44 години, започнах да пия клименум за 6 месеца и след това продължих на фемовита без прекъсване до настоящият момент. Не приемам други лекарства,  чувствам се добре, въпросът ми е колко дълго мога да пия фемовита и безопасен ли е приемът и .

Здравейте!
 
Тоталната хистеректомия се съчетава с множество неприятни за организма усещания, като горещи вълни, нарушения на съня, намалена концентрационна способност, наддаване на телесно тегло, раздразнителност, колебания в настроението, потиснатост и др. Всички те се дължат на хормонален дисбаланс. След пълното отпадане на яйчниковата функция продукцията на естрогени не се преустановява напълно. Тя се поддържа от надбъбречните жлези, макар и в много по-ниски концентрации. Прогестерон обаче липсва напълно и така женските полови хормони остават небалансирани. Климактеричните оплаквания в повечето случаи персистират години. Фемовита е комбиниран органичен суплемент, съдържащ главно фитоестрогени и поради тази причина може да се приема за целия постменопаузален период. Не се описват странични ефекти.

Д-р Йовчева

# 192
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева! Ще се радвам на коментар и на моите изследвания, които си направих днес, тъй като в понеделник съм на преглед при кардиолог и ендокринолог, но Вашето мнение също ще ми е полезно.

За инсулина и пикочната киселина съм наясно, постепенно ми спадат стойностите, така че съм на прав път, а и Вие ми дадохте вече съвети за хранителни добавки, които да приемам.
Витамин D също ми е на долна граница, но доскоро беше много по-нисък, така че и там имам подобрение, надявам се да става още по-добре. Използвам спрей на Better You 3000 + K2.

Като гледам и желязо ще трябва да приемам, тъкмо се опитвах да установя от какво са тези гадни симптоми, които изпитвам в последните няколко седмици, явно са от него. 😒 Мисля отново да се насоча към спрей на Better You, но ще видя какво ще ми предпише и ендокринолога. Вие имате ли някакви препоръки?

Интересувам се за щитовидния профил най-вече, тъй като за първи път си пускам такива обстойни изследвания на жлезата и не съм много наясно.
Също така, виждам, че и B12 ми е в долна  граница, според вас необходим ли е допълнителен прием или да се опитам с храната да си го набавя?
Чудя се и за ниския HDL холестерол, освен с храни като авокадо, зехтин, ядки, има ли с какво да го повиша?
Като цяло оплакванията ми са умора, сънливост, чувство за студ (не в жегите, но сега, както е по-хладно), голяма тревожност, ниско кръвно и бавен пулс, от няколко дни като че ли усещам и някаква тежест в сърдечната област, но не съм сигурна дали не е провокирана от силната тревожност.
Благодаря предварително!

Снимки на изследванията:

Скрит текст:




Здравейте!

Лабораторната констелация, характеризираща щитовидната жлеза, показва нормална функция и категорично отхвърля тиреоидит на Хашимото /липсват двата възможни вида антитела/. За цялостна преценка препоръчвам ехографско изследване. То дава допълнителна информация за размери, наличие на кистични формации, възли, калцификати.
Повишените нива на пикочна киселина и HOMA index са елементи от т.н метаболитен синдром. Последният, оставен без адекватно лечение, крие сериозен риск от съдови инциденти. В тази връзка препоръчвам паралелен прием на CherryRich 500 mg и Blutzucker Balance.
Черешовият екстракт е с доказана ефективност при подагра. Балансната формула е комбинация от хром и канела и допринася за редуциране на висцералната мастна тъкан, респективно намалява инсулиновата резистентност.
Като общ ефект върху организма и предвид повишените тири на антиковидни  антитела е уместен прием на Pycnogenol 100 mg. Той принадлежи към групата на антиоксидантите и намалява нивото на свободно радикали в организма.

Д-р Йовчева

# 193
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева!
Синът ми е на 20 години, 170см и 51кг, изключително слаб. Чувства умора и лека депресия. Не консумира алкохол и напитки с кофеин. Храни се разнообразно и с нормален апетит. Ляга си в 23ч. Студент е и се справя отлично с обучението. Поради ниските килограми и умората пуснахме изследвания. Първите две са от миналата година, а последното от преди дни. Правен е и ЯМР с контраст на хипофизата и не се установи никакъв проблем. При кръвните изследвания поради факта, че има фобия от бодене на вени винаги е под стрес и пребледнял. Ендокринологът заключи, че високият кортизол може да е от това.
Предлагат ни хоспитализация  в София, защото лекарят няма идея за повишените нива на останалите хормони.
Приема спрей с вит. D поради ниските нива.

Здравейте!

Кортизоловите нива са незначително завишени над горна референтна граница. Това практически няма клинично значение и не изисква по-нататъшно диагностично уточняване. Фактът може нормално да се дължи на сутрешния стрес на деня и нормалния денонощен ритъм на секреция на този хормон /най-висок в сутрешните часове/. Принципно за точна интерпретация се използва стойността на нощен плазмен кортизол. ACTH контролира секрецията на DHEA-S, а последният се трансформира в полови хормони, включително тестостерон. Това обяснява завишените му стойности. При анамнезата и статуса, които описвате, считам, че се касае за функционални /обратими/ хормонални нарушения и дисбаланс във функцията на нервната система. Ако желаете, споделете повече детайли около емоционалното състояние, за да дам конкретни препоръки за лечение.

Д-р Йовчева

# 194
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Йовчева!
Имам въпрос за дъщеря ми.Тя е на 27 г.Все още не е омъжена.Живее при нас.От три години насам пие много вода(15-18литра) и естествено ходи в тоалетната през 20 Мин.Тя е безработна.Нощем няма добър сън(явно заради пиенето на вода).А когато заспи се напикава.И то всяка нощ.Още в началото като започна това пиене на вода пуснахме изследвания на кр.захар.Нормални бяха.След известно време пуснахме стирилна урина да видим бъбреците как са.И там беше всичко нормално.Изследванията ги пускахме самите ние,а не личната лекарка.Но когато и ги показах тя каза,че всичко е на психогенна основа и да отидем на психиатър.Но дъщеря ми не искаше да ходи.През последната година обаче тя свали 10кг.От 50 стана 40кг.и това ме уплаши вече.Скоро писах в една фейсбук група за този проблем и повечето хора казаха,че има безвкусен диабет.Прочетох из интернет какво е безвкусен диабет и разбрах,че за това изследване е нужен престой в болница.Дъщеря ми не е осигурена,аз също съм безработна и нямаме възможност да плащаме.Въпроса ми е няма ли друг начин да се разбере дали е с такова заболяване?
Благодаря ви предварително за отговора.
Бъдете изобилно благословена във всяка област в, която имате липси.

Здравейте!
 
Първият показател, който може да ориентира към проблема безвкусен диабет, е относително тегло на урината. Изследването е от порядъка на няколко лева и го препоръчвам. Анамнестично обаче не смятам, че се касае за такъв проблем, а за така наречената психогенна полидипсия /повишена жажда/. Касае се за вид психотично разстройство. Ако споделите с мен повече подробности около емоционалното състояние на дъщеря си ще дам конкретни препоръки.

Д-р Йовчева

Общи условия

Активация на акаунт