Как да вляза в ИТ сектора?

  • 5 614
  • 63
  •   1
Отговори
# 45
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 997
Извинете, че не е по темата: Според мен и плочкаджиите и всякакви добри специалисти по довършителни работи взимат немалко пари (понеже тук говорим предимно за пари). И за там си трябва майсторлък, но ми се струва една идея по-лесно да станеш добър майстор, отколкото програмист.
Аз лично бих посъветвала човек, който е на 30 и досега не се е ориентирал към университет, няма конкретен интерес в определена сфера, няма опит, да се насочи натам.
Не влагам никаква ирония.

# 46
  • Мнения: 694
То и там е пълно с "джуниъри", които са решили да го правят заради парите. За справка - стотиците теми по форумите и групи във фейсбук, в които хора снимат и се оплакват от некадърно направени бани, кухни, изолации, покриви и т.н.

# 47
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 997
Каквото и колкото и да си говорим, все стигаме до един и същи извод: без учене и старание нищо не става. Никой не подарява пари, те трябва да бъдат изкарани.

# 48
  • Мнения: 2 928
Човек със само 3 мнения е решил да отдели две за да обясни колко е зле граматика на хора пишещи основно от телефон в почивките. Трябва да се трогнем...
Софт уни е частна школа, а не акредитиран университет, така че от там бакалаври няма. Това като съвет за CV, че все по-често хората се пишат бакалаври.
Подучават ги на това, не е грешка. Аз съм виждал много хора изкарали някой курс в Coursera асоцииран със Станфорд, Харвард, MIT и т.н. и се пишат в LinkedIn и CVто все едно са ги завършили. Колко пък от студентите в реални университети си пишат един семестър по Еразъм все едно са карали второ висше паралелно...
Тия фирми обещават да им помогнат да минат няколко интервюта за работа по-лесно и съответно като най-лесн вариант се учи как да се лъже.
То все пак и аутсорските са им основната клиентела, а там на 90% основата на бизнеса им е да излъжат клиента.

Извинете, че не е по темата: Според мен и плочкаджиите и всякакви добри специалисти по довършителни работи взимат немалко пари (понеже тук говорим предимно за пари). И за там си трябва майсторлък, но ми се струва една идея по-лесно да станеш добър майстор, отколкото програмист.
В момента, в България, лош майстор вероятно изкарва доста повече от лош програмист. Но няма осигуровки и сигурност на доходите. Но пък така и не може Асенчо да му вдигне осигуровките за да финансира преизборни помощи, както се случва с програмистите на всеки 2 години.
Не му и трябва толкова майсторлък, колкото наглост и умения да прилъгва клиентите.

# 49
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 997
bboiko, съгласна съм, че доста хора послъгват в СВтата си. Но има и немалко фирми (настоящата ми, бившата ми), които при намеане правят background checks. Това, разбира се става със съгласието на кандидатстващия. Така на практика се отсяват преувеличилите кандидати.
Също така договорите имат и изпитателен период (обикновено 6 месеца), където си проличава кой какво може. В крайна сметка, ако наистина можеш да работиш, то е все едно какво си завършил. Вече друг въпрос е какво реално си научил от един курс...

# 50
  • Мнения: 1 775
Ай ти сектора не се състои само от програмисти. Има и други позиции, в които не се изисква програмиране, а тестване на програмите примерно или връзки с клиенти. Като начало може да се следят обяви за работни места, много често такива фирми предлагат обучения и стаж, за да си подбират кадри.

# 51
  • Мнения: 2 928
Ето един магически начин за влизане в ИТ сектора Joy:

# 52
  • Мнения: 826
ДевБГ навлиза в БГ-мама. Laughing

# 53
  • Мнения: 80
Сервитьор си, познаваш сектора и бранша...направи си кафе, сладкарница ,закусвалня, ресторант..нещо от което разбираш и познаваш. Да правиш нещо, което не разбираш ще ти отнеме много време и усилия и пак може да не се получи. Огромни пари в IT сектора изкарват само тези , за  които е удоволствие работата , а и си я разбират. Останалите са с посредствени заплати, просто сектора е високо платен и над средното.

# 54
  • Мнения: 6 898
Всеки има шансове в ИТ то, дори сервитьора. Защото ИТ е много разтегливо понятие. За жалост. Много размито. ИТ за мен е където един специалист се изисква и е е труднозаменим. Останалото са разтегателни на секретарки, телефонисти и душеприказчици на клиенти. В крайна сметка след доста такива ИТ та нещата опират до ИТ, кото не е 30 годишен сервитьор. Но ... хората може да си се ядосват колкото си искат. Пари отишли на друго име, неправилно въведени данни, лосо изчислени сметки, неправилни решения ... Все сервитьроподобни ИТ та недоразбрали на кой бутон да кликнат , но по обяба за наемане ИТ та с умения в windows ...
Така ми писна от това понятие ИТ разтягано на всякъде  !

С две думи към автора. За си за ИТ си щял да имаш отличен по математика в гимназията и то без да учиш особено. Бягай при маминка да видиш пази ли ти бележниците.

# 55
  • Мнения: 7 988
Случайно видях темата и реших да прочета коментарите на автора.
Като за начало, започни да учиш нещо, за да видиш дали изобщо ще можеш да го работиш това нещо и дали ти харесва. Не че има гаранция, че ако ти харесва да го учиш, ще ти харесва и да го работиш. Нещата са много различни. Но все пак ако не ти харесва като го учиш, няма никакъв смисъл. Човек трябва да се занимава с тоав, което му харесва, независимо какви пари изкарва. Щото ако изкарваш много пари, но си нещастен цял живот.... Парте не са всичко. Ти ако си нещастен, и семейството ти няма да е щастливо, независимо колко пари им изкарваш.

# 56
  • Мнения: X
Абе не че нещо, имам голямо уважение към сервитьори, продавачи, хамали и подобни, обаче некси прост сервитьор да е с такъв отличен правопис и пунктуация и да назнайва шикарни ингилизки наименования на професии ми говори за пързалка.
На сервитьорстването лошото са му смените и че си на крак, иначе пари се изкарват.
Има доста вишисти и като цяло хора с IQ над 80, на които им се налага да работят подобна работа.

# 57
  • Мнения: 7 988
Абсолютно има грамотни сервитьори. Понякога просто си обичат работата.
Само дето това за IQ 80 не разбрах дали е шега, щото 80 е доста ниско IQ.
А пък иначе не мисля, че грамотността е съвсем зависима от IQ-то, въпреки че естествено има някаква зависимост.

# 58
  • Мнения: 6 898
Майа ми работила до пенсия като инженер в един много сериозен български институт с едни от най-добрите български инженери и каза, че най-добрия инженер с когото е работила не е можел да пише правилно и я е молил нея да проверява всички преписки написани от него. Те работили като екип и в едно бюро. Но той е бил гениален инженер. И като я познавам каква е махнаджийка съм сигурна, че човека е бил такъв.
Явно грамотност не е равна автоматично и само на правопис и високо IQ.     
Според мен има различни начини на мислене и на израззяване при хората и не всеки обръща внимание на стандартни за останалите неща. Не е критерий.

Последна редакция: чт, 24 авг 2023, 09:14 от bella-ciao

# 59
  • Мнения: X
Абсолютно има грамотни сервитьори. Понякога просто си обичат работата.
Само дето това за IQ 80 не разбрах дали е шега, щото 80 е доста ниско IQ.
А пък иначе не мисля, че грамотността е съвсем зависима от IQ-то, въпреки че естествено има някаква зависимост.
Шега е.

Общи условия

Активация на акаунт