Как да вляза в ИТ сектора?

  • 5 614
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 928
Ако не се дава достатъчно зор и 100 години могат да го влачат някой казус, това нищо не значи. Точно позициите където се работи с "малко знания придобити за 1 месец" са най-застрашени от автоматизацията, защото то не само ИИ. В източна Европа за сега се залага на това плащането на заплати да е по-евтино от изграждането на автоматизация, но в дългосрочен план това е отдавна загубена битка.

# 31
  • Мнения: 942
Ами не мисля че може да се автоматизира техническа поддръжка от по-високо ниво.
Малкото знания придобити за 1 месец, са за се закачи изобщо на тази работа. От фирмата предлагат минимум месец обучение, а и работата всеки ден включва много четене.
Наемат без опит, защото има голямо текучество, поради натоварването и стреса. Освен това не всеки успява да се научи и да схване изобщо за какво става въпрос.
Ако го вземат, ще е нужно да учи по 15 ч на ден. Освен това ще го задължат да учи за определени сертификати, които фирмата заплаща. Затова казвам има възможност да се преквалифицира в ИТ сферата, стига да има желание и да учи постоянно.

Последна редакция: сб, 01 юли 2023, 17:46 от Tina*

# 32
  • Мнения: 2 928
Ама изглежда него най-го е страх от това да учи.

# 33
  • Мнения: 694
Прави ми впечатление, че тая тема ескалира много бързо - първо въпроса беше как да се влезе в бранша, после дойде прескачане на стъпала, до ден-два ще обсъждаме как да оглави корпорация сигурно. Нещата стават бавно и с много труд. И първата стъпка е човек да почне да търси информация - какви професии има, какви умения и сертификати се искат за всяка от тях, после да прецени кое от тези му е по силите и да започва. А не да чака готови рецепти. Ако не му е малко поне интересно, човек няма да  отделя много време и ще стигне в най-добрия случай до едно посредствено ниво. Само за пари и само с инат не става. Не пречи да се пробва, разбира се, но какъв живот би било това?

# 34
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 420
Преквалифицирането в строителните ремонти е добра идея.
Вариантът и за технически съпорт също е добър.
Тази идея как ви звучи като кариерен път?
Звучи ми като бот, който не прави логическа връзка между казаното.

# 35
  • Мнения: 2 928
Беше пуснал 4-5 теми с еднакво съдържание и само добавено различно име на позиция, ама му ги изтриха, та според мен е трол или поредния "социален експеримент".

# 36
  • Мнения: 156
Курс в прагматик, софтуни, телериг. Manual QA, после automation, ако ти харесва и се справяш. Друга опция front end developer, javascript фреймуърците за старт. Графичен дизайн, UI/UX. Много хора препоръчват python за старт, че бил "лесен" - не съм от тях. В допълнение - някакво курсче за scrum/agile начини на работа. В нета е пълно с материали, но някои работодатели дават повече шанс, ако имаш някакво сертификатче, било то и бутафорно. По-лесно ще влезеш в BPO компания и тези, които правят софтуер по поръчка. Там текучеството е по-голямо и зависи от отворените проекти в момента. Като натрупаш малко стаж - атакувай продуктовите компании.
Съпорт позициите също са ок вход, както писаха и преди мен. Ако си английски/немски или някаква екзотика в езиците, ще ти е по-добре платено, логично.

# 37
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 997
Беше пуснал 4-5 теми с еднакво съдържание и само добавено различно име на позиция, ама му ги изтриха, та според мен е трол или поредния "социален експеримент".
E, това и било логично, ако младежът иска да се развива нанякъде, но не може да се дефинира накъде.

Даниел, имаш ли изкарано някакво висше образовение? Да учиш програмиране след Висша математика или нещо инженерно не е като да го учиш след хуманитарна специалност.

На какво ниво ти е английският език? В ИТ сферата (където съм от 23 години) не се сещам за място, където биха те взели с ниво под Upper intermediate, да не кажа и Advanced. А ако гониш кариера и развитие в посока мениджмънт, там вече ти трябва или много силен английски.  Ако тръгваш в посока архитектура не чак толкова, но за там се изискват много, много силни технически умения, които твоя конкретен случай няма как да достигнеш с курсове.
Като питам за английски, нямам предвид плажен бармански английски, а бизнес стил.

ПМите винаги ги искат или със сертификат, оптимално международен, или със стабилен опит. Дори джуниърите, но те пък и не взимат кой знае какви заплати. И пак задължителен английски език.

# 38
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Според мен си трябва призвание. Синът ми на 17 години от няколко години учи и се занимава с това. Разглобил, почистил, поправил, преинсталирал всичко което може да докопа. Прави сайтове, модерира, програмира, учи и в училище това, но и ходи на Сиско курс. Изключително много ме дразни че всички свободен момент е на компютъра, но това явно му е призвание.

# 39
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 420
Човекът пита как да влезе и да направи едни пари. Няма защо да се поти да учи за някакви дипломи. Просто дава едната си стая под наем на няколко амбициозни итита, които да работят там и да си създадат някакъв по-вървежен софтуер, примерно някое приложенийце за телефон, и той да прибере процент от печалбата им. Някъде по телевизията го гледах.

# 40
  • Мнения: 590
Човекът пита как да влезе и да направи едни пари. Няма защо да се поти да учи за някакви дипломи. Просто дава едната си стая под наем на няколко амбициозни итита, които да работят там и да си създадат някакъв по-вървежен софтуер, примерно някое приложенийце за телефон, и той да прибере процент от печалбата им. Някъде по телевизията го гледах.
Да нямаш предвид сериала Silicone Valley. Изключително приятен и може да служи за наръчник как може да се влезе не просто в ИТ сектора, ами направо да се намърда при големите акули. Горещо го препоръчвам Grinning
https://m.imdb.com/title/tt2575988/

# 41
  • Мнения: 2 928
Чудесен план. Трябва само да премести въпросната стая в Калифорния и е в играта.

# 42
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 420
Амчи тя София вече е силиконова, проблем обаче са маломерните нови жилища, рядко има резервна стая.

# 43
  • Мнения: 2 928
Дупница е силиконовата, ама парите са в силиция, поне за ИТтата. В силикона са за чалгаджийките.

# 44
  • София
  • Мнения: 831
Периодично се завърта тази тема, а всъщност в нея има няколко аспекта.

1. За началните нива заплатите не са никак високи. Ако говорим за преквалификация, пък съвсем, защото и за назначаващите мениджъри е кристално ясно, че масата от хората са привлечени главно от легендите за огромни заплати.

2. В момента пазарът е силно пренаситен от младши специалисти, особено такива завършили Софт уни, Прагматик, Скило. Всеки има право да се развива и да търси късмета си си, моля да не бъда разбиране погрешно, но за младшите специалисти критериите се вдигат все повече и повече и самият пробив става все по-труден.

3. Академиите изграждат занаятчийско мислене. Липсата на адекватно университетско образование е особено видима, а пък в случаите, когато имаме хуманитарно образование, доста често виждаме и лесно зазубрени купешки фрази от курса, но не и разбиране наматерията. Софт уни е частна школа, а не акредитиран университет, така че от там бакалаври няма. Това като съвет за CV, че все по-често хората се пишат бакалаври.

4. Какво всъщност значи ИТ сектора? Едно е да си съпорт, второ - тест инженер, трето програмист, четвърто архитект/системен архитект, пето проджект мениджър. А и да, без разбирането на процесите и работата на всяко едно звено, реализация като скръм мастър или проджект мениджър е много трудна, да не кажа почти невъзможна.

5. Сертификатите не правят човека, но е добре да ги има.

6. Изкуственият интелект в краткосрочен план не броя за опасност. Там се влагат много инвестиции, развива се, но е хубаво да се целим в позиция, която би била по-малко застрашена - програмист, архитект, дори тест инженер, но не ръчно тестване.

Накратко казано, за мен при пробив в ИТ сферата трябва да си отговори човек на няколко въпроса:

- Интересно ли ми е? Върви ли ми?
- В коя сфера искам да се занимавам - уеб, апликации, системно програмиране, клауд технологии и т.н.
- А защо искам да се занимавам в тази сфера, какво точно ме привклича, има ли къде да го науча?
- Колко време съм готов да чиракувам, докато успея да се докажа - реалистично време за доказване и достъп до по-прилична заплата - 3-5 години. Подвъпрос: докато се преквалифицирам, има ли кой да ме изддържа?
- А ако се окаже, че това не е моето и не се справям, имам ли план Б? А ако не се добера до големите заплати, какво ще правя?

Аз автора го разбирам, на 30 е и се е сетил, че е време да направи нещо смислено и да успее да се реализира. Но след здраво учене 1-2 години, стартът ще е стаж в общия случай. Чисто психически би ли приел, че по-млади хора от него ще бъдат негови ръководители? Че ще трябва да се състезава с момчета и момичета на 22-23, които нямат никакви ангажименти освен да инвестират в себе си и в развитието си. Била съм в тези обувки и ми костваше наистина много усилия.

И последно, че вече много досадих: света е в рецесия, очаква се сериозна криза. Това практически означава, че борбата за младши позициите ще е все по-жестока. Всеки с университет ще е предпочитан пред хората, завършили академия.

Знам за преквалификационни академии на доста компании, не са платени, искат доста усилия, но са бърза писта за ИТ сферата. Нека Даниел да проучи и тях, видях, че започват подборите за есеннтите випуски.
Успех и стискам палци!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт